PALUBA
March 29, 2024, 01:08:36 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... 19   Go Down
  Print  
Author Topic: Niška tvrđava  (Read 114227 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #15 on: August 10, 2012, 12:16:15 pm »

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/CjQ1ytmOyo0?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>


<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/DsAewV--O2g?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #16 on: December 15, 2012, 04:08:26 pm »

Ево две моје слике нишке тврђаве. Сликано 1978. или 1979.године.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Niska trvdjava 5rs.jpg (471.75 KB, 1418x900 - viewed 146 times.)

* Niska trvdjava 2cr.jpg (485.83 KB, 1650x1054 - viewed 149 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #17 on: December 15, 2012, 04:24:33 pm »

Још две моје фотографије објеката у унутрашњности тврђаве:

Бали-бегаова џамија ( да то није задужбина оног "Бали-бега" из актуелне сереије о Сулејману величанственом јер се у серији наводи да је из Смедерева)

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Споменик у част ослобођења Ниша од Турака 1877.године (сликано са леве стране споменика). Израђен је у облику пушчаног метка.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Споменик данас овако изгледа:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ова слика је преузета са: http://www.gradnis.net/slike/slike-naseg-grada/niska-tvrdjava/



* Niska trvdjava dzamija.jpg (582.94 KB, 1050x1636 - viewed 171 times.)

* Niska trvdjava spomenik oslobodiocima rs.jpg (445.2 KB, 900x1373 - viewed 130 times.)

* tvdjava-u-nisu-6.jpg (417.27 KB, 1600x1200 - viewed 143 times.)
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #18 on: December 15, 2012, 11:13:14 pm »

kako li ja ne vidoh do sad ovu temu...

elem, kao rodjeni nislija imam sta da kazem.

prvo, na jednoj od prvih slika pise da su to ostaci beogradske kapije. nije tacno. to je vidin kapija. beogrdska kapija nalazi se levo od glavne staze kroz tvrdjavu, nekih 300m od stambol kapije (ako ima i toliko). zatvorena je sa spoljne strane cvetnom pijacom, a saunutrasnje se vidi samo ulaz izmedju silnih kafica. tokom leta sluzi kao bina za razne pevaljke i "d.j"-eve inace preko nje ide staza po kojoj se moze doci do glavne, stambol kapije. vidin kapija je na severu pored ulaza za vozila (ima i metalna kapija koja se na zalost nikad ne zatvara pa preko leta ima vazdan djilkosa sa kolima koje mrzi da protegnu noge 2-3minuta, a i da se pokazu ). jagodin kapija nalazi(la) se prema teniskim terenima i njeni ostaci se takodje vide.

nije pomenuto da ima i nekoliko (mislim 10tak) poternih kapija. sve su danas zazidane ili zatvorene.

lagumi. ima ih, i to se zna, ali nisu dostupni javnosti. navodno su bila tri velika izlaza. jedan je vodio na mithad pasinu tabiju (na vinik), i on je (prema kazivanju cika seleta koji odrzava spomenik na cegru) unisten prilikom izgradnje auto puta. ulaz mu je iz pasinog konaka. drugi je vodio ispod centra grada pravo na markovo kale (gde takodje ima ostataka nekakvih magaza). ne znam sta je sa njim i ne znam mu tacnu trasu. ulaz je bio iz poterne kapije, zazidano pocetkom 80tih. treci je navodno vodio na brdo kamara iznad medijane i dalje ka selu koritnjak. navodno je i tu nekakva rusevina, ali ja nisam mogao da je nadjem. moguce je i da je to na delu koji je drzala vojska, a na koji, jelte, nisam imao pristup. ispod same tvrdjave postoji splet hodnika u koji se ulazilo iza danasnjeg planinarskog doma. cuo sam pricu da je tu krajem 30tih godina usla vojna patrola sa psima i da se niko nije vratio. posle par dana otisla je idruga patrola, od koje se vratio jedan vucjak bez noge. iako je ovo verovatno samo prica, ulaz je zatrpan kad ej vojska napustila tvrdjavu (1956. ako me secanje dobro sluzi). inace, ono na slici sto se naziva lagumom to nije. to je jedna podzemna prostorija velicine 7x15m (otprilike) u koju nije pametno ulaziti zbog "nagaznih mina" Grin po gradnji treba da je kasnorimske "proizvodnje". inace malo iznad tog ulaza je i ostatak glavne rimske ulice. rimskih ostataka ima i na ulazu, gde su kafici. kafici su inace smesteni u magazama, magacinima.

sama dzamija imala je minaret, koji je nastradao u americkom bombadovanju '44. moj deda obren je pricao da je bomba pogodina vrh minareta i raznela ga, a sama dzamija je ostala prilicno citava. u isti mah stradala je dzamija koja se nalazila u sumatovackoj ulici, ciji se ostaci (minaret) i dan danas tu nalaze.

kad smo vec kod seksplozija. severno do dzamije, gde je sada arhiv, u to vreme nalazile su se nekakve radionice. bile su dve zgrade. uglavnom, posle oslobodjenja '44. u tim zgradama bio i moj deda obren. jedno vece njegov drug iz spavaone (rekao mi je ime ali sam ja zaboravio, a nije ni vazno) pozvao ga je da se prosetaju bedemom. kako je bio umoran, odbio je i otisao da spava. posle nekih pola sata zacula se strahovita eksplozija. on je zgrabio sinjel i cebe i izleteo napolje, kao i ostala vojska. dok si oni istrcali kamenje je popadalo i nikom nista nije bilo. sta se desilo: taj covek je zaista otisao u setnju bedemom. medjutim, na mestu gde se danas nalazi sank letnje pozornice nalazio se nekakav magacin municije ili eksploziva. kako nije bilo struje, on je verovatno upalio fenjer i na neki nacin je sve odletelo u majcinu. poginuo je samo taj lik i strazar na bedemu. ako se pogleda sa mosta ili sa keja, kod gusara se vidi razlika u boji kamenja . plus, ima po jedan red nekog crvenog kamena koji oznacava da je to kasnije dogradjeno. ne znam kad je to sredjeno, ali smo mi posle 2000. nalazili u tvrdjavi bugarsku municiju s kraja 30tih godina. i da, dzumba, barut je bio ispravan. takodje smo nasli i dve nemacke minobacacke mine od 60mm (otprilike, nismo merili), koje su iz bezbednosnih razloga odnete na aerodrom (plan je bio da se stave u spomen sobu brigade. da li su tamo zavrsile ne znam). takodje i dve topovske granate, jedna 37mm i jedna 47mm (obe su kod mene, delaborisane). i njihov eksploziv je bio ispravan posle toliko godina lezanja u zemlji.

iznad arhiva napravljen je drveni mostic kojim se ide na gradsko polje. levo i desno od njega nalaze se prostorije sa hodnikom okolo. navodno su to bile prostorije za strazu. u jednom od tih hodnika nalazio se veci broj nekakvih spomen ploca, koje su intervencijom zaljubljenika u istoriju (a uz pomoc tamceta jkp medijane) sklonjene u dvoriste narodnog muzeja. inace ove prostorije sluze kao javni wc, na bruku i sramotu svih nislija . medju kamenjem u jednoj od njih nadjeno je i nekoliko nemackih metaka iz 1917. jedan je kod mene i ima zrno ko nase za ap, nema boat tail. u prolazu pored leve strazare koji vodi na terene u rovce ima jedna bocna prostorija za koji ne znam cemu sluzi. u njoj su 1995. satanisti zrtvovali jedno cigance. velika se frka bila digla oko toga. tad su pozatvarani svi preostali prolazi osim glavnih (i onih za koje nadlezni nisu znali Grin). desno od mosta i dalje od strazare ima prolaz kroz bedem koji je propisno urastao u zbunje i pitanje je da i bi ga i ja danas nasao. uglavnom, iz rovceta je bedem probijen, nije "fabricki" takav, i ide se u cik-cak. (ovo znanje mi je dobro posluzilo da upadam na nisomniju kad su zatvarali celu tvrdjavu, pa sam cak uveo i 10tak omladinaca iz inata Grin) tu smo nasli jedan cudan "ekser" od oko 30cm (moze biti da je to i kamenorezacki spic Huh?) i ostatak od jatagana (steta sto je polomljen, imao je lepu saru).

od spomenika kralju milanu levo vodi staza koja ide na bedem. u samom cosku te staze podignut je pre 7-8 godina novi zid pod nekim cudnim uglom. a podignut je jer se na otprilike 3m od vrha nalazio otvor velicine ~80x50cm. uz pomoc konopca njime se moglo uci u unutrasnjost bedema prema cvetnoj pijaci. iskreno, nije bilo bas svejedno igrati se indijane dzonsa angel nedovoljna duzina konopca sprecila nas je da sidjemo u sam bedem, ali ono sto se odatle moglo videti je povelika prostorija neravnog poda i nekakva gomila kamenja u drugom kraju. sta je to, gde mu je pravi ulaz, i koja mu je namena, pojma nemam... inace imao sam odlican plan tvrdjave, ali mi je ostao kod jednog prijatelja iz vrnjacke banje sa kojim sam izgubio svaki kontakt (jefto, ako ikad procitas ovo javi se Grin ekipa je jos ludja nego tad Wink).

ako se setim jos nesto napisacu kasnije...
« Last Edit: December 15, 2012, 11:27:05 pm by ssekir75 » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #19 on: December 16, 2012, 12:34:11 pm »

Да управу си, ово нису остаци Београдске већ Видин капије.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Београдска капија се види на следећој слице у горњем десном углу. Иначе, фотографија приказује поглед на утрашњост тврђаве са главне, Стамбом капије. бедем између те две капије је потпуно очишћен. То је тај потез на коме сам и ја пре 41 године радио на рашчишћавању бедема. И то је тај хамам чији сму куполу оштетили мој кум и ја. Наравно не намерно. Простор између хамама и бебедма је био засут земљом,а на врху је био базен изграђен у време окупације у Првом светском рату.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* ostatci Vidin kapije-sever.jpg_thumb.png (236.45 KB, 402x300 - viewed 292 times.)

* hamam i Beogradska kapija.jpg (318.73 KB, 793x570 - viewed 151 times.)
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #20 on: December 16, 2012, 01:38:47 pm »

beograd kapija

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

evo je iz vazduha (rekao bi da je slikano sa ambasadora), vidi se levo od stambol kapije. inace i samom cosku (u senci) je mesto gde je taj novi zid o kom sam pricao.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

na ovoj slici vidi se razlicita boja kamena ugradjenih u bedem. to je taj deo koji je leteo u vazduh u eksploziji koju sam pomenuo.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* niska-tvrdjava.jpg (67.67 KB, 700x370 - viewed 191 times.)

* niska-tvrdjava1.jpg (90.72 KB, 600x250 - viewed 159 times.)

* 73428_nis-08-foto--kostadin-kamenov_gf.jpg (27.96 KB, 450x230 - viewed 338 times.)
« Last Edit: December 16, 2012, 04:21:14 pm by dreadnought, Reason: Ubacivanje fotografija u attachment » Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #21 on: December 16, 2012, 01:54:11 pm »


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

ovaj prolaz bi trebao da bude za u rovce. tu na sredini sa leve strane je prostorija za koju ne znam namenu. verovatno neka strazara. inace u rovcetu postoji spomenik koji je podignut rodoljubima streljanim tu u I sv ratu od strane bugara. imao je i lepu bronzanu plocu, koja je zav rsila znate svi kako (doduse jako davno). pokusacu da nadjem sliku tog spomenika, a ako ne uslikace se...


* 450px-Niska_tvrdjava_prolaz1.jpg (74.81 KB, 450x600 - viewed 129 times.)
« Last Edit: December 16, 2012, 04:31:51 pm by dreadnought, Reason: Ubacivanje fotografija u attachment » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #22 on: December 16, 2012, 02:05:59 pm »

Земљаче, г де нађе оне километарске линкове? Што једноствано не копираш слику (на свој рачунар) и онда је пребациш овде. То је минут посла.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #23 on: December 16, 2012, 02:17:04 pm »

zato sto ne znam kako da ih smanjim na meru da mogu da stanu dole u atacment
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #24 on: December 16, 2012, 02:28:56 pm »

Слике са сјатова су обично већ смањене.

Предлажем ти да инсталираш неки од бесплатних прегледач слика који имају опцију брзог и једноставног смањивања слика на задату величину (можеш да бираш). Ја користим FastStone: http://www.faststone.org/download.htm
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #25 on: December 16, 2012, 02:47:09 pm »

нека неко од модова среди ово. немам више живаца да се зезам са овим графичким фајловима. неће да прихвати слику у јпг формату а каже да може. Angry

иначе ово доле је београд капија изнутра.


* niska-tvrdjava.jpg (67.67 KB, 700x370 - viewed 87 times.)
« Last Edit: December 16, 2012, 02:58:56 pm by ssekir75 » Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #26 on: December 16, 2012, 04:28:53 pm »

Sredio sam ovaj put ja, ali nije rešenje da se pravi nepotreban poasao moderatorima.

Evo laganog uputstva za postavljanje fotografijja, nije teško, treba samo malo volje.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #27 on: December 16, 2012, 05:55:24 pm »

dred, blagodarim, no nije tu problem. ne znam kako ih smanjiti na velicinu koju je moguce okaciti u atacment (600kb ako se dobro secam). na ovom zadnjem postu slika koja je druga od ove tri gornje nije htela da se otvori jer trazi jpg format, a slika i jeste u jpg. dzumba mi je poslao ovo programce koje cu da procim kasnije.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #28 on: December 16, 2012, 06:08:24 pm »

To što neće da prihvati fotku u poznatom formatu je bag u softveru foruma. Ja sam do skora ponekad imao isti problem. U poslednje vreme to se ne događa, što valjda znači da je problem zakrpljen.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #29 on: December 16, 2012, 06:13:31 pm »

eto meni se danas desilo

evo kako je bilo nekada...
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* tvrdjava unutra.jpg (20.08 KB, 797x219 - viewed 228 times.)
« Last Edit: December 16, 2012, 06:44:55 pm by ssekir75 » Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... 19   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 24 queries.