PALUBA
April 19, 2024, 05:25:21 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Novi juznokorejski tenk K-2 Crni Panter (흑표;黑豹 Heukpyo)  (Read 18126 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
GAGI
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 197



« Reply #15 on: May 11, 2009, 04:21:32 pm »

Nema na cemu Wink
Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #16 on: May 14, 2009, 04:28:01 pm »

... za @ZastavnikDjemo...

  ... jel' prike, a kad cemo u Severnu Koreju ... sta mislis o njima?
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #17 on: May 14, 2009, 07:54:19 pm »

Hehe, oni isto imaju uhodanu proizvodnju tenkova, mada tehnološki zaostaju za braćom sa juga.  Grin
Zbog izuzetne zatvorenosti te zemlje, o njihovim tenkovima se jako malo zna (na netu postoje tek dve-tri fotografije skinute sa propagandnih filmova). Prema onome što sam mogao da iskopam sa neta, poslednji model koji polako ulazi u upotrebu je M-2002, za koji se tvrdi da je hibrid T-72 i T-90. Najbrojniji tenkovi u njihovom arsenalu su Ch'onma-Ho, koji predstavlja kopiju T-62, kao i uveženi T-54, T-62 i kineski T-59. Takođe, imaju i dosta lakih tenkova, i to PT-76, kineskih Type 63, kao i domaćih tenkova PT-85; PT-85 je zanimljiv, jer predstavlja kombinaciju domaćeg BVP VTT-323, i kupole slične onoj sa PT-76.  
Evo i slika te budževine:


* pt85-line.gif (7.35 KB, 625x340 - viewed 168 times.)
« Last Edit: August 27, 2010, 07:43:21 pm by ZastavnikDjemo » Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #18 on: May 16, 2009, 06:59:31 pm »

... ma idi .... ... oni su jos uvek na nivou 60.-ih i 70.-ih godina proslog veka ... a ono za PT-76 nisam mogao da poverujem ... znaci ima gorih i od nas ... plivajuci tenk (nas bivsi PT-76B( je izbacen jos pre desetak godina ...  stavrno ne mogu da verujem ... mada, licno sam extremni fan Severnokoreanaca i uopste njihove doktrine .. a zasto? ... o tome bi mogli da otvorimo novu temu ... RAZMISLI O TOME?
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #19 on: May 16, 2009, 07:29:50 pm »

Uskoro ću da otvorim zasebnu temu o njima, ne brini Wink
Da, oni dosta zaostaju u odnosu na nas, tako da nismo najgori, eto utehe... Grin Što se njihove doktrine tiče, ona je malo sirova i zaostala, ali opet efikasna; naime, ona se zasniva na artiljeriji i ukopavanju, kao i na asimetričnom ratovanju. Evo primer: kako sam čuo (upoznat sam prilično dobro, jer sam tamo trebao da radim za UN), jedan od njihovih planova uključuje i invaziju maskiranih "izbeglica" u Južnu Koreju, koji bi posle izvršili disperziju po dubini njihove teritorije, i prešli na partizansko ratovanje. Mada, ako uzmemo u obzir "standard" na severu, verovatno bi svi zatražili azil na jugu...
Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #20 on: May 17, 2009, 08:33:40 pm »

... ne ne prijatelju, mislim da gresis ... mislim u ideoloskom smislu ... kakav je to narod koji se skoro vek bori protiv zapada i njegove "demokratije" sa sakom rize, i to sirove, i pri tom se niko ne zali ? sta god zamislili mogu i da ostvare, bez obzira koliko to nama nemoguce zvucalo ... komfor i nas nacin zivota su daleko otisli u smislu konformizma i uljuljkanosti tehnologijom u svakom smislu, tako da bi svaka njihova i ideja nama sigurno zvucala, u najmanju ruku ekstremno .... ovo "partizansko" ratovanje za njih je sigurno jedna od varijanti, i to izvesna , ako ne i glavna ... mislim da se tu radi o onome sto danas nazivamo gerilom, i to je po meni licno, njihova najveca prednost ... ocigledni primeri su Avganistan, Irak, i naravno - SOMALIJA!
   ... oslanjanje na takav nacin ratovanja je veoma hrabar, i u danas njim uslovima tehnologije kojom raspolazu zapadne sile, granici se sa samoubistvom ... ali, kao sto rekoh, ako im to nije predstavljalo problem i ranije, ne vidim zasto bi to bio problem i sada ... a to da bi trazili azil, u to vec ne verujem, jer  sam siguran da 99% njih vodi ideoloski, a ne neki drugi rat ... ipak njih drzi ideologija koja je, moramo priznati, besmrtna .... a dokle ce tako biti, ostaje nam samo da cekamo i vidimo ... samo , ja mislim da ce trajati, i to jos dugo ... a zasto ... to je, kao sto rekoh, posebna diskusija,za posebnu temu ... jedna od glavnih su "jaka ledja" (crvene boje), i to se nikada nece promeniti ... sta ce do kraja biti , videcemo ....
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #21 on: May 17, 2009, 09:34:27 pm »

Otvoriću posebnu temu o OMJ Severne Koreje uskoro, da ne odemo previše u OT, pa možemo da diskutujemo o njima koliko nam duša poželi. Wink Što se života tamo tiče, pa ne dao ti bog da tamo živiš, eto, to mogu da kažem. Naravno, ne kao što sam ja trebao, sa deviznom platom UN-a, već kao običan čovek...
Da se vratimo na temu, počeli su pregovori o izvozu u Ujedinjene Arapske Emirate, a izgleda da je i počela proizvodnja nulte serije. Wink
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #22 on: December 24, 2009, 07:16:43 pm »

Interesantan video o K-2, koji uskoro ulazi u serijsku proizvodnju. Izneseno je dosta detalja.

« Last Edit: July 25, 2010, 05:25:19 pm by Broker, Reason: ubačeni youtube tagovi » Logged
dogfight
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 634


« Reply #23 on: August 26, 2010, 11:42:01 pm »

Odličan video klip o južnokorejskom tenku XK-2:


Logged
Andrei_bt
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 204



« Reply #24 on: September 15, 2010, 10:46:37 pm »

http://andrei-bt.livejournal.com/28510.html


* armork.jpg (31.91 KB, 600x392 - viewed 158 times.)
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #25 on: September 16, 2010, 04:54:36 am »

Большое спасибо за ссылку! Smiley
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #26 on: November 19, 2014, 06:41:27 pm »

Vir: Defender hr
http://www.defender.hr/

Južna Koreja dobiva 100 tenkova K-2 "Crna pantera" do kraja 2017
 
Datum objave:
19.11.2014

Južna Koreja planira razmjestiti 100 tenkova nove generacije K-2 Crna pantera sa domaćim motorima i sustavima transmisije do 2017. godine, priopćila je danas južnokorejska agencija za vojne nabave (DAPA). "K-2 tenk će omogućiti oružanim snagama posjedovanje vojnih borbenih vozila s poboljšanom mobilnosti i vatrenom moći za potrebe odgovara na buduća sigurnosna okruženja", rekao je glasnogovornik DAPA Kim Si-cheol. Razvoj tenka je bio odgođen zbog neispunjavanja zahtjeva za ubrzanjem tenka. Ipak, zahtjevi više nisu tako postavljeni pa je isporuka moguća.



* article-gallery-big-1416405518_229.jpg (59.05 KB, 800x534 - viewed 70 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #27 on: November 20, 2014, 10:48:39 am »

Gađanje




* MBT-juznokorejski-tank-K2-black-panther-642x336.jpg (68.61 KB, 642x336 - viewed 64 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #28 on: February 26, 2021, 08:05:48 am »

Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 990


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #29 on: June 28, 2023, 10:59:54 pm »

Ovo je moćni K2 Crni panter: Najbolji tenk na zemlji, a nije američki (video)


28.06.2023.


Ranije ovog meseca, Seul je odobrio proizvodnju dodatnih K2 Crnih pantera (Black Panther) CH2 glavnih borbenih tenkova (MBT).


Za otprilike 1,5 milijardi dolara, nova flota oklopnih vozila pridružiće se 260 K2, koje je Južna Koreja već naručila i primila poslednjih godina.
Odbor za promociju projekata odbrane Južne Koreje napomenuo je da će "stići dodatni tenkovi K2 kroz ovaj projekat, [mi] očekujemo da u velikoj meri doprinose poboljšanju pokretljivosti Armije za obavljanje ofanzivnog manevarskog ratovanja."

Ruska invazija na Ukrajinu stavila je naglasak na ulogu tenkova u modernom ratu.
Južnokorejski K2 je možda najskuplji tenk na svetu, ali je takođe možda jedan od najsmrtonosnijih i najsposobnijih na bojnom polju – neki čak kažu da je najbolji tenk na Zemlji.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Poreklo K2 Cnog pantera

MBT nove generacije Seula je evoluirao iz programa XK2 ranih 1990-ih. Južna Koreja se pre tog vremena u velikoj meri oslanjala na strane akvizicije da bi ispunila svoje potrebe odbrane. Tokom 1970-ih, Seul je koristio nadograđene tenkove M48 Paton američke proizvodnje.

Seul je na kraju kupio K1 MBT, koji je bio američki M1 Abrams isporučen Južnoj Koreji, ali je južnokorejska vlada želela da poveća svoje domaće proizvodne kapacitete za odbranu. Inženjeri iz Seula počeli su da razvijaju novu operativnu varijantu K1, a istovremeno su započeli rad na potpuno novom i domaćem prototipu. Hyundai Rotem, a podružnica Hyundai Motor Group, razvila je K2 Crni panter za vojsku Republike Koreje.

Specifikacije i mogućnosti

Svi procesi dizajna i proizvodnje K2 bili su lokalizovani u Južnoj Koreji u nastojanju da se smanji zavisnost od stranih saveznika i zaštiti proizvodnja u vreme rata. Što se tiče naoružanja, K2 ima nemački top Rajnmetal (Rheinmetall) CN08 120mm/L55 koji se proizvodi po licenci u Južnoj Koreji. Slično francuskom Leklerku MBT-u, Crni panter je opremljen automatskim utovarivačem, postavljenim u kupole.



Ovaj sofisticirani sistem može trenutno da otkrije, odabere i napuni potrebnu vrstu i količinu municije. Kako navodi Military Today, maksimalna brzina gađanja je 15 zrna u minutu, iako je znatno niža u realnim borbenim uslovima. Šesnaest zrna je uskladišteno u automatskom utovarivaču, a preostala 24 projektila su smeštena unutar trupa.

Dizajn oklopa Crnog pantera je izveden iz prethodnika tenka K1. Kao modularni sistem, inženjeri mogu brzo i efikasno zameniti oštećene delove, kao i da ugrade ažuriranu tehnologiju kada ona postane dostupna. K2 ima eksplozivni reaktivni oklop (ERA) koji dopunjava sofisticirani oklop.



Crni panter je sposoban da putuje brzinom do 70 kilometara na sat u dobrim uslovima i može da održava brzinu od oko 52 km/h u uslovima van puta. Kao što je detaljno objavljeno u Defense News, K2 može da se penje na usponima od 60 stepeni i može da prevaziđe vertikalne prepreke do 1,8 metara visine.

Nove jedinice proizvedene 2023. „biće opremljene 'hibridnim pogonskim paketom' koji se sastoji od RENK transmisije i motora koji je razvio Doosan Infracore, pošto domaći automatski menjač koji je razvio S&T Dynamics nije prošao testove izdržljivosti,” navodi se u izveštaju koji je objavio administracija programa nabavke odbrane.

S obzirom na sve neprijateljskije ponašanje Pjongjanga, moćna flota Crnih pantera u Seulu će možda morati da bude mobilisana u budućnosti.


Izvor

Čitajući njegove karakteristike, K-2 Crni Panter spada u sam vrh modernih tenkova sveta, sa tim da je izgleda od svakoga uzeo ono najbolje. Od francuskog Leklerka cev topa, tenk ima tročlanu posadu, i automatski punjač topa projektilima što je ruska škola oklopa (ali i francuska), uz sve to, jak motor od 1500 KS, pun je elektronike koja ako je postojana u uslovima ratovanja, daje ovom tenku ogromnu prednost.
Još ga nisam video u tenkovskom okršaju, bez obzira, ovaj tenk nije nimalo za potcenjivanje, i kao što napomenuh to je neki crossover između Zapadnih i Istočnih tenkova iz kojih su uzeta najbolja rešenja.
Jedino što je stvarno skup, da li će kvalitet opravdati tako visoku cenu ovog tenka ostaje nam da vidimo u budućnosti, (zapravo, iskreno se nadam da to nećemo nikada saznati).


* crni_panter.jpg (104.97 KB, 906x513 - viewed 1 times.)
Logged
Pages:  1 [2] 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 22 queries.