PALUBA
April 29, 2024, 12:00:56 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Dusko Popov, Srbin koji je inspirisao Fleminga da napise James Bond-a  (Read 6150 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
milan11
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 25



« on: November 29, 2008, 07:43:37 pm »

rodjen u Srbiji 1912god, umro u Francuskoj na Azurnoj obali 1981god, jedan od najvecih duplih agenata 20-tog veka, radio je za Abwehr (nacisticka obavestajna sluzba) kao "Ivan" i za MI15 kao "Tricycle" svo vreme rata je ucestvovao u najvecim akcijama dezinformisanja i oslabljenja nacisticke Nemacke dok ja Englezima davao kljucne informacije

« Last Edit: November 29, 2008, 07:47:36 pm by milan11 » Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #1 on: November 29, 2008, 11:57:19 pm »

Duško Popov je bio likčina, a kakva, za to treba pročitati njegove memoare "Špijun, kontrašpijun".

Inače, nisam baš siguran da je on poslužio kao inspiracija za Džejms Bonda. Između ova dva lika ima sličnosti, ali sam Jan Fleming je izjavio da je "Vilijam Stivenson onaj pravi". Ovo treba isto uzeti sa rezervom, jer iako je Stivenson bio jedan od najvećih špijuna DSR-a, mnogo dogodovštine Džejms Bonda dosta podsećaju na brojne avanture još nekih špijuna i agenata tokom DSR-a.
Logged
milan11
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 25



« Reply #2 on: December 03, 2008, 03:42:00 pm »

nema veze, za mene licno je ipak "cika Dule" James Bond
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #3 on: December 03, 2008, 03:58:01 pm »

Sam Jan Fleming je naveo da je čika Dule inspiracija za agenta 007

According to Ian Fleming memoirs, Dusan Popov, Serbian-born super-agent of MI6 was an inspiration for James Bond

http://en.wikipedia.org/wiki/Inspirations_for_James_Bond
Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #4 on: December 07, 2008, 04:36:04 pm »

Obrati pažnju na ono [citation needed] u nastavku te rečenice. To pokazuje da je ovaj podatak sporan po mišljenju uredništa Wikipedie.

Koliko je meni poznato Jan Fleming nikad nije napisao svoje memoare niti bilo šta slično. Najpoznatija knjiga o njemu je "Jan Fleming" od Endrju Liceta, i u toj knjizi to nije rečeno.
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.021 seconds with 22 queries.