Пакистан упао у невољу због Ф-16Аутор: Владимир Вукасовић уторак, 05.03.2019.
САД поручиле да су наводним коришћењем тог авиона за обарање индијског „мига” можда прекршени услови продајеНије да је Индији и Пакистану ни досад за то био потребан подстрек, али последњи њихов војни окршај мора да ће их пожурити у намери да ојачају своје армије, за шта би се најпре, као и раније, могли обратити Русији, Америци и Кини. Међутим, САД би ионако погоршане односе с Пакистаном могле још више покварити постављањем препрека и за коришћење једног дела арсенала које су му већ продале и за који се сумња да је био пресудан за то што је пакистанска војска успела да обори један индијски авион.
Америчка амбасада у Исламабаду, наиме, саопштила је да проверава истинитост навода да је индијски „миг-21” срушен поготком из пакистанског Ф-16, авиона америчке производње. То би могло представљати кршење услова под којима су ти ловци продати, објавила је амбасада не прецизирајући то каква су тачно ограничења за употребу Ф-16 предвиђена уговором.
Ни Пакистан није објавио који је авион оборио индијског противника, али тврди да он није купљен од Американаца. Као највероватнијег „осумњиченог”, према стручњацима које цитирају медији, то оставља кинески ЈФ-17, који се склапа на пакистанској територији. Индијци у то не верују: још крајем прошле недеље су новинарима приказали делове пројектила који је с неба скинуо њихов „миг”, уз тврдњу да је реч о ракети какву је могао испалити искључиво Ф-16.
Од последње продаје таквих авиона Пакистану односи Вашингтона и Исламабада су, већ ко зна који пут, захладнели због америчке процене да Пакистанци не улажу довољно напора у ликвидацију терористичких и екстремистичких група наводно базираних на њиховом тлу, као ни у пресецање илегалних токова новца помоћу којег се те паравојске финансирају. Пакистан пословично негира те оптужбе, укључив и оне оштрије – да делови његовог војнобезбедносног апарата не само што окрећу главу на другу страну пред терористима него их и директно помажу, између осталог и у нападима на Индију. Владе те државе је Пакистан оптужила и да је био на услузи терористима који су убили четрдесетак индијских војника у делу Кашмира који они контролишу, што је било покретач последњег циклуса насиља у том територијално спорном региону.
Из владе у Исламабаду је јуче саопштено да се, још од пре него што је избио нови сукоб с Индијом, спрема акција против свих милитаната који оперишу из Пакистана. Али, према сазнањима Ројтерса, истовремено је дипломатским каналима Американцима послата порука којој је, изгледа, сврха да их натера да попусте у свом притиску на Пакистан и подршци Индији.
Како је поручено представницима званичног Вашингтона, у случају велике кризе на источној граници с Индијом, Пакистан ће морати да повуче део своје војске са запада земље, односно ослабиће своју контролу над подручјем према Авганистану и талибанима који оданде угрожавају мир у обе државе. У таквом развоју ситуације, Пакистан, како је запретио, неће моћи наставити са својим притиском на талибане да прихвате неки облик мировног договора с Белом кућом, којој се жури да своје трупе напокон повуче из Авганистана.
Даље заоштравање односа с Америком дало би Пакистану подлогу за реализацију старе идеје о куповини руских „сухоја 35”. Ту је причу ових дана подгрејао и Спутњик, али посреди је замисао која већ годинама периодично испливава на површину а да још ништа конкретно није утаначено и потписано.
Последњи пут се о томе прилично говорило прошле године, када се, према извештајима пакистанских медија, кроз главе Руса провлачила и жеља да се на неки начин казни Индија. Тај традиционални купац руског оружја тада је одлучио да више неће сарађивати с Москвом на развоју борбеног авиона пете генерације пошто се тиме неће доћи до летелице која би могла изаћи на црту америчким Ф-22 и Ф-35.
Индија је, као један од највећих светских увозника оружја, са све јачим амбицијама да се претвори у прворазредну војну, економску и политичку силу, наговештавала да би се могла у већој мери окренути набавци арсенала из САД, Израела и ЕУ. Међутим, војна кооперација с Русијом није прекинута, напротив. Недавно је потписан и уговор о куповини руског противракетног система С-400. Индија очекује руску помоћ и у обнављању своје авијације.
Izvor:
www.politika.rs