PALUBA
March 28, 2024, 10:55:03 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4   Go Down
  Print  
Author Topic: Napadi na crkve i hotele na Uskrs u Šri Lanki  (Read 13897 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #15 on: April 22, 2019, 09:46:07 am »


Sedam bombaša samoubica izvelo napade u Šri Lanki


Forenzički tim vlade Šri Lanke saopštio je da je sedam bombaša samoubica izvelo šest simultanih napada na tri crkve i tri luksuzna hotela u i oko Kolomba na Uskrs. Broj poginulih porastao na 290.

Vladin analitičar Arijanada Velianga rekao je da je analizom delova tela napadača ustanovljeno da su napade u Šri Lanki izvršili bombaši samoubice, prenela je agencija AP. Dvoje ljudi bilo je uključeno u napad na hotel Šangri-La, po jedan napadač na Sinamon Grand, Kingsberi i Sent Entoni Šrajn u Kolombu, crkvu Sent Sebastijan u gradu Negombo i crkvu Zion u gradu Batikaloa.

Dva bombaška napada nekoliko sati kasnije u gostionici i blizu nadvožnjaka na obodu Kolomba još uvek su pod istragom.

Osumnjičeni napadači su detonirali eksploziv u kući nedaleko od eksplozije kod nadvožnjaka i tom prilikom su trojica policajaca izgubila život.

Među poginulima ima državljana SAD, Britanije, Indije, Kine i drugih zemalja.

Prema poslednjim podacima, u seriji eksplozija u nedelju u Šri Lanki život je izgubilo 290, a oko 500 ljudi je ranjeno.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #16 on: April 22, 2019, 10:43:07 am »


Objavljeno ko stoji iza napada u Šri Lanki, uskoro vanredno stanje


Vlada Šri Lanke objavila da iza organizovanih napada na crkve i hotele na Uskrs stoji ekstemistička grupa Nešenel Tovhid Džamat. Uskoro vanredno stanje.

Reč je o lokalnoj islamističkoj grupi.

Kako je objavio portparol vlade, iza te ekstremističke grupe stoji internacionalna mreža, uz pomoć koje su napadi u kojima je poginulo 290 ljudi, a preko 500 ranjeno, izvedeni.

Napadi su izvedeni na tri crkve i tri luksuzna hotela u i oko Kolomba. Policija je juče uhapsila 13 osumnjičenih za napade koje je ministar odbrane Ruvan Vijevardena opisao kao terorističke. On je rekao da je većina napada na crkve i hotele bila samoubilačke prirode.

Forenzički tim vlade Šri Lanke saopštio je da je sedam bombaša samoubica izvelo šest simultanih napada na tri crkve i tri luksuzna hotelas. Vladin analitičar Arijannada Velianga rekao je da je analizom delova tela napadača ustanovljeno da su napade izvršili bombaši samoubice, prenela je agencija AP.

Dvoje ljudi bilo je uključeno u napad na hotel Šangri-La, po jedan napadač na Sinamon Grand, Kingsberi i Sent Entoni Šrajn u Kolombu, crkvu Sent Sebastijan u gradu Negombo i crkvu Zion u gradu Batikaloa.

Dva bombaška napada nekoliko sati kasnije u gostionici i blizu nadvožnjaka na obodu Kolomba još uvek su pod istragom. Osumnjičeni napadači su detonirali eksploziv u kući nedaleko od eksplozije kod nadvožnjaka i tom prilikom su trojica policajaca izgubila život.

Među poginulima ima državljana SAD, Britanije, Indije, Kine i drugih zemalja. Prema poslednjim podacima, u seriji eksplozija u nedelju u Šri Lanki život je izgubilo 290, a oko 500 ljudi je ranjeno.

Svet je jutros obišla i vest da su u masakru u Šri Lanki poginula deca danskog milijardera. Istovremeno, predsednik Šri Lanke Maitripala Sirisena proglasiće vanredno stanje u celoj zemlji od ponoći, saopšteno je iz njegove kancelarije.

Vlada je odlučila da objavi klauzule povezane sa sprečavanjem terorizma do ponoći, navedeno je u saopštenju Kancelarije za medije predsednika Šri Lanke, preneo je Rojters.

Mera će biti ograničena na borbu protiv terorizma i neće ugrožavati slobodu izražavanja.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #17 on: April 22, 2019, 11:33:14 am »


Nova panika u Šri Lanki: Policija pronašla 87 detonatora bombi


Policija glavnog grada Šri Lanke pronašla 87 detonatora bombi na glavnoj autobuskoj stanici, samo dan nakon krvavih napada u Šri Lanki.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #18 on: April 22, 2019, 12:00:55 pm »


Nova eksplozija u Šri Lanki


U prestonici Šri Lanke, Kolombu, odjeknula je eksplozija nedaleko od crkve, tokom rada na demontiranju bombe, javlja Rojters.

Prema podacima agencije, pored crkve u kojoj je u nedelju odjeknula bomba, eksplodirao je kamion. Nesreća se desila kada su demineri pokušali da demontiraju otkrivenu bombu, prenosi Sputnjik.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #19 on: April 22, 2019, 01:37:35 pm »


U napadima na Šri Lanki ubijeno 39 stranih turista, 28 ranjeno



Ministar turizma Šri Lanke saopštio je da je 39 turista poginulo, a 28 povređeno u napadima na crkve i hotele u nedelju.

Ministar Džon Amaratunga je istakao da vlada čini sve da bi se osigurala bezbednost ljudi u zemlji, prenosi AP.

U devet bombaških napada, izvedenih na katolički Uskrs, poginulo je najmanje 290 ljudi, dok je 500 ranjeno.

Zvaničnici smatraju da su smoubilački napadi na crkve i hotele u Šri Lanki izvedeni uz pomoć međunarodne mreže. Vlada krivi malo poznatu džihadističku grupu "Nešenal Tohid Džamat", iako još niko nije preuzeo odgovornost za napade, preneo je BBC.

U zemlji će biti proglašeno vanredno stanje od ponoći, saopšteno je iz kancelarije predsednika.

Policija je do sada uhapsila 24 osobe.

"Postojala je medjunarodna mreža bez koje ove napadi ne bi uspeli", izjavio je portparol vlade Radžitha Senaratne.

U saopštenju koje je potom izdato, navedeno je da će predsednik Maitripala Sirisena tražiti medjunarodnu pomoć za pronalaženje medjunarodnih veza sa napadačima. U obaveštajnim izveštajima ukazuje se da strane terorističke organizacije stoje iza lokalnih terorista, navedeno je u saopštenju iz predsednikove kancelarije, u kome se dodaje da će stoga predsednik tražiti pomoć stranih država

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #20 on: April 22, 2019, 04:05:37 pm »


Vojska Šri Lanke dobila ratna ovlašćenja



Predsednik Šri Lanke Majtripala Sirisena dao je danas vojsci široka ovlašćenja da hapsi i privodi osumnjičene posle niza napada na Uskrs.

Saopšteno je da će ta mera stupiti na snagu u ponoć, a da je takođe uveden i policijski čas koji će početi u osam uveče. Naoružani vojnici i policajci su danas stajali na svim raskrsnicama u centru Kolomba.

Ulice su uglavnom bile prazne a radnje zatvorene.

Odredbe kojima su vojsci data policijska ovlašćenja ukinute su s krajem građanskog rata u Šri Lanki 2009. godine.

izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #21 on: April 23, 2019, 05:36:21 am »

Masakr u Šri Lanki u režiji lokalnih terorista
D. Savić   22. april 2019.

Šri Lanka proglasila vanredno stanje i dala ratna ovlašćenja vojsci posle napada na crkve i hotele

DAN žalosti uz vanredno stanje, policijski čas i ratna ovlašćenja vojsci, proglašeni su u Šri Lanki dan posle osam, gotovo simultanih, napada na crkve i škole u ostrvskoj zemlji na jugu Azije, na dan katoličkog Uskrsa. Novi bilans nezapamćenog masakra na ostrvu je najmanje 290 ubijenih, od kojih su 39 stranci, dok je više od 500 ranjenih.

Iako niko još nije preuzeo odgovornost za najgore napade u Šri Lanki u poslednjoj deceniji, nezapamćene od kraja 26-godišnjeg građanskog rata, kada su se Tamilski tigrovi borili za svoju nezavisnu državu, ministar zdravlja Radžita Senaratne precizirao je da su bombaši samoubice pripadnici lokalne ekstremističke grupe "Nešnal touhid džamat" (NTDž) i građani Šri Lanke. Vlasti sumnjaju na njihovu povezanost sa strancima, kao i da su obaveštajne službe imale upozorenja da će se oni dogoditi, ali da nisu reagovale.

- Moramo da ispitamo zašto nisu preduzete adekvatne mere predostrožnosti. Ni ja ni ministri nismo bili obavešteni - rekao je premijer Ranil Vikremešinge. Grupa NTDž nije do sada izvodila velike napade, ali je skrenula pažnju na sebe prošle godine uništavanjem budističkih statua. Veruje se da je reč o grupi koja je nastala od nešto poznatije islamističe organizacije Šri Lanka "Touhid džamat", čiji je antibudistički sekretar Abdul Razik uhapšen pre tri godine.

Predsednik Šri Lanke Maitripala Sirisena proglasio je vanredno stanje u celoj zemlji. Mera su ograničene na borbu protiv terorizma i ne ugrožavaju slobodu izražavanja. Uveden je i policijski čas, a naoružani vojnici i policajci su na svim raskrsnicama u centru Kolomba. Ulice su uglavnom prazne, a radnje zatvorene. Prvi put od kraja građanskog rata 2009. godine on je dao vojsci široka, ratna ovlašćenja da hapsi i privodi osumnjičene. Predsednik je rekao i da će zatražiti međunarodnu pomoć u vezi sa pomoći napadačima izvan Šri Lanke.

Uhapšene su 24 osobe, a forenzički tim vlade saopštio je da je sedmoro bombaša samoubica izvelo napade na tri crkve i tri luksuzna hotela u prestonici Kolomba i oko nje. Nešto ranije je vladin forenzičar naveo da je u samo jednom napadu, na hotel "Šangri-la" u Kolombu, učestvovalo dvoje bombaša. Vladin analitičar Arijanada Velianga rekao je da je analizom delova tela napadača ustanovljeno da su sve ostale napade izvršili bombaši samoubice.

Prvi izveštaji o napadima stigli su oko 8.45 ujutru po lokalnom vremenu. Tri crkve u Negombu, Batikalou i Kolombu napadnute su za vreme uskršnjih službi, a u isto vreme napadnuta su i tri raskošna hotela u Kolombu. Sedma eksplozija odjeknula je nešto kasnije u blizini zoološkog vrta u južnom delu Kolomba, a osma se čula u naselju Dematagoda, takođe u Kolombu. Dvoje ljudi bilo je uključeno u napad na hotel "Šangri-la", po jedan napadač na "Sinamon Grand", "Kingsberi" i "Sent Entoni Šrajn" u Kolombu, Crkvu Sent Sebastijan u gradu Negombo i crkvu Zion u gradu Batikaloa. Dva bombaška napada nekoliko sati kasnije u gostionici i blizu nadvožnjaka na obodu Kolomba još su pod istragom. Pronađeno je skrovište i kombi koji su napadači koristili.

Ima nagoveštaja da su planirani i drugi napadi. Improvizovana eksplozivna naprava, plastična cev dugačka 1,8 metara napunjena eksplozivom, pronađena je u blizini centralnog aerodroma u Kolombu. Policija je pronašla i 87 detonatora za bombe na glavnoj autobuskoj stanici, takođe u Kolombu.

U godinama posle završetka građanskog rata u Šri Lanki 2009. godine, koji se završio porazom Tamilskih tigrova, dolazilo je sporadično do nasilja. Pripadnici većinske, budističke zajednice napadali su džamije i uništavali imovinu muslimana. Zbog ovih napada u martu 2018. godine proglašeno je vanredno stanje.

UPOZORENjE AMERIKANCIMA

Američki Stejt department upozorio je turiste iz SAD, da je moguće da terorističke grupe planiraju nove napade. U upozorenju se dodaje da su potencijalne mete turističke lokacije, putničke stanice, trgovinski centri, hoteli, bogomolje, aerodromi..

UBIJENA DECA DANSKOG MILIJARDERA

OD četvoro dece danskog milijardera Andersa Holha Povlsena (46) troje je poginulo u napadu u Šri Lanki, gde je porodica došla za uskršnje praznike. Povlsen je vlasnik međunarodnog lanca odeće "Bestseler", najveći akcionar u ASOS-u i najveći privatni zemljoposednik u Velikoj Britaniji, posebno u Škotskoj.

ŽRTVE SA SVIH STRANA SVETA

Većina žrtava još nije identifikovana, a među onima koji jesu najviše je građana Šri Lanke. Ima i stranaca - Britanaca, Danaca, Australijanca, Turaka, Indijaca, jedan Portugalac, Japanac i Kinez. Među prvima je identifikovana poznata kuvarica iz Šri Lanke Šanta Majadune, kao i mnogi radnici popularnih hotela na ostrvu. Pripadnici političke partije DžDP iz Indije, kao i dva inženjera iz Turske izgubili su živote u napadu. Dvoje poginulih Australijanaca su članovi iste porodice. Ubijen je i unuk parlamentarca iz Bangladeša šeika Fazulula Karima Selima.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #22 on: April 23, 2019, 10:18:42 am »


Uhapšen Sirijac zbog napada u Šri Lanki


Policije Šri Lanke ispituje jednog Sirijca zbog napada na crkve i hotele tokom Uskrsa, rekli su izvori iz Vlade agenciji Rojters.

"Policija je privela državljanina Sirije zbog ispitivanja", rekao je jedan od izvora što su potvrdili i drugi izvori upućeni u istragu.

Državljanin Sirije je uhapšen nakon istrage.

Za sada nijedna grupa nije preuzela odgovornost za samoubilačke bombačke napade tokom Uskrsa na tri crkve i četiri luksuzna hotela. Poginule je 290 osoba a ranjeno oko 500.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #23 on: April 23, 2019, 10:21:05 am »


Prvi rezultati istrage: Šri Lanka je odmazda za Novi Zeland



Preliminarni rezultati istrage pokazuju da su samoubilački napadi za Uskrs na Šri Lanki izvedeni kao odmazda za napad na džamije na Novom Zelandu.

Ministar odbrane, koji je to izjavio, kazao je i da su za napad odgovorne dve lokalne islamističke organizacije, prenosi Rojters. Broj nastradalih u devet eksplozija popeo se na 310, saopštio je portparol policije Ruvan Gunasekara. Više od 500 ljudi ranjeno. U čitavoj zemlji danas je Dan žalosti.

Održana je i prva masovna sahrana za 30 ljudi, a tokom dana biće održana još jedna.

U ponoć je na snagu stupila odluka o uvođenju vanrednog stanja kojom se vojsci daju ratna ovlašćenja, prenosi AP.

Policija je uhapsila 40 osumnjičenih, uključujući i vozača kombija koji su navodno koristili bombaše samoubice i vlasnika kuće gde su neki od njih živeli.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #24 on: April 23, 2019, 03:37:44 pm »


ID preuzela odgovornost za napade na Šri Lanki tokom kojih je nastradala 321 osoba


Islamska država preuzela je odgovornost za koordinisane bombaške napade na Šri Lanki tokom kojih je nastradala 321 osoba, javlja agencija Amak. Na televizijskim kanalima na Šri Lanki pojavio se snimak jednog bombaša-samoubice.

Rojters prenosi da agencija nije pružila dokaze za te tvrdnje.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Ranije danas zvaničnici na Šri Lanki su saopštili da napadi na crkve i hotele predstavljaju osvetu za skorašnji napad na džamiju u Novom Zelandu. Prema rečima ministra odbrane Šri Lanke, veruje se da su za napad odgovorne dve lokalne islamističke grupe. U okviru istrage uhapšen je jedan Sirijac.

Na televizijskim kanalima na Šri Lanki pojavio se snimak u kojem se vidi osumnjičeni bombaš-samoubica u trenutku ulaska u Crkvu Svetog Sebastijana u Negombu.

Rojters prenosi da agencija nije pružila dokaze za te tvrdnje.

Ranije danas zvaničnici na Šri Lanki su saopštili da napadi na crkve i hotele predstavljaju osvetu za skorašnji napad na džamiju u Novom Zelandu. Prema rečima ministra odbrane Šri Lanke, veruje se da su za napad odgovorne dve lokalne islamističke grupe. U okviru istrage uhapšen je jedan Sirijac.

Na televizijskim kanalima na Šri Lanki pojavio se snimak u kojem se vidi osumnjičeni bombaš-samoubica u trenutku ulaska u Crkvu Svetog Sebastijana u Negombu. Kamere su snimile osumnjičenog teroristu kako sa velikim rancem na leđima prilazi i potom ulazi u prepunu crkvu.

Snimak su preuzele brojne svetske televizijske stanice. U eksploziji koja je usledila više od 50 ljudi je izgubilo život.

U više eksplozija u hotelima i crkvama na Uskrs na Šri Lanki život je izgubilo, prema poslednjim podacima, 321 osoba, uključujući i više desetina dece.

Ranjeno je više od 500 ljudi.

izvor


* 1831867_screenshot-9_ls.jpg (61.77 KB, 1000x666 - viewed 36 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #25 on: April 23, 2019, 03:43:24 pm »

 
"Jedna poruka, pokvarena truba i par sitnica su mi spasli život"


Kieran Arasartnam je bio u hotelu Šangri-La u vreme kad je napadnut restoran na njegovom drugom spratu.

Hotel u kojem je boravio jedan je od napadnutih hotela i crkava. Ovaj fakultetski profesor koji se sa Šri Lanke pre 30 godina odselio u Britaniju kaže kako je prvo čuo nešto što je zvučalo kao grmljavina. Kaže da je počeo da trči s 18. sprata prema prizemlju.
 
Preživeo je zahvaljujući pokvarenoj trubi na automobilu i jednoj Vatsap poruci. Svoje je iskustvo podelio na Fejsbuku.

"Još jedan barbarski teroristički čin na čovečanstvo, ovaj put na uskrsnu nedelju. Bio sam udaljen 90 sekundi od smrti. Smrt mi je pokucala na vrata, ja sam preživeo, ali su mnogi izgubili živote. Ta stolica sa leve strane je mesto gdje sam trebao sedeti u 9 ujutro kad je bomba eksplodirala. Ja i moja porodica u prošlosti smo tamo mnogo puta sedeli", priča ovaj profesor.
 
"Omela me poruka u 8:36. Prijatelj mi je poslao poruku, a vozaču automobila truba nije radila. Moj vozač je bio na putu na doručak koji smo dogovorili za 9 sati pa da hotel napustimo u 9:30. Kako je vozio prema hotelu, tako mu se pokvarila truba. Otišao je da promeni automobil jer je na Šri Lanki nemoguće voziti bez trube. To ga je zadržalo 45 minuta. U 8:36 dobio sam poruku od prijatelja koji je bio na aerodromu i koji mi je zahvaljivao na boravku, a ja sam se našalio s njim da sada mogu i zakasniti na doručak kada više nisam na 'skandinavskom satu'. On voli da doručkuje u 8:30, a ja sam više lenj pa idem oko 9 sati", piše preživeli muškarac.

Dakle, prvo je dobio poruku od prijatelja zbog koje nije ranije izašao iz sobe. A onda je saznao da će i vozač kasniti na doručak pa mu se nije žurilo.
Nadalje, još se nešto, kako piše, dogodilo u međuvremenu.
 
"U 8:45 sam otvorio vrata i krenuo na doručak. Treba mi pet minuta od sobe do doručka. Nešto me omelo, vratio sam se u sobu po kreditnu karticu. Razmakao sam zavese i isključio znak 'ne uznemiravaj' kako bi mogli očistiti sobu dok sam na doručku. Tada je eksplodiralo. Prvo sam pomislio da je grmljavina, pogledao sam napolje i video da nema ništa. Nekoliko minuta kasnije čula se druga eksplozija. Tada su se oglasili protivpožarni alarm i zvono za evakuaciju. Pogledao sam dole kroz prozor i ugledao haos. Znao sam da nešto nije u redu. Počeo samda trčim od 18. kata do prizemlja. Kad sam stigao do trećeg, tada sam shvatio koliko je situacija loša. Krvi je bilo svugde, decu su nosili na rukama, totalna panika", seća se on.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #26 on: April 23, 2019, 06:39:06 pm »


"Nisam dobio obaveštajni izveštaj o mogućem napadu, smeniću šefove odbrane"


Predsednik Šri Lanke najavio je da će smeniti šefove odbrane zemlje u roku od jednog dana, jer su imali obaveštajne podatke o napadu, koje nisu podelili sa njim

Predsednik ove zemlje Maithripala Sirisena ocenio je da je nemili događaj veliki neuspeh za službe koje su mogle da spreče samoubilačke napade u kojima je poginulo više od 300 ljudi, javlja Rojters.

“Potpuno ću restrukturirati policiju i snage bezbednosti u narednim nedeljama. Očekujem da će u naredna 24 sata šefovi odbrambenih ustanova zemlje biti promenjeni“, kazao je Sirisena.

“Službenici bezbednosti su dobili obaveštajni izveštaj stranih službi, ali ga nisu podelili sa mnom. Odgovarajuće akcije će bi bile preduzete. Odlučio sam da preduzmem stroge akcije protiv odgovornik", istakao je on.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #27 on: April 24, 2019, 03:10:02 pm »


"Još ima onih s eksplozivom koji su u bekstvu"


Premijer Šri Lanke Ranil Vikremesinge potvrdio je da u toj azijskoj zemlji i dalje postoji aktivna pretnja.

Si-En-En prenosi da je Vikremesinge, na pitanje na današnjoj konferenciji za medije o toj pretnji, kazao da su "ljudi s eksplozivom i dalje u bekstvu".

Premijer je, povodom samoubilačkih bombaških napada na crkve i hotele u kojima je na katolički Uskrs ubijeno više od 300 ljudi, rekao da ne zna koliko je osoba u bekstvu.

Predsednik Šri Lanke Maitripala Sirisena izjavio je takođe danas da očekuje smene čelnika odbrambenih snaga te zemlje u naredna 24 časa, pošto nisu uspeli da spreče napade bombaša samoubica u kojima je ubijeno više od 300 ljudi, uprkos činjenici da su imali informacije da će se napadi desiti.

"U potpunosti ću restrukturirati policiju i bezbednosne snage u narednim nedeljama. Očekujem smene šefova odbrambenog establišmenta u roku od 24 časa", poručio je Sirisena, prenosi Rojters.

Navodi se da je on to saopštio u obraćanju naciji koje je prenošeno na nacionalnoj televiziji.

"Bezbednosni zvaničnici koji su dobili obaveštajni izveštaj od strane zemlje nisu to podelili sa mnom. Trebalo je reagovati na odgovarajući način. Odlučio sam da preduzmem stroge mere protiv ovih zvaničnika", kazao je Sirisena.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #28 on: April 24, 2019, 03:13:52 pm »


Šri Lanka je bila upozorena na "krvavi Uskrs"; Ko je poslao poruku?


Američka ambasadorka u Šri Lanki izjavila da SAD nisu uputile toj zemlji obaveštajne podatke da se spremaju teroristički napadi na Uskrs.

U tim samoubilačkim bombaškim napadima, podsetimo, na hotele i crkve, prema poslednjim podacima 359 osoba je ubijeno, a preko 500 ranjeno. Kako se poslednjih dana piše, Šri Lanka je bila upozorena da joj se sprema "krvavi uskrs".

Ambasadorka SAD Alana Teplic je novinarki CNN Kristijan Amanpur rekla da SAD nisu poslale upozorenje Šri Lanki, a američka televizija ocenjuje da je ovo važno zato što se kosi sa tvrdnjom vlade Šri Lanke i njenog ministra Harše de Silve da su obaveštajni podaci unapred stigli "i od Indije i od SAD". Kada je Amanpur prenela američkoj ambasadorki u Kolombu, ona je to negirala.

"Mi nismo imali nikakva saznanja da se napadi spremaju", kazala je Teplicova i dodala da je "vlada Šri Lanke priznala propuste u obaveštajnom sakupljanju i deljenju informacija".

Tass je preneo takođe večeras da se zamenik ministra odbrane Rusije Alekandar Fomin sastao na marginama 8. Moskovske konferencije o međunarodnoj bezbednosti sa kolegom iz Šri Lanke Kitsirijem Nemavatom i da je sastanak bio posvećen seriji terorističkih napada koji su se desili 21. aprila.

"Zamenik ministra odbrane general-pukovnik Aleksandar Fomin izrazio je najdubkje saučešće u ime ruskog Ministarstva odbrane", saopštilo je to ministarstvo. Premijer Šri Lanke Ranil Vikremesinge potvrdio je, povodom samoubilačkih bombaških napada na crkve i hotele u kojima je na katolički Uskrs ubijeno više od 300 ljudi, da u toj azijskoj zemlji i dalje postoji aktivna pretnja.

CNN prenosi da je Vikremesinge, na pitanje na današnjoj konferenciji za medije o toj pretnji, kazao da su "ljudi s eksplozivom i dalje u bekstvu". Premijer je rekao da ne zna koliko je osoba u bekstvu.

Predsednik Šri Lanke Maitripala Sirisena izjavio je takođe danas da očekuje smene čelnika odbrambenih snaga te zemlje u naredna 24 časa, pošto nisu uspeli da spreče napade bombaša samoubica u kojima je ubijeno više od 300 ljudi, uprkos činjenici da su imali informacije da će se napadi desiti.

"U potpunosti ću restruktuirati policiju i bezbednosne snage u narednim nedeljama. Očekujem smene šefova odbrambenog establišmenta u roku od 24 časa", poručio je Sirisena, prenosi Rojters.

Navodi se da je on to saopštio u obraćanju naciji koje je prenošeno na nacionalnoj televiziji.

"Bezbednosni zvaničnici koji su dobili obaveštajni izveštaj od strane zemlje nisu to podelili sa mnom. Trebalo je reagovati na odgovarajući način. Odlučio sam da preduzmem stroge mere protiv ovih zvaničnika", kazao je Sirisena.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #29 on: April 24, 2019, 03:18:36 pm »


Londonska policija istražuje snimke napada u Kolombu


Londonska policija traži fotografije nastale tokom terorističkog napada u Šri Lanki, izjavio je danas vršilac dužnosti komandanta Aleksis Bun.

On je rekao da policija za borbu protiv terorizma želi da pogleda bilo koju fotografiju ili snimak nastale pre, za vreme ili nakon bombaških napada, prenosi AP.

Londonska policija je poslala mali tim specijalaca iz Komande za borbu protiv terorizma u Šri Lanku kako bi pružila podršku porodicama koje su izgubile voljene i pomagala u repatrijaciji njihovih ostataka.

Ovi službenici prikupljaju informacije koje bi mogle biti od koristi tokom istraga islednika.

Bun je takođe pozvao svedoke napada da stupe u kontakt s policijom, uz obećanje da njihov identitet neće biti otkriven.

izvor
Logged
Pages:  1 [2] 3 4   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 23 queries.