PALUBA
April 18, 2024, 07:23:39 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Predstavljena prva jahta proizvedena u BiH  (Read 6613 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« on: May 27, 2019, 12:23:38 pm »



Predstavljena prva jahta proizvedena u BiH


Prva jahta proizvedena u Bosni i Hercegovini predstavljena je na Hamburg ancora Jahtfestival-u u Nojštadu.

Na najvećem festivalu takve vrste u Nemačkoj posetioce očekuje 200 jahti, a među njima je i jahta firme Derubis jahts, prenosi Radiosarajevo.ba.

Ova luksuzna jahta trenutno je najprostraniji brod u toj klasi u svetu. Duga je skoro 12 metara, široka 4,4 metra, visoka je 5,7 metara i ima četiri smeštajna kapaciteta.

Tu su veliki salon za deset osoba, četiri sobe za po dve osobe sa dva pomoćna ležaja, kao i četiri kupatila.

Jahta je izgrađena u brodogradilištu u Vitezu, koje planira da godišnje proizvodi 25 brodova.

Sve će biti namijenjeno za izvoz na sigurna tržišta s obzirom na to da čarter kompanije imaju potrebu baš za ovakvim brodovima.


izvor





Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #1 on: May 27, 2019, 01:48:35 pm »


 Čestitam " kolegama " iz " brodogradilišta. Moramo izgleda otvoriti topik " Brdska brodogradnja" .

 Nemam pojma ko je ovo crtao  . Treba im pod hitno uzeti licence. A ko je bio zadužen za nadzor? Bio je nekada Jugoslovenski Registar brodova u Sarajevu . Alipašino polje . Verovatno ga više nema. Možda Lojd ili Veritas ? Neko je morao da udari mur? " Bez pečata nevaži" !
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 477


« Reply #2 on: May 27, 2019, 04:14:23 pm »

Бар према форми прамца и затупастог дела према споју са палубом, не бих рекао да ова јахта има добра маритимна својства при иоле јачем мору. Тунел између трупова ми тако изгледа да ће при слемингу о таласе прамац да попусти! На бочним труповима има као неке узгонске валнице, за које не знам чему би требало да служе. По мени би ову јахту из Витеза било најзанимљивије "испитати ВИТЕЗИТОМ" - то јнекадашња марка рударског експлозива.  Сем тога, ширина 4,4м, а висина 5,7м, не делује ми да...
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #3 on: May 27, 2019, 08:23:31 pm »

Pa da, hebeš jahtu koja ne može da izdrži more sedmicu! Roll Eyes
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 477


« Reply #4 on: May 27, 2019, 08:36:25 pm »

Pa da, hebeš jahtu koja ne može da izdrži more sedmicu! Roll Eyes

Зато и помињем "испитивање ВИТЕЗИТОМ".
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #5 on: May 27, 2019, 08:46:33 pm »

Vitez je u Sredisnjoj Bosni, dakle ni mora ni jezera u blizini, pa je utoliko hrabro upustiti se u ovakvu investiciju i projekt. Dakle umjesto da damo potporu principu "sve se moze kad se hoce" narocito ako privlaci pozornost njemackog trzista, mi po dobrom i starom obicaju pljujemo po svemu domacem (ili po susjedovom uvjetno receno).
"Daj mi majko sekiricu, da napravim podmornicu, pa da vozam krave po dnu Morave" opjevase nekad vizionarski "Rokeri s Moravu".

Da je jahta sagradjena u Sumadiji da li bi zla usta pljuvala po sebi?
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #6 on: May 27, 2019, 08:50:37 pm »

Pa da, hebeš jahtu koja ne može da izdrži more sedmicu! Roll Eyes

Зато и помињем "испитивање ВИТЕЗИТОМ".

Ma bravo genije!
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #7 on: May 27, 2019, 09:06:54 pm »

Izgleda jako cudno. Mozda malo preambiciozno, ali zelim im puno srece.
Logged
bristova
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 325


« Reply #8 on: May 27, 2019, 11:16:17 pm »

Projekt-dizajn i nadzor same gradnje ovog broda mora imati "klasu", odnosno verifikaciju priznatog klasifikacijskog društva (Lloyd, Det Norske Veritas-Germanishe Lloyd, Rina, HRB i sl).
Bez toga nema ni govora o verificiranom brodu koji legalno smije biti "predan moru". Ako ga ima - sve je OK.

Brod se fizički može graditi i na "kopnu".
Mjesto gradnje mora ispunjavati tražene tehničke uvjete za izabran postupak i tehnologiju gradnje te potrebnu kvalificiranu radnu snagu nadzora i same gradnje.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 944


« Reply #9 on: May 28, 2019, 06:04:37 am »

Ne sviđaju mi se linije trupa i nadgrađa. Materijal je mislim staklo-plastika, vidim dosta neravnina na trupu, posebno kod kobilice što ne bi smelo da bude.

Inače podržavam moto "sve se može kad se hoće", a papire da nema ne bi išla na izložbu.

Što se meni lično više sviđaju klasične brodske linije nije bitno, napravili su je...
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #10 on: May 28, 2019, 06:46:32 am »

Vitez je u Sredisnjoj Bosni, dakle ni mora ni jezera u blizini, pa je utoliko hrabro upustiti se u ovakvu investiciju i projekt. Dakle umjesto da damo potporu principu "sve se moze kad se hoce" narocito ako privlaci pozornost njemackog trzista, mi po dobrom i starom obicaju pljujemo po svemu domacem (ili po susjedovom uvjetno receno).
"Daj mi majko sekiricu, da napravim podmornicu, pa da vozam krave po dnu Morave" opjevase nekad vizionarski "Rokeri s Moravu".

Da je jahta sagradjena u Sumadiji da li bi zla usta pljuvala po sebi?

  Da je pravljena i u Zrenjaninu , isto bi rekao . Ako misliš na mene .
 
 I u SFRJ su ljudi radili jahte po dvorištima pa nisu sebi " nadevali naziv brodogradilište" i "brodograditelj" . Onda sam i ja u CG imao " brodogradilište"  kada sam radio objekte???
 Može se sve kada se hoće.
 Moram stupiti u kontakt s njima , možda imaju posla za mene . Mada, verovatno ne bi zadovoljio njihove " visoke standarde brodogradnje". A to da imaju " neki pečat " , sigurno da imaju . Čim idu na sajam nautike. Samo, ko ga dade ? Taj baš s estetikom i ostalim propisima Huh?  Ima neko dokumentaciju za bar diverzantsku podmornicu Huh? Hoću jednu u "svom brodogradilištu " da radim.

 Meni nije lepa . O kvalitetu neću da pričam . Toliko!
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 206


« Reply #11 on: May 28, 2019, 06:53:44 am »

Брод ове величине се заиста може правити било где, јер ће до купца свакако бити транспортован, неће пловити. Свеједно ми је смешно када се прави у централној Босни, баш као што би ми било смешно да се прави и у Шумадији. Уствари, оно што је смешно није сама производња колико назив ”бродоградилиште”. Westport је највећи произвођач јахти у Америци, њихови бродови су 30 до 50 метара дужине. Ипак им не пада на памет да себе назову бродоградилиште (shipyard) него скромно кажу да су yacht builder. Додуше могуће је да употреба израза бродоградилиште потиче од новинара, они воле да се гађају изразима.
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.027 seconds with 23 queries.