PALUBA
April 18, 2024, 07:29:04 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4   Go Down
  Print  
Author Topic: Набавка борбених хеликоптера за Војску Србије  (Read 10972 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #30 on: April 14, 2021, 04:39:13 pm »




Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #31 on: December 14, 2021, 09:12:01 am »




Quote
Pripadnici RV i PVO na zadatku - Helikopteri H145M





Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #32 on: December 14, 2021, 09:56:12 am »

Nabavka 30 letelica snažna potpora pešadiji
R. Dr. 14. 12. 2021.

SRBIJA bi u sledećih nekoliko godina mogla kompletirati tri eskadrile-helikoptera "erbas" H145M, transportnih letelica Mi-17 i ruskih "letećih oklopnjača" Mi-35. Ovaj posao biće najveći koji je Vojska zaključila poslednjih decenija, a po njegovoj realizaciji Srbija će imati najveći broj helikoptera u regionu.

Jačanje helikopterske komponente srpske vojne avijacije, kako su "Novosti" već pisale, našlo se među prioritetima u novim planovima razvoja sistema odbrane. Da je Srbija prelomila kada je reč o tipovima i broju letelica kojima će u narednih pet godina pojačati svoje oružane snage potvrdio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić. On je najavio nabavku 30 letelica, oko kojih su već otvoreni pregovori, a deo je već naručen i plaćen.

Potvrđeno je da će Srbija kupiti 11 novih "Erbasovih" helikoptera H145M, čime će ukupan broj ovih platformi u Vojsci Srbije biti 16. Takođe, srpske vojne oznake dobiće i tri letelice Mi-17, tako da će ih ukupno biti osam. Najveća i najvažnija stavka ulaganja u vertikalnu komponentu avijacije, bez sumnje, biće kupovina još četiri nova oklopna helikoptera Mi-35, kao i 11 polovnih letelica vojske "jedne od članica Evropske unije". U ovoj formulacije mnogi su prepoznali Kipar, koji je već pominjan kao zemlja gde bi Srbija mogla da ojača svoja krila.

- Srbija će biti helikopterska velesila u regionu. Reč je o najsavremenijim letelicama, na kojima će se dugo godina zasnivati ovaj segment Ratnog vazduhoplovstva - kazao je Vučić posle sastanka sa vojnim vrhom protekle nedelje u Nišu.

U Ministarstvu odbrane navode da je vertikalni "lift" izuzetno važan za našu vojsku:

- Trenutno raspolažemo mogućnostima za transport jedinice ranga čete, a plan je da obezbedimo efikasno premeštanje bataljona. Helikopteri će imati važnu ulogu u podršci kopnenoj vojsci - u izviđanju, protivoklopnoj borbi i primeni najsavremenijeg raketnog naoružanja.

Da su helikopterske eskadrile najpodesnije za jačanje odbrambene moći Srbije smatra i Zlatomir Grujić, predsednik Udruženja penzionisanih vojnih letača i padobranaca Srbije. On kaže da će novi helikopteri uliti novu snagu i jedinicama kopnene vojske.

- Imajući u obzir teritoriju, geostrategijski položaj Srbije i njenu odbrambenu doktrinu, helikopteri su od izuzetnog značaja. Najavljenom kupovinom sistem će obezbediti snažnu podršku jedinicama, kao i formiranje zona dejstava na različitim visinama i u svim okolnostima - navodi Grujić. On kaže da je helikopter podesno sredstvo koje ne zahteva veća ulaganja u infrastrukturu i izgradnju aerodroma, a vojsci efikasno obezbeđuje visok nivo manevra na maloj teritoriji.

POJAČANJE SA KIPRA

KIPAR, prema pisanju tamošnjih medija, voljan je da Srbiji proda svoju eskadrilu helikoptera Mi-35P. Ova verzija raspolaže gotovo identičnim letelicama ovog tipa koje se već nalaze u srpskoj avijaciji. Mediteranska zemlja ih je naoružala protivoklopnim raketama "ataka" i projektilima 9M114, kao i nevođenim raketama vazduh-zemlja S-8. Kipar i Srbija već su uspostavili vojnu saradnju, u okviru koje je Kipar od Srbije kupio haubice "nora" B-52 i laka oklopna vozila "miloš".

SARADNJA SA "ERBASOM"

KUPOVINA dodatnih 11 "Erbasovih" letelica H145M pozicioniraće "Erbas" kao strateškog partnera Srbije u opremanju Ratnog vazduhoplovstva. Od ovog koncerna naša zemlja očekuje naredne godine i početak isporuke helikoptera "superpuma" za MUP. Uz to, otvoreni su i razgovori za srednji transportni avion C-295 "kaza", koji se u okviru ovog vazduhoplovnog giganta proizvodi u Španiji.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 636



« Reply #33 on: September 16, 2023, 09:03:38 am »

Srbija na jesen očekuje 11-12 ruskih helikoptera sa Kipra

Srbija očekuje na jesen isporuku 11 ili 12 helikoptera ruske proizvodnje Mi-35 sa Kipra, rekao je srpski predsednik Aleksandar Vučić.
On je to izjavio u Nišu gde je učestvovao na prikazu naoružanja povodom obeležavanja Dana srpskog jedinstva, dok su nadletali lovci MiG-29 i helikopter Mi-35.


„To je naš leteći tenk. Čujete kako zvuči, ima poseban zvuk. Od njega strah prodire neprijatelju do kostiju, kada ga čuju, ima drugačiji zvuk nego mi-17 ili Mi-8 ili N145, prepoznajete ga na nekoliko kilometara. U oktobru treba da stigne sa Kipra 11-12 novih“, rekao je predsednik Srbije a njegove reči potvrdili su i oficiri Generalštaba.

On je podsetio i da je Beograd delimično platio u Rusiji kompleks sredstava za radioelektronsku borbu „Krasuha“ i mobilni sistem „Repelent“, ali kada je počela specijalna operacija ruske vojske u Ukrajini pojavili su se problemi sa isporukom.
Predsednik je rekao da je Srbija danas mnogo snažnija i jača nego što je do pre samo nekoliko godina bila i nastaviće da se razvija, ne samo u vojnom smislu.

"Uskoro nam stiže nešto što je veoma važno za opstanak Srbije. Nešto mnogo važno i menja poziciju Srbije", rekao je on.

Što se tiče naše vojske kako je rekao danas i prethodne nedelje dobili smo značajna pojačanja u oruđu i oružju i tek će toga biti.
"Nastavljamo da se razvijamo, ogroman novac ulažemo, neproporicionalno veliki u odnosu na našu ekonomsku snagu. Ali, mi smo jedina vojno neutralna zemlja u ovom delu sveta, kao i BiH zahvaljujući Republici Srpskoj", rekao je Vučić.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* BH Mi-35 Kip1.png (179.9 KB, 738x515 - viewed 3 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 636



« Reply #34 on: November 18, 2023, 11:00:37 am »

Najnoviji helikopter Vojske Srbije: Aero.rs snimio prvi H145M za RViPVO sa poboljšanim rotorom

H145M D3 je unapređena varijanta helikoptera koju pre svega odlikuje novi 5-kraki rotor koji, tvrdi proizvođač, omogućava bolje performanse

Prvi helikopter Airbus H145M za RViPVO Vojske Srbije iz nove tranše od ukupno deset dodatnih letilica koji su poručeni 2022. godine viđen je na aerodromu Pukovnik-pilot Milenko Pavloć kod Batajnice. Novi helikopter je primećen, u paru sa još jednim istog tipa, u sredu, 15. novembra prilikom posete novinarskih ekipa promotivnom letu najnovijeg tranportnog aviona srpskog vazduhoplovstva, Airbus C295.

Helikopter na repu ima vojni evidencijski broj 14506 ali je oznaka nacionalne pripadnosti pokrivena - što sugeriše da još uvek nije izvršena formalna primopredaja između proizvođača i Srbije kao korisnika.

U pitanju je unapređeva varijanta helikoptera (H145M D3) , koju pre svega odlikuje novi 5-kraki rotor koji, tvrdi proizvođač, omogućava bolje performanse, manju masu helikoptera za oko 100 kg i veću nosivost za oko 150 kg.

Najnoviji "5-kraki" H145M D3 viđen je sa domaćim kontejnerima GH-78 u kome se nalazi provereni mitraljez M87 za municiju kalibra 12,7 mm na bočnim nosačima, pa se može predpostaviti da prozvođač Airbus vrši ispitivanja i sertifikaciju ovog naoružanja za novu varijantu helikoptera.

Karakteristično naranžaste uniforme posade helikoptera, kakve koriste probni piloti idu u prilog ovoj predpostavci.

Prema javno dostupnim podacima sa servisa za praćenje vazduhoplova Flightradar24, helikopter, privremeno za potrebe proba i isporuke registrovan u nemačkom registru vazduhoplova kao D-HBKD, sa aerodroma Egenfelden je preko Graca u Austriji na Batajnicu doleteo 2. novembra.

Inače, na raniji upit Aero.rs, Ministarstvo Odbrane je potvrdilo da je u Nemačkoj u toku obuka pripadnika RViPVO, konkretno 890. mhe Pegazi koja do sada nije koristila ovaj tip helikoptera.

"Preobuka pilotskog i tehničkog sastava 890. mešovite helikopterske eksadrile 204. vazduhoplovne brigade Ratnog vazduhoplovstva i PVO za helikoptere H-145M u Saveznoj Republici Nemačkoj je u toku. Raspodela helikoptera H-145M u jedinicama Ratnog vazduhoplovstva i PVO, biće izvršena nakon njihovog prijema i uvođenja u operativnu upotrebu", naveli su u MO za portal Aero.rs

Na društvenim mrežama objavljene su fotografije budućih srpskih helikoptera, od kojih je posebnu pažnu privukla letilica atraktivno obojena u boje nacionalne trobojke za koju se navodi da će biti "vojni VIP", odnosno sa zadatkom vazdušnog prevoza zvaničnika.

Prvih devet helikoptera ovog tipa, od toga pet za RViPVO i četiri za Helikoptersku jedinicu MUP, naručeno je krajem 2016. godine. Prvi za Vojsku Srbije isporučen je nešto manje od dve godine kasnije.

Kako je tada saopšteno, ukupna vrednost ugovora bila je za prvih devet H145M oko 105 miliona evra, ali ga treba gledati u okviru znatno šire saradnje srpske namenske industrije sa evropskim proizvođačem helikoptera.

Pet helikoptera za Vojsku Srbije je različito opremljeno: za opšte namene - transport, za traganje i spasavanje a tri su opremljeni i za borbena dejstva. Ovi helikopteri mogu da nose širok spektar naoružanja, a u srpskom RViPVO to su GH-78 kontejneri sa mitraljezima i lanseri nevođenih raketa od 80 mm.

Više puta je od strane zvaničnika Ministarstva odbrane pominjana i namera integracije vođenog naoružanja na postojeće i helikoptere koji treba da budu isporučeni.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* H-145M - 1.jpg (68.33 KB, 830x561 - viewed 3 times.)

* H-145M - 2.jpg (61.71 KB, 830x561 - viewed 1 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #35 on: November 18, 2023, 06:24:53 pm »

А да ли ови хеликоптери који су у варијанти борбених, имају било какву балистичку заштиту и системе за заваравање противничке ПВО (осим ИЦ мамаца)?
Logged
Zaslon
Moderator
stariji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 843



« Reply #36 on: November 19, 2023, 12:40:20 pm »

А да ли ови хеликоптери који су у варијанти борбених, имају било какву балистичку заштиту и системе за заваравање противничке ПВО (осим ИЦ мамаца)?

Sistem za elektronsko ratovanje EWS (Electronic warfare system) sadrži senzore za upozoravanje na radarsko i lasersko ozračenje i na lansiranje raketa na helikopter i kao što kažeš dispanzer IC mamaca uveza u isti sistem. Za zaštitu posade postoji komplet-kit LAPK (light armament protection kits) za zaštitu pilota, kopilota i kabine od lakog naoružanja - do kalibra 7,62mm ... sad nisam siguran da li se on posebno poručuje/montira (verovatno da da). Motori su moderni i svojom konstrukcijom daju manji IC odraz .... i to je to!

Ovo i nije pravi borbeni (jurišni) helikopter a i nastao je iz civilnog helikoptera (varijante) tako da mu je zaštita za njegovu namenu sasvim dovoljna. Sa integracijom raketa Spike ER2 dometa 10-16km može biti noćna mora za oklop a opet bezbedan i izvan dometa PVO sistema koji tradicionalno gađaju helikoptere!
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 636



« Reply #37 on: November 22, 2023, 04:17:50 pm »

Kipar je Srbiji prebacio 11 ruskih helikoptera Mi-35P; Prevoz obavljen sa tri leta avionom An-124-100

Pojavili su se izveštaji o transportu 11 borbenih helikoptera Mi-35P sa Kipra u Srbiju. Prevoz je obavljen sa tri leta avionom An-124-100 (registracija UR-82008) kompanije Antonov Airlines.

Avioni su poleteli sa aerodroma Pafos na Kipru i stigli u srpsku vazduhoplovnu bazu Batajnica. Prevoz je obavljen od 19., 20. i 21. novembra 2023. godine, piše holadnski sajt Scramble.

Ove helikoptere Srbija je kupila od Nacionalne garde Kipra. Kipar je zauzvrat kupio 12 helikoptera Mi-35P od Rusije 2001. godine, ali je jedan od helikoptera izgubljen.

Odluka o prodaji helikoptera doneta je zbog nemogućnosti njihovog normalnog održavanja nakon uvođenja sankcija EU na vojno-tehničku saradnju sa Ruskom Federacijom 2014. godine. Ukoliko niste znali za paradoks, Kipar je članica Evropske Unije, to jest, samo jedan deo jeste. Turska nije u EU, te ni njihov deo Kipra nije (samoproglašena Turska Republika Severni Kipar), iako je Kipar formalno jedna država.

Prema informacijama pomenutog sajta, svih preostalih (jedanaest) kiparskih NG Mi-35 Srbija je kupila i prevezena ovim letovima.

Mogući ugovor za preuzimanje većeg broja kiparskih NG Mi-35 datira već iz aprila 2021. U januaru 2023. Srbija je prvobitno trebalo da postigne dogovor o kupovini pet bivših kiparskih helikoptera Mi-35.

Nakon uspešnih pregovora, očekivalo se da prvi Mi-35 budu isporučeni ove godine. Tako je sa tri pomenuta leta sa An-124 svih jedanaest helikoptera prevezeno u Srbiju.

Mi-35P će upravljati 714. Protivoklopna helikopterska eskadrila (714.) u Kraljevu/Lađevci, gde će se pridružiti četiri Mi-35M kojima već upravlja Eskadrila protivoklopnih helikoptera. Možda je ograničen broj kiparskih NG Mi-35P bio operativan zbog nedostatka delova, tvrde holanđani.

Drugi detalji u vezi sa tim još nisu saopšteni, ali je Srbija odavno izrazila interesovanje za kupovinu serije ovih ruskih rotacionih letelica.

Kiparski Mi-35P

Kiparski Mi-35P ima nišanski sistem OPS-24N-1L sa termo nišanom Matriks, TV kamerom i laserskim daljinomerom. Digitalni sistem upravljanja PKV-8-35 povećava stabilnost helikoptera po lošem vremenu, a sve to prati sistem za upravljanje vatrom PrVK-24-2, koji uključuje upotrebu PO vođenih raketa 9M127-1 Ataka-VM, sa sistemom elektronskih protivmera President-S.

Kiparski Mi-35 imaju specijalnu stacionarnu gondolu NPPU-23 sa dvocevnim automatskim topom GŠ-23L kalibra 23 mm preuzetom sa lovca MiG-21. Međutim, kiparski Mi-35P nemaju aktivnu i pasivnu opremu za noćno letenje kao ostala 4 srpska helikoptera Mi-35M.

Odnosno, nedostaje im žirostabilni optoelektronski sistem GOES-324, koji ima termovizijski i televizijski kanal, i laserski daljinomer, koji je deo osnovne opreme helikoptera.




Izvor
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #38 on: November 22, 2023, 07:19:25 pm »

Quote
Pojavili su se izveštaji o transportu 11 borbenih helikoptera Mi-35P sa Kipra u Srbiju. Prevoz je obavljen sa tri leta avionom An-124-100 (registracija UR-82008) kompanije Antonov Airlines.
 

Ова компанија је украјинска.... Smiley
Logged
Zaslon
Moderator
stariji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 843



« Reply #39 on: November 22, 2023, 11:00:25 pm »

@Kubovac

Izvor vesti je više nego loš tako da pola od teksta nje tačno. Vidi se da je sklopljen od više tekstova sa interneta (na srpskom tekstova) ali se malo tu pogubilo u verzijama pa se i izmešali podaci - kiparski nemau nikakvu termoviziju ni gore navedene nišane i sisteme samozaštite (nema Presidenta-S).

Kipaski Mi-35P su iz 2001. godine pa samim tim i inferiorniji (lošije  opremljeni) što se tiče elektronike u odnosu na naše Mi-35M .... a i avionike što se tiče da ne kažem sve je slično a opet sve je drugačije! Kako ćemo to uklopiti u našem RV i što se tiče korišćenja i održavanja (njihov zadnji remont je pre 9-10 godina) će tek da vidimo.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 636



« Reply #40 on: November 23, 2023, 08:25:19 pm »

Na aerodromu u Batajnici prikazano 11 novonabavljenih helikoptera Mi-35

Novonabavljeno naoružanje i vojna oprema su, u prisustvu predsednika Republike, prikazani na Aerodromu “Pukovnik-pilot Milenko Pavlović“ u Batajnici. Vučić najavio "ogromna ulaganja u domaću namensku industriju".

Na Aerodromu “Pukovnik-pilot Milenko Pavlović“ u Batajnici prikazano je 11 borbenih helikoptera “Mi-35p“, koje je Srbija nabavila od Kipra, zatim dva nova "Erbasova" transportna aviona “C-295“, novi helikopter "H-145m", kao i modernizovani “orlovi“ (jurišni bombarderi).

Prikazu novonabavljenih sredstava Vojske Srbije prisustvovao je predsednik Republike i vrhovni komandant Vojske Srbije Aleksandar Vučić.

Vučić je poručio da država planira ogromna ulaganja u domaću namensku industriju, kao i ulaganja u nove fabrike.

Naveo je da je 11 helikoptera nabavljeno u saradnji sa Kiprom.

“Sada nekoliko njih mora da se remontuje, a nekoliko da se modernizuje. To će raditi naša pamet, ali moramo i neko dodatno znanje spolja da dobijemo", rekao je Vučić.

Rekao je da će helikopteri biti drugačije obojeni, pošto je boja u kojoj su za mediteranske zemlje, a da će biti prefarbani u maskirne boje koje koristi naša armija.

Prisutni oficiri Ratnog vazduhoplovstva (RV) istakli su da, što se tiče operativne sposobnosti RV, sada imaju mogućnosti da mogu da podržavaju kopnene snage i specijalne snage, dok transportnim helikopterima mogu povećati mobilnost i u svakom trenutku jednu pešadijsku četu razmestiti u bilo kom delu teritorije Republike Srbije.


Izvor
Logged
miodrag2
desetar
*
Offline Offline

Posts: 100


« Reply #41 on: November 23, 2023, 09:12:01 pm »

Ako je tačno da ćemo deo remontovati, deo osavremeniti, i da će taj posao uraditi naši, uz dodatnu pomoć sa strane, to može značiti dve stvari, prva je izvesna, sertifikacija Mome za remont Mi-35, a druga na dužem štapu je otvaranje regionalnog remontnog centra. Sa tim što mi se nešto javlja da bi taj regionalni remontni centar mogao da posluži kao hub i za dobar deo Bliskog Istoka.
Slagalice se polako sklapaju, i ako sam u pravu, a dobar deo se odvija na način kako sam pisao u nekim ranijim postovima, na kraju će neki koji su pljuvali Miloradovića istom da prave spomenik zahvalnosti kada za to dođe vreme. Normalno, kada prvo poližu sve što su popljuvali, ali to kod nas ne bi bilo prvi put, niti je to kod nas sramota, mnogi u Srbiji vole da pljuju, pa da ližu.
Sada, zadnje vesti u vezi Erbasovih helikoptera isto najavljuju svašta.
Nešto mi se javlja i da će Lola institut uskoro izaći sa nekim novim projektima procesne opreme, a i da će neki privatni instituti početi da izbacuju razvojne projekte u toj oblasti.
Za razne fabrike vojne industrije, kao i za otvaranje nekih drugih, kao i za opremanje raznih tehničko remontnih centara, potrebna je procesna oprema koju uvozimo, a to je nezgodno kada si okružen NATO zemljama, i kada ti nad glavom uvek lebde sankcije. A procesna oprema, pogotovu ako si spreman da prodaš uz nju know how, je popularni izvozni artikl, pogotovu kod nekih zemalja koje imaju para kao blata, ali nemaju nešto drugo.
Uglavnom, ne sam Baća, već dobar deo ekipe oko njega izgelda da sada ubira plodove treće petoletke, i priprema četvrtu. I ako sve bude u redu, imaćemo mi mnogo dobrih vesti iz domaće kuhinje, kao i što se tiče nabavki i saradnje sa raznim inostranim koncernima.
Recimo, ovaj oklop od perforiranog lima primenjen na osavremenjenom M-80 je pre petnaestak godina bio doktorski rad jednog od članova mycity foruma. Došlo je vreme da se isti primeni i unovči.
Pažljivo se bira šta se i od koga kupuje, i guraju se ofseti pažljivo na način da se dobijaju tehnologije koje nedostaju za dovršavanje ili započinjanje različitih projekata.
Pa, neka su nam sa srećom polovni Kiparski, u nadi da će stići i još dosta toga kupljenog, a neisporučenog, i da će doći do još mnogo nabavki, a i mnogo tehnike iz domaće radinosti. I da će ove iz domaće radinosti biti sve više, a kupovina sve manje.
Ali, živi bili, pa videli.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #42 on: November 23, 2023, 09:28:49 pm »

Quote
“Sada nekoliko njih mora da se remontuje, a nekoliko da se modernizuje. To će raditi naša pamet, ali moramo i neko dodatno znanje spolja da dobijemo", rekao je Vučić.

То отприлике значи да све треба ремонтовати и модернизовати...
Logged
Zaslon
Moderator
stariji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 843



« Reply #43 on: November 23, 2023, 10:40:22 pm »

Quote
“Sada nekoliko njih mora da se remontuje, a nekoliko da se modernizuje. To će raditi naša pamet, ali moramo i neko dodatno znanje spolja da dobijemo", rekao je Vučić.

То отприлике значи да све треба ремонтовати и модернизовати...
Naravno, oni trenutno nisu u letnom stanju, svi iziskuju remont i naravno, više nego poželjno, modernizaciju!

I da dodam svoje mišljenje, živi bili pa videli ali nikad neće leteti svih 11 pristiglih helikoptera i te priče prvih 6 već do januara modernizovaaano i remontovano više zvuči kao predizborna priča ...
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #44 on: November 23, 2023, 10:45:19 pm »

До јануара би се могло ремонтовати пар хеликоптера под условом да је све спремно за то: људи, финансије, делови и друга потребна опрема. Можда грешим, али јануар ће ускоро па ћемо видети.
Logged
Pages:  1 2 [3] 4   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 25 queries.