PALUBA
March 29, 2024, 09:38:09 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9   Go Down
  Print  
Author Topic: MIM-104 Patriot  (Read 17905 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #45 on: March 07, 2023, 08:20:40 pm »

Rekli, pa porekli.....

Poljski ministar odbrane rekao je da su sistemi protivvazduhoplovne odbrane Patriot stigli u Ukrajinu

Odgovarajući na pitanje o transferu borbenih aviona Ukrajini, ministar je rekao da takve odluke treba donositi na širem savezničkom nivou.

Zahvaljujući Poljskoj, Ukrajina je dobila protivvazduhoplovne raketne sisteme Patriot i prve tenkove Leopard-2, rekao je poljski ministar odbrane Mariuš Blaščak u intervjuu španskom listu La Razon.

„Moram da naglasim da su zahvaljujući naporima Poljske, posebno, baterije Patriot ili prvi tenkovi Leopard stigli u Ukrajinu“, naveo je on.

Izvor


Poljska je morala da objašnjava reči ministra odbrane o prvim sistemima PVO Patriot u Ukrajini

Prema poljskom Ministarstvu odbrane, njegov šef Mariuš Blaščak je mislio da je zahvaljujući naporima Poljske odlučeno da se sistemi PVO Patriot prebace u Ukrajinu, a ne da su oni već stigli na raspolaganje Kijevu.

„Namera potpredsednika vlade, ministra nacionalne odbrane Mariuša Blaščaka bila je da ukaže da je zahvaljujući naporima Poljske doneta odluka o prenošenju baterije Patriot“, rečeno je Ukrinformu u Ministarstvu odbrane Poljske.

Protivvazduhoplovni i protivraketni odbrambeni sistem Patriot je opremljen vođenim raketama zemlja-vazduh. Koristi se prvenstveno za presretanje i uništavanje balističkih projektila kratkog dometa, kao i aviona i krstarećih raketa.

Tipično, Patriot baterija uključuje radar koji otkriva i prati ciljeve, računare, komandno mesto, opremu za elektro napajanje i do osam lansera, od kojih svaki sadrži četiri ili više (prim. Kubovac) projektila.

Sjedinjene Američke Države, Nemačka i Holandija najavile su planove za isporuku sistema protivvazduhoplovne odbrane Patriot Ukrajini. Francuska i Italija će isporučiti sisteme PVO SAMP/T.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Izvor


* Patriot Pol.jpg (542.76 KB, 1280x720 - viewed 2 times.)
Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 282


« Reply #46 on: March 07, 2023, 10:06:07 pm »


Tipično, Patriot baterija uključuje radar koji otkriva i prati ciljeve, računare, komandno mesto, opremu za elektro napajanje i do osam lansera, od kojih svaki sadrži četiri ili više (prim. Kubovac) projektila.

Je li to nekakav radar koji je ujedno i osmatrački i nišanski radar?
Može li istovremeno da osmatra VaP i navodi rakete na ciljeve?
Šta ako ciljevi dolaze iz suprotnih pravaca?
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #47 on: March 07, 2023, 11:28:55 pm »


Tipično, Patriot baterija uključuje radar koji otkriva i prati ciljeve, računare, komandno mesto, opremu za elektro napajanje i do osam lansera, od kojih svaki sadrži četiri ili više (prim. Kubovac) projektila.

Je li to nekakav radar koji je ujedno i osmatrački i nišanski radar?
Može li istovremeno da osmatra VaP i navodi rakete na ciljeve?
Šta ako ciljevi dolaze iz suprotnih pravaca?

Baterija Patriot ima sektorski nišanski radar AN/MPQ-53 / 65, koji ima ograničene mogućnosti vršenja osmatranja VaP-a, ali samo u fiksnom sektoru od 90-105 stepeni (ovisno od verzije), i mogućnost praćenja ciljeva do 120 stepeni, iako amerikanci za njega kažu da je "višenamenski" (ima i opciju IFF). Ali sektor rada je fiksan i da bi se pomerio za 90 ili 180 stepeni, recimo, mora se radar fizički okrenuti u taj drugi sektor.

Radar ima mogućnost rada u režimu TWS (praćenje tokom skeniranja), što znači da može pratiti ciljeve i navoditi rakete i istovremeno osmatrati (sve u fiksnom sektoru kako sam iznad naveo).
Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 282


« Reply #48 on: March 08, 2023, 12:03:33 am »

Hvala na odgovoru
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #49 on: March 31, 2023, 02:00:43 pm »

"Патриот" за почетнике: Само 65 украјинских војника завршило обуку за ракетне системе противваздушне одбране

Министарство одбране САД објавило је да је 65 украјинских војника завршило обуку на ракетном системима противваздушне одбране "патриот" у Форт Силу у Оклахоми и да се тренутно враћају у источну Европу и евентуално у Украјину.

Очекује се да ће украјинска војска добити најмање три батерије противваздушне одбране "патриот" до краја 2023. године, од којих ће по једна бити из Немачке, Холандије и Сједињених Држава. Украјински председник Володимир Зеленски недавно је рекао у интервјуу за АП да му је потребно за комплетно затварање неба 20 батерија ПВО система "патриот", али по свему судећи то ће бити немогућа мисија из више разлога.

Батерија са ракетним системом Патриот ПАЦ-2 као најмања ватрена једница способна је за независно деловање и чини је шест до осам лансера, а једна станица може да контролише рад чак 16 лансера. Пуни састав батерије са осам лансера опслужује 92 официра и подoфицира. Батерија има командни вод, вод за одржавање, лансирни вод са четири ласирне секције од којих свака има по два лансера, вод за контролу лансирања и вођење пројектила који је смештен у командној станици ЕЦС коју опслужују 3-4 војника, радарску станицу и комуникацијски систем. Сваки лансер има три члана посаде.

Ове информације указују да Украјини недостају људи за оваку сложену технику и да бројка од 65 људи није довољна за реализацију плана функционисања ракетне батерије.

Иначе у најидеалнијим условима и кад би Амерканци послушали Зеленског за 20 батерија морао би да издвоји и пошаље на обуку скоро 2.000 војника, а с обзиром на то да се ради о две смене, у питању је око 4000 војника.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* 299622_17032022raketnistitpatriot_f.jpg (63.44 KB, 906x513 - viewed 2 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #50 on: April 15, 2023, 12:06:44 pm »

Posada protivvazduhoplovnog sistema Patriot iz Ukrajine završila obuku pre predviđenog termina

Fort Sil, Oklahoma —Od januara, 65 ukrajinskih vojnika obučava se u Fort Silu, bazi američke vojske u Oklahomi, da upravljaju sistemom protivvazduhoplovne odbrane Patriot. Trupe očekuju da će diplomirati u martu i vratiti se u Ukrajinu da počnu sa razmeštanjem mobilnog sistema protivvazduhoplovne odbrane.

S obzirom na osetljivost oko napredne obuke, Pentagon je zabranio fotografije vojnika koji su učestvovali i odbio je da dozvoli Glasu Amerike da ih imenuje. Ali novinar Glasa Amerike Ostap Jariš otputovao je u Fort Sil i iz prve ruke posmatrao grupu.

Brza terenska obuka

Američki instruktor posmatra kako ukrajinski vojnici postavljaju veliki radar na terenu.

„Naša vojska raspoređuje Patriot bateriju za 40 do 45 minuta“, rekao je on. „Ukrajincima to uspe za 25. Oni rade sjajan posao. Veoma su optimistični, s obzirom na situaciju kod kuće“.

Među Ukrajinkama i Ukrajinkama koji su putovali u Oklahomu, najmlađi ima 19, najstariji 67 godina. Poslednjih 10 nedelja, koristeći ubrzani program koji je razvio Pentagon, a koji im omogućava da se uvežbavaju najmanje 10 sati dnevno, šest dana u nedelji , radili su na savladavanju sistema PVO Patriot.

Utorak je bio jedan od poslednjih treninga na terenu. Za nekoliko dana ekipa će biti spremna za diplomiranje.

Jaki vetrovi, poput tog utorka, tipični su za ravnice južne Oklahome. Oni ne ometaju obuku: grupa ukrajinskih vojnika glatko raspoređuje bateriju Patriot na sredini terena i dovodi je u borbenu gotovost. Pored nekoliko lansera, baterija uključuje radar, uređaj za električno napajanje i komandno-upravljačku stanicu — svi su na točkovima.

„Smatram te komponente kao delove tela“, rekao je jedan instruktor u Fort Silu koji je učestvovao u obuci, ali je zamolio da ostane bez imena.

„Komandno-upravljačka stanica je kao mozak sistema“, rekao je on. „Radar, volim to da zovem očima. To je ono što vidi sve. Elektrana je ono što daje telu sve hranljive materije, jer izbacuje svu snagu. A onda su lanseri ono što ja zovem rukama i nogama, jer je to ono što čini sve stvarne borbe. Tako sam to objasnio mnogim učenicima iz moje jedinice.”

Program obuke je osmišljen tako da Ukrajinci mogu da savladaju svaku od komponenti posebno, a zatim da nauče kako da ih održavaju zajedno. Neke vežbe se odvijaju na otvorenom, dok se druge odvijaju u učionicama ili na simulatorima.

Ukrajinska obuka se razlikuje od uobičajenog kursa Pentagona jer je bila skrojena posebno za rat u Ukrajini. Umesto klasičnih scenarija vazdušnih borbi, ovaj kurs se zasniva na borbenom iskustvu u borbi protiv ruske invazije.

Borbeno iskustvo

„Oni su najbolji od najboljih u onome što rade u oblasti protivvazduhoplovne odbrane Ukrajine“, rekao je brigadni general Šejn Morgan, koji je komandant Borbenog centra izvrsnosti i Fort Sila. „Naša procena je da su ukrajinski vojnici impresivni i apsolutno brzo uče zbog njihovog velikog znanja i iskustva u borbenoj zoni. Bilo im je lakše, iako nije nikada lako, da shvate koncepte rada i održavanja Patriot sistema.”

Za obuku na američkom Patriotu, Ukrajina je sama odabrala vojno osoblje koje je imalo značajno iskustvo u presretanju vazdušnih napada. To je omogućilo Pentagonu da smanji dužinu kursa sa svojih uobičajenih 6 meseci na 10 nedelja.

Američki instruktori kažu da je jedan od izazova obuke bila jezička barijera, jer nisu svi ukrajinski vojnici dobro govorili engleski. Međutim, Pentagon je brzo pronašao rešenje: doveli su tumače i prevodioce u Fort Sil.

Na kraju se ispostavilo da je to bilo od koristi za obe strane.

„Od njih smo naučili onoliko koliko smo i mi njih naučili“, rekao je jedan od viših lidera Fort Sil, koji je odbio da navede svoje ime.

„Ukrajinci su imali pravo borbeno iskustvo. Mnoge ukrajinske oružane snage su angažovale i uništile ruske pretnje“, rekao je on. „Srećom, rekao bih da većina naših vojnika to nije morala da uradi. To nam je dalo neka razmišljanja o taktikama, tehnikama i procedurama o kojima možda nismo razmišljali."

Nove mogućnosti

Patriot je jedan od najnaprednijih sistema protivvazduhoplovne odbrane na svetu. Može da otkrije pretnju u radijusu od 150 km i presreće krstareće i balističke rakete, kao i avione i druge ciljeve na visini od 20 km.

Patrioti su takođe veoma mobilni, mogu da presreću nekoliko ciljeva istovremeno i otporni su na elektronsko ometanje.

Lanseri dolaze u različitim konfiguracijama, sa četiri rakete PAC-2 ili sa 16 raketa PAC-3. U Fort Silu Ukrajinci su trenirali na obe.

Zvaničnici američke odbrane kažu da će Patriot biti dodatak drugim sistemima protivvazduhoplovne odbrane kratkog i srednjeg dometa koje su SAD i saveznici obezbedili Ukrajini. To bi zajedno trebalo da stvori višeslojni sistem zaštite ukrajinskog neba i pomogne u odbrani od raznih napada od balističkih projektila do kamikaza dronova.

Patriot neće moći da brani ceo grad kao Kijev“, rekao je jedan od viših lidera Fort Sil. „Oblast koju Patriot može da brani varira u zavisnosti od pretnje. Ako je krstareća raketa, možda će moći da brani malo veće područje, ali sa naprednijim balističkim projektilima može biti malo manja.

Posada je spremna

Uprkos zgusnutom rasporedu, američki instruktori kažu da su ukrajinske posade potpuno spremne.

„Veoma sam ponosan na obuku koju smo ovde obavili“, rekao je instruktor u Fort Silu. „Imam puno poverenje u sisteme Patriot i u ukrajinske vojnike koji njima upravljaju.

SAD će preneti jednu bateriju Patriot Ukrajini. Još jedna će doći iz Nemačke i Holandije. Ove zemlje su takođe organizovale obuku za druge ukrajinske timove protivvazduhoplovne odbrane.

Kada diplomiraju u Fort Silu, ukrajinski vojnici će u Evropi dobiti završnu fazu obuke o borbenoj koordinaciji sa svojim kolegama. Pentagon je saopštio da očekuje da će sistemi Patriot raditi u Ukrajini u narednim nedeljama.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* Patriot Fort Sil.png (835.44 KB, 969x537 - viewed 1 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #51 on: April 18, 2023, 07:56:06 pm »

Nemačka vlada objavila je informaciju o isporuci sistema PVO Patriot sa municijom Ukrajini

Pored sistema PVO Patriot, Berlin je u Kijev prebacio 18 glavnih borbenih tenkova Leopard 2A6, kao i 40 borbenih vozila pešadije Marder.

Raketni sistem PVO Patriot sa projektilima koju je Nemačka poslala kijevskom režimu stigao je u Ukrajinu, saopštila je Nemačka vlada.

„Savezna vlada podržava ukrajinsku vojsku u bliskoj saradnji sa svojim partnerima i saveznicima“, navodi se u saopštenju objavljenom na zvaničnom sajtu nemačke vlade.

Takođe, na sajtu Nemačke vlade, može se videti spisak naoružanja i vojne opreme isporučene Ukrajini do sada, sa posebnom naznačenim NOVIM isporukama koje su se desile u poslednjih 7 dana. Na prvom mestu spiska, naveden je protivvazduhoplovni raketni sistem Patriot sa projektilima.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor
Izvor 2


* Patriot Ger.jpg (264.85 KB, 1280x720 - viewed 1 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #52 on: April 20, 2023, 04:33:07 pm »

Sve 3 obećane baterije Patriot stigle u Ukrajinu?

Zamenik ministra odbrane Aleksandar Pavljuk rekao je da su PVO sistemi Patriot stigli u Ukrajinu iz svih zemalja koje su ih obećale: Nemačke, SAD i Holandije.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pratićemo dalje oko ovoga....


* Patriot za ukr.png (178.81 KB, 438x554 - viewed 6 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #53 on: April 26, 2023, 03:22:22 pm »

Sistem PVO „Patriot” je na borbenom dežurstvu u Ukrajini

Vazduhoplovstvo je pokazalo „nemački” Patriot PAC 3, koji je već na borbenom dežurstvu i spreman da obara ciljeve na daljinama do 150 km.

Patriot PAC 3 je već na borbenom dežurstvu i stigao je sa projektilima da uništi i balističke rakete i avione

Komanda Vazduhoplovnih snaga Ukrajine prvi put je prikazala video snimak sa najmoćnijim sredstvom PVO i jedinim sistemom PVO u upotrebi koji može da uništava balističke ciljeve – Patriot PAC 3.

Uprkos činjenici da je snimak snimljen uz maksimalnu tajnost u pogledu lokacije protivvazduhoplovnog raketnog sistema, ipak su uhvaćeni neki izuzetno zanimljivi momenti.

Konkretno, može se sa sigurnošću reći da se radi o bateriji nabavljenoj iz Nemačke, koju je prilično lako identifikovati po šasiji MAN i karakterističnoj tipičnoj kamuflaži.

Nije tajnovita ni jedinica koja je dobila Patriot PAC 3, na snimku Komande Vazduhoplovstva komandant diviziona nosi ševron 138. raketne brigade PVO.

Takođe, više nego retki kadrovi snimljeni su na sredini komandnog mesta protivvazduhoplovnog raketnog kompleksa. A ovi snimci konačno otklanjaju pitanje o verziji ovog sistema PVO, jer su ovakvi savremeni monitori ugrađeni samo u PAC 3, koji zahvaljujući kinetičkim presretačima može uništiti balističke mete.

Generalno, sam kompleks se odlikuje potpunom digitalizacijom, a operateri će radije biti korisnici softvera i neće morati da gledaju u indikatorsku elektronsku cev, što je uobičajeno u svim sovjetskim sistemima PVO. Sami borci napominju da je kompleks savladan prilično brzo, mnogo kraćim kursom.

Takođe, na pitanje koji cilj prvo žele da unište, protivvazduhoplovci su odgovorili – Su-35. A na snimku je prikazan Patriot sa protivvazduhoplovnim projektilima za borbu protiv vazduhoplovnih aerodinamičkih ciljeva. Ovo mu omogućava da pogađa visoke aerodinamične objekte na daljinama od 150 km. Istovremeno, mogućnosti korišćenja raketnih presretača MSE omogućava borbu protiv balističkih ciljeva na daljinama do 60 km.

Istovremeno, vredi napomenuti da sam kompleks Patriot nije samo lansirna platforma, komandno mesto i radar. Generalno, kompleks, tačnije po NATO terminologiji, vatrena jedinica, sastoji se od nekoliko lansera, najčešće 8, jednog radara, komandno-upravljačkog uređaja, uređaja za punjenje i transport, kao i uređaja za komunikaciju.

U slučaju Patriota, jedna vatrena jedinica čini jednu bateriju, što je njegova organizaciona struktura, koja pored samog sistema PVO uključuje posade LPRS ili Avenger i jedinice za operativno održavanje. Osoblje Patriot baterije je 90-100 ljudi.




Izvor

Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #54 on: May 07, 2023, 05:30:11 pm »

Povodom tvrdnji Ukrajinaca da su oborili, koristeći sistem PVO Patriot, ruski hipersonični projektil Kinžal iznad Kijevske oblasti, postaviću ovde jedan video o ispitivanju rakete ERINT (Extended Range Interceptor - Presretač Povećanog Dometa), projektila-kinetičkog presretača i prethodnika današnjem projektilu koji koristi Patriot PAC-3 MSE (Missile Segment Enhancement - Unapređenje Raketnog Segmenta).

Testiranje je izvedeno 14.10. 2000. godine. Sistem PAC-3 je tada testiran protiv manevrišuće taktičke leteće mete Storm II (Maneuvering Tactical Target Vehicle - Manevrišuća Taktička Leteća Meta). Storm II koristi manevarski RV (Re-entry Vehicle) balističkog projektila srednjeg dometa Pershing II uparen sa motorom 2. stepena od interkontintentalnog projektila Minuteman II. PATRIOT-ov radar, osnovni sistem PAC-3 i novi MSE su evoluirali od tih testova.


Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 415


« Reply #55 on: May 07, 2023, 06:24:39 pm »

Sve je ovo OK samo mi je cudno u vijesti prvo tvrde da su Patriotom oborili Kindzala a ond netom kako ce se ispitati ostaci rakete da se tocno utvrdi o kom se projektilu radi. I ako sam dobro vidio na ostacima se vidi da je materijal fiberglas,kevlar ili slicno sto mi nekako ne ide uz projektil koji ide preko Mach 10. Mozda sam previdio nesto?
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #56 on: May 07, 2023, 07:08:00 pm »

Sve je ovo OK samo mi je cudno u vijesti prvo tvrde da su Patriotom oborili Kindzala a ond netom kako ce se ispitati ostaci rakete da se tocno utvrdi o kom se projektilu radi. I ako sam dobro vidio na ostacima se vidi da je materijal fiberglas,kevlar ili slicno sto mi nekako ne ide uz projektil koji ide preko Mach 10. Mozda sam previdio nesto?

I izvori u Ukrajinskoj vojsci su demantovali to.
Sa druge strane, energija sudara dva tela kod cca 15 maha je jednostavn neshvatljivo velika, tolika da ja ne znam ni napisati niti uporediti s nečim ovozemaljskim.
Tu ne bi bilo nikakvih rupa ni krhotina već bi se sve trenutno pretvorilo u plazmu.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #57 on: May 10, 2023, 05:09:07 pm »

Pogled sa zapadne strane....

Mediji: SAD je napravio grešku – Patriot neće spasiti Ukrajinu

Iako je tehnološki prvorazredan sistem, američke rakete se ne mogu koristiti s punim učinkom ako se odvoje od doktrine protuzračne odbrane, piše ‘National Interest’.

Rakete Patriot konačno su stigle u Ukrajinu, ali nade u njihov učinak, možda, nisu opravdane.

Operatori ukrajinske protuzračne odbrane izazvali su pohvale tokom obuke za njihovo korištenje, ali prijetnja s kojom se Ukrajina suočava postavlja izazove pred kojima će biti ovaj američki raketni sistem, piše National Interest (NI).

Ukrajina se suočava s prijetnjama ruskog raketnog i bespilotnog arsenala.

Ruski bespilotni zračni sistemi kreću se od izviđačkih bespilotnih letjelica potrošačke klase do sofisticiranijih bespilotnih letjelica kamikaza iranske proizvodnje.

Patriot može presresti nekoliko klasa dronova, ali onda to postaje i taktičko i ekonomsko pitanje – dronovi mogu iskoristiti manevarsku sposobnost i modele koji se uklapaju u teren kako bi ostali neotkriveni od radara Patriota.

Štaviše, upitno je koristiti presretače od tri miliona dolara za uništavanje bespilotnih letjelica koje koštaju mnogo manje.

Postepeno ukidanje zastarjelih presretača

To je naročito slučaj kada se očekuje da ukrajinska zaliha presretača iz sovjetske ere uskoro nestane, a američke isporuke novih zaliha raketa Stinger budu upitne.

Ovo bi ostavilo Patriot kao jedinu odbranu koju Ukrajina ima od ruske zračne nadmoći.

Ni SAD ne može tako jednostavno “baciti“ više presretača Patriot na Ukrajinu.

Kao prvo, oni su dragocjena roba.

Washington je ove godine kupio samo 252 PAC-3 MSE presretača za cijelu američku vojsku, a mnogi od njih će se koristiti za postepeno ukidanje zastarjelih presretača.

Patriot, koji radi sam, u najboljem slučaju je slaba opcija.

Iako je tehnološki prvorazredan sistem, ne može se koristiti s punim učinkom ako se odvoji od doktrine protuzračne odbrane.

Sistemi Patriot ograničeni su na preciznu odbranu glavnih sredstava i dizajnirani su za djelovanje u tandemu s protuzračnom odbranom koja napada mete na većim i nižim visinama.

Izolacija od zračnog napada obeshrabruje pregovore

Bez ovih dodataka Patriot će imati previše prijetnji, a rezultat će biti ili porozna pokrivenost, koja ne štiti branjene ciljeve, ili pokrivenost, koja brzo nestane kada Patriotu nestane presretača.

Sistemi Patriot su sami po sebi ranjivi.

Upravljanje radarskim sistemom Patriota otkriva njegovu lokaciju, što ga čini otvorenom metom za ruske napade.

To znači da Patriot nije sve na jednom mjestu za odbranu ukrajinskih vojnih ciljeva ili njenog naroda.

Sistemi Patriot, ili njihov nedostatak, neće okončati rat u Ukrajini.

Zračni rat općenito je sredstvo oblikovanja operacija za manevarske snage, a na ovom frontu ukrajinske i ruske snage ostaju u zastoju.

Izolacija Ukrajine od zračnog napada, također, obeshrabruje pregovore, stvarajući lažni dojam da se zračna prijetnja može umanjiti neograničeno dugo.

Što se duže odgađa pregovarački proces, to će više Ukrajinaca biti ubijeno i dugoročno će biti naneseno više štete ukrajinskoj infrastrukturi.

S obzirom na ove taktičke i operativne nedostatke, postoji dvojbena strateška vrijednost za SAD u slanju novih sistema u Ukrajinu.

Put do mira je popločan diplomatskom finoćom

Washington je pogriješio dajući Ukrajini Patriot sisteme, koji će vjerovatno donijeti malo koristi.

Međutim, postoji prilika da Washington, ipak, odigra potrebnu ulogu u okončanju rata.

Taktička sredstva ne mogu postići ove strateške ciljeve; sistemi naoružanja neće se pokazati odlučujućim, ali bi diplomatska moć mogla.

Washington još može postići mnogo radeći manje.

Put do mira u Ukrajini, možda, nije popločan oružjem, već diplomatskom finoćom, zaključuje se u tekstu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor



* patriot_raketni_sistem_reuters.jpg (81.08 KB, 770x513 - viewed 0 times.)
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 061


Ko laje zlo ne misli


« Reply #58 on: May 10, 2023, 06:30:15 pm »

Sve je ovo OK samo mi je cudno u vijesti prvo tvrde da su Patriotom oborili Kindzala a ond netom kako ce se ispitati ostaci rakete da se tocno utvrdi o kom se projektilu radi. I ako sam dobro vidio na ostacima se vidi da je materijal fiberglas,kevlar ili slicno sto mi nekako ne ide uz projektil koji ide preko Mach 10. Mozda sam previdio nesto?

I izvori u Ukrajinskoj vojsci su demantovali to.
Sa druge strane, energija sudara dva tela kod cca 15 maha je jednostavn neshvatljivo velika, tolika da ja ne znam ni napisati niti uporediti s nečim ovozemaljskim.
Tu ne bi bilo nikakvih rupa ni krhotina već bi se sve trenutno pretvorilo u plazmu.

 Nije samo poenta u kinetickom sudaru dva tela i šta bi ostalo od njih . Tu je i vreme koje je potrebno da bi se cilj (Kinžal) otkrio i brzina reakcije. Na temi o Kinžalu smo zajednički izračunali da on leti 3,3 km u sekundi (od prilike) ,odnosno da 1000km preleti za cirka 5 minuta . Da bi bio pogođen mora biti uočen na vreme (hajde da kažemo čak i da AWACS uoči Mig-31 na toj daljini,treba da prati raketu,a ne avion). I pretpostavimo da i to može u približno realnom vremenu, vreme reakcije na daljini od 160km koliko je domet rakete je od trenutka kada ona krene do susreta oko 40 sekundi (48,48 sekundi ,ako je brzina rakete PAC-2 ili PAC-3 ista kao i brzina Kinžala-to je pretpostavka,a realno je i manja zbog zemljine teže). Ali šta je sa brzinom obrade podataka računara koji treba da kontroliše raketu i usmeri je direktno u susret i sudar dva kinetička tela ?  Od radara putuje zrak ka Kinžalu,onda se vraća nazad odraz ,odraz mora da bude "propušten" kroz algoritam da bi računar izračunao tačnu poziciju Kinžala ,onda sa sistema za navođenje putuje ponovo "zrak"(informacija) do rakete koja prima,procesuira vrši korekciju i usmerava se na cilj. To je prebrzo da bi to radili ljudi ,a čak i mašina ako radi samostalno ako je kašnjenje samo 1 sekundu onda Kinžal više nije tu ,on je 3,3 km bliže . Pa čak i da to neki računar uspeva da "predvidi"( jer to spada u gatanje ,a ne u predviđanje) teško da bi ga pogodio .

Na Internetu spominju da ga "nije pogodio kinetički projektil iz PAC-3 sistema,nego PAC-2 koji je eksplodirao u blizini mete".

Opet pitanje bi glasilo ,jeste li to vi ispucali sve rakete prema Kinžalu iz sistema i to jednovremeno da bi oborili jednu raketu (to pitanje nastaje oko "gatanja" gde je tačna pozicija Kinžala zbog kašnjenja signala i obrade podataka ,jer jedino napamet da saspu veći broj raketa u "predviđenom pravcu na kom očekuju da će Kinžal biti" ) ?  Jer ako i tako urade ,nakon tog pokušaja ostaje baterija Patriot sistema ,bez i jedne rakete ,na zelenoj podlozi i nema šta da brani taj prostor dok ne postave nove rakete na lansere.

Da ne spominjemo i to da se Kinžal ,da bi dostigao brzinu veću od 5 mahovih brzina kreće zapravo u bezvazdušnom prostoru bliskog svemira ,a samo u završnoj fazi"padne" u vazdušni prostor ispod 30km visine . Wink

Evo i da uporedimo https://www.paluba.info/smf/index.php?action=dlattach;topic=37313.0;attach=1192590;image

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* Kličko.jpeg (122.58 KB, 602x1031 - viewed 8 times.)
« Last Edit: May 10, 2023, 06:50:28 pm by PakleniVuk » Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #59 on: May 14, 2023, 11:12:42 am »

Nemački modifikovani lanser M903 Patriot uspešno lansira Lockheed Martin PAC-3 MSE Presretač

Nemački modifikovani lanser M903 uspešno je lansirao presretač Lockheed Martin Patriot PAC-3 Missile Segment Enhancement (MSE) u testu leta 11. maja. Nemački taktički test / Operativni test 3 sprovelo je nemačko vazduhoplovstvo protiv virtuelnog cilja taktičke balističke rakete za dokazivanje kompatibilnosti između PAC-3 MSE i nemačke modifikovane lansirne stanice Patriot M903.

MBDA Nemačka se udružio sa Lockheed Martinom kako bi izvršio neophodne modifikacije lansera kako bi omogućio integraciju rakete PAC-3 MSE. Test je bio kritičan poslednji korak pre nego što je Lockheed Martin isporučio prvu pošiljku PAC-3 MSE u Nemačku. „Isporuka PAC-3 MSE Nemačkoj će poboljšati nemačke sposobnosti protivvazduhoplovne odbrane i povećati smrtonosnost protiv pretnji koje se razvijaju“, rekao je Denis Gege, potpredsednik kompanije Lockheed Martin za centralnu i istočnu Evropu. „Nedavni test leta dokazuje da je PAC-3 MSE spreman za raspoređivanje u Nemačkoj.

Raketa Patriot je kontinuirano unapređivana od kada je prvi put raspoređena 1982. godine, a varijacije uključuju Patriot Advanced Capability-2 (PAC-2), Guidance Enhanced Missile-Tactical (GEM-T), PAC-3 Inicijativu za smanjenje troškova (CRI) i rakete PAC-3 za poboljšanje segmenta projektila (MSE).

Unapređena raketa PAC-2, koja je prvobitno korišćena tokom Zalivskog rata, bila je jednostepeni presretač na čvrsto gorivo američke vojske dizajniran da uništi taktičke balističke rakete, krstareće rakete ili avione sa konvencionalnom visokoeksplozivnom fragmentacijonom bojevom glavom.

Patriot GEM-T varijanta PAC-2 omogućila je presretaču da efikasnije detektuje mete sa niskim radarskim potpisom i ima bolju detonaciju u blizini balističkih projektila.

Varijanta PAC-3 CRI povećala je efikasnost presretača upotrebom tehnologije hit-to-kill u odnosu na konvencionalnu fragmentacionu eksploziju.

PAC-3 MSE je obezbedio dalja poboljšanja performansi sa većom brzinom i manevrisanjem sa većim dvostrukim impulsnim čvrstim raketnim motorom i većim repnim krilcima.

Jedna od ključnih karakteristika PAC-3 MSE je njegov poboljšani domet i pokrivenost nadmorske visine. Može da angažuje pretnje na većim dometima i većim visinama u poređenju sa svojim prethodnikom, što ga čini veoma sposobnim da presreće balističke rakete, krstareće rakete i avione. Ovaj prošireni domet omogućava sistemu da brani veće površine i zaštiti kritična sredstva od pretnji iz vazduha.

PAC-3 MSE koristi projektil presretač "hit-to-kill" koji uništava dolazeće pretnje direktnim sudarom sa njima. Ova metoda presretanja kinetičke energije obezbeđuje veliku verovatnoću uništenja mete i minimizira rizik od kolateralne štete. Presretač je opremljen naprednim tragačem koji koristi radarske i infracrvene senzore za praćenje i gađanje više ciljeva istovremeno.

Još jedan značajan aspekt PAC-3 MSE je njegova poboljšana sposobnost razlikovanja stvarnih pretnji i mamaca ili protivmera. Napredne radarske i senzorske tehnologije sistema omogućavaju mu da napravi razliku između stvarnih ciljeva i objekata dizajniranih da zbune ili izbegnu presretanje. Ova sposobnost značajno povećava efikasnost sistema u složenim i izazovnim operativnim okruženjima.

PAC-3 MSE je takođe veoma mobilan i može se brzo rasporediti na različite lokacije kako bi pružio zaštitu tamo gde je najpotrebniji. Integrisan je sa robusnim sistemom komandovanja i upravljanja koji omogućava besprekornu koordinaciju sa drugim sredstvima protivvazduhoplovne odbrane i pruža sveobuhvatnu vazdušnu sliku operaterima.

Vlade SAD i Nemačke su 2019. postigle sporazum o nabavci PAC-3 MSE. Nemačka je već koristila presretač PAC-3 Inicijative za smanjenje troškova (CRI) u svom arsenalu protivvazduhoplovne odbrane: raketa PAC-3 MSE je primarni presretač za nemački sistem protivvazduhoplovne i protivraketne odbrane nove generacije, "Taktisches Luftverteidigungssistem" (TLVS).

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* PAC-3 Ger1.png (266.33 KB, 461x313 - viewed 273 times.)

* PAC-3 Ger2.png (212.49 KB, 461x313 - viewed 274 times.)

* PAC-3 Ger3.png (454.15 KB, 803x533 - viewed 3 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.042 seconds with 22 queries.