PALUBA
April 20, 2024, 05:13:19 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9   Go Down
  Print  
Author Topic: MIM-104 Patriot  (Read 19007 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 646



« Reply #15 on: January 14, 2022, 05:49:44 pm »

Tajvan planira da kupi dodatne američke rakete PAC-3 MSE protivvazduhoplovnog sistema Patriot

U oktobru 2021. godine, Army Recognition je izvestio da je Tajvan potpisao ugovor sa SAD sa ciljem da poboljša efikasnost svojih raketa Patriot PAC-3. Prema vojnom bilansu za 2021, Tajvan ima jedan divizion opremljen MIM-104F Patriot PAC-3.

Prema bazi podataka o trgovini oružjem SIPRI, Tajvan je od 2011. do 2015. godine nabavio sedam američkih raketnih sistema PVO Patriot PAC-3, kao i 264 rakete MIM-104F PAC3 za ukupan iznos od 3,2 milijarde dolara.

Patriot MIM-104 je raketni sistem protivvazduhoplovne odbrane velikog dometa, na svim visinama, za sve vremenske prilike, dizajniran da uništi taktičke balističke rakete, krstareće rakete i avione. Zajednički ga proizvode američke kompanije Raytheon i Lockheed Martin Missiles and Fire Control.
Poboljšanje raketnog segmenta PAC-3 (MSE) je evolucija rakete PAC-3 dokazane u borbi. "Hit-to-kill" PAC-3 MSE pruža poboljšanja performansi koja omogućavaju suprotstavljanje naprednijim pretnjama. Poboljšanja osiguravaju da je raketni segment PAC-3 sistema PVO Patriot sposoban da se bavi novim pretnjama koje se razvijaju. Raketa PAC-3 "hit-to-kill" je najnaprednija i najsposobnija raketa protivvazduhoplovne odbrane na svetu i branilac od svih vrsta pretnji sistemu PVO Patriot kao što su: taktičke balističke rakete (TBM) koje nose oružje za masovno uništenje, evoluirajuće krstareće rakete i avioni.

Dizajn PAC-3 MSE koristi najnoviju tehnologiju za značajno povećanje performansi. PAC-3 MSE uključuje veći, dvostruki impulsni motor na čvrsto gorivo; veća krilca; i unapređene aktuatore i termalne baterije da bi se prilagodile povećanim performansama. Modifikacije povećavaju domet projektila.
PAC-3 MSE je upakovan u jedan kanister koji se slaže kako bi obezbedio logističku fleksibilnost. Dvanaest pojedinačnih projektila PAC-3 MSE se može ubaciti u lanser sistema Patriot ili kombinacija od 6 MSE raketa i 8 PAC-3 projektila (2 x 4 "paketa").

Izvor: https://www.armyrecognition.com/defense_news_january_2022_global_security_army_industry/taiwan_plans_to_purchase_additional_us_patriot_pac-3_mse_air_defense_missiles.html

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 646



« Reply #16 on: February 10, 2022, 02:45:35 pm »

Još vesti o Tajvanskoj nadogradnji sistema PVO Patriot....

SAD odobrile nadogradnju raketnog sistema Patriot na Tajvanu

Sjedinjene Države odobrile su potencijalnu prodaju 100 miliona dolara vredne opreme i usluga Tajvanu za održavanje i nadogradnju raketnog sistema Patriot, objavio je Pentagon u ponedeljak, prenosi Reuters.

U saopštenju američke Agencije za odbrambenu saradnju (DSCA) stoji kako je ta institucija predala potrebnu dokumentaciju Kongresu nakon odobrenja Državnog sekretarijata za prodaju koju je zatražila tajvanska de facto ambasada u Washingtonu. SAD, kao većina država, nema službene diplomatske odnose s Tajvanom, na koji Kina polaže pravo kao na svoju teritoriju, no Washington je najveći saveznik Tajvana i pravno je vezan za njegovu odbranu.

Nadogradnja Patriota “poboljšala bi sigurnost” i “pomogla u održavanju političke i vojne stabilnosti” Tajvana i napretka u regiji, saopštila je američka DSCA. Tajvan bi sarađivao sa kompanijama Raytheon Technologies i Lockheed Martin. Ministarstvo odbrane ostrvske države objavilo je da je odluka donesena tokom susreta iz 2019. s predstavnicima vlade bivšeg američkog predsednika Donalda Trumpa.

Tajvan ima 350 projektila Patriot, kao deo mobilnog sistema protivvazduhoplovne i antibalističke odbrane. Sporazumi između dveju zemalja regulišu ne samo raketne sisteme već i aspekte kao što su tehnička podrška, održavanje i transport. Tajvan je prvobitno nabavio rakete Patriot Advanced Capability PAC-2, koje su kasnije nadograđene na nivo PAC-3. Prošlog marta, izveštaji su govorili da Tajvan planira dodati 300 projektila PAC-3 MSE sistema u 2025. i 2026. Nove rakete su veće, brže i imaju veći domet. PAC-3 MSE sistem deluje u dometu presretanja od 70 km, a rakete lete brzinom od 4 Macha.

Kinesko ministarstvo spoljnih poslova u utorak je osudilo je nadogradnju sistema naglasivši kako ona ozbiljno ugrožava sigurnost i suverenitet Kine, najavivši mere za održavanje svojih interesa.
Demokratski Tajvan duže od godine upozorava na prelete kineskih ratnih zrakoplova u svojoj blizini, u njegovoj Zoni identifikacije protivvazduhoplovne odbrane (ADIZ). Kina se pak žali na prolazak zapadnih ratnih brodova kroz Tajvanski tesnac.

Na ovo ostrvo su 1949. pobegli kineski nacionalisti pod vodstvom Čang Kaj-šeka nakon poraza od Mao Zedongovih komunista u centralnoj Kini. Od tada Tajvan ima nezavisnu vladu, no Peking ga i dalje smatra delom svog teritorija, protivi se bilo kakvom službenom kontaktu Tajvana i međunarodne zajednice te ne odbacuje mogućnost da će ga vojno osvojiti.

Izvor: https://www.geopolitika.news/vijesti/sad-odobrio-nadogradnju-raketnog-sustava-patriot-na-tajvanu/

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* patriot-848x478.jpg (67.73 KB, 848x478 - viewed 1 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 646



« Reply #17 on: February 27, 2022, 12:44:19 pm »

Američki protivvazduhoplovni i protivraketni sistemi Patriot u borbama

Protivraketne mogućnosti ranih modifikacija PVO sistema Patriot

1991. godine, tokom operacije Pustinjska oluja, američka vojska je koristila protivvazduhoplovne raketne sisteme Patriot da presretne iračke taktičke rakete R-17E sovjetske proizvodnje i njihove iračke kopije El Huseina, poznate na Zapadu pod opštom oznakom Skad.
Poboljšane protivvazduhoplovne rakete prve generacije MIM-104A sa dometom dejstva od oko 80 km, korišćene kao deo modifikacionih kompleksa PAC-1 (Patriot Advanced Capability), uglavnom su bile namenjene za borbu protiv aerodinamičkih ciljeva i nisu bile pogodne za borbu protiv balističkih raketa kratkog dometa.

Protivvazduhoplovna raketa MIM-104A navođena je radiokomandno sa praćenjem cilja kroz projektil (TVM druge vrste). Ovaj sistem navođenja projektila kombinovao je elemente poluaktivnog radarskog navođenja i radio komandnog upravljanja.
Takav sistem za navođenje sastoji se od zemaljske stanice i rakete opremljene sopstvenom prijemnom antenom i odašiljačem. Kao i kod poluaktivnog radarskog navođenja, cilj je ozračen radarom, a reflektovani signal prima raketa prijemne antene. Za razliku od poluaktivnog navođenja, sama raketa ne izračunava putanju, već prosleđuje primljene informacije zemaljskoj stanici, koja ih obrađuje i šalje radio-upravljačke komande raketi.

Nešto bolje mogućnosti za presretanje taktičkih raketa (TR) i operativno-taktičkih projektila (OTP) imala je modifikacija PAC-2 sa protivvazduhoplovnom raketom MIM-104S, opremljena poboljšanim sistemom navođenja i novom bojevom glavom sa poboljšanim radio upaljačem
Međutim, ova modifikacija je zapravo bila pretežno protivvazduhoplovna, sa nešto poboljšanim mogućnostima u smislu presretanja balističkih ciljeva u neposrednoj blizini branjenih objekata.
Rano otkrivanje iračkih operativno-taktičkih projektila (OTP) je u većini slučajeva bilo teško, a zbog relativno kratkog dometa gađanja, presretanje se obično vršilo u rasponu visina od 5-11 km na udaljenosti od 7-18 km od položaja baterije. Na takvoj udaljenosti nije bilo moguće više puta dejstvovati na balističku metu velike brzine, u slučaju promašaja. Zbog toga se na jedan OTP obično lansiralo nekoliko protivvazduhoplovnih projektila.

Ali čak i u slučaju uspešnog navođenja, irački „Skad” često nije bio uništen bliskom detonacijom bojeve glave projektila, već je samo menjao putanju leta. U stvarnoj borbenoj situaciji, efikasnost kompleksa se pokazala znatno nižom od rezultata terenskih ispitivanja: verovatnoća pogađanja balističkog cilja sa jednom protivvazduhoplovnom raketom bila je 0,4–0,6. Pored toga, Patriot je često presretao Skad projektile na malim visinama direktno iznad cilja, što nije sprečilo uništavanje i žrtve na zemlji.

Tokom Zalivskog rata, rakete MIM-104S su lansirane na 44 balistička cilja. Prema američkim podacima, efektivnost Patriota je bila oko 80% u Saudijskoj Arabiji i oko 50% u Izraelu. Kasnije su ovi podaci zvanično smanjeni na 70%, odnosno 40%.

Prema rezultatima borbene upotrebe sistema PVO Patriot, oni su ozbiljno poboljšani. Izvršene su značajne promene u softveru i borbenoj opremi raketa.
Pošteno bi bilo reći da su vršnjaci američkih sistema PAC-1 i PAC-2 - prilično masivni sovjetski protivvazduhoplovni raketni sistemi S-300PT i S-300PS dizajnirani isključivo za borbu protiv aviona i krstarećih raketa i nisu imali protivraketne mogućnosti. Za zaštitu od napada taktičkim i operativno-taktičkim balističkim projektilima, krajem osamdesetih godina prošlog veka, konstruisan je sistem PVO S-300V. Ali takvih sistema pre raspada SSSR-a nije bilo mnogo u upotrebi.

Tokom 1990-ih, izgrađeni sistemi protivvazduhoplovne odbrane Patriot PAC-2 prošli su niz uzastopnih poboljšanja hardvera i uvođenja novog softvera. Za njih su usvojene i poboljšane rakete MIM-104D/E – varijante PAC-2 GEM (Guidance Enhanced Missile) i PAC-2 GEM+.
Ali, uprkos ozbiljnom usavršavanju i veoma značajnim finansijskim ulaganjima, modernizovani američki sistemi su u nizu slučajeva pokazali ne baš visoku efikasnost u presretanju balističkih projektila lansiranih na saudijske objekte iz Jemena.

Protivraketne mogućnosti savremenih modifikacija sistema PVO Patriot

U vezi sa identifikovanim nedostacima ranih modifikacija sistema PVO Patriot, Raytheon je sredinom 1990-ih počeo da stvara Patriot PAC-3 sa poboljšanim protivraketnim mogućnostima. Ovaj kompleks uključuje novi hardver. Najznačajnija inovacija je multifunkcionalni radar AN/MPQ-65, koji je zamenio stanicu AN/MPQ-53 koja se koristi kao deo PVO sistema Patriot PAC-2.
Za presretanje balističkih projektila trebalo je da koristi specijalno dizajnirane presretače ERINT (Extended Range Interceptor) sa aktivnim radarskim navođenjem u završnom delu putanje.

Prema planu američke vojske, rakete ERINT treba da unište taktičke i operativno-taktičke balističke rakete koje su promakle drugim sistemima protivraketne odbrane. Ovo je povezano sa relativno malim dometom lansiranja - 25 km i plafonom - 20 km. Odbrambena linija se može povećati na 45 km udaljenjem lansera od radara.
Zbog znatno manje veličine protivraketa ERINT, one su smeštene po četiri jedinice u standardni lansirni kontejner, što omogućava povećanje ukupnog raketnog opterećenja jednog lansera na 16 projektila.
Protivraketni presretač ERINT je napravljen prilično kompaktno. Njegova dužina je 5,1 m, prečnik - 0,254 m, težina - 318 kg. Maksimalna brzina leta projektola je 1.480 m/s. Cilj pogađa kinetičkim udarom bojeva glava težine 73 kg. Verovatnoća udara u OTR bojevu glavu je 0,6-0,8. Da bi se dobila prihvatljiva verovatnoća presretanja, na cilj se ispaljuju najmanje dva presretača. Cena jedne ERINT rakete je oko 3 miliona dolara.
Ako se ne može postići direktan pogodak na neprijateljsku bojevu glavu, protivvazduhoplovna raketa takođe ima malo eksplozivno punjenje koje izbacuje 214 g volframove podmunicije kada prjektil prođe blizu mete.

Sistem PVO Patriot PAC-3 sa protivraketom ERINT pušten je u upotrebu 2001. godine. Ovaj kompleks je više puta korišćen u okviru vežbi, a 2003. godine raspoređen je na Bliskom istoku tokom oružane kampanje protiv Iraka.
Za borbu protiv aerodinamičkih ciljeva kao deo PVO sistema Patriot PAC-3, u prvoj fazi su korišćene protivvazduhoplovne rakete razvijene za sistem PVO Patriot PAC-2.

Prema informacijama dostupnim u javnosti, univerzalna protivvazduhoplovna raketa MIM-104E, koja se pojavila u trupama 2002. godine, teška je 1.696 kg i nosi fragmentacionu bojevu glavu od 84 kg. Dužina rakete - 5,31 m. Prečnik - 410 mm. Raspon krila - 870 mm. Brzina leta - do 5 M. Domet gađanja podzvučnih aerodinamičkih ciljeva - više od 90 km.

Nakon toga, Lockheed Martin, zasnovan na protivraketnom presretaču ERINT, stvorio je poboljšani odbrambeni sistem rakete MIM-104F, takođe dizajniran za presretanje OTP-a. Posle sledećeg dorade hardvera kompleksa i softvera, ova modifikacija sistema PVO dobila je oznaku – „modernizovani raketni segment“ PAC-3 MSE (Missile Segment Enhancement).

Sistem PVO Patriot PAC-3 koristi novu komunikacionu opremu i sistem za razmenu podataka – zajednički sistem za distribuciju taktičkih informacija JTIDS (Joint Tactical Information Distribution System), koji radi u formatu Link-16, kao i druge izmene radarske opreme usmerene na poboljšanju detekcije ciljeva sa malim refletkujućim površinama. Radar je ponovo dobio novi softver koji u „protivraketnom režimu” omogućava „selektivnu” potragu za balističkim ciljevima – odabir balističkih ciljeva u odabranom sektoru, u pravcu iz kojeg se mogu pojaviti. Ovo „oslobađa“ kanale za traženje aerodinamičkih ciljeva u uskom sektoru iznad horizonta. Pored toga, novi softver vam omogućava da se nosite sa balističkim ciljevima na najvećoj mogućoj visini, što je važno u slučaju upotrebe hemijskih bojevih glava. Takođe je postalo moguće razlikovati prave bojeve glave od dipola i (u nekim slučajevima) od mamaca.

U 2017. godini počela je modernizacija multifunkcionalnih radara AN/MPQ-65 do nivoa radara AN/MPQ-65A. Nakon toga, domet detekcije se povećao za oko 25%. Radar AN/MPQ-65 je u stanju da istovremeno prati 100 ciljeva i usmeri 9 protivvazduhoplovnih raketa na njih.

Sastav i razmeštaj komponenti sistema PVO Patriot PAC-3 MSE

Zvanično, kompleks PAC-3 MSE američka vojska je usvojila u oktobru 2015. godine. Operativna spremnost je objavljena u avgustu 2016. godine.
Minimalna strukturna jedinica opremljena sistemom PVO Patriot i sposobna da radi samostalno neko vreme je protivvazduhoplovna baterija. Sa druge strane, baterije su deo na protivvazduhoplovih diviziona. Svaki divizion može imati od četiri do šest baterija.
Patriot PAC-3 MSE baterija uključuje: mobilno komandno mesto AN/MSQ-104, multifunkcionalni radar AN/MPQ-65, do osam samohodnih ili vučenih lansera sa 4 rakete MIM-104D/E ili 16 MIM-104F na svakom, izvore napajanja, sredstva komunikacije sa antensko-jarbolnim uređajima, transportno-pretovarna vozila, pokretne stanice za održavanje, traktore i transportna vozila.

Američka vojska trenutno ima šest protivvazduhoplovnih raketnih brigada opremljenih Patriot PAC-3 MSE. Tri protivvazduhoplovne brigade imaju po 3 raketna sistema (diviziona), a još tri imaju po 2 raketna sistema (diviziona).

Trenutno su svi borbeni divizioni američke vojske opremljeni modifikacijom Patriot PAC-3 MSE, u kojoj se, pored presretača MIM-104F, mogu koristiti i protivvazduhoplovne rakete MIM-104D/E. Pored diviziona PVO Patriot, protivvazduhoplovna brigada može uključivati i jedinice naoružane drugim protivvazduhoplovnim i protivraketnim sistemima.

Izvor: https://topwar.ru/192497-amerikanskie-sistemy-pro-na-teatre-voennyh-dejstvij.html?utm_source=website&utm_medium=social&utm_campaign=group


Slika 1: Patriot - lansiranje rakete

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Slika 2: Patriot - lanser i raketa

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Slika 3: Patriot - višenamenski radar AN/MPQ-65

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Slika 4: Patriot - projektil ERINT

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Slika 5: Patriot - komponente baterije

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Slika 6: Patriot - funkcionisanje sistema

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Patriot u borbi 1.jpg (21.55 KB, 800x434 - viewed 2 times.)

* Patriot u borbi 2.jpg (60.96 KB, 800x600 - viewed 2 times.)

* Patriot u borbi 3.jpg (48.78 KB, 800x600 - viewed 2 times.)

* Patriot u borbi 4 - ERINT.jpg (40.95 KB, 768x377 - viewed 6 times.)

* Patriot u borbi 5 komponente baterije.jpg (41.61 KB, 800x531 - viewed 4 times.)

* Patriot u borbi funkcionisanje sistema 6.jpg (42.54 KB, 768x440 - viewed 10 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 646



« Reply #18 on: March 08, 2022, 11:21:14 am »

Svetla krajnjeg Severa sijaju iza lansirnog oruđa M903 američke vojske iz sastava raketnog sistema PVO Patriot, dodeljenog 5. bataljonu, 52. artiljerijskom puku protivvazduhoplovne odbrane, tokom vežbe ARCTIC EDGE 2022 u vazduhoplovnoj bazi Eielson, Aljaska, 5. marta ove godine....

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Patriot Aljaska.jpg (1064.91 KB, 3276x2100 - viewed 2 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 646



« Reply #19 on: May 10, 2022, 07:05:48 pm »

Raketni sistem PVO "Patriot"... jedna "umjetnička"....  Wink

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Patriot - umjetnička.jpg (377.03 KB, 1040x501 - viewed 2 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 646



« Reply #20 on: May 12, 2022, 07:59:14 am »

Iz Raytheon-a najavljuju dolazak prvog LTAMDS radara na poligone američke vojske

Američki proizvođač raketa Raytheon najavio je dolazak prvog senzora za protivvazduhoplovnu i protivraketnu odbranu nižeg nivoa (LTAMDS), koji je konstruisala kompanija Raytheon Missiles & Defense, na raketni poligoni američke vojske White Sands.

Iz Raytheon-a saopštavaju, kako prenosi Defence Blog, da je to značajna prekretnica za LTAMDS program.

Prema navodima Defence Bloga, kompanija kaže da je radar najnoviji senzor za protivvazduhoplovnu i protivraketnu odbranu za američku vojsku, koji pruža znatno veći kapacitet i sposobnost protiv širokog spektra naprednih pretnji sa kojima se suočava protivvazduhoplovna odbrana širom sveta.

Ovo je prvi od šest radara planiranih za isporuku vojsci 2022. godine i označava početak serije opsežnih testova za dokazivanje performansi i funkcionalnosti LTAMDS-a u operativnom okruženju.

Prema rečima Toma Lalibertija, predsednika RMD-ove poslovne jedinice za kopneno ratovanje i protivvazduhoplovnu odbranu, novi LTAMDS pruža značajno veće mogućnosti protiv širokog spektra pretnji iz vazdušnog prostora, uključujući pilotirane i bespilotne letelice, krstareće i balističke rakete.

LTAMDS je radar sa aktivnim elektronskim skeniranjem u sektoru od 360 stepeni koji pokreće RMD-proizveden galijum nitrid (GaN, prim. Kubovac), supstanca koja jača signal radara, poboljšava njegovu osetljivost kod prijema i povećava njegovu pouzdanost u radu. LTAMDS je konstruisan da radi kao senzor u Integrisanom sistemu borbene komande za protivvazduhoplovnu i protivraketnu odbranu američke vojske.

LTAMDS, dizajniran posebno za misiju nižeg nivoa američke vojske, prvi je senzor u porodici radara koje Raytheon naziva GhostEye®. Ovi senzori mogu otkriti inače nevidljive pretnje na većim daljinama, pri većim brzinama i iz bilo kog pravca. Koristeći napredak GaN tehnologije i rad na razvoju LTAMDS, Raytheon je zasebno razvio GhostEye MR, radar srednjeg dometa na bojnom polju.

Izvor: https://defence-blog.com/raytheon-announces-arrival-of-first-ltamds-radar-to-us-army-test-range/

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* LTAMDS 031RT12 PEO-22-018 e021522 stmtA_1600x900.jpg (126.61 KB, 1600x900 - viewed 2 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 646



« Reply #21 on: May 24, 2022, 05:08:32 pm »

Poljaci kupuju još šest baterija "Patriota"

Poljska namerava da kupi još šest baterija raketnog sistema "Patriot", saopštio je danas ministar odbrane Marijuš Blažčak.

Rojters navodi da Poljska jača svoju vojsku nakon ruskog napada na Ukrajinu.

Varšava je obećala da će povećati potrošnju na odbranu na tri odsto BDP-a i više nego udvostručiti veličinu svoje vojske kako bi odbranila mogući napad.

"Potpisao sam pismo zahteva koje se tiče nabavke šest 'Patriota' sa višesmernim (višenamenskim, prim. Kubovac) radarima, lanserima i nabavkom raketa", naveo je Blažčak na Tviteru.

Poljska već ima dve "Patriot" baterije američke prozvodnje.

Izvor: https://www.b92.net/biz/vesti/svet/poljaci-kupuju-jos-sest-baterija-patriota-2159796

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Patriot za Poljsku.jpg (104.05 KB, 640x440 - viewed 2 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 646



« Reply #22 on: June 26, 2022, 08:13:12 pm »

Američki protivvazduhoplovni raketni sistem MiM-104 Patriot u zaštiti poljskog aerodroma Rzeszow, nekih 75 km od zapadne granice Poljske i Ukrajine, preko kojeg se vrši glavna nabavka opreme, municije i druge vojne opreme za potrebe ukrajinske vojske.

Prikazana je jedinica veličina raketne baterije (po američkoj formaciji) je 6 lansera sa radarom za navođenje raketa, komandnom stanicom i pratećom opremom.

Na slikama vidimo, na nekoliko lansera (reklo bi se na 4), kombinovano punjenje sa 6 raketa sistema PAC-3 - MSE, koje su pre svega zadužene za borbu protiv taktičkih balističkih raketa (TBR), krstarećih projektila, a zatim i aviona i koriste tehnologiju uništenja kinetičkom energijom "hit to kill"  i sa 2 rakete sistema PAC-2.
Punjenje na ostalim lanserima (reklo bi se na 2) je sa 4 rakete sistema PAC-2, namenjenih pre svega za dejstvo protiv aviona i sa određenim sposobnostima borbe protiv TBR i krstarećih raketa, blizinskim fragmentarnim dejstvom.

Inače, moguće je lanser puniti samo sa PAC-2 ili samo sa PAC-3 projektilima, a moguće su i drugačije kombinacije PAC-2 i PAC-3 projektila od ovog primera.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]





* Patriot Poljska 1.jpg (523.84 KB, 1200x1200 - viewed 3 times.)

* Patriot Poljska 2.jpg (160.73 KB, 1080x812 - viewed 2 times.)

* Patriot Poljska 3.jpg (376.3 KB, 1080x1080 - viewed 2 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 646



« Reply #23 on: July 20, 2022, 05:57:15 pm »

Poznato je da je Slovačka, početkom aprila meseca ove godine, isporučila svoj jedini raketni divizion S-300PMU Ukrajini kao pomoć tokom trenutnih sukoba sa Rusijom. Da bi se nadoknadio jaz koji je odmah nastao u PVO teritorije Slovačke, njihovi partneri iz NATO pakta, čiji je Slovačka član, rasporedile su ubrzo potom mešovitu holandsko-nemačku raketnu jedinicu PVO Patriot, u vazduhoplovnu bazu Sliač.

Kombinovana nemačko-holandska jedinica Patriot raspoređena je u Slovačku kako bi ojačala NATO-ovu Integrisanu protivvazduhoplovnu i protivraketnu odbranu na istočnom krilu. Osoblje je od 19-21. Aprila ove godine, sprovelo integracionu obuku sa simuliranim angažovanjem dolazne vazduhoplovne pretnje koju „igraju“ borbeni avioni Slovačke MiG-29 i američke mornarice EA-18G.

Prema slikama koje su se pojavile na društvenim mrežama, možemo videti da je jedinica Patriot, raspoređena u Slovačkoj, ojačana projektilima iz sistema PAC-3 MSE sa "hit-to-kill" sposobnostima i boljim antibalističkim svojstvima.

Foto album:

Patriot, komponente komandnog dela raketne baterije - radar za navođenje raketa, komandna stanica i data-link:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Patriot, lanser sa raketama PAC-2 i PAC-3 MSE:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Patriot Slovačka 1.3.jpg (106.3 KB, 1422x640 - viewed 2 times.)

* Patriot Slovačka 1.2.jpg (159.34 KB, 1422x640 - viewed 2 times.)

* Patriot Slovačka 1.1.jpg (118.49 KB, 1422x640 - viewed 2 times.)

* Patriot Slovačka 2.jpg (197.44 KB, 922x2048 - viewed 1 times.)
« Last Edit: July 20, 2022, 06:10:47 pm by Kubovac » Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 646



« Reply #24 on: July 21, 2022, 08:29:21 pm »

Jelcz je predstavio specijalna vozila za potrebe programa Visła

Kompanija Jelcz, koja je deo Poljske grupe za naoružanje, predstavila je fotografije specijalnih vozila za potrebe dva diviziona za protivvazduhoplovnu i protivraketnu odbranu MIM-104F Patriot PAC-3 + (PDB -8), kupljene u okviru prve faze Program Visła

Kompanija Jelcz, koja je deo Poljske grupe za naoružanje (PGZ), predstavila je 19. jula ove godine fotografije prvih specijalnih vozila za potrebe dva MIM-104F Patriot PAC-3 + (Post-Deployment Build -8) protivvazduhoplovna raketna diviziona (Post-Deployment Build -8), kupljenih u okviru I etape programa Visła (Jelczi Trials for the Visla)

Slika 1: Kompanija Jelcz predstavila je fotografije specijalnih vozila za potrebe dva diviziona za protivvazduhoplovnu i protivraketnu odbranu MIM-104F Patriot PAC-3 + (PDB -8), nabavljene u okviru 1. faze programa Visła:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na osnovu dva zaključena ugovora o podizvođaču, Jelcz će isporučiti ukupno 81 objedinjeno specijalno vozilo povećane pokretljivosti, koje će se koristiti u dva diviziona (četiri vatrene jedinice- baterije) sistema Visła po narudžbini Ministarstva nacionalne odbrane u 2018. o rešenju IBCS/Patriot (Visla: poljsko-nemački ugovor za nabavku stubova mobilnih antena)

Prvi ugovor od 17. maja 2019. između tadašnjeg Inspektorata za naoružanje (trenutno Agencija za naoružanje) i Programskog tima Visła, u iznosu od 170,9 miliona PLN bruto, odnosi se na isporuke sledećih vozila (transportna i utovarna vozila projekta Visla):

- 33 tegljača Jelcz 882.57 CSS u pogonskom sistemu 8×8, dizajniranih za vuču specijalnih prikolica M860A1 za transport radarskih stanica AN/MPQ-65, raketnih lansera M903, kabine ECS/RIU (Engagment Control Station / Radar Interface Unit - Stanica upravljanja vatrom / Radarska jedinica, prim. Kubovac) i kabine tehničke podrške rada sistema BMC (Battery Maintenance Center- Baterijski centar za održavanje, prim. Kubovac) i ISE (Intermediate Support Element, - komponenta za logistiku i podršku, prim. Kubovac ) sa prikolicama M871A4;

- 28 nosećih šasija Jelcz 882.57 TS u konfiguraciji 8×8 u univerzalnoj konfiguraciji, od kojih će nakon adaptacije i razvoja biti kreirane sledeće 4 verzije specijalnih transportera:

1. TS EPP (Elektro-agregat za napajanje, prev. Kubovac) sa sandučastom platformom i kontejnerskim kukama za transport agregata za napajanje
2. TS LRPT (Veliki transporter delova za popravke, prev. Kubovac) sa tovarnom kutijom i svestranom dizalicom za utovar, istovar i transport kompleta za popravku. Autodizalica će biti integrisana sa šasijom, što će omogućiti pretovar transportnih i startnih kontejnera ili rezervnih delova velikih dimenzija;
3. TS TSK (Specijalni kontejnerski transporter, prev. Kubovac) sa samoutovarnim kontejnerskim sistemom od 20 stopa (cca 6 metara, prim. Kubovac) sa kukom za transport IBCS kontejnera (S280);
4. TS DOW (Command and Control Cabin Transporter - Transporter kabine komandovanja i upravljanja, prev. Kubovac) sa ramom za transport kontejnera za komandne i upravljačke kabine IBCS / Visła, uključujući kabine F-OPS (Future Operations ) i E-OPS (Engagment Operations).

- 12 vozila srednje nosivosti Jelcz 442.32 za prikolice M1061A1 sistema IBCS IFCN Relay (Integrated Fire Control Network Relay - Relejna veza integrisane mreže upravljanja vatrom, prev. Kubovac), 4×4, baziran na standardnim kamionima sandučarima Jelcz 442.32

U skladu sa odredbama dodatnog ugovora o pod-izvođenju iz septembra 2020. zaključenog između Vojskove Zakładi Armenia (Vojna namenska industrija oružja, prev. Kubovac) i Jelcza, vrednog 33 miliona PLN, biće isporučeno još 8 Jelcz P882.57 TS šasija u verziji  Tongue. Slično specijalnom transporteru LRPT, u verziji sa tovarnom kutijom i svesmernom dizalicom, koristiće se za ugradnju kontejnera za transport i popunu raketnih lansera raketama,  koje je naručila Agencija za naoružanje (Jelcz i VZU) kod VZU.

Slika 2:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Tegljači tipa Jelcz C882.57 modifikovani za potrebe programa Visła sa povećanom pokretljivošću, namenjeni za integraciju sa komponentama sistema IBCS/Patriot, pokazuju karakteristike performansi, opreme i parametara pouzdanosti koji su uporedivi i u nekim oblastima prevazilaze vozila koja se koriste u IBCS / Patriot sistemima američke vojske. Specijalizovana oprema i dodatni zahtevi za kamione Jelcz, koje je odredio naručilac, obezbeđuju realizaciju niza dodatnih zadataka postavljenih za projekat Visła.

Pored toga, specijalna vozila Jelcz garantuju pokretljivost kompleksa PVO tokom vožnje na putu i ​​van puta, uključujući savladavanje prepreka na terenu i nagiba ne manjim od 35%. Nakon odgovarajuće pripreme, vozila će moći da savladavaju vodene prepreke dubine do 1.200 mm, a njihov dizajn omogućava rad na različitim visinama, čak i iznad 1.000 m nadmorske visine, tokom cele godine, sa ciljnim standardom rada od najmanje 30 godina.

Slika 3:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Fabrika će takođe obezbediti dugoročnu operativnu podršku isporučenim vozilima i ugrađenim elementima opreme. Kompanija Jelcz će pripremiti i logističke pakete koji sadrže: rezervne delove, komplete za popravku, dijagnostiku i servis, kao i pakete za obuku krajnjih korisnika vozila.

Izvor


* Visla 1.png (760.42 KB, 962x526 - viewed 1 times.)

* Visla 2.png (949.22 KB, 959x537 - viewed 1 times.)

* Visla 3.png (775.28 KB, 963x531 - viewed 1 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 646



« Reply #25 on: July 29, 2022, 07:17:51 am »

Poljska će dobiti pet diviziona raketnih sistema zemlja-vazduh Patriot sa sistemom borbenog upravljanja IBCS

Northrop Grumman je najavio da priprema IBCS borbeni komandni sistem za sistem PVO Patriot za Poljsku.

IBCS ili Integrisani Sistem Borbenog Komandovanja je sistem borbenog upravljanja sa modularnom i skalabilnom arhitekturom koji je odgovoran za obezbeđivanje efektivne integracije izviđačkih i borbenih sistema (kako sadašnjih tako i budućih).

IBCS će biti isporučen u okviru programa Visla. Projekat podrazumeva kupovinu sistema protivvazduhoplovne i protivraketne odbrane srednjeg dometa. U prvoj fazi Poljska će dobiti dva diviziona protivvazduhoplovnih raketnih sistema Patriot.

U okviru druge faze programa Visla, Poljska će kupiti još tri diviziona Patriot. Tako će Poljska ukupno dobiti 10 baterija PVO raketnih sistema do 2028. godine.

Lanseri raketnog sistema PVO Patriot:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Izvor


IBCS u združenom sistemu sa dodatim radarima ranog otkrivanja G/ATOR i radarima kratkog dometa Sentinel. Relejnom vezom je omogućeno uvezivanje radarskih komponenti sa jedinicom Patriot na daljinama do 150 km:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

IBCS u punom kapacitetu (do 23 eksterne mreže-veze) sa relejnom vezom prema radarskim senzorima, jedinicama Patriot, jedinicama PVO srednjeg dometa,  i sa omogućenom konekcijom sa satelitima, AWACS-ima i drugim izviđačkim avionima, brodskim sistemima AEGIS i sistemima PRO THAAD preko Link-16 i komandovanje i upravljanje sa eksternim radarima i sistemima PVO kratkog dometa u isturenim područjima

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Patriot Pol1.jpg (33.9 KB, 840x473 - viewed 0 times.)

* Patriot pol2.jpg (42.74 KB, 840x455 - viewed 0 times.)

* IBCS.jpg (56.69 KB, 750x500 - viewed 2 times.)

* IBCS 2.jpg (468.81 KB, 1800x1350 - viewed 4 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 646



« Reply #26 on: August 24, 2022, 03:59:02 pm »

Američka vojska testira najnovije nadogradnje raketnog sistema Patriot

Pripadnici američke vojske i vladini službenici započeli su jednogodišnje testiranje najnovije nadogradnje raketnog sistema Patriot.

Ova nadogradnja mobilnog navođenog raketnog sistema protivvazduhoplovne odbrane je najnovija od 2018.

Počevši od početka juna 2022. godine, Direkcija za testiranje vazduhoplovne i raketne odbrane (AMDTD) Komande za operativno testiranje američke vojske radila je zajedno sa vojnicima iz 3. bataljona, 6. artiljerijskog odreda za testiranje protivvazduhoplovne odbrane (ADATD), 30. artiljerijske brigade protivvazduhoplovne odbrane i više vladinih agencija za testiranje modifikacija sistema da bi bili sigurni da je spreman za vojnike.

Pored nadogradnje softvera i hardvera, Patriot sistem takođe dobija interfejs koji je lakši za korisnika i koji omogućava bržu obuku vojnika.

Iako službe nisu precizirale, nadogradnja uključuje interfejs zasnovan na 3D-u koji je Raytheon ugradio kao deo nadogradnje softvera Post Deployment Build-8 za Patriot. Raytheon je 2019. rekao da radi na postavljanju interfejsa Warfighter-Machine u softver, koji zamenjuje pikselizovane oblike i složen sistem direktorijuma sa tipom 3-D vizuelnih prikaza, lako čitljivih statusnih stranica i funkcija pretrage koje bi svakom "gejmeru" bilo poznato.

„Mislim da je to mnogo korisnije za dolazeće vojnike koji su noviji u grani“, rekao je narednik Angel Kuinones, 3-6 Patriot Fire Control Stariji Operator-tehničar, vojnik rođen na Floridi.

„Mnogo je lakše za shvatiti. Bilo bi super lako i uvežbavati sa tim, umesto da ih, kao, obučavamo kako da pamte punu bazu podataka, sada samo treba da znamo ključne reči.

3-6 ADATD je lokalna jedinica u WSMR, zadužena za testiranje opreme protivvazduhoplovne odbrane.

Vojnici 3-6 ADATD (3. bataljona, 6. artiljerijskog odreda) stekli su iskustvo iz prve ruke sa novim sistemom, provodeći ga kroz više simulacija, okruženja i testova sa bojevim vatrenim dejstvom kako bi omogućili komandi za testiranje i evaluaciju vojske SAD na poligonu Aberdeen, Merilend da pruži temeljnu i potpunu procenu na ovu novu nadogradnju opreme.

Prvi put postavljen 1980-ih, Patriot je dizajniran da angažuje i presretne bilo koju vazduhoplovnu pretnju, bilo da se radi o avionima ili taktičkim balističkim projektilima, pod bilo kojim vremenskim uslovima i u prirodnom ili indukovanom okruženju.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Izvor

Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 646



« Reply #27 on: October 16, 2022, 09:16:39 am »

Prvih pet LTAMDS radara (senzor za protivvazduhoplovnu i protivraketnu odbranu nižeg nivoa, prev. Kubovac)  je trenutno dostupno za testiranje integracije u sistem Patriot PAC-3 MSE umesto dosadašnjeg radara za praćenje ciljeva i navođenje raketa AN-MPQ-65 i u IBCS (integrisani borbeni komandni centar).
 
Planira se da će šesti biti završen u januaru 2023. Ovo je izjavio Bob Kelley, predstavnik kompanije Raytheon...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]




* LTAMDS 1.jpg (218.74 KB, 1484x832 - viewed 3 times.)

* LTAMDS 2.jpg (447.09 KB, 1280x720 - viewed 3 times.)

* LTAMDS 3.jpg (140.38 KB, 1186x398 - viewed 1 times.)
« Last Edit: October 16, 2022, 12:00:28 pm by Kubovac » Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 646



« Reply #28 on: November 21, 2022, 12:49:53 pm »

STRAH ZBOG INCIDENTA SA ZALUTALOM RAKETOM Nemačka ponudila Poljskoj PVO sistem Patriot

Nemačka je ponudila Poljskoj raketno odbrambeni sistem Patriot, kako bi obezbdila svoj vazdušni prostor nakon što je protekle nedelje zalutala raketa pala na poljsku teritoriju, rekla je danas nemačka ministarka odbrane Kristin Lambreht.

- Ponudili smo Poljskoj podršku u obezbeđivanju vazdušnog prostora sa našim avionima Jurofajter i sistemima protivvazdušne odbrane Patriot - navela je Lambreht, prenosi Rojters.

Nemačka vlada ranije je saopštila da će susednoj Poljskoj ponuditi dodatnu pomoć u vidu patroliranja Jurofajtera nakon incidenta koji je u svetu izazvao strah da bi rat u Ukrajini mogao da se prelije preko granica te zemlje, navodi britanska agencija.

Više desetina država članica NATO predvođenih Nemačkom u oktobru je pokrenulo inicijativu za zajedničku nabavku sistema protivvazdušne odbrane za nekoliko vidova pretnji, među kojima i Patriota.

Nemačka je u vreme hladnog rata posedovala 36 jedinica Patriot, a trenutno ih ima 12, od kojih su dve raspoređene u Slovačkoj, dodaje Rojters.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* Patriot.png (824.76 KB, 710x470 - viewed 1 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 646



« Reply #29 on: November 29, 2022, 09:48:44 pm »

Pentagon: SAD razmatraju sve vrste sistema protivvazduhoplovne odbrane za isporuku Kijevu, uključujući sisteme protivvazduhoplovne odbrane Patriot

Pentagon proučava ne samo mogućnosti SAD u pogledu snabdevanja Ukrajine sistemima PVO, već i saveznika Vašingtona.

Sjedinjene Američke Države razmatraju sve tipove sistema PVO za isporuku Ukrajini, uključujući i protivvazduhoplovne raketne sisteme Patriot. Ovo su saopštili visoki zvaničnici američkog Ministarstva odbrane.

"PVO je naš najveći prioritet i tražimo svaku priliku koja može da pomogne Ukrajini“, prenele su RIA Novosti saopštenje.

Američki vojni izvori napominju da je Patriot jedan od onih sistema protivvazduhoplovne odbrane o čijoj se nabavci aktivno razgovara. Osim toga, Pentagon proučava ne samo mogućnosti SAD u pogledu snabdevanja kijevskog režima sistema PVO, već i saveznika Vašingtona.

Ranije je generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg rekao da zemlje severnoatlantskog bloka planiraju da povećaju pomoć Ukrajini, uključujući i vojnu. On je takođe osudio kolosalnu štetu od napada na gradove Ukrajine i pozvao na pripremu za protok izbeglica u Evropu zbog „namernih ruskih napada“ na kritičnu infrastrukturu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* Patriot 1.jpg (245.52 KB, 1280x720 - viewed 1 times.)
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.044 seconds with 23 queries.