PALUBA
April 28, 2024, 07:55:21 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 [26] 27 28 29 30 31 32 33 34   Go Down
  Print  
Author Topic: Turska strategija na Mediteranu  (Read 59309 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #375 on: November 25, 2021, 05:07:56 pm »



Quote
PLUMMETING currency sparks MASS violent rally in Istanbul

Riot police put down hundreds of protesters decrying record fall of the lira



Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #376 on: November 26, 2021, 02:47:49 pm »



Quote
Турецкая полиция применила слезоточивый газ на женской акции против насилия

Участницы шествия в Стамбуле выражали протест против насилия в отношении женщин в Турции. Марш, приуроченный к международному дню борьбы за ликвидацию насилия в отношении женщин, окончился столкновением с полицией.



Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #377 on: November 27, 2021, 05:52:31 pm »



Erdogan naložio istragu o mogućoj manipulaciji valutom nakon rekordnog pada lire


Predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan naredio je istragu o mogućoj manipulaciji domaćom valutom nakon što je lira ove sedmice naglo pala na rekordno nizak nivo u odnosu na dolar, javila je danas Anadolija.

Erdogan je zadužio Državni nadzorni savet, agenciju za reviziju koja podnosi izveštaje Predsedništvu, da identifikuje institucije koje su kupile velike količine deviza i utvrdi da li je došlo do bilo kakve manipulacije, preneo je Rojters.

Lira je ove nedelje pala na rekordno nizak nivo nakon što je Erdogan obećao da će se držati politike ublažavanja kamatnih stopa.

Ove godine lira je izgubila čak 45 odsto vrednosti, a oko polovinu u poslednje dve nedelje.


izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #378 on: November 30, 2021, 11:06:15 am »

Turska dobila ponudu koja se ne odbija
Novosti online 30. 11. 2021.

PREDSEDNIK Republike Turske Redžep Tajip Erdogan najavio je u ponedeljak kako će u februaru 2022. boraviti u poseti Ujedinjenim Arapskim Emiratima (UAE) i da će s tom zemljom "napraviti snažne iskorake".

Erdogan je odgovarao na pitanja novinara u avionu po povratku iz posete Turkmenistanu, a tom prilikom je govorio o aktuelnoj ekonomskoj situaciji i kretanjima kursa turske lire.

- Probleme poskupljenja uzrokovane kretanjem kursa koje nema ekonomsku osnovu rešićemo u korist naše nacije kroz ulaganje, zapošljavanje i proizvodnju - poručio je Erdogan. Podvukao je kako nikada nije niti će ikada zagovarati povećanje kamata. Na tu temu neće praviti ustupke.

- Spremni smo pružiti potrebnu podršku onima koji će ulagati, posebno javnim bankama. Bitno je samo da ulažete, povećavate svoja ulaganja i da dobijamo nova radna mesta - rekao je Erdogan.

Govoreći o odnosima sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Erdogan je najavio skoru posetu toj zemlji.

- U februaru putujem u uzvratnu posetu u UAE. Idem s velikom delegacijom i napravićemo neke snažne iskorake - rekao je Erdogan, te dodao - Ponudili su nam plan investicija od 10 milijardi dolara i implementacijom ćemo graditi drugačiju i lepšu budućnost.

Na pitanje o odnosima Turske sa Egiptom i Izraelom, odgovorio je:

- Kao što je napravljen korak između Turske i Ujedinjenih Arapskih Emirata, slične korake napravićemo i s ostalima.

Erdogan je upitan i kakva je perspektiva Turske u kontekstu rastuće napetosti na granici Ukrajine, gde se, prema navodima medija, nalazi gotovo 100.000 ruskih vojnika, na šta je odgovorio:

- Ovde je naš stav jasan. Zalažemo se za dominaciju mira u regionu, posebno za pristup koji se odnosi na krimske Turke. S prijateljskom Rusijom, a posebno s gospodinom Putinom, razgovarali smo u nekoliko navrata i razgovaramo o ovim pitanjima. Naša želja je da ovaj region ne postane region kojim dominira rat, već da ide u budućnost kao region u kom dominira mir.

Izvor. www.novosti.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #379 on: November 30, 2021, 09:29:29 pm »

Opozicionar u zatvoru zbog optužbi za špijunažu
IZVOR: TANJUG UTORAK, 30.11.2021.

Turske vlasti uhapsile su opozicionog lidera Metina Gurčana zbog optužbi da je učestvovao u "političkoj i vojnoj špijunaži", objavila je agencija Anadolija.

Kako se navodi, ovaj penzionisani vojni oficir i jedan od osnivača opozicione Partije za demokratiju i napredak (DEVA) biće u pritvoru do kraja suđenja, prenosi Rojters. Gurčan je optužen da je prodavao navodne tajne informacije stranim diplomata, što je on odbio na saslušanju, piše Hurijet.

Čim tužilaštvo potvrdi optužnicu očekuje se da će sud doneti odluku o zakazivanju suđenja.

Izvor. www.b92.net
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #380 on: December 01, 2021, 01:17:54 pm »




Haos u Turskoj: Zašto pada lira


Uz već konstantan pad lire i inflaciju koja će u Turskoj do kraja godine verovatno iznositi blizu 30 odsto i vodi u hiperinflaciju, nezahvalno je prognozirati kako će izaći iz te krize, smatraju ekonomisti. Ima ipak privrednika koji su, s obzirom na dugo iskustvo poslovanja u Turskoj, uvereni da će situacija biti stabilizovana za godinu dana.

Po oceni ekonomiste dr Ivana Nikolića iz Ekonomskog instituta, kriza u Turskoj posledica je unutrašnje prirode, kao i spoljnog pritiska na tursku liru.

On za Sputnjik podseća da taj pritisak na tursku valutu traje već najmanje pet godina i u tom periodu ona je devalvirala gotovo četiri puta. Sada se to slabljenje, ili depresijacija, naglo i ubrzala.

„Nekada su to bili efekti slabosti same turske ekonomije, ali čini mi se da je uzrok makar ovog ubrzanog slabljenja posledica pre svega političkih faktora. Tu imamo nešto što bismo mogli da pripišemo i pritisku Zapada na Erdoganov režim, ali često je to i posledica njegovih ličnih nespretnih odluka ili namera vezanih za monetarnu politiku, za njeno sprovođenje ili generalno za finansijski sistem u Turskoj“, ocena je Nikolića.


Turska ubrzava ka hiperinflaciji

Centralna banka Turske je sredinom prošle sedmice snizila osnovnu kamatnu stopu na 15 procenata, znatno ispod inflacije od 20 posto. Turski predsednik Redžep Taip Erdogan je izvršio pritisak na centralnu banku Turske da se okrene smanjenju kamate, odnosno ublažavanju monetarne politike radi podsticanja izvoza, investicija i otvaranja radnih mesta, uprkos rastu inflacije koja je dostigla 20 posto i ubrzanju slabljenja nacionalne valute. Pozvao je i sunarodnike da pobede u „ekonomskom ratu za nezavisnost”.

Taj Erdoganov potez je, međutim, uticao na istorijski pad lire od 15 odsto sredinom prošle sedmice, što je bio njen najveći pad od vrhunca valutne krize koja je Tursku pogodila 2018. godine.

Od početka godine, turska valuta je izgubila čak 45 odsto vrednosti, pri čemu je otprilike polovina tih gubitaka nastala od početka prošle seedmice.


Nepromišljeno monetarno popuštanje

Analitičari su odmah ocenili da je reč o „nepromišljenom i preuranjenom monetarnom popuštanju" i da Erdoganov „iracionalnom eksperiment nema šanse da uspe“.

I sagovornik Sputnjika kaže da se u monetarnoj politici to ne radi jer je tu osetljivost mnogo izraženija i da taj njegov potez jako destabilišu kurs, ali i ceo finansijski sistem.

Inflacije koja je prošle godine u ovo vreme bila 12 odsto, u oktobru je na međugodišnjem nivou dostigla 20 procenata i verovatno će u novembru i decembru biti između 25 i 30 odsto, što je već ubrzanje koje vodi u hiperinflaciju, sa svim negativnim posledicama koje iz toga proističu, smatra ovaj ekonomista.

Na pitanje kakve su prognoze, on kaže da su one nezahvalne. Zapad i dalje pritiska Erdogana, pre svega preko ekonomije, pošto turski predsednik i dalje odoleva tom pritisku preko drugih kanala usmerenih na promenu režima, ističe ovaj ekonomista.

Na pitanje kako to Zapad radi, on kaže da izazivajući tražnju za stranim valutama obara liru, ali i tako što utiče na odlazak kapitala iz Turske.


Prostor za nadu

Nikolić, ipak, ukazuje da postoji određeni prostor koji Turskoj ostavlja nadu da bi mogla da se izvuče iz krize.

„Svakako, turska ekonomija je zdrava, ima zdravu materijalnu bazu. Ona je veliki proizvođač u realnoj ekonomiji i veliki izvoznik. Jednim delom ovaj kurs pogoduje tom izvoznom sektoru. To je, verovatno, još uvek prostor koji možda drži tu ekonomiju. Ali ukoliko se stvari budu dodatno pogoršavale, postaće vrlo rizično i po sam izvozni sektor“.

Objašnjavajući zašto, on kaže da neto izvoznici trenutno profitiraju, ali da se ne može izolovano posmatrati taj efekat kursa i kamata samo na izvoznike. Zaduženima u stranoj valuti je zbog slabe lire drastičnio pogoršana otplata kredita, inflacija i realno manja primanja smanjuju tražnju na tržištu što direktno pogađa privredu. Preko loših bilansa privrede se kvari i pozicija banaka jer su izloženije riziku vezano za nemogućnost otplate kredita. Onda imate poskupljenje pozajmica, veći trošak i to je onda jedan krug u kome se sve nadovezuje jedno na drugo, kaže on.

Turska ekonomija jeste izvozno orijentisana, ali, kako ističe, ne u meri da korist od izvoza prevaziđe sav onaj trošak ili sve ono loše što ovako visoka depresijacija lire i inflacija donose.

On ne spori da situacija u Turskoj ima veze sa posledicama pandemije kovida na privredu, kao i na sve zemlje sveta, pogotovo Evropu, koja se oslikava pre svega u višoj inflaciji, ali smatra da je ona, pre svega, proizvod unutrašnje prirode i spoljnih pritisaka na tursku liru koji je pandemija samo pojačala.



Iksustvo upućuje na optimizam

Član Upravnog odbora tursko-nemačke privredne komore, Aleksandar Međedović, koji je u Turskoj privrednik već 20 godina, se, međutim, nije ustručavao od prognoza i kaže za Sputnjik da je prilično siguran da će Turska za godinu dana uspeti da stabilizuje ekonomiju.

„Ako me pitate kako će to da se reši, mogu samo iz sopstvenog iskustva da kažem da je na svaku krizu koju je Turska doživljavala dolazio jedan period uspona i uspeha. Očekujem da će još možda u 2022. godini da bude dosta teška situacija za Tursku, ali da će posle toga i sa poboljšanjem situacije u svetu da se i lira stabilizuje. Slično se dešavalo u poslednje dve decenije više puta tako da sam ja pažljivo optimističan“, kaže Međedović za Sputnjik.

On smatra da najveći uticaj na tursku ekonomiju imaju strani investitori, a te investicije su bile gotovo zamrznute što je jedan razlog zašto je domaća valuta pa time i cela privreda bila nestabilna.


Poljuljano poverenje

Na pitanje zbog čega, on kaže da je tu više razloga vezanih za svetsko tržište, u poslednje vreme i za pandemiju, ali je tu i poljuljano poverenje u tursko tržište jer ne osećaju sigurnost koja im treba za dugoročne investicije, za dugoročnu proizvodnju. On je naveo primer Folksvagena koji je zbog toga stavio na čekanje odluku o izgradnji velike fabrike u Izmiru, što ne znači da je od nje odustao.

„Turska valuta je naravno pod uticajem turske centralne banke, a tu je trenutno politički uticaj veoma veliki na šta strana tržišta reaguju skeptično zato što su navikli da centralna banka ipak donosi odluke nezavisno. Čim je nešto pod političkim uticajem to izaziva sumnju i među stranim investitorima i na međunarodnim tržištima i kod analitičara i kombinacija svega toga dovela je Tursku u ovu situaciju u kojoj je sada“, kaže Međedović.


Veliko tržište

On, međutim, napominje, da se ne sme da zaboraviti da je Turska sa blizu 85 miliona stanovnika, pored svih stranih uticaja, poseduje ogromno domaće tržište. Ona je, takođe, mlada ekonomija bazirana i na proizvodnji i na izvozu, ali i na uvozu i na domaćoj potrošnji. Turci su, kaže, veliki potrošači, ističući da se i u sadašnjoj krizi mnogo troši, uprkos velikoj skupoći izazvanoj izuzetno niskom lirom u odnosu na dolar ili evro.

Kada se pandemija malo stišala Turci su krenuli u kupovinu, ali industrija nije mogla da snabde tržište u dovoljnoj meri jer tempo proizvodnje nije mogao da zadovolji tražnju, što je dovelo do toga da ono čega nema postaje skuplje i do rasta inflacije.


Politika je promenljiva

„Za Tursku je to validno jer je ona veliko tržište, a na tu inflaciju utiče i poverenje analitičara i poverenje međunarodnih tržišta, koje je sigurno zasnovano na političkom mišljenju koje oni imaju. Ali politika je tranzitorna i sigurno je da će ona u jednom trenutku da se promeni, samo je pitanje kad“, uveren je naš sagovornik.

Po oceni Međedovića, teško se rukovoditi ekonomskom analitikom u slučaju Turske. Kaže da je upravo pred naš razgovor slušao jednu ekonomistkinju iz Evropske centralne banke koja je probala da za nemačku televiziju odgovori na pitanje otkud tolika inflacija u Turskoj. I kako je priznao, nije razumeo razloge koje je ona dala. Najverovatnije je to neka kombinacija svih eksternih i internih uticaja, kaže Međedović.

A naspram apostrofiranih loših pokazatelja stoje i oni da je, na primer, Međunarodni monetrani fond prognozirao da će rast BDP-a Turske ove godine biti devet odsto, što će biti jedna od najvećih stopa ekonomskog rasta u svetu. Uz to javni dug Turske je među najmanjim u svetu i iznosi 40 odsto BDP-a, a stopa nezaposlenosti 11 odsto.


Šta strani investitori dobro znaju

On je, osim toga, mišljenja da neće doći do nemogućnosti vraćanja kredita i dodatnog zaduživanja koje će sigurno uslediti zbog niskih kamata.

„Turska ipak ima rezerve i to može njima da nadoknadi. Ne treba zaboraviti da Turska nije zadužena kod MMF-a. Pre izvesnog vremena je vratila sve dugove i nisu ušli u iskušenje da se ponovo zaduže kod MMF-a. Mislim da to strani investitori dobro znaju, da je to samo jedan deo njihove analitike i i da će kao prvo da pogledaju na tursko tržište“, ocena je ovog privrednika sa dugogodišnjim stažom u Turskoj.

Na pitanje u kojoj su se meri nemački investitori povukli sa turskog tržišta, član UO tursko-nemačke privredne komore kaže – nimalo. Za Nemačku je Turska jako bitan spoljnotrgovinski partner i veliko tržište za njene izvozne proizvode i oni su sa pogledom na tursku privredu već iza 2025. godine, jer dugotrajno planiraju, 10 godina unapred.

Za njih je važno to što su imali prilike da vide u proteklih 20 godina koji je privredni rast imala Turska i kako je posle kriza nanovo stabilizovala tržište.

Zato smatra da samo gledati odluku o snižavanju kamatnih stopa, kroz prizmu infalcije i kursa, koliko god to bila nekonvencionalna mera, nije dovoljno za prognoze i sagledavanje turske ekonomije.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #381 on: December 02, 2021, 12:30:16 pm »



Erdogan imenovao novog ministra finansija
Da li i njega čeka sudbina bivših Redžepovih guvernera?



Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan imenovao je danas Nuredina Nebatija za novog ministra trezora i finansija pošto je dosadašnji ministar Lutfi Elvan podneo ostavku na tu funkciju zbog pada nacionalne valute lire na rekordno nizak nivo.

Odluka o imenovanju Nebatija, koji je bio zamenik ministra finansija, objavljena je u Službenom glasniku, u kojem se navodi da je Elvan zatražio da se "povuče sa posla'' i da je njegov zahtjev prihvaćen, prenosi agencija AP.

Njegova ostavka dolazi nakon uzastopnog poniranja turske lire do najnižih nivoa svih vremena usled zabrinutosti vezanih za vladinu ekonomsku politiku, posle niza smanjenja troškova zaduživanja uprkos rastućoj inflaciji. Turska valuta je od početka godine izgubila oko 40 odsto vrednosti.

Erdogan odlučno tvrdi da visoke kamatne stope izazivaju inflaciju, za razliku od konvencionalnog ekonomskog mišljenja, i jasno je stavio do znanja da će zemlja nastaviti dalje sa smanjenjem referentne kamatne stope.

Predsednik je razrešio dužnosti tri guvernera centralne banke od 2019. godine zbog razlike u stavovima po pitanju kamatne stope.

Nebati (57) ima doktorat iz političkih nauka i javne uprave, a na Tviteru je, nakon imenovanja, objavio molitvu Bogu da mu "olakša, a ne oteža" posao i da rad njegovog ministarstva "učini uspešnim".


izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #382 on: December 03, 2021, 10:47:50 am »

Четвртак, 02.12.2021.
Војислав Лалић

Бродолом лире угрожава Ердогана

У турској влади одбацују захтеве опозиције да се одрже ванредни избори пошто се надају да ће до јуна 2023. године повратити пољуљано поверење грађана који јој због економске кризе окрећу леђа

Суноврат турске лире продубио је економску кризу у земљи и опозиција је покренула широку кампању за расписивање ванредних избора. У влади за то не желе ни да чују јер се очигледно плаше да ће им незадовољни грађани овог пута окренути леђа.

„Председник Ердоган води земљу у глад, он више није у стању да води економију земље. Ми тражимо да се хитно распишу ванредни избори”, каже лидер водеће опозиционе Републиканске народне партије Кемал Киличароглу, који сада покушава да искористи привредну кризу у земљи како би се коначно докопао власти. Како је најавио, његова странка ће организовати митинге широм земље, како би уз подршку незадовољних грађана приморала Ердогана да отвори бирачке кутије.

„Зашто се плашите да изађете пред грађане. Пре или касније нећете успети да избегнете казну народа. Ми ћемо поштовати вољу грађана каква год да буде”, изазивачки поручује Киличдароглу.

Лира је последњих дана доживела бродолом какав се не памти. Сада је курс националне валуте према долару 1:12,5 лира. У току ове године њена вредност рекордно је опала – за више од 40 одсто. То је довело до таласа поскупљења и инфлације која је достигла 20 процената. Многи грађани то већ осећају у свом новчанику.

„Све је поскупело, цене се повећавају свакодневно. Људи купују само оно што морају. А они који имају више пара набављају веће количине намирница пошто ће већ сутра бити још скупље”, преносе медији изјаве продаваца с истанбулских пијаца.

Председник Ердоган се нада да ће се економија убрзо опоравити пошто се ситуација с епидемијом вируса корона стабилизује. Он се нашао на удару критика јер одбија сугестије економиста да повећа каматне стопе. Од средине 2019. године сменио је тројицу гувернера централне банке који су се залагали за повећање камата. Политички противници оптужују га да се уљуљкао у власти, да се окружио пријатељима и родбином, људима који му све аминују, али нису способни да се успешно носе са све тежим економским изазовима земље.

„Проблеме поскупљења због пада курса лире, који нема економску основу, решаваћемо у корист наше нације кроз већа улагања, производњу и запошљавање”, истакао је и нагласио да никад неће подржати политику повећања камата.

Опозиција покушава да искористи економску кризу како би коначно прекинула скоро две деценије дугу владавину Ердоганове Партије правде и развоја (АКП). Зато председник Републиканске народне партије Киличдароглу најављује организовање митинга у већим местима широм земље, како би уз подршку незадовољних грађана приморао шефа државе да закаже ванредни излазак на биралишта. Киличдароглу ужива подршку неколико мањих опозиционих странака, али питање је да ли ће то бити довољно да се освоји власт. Анкете потврђују да Ердоган губи популарност, да би овог пута могло да дође до смене на челу државе. У влади тврде да су то у ствари поручена испитивања јавног мњења како би се збунили гласачи.

„Грађани ће изаћи на биралишта у јуну 2023. године, дакле у редовном року”, поручује председник политичким противницима. У влади се очигледно надају да ће у међувремену повратити поверење грађана, који су јој, како се верује, због економске кризе окренули леђа. Ердоганов коалициони партнер, лидер десничарске Партије националистичког покрета (МХП) Девлет Бахчели размеће се оптужбама против опозиционих странака.

„Опозиција не зна ништа друго да ради осим да позива на расписивање ванредних избора. Она је мобилисана од других земаља које раде против Турске. Нас неће поразити домаће и стране финансијске банде”, не бира речи Бахчели, који такође поручује политичким противницима: заборавите, ванредних избора неће бити.

На последњим парламентарним изборима, који су одржани средином 2018. године, две владајуће партије које су у Народној коалицији освојиле су заједно 53,5 одсто гласова: Ердоганов АКП – 42,5, а Бахчелијев МХП – 11 процената.

Izvor: www.politika.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #383 on: December 04, 2021, 08:45:09 am »



Putin i Erdogan: "Ključno je"


Predsednici Rusije i Turske Vladimir Putin i Redžep Tajip Erdogan razgovarali su danas telefonom o načinima za unapređenje rusko-turskih odnosa.

Deo sastanka bio je posvećen razvoju situacije između Azerbejdžana i Jermenije kao i drugim regionalnim pitanjima, posebno Siriji, Libiji i Ukrajini.

Dva predsednika razgovarala su danas o bilateralnim odnosima i praktičnim aspektima saradnje Rusije i Turske, u oblasti energetike i poljoprivrede, saopštila je danas pres služba Kremlja.

Putin je obavestio Erdogana u telefonskom razgovoru i o glavnim rezultatima trilateralnog sastanka koji su lideri Rusije, Jermenije i Azerbejdžana održali u Sočiju 26. novembra, navodi se u saopštenju Kremlja, prenosi TASS.

Kako je saopšteno, na zahtev turskog predsednika Putin ga je obavestio o glavnim rezultatima trilateralnog sastanka koji je održan godinu dana posle potpisanog sporazuma o Nagorno-Karabahu 9. novembra 2020. godine, a Kremlj je istakao da je ključno da su razgovori potvrdili spremnost Bakua i Jerevana da sarađuju u kontekstu obezbeđivanja stabilnosti u regionu, kao i uspostavljanje mehanizama za razgraničenje i demarkaciju granice između dve države.

Dva predsednika su još potvrdila obostrano zadovoljstvo stepenom saradnje u cilju stabilizacije situacije i uspostavljanja mirovnog procesa u Siriji, a dogovoreno je da vojno osoblje dve zemlje sprovodi zajednički rad u cilju smirivanja situacije u region Idliba, navodi se u saopštenju Kremlja.

Putin i Erdogan razgovarali su i o situaciji u Libiji i istakli da političko i diplomatsko rešenje u toj zemlji, uz posredovanje UN, nema alternativu, potvrdila je ruska strana.

Prema Kremlju, izražena je nada u uspeh opštih izbora 24. decembra, za koje se očekuje da će "promovisati obnovu libijske državnosti i teritorijalnosti integritet.“

Ruski predsednik je Erdoganu tokom telefonskog razgovora saopštio da Ukrajina nastoji da odloži sporazume iz Minska.

"Predsednik Rusije je istakao da Kijev nastavlja svoju destruktivnu politiku usmerenu na odugovlačenje sporazuma iz Minska", saopštila je pres služba Kremlja.

Kako se navodi, o tome svedoče provokacije koje ukrajinske oružane snage organizuju u zoni sukoba, uključujući upotrebu turskih bespilotnih letelica „Bajraktar“ za napade, prenosi TASS.


izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #384 on: December 05, 2021, 07:07:02 am »

Eksplozivna naprava ispod policijskog vozila u obezbeđenju turskog predsednika!
Novosti online 04. 12. 2021.

JEDNA bomba pronađena je ispod policijskog vozila koje je asistiralo u pratnji turskog predsednika Redžepa Tajip Erdogana.

Kako prenose turski mediji, eksplozivna naprava bila je postavljena ispod jednog automobila koji je bio u pratnji prilikom sastanka predsednika Redžepa Tajipa Erdogana u Sijarta.

Primećena je u poslednjem trenutku, pišu turski mediji.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #385 on: December 05, 2021, 09:17:32 pm »

Erdogan otkrio o čemu se radi
Novosti online 05. 12. 2021.

PREDSEDNIK Republike Turske Redžep Tajip Erdogan izjavio je kako će minimalne plate u Turskoj biti usklađene tako da će biti nadoknađeni gubici, čime će biti rasterećeni građani s niskim primanjima.

Erdogan je boravio u jugoistočnom turskom gradu Siirtu, gde je na Trgu Demokratije 15. jula svečano otvorio više završenih infrastrukturnih projekata, među kojima most Zarova, branu i hidrocentralu Sirvan, te pogon za proizvodnju metalnog cinka.

- Mladi možda ne znaju, ali vratimo se 20 godina unazad. Da li je ovde postojao aerodrom, da li ovde uopšte bilo putne infrastrukture, da li smo imali univerzitet - upitao je Erdogan, napominjući kako danas Siirt sve to ima. Govoreći o fabrici za proizvodnju metalnog cinka, Erdogan je rekao kako je to najveća industrijska investicija u ovom gradu.

- Krenuće s 50.000 tona proizvodnje godišnje, a uz dodatna ulaganja povećaće se na 120.000, a potom i na 250.000 tona kapaciteta - rekao je Erdogan. Govoreći o ekonomskoj situaciji, Erdogan je rekao kako su rezerve Centralne banke Turske iznosile 27,5 milijardi te da su danas porasle na 126 milijardi dolara.

- Rasteretićemo građane s niskim primanjima tako što ćemo minimalnu platu uskladiti i postaviti na nivo koji će nadoknaditi gubitke - poručio je Erodgan. Podvukao je kako će uvek biti uz proizvođače i poslodavce.

- Uvek ćemo biti na strani proizvođača i poslodavca. Bićemo uz vas s niskim kamatama - ponovio je Erdogan, te dodao: - Za ne tako dugo vremena, ako Bog da, sva ta kretanja cena i kursa stavićemo na razumnu i stabilnu liniju.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #386 on: December 06, 2021, 03:15:55 pm »



Quote
Zbog inflacije u Turskoj rastu cijene robe i troškova proizvodnje

Ekonomski problemi nastavljaju se u Turskoj nakon što je zabilježen rekordan pad vrijednosti lire u odnosu na dolar. Zbog visoke inflacije, rastu cijene robe i troškova proizvodnje.



Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #387 on: December 09, 2021, 06:49:16 am »

Erdogan ne priznaje evropske presude za Kavalu i Demirtaša
Tanjug 08.12.2021.

Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan rekao je da ne priznaje evropske presude u kojima se traži oslobađanje filantropa Osmana Kavale i kurdskog političara Selahatina Demirtaša, kao i da će Ankara poštovati presude turskog suda o njima, izvestila je danas televizija NTV.

U razgovoru sa novinarima, Erdogan je rekao da su evropske presude i za Kavalu i za Demirtaša "ništavne" za Tursku, prenosi agencija Rojters.

Prošle nedelje Savet Evrope je rekao da će obavestiti Tursku o nameri da pokrene prekršajni postupak protiv Ankare, zbog odbijanja da oslobodi Kavalu. Ishod postupka mogao bi, kako navodi Rojters, da dovede do isključenja Turske iz Evropskog suda za ljudska prava. Savet Evrope je takođe pozvao Tursku da oslobodi Demirtaša.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #388 on: December 09, 2021, 07:18:17 am »

Turska stavila na prodaju hrišćanske crkve
Novosti online 09. 12. 2021.

U TURSKOJ se prodaju dve hrišćanske crkve, piše austrijski list Kronen Zeitung.

Kako se pretpostavlja, hramovi se prodaju radi popunjavanja budžeta Turske koja se trenutno nalazi u velikoj ekonomskoj krizi. Hramovi Grčke pravoslavne crkve u Bursi i Sirijske pravoslavne crkve u Mardinu se prodaju za 441.000, odnosno 507.500 evra. Sekretar Odeljenja za spoljne crkvene veze Moskovske patrijaršije Igor Jakimčuk saopštio je da Ruska pravoslavna crkva ne može da odobri ovakav odnos prema hramovima bilo gde u svetu.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #389 on: December 11, 2021, 12:48:55 pm »



Quote
Turska i Emirati: novi početak?

U novom izdanju emisije "Granice Istoka" analiziramo koji su razlozi doveli do normalizacije odnosa Turske i Ujedinjenih Arapskih Emirata i odgovaramo na pitanje - Hoće li investicije iz Emirata stabilizovati tursku ekonomiju?





Logged
Pages:  1 ... 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 [26] 27 28 29 30 31 32 33 34   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 22 queries.