PALUBA
April 29, 2024, 08:22:32 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Patrolni Čamac  (Read 2581 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« on: December 13, 2008, 03:34:30 pm »

   Patrolni čamac je vrsta malog ratnog broda, deplasmana do 200 t, namenjenog za patroliranje i izviđanje u obalnom moru, kao i za zaštitu brodova i drugih objekata.
   Pojavom malih brodova naoružanih torpedima pojavila se potreba zaštite kapitalnih brodova na spoljnim sidrištima i lukama od iznenadnih napada. Prvi patrolni čamci su se pojavili krajem 19 veka pod nazivom vedete. Posle prvih uspeha nemačkih podmornica u prvom svetskom ratu velika britanija je proširila zadatke patrolnih čamaca i na protivpodmorničku borbu, i počela serrijsku gradnju patrolnih čamaca za zaštitu trgovačkih i ratnih brodova u obalnim vodama, kao i za zaštitu trgovačkih i ratnih luka. Ti patrolni čamci su bili deplasmana 42-75 t, brzine 17-19 čv i naoružani sa 1-2 topa 20-37 mm, nekoliko mitraljeza i sa, najčešće, dva klizača dubinskih bombi.
   Po završetku rata većina patrolnih čamaca je rashodovana, dok je deo upotrebljen za sigurnosne i carinske službe. Tih godina su građeni samo prototipovi i rađene studije projekata, kao i organizacija brodogradilišta za građenje tih brodova u velikim serijama. Došlo se do zaključka da gradnja ovih brodova treba da bude jednostavna i brza, kao i da pomoračka svojhstva moraju da osiguraju dejstvo i pri lošijim vremenskim uslovima uprkos ograničenom deplasmanu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Početkom drugog svetskog rata velika britanija i SAD su organizovale masovnu gradnju patrolnih čamaca po već razrađenim projektima, tako što je graadnja brodova rađena u sekcijama u fabrikama, a sama montaža u brodogradilištima. Sama konstrukcija čamaca je bila drvena, pogon je u početku bio benzinski da bi u kasnijem periodu počela ugradnja dizel motora što je dovelo do povećanja sigurnosti. Naoružanje se uglavnom sastojalo od topova kalibra 20-57 mm, kilzača i bacača dubinskih bombi. Na većim brodovima su ugrađivani radari i sonari.
   Posle drugog svetskog rata je nastavljeno usavršavanje partolnih čamaca ugradnjom raznovrsne elektronske opreme i različitih vrsta pogona. Novi bum u izgradnji patrolnih čamaca se desio početkom rata u vijetnamu, kada su korišćeni ne samo za patrolnu službu u obalnim vodama već i na rekama. U peroidu od 1965 do 1971 za potrebe svojih snaga u vijetnamu SAD je izgradila oko 650 patrolnih čamaca u tri osnovna tipa PTF, Swift i rečni patrolni čamci od 8 t. Svi su bili naoružani automatskom topovima, mitraljezima i minobacačima kalibra 60-81 mm.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Danas se u konstrukciji patronih čamaca sve više koriste kompozitni materijali, dok se za pogon koriste dizel motori i gasne turbine. Naoružanje se uglavnom sastoji od topova kalibra 20-76 mm, i raznih protivpodmorničkih sistema. Posebnu klasu pretstavljaju mali brzi patrolni čamci koji služe za sprečavanje šverca, kao i za traženje i spasavanje na moru.


* hmas armidale.jpg (27.85 KB, 448x336 - viewed 154 times.)

* ufaciihl2.jpg (44.03 KB, 470x273 - viewed 141 times.)
« Last Edit: July 27, 2010, 10:59:30 pm by MOTORISTA, Reason: Prebacivanje slika u atačment » Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.02 seconds with 22 queries.