PALUBA
January 17, 2025, 10:32:10 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News: Donirajmo Palubu za 2025/2026!  ⇦⇦⇦⇦⇦  link do teme ⇨⇨⇨⇨⇨   Donirajmo Palubu za 2025/2026!  ⇦⇦⇦⇦⇦  link do teme  ⇨⇨⇨⇨⇨   Donirajmo Palubu za 2025/2026! ⇦⇦⇦⇦⇦  link do teme  ⇨⇨⇨⇨⇨  Donirajmo Palubu za 2025/2026!  ⇦⇦⇦⇦⇦  link do teme  ⇨⇨⇨⇨⇨  Donirajmo Palubu za 2025/2026!
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 [335] 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354   Go Down
  Print  
Author Topic: Koronavirus COVID-19 - Novosti  (Read 412844 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:April 10, 2022, 04:18:25 pm
Location: BGD
Posts: 62 038



« Reply #3340 on: February 10, 2022, 10:29:24 am »

Demonstranti već treći dan drže most u blokadi
Tanjug 10.02.2022.

Američka kompanija Ford je bila primorana da danas zatvori pogon u SAD-u, pošto kanadski demonstranti već treći dan drže u blokadi most između Kanade i Detroita zahtevajući ukidanje kovid mera ograničenja.

Blokada mosta ima sve šire implikacije na severnoameričku automobilsku industriju, prenosi agencija AP.

Kanadski premijer Džastin Trudo odlučno je stao protiv ublažavanja kovid mera ograničenja, suočavajući se s narastajućim pritiskom tokom poslednjih nedelja zbog protesta protiv ograničenja i protiv njega lično. Demonstranti u kamionetima blokiraju most "Ambasador", između Detroita i Vindzora u Ontariju, treći dan zaredom, sprečavajući ulazak vozila u Kanadu, dok se saobraćaj ka SAD-u i dalje odvija. Preko tog mosta se obavlja 25 odsto ukupne trgovine između dve zemlje. Kanadske vlasti su sve zabrinutije zbog ekonomskih efekata

Ford je kasno sinoć saopštio da je zbog nedostatka delova primoran da zatvori fabriku motora u Vindzoru i da će se u fabrici za sklapanje vozila u Oukvilu (Ontario) raditi skraćeno.

- Ovaj prekid saobraćaja na mostu Detroit-Vindzor nanosi štetu kupcima, radnicima u auto industriji, dobavljačima, zajednicama i kompanijama sa obe strane granice. Nadamo se da će se ova situacija brzo rešiti jer bi mogla da ima šire posledice za sve proizvođače automobila u SAD i Kanadi - naveo je Ford u saopštenju.

Nedostak delova zbog blokade takođe je primorao Dženeral motors (GM) da u sredu otkaže rad druge smene u fabrici SUV vozila u blizini Lansinga u Mičigenu. Portparol te kompanije Dan Flores rekao je da se očekuje da će se proizvodnja normalizovati danas i da se za sada ne očekuje nikakav dodatni uticaj. Pored toga, portparol Tojote Skot Vazin izjavio je kasno sinoć da kompanija neće moći da proizvodi ništa u tri kanadske fabrike do kraja ove nedelje zbog nestašice delova. Mada se u saopštenju kao razlozi navode problemi u lancu snabdevanja, vremenske prilike i izazovi povezani s pandemijom, AP napominje da je obustava proizvodnje usledila samo par dana nakon početka blokade mosta u ponedeljak.

- Naši timovi marljivo rade na smanjenju uticaja na proizvodnju - saopštili su iz Tojote, dodajući da u ovom trenutku ne očekuju otpuštanja.

Kompanija Stelantis, nekadašnji Fijat Krajsler, izvestila je da normalno radi, mada je morala da skrati smene u sredu u svojoj fabrici minivana u Vindzoru.

Izvor. www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:April 10, 2022, 04:18:25 pm
Location: BGD
Posts: 62 038



« Reply #3341 on: February 10, 2022, 10:58:04 am »

Четвртак, 10.02.2022.

Полиција Париза забранила „Конвој слободе”

ПАРИЗ – Полицијска управа Париза забранила је „Конвој слободе” - протест који је требало да буде одржан у француској престоници од 11. до 14. фебруара.

Демонстранти, који захтевају укидање ковид ограничења, јуче су кренули из јужне Француске у, како наводе, „Конвоју слободе” који би требало најпре да стигне у Париз, а потом у Брисел, преноси Танјуг. Око 200 демонстраната окупило се на једном паркингу у Ници, од којих су многи носили канадске заставе у знак подршке камионџијама у Канади који протестују због ковид ограничења своје владе и обавезне вакцинације.

Izvor: www.politika.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 468



« Reply #3342 on: February 10, 2022, 11:02:09 am »



Quote
Ottawa's truck blockaders plan to stay despite lifting of restrictions

Our correspondent François Rihouay reports from Canada, where a truckers' siege of Ottawa looks set to continue, even though some Covid-19 restrictions are being lifted.





Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 468



« Reply #3343 on: February 10, 2022, 11:03:43 am »

Четвртак, 10.02.2022.

Полиција Париза забранила „Конвој слободе”

ПАРИЗ – Полицијска управа Париза забранила је „Конвој слободе” - протест који је требало да буде одржан у француској престоници од 11. до 14. фебруара.

Демонстранти, који захтевају укидање ковид ограничења, јуче су кренули из јужне Француске у, како наводе, „Конвоју слободе” који би требало најпре да стигне у Париз, а потом у Брисел, преноси Танјуг. Око 200 демонстраната окупило се на једном паркингу у Ници, од којих су многи носили канадске заставе у знак подршке камионџијама у Канади који протестују због ковид ограничења своје владе и обавезне вакцинације.

Izvor: www.politika.rs


Quote
French 'freedom convoy' gets under way in protest at Covid-19 restrictions

Protesters set out from southern France on Wednesday in what they call a "freedom convoy" that will converge on Paris and Brussels to demand an end to COVID-19 restrictions, inspired by demonstrators who have blocked a Canadian border crossing.







Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 468



« Reply #3344 on: February 10, 2022, 11:48:07 am »



Quote
US, Canada warn of economic hit from trucker protest

Truckers opposed to coronavirus mandates risk hurting the auto sector and agriculture as they block U.S-Canada border crossings, the White House said on Wednesday as Ford halted some output and Ottawa urged an end to the 13-day-long protests.




Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 468



« Reply #3345 on: February 10, 2022, 01:03:49 pm »




Quote
Trudeau under pressure to crackdown on truckers




Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:April 10, 2022, 04:18:25 pm
Location: BGD
Posts: 62 038



« Reply #3346 on: February 10, 2022, 02:58:42 pm »

Mađarski naučnici imaju podatke koji bacaju novo svetlo na teorije nastanka virusa
Blic 10.02.2022.

Mađarski naučnici objavili su da postoji veliko neslaganje u podacima o poreklu kovida 19, kao i da su Kinezi uklonili ključne uzorke iz genetske baze podataka.

Rana verzija kovida-19, za koju se čini da je možda nastala u laboratoriji, otkrivena je u uzorcima kineske biotehnološke kompanije, piše Sara Nepton, urednica naučne redakcije Telegrafa. Ovo otkriće daje za pravo tvrdnjama da je virus možda nastao kao laboratorijski eksperiment koji je slučajno procureo. Stručnjaci za bioinformatiku s Veterinarskog fakulteta i Univerziteta Lorand u Budimpešti došli su do otkrića slučajno dok su ispitivali genetske podatke iz uzoraka tla prikupljenih s Antarktika krajem 2018. i početkom 2019. godine. Uzorci su poslati u Sangon Biotek u Šangaju na ispitivanje u decembru 2019., gde su kontaminirani dosad nepoznatom varijantom kovida-19.

Varijanta ima mutacije koje premošćuju jaz između koronavirusa slepog miša i najranijeg soja iz Vuhana, tako da može biti verzija virusa predaka, odnosno već postojećeg, piše Telegraf, a prenosi Jutarnji list. Uzorci takođe sadrže DNK hrčaka i majmuna, što sugeriše da je rani virus možda bio uzgajan u životinjskim ćelijskim linijama.

- Jedinstvene mutacije upućuju na to da je to varijanta predaka. Dakle, ako je određen recimo sredinom decembra, pre nego što iko identifikovao virus kod ljudi i pokušao da ga uzgaja u laboratorijima, onda to ukazuje na tajne uzorke u laboratorijima 2019. - rekao je Vikont Ridli, autor knjige 'Viral: The Search for the Origin of Covid-19'.

- Oni nisu od tuljana ili pingvina, već od afričkih zelenih majmuna i kineskih hrčaka. Obe vrste su izvor najčešće korišćenih laboratorijskih ćelijskih linija - rekao je Ridli o otkrivenom životinjskom DNK.

Tačan datum kada je izvršena izdvajanja DNK nije siguran. Međutim, istraživači kažu da bi, ako se to dogodilo u decembru 2019., virus mogao biti predak izvornog ljudskog soja iz Vuhana. Ako je ipak izdvojen početkom 2020, možda je bio kontaminiran eksperimentima koje su proveli istraživači koji su pokušavali saznati više o virusu u nastajanju.

Antarktički uzorci

Dr. Džiz Blum, virusolog iz Centra za istraživanje raka Frid Hatčinson u Sijetlu, ponovno je pregledao podatke i potvrdio da antarktički uzorci sadrže kovid-19 koji je imao tri ključne mutacije koje su približile koronaviruse šišmiša prvom ljudskom soju iz Vuhana. Trenutno su kod šišmiša pronađeni najbliži prirodni srodnici kovida-19. Jedan takav koronavirus šišmiša, pod nazivom RaTG13, pronađen je u štenama u provinciji Junana, u jugozapadnoj Kini, dok je nekoliko drugih, nazvanih Banal 20- 52, otkriveno je u Laosu, koji deli granicu s provincijom Junana. Oba područja proučavali su 'lovci na viruse' s uzorcima koje su poslali istraživačima na Institutu za virusologiju u Vuhanu.

- Te tri mutacije su intrigantne jer su sve mutacije predaka koje pomeraju sekvencu 'bliže' srodnicima s korona virusom šišmiša RaTG13 i Banal 20-52 u odnosu na prvi prijavljeni u Vuhanu sa pijace morskih plodova - komentarisao je značaj otkrića dr Blum.

Iste mutacije

U maju 2021. tim američkih biologa evolucije objavio je istraživanje o tome kako bi predak kovida-19 trebao da izgleda, pa je došao do dve varijenate. Jedna je imala iste tri mutacije pronađene u uzorcima.

- Virus sa te tri mutacije u odnosu na Wuhan-Hu-1 jedan je od dva verovatna prethodnika za sve trenutno poznate ljudske SarsCov2 viruse - dodao je dr Blum - Sve što možemo reći jeste da su ovi uzorci kontaminirani u Sangon Bioteku s nekim ranijim virusima SarsCov2, od kojih su neki izgleda bili iz uzoraka gajenih u laboratoriji - kazao je dr Blum - Vremenska linija je ovde jako bitna. Ako su određeni u decembru 2019., onda je to veoma važno, jer Kina drži SarsCov2 viruse neotkrivenima sve do 31. decembra. Sve što možemo reći jest da su ovi uzorci kontaminirani u Sangon Bioteku s nekim ranijim virusima SarsCov2, od kojih su neki izgleda bili iz uzoraka uzgojenih u laboratoriji - kazao je dr Blom.

Mađarski tim kaže da su, kada su prvi put ukazali na neslaganje u podacima određivanja virusa, Kinezi odmah uklonili uzorke iz genetske baze podataka, iako su oni u međuvremenu obnovljeni, zaključuje svoj tekst Telegraf.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 468



« Reply #3347 on: February 10, 2022, 03:14:40 pm »



Quote
Dozens of Anti-Mandate Protesters Arrested Amid Clashes with New Zealand Police

New Zealand police crackdown on protesters camping outside the New Zealand Parliament in solidarity with Canadian truckers, arresting more than 50 people after forcibly dispersing the demonstration against Covid-19 restrictions.



Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:April 10, 2022, 04:18:25 pm
Location: BGD
Posts: 62 038



« Reply #3348 on: February 10, 2022, 04:32:57 pm »

Четвртак, 10.02.2022.

Брисел забранио „конвој слободе” на својој територији

После Париза, и градске власти Брисела најавиле су забрану протеста камионџија, тзв „конвој слободе”, који је планиран да буде одржан у понедељак у граду који је седиште ЕУ.

У питању су протест покренути у Канади крајем јануара, у циљу укидања обавезне вакцинације против ковид-19 за прекограничцне возаче камиона. Планирано је да се протести, којима су после Отаве блокирани кључни гранични прелазе између САД и Канаде и успорени трговина и превоз робе, наставе у Европи, али су европске престонице на рути „конвоја слободе” брзо реаговале и забраниле поворку камиона на својој територији.

Градоначелника града Брисела, Филип Клоз, каже да белгијска престоница не може бити талац демонстраната и упозорава на чврсту реакцију полиције и власти у целом региону Брисела.

„Могу да дођу и демонстрирају, али не возилима и не камионима. Нећемо толерисати то што протест блокира цео главни град”, каже Клоз. У Бриселу, који се због присуства институција ЕУ често користи за одржавање пан европских демонстрација, наводе да се за протесте претходно мора добити сагласнит градских власти и додају да такав захтев од учесника „конвоја слободе” још нису добили.

Izvor: www.politika.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 468



« Reply #3349 on: February 10, 2022, 05:30:28 pm »



Quote
USA: Ambassador Bridge to Canada remains closed as truckers protest continues

Protesters used their vehicles to block the crucial Ambassador Bridge between Detroit and Windsor for the third day of protests against vaccination restrictions on Wednesday night and into the early hours of Thursday.

Trucks blocked the bridge whilst some protesters stood and carried supplies to their vehicles. Canadian flags were attached to many of the protesters cars.

The Canadian truckers protest, called the "Freedom Convoy," started two weeks ago in Ottawa and have since spilled to other provinces. The movement opposes a policy forcing unvaccinated travelers - including truckers - to quarantine upon entering Canada. Truckers were previously exempt from the requirement.

The Ambassador Bridge, which connects Ontario with Michigan, is, according to the US Department of Transportation, the "single busiest land border crossing in North America."

The bridge has been blocked since Monday afternoon, with US-bound traffic partially reopening on Tuesday morning. Traffic from the US into Canada remains blocked.



Logged
Pages:  1 ... 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 [335] 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.027 seconds with 22 queries.