Субота, 19.02.2022.
Ненад Станковић
Центар Отаве као ратна зонаПолиција ухапсила главне организаторе протеста камионџија и прогласила „сигурну зону”, у коју имају приступ само становници и људи који ту радеТоронто – Доњи дом канадског парламента јуче није могао да заседа јер је полиција спроводила операције „чишћења” против демонстраната у Отави, рекао је спикер парламента Ентони Рота. Полиција је наставила притварања након што је у четвртак похапсила главне организаторе „Конвоја слободе” Криса Барбера и Тамару Лич.
Тамара Лич је раније тог дана у видео-снимку објављеном на друштвеним мрежама рекла да је помирена с чињеницом да одлази у затвор. Говорећи за једну ТВ станицу на Парламент Хилу пре хапшења, она је поручила демонстрантима око ње да „држе линију” ако оде у затвор. Барбер се терети за „саветовање да се почини кривично дело штете”, „саветовање да се почини кривично дело непоштовање судског налога” и „саветовање да се почини дело ометања полиције”. Личова је оптужена за „саветовање да се почини кривично дело штете”.
Другачија мишљења од званичних могу се чути само на друштвеним мрежама. „То је најбоље што су могли да смисле?! И за ове прекршаје увели су ванредно стање и ванредна овлашћења?”, коментари су какви се најчешће могу прочитати.
Полиција је у центру Отаве формирала „сигурну зону” у коју имају приступ само становници и људи који ту раде. Центар града је блокиран да се демонстранти не би придружили камионџијама. Викендом иначе у Отаву долазе хиљаде људи из других делова Онтарија и других канадских провинција. Само становницима или људима који раде у области специјалне зоне у центру Отаве биће дозвољено да уђу у обезбеђену зону, кажу у полицији Отаве. У саопштењу поручују демонстрантима: „Желимо да будете свесни да улазак у обезбеђену зону у циљу кршења Закона о ванредним ситуацијама може довести до тога да будете ухапшени и/или оптужени”. Привремени шеф полиције Отаве Стив Бел рекао је прекјуче да обезбеђена област има готово 100 контролних пунктова, како би се осигурало да они који желе да уђу у то подручје из „незаконитог разлога, као што је придруживање протесту”, не могу да уђу у центар града.
Опозициона Конзервативна партија, после бурне дискусије у Парламенту, најавила је да ће гласати против активирања Закона о ванредном стању. Премијер Џастин Трудо оптужио је конзервативце да стоје иза заставе са свастиком која се појавила првих дана протеста. То је изазвало бурне реакције конзервативаца, иначе потомака људи који су преживели Холокауст. Четири премијера канадских провинција изјаснила су се против примене Закона о ванредним ситуацијама. Док је Даг Форд из Онтарија поздравио меру, њој су се успротивили Квебек, Саскачеван, Манитоба и Алберта. Али нема разлога да савезно-покрајински рат доведе до других невоља Канаде – све док се Трудо држи свог обећања да ће користити овлашћења из Закона о ванредним ситуацијама само тамо где су блокаде и протести нерешиви и незаконити, кажу премијери ових провинција.
Дакле, не мисле сви да је примена овог закона добра идеја. Канадско удружење за грађанске слободе објавило је на „Твитеру” да влада није испунила услове за позивање на тај акт. Огласили су се и неки професори Универзитета у Канади, који се такође не слажу са овом одлуком. Групе за грађанске слободе и уставна права покренуле су правне процесе против позивања на закон о ванредним ситуацијама.
Правосудни центар за уставне слободе (ЈЦЦФ), који је обезбедио правно заступање организаторима „Конвоја слободе”, навео је у саопштењу да је Белу упутио „писмо са захтевом за прекид и одустајање”.
„Покушаји привременог шефа полиције да уплаши Канађане да не остваре своја права из Повеље су узнемирујући”, додао је Кит Вилсон, адвокат Центра за уставне слободе и спољни главни саветник „Конвоја слободе”.
Извршна директорка Канадског удружења за грађанске слободе Ноа Менделсон Авив на конференцији за новинаре, након што је објавила да њена организација намерава да тужи владу због примене овог закона, рекла је да је „проглашење ванредног стања без преседана и озбиљно крши права Канађана из Повеље”. Канадска уставна фондација (ЦЦФ) такође је саопштила да предузима правне мере против владе због позивања на овај закон.
Премијери Алберте и Саскачевана са 16 гувернера САД потписали су писмо у којем позивају савезне владе обе земље, премијера Џастина Трудоа и америчког председника Џозефа Бајдена да одмах одустану од вакцинације за прекограничне камионџије. Нова анкета коју је спровео Институт „Ангус Рид” показује да већина (54 одсто) Канађана сада каже да жели да се укину сва антиковид ограничења, што је повећање од 15 процента у односу на почетак јануара.
Izvor.
www.politika.rs