Mera zabrane kretanja jeste doneta od strane najviših državnih organa, međutim svima je jasno da ako je sami ne sprovodimo neće moći ni policija ni vojska da nas nateraju iz prostog razloga što ih nema toliko. To je bilo neophodno i iz psihološkog razloga da bi se stanovništvo mobilisalo i shvatilo ozbiljno pretnju. Pa koliko je lica u celoj Srbiji uhapšeno zbog nepoštovanja policijskog časa. Možda nekoliko.
Nepoštovanje mera izolacije izrečenih rešenjima sanitarnog inspektora su druga priča. Uglavnom se radilo o vozačima kamiona koji su dolazili iz ugroženih zemalja poput Italije, Španije, Švajcarske i sl. Zbog neometanog protoka roba ove odluke su poništene i vozači više nisu u karantinu da bi mogli da voze. Naravno, većina ne želi da vozi a oni koji hoće ucenjuju poslodavce tražeći 70 eura dnevno i postavljajući dodatne uslove. Došlo i njihovih 5 minuta.
Pravi problem je totalna nepripremljenost za ovu i bilo koju drugu vanrednu situaciju. Maski i dezificijenata još uvek nema nigde na tržištu a druga je nedelja borbe sa virusom! Preko te činjenice se olako prelazi iako je bilo dva meseca vremena od kako se pojavio virus u Evropi i kako se trebala pokrenuti ranije njihova proizvodnja. Ako znamo da se hirurška maska može koristiti 2-3 sata a potom se mora ukloniti kao toksični otpad smešno deluje vest da je u jednom od zatvora u kome ima preko 1.000 osuđenika njih 18 počelo da šije maske!
Znam da neće maske trebati svima ali zdravstveni radnik u smeni od 12 sati potroši 5-6 maski što dovodi do potrebe za više desetina miliona komada!
Apel o očuvanju i rasterećenju zdravstvenog sistema time što ćemo se sami čuvati ima veliki efekat među stanovništvom koje zna da je upravo ovaj sektor pretrpeo najveći, organizovani odliv kadrova koji nekoliko godina relativno lako na osnovu međudržavnog sporazuma između Nemačke i Srbije odlaze na rad u inostranstvo. Time smo bitno ojačali zdravstveni sistem Nemačke koji uspešno odoleva virusu dok naš sistem kuburi sa manjkom kadrova i za normalan rad. Mere Vlade su da se zatvore bolnice za sva druga oboljenja osim hitnih i da se primaju samo osobe se respiratornim oboljenjima! Bojim se da će biti dosta tužbi kada se vanredno stanje završi jer je ovim merama Vlada RS direktno ugrozila zdravlje stotinama hiljada hroničnih bolesnika. Otkazani su svi specijalistički pregledi, hirurške intervencije koje nisu hitne, banjska i fizikalna rehabilitacija itd. Panična odluka koja dosta govori o stanju zdravstva ali je jedina ispravna. Tako obično biva kad se na Tucin dan traži prase za Božić.
Dodatni problem stvara i armija od 300.000 bauštajlera koji su nakon dobijene šimike u bulju od svojih gazda pohrlili u njima omraženu Srbiju, Srbistan kako kažu, ugasite svetlo ko zadnji iziđe i sl. Godinama nisu ozdvajali ni dinara za socijalno u Srbiji a sad su se kao potencijalni nosioci virusa ( sva umrla lica su bila kontaktu sa gastarbajterima ) vratili krišom dok su neki svesno pijući paracetamole pred trijaž na granici prikrili da su oboleli! Još jedan krupan propust vlasti koja je dozvolila import zaraženih i obolelih. Znam da će i oni glasati i da njihov glas vredi kao i nas koji smo ovde, ali se bojim da će nas ovo zadnje dotući. Čuvajmo se i ostajte zdravo !
Ух... Хајде буди фер.
Велики број држава ослобађа кревете и људске ресурсе у здравству тако што отказује операције и шаље кући све што није хитно и критично. Није Србија изузетак. Ово је екстремна ситуација. Проблеме са маскама и вентилаторима нема само Србија, уз изузетак Немачке мислим да нико нема тај број вентилатора који је потребан, јер нико није очекивао тако нешто. Слично је и са маскама. Ни маске, па на крају крајева ни вентилатори нису rocket science, нека велика мудрост. Али да би их производио, мораш да имаш индустрију. Сада се показује колико је битно да држава задржи индустријске капацитете. Да раде Клуз, Беко и Први мај, маске би вероватно биле последња ствар о којима би размишљали. То је можда највећа лекција целој планети и вероватно ће се о томе размишљати на други начин када све ово стане.
Проблем са одливом медицинских кадрова имају све земље, па и Немачка. Људи иду тамо где су боље плаћени. Канађани иду у Америку, Немци и Енглези у Канаду, Срби и Хрвати у Немачку, итд. Не постоји једноставан рецепт за овај проблем. Могуће решење би било прекинути са праксом бесплатног универзитетског образовања (увести студентске кредите попут Америке и стипендије), те отварање граница за увоз лекара из земаља које су сиромашније од Србије.
Што се тиче гастербајтера, неко је овде својевремено рекао да се и куче осећа сигурније код своје куће. Не треба заборавити да би Србија банкротирала да није било новца који су гастербајтери доносили или слали родбини. Само преко девизних дознака, у Србију су прошле године послали 3,1 милијарде евра. Србија је међу првих 10 земаља по износу девизних дознака које грађани примају од родбине из иностранства. Процењује се да количина новца који се у Србију слива мимо девизних дознака (готовина, дизање новца на банкоматима у Србији) још неколико милијарди евра. Када се то стави у перспективу, испада да Србија остварује 10% GDP од онога што пошаљу гастербајтери и да они покривају дефицит у међународној трговини.