PALUBA
March 28, 2024, 01:21:18 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19   Go Down
  Print  
Author Topic: Najbolja repetirka  (Read 129489 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 636


« Reply #210 on: May 08, 2020, 12:42:32 am »

Германска снајперска пушка К98 од прва светска војна со продолжен магацин .

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* muzser 98 snjaper.jpg (9.38 KB, 564x147 - viewed 45 times.)
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 636


« Reply #211 on: May 08, 2020, 02:55:44 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Мосин Нагант со продолжен магацин


* mosin nagan1.jpg (20.37 KB, 600x287 - viewed 33 times.)
Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 282


« Reply #212 on: May 19, 2020, 07:47:45 pm »

Ovdje prilično hvali Karkano M38:
Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 282


« Reply #213 on: May 26, 2020, 01:30:28 pm »

I ponovo Karkano:
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #214 on: May 27, 2020, 11:18:13 am »

каркано је дивна пушка - за стрелиште. мирна, лака, прецизна (са оригиналном муницијом). у рату се показала лоше и не знам шта више покушаваш да докажеш. има хиљаде изјава и партизана и четника да је била с*ање, и ако се две (и данас) зараћене стране слажу у нечему, не знам зашто се то доводи у питање (исто важи и за лаку бреду). други аргумент је бивша ЈНА, која је у својим магацинима чувала све што може да пуца, а ипак се врло брзо после рата отарасила талијанки којих је било на хиљаде. само се питам зашто...
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #215 on: May 27, 2020, 03:31:17 pm »

Može koja izjava, baš me zanima.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #216 on: May 27, 2020, 06:35:48 pm »

Pokojni deda je hvalio jedino karabin, od ostalih Karkana kaže da su bežali k`o đavo od krsta.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #217 on: May 27, 2020, 07:57:42 pm »

каркано је дивна пушка - за стрелиште. мирна, лака, прецизна (са оригиналном муницијом). у рату се показала лоше и не знам шта више покушаваш да докажеш.

Ono što si napisao verujem da se odnosi na carcano 6.5 mm. Sve je tačno: divna je za pucanje, prosto ne osećaš je u ramenu dok pucaš, svako zrno ide tamo gdde si zamislio, lagana je za nošenje, priručna, kratka - pa ipak je vojnička puška.

Međutim, prethodni video se odnosi na kasniju verziju, carcano M.38, kalibra 7.35 mm.
Nisam imao prilike da je isprobam, ali verujem da se radi o ''ozbiljnijem'' metku.
Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 282


« Reply #218 on: May 27, 2020, 10:55:06 pm »

каркано је дивна пушка - за стрелиште. мирна, лака, прецизна (са оригиналном муницијом). у рату се показала лоше и не знам шта више покушаваш да докажеш. има хиљаде изјава и партизана и четника да је била с*ање, и ако се две (и данас) зараћене стране слажу у нечему, не знам зашто се то доводи у питање (исто важи и за лаку бреду). други аргумент је бивша ЈНА, која је у својим магацинима чувала све што може да пуца, а ипак се врло брзо после рата отарасила талијанки којих је било на хиљаде. само се питам зашто...
I meni je čudno da neko tako visoko ocjenjuje Karkano. Posebno što se radi o čovjeku koji nije samo poznavalac "teorije" već i strijelac praktičar. Aktivan je na dva kanala https://www.youtube.com/user/ForgottenWeapons i https://www.youtube.com/channel/UCeUNM9NqJqZXfRNeuW4_2sg .
Rade i ovakva testiranja:



Znači nije u pitanju neki početnik.


JNA se otarasila i Li-Enfilda.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #219 on: May 27, 2020, 11:57:47 pm »

Može koja izjava, baš me zanima.

нађи књиге из времена сфрј у којима су партизани причали своје доживљаје из рата. нисам нигде прочитао да су волели талијанке, носили су их јер их је било и боље нису имали. па и то су углавном гледали да дају ајде да кажемо неборачком особљу, тј људима који су ту али нису прва линија (курири, болничари/ке, мајстори...) крајем 80их и почетком 90их у "погледима" су излазиле и приче четника. иста је прича била.

Pokojni deda je hvalio jedino karabin, od ostalih Karkana kaže da su bežali k`o đavo od krsta.

још један у низу.

каркано је дивна пушка - за стрелиште. мирна, лака, прецизна (са оригиналном муницијом). у рату се показала лоше и не знам шта више покушаваш да докажеш.

Ono što si napisao verujem da se odnosi na carcano 6.5 mm. Sve je tačno: divna je za pucanje, prosto ne osećaš je u ramenu dok pucaš, svako zrno ide tamo gdde si zamislio, lagana je za nošenje, priručna, kratka - pa ipak je vojnička puška.

Međutim, prethodni video se odnosi na kasniju verziju, carcano M.38, kalibra 7.35 mm.
Nisam imao prilike da je isprobam, ali verujem da se radi o ''ozbiljnijem'' metku.

наравно да је био озбиљнији, али врло брзо су враћене на 6,5 јер је логистика убијала. прекасно је уведен нов калибар. а и сама пушка као пушка је била склона застојима (манлихерова болест, отворен магацин).

каркано је дивна пушка - за стрелиште. мирна, лака, прецизна (са оригиналном муницијом). у рату се показала лоше и не знам шта више покушаваш да докажеш. има хиљаде изјава и партизана и четника да је била с*ање, и ако се две (и данас) зараћене стране слажу у нечему, не знам зашто се то доводи у питање (исто важи и за лаку бреду). други аргумент је бивша ЈНА, која је у својим магацинима чувала све што може да пуца, а ипак се врло брзо после рата отарасила талијанки којих је било на хиљаде. само се питам зашто...
I meni je čudno da neko tako visoko ocjenjuje Karkano. Posebno što se radi o čovjeku koji nije samo poznavalac "teorije" već i strijelac praktičar. Aktivan je na dva kanala https://www.youtube.com/user/ForgottenWeapons i https://www.youtube.com/channel/UCeUNM9NqJqZXfRNeuW4_2sg .
Rade i ovakva testiranja:



Znači nije u pitanju neki početnik.


JNA se otarasila i Li-Enfilda.


не спорим ја јана и његово знање, само кажем да он једноставно нема реалну слику јер је користи на стрелишту а не у рату. за стреелиште та пушка је дивна. видећу ових дана ако човек овде буде имао времена да је сликам из руке изблиза.

што се тиче ли енфилда, није га било у толиком броју као талијанки, а и муниција за њега нам није била јача страна (погледај и сад колико има талијанки по шупама или као колекционарски примерци, а колико ли енфилда). сам ли енфилд је ролс-ројс у односу на каркана. много квалитетнија пушка, мада малко чудна. притом, рачунај и на политичку позадину.
Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 282


« Reply #220 on: May 28, 2020, 05:05:04 pm »

Ni ja ne tvrdim da je Karkano naj bolji. Ali sam postavi Janove klipove kao ilustraciju drugčijeg mišljenja. I to mišljenja, moramo priznati, jednog poznavaoca.
Kad smo kod te navodne slabosti metaka kalibra 6,5mm, jesu li 7,63x39mm, 5,56x45mm (posebno ispaljen iz karabina) ili 5,45x39mm jači? Posebno ova dva poslednja na daljinama preko 100-200m. O tome smo već raspravljali.
Komšija je rat završio kao partizanski oficir, komandir čete. Pričao je je Breda mod.30 bila krš. Ali kaže da nisu sipali ulje za podmazivanje metaka.
Tako da su ta svjedočanstva prilično subjektivna. Svi oni koji su odslužili vojni rok za vrijeme Kraljevine Jugoslavije, imali su obuku na (objektivno boljim) Mauzerkama. Tako da je logično da im se dugi Karkano nije sviđao, ali karabini su mogli da prođu.
Uzmite u obzir žalbe u Srpskoj vojsci na Mosina 1914. i njenu veoma nisku ocjenu. Nisam čuo za takve žalbe iz 1915. ili iz Crnogorske vojske.

Koje je to repetirke JNA zadržala u magacinima?
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #221 on: May 29, 2020, 07:46:00 am »

Koliko znam, na ovim prostorima, odvisno od generacije, jedine dobre vojne puške su mauser ili kalaš. Sve ostalo ne valja.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #222 on: May 29, 2020, 09:24:39 am »

Jbg...ili nemac ili rus. Grin
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #223 on: May 29, 2020, 02:21:01 pm »

чекај, полако... "московке" у српској војсци су биле лоше прихваћене из објективних разлога. пушке коновалов, а муниција стара. не иде... обашка бајонет увек на цеви, и уз све то стигле ти усред гужве, а нишани баждарени у стопама. исто је важило и за артиљеријску муницију, па с. јаковљевић наводи да "ни часног крста не можемо да јој ухватимо". непријатељски манлихер је био врло добро прихваћен, рецимо.

у краљевини је било и манлихерки, па не видим да се неко бунио против њих. а против бертјеа су се сви бунили од самог старта. кад нешто не ваља, онда не ваља, и бацаш га чим нађеш боље.

у јна је, колико је мени познато, било маузерки свих фела и порекла (чак и дуге м98), затим мосинки м1930 и м1944 и неко кратко време предратних преживелих манлихерки м95м. ове задње су врло брзо после рата повучене у резерву, јер су, без обзира на калибар, само правиле гужву. не знам шта је било са манлихеркама заробљеним од бугара и мађара. каркано и ли енфилд су се такође задржале непосредно после рата, али су већ првих поратних година избачене из употребе и лифероване борцима за независност широм света.
Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 282


« Reply #224 on: May 29, 2020, 04:31:01 pm »

чекај, полако... "московке" у српској војсци су биле лоше прихваћене из објективних разлога. пушке коновалов, а муниција стара. не иде... обашка бајонет увек на цеви, и уз све то стигле ти усред гужве, а нишани баждарени у стопама. исто је важило и за артиљеријску муницију, па с. јаковљевић наводи да "ни часног крста не можемо да јој ухватимо". непријатељски манлихер је био врло добро прихваћен, рецимо.
To sa municijom je objektivni problem. Sve drugo su imali i Crnogorci.
Nišani nisu bili baždareni u stopama. Engleska stopa je 12", tj. nešto manje od 305mm. Ni ostale se bitno nerazlikuju. Nišani su bili baždareni u aršinima, tj. koracima u slobodnom prevodu. I to je subjektivni problem, to su bile standardne ruske mjere tada.
To što su stigle "usled gužve" je vjerovatno najveći objektivni problem.

Kakva artiljerijska municija?


у краљевини је било и манлихерки, па не видим да се неко бунио против њих. а против бертјеа су се сви бунили од самог старта. кад нешто не ваља, онда не ваља, и бацаш га чим нађеш боље.
Do koje godine se vršila obuka sa regrutima na Bertijeima?


у јна је, колико је мени познато, било маузерки свих фела и порекла (чак и дуге м98), затим мосинки м1930 и м1944 и неко кратко време предратних преживелих манлихерки м95м. ове задње су врло брзо после рата повучене у резерву, јер су, без обзира на калибар, само правиле гужву. не знам шта је било са манлихеркама заробљеним од бугара и мађара. каркано и ли енфилд су се такође задржале непосредно после рата, али су већ првих поратних година избачене из употребе и лифероване борцима за независност широм света.
JNA je nastojala da standardizuje puščane kalibre. Za osnovni je izabran 7,9mm. Problem je bila konverzija tenkovskih mitraljeza kalibra 7,62x54R. Poslije otopljavanja odnosa sa SSSR, počele su nabavke veće količine oklopne tehnike. Sve sa mitraljezima kalibra 7,62x54R. Tako da je 7,62x54R postao drugi standardni kalibar. Tako da je Mosin bio u standardnom kalibru, istina drugom.

PS
Osamdesetih sa početkom proizvodnje mitraljeza M84 i tenkovskih mitraljeza M86 (domaća verzija PKT), 7,62x54R je postao osnovni "jači"" puščani metak. Čak je konstruisana snajperska puška M91 u tom kalibru radi zamjene M76. Tako da je 7,62x54R postao prvi jači puščani metak, umjesto, objektivno boljeg, 7,9mm.
To što je JNA izbacila nešto, a nešto zadržala ne mora da bude mjerilo za ocjenjivanje kvaliteta. Ni Mosin nije bio bolji od Manlihera i Karkana.
Logged
Pages:  1 ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.