PALUBA
March 28, 2024, 12:23:06 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19   Go Down
  Print  
Author Topic: Najbolja repetirka  (Read 129487 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #225 on: May 29, 2020, 05:10:10 pm »

Bertijeir..  našla se, prijavila. Kolega napravio sam kopito.. za na zid..

Sa "normalnim" kopitom vizualno puno lepša.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* viber_image_2020-05-29_18-04-13.jpg (443.21 KB, 1600x706 - viewed 67 times.)

* viber_image_2020-05-29_18-04-14.jpg (370.84 KB, 1600x579 - viewed 68 times.)

* viber_image_2020-05-29_18-04-12.jpg (595.2 KB, 1600x1200 - viewed 77 times.)

* viber_image_2020-05-29_18-04-11.jpg (397.65 KB, 1600x1200 - viewed 67 times.)
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #226 on: May 29, 2020, 09:26:07 pm »




стопа или аршин је исто. није стопа само енглеска. црногорци су их имали од раније, са одговарајућом муницијом, па су и знали да их користе. јесте субјективни проблем, исто као и кад ти сад неко даје масу зрна у грејнима а ти навикао на граме, или ти каже у миљама а ти навикао на км. зато и кажем да су стигле усред гужве, војска једноставно није ни имала обуку за њих. принцип употребе је исти, ево ти пушка, терај... и после пушка не ваља. артиљеријску муницију сам навео као пример управо због забуне са системом означавања. једноставно није одговарала таблицама гађања српске војске и морали су да праве нове таблице усред рата због те муниције.

последњи податак за који ја знам да су бертјеи били у употреби је 1926. могуће да су у појединим неборбеним јединицама остали и нешто дуже, до опремања са м24 или м95м. рат у регуларној војсци нису дочекали.

мосинка је била задржана и у време највећег сукоба са ИБ-ом. стигло их је много као помоћ '44-45. чак се у приручницима за предвојничку обуку омладине из послератног периода јасно види нацртана мосинка (имам то негде али ко зна где је сад, вероватно ми је кући у нишу). у "наоружању пешадије" од чика динића такође је само мосинка уз м48, а оно је издато 1970.

мосинка као пушка је боља од каркана, али је слабија по квалитету израде од манлихера. конструкцијски је боља и од њега (мање је склона застојима).

ЈНА је чувала скоро све што може да пуца. погледај шаренило пиштоља и аутомата. 7,65, 9к, 9д, 7,62х25, .045, сви калибри у употреби и то паралелно. аутомати шмајсер, стен, томпсон, берета, ерма, шпагин, наши м49 и м56, па чак и **бени фински суоми,  сви су уредно чувани. свакако да се са производњом наших комада страно оружје повлачило из употребе, али се није бацало. то се показало са почетком општенародног весеља са певањем и пуцањем, кад сте могли да видите све и свашта. у босни су радили чак и максими. зашто би неко, за бога милога, чувао прастарог максима ако не ваља? није било довољно шараца и руских митраљеза поскиданих са тенкова? чувале су се и збројовке из краљевине, а било је, замисли, и тешкох бреда. зашто њу нису избацили? или италијанксе обалске топове? зато што су били добри. значи, није био проблем калибар, ППУ га производи и данас, већ лош квалитет материјала, тј пушке. е зато је ЈНА добро мерило. па што су и сами жабари избацили каркана из резерве ако је толико добар?

божо, копито = кундак?
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #227 on: May 30, 2020, 06:14:44 am »

Da, kopito je kundak.

LpB
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #228 on: May 30, 2020, 09:38:11 am »




стопа или аршин је исто. није стопа само енглеска. црногорци су их имали од раније, са одговарајућом муницијом, па су и знали да их користе. јесте субјективни проблем, исто као и кад ти сад неко даје масу зрна у грејнима а ти навикао на граме, или ти каже у миљама а ти навикао на км. зато и кажем да су стигле усред гужве, војска једноставно није ни имала обуку за њих. принцип употребе је исти, ево ти пушка, терај... и после пушка не ваља. артиљеријску муницију сам навео као пример управо због забуне са системом означавања. једноставно није одговарала таблицама гађања српске војске и морали су да праве нове таблице усред рата због те муниције.

последњи податак за који ја знам да су бертјеи били у употреби је 1926. могуће да су у појединим неборбеним јединицама остали и нешто дуже, до опремања са м24 или м95м. рат у регуларној војсци нису дочекали.

мосинка је била задржана и у време највећег сукоба са ИБ-ом. стигло их је много као помоћ '44-45. чак се у приручницима за предвојничку обуку омладине из послератног периода јасно види нацртана мосинка (имам то негде али ко зна где је сад, вероватно ми је кући у нишу). у "наоружању пешадије" од чика динића такође је само мосинка уз м48, а оно је издато 1970.

мосинка као пушка је боља од каркана, али је слабија по квалитету израде од манлихера. конструкцијски је боља и од њега (мање је склона застојима).

ЈНА је чувала скоро све што може да пуца. погледај шаренило пиштоља и аутомата. 7,65, 9к, 9д, 7,62х25, .045, сви калибри у употреби и то паралелно. аутомати шмајсер, стен, томпсон, берета, ерма, шпагин, наши м49 и м56, па чак и **бени фински суоми,  сви су уредно чувани. свакако да се са производњом наших комада страно оружје повлачило из употребе, али се није бацало. то се показало са почетком општенародног весеља са певањем и пуцањем, кад сте могли да видите све и свашта. у босни су радили чак и максими. зашто би неко, за бога милога, чувао прастарог максима ако не ваља? није било довољно шараца и руских митраљеза поскиданих са тенкова? чувале су се и збројовке из краљевине, а било је, замисли, и тешкох бреда. зашто њу нису избацили? или италијанксе обалске топове? зато што су били добри. значи, није био проблем калибар, ППУ га производи и данас, већ лош квалитет материјала, тј пушке. е зато је ЈНА добро мерило. па што су и сами жабари избацили каркана из резерве ако је толико добар?

божо, копито = кундак?
Nisam siguran da se moglo 1991. po magacinima naci Erma, Beretta i Suomi. To sa Maksimom i Bredom su pojedinacni slucajevo a bilo je vadjenja oruzja iz muzeja iz nuzde.
Talijanski Ansaldo PA top 90mm  u ulozi obalnog topa u JNA je rekalibriran na USA standard 90mm gdje je cahura vece zapremine od originalne. Pa tako na cahuri 90mm pise "za tenk, SO i obalski top", sto znaci da je bilo problema sa municijom.
Tamo negdje krajem 50-ih ili pocetkom 60-ih Francuzi su zaplijenili jugoslovenski teretni brod pun Carcano pusaka namijenjenih za FLN u Alziru. Izbio je veliki skandal oko toga. Tako da je istina da se nista nije bacalo jer je uvijek moglo negdje da se upotrijebi.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #229 on: May 30, 2020, 12:27:49 pm »

Aršin je ruska mera, slična koraku. Aršin je 0,711 metara. Stopa je uvek manja.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #230 on: May 30, 2020, 02:54:05 pm »

ако ћемо право, аршин је турска мера, али је преводе као стопа/корак.

космонауте, '91. су прво оружје извлачили из магацина ТО. тамо је заиста било свачега, зато се и појављивало свашта. ја сам, рецимо, 1996. на стрелишту шуматовац код алексинца гађао из збројовке зб 30. завукла се негде по магацину (неколико сандука је било, заборавио сам тачан број). и дан данас ми је жао што нисмо покупили валтере п38, били су као нови, а нигде се нису водили у књигама. јбг, ко је знао... ерме и берете су се вукле у ТО дуго, до преоружања ЈНА АП м70, кад су наши аутомати повучени у складишта и предати ТО. Бреду сам навео јер се помиње у "Наоружању пешадије", дакле није била појединачни случај већ стандардно наоружање у резерви.

све ово односи се на период до краја 60их, кад су наши производи били довољно бројни да се и резервно наоружање уједначи. Ипак, томпсони и шпагини испливаше '91. масовно. Занимљиво да није било малог браунинга који су скидани са шермана и патона десетак година ппре тога. мора да су и они одлутали негде преко мора...
Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 282


« Reply #231 on: May 30, 2020, 04:50:30 pm »

стопа или аршин је исто. није стопа само енглеска.
Malo o mjerama:
https://en.wikipedia.org/wiki/Obsolete_Russian_units_of_measurement
https://ru.wikipedia.org/wiki/Аршин
https://en.wikipedia.org/wiki/Foot_(unit)


црногорци су их имали од раније, са одговарајућом муницијом, па су и знали да их користе. јесте субјективни проблем, исто као и кад ти сад неко даје масу зрна у грејнима а ти навикао на граме, или ти каже у миљама а ти навикао на км. зато и кажем да су стигле усред гужве, војска једноставно није ни имала обуку за њих. принцип употребе је исти, ево ти пушка, терај... и после пушка не ваља.
Ako je Rolls-Royce urađen po engleskim mjerama i sa volanom na desnoj strani, ne znači da je loš auto.
Neobučeno ljudstvo, neodgovarajuća municija jesu objektivni problemi vojske, ali to nisu mane puške. Objektivne mane Mosina su prevelika dužina, stalno nošenje bajoneta na pušci...
Sa ostalim se potpuno slažem.


артиљеријску муницију сам навео као пример управо због забуне са системом означавања. једноставно није одговарала таблицама гађања српске војске и морали су да праве нове таблице усред рата због те муниције.
Da li misliš na isporuku art. municije iz Francuske pred Kolubarsku bitku?
Tu je problem što su francuski topovi koristili municiju 75x350Rmm, a srpski (takođe francuskog porijekla, ali iz privatne firme Šnajder) 75x280Rmm.
Francuzi su jednostavno isporučili svoju standardnu municiju.
E sad, čije to propust? Či je propust što su Rusi isporučili Mosin sa novim nišanom, a staru municiju?


последњи податак за који ја знам да су бертјеи били у употреби је 1926. могуће да су у појединим неборбеним јединицама остали и нешто дуже, до опремања са м24 или м95м. рат у регуларној војсци нису дочекали.
Nekad davno je u časopisu Metak u tekstu o Manliheru napisano da su poslije 1.SR tri vojne oblasti bile naoružane Manliherima, a jedna (treća) je imala Bertije. https://www.mycity-military.com/slika.php?slika=195893_232938911_metak%20br.9-04.jpg
Dakle relativno mali postotak ljudi koji su služili vojni rok između dva rata je imao obuku na Bertijeu. Znači vojnici raznih vojsku na tlu Jugoslavije su uglavnom bili obučeni na Mauzeru.
Tako da i u njhovim izjavama to treba imati u vidu.
 
 
мосинка је била задржана и у време највећег сукоба са ИБ-ом. стигло их је много као помоћ '44-45. чак се у приручницима за предвојничку обуку омладине из послератног периода јасно види нацртана мосинка (имам то негде али ко зна где је сад, вероватно ми је кући у нишу). у "наоружању пешадије" од чика динића такође је само мосинка уз м48, а оно је издато 1970.

мосинка као пушка је боља од каркана, али је слабија по квалитету израде од манлихера. конструкцијски је боља и од њега (мање је склона застојима).

ЈНА је чувала скоро све што може да пуца. погледај шаренило пиштоља и аутомата. 7,65, 9к, 9д, 7,62х25, .045, сви калибри у употреби и то паралелно. аутомати шмајсер, стен, томпсон, берета, ерма, шпагин, наши м49 и м56, па чак и **бени фински суоми,  сви су уредно чувани. свакако да се са производњом наших комада страно оружје повлачило из употребе, али се није бацало. то се показало са почетком општенародног весеља са певањем и пуцањем, кад сте могли да видите све и свашта. у босни су радили чак и максими. зашто би неко, за бога милога, чувао прастарог максима ако не ваља? није било довољно шараца и руских митраљеза поскиданих са тенкова? чувале су се и збројовке из краљевине, а било је, замисли, и тешкох бреда. зашто њу нису избацили? или италијанксе обалске топове? зато што су били добри. значи, није био проблем калибар, ППУ га производи и данас, већ лош квалитет материјала, тј пушке. е зато је ЈНА добро мерило. па што су и сами жабари избацили каркана из резерве ако је толико добар?
Nije li JNA i tenkovski Browning M1919 prekalibrisala na 7,9mm?
PPU danas proizvodi mnoge stare kalibre, ali mislim da je ta proizvodnja počela tek krajem osamdesetih za izvoz. Ja ne znam ni kako su se partizani snabdijevali municijom 6,5mm Karkano poslije kapitulacije Italije. Od zapadnih saveznika?
Jugoslavija je krajem šezdesetih remontovala sovjetsku municiju 7,62x54Rmm sa lakim zrnom, proizvedenu krajem 2.SR. Zamijenjeno je barutno punjenje  i upakovana je po našim standardima. Te municije, sa crvenom pobakrenom čaurom, je bilo u ovom ratu, a i poslije njega.
NJemačke haubice 105mm su prekalibrisane na američku haubičku municiju 105mm.  Tako da municija nije bila nevažan faktor. Istina zadržane su Brede mod.37 i automati Thompson M1 i M1A1.
« Last Edit: May 30, 2020, 05:13:25 pm by Prvačić » Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #232 on: May 31, 2020, 09:52:46 am »

Najveci dio talijanske opreme su upravo dostavili saveznici (UK ,SAD). Tako su stigle i jednometke iz rata u Abesiniji sto je bilo uvrjedljivo i upucen je protest (Dedijerovi memoari).
Browning M-1919 je bilo 90-ih i u originalu 30-06 i rekalibrirani. Ja mislim da su samo rekalibrirani oni spregnuti na SO M-36.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #233 on: May 31, 2020, 01:03:09 pm »

стопа или аршин је исто. није стопа само енглеска.
Malo o mjerama:
https://en.wikipedia.org/wiki/Obsolete_Russian_units_of_measurement
https://ru.wikipedia.org/wiki/Аршин
https://en.wikipedia.org/wiki/Foot_(unit)


црногорци су их имали од раније, са одговарајућом муницијом, па су и знали да их користе. јесте субјективни проблем, исто као и кад ти сад неко даје масу зрна у грејнима а ти навикао на граме, или ти каже у миљама а ти навикао на км. зато и кажем да су стигле усред гужве, војска једноставно није ни имала обуку за њих. принцип употребе је исти, ево ти пушка, терај... и после пушка не ваља.
Ako je Rolls-Royce urađen po engleskim mjerama i sa volanom na desnoj strani, ne znači da je loš auto.
Neobučeno ljudstvo, neodgovarajuća municija jesu objektivni problemi vojske, ali to nisu mane puške. Objektivne mane Mosina su prevelika dužina, stalno nošenje bajoneta na pušci...
Sa ostalim se potpuno slažem.


артиљеријску муницију сам навео као пример управо због забуне са системом означавања. једноставно није одговарала таблицама гађања српске војске и морали су да праве нове таблице усред рата због те муниције.
Da li misliš na isporuku art. municije iz Francuske pred Kolubarsku bitku?
Tu je problem što su francuski topovi koristili municiju 75x350Rmm, a srpski (takođe francuskog porijekla, ali iz privatne firme Šnajder) 75x280Rmm.
Francuzi su jednostavno isporučili svoju standardnu municiju.
E sad, čije to propust? Či je propust što su Rusi isporučili Mosin sa novim nišanom, a staru municiju?


последњи податак за који ја знам да су бертјеи били у употреби је 1926. могуће да су у појединим неборбеним јединицама остали и нешто дуже, до опремања са м24 или м95м. рат у регуларној војсци нису дочекали.
Nekad davno je u časopisu Metak u tekstu o Manliheru napisano da su poslije 1.SR tri vojne oblasti bile naoružane Manliherima, a jedna (treća) je imala Bertije. https://www.mycity-military.com/slika.php?slika=195893_232938911_metak%20br.9-04.jpg
Dakle relativno mali postotak ljudi koji su služili vojni rok između dva rata je imao obuku na Bertijeu. Znači vojnici raznih vojsku na tlu Jugoslavije su uglavnom bili obučeni na Mauzeru.
Tako da i u njhovim izjavama to treba imati u vidu.
 
 
мосинка је била задржана и у време највећег сукоба са ИБ-ом. стигло их је много као помоћ '44-45. чак се у приручницима за предвојничку обуку омладине из послератног периода јасно види нацртана мосинка (имам то негде али ко зна где је сад, вероватно ми је кући у нишу). у "наоружању пешадије" од чика динића такође је само мосинка уз м48, а оно је издато 1970.

мосинка као пушка је боља од каркана, али је слабија по квалитету израде од манлихера. конструкцијски је боља и од њега (мање је склона застојима).

ЈНА је чувала скоро све што може да пуца. погледај шаренило пиштоља и аутомата. 7,65, 9к, 9д, 7,62х25, .045, сви калибри у употреби и то паралелно. аутомати шмајсер, стен, томпсон, берета, ерма, шпагин, наши м49 и м56, па чак и **бени фински суоми,  сви су уредно чувани. свакако да се са производњом наших комада страно оружје повлачило из употребе, али се није бацало. то се показало са почетком општенародног весеља са певањем и пуцањем, кад сте могли да видите све и свашта. у босни су радили чак и максими. зашто би неко, за бога милога, чувао прастарог максима ако не ваља? није било довољно шараца и руских митраљеза поскиданих са тенкова? чувале су се и збројовке из краљевине, а било је, замисли, и тешкох бреда. зашто њу нису избацили? или италијанксе обалске топове? зато што су били добри. значи, није био проблем калибар, ППУ га производи и данас, већ лош квалитет материјала, тј пушке. е зато је ЈНА добро мерило. па што су и сами жабари избацили каркана из резерве ако је толико добар?
Nije li JNA i tenkovski Browning M1919 prekalibrisala na 7,9mm?
PPU danas proizvodi mnoge stare kalibre, ali mislim da je ta proizvodnja počela tek krajem osamdesetih za izvoz. Ja ne znam ni kako su se partizani snabdijevali municijom 6,5mm Karkano poslije kapitulacije Italije. Od zapadnih saveznika?
Jugoslavija je krajem šezdesetih remontovala sovjetsku municiju 7,62x54Rmm sa lakim zrnom, proizvedenu krajem 2.SR. Zamijenjeno je barutno punjenje  i upakovana je po našim standardima. Te municije, sa crvenom pobakrenom čaurom, je bilo u ovom ratu, a i poslije njega.
NJemačke haubice 105mm su prekalibrisane na američku haubičku municiju 105mm.  Tako da municija nije bila nevažan faktor. Istina zadržane su Brede mod.37 i automati Thompson M1 i M1A1.

да не цитирам једно по једно, лакше ми овако.

1) стопа у енглеском говорном подручју и руски аршин нису исто. код нас аршин преводе као корак или стопу (колико је то исправно друго је питање).

2) мосин је добра пушка. у српској војсци није имала добре оцене због наведене приче, једноставно су подељене војсци без иоле озбиљније обуке и те јединице су послате на непријатељску територију (катастрофа код чеврнтије). дакле, није до пушке као пушке, већ до неадекватне муниције муниције и недостатка обуке. иначе, србија је пре набавке маузерки покушала набавку мосинки, која је пропала из финансијских разлога.

3) артиљеријска муниција пред колубарску битку стигла је из грчке. французи нису имали могућности да испоруче мунцију јер је у највеће била гужва код њих, па је решење нађено у "позајмици" (чини ми се, да не тражим сад) 30000 граната од грчке, која је у том тренутку била неутрална. из русије је такође стигао контингент муниције која је била баждарена по њиховим мерама. ако ниси, прочитај "Српску трилогију". сведочанство из прве руке артиљеријског официра Стевана Јаковљевића, иначе каснијег доктора наука и ректора београдског универзитета.

4) тако је, по стварању краљевине схс неке јединице су биле наоружане манлихеркама, неке маузерима, а неке бертјеима. и то је тако било до 1926. кад је почело преоружавање пушкама м24 белгијске, чешке и наше производње (1924. је донета одлука о унификацији калибра на 7,9х57). манлихери су онда преправљени на 7,9х57 и имали су ознаку м95м, и задржали су се до почетка рата а и касније. бертјеи су једноставно повучени у резерву, где су и дочекали крај државе. део њих знам да је завршио код домобрана, а како се тамо показао и колико се задржао није ми познато. углавном, у краљевини ја не знам да су коришћени после 1926. кажем, можда су још неко време били код неких неборачких јединица док нису замењени и послати у резерву.

5) тенковски браунинг је користио оригиналну 30-06 мунцију, коју су производили и ппу и игман, а било је и позамашне залихе оригиналне америчке (TW 51 и 52). повлачењем из употребе патона и шермана остали су само џексони, који су се вукли до распада сцг. део њих добио је прекалибрисане цеви, а део је добио и пкт (лично видео пар комада 2003.) кад је то рађено немам појма.

6) југославија је радила ремонт свакојаке муниције (нормална и паметна ствар). ремонтована је и совјетска и немачка и америчка муниција. што се тиче италијанске опреме одговорио ти је космонаут. ја само да додам да ето италијанска муниција није ремонтована, јер није ни коришћена.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #234 on: May 31, 2020, 05:59:46 pm »

Aršin ruski je iznosio 71,12 cm dok je u Srbiji bilo nekoliko aršina od 65 do 75 cm.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kraljevina je imala oko 150.000 pušaka Manliherki koje su podeljenje 1, 2. i 4. armijskoj oblasti, dok su u 3. bile francuske puške. Odluka da se usvoji kalibar 7,92x57 je doneta još ranije, uprkos francuskim pritiscima da se usvoji njihov kalibar 7,5 mm. Krajem 1922 i pošetkom 1923. godine su vođeni i pregovori sa britanskim ministarstvom rata i britanskom firmom Birmingham Small Arms oko nabavke 500.000 pušaka Lee Enfield sa po 1.000 metaka na cev po ceni od 5,15 funti po pušci. Ti pregovori su propali jer se politička situacija, vezana za Italiju, popravila a ujedno je i doneta odluka o nabavci 50. 000 čeških mauzerki čija je isporuka krenula 1924. godine.


* Obsolete_Russian_units_of_length_-_ru.svg.png (130.29 KB, 800x876 - viewed 62 times.)
Logged
cuculo
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 95



« Reply #235 on: June 01, 2020, 08:53:28 am »

Manliherka m95m doneo moj deda sa sela u grad i spakova na tavam u cojeno cebe i predni deo cevi stavio krpicu ,sasznao sam od oca da je deda mobiliziran za aprilkog rata od kraljevine Jugoslavije i bio u konjicke edinice i duzio ovu m95m u blizini Bitolja puko front i on vratio u seloi sa puskomi i 200 metaka i 4 fiseklie,ja slucajno je naso na tavan i ocistio i bila ko nova punila se od gore kao m48 ,ispucao jedno 50 komada orginalne njezine municije 7.9 i samo jedan metak nije opalio dosta precizna i dobra puska ,ali produzila put astala mi samo municija fisiklije i bajonet.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #236 on: June 02, 2020, 05:32:09 pm »

Imao sam priliku da držim u rukama M38 Carcano, ali kratki model kojem se mogla odvrnuti cijev imao je integrisan preklopni bajonet (trougli), ali na žalost nikada nisam imao priliku da pucam iz njega nije bilo municije za nabaviti, inače sama puška je bila u relativno dobrom stanju...
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 636


« Reply #237 on: September 01, 2020, 02:16:49 pm »

Една особина што ја имал Мосин Наган било тоа што цевката на пушката била проектирана да испалува муниција полнета со црн барут и на тие тестирања во 1890 година се покажал дека  цевката на мосин наган можела  да ги издржи гасовите од црниот барут  имаме примери каде чаури и муниција од 7.62 х54мм се полнети со црн барут.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #238 on: September 01, 2020, 07:00:33 pm »


Црни барут су користиле раније руске Берданке, а спецификација цара Александра III за нову пушку изричито је помињала бездимни барут (малодымный порох), јер црни барут није давао потребну почетну брзину. Могуће је да су на почетним опитним примерцима користили и црни барут, али потврду тога ја нисам нашао у изворима.Од 1910. године уводи се нишан Коновалова и шпицасто зрно за метак који се користи и дан данас - 7,62х54R(ussian).
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #239 on: September 03, 2020, 08:41:30 am »

...Od 1910. godine uvodi se nišan Konovalova i špicasto zrno za metak koji se koristi i dan danas - 7,62h54R(ussian).

R je po nekom označavanju municije predvideno za naziv Rimed.
Logged
Pages:  1 ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.045 seconds with 23 queries.