PALUBA
March 28, 2024, 01:17:02 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 [7]   Go Down
  Print  
Author Topic: Palubini dopisnici (COVID-19)  (Read 30356 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
srbin1
Prijatelj foruma
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 265


« Reply #90 on: March 22, 2023, 01:27:21 pm »

Ovde u Svedskoj nikakvog ”lokdouna” nije ni bilo, niti obavezno nosenje maski. Jedino je vazila preporuka da ko moze radi od kuce, drzati odstojanje u gradskom prevozu i prodavnicama, prati ruke redovno itd. Jedino sto su posle gurali one vakcine uz masovnu kampanju da se sto vise ljudi vakcinise, ali ni to nije bilo obavezno.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #91 on: March 22, 2023, 01:35:28 pm »

Zato sto Svedska ima dobru ekonomiju, mada koliko sam cuo da Vi u Svedskoj jako malo koristite papirni novac, da su krenuli da vas cipuju. Jeste za sada to pogodnost, ali nisam siguran koliko ce sve dobro biti za nekoliko godina.
I to je u agendi sve skupa sa covidom-19.
Logged
srbin1
Prijatelj foruma
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 265


« Reply #92 on: March 22, 2023, 02:10:03 pm »

Nema jos uvek nista od cipovanja. Ima neka firma koja to nudi, ali daleko je to od neke velike upotrebe. Onog momenta kada to bude zahtev za normalan zivot, ja se selim iz Svedske, ali zasad nema naznaka da ce to biti u skoroj buducnosti.

Sto se novca tice, to je tacno. Kes se skoro ne koristi, u vecini prodvanica ga vise ni ne primaju. Hoce da kes skroz izbace iz upotrebe, navodno zbog suzbijanja ekonomije organizovanog kriminala, ali je svakom ko koristi mozak jasno da je to zbog vece kontrole a najmanje zbog kriminalaca. Problem je sto su Svedjani veoma naivni po tom pitanju i slepo veruju vlastima i medijima, pa sve to progutaju bez oklevanja. Plan je da se kes izbaci do 2025. godine. Da li ce uspeti u tome, ostaje da vidimo.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #93 on: March 22, 2023, 02:47:42 pm »

Nema jos uvek nista od cipovanja. Ima neka firma koja to nudi, ali daleko je to od neke velike upotrebe. Onog momenta kada to bude zahtev za normalan zivot, ja se selim iz Svedske, ali zasad nema naznaka da ce to biti u skoroj buducnosti.

Sto se novca tice, to je tacno. Kes se skoro ne koristi, u vecini prodvanica ga vise ni ne primaju. Hoce da kes skroz izbace iz upotrebe, navodno zbog suzbijanja ekonomije organizovanog kriminala, ali je svakom ko koristi mozak jasno da je to zbog vece kontrole a najmanje zbog kriminalaca. Problem je sto su Svedjani veoma naivni po tom pitanju i slepo veruju vlastima i medijima, pa sve to progutaju bez oklevanja. Plan je da se kes izbaci do 2025. godine. Da li ce uspeti u tome, ostaje da vidimo.
Koliko imaš sreće što si Srbin. Smiley
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #94 on: March 23, 2023, 08:02:07 pm »

Nema jos uvek nista od cipovanja. Ima neka firma koja to nudi, ali daleko je to od neke velike upotrebe. Onog momenta kada to bude zahtev za normalan zivot, ja se selim iz Svedske, ali zasad nema naznaka da ce to biti u skoroj buducnosti.

Sto se novca tice, to je tacno. Kes se skoro ne koristi, u vecini prodvanica ga vise ni ne primaju. Hoce da kes skroz izbace iz upotrebe, navodno zbog suzbijanja ekonomije organizovanog kriminala, ali je svakom ko koristi mozak jasno da je to zbog vece kontrole a najmanje zbog kriminalaca. Problem je sto su Svedjani veoma naivni po tom pitanju i slepo veruju vlastima i medijima, pa sve to progutaju bez oklevanja. Plan je da se kes izbaci do 2025. godine. Da li ce uspeti u tome, ostaje da vidimo.

А како су замислили да на пример туриста плати нешто што би купио? На пример сувенир?
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #95 on: March 23, 2023, 08:06:45 pm »

Nema jos uvek nista od cipovanja. Ima neka firma koja to nudi, ali daleko je to od neke velike upotrebe. Onog momenta kada to bude zahtev za normalan zivot, ja se selim iz Svedske, ali zasad nema naznaka da ce to biti u skoroj buducnosti.

Sto se novca tice, to je tacno. Kes se skoro ne koristi, u vecini prodvanica ga vise ni ne primaju. Hoce da kes skroz izbace iz upotrebe, navodno zbog suzbijanja ekonomije organizovanog kriminala, ali je svakom ko koristi mozak jasno da je to zbog vece kontrole a najmanje zbog kriminalaca. Problem je sto su Svedjani veoma naivni po tom pitanju i slepo veruju vlastima i medijima, pa sve to progutaju bez oklevanja. Plan je da se kes izbaci do 2025. godine. Da li ce uspeti u tome, ostaje da vidimo.

А како су замислили да на пример туриста плати нешто што би купио? На пример сувенир?

Da plati u naturi. Cheesy
Logged
srbin1
Prijatelj foruma
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 265


« Reply #96 on: March 23, 2023, 08:32:53 pm »

To se i ja pitam…mislim da je ideja da u menjacnici das recimo kes a dobijes karticu koja je napunjena sa krunama. Iskreno, prost debilizam.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #97 on: March 23, 2023, 09:05:10 pm »

Значи, ако ме пре мењачнице потера у WC мораћу у гаће...или иза ћошка, што опет у еколошкој Шведској не сме да се ради. Што би реко стари добри Мао:" како год се окренеш, д..е ти позади" Grin
Logged
srbin1
Prijatelj foruma
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 265


« Reply #98 on: March 23, 2023, 09:56:54 pm »

Ili ako nestane struje, izbije neki kompjuterski kvar, neces moci da platis…ma iskreno mislim da im to nece proci, barem ne u neko skorije vreme. Doduse, vecina banaka ne prima kes u svojim kancelarijama, vec moras na automatu da uplatis novac na racun. A i to je ograniceno na maksimum 15k SEK mesecno (zavisi od banke, kod nekih je i manje).  Ako hoces da uplatis vecu sumu novca, moras da imas dokumentaciju o poreklu novca (kod nekih je od 10k SEK, kod drugih malo vise). Ako banka primeti da redovno uplacujes kes na svoj racun, sistem te oznaci i racun ti se automatski blokira dok banci ne dostavis dokumentaciju o poreklu novca.

Ja sam, kad sam se zenio, morao da najavim unapred da ce ljudi prebacivati novac na moj racun tog dana (Swish aplikacija, umesto kesa, odmah ti legne na racun) i da cu potom uplatiti kes na moj racun od neodredjene sume narednih dana. Cak i s tim sam dobio poziv od banke gde su pitali zasto sam primio toliko puno tranzakcija i odakle potice kes, pa sam rekao da je tradicija na nasim svadbama da gosti donose koverte umesto poklona, i to je bilo ok….
« Last Edit: March 23, 2023, 10:02:26 pm by srbin1 » Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 [7]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.028 seconds with 22 queries.