PALUBA
March 29, 2024, 12:59:51 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10]   Go Down
  Print  
Author Topic: Utjecaj pandemije COVID-19 na svjetsku ekonomiju  (Read 32383 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #135 on: November 21, 2021, 10:59:08 am »



Nestašica čipova za automobile sve do 2023.


Nedostatak čipova koji remeti globalnu proizvodnju automobila mogao bi se nastaviti do 2022, pa čak i 2023. godine, rekao je jedan od vodećih nemačkih proizvođača automobilske industrije.

Kovid je bio stres test za industriju koja je trebala temeljan pregled svojih lanaca snabdevanja, rekao je predsednik „Dajmlera“ Ola Kalenijus.

Isporuke poluvodničkih čipova nisu uspele zadovoljiti potražnju u širokom spektru industrija. To uključuje proizvodnju automobila koja je omogućila brzi oporavak od pandemije, prenosi Blic biznis.

„Nedostaci su uzrokovali zatvaranje u Maleziji i mogli bi značajno uticati na proizvodnju i prodaju u trećem tromesečju“, rekao je za Kalenijus, koji je i šef „Mercedes-benca“.

To je značilo da bi nestašica mogla potrajati do 2023. godine, ali se Kalenijus nada da će to biti na nivou ozbiljnosti koji su doživeli poslednjih nekoliko meseci.

Kalenijus je rekao da je kovid bio stres-test i „prometna gužva“ za automobilsku industriju. Proći će, dodao je, neko vreme dok se sve ne pokrene.

„Naučićemo iz ovog stresnog testa i još dublje da razmotrimo sve nivoe lanca distribucije kako bismo sistem učinili robusnijim“, rekao je Kalenijus.

Harald Kroeger, član uprave „Boša“ – jednog od najvećih svetskih dobavljača delova i sistema, rekao je da je glavni razlog smanjenja ponude na tržištu automobila taj što je potražnja dramatično porasla, što je, prema njegovim rečima, dobra vest za industriju.

„Pre samo godinu bili smo u mračnom dobu virusa korona, prodaja je pala i niko nije očekivao tako brz oporavak tržišta automobila. Sada definitivno žurimo da pokušamo da ispunimo taj zaahtev“, rekao je.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #136 on: November 21, 2021, 11:02:06 am »



Haos u prodavnicama zbog lokdauna: Privreda Austrije gubi milijardu evra nedeljno


Lokdaun, koji će u Austriji biti na snazi od ponedeljka, koštaće austrijsku privredu jednu milijardu evra nedeljno, procenjuju ekonomisti.

Posebno su gastronomija i trgovina u problemu.

Poučeni iskustvom lokdauna iz novembra prošle godine, ekspert ekonomskog instituta Wifo Jozef Baumgartner kaže da će u ovom mesecu BDP biti manji za 800 miliona evra.

U prve dve nedelje decembra efekat lokdauna biće još snažniji, jer je tada uobičajena kupovina poklona pred Božić, pa gubitak iznosi milijardu nedeljno. Slično procenjuje i Klaus Vajerštras iz HIS-a, koji smatra da će šteta od lokdauna po privredu biti oko tri milijarde evra.

Međutim, on ističe da je bolje sada zatvoriti privredu, nego propustiti celu zimsku turističku sezonu. Samo ako lokdaun bude delovao, mogu se "spasiti" januar i februar, ukazao je on.

U Beču su ulice i prodavnice pune građana koji žele da iskoriste poslednji trenutak za kupovinu stvari koje neće moći u narednih 20 dana.

Od ponedeljka do 13. decembra sve radnje, osim supermarketa, prehrambenih prodavnica, apoteka, benzinskih pumpi, drogerija, moraće da zatvore svoja vrata.

Na današnju subotu u Beču mogu se videti gužve u gotovo svim prodavnicama. Kao i pred ranija tri lokdauna, i ovaj put Bečlije pune korpe i u prodavnicima namirnica, iz straha da bi moglo doći do nestašica nekih proizvoda.

I centar Beča, usled lepog vremena, pun je Bečlija i turista. Oni koriste poslednja dva dana da slobodno prošetaju, obiđu brojne božićne pijace, koje će morati zatvoriti svoja vrata, nakon svega par dana rada.

Pošto je na snazi lokdaun za nevakcinisane policija sprovodi kontrolu 2G dokumenata - sertifikat o vakcinaciji ili potvrda o preležanom kovid-19 , na mestima sa većom frekvencijom.

Beč danas od podneva očekuju velike demonstracije protivnika vakcinacije i korona mera.

Prema proceni policije biće više od 10.000 ljudi, a neki mediji spekulišu i da će doći do 50.000 demonstranata.

U svakom slučaju policija se pripremila i najavila da će na ulicama grada biti sa više od 1.300 svojih pripadnika.


Beč će koštati 49 miliona evra dnevno

Glavni grad Austrije, Beč, koji važi za omiljenu turističku destinaciju, pretrpeće velike finansijske gubitke zbog lokdauna koji se u ponedeljak uvodi u celoj zemlji.

Svaki dan zaključavanja košta Beč 49 miliona evra, procenjuju iz kancelarije sekretara za finansije Petera Hankea.

U toj svoti uključeni su gubici obrta trgovine, gastronomije, a pre svega hoteljera.

"Za privredu i turizam u Beču, lokdaun je veliki izazov", naglasio je Hanke.

On, međutim, smatra da je zbog loše epidemiološke situacija lokdaun zasigurno korisna mera.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #137 on: November 24, 2021, 09:04:10 am »



Šest svetskih sila izbacuju strateške rezerve nafte na tržište


Sjedinjene Američke Države donele su odluku da koriste strateške rezerve nafte radi snižavanja cena u koordinaciji sa drugim glavnim zemljama – potrošačima energije, uključujući Kinu, Indiju, Japan, Južnu Koreju i Veliku Britaniju, saopštila je Bela kuća.

Kako se navodi, Ministarstvo energetike SAD će pustiti u prodaju 50 miliona barela nafte iz strateških naftnih rezervi kako bi se smanjila cena sirovine za Amerikance i eliminisao nesklad između potražnje i ponude.

„Predsednik je radio sa zemljama iz celog sveta na rešavanju problema sa snabdevanjem (naftom) dok svet izlazi iz pandemije. Zahvaljujući liderstvu predsednika Bajdena i našim diplomatskim naporima odluka da se upotrebi nafta doneta je paralelno sa drugim glavnim zemljama – potrošačima energije“, precizirano je u saopštenju Bele kuće.

Kako se ističe, Bajden je nakon višenedeljnih konsultacija sa liderima zemalja iz celog sveta doneo odluku da upotrebi strateške naftne rezerve. Takođe, kako saopštavaju iz Vašingtona, već primećuju rezultate rada na problemu vezanog za cene nafte.
 
„U poslednjih nekoliko sedmica, kako su se pojavljivale vesti o toj aktivnosti, cene nafte su pale praktično 10 odsto“, podseća američka administracija.

Ministarstvo energetike SAD navodi da će pustiti u prodaju 32 miliona barela od decembra do aprila iz četiri skladišta nafte u Teksasu i Luizijani gde se nalaze strateške rezerve.

Takođe će ubzati prodaju dodatnih 18 miliona barela nafte, koje je ranije odobrio Kogres.

Ranije je američki predsednik Džozef Bajden rekao da je rast cene goriva u SAD povezan sa cenom nafte koja raste jer zemlje-proizvođači ne žele da povećaju proizvodnju. Kako je istakao, to je posledica toga što Rusija i države OPEK odbijaju da povećaju proizvodnju nafte.


izvor
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #138 on: November 26, 2021, 01:29:13 pm »

Е, онда ће Кина да купи нафту из стратешких резерви САД. Зашто не би када је јефтинија него на тржишту. Још је САД нуде.  Наравно, САД ће купити нову нафту по вишој цени (јер она неће пасти на цену по којој су својевремено допуњене стратешке резерве) да попуне резерве...
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #139 on: November 26, 2021, 05:44:39 pm »



Quote
Ekonomija Jordana teško pogođena pandemijom

Više od 18 hiljada restorana u Jordanu prolazi kroz ekonomsku krizu izazvanu pandemijom korona virusa. Brojni ugostiteljski objekti su zatvorili svoja vrata zbog dugova a više od 200 hiljada radnika ugostiteljskog sektora direktno je ugroženo. Pomoć koju pruža vlada nije dovoljna.



Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #140 on: December 20, 2021, 10:20:36 am »



Quote
500 Million Pushed Into Poverty By COVID Policies

Back in April 2020, the UN warned that the coronavirus pandemic could push as many as 500 million people around the globe into poverty, and that's precisely what has happened. Despite these predictions, the global community did little to nothing to address the economic consequences of lockdowns, and the price has been paid by the people in primarily poor and middle income nations in the global south.

Jimmy and Max Blumenthal discuss this incalculably consequential failure by the UN and other international bodies.




Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #141 on: December 26, 2021, 08:36:46 am »



Omikron „pokosio“ avio-saobraćaj: Kompanije širom sveta masovno otkazuju letove


Avio-kompanije širom sveta su nastavile da otkazuju stotine letova zbog problema sa osobljem obolelim od kovida 19, što remeti putovanja planirana za božićne praznike, koja su među najmasovnijim u godini.

Flajt Aver, veb sajt za praćenje letova, navodi da je u subotu otkazano skoro 1.000 letova iz i u SAD, a dan ranije 690, prenosi AP.Danas je otkazano više od 250 letova, ali se na sajtu ne navodi razlog.

Kompanije „Delta“, „Junajted“ i „Džet Blu“ saopštile su u petak da širenje omikrona izaziva probleme sa osobljem što posledično dovodi do otkazivanja letova.

„Ovo je bilo neočekivano“, rekla je portparolka kompanije „Junajted“ Medi King o širenju omikrona među osobljem.

Prema sajtu FlajtAver, tri avio-kompanije su otkazale više od 10 odsto svojih letova planiranih za subotu, a kompanija „Ameriken erlajns“ otkazala je više od 90 subotnjih letova što je oko tri odsto od ukupnog planiranog broja.

Portparol kompanije „Ameriken erlajns“ Derek Vols potvrdio je da su otkazivanja letova rezultat oboljevanja osoblja i „odlaska na bolovanje zbog infekcija korona virusom“.
Evropske i australijske avio-kompanije su takođe bile primorane da otkazuju svoje letove tokom praznične sezone zbog istih problema, preneo je Tanjug.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #142 on: December 27, 2021, 08:37:53 am »



Quote
Praznici u Nigeriji u sjeni porasta cijena

Građani Nigerije sve teže se nose sa rastom cijena dok pokušavaju da uživaju u prazničnoj sezoni. Troškovi hrane i putovanja rastu, što mnoge sprečava da se vrate kući za praznike.




Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #143 on: December 28, 2021, 08:36:54 am »



Quote
Optimistic outlook for the German economy


German companies are expecting big things from next year, despite all the concerns about new coronavirus variants and supply chain shortages. That's according to the latest annual survey by the Cologne Institute for Economic Research.

They asked 48 business asscociations - representing almost 3-thousand companies - about their prospects for 2022. 39 say they expect higher production or business activity next year. The other 9 say things are going to be unchanged. Not a single association expects their sector to be worse off.

A wide variety of industries are optimistic. Among them are machine and plant manufacturers, retailers, IT firms banking on more security contracts. And last but not least construction and the pharmaceutical sector.

However, when it comes to creating new jobs, the survey is not quite as bullish. Only 21 out of the 48 associations say their sectors will hire more people: among them manufacturers of electronic equipment and craftworkers. 19 say the number of employees will remain the same while 8 plan to cut staff.



 
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #144 on: January 12, 2022, 09:15:36 am »



Quote
Two of Germany's largest shipbuilders declare bankrupcy

It's been a dire few months for the cruise industry -- latest victims are Genting Hong Kong’s ship-building units MV Werften and Lloyd-Werft, both of which are insolvent after aid from the German government stalled.




Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #145 on: January 14, 2022, 12:55:50 pm »



Drugi najveći deficit od nemačkog ujedinjenja


Nemačka država je prošle godine, drugu godinu zaredom, zabeležila deficit.

Izdaci savezne države, pokrajina, opština i socijalnog osiguranja viši su od prihoda za 153,86 milijardi evra, saopštio je Statistički zavod Nemačke objavljujući prvu procenu.

To odgovara deficitu od 4,3 odsto BDP-a.

- Ovo je drugi najveći deficit od nemačkog ujedinjenja - navodi Statistički zavod.

U godini recesije 2020. je deficit bio 4,3 odsto ili 145,2 milijardi evra.

Uzrok deficita je i činjenica što je država tokom korona krize dala puno pomoći preduzećima, te i novčano podržala bolnice.



Korona sasekla zaposlne u ugostiteljstvu Nemačke

   
Svaki četvrti zaposleni u ugostiteljstvu u Nemačkoj ostao je bez posla, zbog pandemije korona virusom.

Prema podacima Statističkog zavoda Nemačke u prvih deset meseci prošle godine je broj zaposlenih u ugostiteljstvu bio za 23,4 odsto manji nego u istom periodu 2019.

U najtežoj situaciji su  zaposleni u barovima i kafanama, gde je od izbijanja pandemije  broj zaposlenih je smanjen za 44,7 odsto.

U restoranima je za 22,5 odsto manje radnika. "Najsigurniji" su zaposleni u firmama koje se bave "keteringom" gde je na platnom spisku "samo" 17,1 odsto radnika.


izvor
izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #146 on: January 23, 2022, 07:04:22 am »

Plenković: Hrvatska prebrodila kovid krizu
Tanjug 23.01.2022.

Premijer Hrvatske Andrej Plenković prokomentisao je danas statističke podatke prema kojima je prosčecna mesečna plata u Hrvatskoj porasla sa 5.642 kune (1.670 evra), kolika je bila na pocetku mandata Vlade, na 7.333 kuna (2.165 evra), ocenivši da je Hrvatska "prebrodila kovid krizu".

"Uz snažan rast BDP, očuvana radna mesta i brzo smanjenje javnog duga, prebrodili smo kovid krizu", poručio je Plenković u objavi na Tviteru. Dodao je i da sada, uz reforme i obezbeđena sredstva Evropske unije, Hrvatska ide prema još bržem rastu i kvalitetnijem životu hrvatskih građana, prenela je Hina.

Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, prosečna plata u Hrvatskoj za novembar 2021. iznosila je 7.333 kuna, dok je na početku mandata Vlade, u oktobru 2016, iznosila 5.642 kune.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #147 on: February 02, 2022, 12:20:46 pm »



Quote
Oil producers discuss production levels as prices hit seven-year high

Ministers from the OPEC+ group of oil-producing countries are meeting on Wednesday to discuss supply levels, as prices have soared to their highest since 2014. The 23 states are responsible for more than 40 percent of global oil production. Prices have jumped in recent months, as supply has failed to keep pace with demand. OPEC+ has been gradually increasing production since July, but the group is coming under pressure from countries including the US to go further.



Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #148 on: February 08, 2022, 02:42:23 pm »



Quote
Global trade rebounds, surpasses pre-pandemic levels

Global trade is rebounding is the good news. According to Germany's Kiel Institute for the World Economy volumes have now even surpassed levels last seen before the coronavirus pandemic pre-crisis levels.

World trade rose 2.4% in January compared with the previous month which is higher than its pre-crisis level. Most of that increase is coming from Western countries like Germany and the US.

At the same time, 11% of all goods shipped worldwide are currently stuck in traffic jams.

Is a return of uninterrupted world trade even possible as long as the Chinese leadership keeps following its zero-Covid strategy which includes frequent factory and port closures? Vincent Stamer, economist at the Kiel Institute for the World Economy, speaks to DW.



Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #149 on: February 20, 2022, 07:41:20 am »

MMF: Gubici sveta zbog pandemije 13,8 biliona dolara
BIZNIS Autor: Beta 18. feb. 2022

Ekonomski oporavak sveta od pandemije koronavirusa se nastavlja, ali usporeno, rekla je izvršna direktorka Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) Kristalina Georgieva u onlajn govoru na video-sastanku ministara finansija i guvernera centralnih banaka G20.

Međunarodni ekonomski sajtovi vesti su preneli da je Georgieva podsetila da je pre tri nedelje MMF smanjio svoju prognozu globalnog rasta na 4,4 odsto, delimično zbog revidiranja procene izgleda rasta u Sjedinjenim Državama i Kini. Ona je naglasila da od tada ekonomski pokazatelji pokazuju slabiju dinamiku rasta u 2022. godini zbog pojave nove varijante korona virusa – omikrona i poremećaja u lancu snabdevanja koji su dugotrajniji nego što se očekivalo. Istovremeno, inflacija je i dalje visoka u mnogim zemljama, finansijska tržišta su nestabilnija, a geopolitičke tenzije su naglo porasle.

„Snažna međunarodna saradnja i izuzetna fleksibilnost politike biće od vitalnog značaja za savladjivanje složene ‘staze s preprekama’ 2022. godine“, rekla je ona, fokusirajući se na tri prioriteta politike.

Prvo, moraju se pojačati napori u borbi protiv onoga što bi se moglo opisati kao "ekonomski dugoročni COVID". MMF predviđa da će ekonomski gubici od pandemije biti skoro 13,8 biliona (hiljada milijardi) američkih dolara do kraja 2024. godine, a verzija korona virusa omikron podseća da je kontinuirani i inkluzivni oporavak nemoguć dok se pandemija nastavlja, upozorila je Georgieva. U takvim okolnostima, rekla je ona, najbolji način delovanja je da se, uz obezbedjivanje vakcina, pređe i na obezbeđivanje da svaka zemlja ima jednak pristup sveobuhvatnom "kompletu alata za KOVID-19" koji sadrži testove i sredstva za lečenje.

Drugo, mnoge zemlje će morati da primene strožu monetarnu politiku. U kontekstu visokog stepena neizvesnosti i značajnih razlika između zemalja, makroekonomske politike moraju biti pažljivo kalibrisane u skladu sa okolnostima svake zemlje. Treba smanjiti i rizik od uticaja potencijalnih spoljašnjih posledica na tržišta u razvoju i zemlje u razvoju. "Moramo se boriti protiv inflacije, a da ne narušimo oporavak", rekla je šefica MMF-a.

Treće, države moraju dati veći prioritet fiskalnoj održivosti. Hitne fiskalne mere sprovedene tokom krize pomogle su da se spreči nova velika recesija. Ali one su takođe podigle nivoe duga na rekordno visoke. "Tokom 2020. smo videli najveće povećanje duga za godinu dana od Drugog svetskog rata, pri čemu je globalni dug - i javni i privatni, porastao na 226 biliona dolara", rekla je Georgieva.

Ona je ukazala da dok se mnoge zemlje suočavaju sa sve većim dugom, mora se dati prioritet pomaganju onim zemljama kojima je potrebno restrukturiranje duga. Udeo zemalja sa niskim dohotkom koje su pod visokim rizikom ili već imaju problem zbog dugova, udvostručio se od 2015. godine - sa 30 odsto u ukupnom broju zemalja, na 60 odsto danas, a mnoge se suočavaju sa hitnom potrebom da restrukturiraju dug, rekla je šefica MMF-a.

Izvor: www.n1info.com
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.