PALUBA
April 29, 2024, 07:40:30 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10   Go Down
  Print  
Author Topic: Prodaja oružja u svetu  (Read 38840 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #75 on: December 29, 2019, 09:19:02 pm »

 "Odbrana Mađarske nije zadatak ni NATO, niti EU. To je naš zadatak. Nema snažne Mađarske bez snažne vojske. Nacija koja nije sposobna da odbrani svoju zemlju, nije ni zaslužila svoju zemlju", izjavio je Orban.

из дана у дан показује да је врло паметан и свестан човек.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #76 on: January 12, 2020, 10:20:29 am »



Zbog rekordnog izvoza oružja trzavice u nemačkoj vladajućoj koaliciji


Prošle godine su nemačke vlasti odobrile firmama izvoz oružja i vojne opreme u vrednosti od osam milijardi evra – to je rekord.

Mnoge stranke pak kritikuju to što se sve više izvozi u diktature i zemlje koje vode ratove.

Nemačka vlada je 2019. postavila novi rekord – izdala je dozvole za izvoz oružja i vojne opreme u iznosu od više od osam milijardi evra. U poređenju s 2018. godinom je ukupna vrednost odobrenog izvoza gotovo udvostručena – sa 4,8 na 8,015 milijardi. Od toga trećina otpada na izvoz oružja, a ostalo je vojna oprema.

To proizlazi iz odgovora nemačkog Ministarstva privrede na poslaničko pitanje stranke Zelenih. Ne radi se o vrednosti zaista proizvedenog i izvezenog oružja, već o dozvolama za njegov izvoz u skoroj budućnosti.

Posebno je porasla prodaja takozvanim "trećim zemljama" – ona je za gotovo milijardu evra veća i čini 44 odsto nemačkog izvoza. "Treće zemlje" su one koje nisu članice EU i NATO.


Oružje diktaturama


Izvoz oružja u treće zemlje je u Nemačkoj sporan zbog učestalih kršenja ljudskih prava u nekima od njih, kao i jer su neke umešane u regionalne ratove. Do sredine decembra se među deset najvažnijih kupaca nemačkog oružja bili Alžir, Egipat, Ujedinjeni Emirati, Katar i Indonezija. No najviše dozvola je izdato za izvoz oružja u Mađarsku, čija vlada je najavila znatno povećanje vojnih izdataka.

Rekordni porast odobrenja za izvoz ministar privrede Peter Altmajer objašnjava dugim razdobljem formiranja nove vlade u Nemačkoj, zbog čega se nakupilo puno zahteva nemačkih proizvođača oružja i vojne opreme koje je trebalo odraditi.

Ovaj rekordni izvoz mogao bi da dovede do novih trzavica unutar velike koalicije između Demohrišćana (CDU) i Socijaldemokrata (SPD). Zamenik šefa poslaničke grupe SPD Seren Bartol je zatražio da se pooštre pravila po kojima se odobrava izvoz oružja. „Nemačko oružje se može prodavati samo našim bliskim partnerima, a nikako zemljama koje vode ratove“, smatra Bartol.

"Potpuno je neprihvatljivo koliko često se nemačko oružje pojavljuje u kriznim područjima i diktaturama", izjavio je novi šef SPD Norbert Valter-Borjans.

Stranke Zelenih i Levica već dugo se zalažu za restriktivnu politiku izvoza. Stručnjakinja za spoljnu politiku iz Levice, Sevim Dagdelen, zatražila je zakonsku zabranu izvoza oružja.

"Politička načela nemačke vlade nisu vredna ni papira na kojem su napisana. Ove rekordne brojke samo potvrđuju prljavu realnost", kaže Dagdelen.

Posebno iznenađenje je to što je najveći kupac nemačkog oružja u 2019. bila – Mađarska.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #77 on: January 20, 2020, 12:10:04 pm »



Rusiji duguju tri milijarde dolara za naoružanje


Zemlje koje Rusiji duguju novac za vojnu tehniku koja im je isporučena prethodnih godina, počinju da vraćaju dugove.

Neimenovani izvor iz oblasti vojno-tehničke saradnje navodi se da su se dugovi nagomilali zbog transakcija u američkoj valuti.

"Sada je platni sistem regulisan, odustajemo od dolara i prelazimo na nacionalne valute, uključujući i evro", navodi se u saopštenju.

Prema nezvaničnim podacima, zemlje koje uvoze rusko oružje duguju Rusiji oko tri milijarde dolara, piše Sputnjik.

U SAD je na snazi Zakon o suprotstavljanju neprijateljima Amerike pomoću sankcija, koji predviđa uvođenje sankcija protiv ruskog odbrambeno-industrijskog kompleksa, kao i protiv zemalja koje kupuju rusko naoružanje.

izvor
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #78 on: February 09, 2020, 12:53:49 am »

Kipar kupuje војну опрему vrednu 240 miliona evra


Kipar je potpisao ugovor sa Francuskom o kupovini vojne opreme vredne 240 miliona evra, saopštilo je Ministarstvo odbrane te zemlje, čime su potvrđeni raniji natpisi francuskih medija.Ministarstvo ističe da zbog osetljive prirode ovog pitanja, koje potpada pod nacionalnu bezbednost, neće otkrivati sve informacije u vezi sa sporazumom, piše list "Katimerini".

Ministarstvo odbrane je potpisalo sporazume s ciljem modernizacije raketa zemlja-zemlja, kao i za novi francuski protivvazdušni sistem odbrane kratkog i srednjeg dometa.

Francuski nosač aviona "Šarl de Gol" pozicioniran je u vodama kod grada Limasola.

Takođe, jedan od šest brodova u pratnji nosača aviona francuska fregata "Ševalije Pol" nalazi se nedaleko od turskog broda za istraživanje gasa i nafte "Javuz", u graničnom području dve zemlje.

Francuski list "La tribun" objavio je ranije da je Kipar potpisao sporazum sa francuskom kompanijom MBDA za kupovinu raketa "mistral" zemlja-vazduh i "Eksoset", raketa protiv brodova po ceni od 240 miliona evra.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #79 on: February 25, 2020, 06:59:27 pm »



Indija kupuje naoružanje od SAD, vrednost tri milijarde dolara


Indija planira da kupi američko naoružanje u vrednosti od tri milijarde dolara, izjavio je američki predsednik Donald Tramp drugog dana svoje posete toj zemlji.

Na zajedničkoj konferenciji za novinare u Nju Delhiju sa indijskim premijerom Narendrom Modijem, šef Bele kuće je podsetio da je Amerika uspešno sarađivala i sa zvaničnim Islamabadom u borbi protiv terorizma u Pakistanu, prenosi Rojters.

Dva lidera su najavila da će biti potpisan trgovinski sporazum, kao i da će nastaviti razgovore o sveobuhvatnom trgovinskom sporazumu između Indije i SAD.

Tramp je razgovarao sa indijskim predsednikom Modijem, koga je nazvao "dragim prijateljem", o značaju uvođenja bezbedne 5G komunikacione mreže u Indiji uoči planiranog konkursa za korišćenje javnih frekvencija.

SAD su zabranile saradnju sa kompanijom Huavej uz obrazloženje da oprema iz ponude te kineske kompanije može biti korišćena za špijunažu. Ovu tvrdnju negirali su i kompanija i zvanični Peking, ali bi Indija, čije telekomunikacione kompanije već duže vreme sarađuju sa kineskim proizvođačima, tek trebalo da se izjasni o tom pitanju.

Američki predsednik je obelodanio da su SAD potpisale sa Indijom ugovor o prodaji napredne vojne tehnologije i opreme, uključujući helikoptere, ukupne vrednosti od preko 3 milijarde dolara i ocenio da je postignut napredak ka postizanju tzv. sveobuhvatnog trgovinskog sporazuma između dve zemlje nakon susreta na vrhu.

Tramp se u ime svoje supruge Melanije zahvalio na "veličanstvenoj dobrodošlici" koja joj priređena. Idijski premijer rekao je da je sa svojim gostom imao plodnu razmenu mišljenja o brojnim pitanjima, uključujući vojnu, energetsku i tehnološku saradnju Indije i SAD i najavio nastavak razgovora.

Premijer Modi je podsetio da se sa američkim predsednikom sastao pet puta u proteklih osam meseci, ocenivši da je indijsko-američka saradnja "najznačajnije partnerstvo 21. veka".

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #80 on: March 08, 2020, 04:30:36 pm »



Poljska kupuje američke protivtenkovske rakete za 100 miliona $


Poljska vlada zaključila je sa Amerikom ugovor o isporuci 180 raketa i 79 lansirnih sistema "Javelin" za potrebe poljskih oružanih snaga, piše "Bild".

Vojni eksperti smatraju da rakete "Javelin" mogu da predstavljaju problem čak i za tako moderne ruske tenkove kao što su oni tipa "Armata".

Američke rakete su tako postale novo oružje u poljskoj vojnom arsenalu. Taj raketni sistem karakterističan je po tome što može da ga nosi jedan vojnik i da ispaljuje rakete iz sedećeg položaja. Reč je o protivtenkovskom naoružanju nove generacije. Rakete mogu da unište oklopna vozila i bunkere na rastojanju do dva kilometra, a u povoljnim uslovim i noću.

Prema navodima nemačkog lista, vrednost narudžbine iznosi oko 100 miliona dolara. "Bild" podseća da je Amerika ranije tim istim raketnim sistemom snabdevala i Ukrajinu, Gruziju i baltičke zemlje.

Zabrinutost poljske vlade zbog potencijalne ruske agresije glavni je razlog najobimnijeg plana modernizacije vojske još od pada komunizma, piše Sputnjik. Do 2035. godine vojni rashodi će porasti na 2,5 odsto BDP-a (sada iznose dva odsto).

Trenutno, poljska vojska je pretežno opremljena zastarelom vojnom tehnikom još iz sovjetskog doba.

Pre ugovora o raketama "Javelin", Varšava je zaključivala ugovore i o kupovini 32 lovca F-35, raketa "Patriot", "HIMARS", raketa malog dometa "ATACMS", helikoptera "Blek hok" i dronova "Blekdžek".

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #81 on: March 09, 2020, 08:50:57 am »



Lista 10 najvećih izvoznika oružja


Obim svetske prodaje oružja u periodu 2015-2019. povećan je za 5,5 odsto u odnosu na prethodni petogodišnji period.

Najznačajniji rast pokazale su Sjedinjene Američke Države i Francuska, navodi se u godišnjem izveštaju Međunarodnog instituta za istraživanje mira u Stokholmu (SIPRI).

U prvu petorku po obimu izvoza oružja ušle su Sjedinjene Države, Rusija, Francuska, Nemačka i Kina.

Najznačajniji rast prodaje u poslednjih pet godina, u poređenju sa periodom 2010-2014. pokazale su Sjedinjene Države (23 odsto) i Francuska (72 odsto). Istovremeno, obim izvoza ruskog oružja za navedeni period je, prema podacima SIPRI-ja, smanjen 18 odsto.

"Smanjenje obima isporuka ruskog oružja u Indiju (glavnog kupca oružja iz Rusije) dovelo je do naglog pada obima ruskog izvoza oružja. Povećanje ruskog izvoza oružja u Egipat i Irak nije moglo da nadoknadi pad ukupne prodaje u periodu 2015–2019", navodi se u izveštaju Aleksandre Kuimove, istraživača u SIPRI-jevom Programu za oružje i vojne izdatke.

U prošlogodišnjem izveštaju Instituta o izvozu oružja za 2014-2018. godinu već se govorilo o smanjenju obima isporuka ruske odbrambene industrije za 17 odsto. Pres-služba Rosteha tada je saopštila da ti podaci nisu tačni, jer je u poslednjih deset godina porasla prodaja u oblasti vojno-tehničke saradnje, piše Sputnjik.

Prema novom izveštaju, Južna Koreja se prvi put našla na spisku deset najvećih izvoznika oružja, a njena prodaja porasla je za 143 odsto u poređenju sa periodom 2010-2014.

Izvoz oružja iz Izraela porastao je za 77 odsto i dostigao rekordan nivo.

Izvoz oružja na Bliski istok se u periodu 2015-2019. povećao za 61 odsto. Najveći uvoznik u ovom regionu je Saudijska Arabija.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #82 on: March 10, 2020, 03:27:46 pm »



Malo detaljniji izveštaj ...

...


Dok se krize rasplamsavaju, oružari trljaju ruke: Izveštaj SIPRI o trgovini naoružanjem u svetu


Amerikai dalje drži neprikosnoveno prvo mesto kao najveći proizvođač i izvoznik oružja u svetu, stoji u izveštaju stokholmskog Instituta za mirovna istraživanja SIPRI, koji obuhvata period od 2015. do 2019. godine.

Po izvozu su ispred Rusije, Francuske i Nemačke, ali su im se, po proizvodnji Kinezi približili. Kina je postala drugi najveći proizvođač naoružanja u svetu, pošto su pretekli Rusiju, koja je sada na tređem mestu, ali je Peking i dalje peti po prodaji oružja drugim zemljama.

Novi izveštaj stokholmskog Instituta za mirovna istraživanja SIPRI, objavljujući nove podatke u vezi sa svetskim kretanjima u proizvodnji i trgovini oružjem, ujedno ističe da SAD, Kina, Saudijska Arabija, Indija i Francuska zajedno za oružje izdvajaju više novca od svih drugih zemalja sveta.

- Vizija sveta bez atomskog naoružanja stvar je prošlosti. U različitim zemljama sveta razvija se novo nuklearno oružje - ističe SIPRI.

Institut uočava da je 100 najvećih firmi za proizvodnju oružja prošle godine povećalo promet za skoro pet odsto, pri čemu na naoružavanju najmanje štedi Saudijska Arabija, koja je najveći kupac na svetu.

U kriznom području Bliskog istoka prodato je čak 61 odsto više oružja poslednjih pet godina nego pet godina pre toga, zbog čega analitičari strahuju da se povećava opasnost od sukoba Rijada i Teherana.

SAD su povećale izvoz oružja za čak 23 odsto, i to najviše u Saudijsku Arabiju i u Ujedinjene Arapske Emirate. Preko trećine oružja, kojim se trguje širom sveta, dolazi iz SAD.

Rusija, kao drugi najveći svetski trgovac oružjem, zaostaje za SAD. Prodaja ruskog oružja se, prema podacima SIPRI, smanjila za 18 procenata poslednjih pet godina. S druge strane, Francuska je postala treći najveći trgovac oružjem - sa 72 odsto više izvezenog naoružanja i borbene opreme nego u poslednjih pet godina.

Nemačka je na četvrtom mestu među najznačajnijim svetskim izvoznicima oružja. Ona je jedna od pet zemalja čiji izvoz predstavlja više od tri četvrtine globalne trgovine oružjem i vojnom opremom.

Nemačka vlada tvrdi kako vodi "restriktivnu" politiku izvoza oružja, iako je između 2015. i 2019. godine izvoz porastao za 17 odsto. Od jeseni 2018. Nemačka, međutim, ne izvozi oružje Saudijskoj Arabiji, kao odgovor na ubistvo saudijskog novinara Kašogija, ali isporučuje značajne količine oružja zemljama koje nisu članice NATO.

SIPRI procenjuje da je obim međunarodne trgovine oružjem između 80 i 100 milijardi američkih dolara godišnje. Tako trgovina oružjem i vojnom opremom čini manje od jednog procenta svetske trgovine.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #83 on: March 17, 2020, 11:19:53 am »



Indija kupuje 400 ruskih tenkova T-90S


Indija je donela odluku o kupovini još 400 ruskih tenkova T-90S, koji se proizvode u zemlji po ruskoj licenci.

"Oružane snage Indije donele su odluku da kupe još 400 tenkova T-90S, koje oni proizvode po ruskoj licenci. Mi smo prošle godine potpisali dodatni sporazum o produženju licence do 2028. godine", saopštio je šef Federalne službe za vojno-tehničku saradnju Rusije Dmitrij Šugajev.

Ministar industrije i trgovine Denis Manturov je početkom februara saopštio da je Rusija potpisala sa Indijom ugovor o produženju programa licencne proizvodnje T-90S do 2028. godine.

Inače, T-90 je glavni ruski borbeni tenk treće generacije, a razvijen je na bazi T-72. Dobio je ime Vladimir, u čast glavnog konstruktora tenka Vladimira Potkina, a "vatreno kršenje" je prošao u Siriji. Od 2001. do 2010. godine to je bio najprodavaniji glavni borbeni tenk u svetu, prenosi Sputnjik.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #84 on: March 17, 2020, 11:25:11 am »



Kupovinom od 17 milijardi $ Turska među pet najvećih uvoznika ruskog oružja


Turska se po prvi put našla među pet najvećih uvoznika ruskog naoružanja, na osnovu nabavki ostvarenih tokom protekle godine.

Rusija i Turska uskoro bi mogle potpisati ugovor o isporuci drugog kontigenta ruskih protivraketnih sistema S-400, izjavio je danas Šugajev i dodao da to podrazumeva određeno učešće turskih partnera u proizvodnom procesu.

To je saopštio direktor Federalne službe za vojno-tehničku saradnju Rusije Dmitrij Šugajev.

"Prvi put je Turska ušla u petorku najvećih uvoznika ruskog oružja prošle godine. Tokom 2019. zaključeni su ugovori u vrednosti od 17 milijardi dolara", rekao je Šugajev.

Najveći uvoznici ruskog oružja, pored Turske, sada su Indija, Kina i Egipat. Peta država nije navedena, piše Sputnjik.

Predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan je nedavno najavio da će ruski sistemi S-400 biti uvedeni u upotrebu u aprilu.

Isporuke najnovijih ruskih sistema PVO S-400, što je izazvalo krizu u odnosima Turske i SAD, počele su sredinom jula prošle godine. Zvanični Vašington je zahtevao da Turska odustane od tog ugovora i da umesto S-400 uzme američke sisteme Patriot, preteći da će zaustaviti ili potpuno otkazati prodaju aviona F-35 Turskoj i da će uvesti sankcije. Ankara to nije prihvatila.

Rusija i Turska uskoro bi mogle potpisati ugovor o isporuci drugog kontigenta ruskih protivraketnih sistema S-400, izjavio je danas Šugajev.

"Verujem da ćemo drugi ugovor zaključiti u dogledno vreme u budućnosti. To podrazumeva određeno učešće turskih partnera u proizvodnom procesu", rekao je Šugajev u intervjuu za televizijski kanal Rosija-24.

Kako je preneo Tas, on je rekao da su sva tehnička pitanja rešena i da će sporazum biti obostrano povoljan i bez ikakve štete za rusku stranu.

"Mi poštujemo nacionalne interese", naglasio je Šugajev. Prvi kontigent protivraketnih sistema S-400 već je na teritoriji Turske, a turski stručnjaci su obučeni za rukovanje njima.

"Pitanje je sada kada će Turska doneti odluku o njihovom raspoređivanju. To im je prioritet", dodao je Šugajev.

izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #85 on: April 10, 2020, 08:00:20 am »

Putin: Rusija mora da zadrži vodeću poziciju u izvozu oružja
Tanjug 10.04.2020.

Trenutna situacija sa novim korona virusom zahteva fleksibilne promene u oblasti vojno-tehničke saradnje kako bi Rusija zadržala vodeću poziciju u izvozu odbrambenog oružja, izjavio je danas predsednik Rusije Vladimir Putin tokom sednice o vojno-tehničkoj saradnji sa predstavnicima stranih država.

On je istakao je da je medjunarodna konkurencija u sferi vojno-tehničke saradnje veoma velika, a da širenje infekcije izazvane korona virusom koja utiče na globalnu ekonomiju stvara dodatne rizike, preneo je TASS.

"U vezi sa tim, moraćemo da izvršimo fleksibilne i brze promene u oblicima i metodama našeg rada i pronađemo efikasnije načine za održavanje vodeće pozicije Rusije u izvozu vojnih proizvoda", izjavio je predsednik Rusije.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #86 on: April 24, 2020, 11:34:34 am »



Rusi planiraju da izvezu amfibijsko oklopno vozilo "bumerang" za milijardu dolara


Ruska vojna kompanija Rosoboroneksport počela je da promoviše najnovije oklopno borbeno vozilo na platformi "bumerang" na stranim tržištima.

To je saopštio generalni direktor kompanije Aleksandar Mihejev.

Vojno amfibijsko vozilo "bumerang" omogućava realizaciju širokog spektra zadataka u ratnim i mirnodopskim uslovima. Koristi se za odbijanje napada protivnika, zaštitu državnih granica i tokom borbe protiv terorističkih grupa, ali i prilikom pružanja pomoći stanovništvu u slučaju prirodnih katastrofa.

"Platforma je jedinstvena, jer pruža mogućnost da se na njenoj bazi naprave vozila s najširim spektrom primene, opremljena raznovrsnim naoružanjem i opremom", rekao je Mihejev.

Kako je istakao, interesovanje za vozilo već su pokazale države Afrike, Bliskog istoka, Jugoistočne Azije i Zajednice nezavisnih država.

"Procenjujemo da će u dogledno vreme biti izvezena vozila u vrednosti od oko milijardu dolara", zaključio je Mihejev.

iyvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #87 on: June 03, 2020, 02:01:53 pm »



Turska naručila od Rusije oružje u vrednosti od milijardu dolara


Direktor Federalne službe Rusije za vojno-tehničku saradnju Dmitrij Šugajev rekao je da je Turska naručila od Rusije oružje u vrednosti od milijardu dolara.

"Možemo da konstatujemo da vrednost narudžbine Turske iznosi milijardu dolara", rekao je Šugajev u intervjuu za tursku TV stanicu Ekoturk.

Šugajev je rekao i da su pregovori o drugoj partiji S-400 s Turskom u naprednoj fazi i da Moskva očekuje konačni odgovor Ankare.

"Imajući u vidu ograničenja, uvedena zbog pandemije virusa korona, nije zahvalno praviti prognoze o rokovima za zaključenje tog ugovora. Ipak, razgovori o isporuci druge partije S-400 su u naprednoj fazi i mi čekamo konačni odgovor turske strane", naveo je Šugajev, prenosi Sputnjik.

On je najavio i saradnju dve zemlje na izradi PVO sistema i vazduhoplovne tehnike. "Verujem da se potencijal za saradnju time ne iscrpljuje", ocenio je Šugajev.

Turska je među pet najvećih uvoznika ruskog naoružanja, na osnovu nabavki ostvarenih tokom protekle godine. Tokom 2019. zaključeni su ugovori u vrednosti od 17 milijardi dolara.

Najveći uvoznici ruskog oružja, pored Turske, sada su Indija, Kina i Egipat.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #88 on: June 09, 2020, 02:43:08 pm »



"Posao stoleća": Italija prodaje Egiptu oružje za devet milijardi dolara


Italijanska vlada se sprema da proda Egiptu oružja u vrednosti od devet milijardi evra, piše dnevni list "Il Fato Kotidijano".

Već je odobrena prodaja dva broda i Egipat ostaje najveći kupac italijanskog oružja.

Tim povodom zajedničkim saopštenjem oglasile su se organizacije i udruženja civilnog društva koje "posao stoleća" ocenjuju "neprihvatljivim, skandaloznim i otvoreno suprotnim vladajuem zakonu Italije".

Zakon, navodi se u saopštenju, ne samo da izričito zabranjuje izvoz naoružanja u zemlje čije su vlade odgovorne za utvrđena kršenja međunarodnih konvencija o ljudskim pravima, već i propisuje da izvoz i prodaja naoružanja moraju biti u skladu s spoljnom odbrambenom politikom Italije.

Prodaja oružja Egiptu je, po njihovoj oceni, upitna iz najmanje dva razloga: Vlada egipatskog predsednika Abdel Fatah Al Sisija ima u Libiji ulogu suprotnu interesima Italije, ali jos više zbog kršenja ljudskih prava.

Naime, pre četiri godine u Kairu je uhapšen, mučen i ubijen italijanski student-postdiplomac Džulio Redženi, a krivci još uvek nisu pronađeni, a po nekim indicijama u ubistvo su umešane egipatske tajne službe.

Mediji podsećaju na još svežiji slučaj studenta iz Italije, egipatskog porekla, Patrika Zakija, koji je u Egiptu uhapšen za vreme školskog raspusta prošle godine, i još uvek se nalazi u zatvoru uprkos apelima međunarodnih organizacija za ljudska prava i italijanske diplomatije.

izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #89 on: June 09, 2020, 03:01:49 pm »

Prema nekim izvorima sa neta, Egipat idu dve fregate klase Bergamini: F 598   Spartaco Schergat i F 589 Emilio Bianchi. Umesto ova dva broda biće izgrađeni novi za MM.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.04 seconds with 22 queries.