PALUBA
April 29, 2024, 05:32:41 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10   Go Down
  Print  
Author Topic: Prodaja oružja u svetu  (Read 38829 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #90 on: July 21, 2020, 07:36:24 am »



Nemačko oružje - samo za "dobre"?


Nemačka decenijama krši sopstvene principe kada je u pitanju izvoz oružja, pokazuje nova studija.

Nemačko oružje se koristi u građanskim ratovima ili je u rukama policije koja ratuje protiv svojih građana.

"Nemačka odobrava izvoz i izvozi oružje i vojnu opremu u ratne i krizne zemlje, države u kojima se krše ljudska prava ili regione u kojima vladaju napetosti", piše u studiji Hesenske fondacije za istraživanje mira i konflikata (HSFK), urađenoj po nalogu nevladine porganizacije Grinpis, piše Dojče vele (DW).

Studija ispituje kome su nemačke firme - uz odobrenja vlasti - izvozile oružje od 1990. godine i da li su pri tome poštovani kriterijumi Evropske unije.

U tim smernicama se recimo države članice pozivaju da vode računa o "ljudskim pravima i humanitarnom međunarodnom pravu", kao i održavanju "mira, bezbednosti i stabilnosti" u regionu u koji se ratna oprema izvozi.

Nije tajna da je nemačko oružje, međutim, završavalo tamo gde ne bi smelo. Tako je meksička policija 2014. koristila nemačke automatske puške G-36 (Hekler & Koh) u masakru nad studentima koji su protestovali. I u Jemenu, gde godinama besne građanski rat i humanitarna kriza, koristi se oružje made in Germany.


Odobrenja šakom i kapom

U Zapadnoj Nemačkoj je od 1971. postojala načelna zabrana da se oružje izvozi u zemlje koje nisu članice NATO, no od tada je, kako se kritikuje u studiji, to jasno pravilo zamenjeno komplikovanim procesom.

Danas u "spornim" slučajevima poslednju reč ima Savezni savet za bezbednost koji predvodi kancelarka, a u njemu su još ministri iz nekoliko resora. Kako se navodi u studiji, u pojedinim fiskalnim godinama taj Savet odobri i oko 60 odsto zahteva proizvođača oružja za izvoz u zemlje koje nisu članice EU ili NATO.

Prema procenama stokholmskog instituta SIPRI, Nemačka je prošle godine bila četvrti svetski izvoznik naoružanja sa 5,8 odsto udela u svetskom tržištu. Daleko najviše izvoze SAD, slede Rusija i Francuska.

Samo u prvom kvartalu ove godine je odobren izvoz nemačkog oružja u vrednosti od 1,16 milijardi evra. U redovne i izdašne kupce nemačkog oružja, sve do tenkova i podmornica, broje se Egipat, Alžir, Saudijska Arabija i Ujedinjeni Emirati.

"Nemačko oružje se sistematski pojavljuje u kriznim oblastima u rukama diktatora", kritikuje Aleksander Lurc, stručnjak za razoružavanje iz Grinpisa.

On tvrdi da se političkim odlukama sistematski rastežu crvene linije zapisane u zakonima i smernicama EU.


Levica traži potpunu zabranu izvoza

Ministarstvo ekonomije, koje ima glavnu reč u davanju odobrenja za izvoz, nije komentarisalo studiju. Na pitanje agencije AFP, jedan portparol je samo rekao da Vlada sprovodi "restriktivnu i odgovornu" politiku izvoza naoružanja, prenosi DW.

Drukčije misli poslanica nemačke Levice Sevim Dagdelen. "Čitav sistem kontrole je bolestan, bez obzira na to koja je koalicija na vlasti", rekla je ona za AFP. Podsetila je na zahtev njene poslaničke grupe - da se sasvim zabrani izvoz oružja.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #91 on: August 03, 2020, 07:56:59 am »



Rusko naoružanje se plaća i palminim uljem


Iako Vašington preti sankcijama, azijske države su zainteresovane za kupovinu ruskog oružja.

Rusija je sve svoje snage usmerila na prodaju naoružanja Jugoistočnoj Aziji, kako bi ojačala ekonomiju i diplomatske odnose, iako je već neko vreme pod sankcijama Zapada, piše japanski Nikei ejžan rivju (Nikkei).

Ambasador Rusije u Džakarti, Ljudmila Vorobjova, je izrazila veliku nadu da će Indonezija kupiti ruske lovce Su-35. Vlada Indonezije je još 2018. godine potpisala ugovor za kupovinu 11 aviona u vrednosti od 1,1 milijardi dolara, bez obzira što je Amerika zapretila većim sankcijama prema Džakarti ako se realizuje kupovina.

"Sankcije ne mogu da utiču na kupovinu kvalitetnog ruskog naoružanja", izjavila je Vorobjova novinarima.

Indonezija razmatra kupovinu Su-35S kao svojih novih lovaca. Na taj način bi pratila Moskvu i Vašington, prenosi Sputnjik.

Svoju saradnju sa Rusijom na temu naoružanja je potvrdio i Vijetnam 3. jula na onlajn sastanku. Pored toga, Rusija je u januaru isporučila tenkove Laosu.

Prema informacijama Stokholmskog međunarodnog instituta, Rusija je prodala 28 odsto od svog naoružanja koje je planirala za zemlje Azije u periodu 2010-2019. godine.

Prodaja u Americi je sa 23 pala na 18 odsto. Uspešnija je bila Kina, koja je za poslednjih 20 godina udvostručila izvoz naoružanja, ali Peking i dalje zaostaje za Moskvom za 8 odsto. Prema navodima autora, članka rusko oružje je jeftinije od američkog i evropskog.

Indonezija i Tajland su periodu virusa korona smanjili troškove za kupovinu naoružanja, dok Kina povećava vojnu aktivnost u Južnom kineskom moru, tako da je naoružanje iz Rusije privlačno.

"Rusija ima fleksibilan stav na temu načina plaćanja, što za nju predstavlja prednost", rekao je direktor sektora političkih istraživanja japanskog Nacionalnog instituta odbrane Sindzi Hiodo.

Indonezija planira da polovinu iznosa na ime kupovine Su-35 plati izvozom palminog ulja, gume i drugih proizvoda.

Moskva planira da podigne ekonomsku moć izvozom naoružanja u Jugoistočnu Aziju. Na taj način razvija i saradnju sa više strana u nadi da će se odnosi Amerike i Kine uskoro pogoršati.

Takođe, rukovodilac Rosteha Sergej Čemezov je u razgovoru s predsednikom Rusije Vladimirom Putinom saopštio da je izvršena prva isporuka Turskoj, a u pitanju je protivraketni sistem S-400 Trijumf.

Prema njegovim rečima, vrednost ugovora je 2,5 milijardi dolara. "To je prvi veliki ugovor koji smo sklopili sa državom članicom NATO", citira Čemezova pres-služba Kremlja.

izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #92 on: August 04, 2020, 04:57:20 pm »

Kako bi osigurala nesmetan izvoz i prodaju svog naoružanja i vojne opreme, SAD su spremne da počnu sa odobravanjem kredita i pozajmica stranim vladama kod američkih banaka, kao i sa reprogramiranjem preostalih dugova napravljenih po toj osnovi.

Quote

To keep weapon sales in place, US offers new options for payment
By: Aaron Mehta August 4. 2020

WASHINGTON — The United States is developing new options for arms customers as a way to ensure allies and partners don’t drop planned procurements as the world economy remains in shock from the impacts of COVID 19.

Among the options, according to outgoing Defense Security Cooperation Agency head Lt. Gen. Charles Hooper, are allowing foreign countries to finance arms procurement through U.S. bank loans and altering existing payment schedules to stretch the costs over time.

“The bottom line here is, we are willing to work with our allies and partners, when they raise the challenges that they have, to find ways for them to continue to buy American and to ensure that they can pay for the equipment along a payment schedule that reflects their own economic conditions,” Hooper said.

During an exclusive exit interview with Defense News, Hooper declined to say which countries have already approached his agency about economic impact from the disease, but said that there are “certainly” customer nations that have reached out.

“There are partners that, we’re already seeing that they are having challenges. So we’re standing ready to work with them. As soon as we can gain an appreciation and the understanding of the challenges, we can find ways to help them,” Hooper said.

Hooper talked with Defense News two weeks before his Aug. 3 retirement. He is succeeded by Heidi Grant, the head of the Defense Security Technology Administration, a move that marks the first time a civilian has led the office since a previous agency was recognized into the current DSCA structure in 1998. The general expressed no concerns over that move, in large part, he said, because of Grant, a fixture in the international security cooperation world.

Grant will have to hit the ground running, given the potential impact from COVID on the world economies. The good news, Hooper said, is that by March, DSCA had concluded that the global economy would be hurt by the disease and set up an interagency working group, called the Operations Planning Group, to study program-level impacts from global trends and develop solutions.

The first step Hooper’s team took was to revise the collection process of foreign payment in order to make them “a bit more flexible, to accommodate those partners that may be having some economic difficulties or may have reprioritized their budgets towards for example, economic recovery and away from defense.”

Those options include delaying payments on planned procurements to future years, creating new payment plans for ongoing procurement efforts, and returning funds currently on deposit with the United States to the customer nations as well as new financing strategies.

“One of the things we did is we are allowing our partners to draw on standby letters of credit from foreign banks operating in the United States, according to U.S. banking rules,” Hooper explained. “That offers a nation an opportunity to draw, for example, in that case, a standby letter of credit on one of their banks that operates in the United States, under United States banking rules, which ensures that there’s no fiduciary risk to the United States.”

DSCA officials had been considering adding such an option for some time, but the economic downturn pushed the agency to start offering it for customer nations, Hooper added. Lucie Béraud-Sudreau, director of the Arms and Military Expenditure Programme at the Stockholm International Peace Research Institute, said that option sounds different from funding plans that have existed for some time in Europe, where specific entities in countries are responsible for guaranteeing arms-recipient states’ loans thanks to the state treasury.

“There are a number of economic factors globally, that we anticipate will likely have an impact on country’s abilities to move forward,” Hooper said. “Obviously, energy prices are lower, and those countries all over the world that specialize in energy are going to see a fall in revenue. We see countries that, as a result of the pandemic, are having to shift funds from their defense budgets to more domestic missions like economic recovery and other things.”

In addition to oil-reliant nations in the Middle East, Béraud-Sudreau said to watch the Pacific region, where “many countries have already decided to cut their military spending for this year, and planning decreases for 2021.” Indonesia, Thailand, South Korea, and the Philippines are among the nations that have already announced plans to cut defense spending, while Singapore is seeing delays in weapon deliveries due to supply chain issues.

“If there are limited orders in 2020-2021, there will be repercussions later on, as these companies work on long-term projects. Hence the pressure, on both sides of the Atlantic, for the defense sector to be part of economic recovery packages and high levels of military expenditure,” she said.

Over the course of his time at DSCA, Hooper oversaw almost 18,300 Foreign Military Sales actions, including 5,800 new agreements and various amendments and modifications to existing agreements, according to agency figures. He reduced three different surcharges on customers, saving customers millions of dollars as well. Also, timelines shrunk, with DSCA offering 50 percent of all new FMS cases that flow through the process to partner nations in 49 days or less by Hooper’s exit.

And while Hooper did not want to preview what weapon sales totals for fiscal 2020 will be, he did say that the United States remains “on a very positive trajectory… We remain the global partner of choice. And I’m very optimistic that we’re going to continue to see positive trends in our foreign military sales this year and in the years to come.”


Izvor: CLICK
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #93 on: August 04, 2020, 06:10:00 pm »

И ова врста трговине се пребацила на "модерне" маркетиншке трикове: "акција", "платиш две добијеш три" и сл... Још да уведу, како се оно зваше "црни петак" и биће као и свака друга трговина...
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #94 on: August 13, 2020, 05:14:12 am »

Tajvan pregovara sa SAD o nabavci oružja
Tanjug 13.08.2020.

Tajvan pregovara sa SAD o nabavci podvodnih mina, kao i krstarećih raketa za obalnu odbranu, izjavila je danas tajvanska ambasadorka u SAD Sijao Bi-kim.

Sijao je rekla da se Tajvan suočava sa "egzistencijalnim pitanjem preživljavanja, s obzirom da Kina polaže pravo na teritorijalni suverenitet nad ostrvom" i da je zato potrebno da proširi svoje asimetrične mogućnosti, prenosi Rojters.

- Ono što podrazumevamo pod asimetričnim mogućnostima je isplativo, ali dovoljno smrtonosno da posluži kao odvraćanje - da bilo kakvo razmatranje invazije postane vrlo bolno - rekla je Sijao. Ona je navela da Tajpej trenutno sarađuje sa SAD na pribavljanju niza hardvera, uključujući krstareće rakete koje bi delovale u kombinaciji s autohtonim raketnim sistemom na Tajvanu kako bi pružili bolju obalnu odbranu. Ambasadorka je rekla da je Tajvan takođe želeo da ojača odbranu na ostrvima svojim kontrolama u Južnom kineskom moru, za koja Peking tvrdi da pripadaju Kini.

- Za Tajvan, naš prioritet u preživljavanju uključuje izgradnju odbrane samog Tajvana, ali i ostrva koja Tajvan trenutno kontroliše u Južnom kineskom moru - rekla je Sijao.

Vašington je prekinuo zvanične veze sa Tajpejem 1979. godine u korist Pekinga, ali je i dalje najveći snabdevač oružja na Tajvanu i zakonom je obavezan da mu obezbedi sredstva za odbranu, podseća agencija.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #95 on: August 17, 2020, 07:11:41 am »

Indija napravila spisak sa 101 oružjem/oruđem čiji je uvoz zabranjen u sledećih 7 godina, a sve kako bi se omogućio razvoj sopstvenog naoružanja i time smanjila zavisnost od uvoza.

Quote

India announces ban on 101 imported arms. Who benefits, and who loses out?

By: Vivek Raghuvanshi   August 14, 2020

NEW DELHI — To bolster self-reliance for its defense industrial base, India on Sunday released a list of 101 weapons and platforms that will be banned from import over the next seven years.

The list incorporates major armaments such as artillery guns, assault rifles, corvettes, sonar systems, transport aircraft, ammunition, radars, conventional diesel-electric submarines, communication satellites and shipborne cruise missiles. In announcing the move, Defence Minister Rajnath Singh called it “a big step toward self-reliance in defense production in accordance with Prime Minister Narendra Modi’s ‘Atmanirbhar Bharat,’ ” or “Self-Reliant India.” Singh added the decision will bring with it a great opportunity for the local defense industry to manufacture the items on the negative list by using domestic design and development capabilities.

“The embargo on imports is planned to be progressively implemented between 2020 to 2024,” the Ministry of Defense said in a statement. “The aim behind the promulgation of the list is to appraise the Indian defense industry about the anticipated requirements of the [Indian] armed forces so that they are better prepared to realize the goal of indigenization.”

The items on the list, worth a total of $53.4 billion, are to be manufactured in India, with local companies as prime contractors. Of these, about $17.3 billion will be either Army or Air Force programs, and defense contracts worth $18.6 billion will be meant for naval programs. The MoD said these orders will be placed with domestic companies within the next five to seven years. The domestic industry will now stand a better chance to compete among itself and cater to local demand, an MoD official told Defense News.

“Foreign-origin technology transfer will be key. However, the Indian companies will be in the driver’s seat,” the official said. Domestic private companies have welcomed the government’s move, but some defense experts doubt change will come. Baba Kalyani, chairman of Bharat Forge Limited, said this decision is a strategic step that will “propel the Self-Reliant India narrative and bolster the Indian defense equipment-manufacturing industry.” He added that the growth of the domestic sector will lead to self-reliance, reduced expenditure on imports, the saving of foreign currency, job creation and the revival of consumption, and that it will get India closer to its goal of a $5 trillion economy.

Jayant Patil, senior executive vice president of India’s largest private defense company Larsen & Toubro, said the defense policy reforms will provide long-term visibility, which he said is needed to drive investment. In contract, Vivek Rae, a former MoD chief of acquisitions, said the “gradual ban on imports of 101 weapons and platforms signals the strong intent of government to boost domestic defense production. However, some of these items are already made or assembled in India, and import content is also high. Therefore, business as usual will continue unless more orders are given to the private sector and import content reduced.” Rae also noted the cost of items manufactured or assembled locally tends to be higher than the cost of imported items. The quality of locally produced materiel is also a concern for Rae.

The embargo may not adversely affect foreign original equipment manufacturers, as they can continue involvement in MoD acquisition programs, either by way of direct product orders or through technology transfer or collaboration with the Indian companies, in respect to items not covered by the list, according to Amit Cowshish, a former financial adviser for acquisition at the MoD. It doesn’t matter whether an embargoed item is made by a joint venture or any other entity, so long as it is designed and developed in India, Cowshish added.

Indeed, an MoD official confirmed that foreign original equipment manufacturers now can set up joint ventures with a majority control up to 74 percent. The ventures would be considered Indian companies and thus be eligible for manufacturing the embargoed items, the official explained.


Izvor: www.defensenews.com
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #96 on: August 24, 2020, 08:45:32 am »



Rusija zaključila ugovore o izvozu oružja vredne pet milijardi dolara


Ruska državna kompanija za uvoz i izvoz vojnih tehnologija i usluga potpisala je ugovore u vrednosti od više od pet milijardi dolara za prodaju oružja.

Ove ugovore kompanija Rosoboroneksport je potpisala tokom prve polovine 2020. godine, saopštio je direktor kompanije Aleksandar Mihejev na plenarnom zasedanju foruma "Armija 2020".

"U prvih šest meseci uspeli smo da održimo komunikaciju sa našim partnerima. Potpisali smo ugovore vredne više od pet milijardi dolara. Obim saradnje omogućava nam da održavamo odnose sa 68 zemalja", precizirao je Mihejev.

Do kraja godine Rosoboroneksport će isporučiti oružje u inostranstvo u vrednosti od šest milijardi dolara, dodao je on.

Prema planu, 2020. godine kompanija bi trebalo da proda oružje u vrednosti od oko 13 milijardi dolara, prenosi Sputnjik.

"Ove godine ostalo je da izvršimo isporuke u vrednosti od više od 6 milijardi dolara kako bismo ispunili izvozne planove. Verujemo da ćemo uspeti", rekao je Mihejev.

Međunarodni vojno-tehnički forum "Armija", koji se 2020. godine održava šesti put, otvoren je u parku "Patriot" u Podmoskovlju.

Ove godine on će prvi put biti održan istovremeno sa Međunarodnim vojnim igrama, a osim toga, prvi put će se u okviru foruma održati poseban klaster ratne mornarice.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #97 on: August 31, 2020, 07:59:41 am »



Stigao prvi zahtev za kupovinu ruskog tenka Sprut-SDM1


Rusija je dobila zahtev za jedini na svetu laki plutajući tenk Sprut-SDM1 od potencijalnog stranog kupca.

To je izjavio glavni konstruktor Specijalnog konstruktorskog biroa za mašinstvo ruske odbrambene korporacije "Rosteh" Sergej Abudolov.

"Već je stigla porudžbina od stranog kupca za laki plutajući tenk 'Sprut', koji je trenutno započeo sa državnim testiranjima. Do sada jedna od zemalja Bliskog istoka pokazuje ozbiljno interesovanje, ali se radi u nekoliko regiona", rekao je Abdulov.

On, međutim, nije precizirao iz koje zemlje je stigla porudžbina i o kom iznosu novca je reč.

"Rosteh" je pre nedelju dana najavio početak državnih testiranja "Spruta", podseća Sputnjik.

Laki plutajući tenk "Sprut-SDM1" je borbeno oklopno guseničeno plutajuće vozilo sa artiljerijsko-raketnim kompleksom naoružanja kalibra 125 milimetara, koje može da izvodi marševe na razdaljini od 500 kilometara bez dopune goriva.

Može da se prevozi na desantnim brodovima i avionima vojno-transportne avijacije, kao i da desantuje uz pomoć padobrana zajedno sa posadom.

izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #98 on: August 31, 2020, 08:31:29 am »

Stigao prvi zahtev za kupovinu ruskog tenka Sprut-SDM1

Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #99 on: September 15, 2020, 02:55:29 pm »



Tramp: "Nemam ništa protiv toga da SAD prodaju oružje u Persijskom zalivu"


Američki predsednik Donald Tramp rekao je da nema ništa protiv toga da se savremeno oružje napravljeno u Americi prodaje zemljama Persijskog zaliva.

Do sada, SAD su se držale politike da ne prodaju napredno oružje zemljama Persijskog zaliva jer bi to moglo da potkopa vojnu prendnost Izraela. Podsetimo, SAD i Izrael su dugogodišnji saveznici.

Tramp je rekao da nema ništa protiv toga da se savremeno oružje napravljeno u Americi prodaje zemljama Persijskog zaliva, umesto što se prodaje jedino Izraelu u tom regionu, piše Sputnik news.

Ovo stanovište dolazi nakon što je Izrael za nekoliko nedelja sklopio dva mirovna sporazuma sa zemljama Zaliva - UAE i Bahreinom, navodno otvorivši put dugogodišnjoj želji Abu Dabija da kupi lovce F-35, mlaznjake EA-18G Growler, i bespilotne letelice Reaper.

izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #100 on: October 06, 2020, 11:45:22 am »

уторак, 06.10.2020.

Турци љути на Канађане због забране куповине оружја

АНКАРА – Турска је данас оптужила Канаду да има двоструке стандарде, након што је Отава суспендовала извоз оружја у Турску.

Министар спољних послова Канаде Франсоа-Филип Шампањ саопштио је раније да је обуставио извоз оружја у Турску, која подржава Азербејџан у рату. Канађани истражују да ли се њихова технологија користи у сукобу између Азербејџана и Јерменије.

„Рекао сам људима из мог министарства да утврде да ли су наши дронови учествовали у ратним окршајима”, рекао је Шампањ, пренео је Танјуг.

Турска, која има војни споразум са Азербејџаном, оптужила је Канаду да ствара препреке поводом извоза војне опреме у Турску, као и да се не понаша у духу НАТО пакта, чији је члан. У изјави Министарства спољних послова Турске се наводи да та земља изузетно поштује обавезе које је потписала приликом куповине оружја. Додаје се да су Уједињене нације саопштиле да је Канада једна од држава која је помагала рат у Јемену. У оптужбама на рачун Канаде Турци кажу и да подржавају јерменску дијаспору.

„Наша очекивања од Канаде је да води политику која се своди на дупле стандарде, да не потпада под антитурски утицај и да не гледа своје уске политичке интересе”, пише у саопштењу.

Izvor: www.politika.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #101 on: October 21, 2020, 06:18:47 am »



Šef Pentagona: Dve inicijative za obuzdavanje Rusije


Američki ministar odbrane Mark Esper govorio je o dvema inicijativama čiji je cilj obuzdavanje Rusije, ali i Kine.

Govoreći pred Atlantskim savetom Esper je rekao se prva inicijativa tiče jačanja odnosa sa saveznicima, dok se druga odnosi na modernizaciju trgovine oružjem. Kako je naveo, Amerika će uspostavljati i pratiti progres u odnosima sa svakim od saveznika.

Iako SAD imaju daleko više saveznika nego Kina i Rusija, rad sa saveznicima nije praćen u tom Ministarstvu na odgovarajući način.

„Veoma je teško unaprediti neki proces ako se ne prati progres“, konstatovao je Esper.

Esper je rekao i da SAD moraju da konkurišu Rusiji i Kini u odbrambenoj sferi  i da im ne dozvoli da osvoje deo tržišta u trećim zemljama.

Ruske i kineske državne kompanije često reaguju brže na zahteve potrošača, nego Amerika, rekao je šef Pentagona.

„Dok Peking i Moskva rade na širenju svog udela na tržištu naoružanja oni privlače druge zemlje u svoju mrežu bezbednosti i stvaraju izazov naporima Amerike da razvije sopstvene odnose s partnerima i otežavaju buduće američke operativne mogućnosti“, rekao je Esper, naglasivši da će Pentagon formulisati u većoj meri strateški pristup saradnji sa američkim proizvođačima oružja.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #102 on: November 02, 2020, 09:45:57 am »



Rusija izvozi pedeset novih modela vojne tehnike


Rusija namerava da u narednih 5-7 godina predstavi na svetsko tržište oko 50 novih modela vojne tehnike, saopštila je pres-služba ruske vojne korporacije Rosoboroneksport.

"Može se očekivati da će u narednih 5-7 godina Rosoboroneksport predstaviti na svetsko tržište oko 50 savremenih modela ruskih proizvoda, vojne namene“, navodi se u saopštenju.

Kako se naglašava, među modelima koji mogu biti izvezeni su tenk „Armata“, lovac pete generacije Su-57E, brodski helikopter Ka-52K, modernizovani Mi-28NE, kao i protivvazdušni raketni sistem „Anketj-400“.


izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #103 on: December 05, 2020, 06:10:10 am »

петак, 04.12.2020.

Америка у 2020. продала наоружање вредно 175 милијарди долара

ВАШИНГТОН - Продаја америчке војне опреме страним државама током фискалне 2020. године порасла је за 2,8 одсто, на 175 милијарди долара.

У претходној години САД су продале наоружање у вредности од 170 милијарди долара. Највећи уговор о продаји односи се на јапанску набавку 63 борбена авиона Ф-35 од компаније Локид Мартин по цени од 23 милијарде, преноси Ројтерс. Амерички Стејт департмент је обелоданио податке о продаји војне опреме и наоружања фискалне године која се завршава 30. септембра, преноси Танјуг.

Izvor: www.politika.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #104 on: December 07, 2020, 02:57:29 pm »



Makron: Nećemo uslovljavati prodaju oružja Egiptu


Francuski predsednik Emanuel Makron je danas rekao da je obavio "iskren razgovor" sa predsednikom Egipta Abdelom Fatahom el-Sisijem.

I rekao da neće uslovljavati prodaju oružja afričkoj zemlji, javio je Rojters.

Makron je govorio na konferenciji za novinare sa El-Sisijem, nakon što su se dvojica lidera susrela u Jelisejskoj palati.

Egipatski predsednik je u dvodnevnoj poseti Francuskoj i uprkos nadama da će odnosi dve zemlje biti bliži, utisak je da je poboljšanje u drugom planu zbog ljudskih prava u Egiptu, dodaje Rojters.

Makron je izjavio da, iako je došlo do napretka u stabilizaciji Libije, "postoje konstantne pretnje spoljnih faktora".

Francuski predsednik je dodao da neće uslovljavati prodaju oružja Egiptu zbog ljudskih prava, jer ne želi da oslabi poziciju Kaira u borbi protiv terorizma u regionu.

izvor
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.109 seconds with 22 queries.