PALUBA
April 28, 2024, 09:44:08 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Vremenske nepogode  (Read 7169 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 930



« on: December 17, 2008, 12:27:23 pm »

Za početak, interesuje me kako se brod osigurava od udara groma.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #1 on: December 17, 2008, 03:02:14 pm »

http://www.dunav.com/Dynamic/ListItems,intLangID,10,intCategoryID,139.html

Misliš na ovo osiguranje? Ili na osiguranje putem dovodjenja svih metalnih delova broda na isti potencijal?
Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 930



« Reply #2 on: December 17, 2008, 05:18:19 pm »

Nenene to. Nego na koji način osigurati brod na sred mora/okeana da ga ne udari grom.
Nema uzemljenje a jedini je u šta može da udari grom.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #3 on: December 17, 2008, 06:25:42 pm »

@Wasp
Pa brod ima gromobran , a uzemljenje je svuda oko tebe ( mozda se zove uvodnjenje ko zna )
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #4 on: December 17, 2008, 06:42:46 pm »

Nešto se ne sećam gromobrana, ali se sećam da su svi metalni delovi medjusobno povezani metalnim pletenicama...
Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 930



« Reply #5 on: December 17, 2008, 07:12:52 pm »

@Wasp
Pa brod ima gromobran , a uzemljenje je svuda oko tebe ( mozda se zove uvodnjenje ko zna )
Hm, ajde probaj da ubaciš uključen fen u kadu dok se tuširaš Smiley
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #6 on: December 17, 2008, 08:32:45 pm »

Ja imam veeeeeoooooommmmmaaaaa malo kose Cheesy Cheesy Cheesy sto se vidi sa avatara  angel
Rade pa sve sto je visoko izigrava gromobran.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #7 on: December 17, 2008, 08:44:42 pm »

Na brodovima se gromobran montira na vrhu jarbola ili nadgrađa, a "uzemljenje" je u kontaktu sa vodom. Kod metalnih brodova "uzemljenje" izigrava metalni trup jer je on u kontaktu sa vodom, dok kod drvenih ili plastičnih brodova "uzemljenje" izigrava metalna šipka koja viri iz trupa, a spojena je sa gromobranom, ili metalna traka koja se obmotava oko trupa i opet je spojena sa gromobranom.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #8 on: December 17, 2008, 09:20:59 pm »

Neznam ni sam koliko sam se puta peo na jarbol, ali nešto što liči na gromobran nisam video. Na najvišoj tački jarbola bila je antena uredjaja Hrom-K.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #9 on: December 17, 2008, 09:25:13 pm »

Ne znam za patrolce, ali mi smo na 152 imali metalni šiljak na vrhu jarbola.
Logged
ricinus
mornar
*
Offline Offline

Posts: 1


« Reply #10 on: January 22, 2009, 01:59:54 am »

Masu puta nam kresnuo grom u brod...jarbol obično....samo pukne i za iskri...malo pocrni mjesto udara ...i nikom ništa...željezo-voda  ..odmah provede...to se dešavalo više  puta u Indijskom Oceanu...pa navikli na to...bilo to davno....! Trgovačka mornarica M/V SEATRADER.....1970 God.  Ricinus
Logged
Gazda
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 502



« Reply #11 on: October 11, 2009, 10:21:33 pm »

imaš gromobran,na vrhu jarbola šiljak,mora biti iznad radio antene,jer grom često evaporizira radio antenu.....ako brod nije željezni onda treba sve veće metalne dijelove(ograde i sl,te motor obavezno da ga ne "sprži" zalutali napon)spojit na gromobran te na mesingane ili bakrene ploče(ne mogu se sjetit kako se zovu,odvode napon,imaju neka mala rebra na sebi;))koje su s vanjske strane trupa i odvode grom u more...
« Last Edit: October 11, 2009, 10:37:25 pm by bozo13, Reason: Neprimeran izraz / bez psovki molim » Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 000


« Reply #12 on: October 22, 2009, 08:34:11 pm »

Gazda je u pravu, potpuno. Većina nas se penjala na jarbol, ali nisu ljudi gledali drugo osim posla zbog kojeg su gore. Na drvenim brodovima se obično na kobilici, bočno sa obe strane montira bakarna ploča debljine oko 10 mm uzduž cele kobilice, a na nju su spojeni - uzemljeni svi metalni delovi pletenicama. M/J Podgorka je tu ploču na kobilici imala baš poveću, dobro sam je zapamtio dok sam je čistio "luftericom" prilikom dokovanja...
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 000


« Reply #13 on: October 22, 2009, 08:35:51 pm »

Znači, svaki brod je tako osiguran od groma - da struju munje sprovede najkraćim putem u more (vodu).
Logged
Gazda
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 502



« Reply #14 on: October 25, 2009, 10:24:58 pm »

Gazda je u pravu, potpuno. Većina nas se penjala na jarbol, ali nisu ljudi gledali drugo osim posla zbog kojeg su gore. Na drvenim brodovima se obično na kobilici, bočno sa obe strane montira bakarna ploča debljine oko 10 mm uzduž cele kobilice, a na nju su spojeni - uzemljeni svi metalni delovi pletenicama. M/J Podgorka je tu ploču na kobilici imala baš poveću, dobro sam je zapamtio dok sam je čistio "luftericom" prilikom dokovanja...
da,znaju imat i rebra mala po sebi,vjerovatno da se poveća dodirna površina s morem.
inače,dosta brodova nije osigurano nikako,ali ovako bi to trebalo po PS-u,i većina brodova u čarteru,jedrilica i imalo ozbiljnijih brodova je osigurano ovako
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 22 queries.