PALUBA
March 28, 2024, 01:20:06 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32   Go Down
  Print  
Author Topic: Antikineski vojni savez  (Read 55818 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #270 on: September 20, 2021, 09:55:31 am »


Moraćeš da progoglaš  Smiley

Ima raznih informacija, nisu poznate sve klauzule ugovora (neke nikad neće ni biti poznate), teško je tačno oceniti. U svakom slučaju u pitanju su velike pare na dug vremenski period. Pare čiji su deo Francuzi svakako računali da ubace u svoj iovako prenapeti budžet. Budžeti velikih zemalja poput Francuske se svakako planiraju godinama, ako ne i decinijama unapred, otud i svo ovo kukanje i bacanje kroasana kroz prozor.


Što znači da nikada sa sigurnošću nećemo znati. Tongue
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #271 on: September 20, 2021, 10:06:07 am »

RSE: Američko-britansko ponižavanje Francuske
SVET Autor: Beta 20. sep. 2021

Francuska se oseća izdano i poniženo posle bezbednosnog dogovora SAD, Velike Britanije i Australije u okviru kojeg je Kanbera otkazala ugovor o kupovini francuskih podmornica, prenosi Radio slobodna Evropa (RSE) pisanje svetskih medija uz ocene da bi trilateralni pakt mogao da ugrozi i transatlantske odnose.

U diplomatskom sporu među bliskim saveznicima bez presedana, Francuska je opozvala svoje ambasadore u Vašingtonu i Kanberi reagujući na dogovor SAD, Velike Britanije i Australije o pružanju Australiji tehnologije za podmornice na nuklearni pogon, piše Volstrit džurnal (The Wall Street Journal), prenosi RSE. Kao deo trilateralnog pakta, Australija je 15. septembra saopštila da će otkazati višemilionski ugovor o kupovini podmornica od Francuske, posle čega je vlada Emanuela Makrona donela odluku o povlačenju ambasadora. Francuska je tim potezom, kako ističe njujorški list, opozvala svog ambasadora u SAD prvi put u gotovo dva i po veka diplomatskih odnosa. Francuskom osećaju izdaje doprinosi i činjenica da je Vašington u protekloj deceniji tražio od svojih saveznika da se pridruže SAD u nastojanju da osiguraju snažniju prisutnost na Pacifiku.

Raskidanjem ugovora od oko 55 milijardi evra za 12 konvencionalnih podmornica s većinskom državnom francuskom kompanijom DCNS, Australija je odbila ne samo kompaniju nego Francusku, ukazuje Sandej tajms (The Sunday Times) uz ocenu da je to za Francuze bilo ništa drugo nego poniženje. Otkazivanje ugovora kao i činjenica da je Francuska izostavljena iz kreiranja novog strateškog saveza dogodilo se u loše vreme za Makrona, koji se sprema za predsedničke izbore u Francuskoj sledeće godine. Stoga, dodaje Tajms, njegova odluka o povlačenju ambasadora iz dve zemlje, iako deluje kao politički teatar, ipak naglašava težinu diplomatske krize. Istovremeno, i američke i britanski diplomate postavljaju pitanje zašto Francuzi nisu opozvali ambasadora u Londonu – da li je cilj bio da Velika Britanija prikaže kao beznačajna ili je to zato što su odnosi između Velike Britanije i Francuske toliko jaki?

Dok je Francuska osudila trilateralni pakt protiv Kine nazvan Aukus kao „nož u leđa“, to je sigurno bio neugodan poziv na buđenje Evropskoj uniji, ocenjuje BBC naglasivši da su se prošle nedelje stvari zahuktale izmedju Zapada i Kine, a EU nije baš znala u kom pravcu da gleda.

BBC: EU nije vojna sila

Ipak, dodaje BBC, taj poziv doveo je do druge neugodnosti – EU nije vojna sila. Uprkos nedavnim predlozima predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen za kreiranje „Evropske odbrambene unije“, države članice bi morale da definišu čemu bi takva unija služila, što prema mišljenju pojedinih stručnjaka ne bi bio lak zadatak. Neobično oštra reakcija Francuske na trilateralni sporazum sugeriše da bi to moglo imati dugoročne posledice na obećanje američkog predsednika Džozefa Bajdena da će resetovati transatlantske odnose posle četiri burne godine pod Donaldom Trampom, piše Vašington post (The Washington Post). Postoji niz razloga zašto su Francuzi toliko ljuti na Bajdenovu administraciju oko sporazuma s Britanijom i Australijom, ukazuje vašingtonski list, naglasivši kako je francuski ministar spoljnih poslova Žan-Iv Le Drian uporedio odluku SAD s nečim što bi „Tramp učinio“.

Makron do sada nije javno komentarisao dogovor o podmornicama, ali je njegova vlada jasno dala do znanja da smatra da je kriza relevantna za širu Evropsku uniju što bi moglo ići na ruku onima koji pozivaju da Unija pojača svoje odbrambene kapacitete i da se manje oslanja na SAD. Takvi su zahtevi već dobili na zamahu proteklih nedelja usled haotičnog povlačenja SAD iz Avganistana, dodaje list. Kako odnosi izmedju Francuske i SAD tonu na najniži nivo posljednjih decenija, Velika Britanija se pokazala kao neverovatni pobednik u savezu za pomorsku bezbednost koji je posejao bes i optužbe na tri kontinenta – i tiho zadovoljstvo u Londonu, piše Njujork tajms (The New York Times).

Prva opipljiva pobeda Borisa Džonsona

Britanska vlada odigrala je ranu ulogu u posredovanju u savezu sa SAD i Australijom za razmeštanje podmornica na nuklearni pogon u Pacifiku, tvrde zvaničnici u Londonu i Vašingtonu. Sporazum potpisan 15. septembra, po kojem će SAD i Britanija obezbediti Australiju podmornicama, potvrdio je status Velike Britanije kao vojne sile s nuklearnom ekspertizom, kao i pouzdanog saveznika SAD. Za premijera Borisa Džonsona, koji će se ove nedelja sastati s Bajdenom u Beloj kući i govoriti pred Ujedinjenim nacijama, to je prva opipljiva pobeda u kampanji da 18 meseci posle Bregzita Velika Britanija bude igrač na globalnoj sceni. Britanski zvaničnici naveli su dogovor kao dokaz britanske sposobnosti – u ovom slučaju, naglašava Njujork tajms, na račun evropskog suseda.

S druge strane, ocenjuju urednici Obzervera (The Observer), izuzimanje Francuske iz Aukus pakta stavlja Veliku Britaniju u opasnost od dalje izolacije posle Bregzita. Preterano oslanjanje na nepouzdanu Ameriku moglo bi biti kobno i, prema pisanju sestrinskog nedeljnika lista Gardijan (The Guardian), učiniti Britaniji medvedju uslugu ako ne shvati potrebu da očuva usklađenost s Evropom po pitanju bezbednosti i odbrane. Ljutita reakcija Emanuela Makrona na novi pakt ne odnosi se samo na izgubljene poslove već je reč o nacionalnom i diplomatskom poniženju koje dolazi sedam meseci pre teške borbe za ponovne izbore protiv oživljene krajnje desnice.

Izvor: www.n1info.com
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #272 on: September 20, 2021, 10:10:52 am »

Francuska i Australija saglasne da podmornice ne remete trgovinski sporazum
SVET Autor: Beta 20. sep. 2021

Francuski i australijski zvaničnici izjavili su da ogorčenost Pariza zbog raskidanja ugovora o kupovini podmornica neće poremetiti pregovore o sporazumu o slobodnoj trgovini Australije i Evropske unije.

Francuska je povukla svoje ambasadore u SAD i Australiji nakon što je američki predsednik Džozef Bajden prošle sedmice objavio novi savez o strateškom partnerstvu Amerike, Velike Britanije i Australije kojim će australijskoj floti biti isporučeno najmanje osam podmornica na nuklearni pogon. Tim dogovorom raskinut je ugovor vredan 90 milijardi australijskih dolara (56 milijardi evra) za kupovinu 12 konvencionalnih podmornica na dizel i električni pogon, od kompanije Naval Group, u većinski državnom vlasništvu Francuske.

Francuski ambasador u Australiji Žan Pjer Tibo demantovao je medijske napise da Francuska lobira kod Evropske unije da ne potpiše trgovinski sporazum sa Australijom o kojem se pregovara od 2018. godine.

„U ovoj fazi pregovori se nastavljaju i postoji veliki interes…da Australija ima sporazum o slobodnoj trgovini sa EU“, rekao je Tibo.

Australijski ministar trgovine Dan Tehan rekao je da će za nekoliko nedelja otputovati u Pariz na razgovor sa francuskim kolegom Frankom Risterom. Tehan je rekao da je njegova poseta Briselu u aprilu pokazala da postoji „snažno razumevanje za razgovore o sporazumu o slobodnoj trgovini sa EU, to je u zajedničkom interesu i Australije i Evrope“.

Francuski predsednik Emanuel Makron razgovaraće narednih dana sa Bajdenom prvi put od izbijanja diplomatske krize. Australijski premijer Skot Morison otputovao je danas u SAD na sastanak sa Bajdenom i liderima Indije i Japana koji čine čine takozvanu grupu „Quad“ (Quadrilateral Security Dialogue). Grupa Quad osnovana je sredinom 2000. godine kako bi se suprotstavila jačanju kineskog uticaja u regionu.

Izvor: www.n1info.com
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #273 on: September 20, 2021, 10:17:13 am »

Borba za Pacifik je počela
SVET Autor: Željko Pantelić 20. sep. 2021

Trojni sporazum, SAD, Velike Britanije i Australije o konstrukciji osam podmornica na nuklearni pogon je u Pekingu viđen kao početak stvaranja pacifičke verzije NATO pakta s ciljem da se obuzda “kineski zmaj”. Trilateralni pakt je deo mnogo šire priče koja obuhvata anglofonski savez poznat kao “Five eyes”, formiran tokom Drugog svetskog rata, i Quad (Quadrilateral Security Dialogue) sastavljen od SAD, Japana, Indije i Australije.

Povlačenje američkih trupa iz Avganistana, jačanje saveza sa Indijom, Japanom, Vijetnamom i Južnom Korejom, nova kooperativna linfa u tzv. Anglosferi, naoružavanje Tajvana, otvaranje pitanja ljudskih prava na sastancima vis-a-vis sa kineskim zvaničnicima, smirivanje tenzija sa Rusijom, predstavljaju srž politike američkog predsednika Džoa Bajdena s ciljem “obuzdavanja” Kine.

Izlaskom Velike Britanije iz EU vratila se na velika vrata priča o tzv. Anglosferi. Bregzit i nezadrživi uspon Kine su lansirali važnost “Five eyes” (Petoro očiju), najstarijeg međudržavnog špijunskog saveza, koji je u proteklih 80 godina bio motor za produbljivanje saradnje između anglofonskih zemalja: SAD, UK, Kanade, Australije i Novog Zelanda. Trojni sporazum je logična posledica saradnje u okviru “Pet očiju” i izraz poverenja Vašingtona i Londona da podele svoja znanja u konstrukciji podmornica na nuklearni pogon sa Kanberom. Podsetimo, samo šest država na svetu ima podmornice sa nuklarnim pogonom (SAD, Velika Britanija, Francuska, Rusija, Kina i Indija).

Australija se neko vreme zanosila da može da sedi na dve stolice, koristeći američki bezbednosni kišobran i profitirajući na trgovinsko-ekonomskoj saradnji sa Kinom. Australijsku lekciju bi trebalo da zapamte svi koji prave poslove sa komunističkim režimom u Pekingu. Čim je Kanbera izašla sa stavovima koji se nisu svideli Si Đinpinogovom režimu (tražili su nezavisnu istragu o poreklu kovida-19), Peking je uveo ekonomske i trgovinske sankcije na australijske proizvode čija je posledica bila ekonomska kriza na najmanjem kontinentu. Anglosfera je u prošlosti, a i danas u određenim konzervativnim krugovima u SAD, apostrofirana kao “snaga dobra” u čijim rukama je i najvažniji instrument kontrole planete: “Five eyes”.

Njen stub su SAD sa Velikom Britanijom, koja od kraja Drugog svetskog rata pokušava da bude Vašingtonu ono što je antička Grčka bila antičkom Rimu, neka vrsta moralnog, civilizacijskog uzora. Savez je proširen na druge anglofonske zemlje sa istim svetonazorima, odnosno na Kanadu, Australiju i Novi Zeland. Te zemlje baštine, uslovno rečeno, anglo-američki pogled na svet, protestantsku kulturu, baziranu na tzv. common law, liberalnoj demokratiji i slobodnoj trgovini, i kada je stani-pani imaju poverenja samo jedni u druge, što je najbolje shvatila Fancuska ove nedelje.

Komparativna prednost Vašingtona u odnosu na planetarne i regionalne takmace je što može da računa na strateški odlično raspoređene verne saveznike, okupljene u “Petoro očiju”. U multipolarnom svetu, lišenom ideoloških podela, sa vrlo prevrtljivim savezništvima i promenljivim prioritetima, odani i poverljivi saveznici su koliko retki toliko dragoceni, tim pre ako govore isti jezik i dele iste vrednosti. Reč je o velikoj komparativnoj prednosti Vašingtona u odnosu na Peking ali i Moskvu ili bilo koju drugu prestonicu sa pretenzijama da dominira planetom ili njenim delom.

Vašington je tokom predsednikovanja Ronalda Regana, Buša starijeg i Bila Klintona, krajem prošlog veka, iskoristio potencijal “Petoro očiju” da lansira američku ekonomiju i nadoknadi tehnološki jaz koji je američka industrija akumulirala u poslednjim decenijama u odnosu na Nemačku, Japan i druge konkurentske privrede. Konkretno, Amerikanci su najmoćniju špijunsku mrežu posle pada SSSR-a iskoristili za ekonomsku špijunažu kako bi favorizovali svoj tehnološki napredak i privredni rast. Najveća žrtva te špijunsko-ekonomsko-monetarne ofanzive bio je Japan koji je od ekonomske pretnje SAD, tokom osamdesetih godina prošlog veka, ušao u recesiju i krizu od koje se do danas nije u potpunosti oporavio.

Anglosfera je stvorena vek ranije pre nego što joj je dato ime, na prelazu između 19. u 20. vek. Posle neprijateljstva koje je trajalo više od jednog veka koje je kulminiralo paljenjem Bele kuće 1812. godine i okupacijom Vašingtona od strane britanskih trupa, u poslednjoj deceniji pretprošlog stoleća došlo je do tzv. velikog zbližavanja Londona i Vašingtona. Rađanje specijalnih veza između dve obale Atlantika imalo je svoje krštenje tokom venecuelanske krize 1895-96 godine i špansko-američkog rata 1898. godine. UK je na vrhuncu svoje moći, sa ove istorijske distance mogli bismo i da konstatujemo da je tada krenulo i krunjenje britanske imperije, ušla u sukob sa Venecuelom oko Gvajane. Predsednik južnoameričke države Hoakin Krespo računajući da će se Vašington držati Monroove doktrine uzdao se da će u sukobu sa Britancima Amerikanci stati na njegovu stranu.

Međutim, pod pritiskom javnog mnjenja u Londonu i Vašingtonu, izbegnut je sukob između SAD i UK, a Britanci su prihvatili da Amerikanci igraju ulogu arbitra, priznajući na taj način supremaciju nekadašnje kolonije na američkom kontinentu. Arbitražna komisija koju je odredio američki predsednik Grevor Klivlend nagradila je britansko poverenje dajući 90 odsto Gvajane nekadašnjoj metropoli. Par godina kasnije, lord Salisburi će skinuti prašinu sa maksime lorda Palmerstona da UK nema večne saveznike i neprolazne neprijatelje, već samo večne i neprolazne interese, i prvi put svrstati u jednom ratu Veliku Britaniju uz SAD. Govorimo o špansko-američkom ratu za Kubu u kojem su premijerno američki i britanski vojnici ratovali rame uz rame protiv zajedničkog neprijatelja.

Jedan od najvoljenijih američkih predsednika Teodor Ruzvelt je bio veliki zagovornik zbližavanja Vašingtona i Londona tokom svog mandata u Beloj kući: ”Imam snažan utisak da su narodi sa engleskog govornog područja danas mnogo više ujedinjeni nego što su to bili u poslednjih 125 godina jer su njihovi interesi u suštini istovetni”. Ruzvelt čiji su preci bili Holanđani nije se mnogo dvoumio na čiju stranu da stane tokom rata između Britanaca i Bura, takođe poreklom Holanđana koji su kolonizovali Namibiju i Južnu Afriku.

“Zbog ličnih simpatija bi trebalo da budem na strani Holanđana, ali bi nama Amerikancima donelo mnogo više koristi da se južno od Zambezija govori engleski kao u Njujorku”, opravdao je svoj stav Ted Ruzvelt. Nije slučajno ni da je majka Vinstona Čerčila, inače Amerikanka, bila pokretač Anglo-Sakskonske revije čiji je cilj bio zbližavanje Londona i Vašingtona. Njen sin će presudno doprineti učvršćivanju Anglosfere i kreiranju tzv. Pet očiju.

Naime, istog dana kada je Čerčil držao čuveni govor u Fluton o “Gvozdenoj zavesi” koja se spušta nad istočnom Evropom (inače vrlo licemeran budući da je Čerčil lično doprineo da deo istočnoevropskih zemalja među kojima i Jugoslavija završi u kandžama komunista) pozivajući Amerikance i Britance na bratsku saradnju među anglofonskim narodima i specijalne veze između Britanskog Komonvelta i SAD, u sedištu britanske obaveštajne službe je potpisivan pakt UKUSA. Taj sporazum je kasnije proširen na Kanadu, Australiju i Novi Zeland i tako je stvoreno “Petoro očiju” koje neće ostati samo na saradnji obaveštajnih službi, već će biti prošireni na vojni i ekonomski sektor u decenijama iza.

Trio SAD-Velika Britanija – Kanada je 1949. godine osnovao NATO s tim što su u noći pred potpisivanje osnivačke povelje Severnoatlantskog saveza, Vašington i London sklopili neku vrstu “podpakta” odnosno osovine SAD-UK- Kanada, koja i danas izaziva ljubomoru među drugim članicama NATO. Pred svaki važan sastanak, tokom njega, kao i na svakoj vežbi NATO, postoji prostor u koji mogu da uđu samo članovi privilegovane osovine, plus druga dva oka (Australija i Novi Zeland). Jedna od omiljenih anegdota u diplomatskom koru pri NATO prepričava kako su Poljaci i posle ulaska u NATO nastavili da se ponašaju kao da treba da uđu u Severnoatlantsku alijansu. Kada su im američke vojne diplomate rekle da to više nije potrebno, Poljaci su uzvratili: Pa znate, mi bismo da uđemo u sobu gde se zaista odlučuje.

Borba za Pacifik je počela. Francuska je izgubila 56 milijardi dolara vredan posao veka sa konstrukcijom podmornica za Australiju i jednu od glavnih uloga u Indo-pacifičkom regionu. Moraće da se zadovolji statusom “vodonoše”. Velika Britanija je potvrdila status preferencijalnog američkog “saveznika”. Istina je i da Vašington nastavlja da tretira EU kao maloletnog brata i sa dozom nepoverenja njene perjanice, Nemačku i Francusku. Međutim, u sukobu između Amerike i Kine neće biti moguće držati se po strani, posebno za prestonice kalibra Pariza i Berlina a u sukobu dve strane Pacifika, jasno je koja je manje zlo, daleko manje zlo, za slobodne ljude.

Izvor: www.nova.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #274 on: September 20, 2021, 10:52:28 am »



Quote
'French reaction' has been 'utterly ridiculous' amid cancelled sub deal

The Australian’s Foreign Editor Greg Sheridan says he thinks the “French reaction” to Australia's scrapping of the French submarine deal is just “utterly ridiculous”.

France has recalled its ambassadors from both the United States and Australia after the AUKUS trilateral partnership and subsequent new nuclear submarine deal was announced.

France has subsequently slammed Canberra for breaking the 2016 agreement worth $90 billion.

“Australia has done nothing wrong here,” Mr Sheridan told Sky News host Peta Credlin.

"The contracts were structured in a way that they were a series of sequential contracts and it was very clear, very explicit ... that we had a series of off-ramps.

“We haven’t broken any contracts; we’ve decided not to go ahead.

“I think Emmanuel Macron’s reaction is ridiculous.

“I think it’s driven by the French election next April."



Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #275 on: September 20, 2021, 10:57:50 am »



Quote
France's Macron to talk to Biden amid crisis over submarines

French President Emmanuel #Macron will speak in the coming days with President Joe Biden in their first contact since a major diplomatic crisis erupted between France and the United States over a submarine deal with Australia, an official said Sunday. The phone call is at the request of Biden, government spokesman Gabriel Attal said, adding that there was “shock” and “anger” at first in France over news of the deal.



Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #276 on: September 20, 2021, 12:45:59 pm »

Bajden traži razgovor sa Makronom kako bi smanjio tenzije
Srna 20.09.2021.

Predsjednik SAD Džo Bajden zatražio je telefonski razgovor sa predsednikom Francuske Emanuelom Makronom, usled pokušaja Amerike i Velike Britanije da smanje tenzije sa Parizom zbog novog bezbednosnog sporazuma sa Australijom.

SAD, Velika Britanija i Australija potpisale su prošle sedmice bezbednosni sporazum AUKUS o gradnji podmornica na nuklearni pogon i Kanbera se povukla iz ugovora za Francuskom. Britanski premijer Boris Džonson pokušao je da umanji zabrinutosti Pariza i istakao je da sporazum "nije planiran kao isključiv već je to nešto što ne treba da izaziva zabrinutost, posebno kod francuskih prijatelja".

Portparol francuske administracije Gabrijel Atal potvrdio je da je Bajden zatražio telefonski razgovor sa Makronom i da bi to trebalo da se desi u narednim danima.

"Želimo objašnjenja i SAD moraju da daju odgovor na ono što izgleda kao veliko kršenje povjerenja", istakao je Atal.

Francuski ministar spoljnih poslova Žan-Iv le Drijan opisao je potez Kanbere kao "nož u leđa i neprihvatljivo ponašanje između saveznika i partnera". Predsednik Francuske potom je naredio opoziv ambasadora iz Vašingtona i Kanbere.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #277 on: September 20, 2021, 12:57:02 pm »

Понедељак, 20.09.2021.

Однос Британија - Француска неуништив, упркос бесу Париза због договора о подморницама

Британски премијер Борис Џонсон инсистирао је данас на томе да је однос Британије са Француском неуништив, упркос бесу Париза због договора о подморницама између Аустралије и САД и Британије.

Он је исткао да су односи Велике Британије и Француске пријатељски упркос дипломатским превирањима, пренео је АП наводи Танјуг.

„Наша љубав према Француској је неизбрисива”, рекао је Џонсон новинарима који су путовали са њим у Њујорк на Генералну скупштину УН -а.

Истовремено, састанак француске министарке одбране Флоранс Парли и њеног британског колеге Бена Волиса одложен је јер споразум утицао на односе између Француске и њених главних савезника. Њих двоје је требало да се састану и обрате на састанку који је ове недеље организовао Француско-британски савет. Питер Рикетс, копредседавајући Савета, рекао је за „Гардијан” да је састанак одложен за касније.

Izvor: www.politika.rs
Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 481



« Reply #278 on: September 20, 2021, 02:48:08 pm »

@Djumba
Mislim, da nisam nigdje zapisao, da će se Kinezi iskrcati u Australiji pa da Amerikanci bacaju nuklearne bombe po Australiji. U svakom pogledu američka je politika zajedno sa svojom vojskom daleko kredibilnija sila, koja bi mogla u nekom trenutku ćak i upotrebiti nuklearno naoružanje (za svoje/mešovite interese), nego francuska. Nije toliko govora o samoj snazi obiju država nego više o spremnosti da neko upotrebi teško naoružanje i eskalira rat. Sa druge strane nabavka nuklearnih podmornica ukazuje na promenu doktrine australske mornarice, koja očigledno napušta obližnji akvatorij te se upućuje i u osporavane vode pa i prema kopnu.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #279 on: September 20, 2021, 03:36:11 pm »



Понедељак, 20.09.2021.

Однос Британија - Француска неуништив, упркос бесу Париза због договора о подморницама

Британски премијер Борис Џонсон инсистирао је данас на томе да је однос Британије са Француском неуништив, упркос бесу Париза због договора о подморницама између Аустралије и САД и Британије.

Он је исткао да су односи Велике Британије и Француске пријатељски упркос дипломатским превирањима, пренео је АП наводи Танјуг.

„Наша љубав према Француској је неизбрисива”, рекао је Џонсон новинарима који су путовали са њим у Њујорк на Генералну скупштину УН -а.

Истовремено, састанак француске министарке одбране Флоранс Парли и њеног британског колеге Бена Волиса одложен је јер споразум утицао на односе између Француске и њених главних савезника. Њих двоје је требало да се састану и обрате на састанку који је ове недеље организовао Француско-британски савет. Питер Рикетс, копредседавајући Савета, рекао је за „Гардијан” да је састанак одложен за касније.

Izvor: www.politika.rs



Quote
France cancels defence meeting with UK over submarine row

France has cancelled a meeting set for this week between its Defence Minister Florence Parly and her British counterpart Ben Wallace. The move comes after the United States, Australia and the UK sparked a full-blown diplomatic #crisis with France by announcing a strategic partnership under which US nuclear submarines will be supplied to Australia, effectively sidelining France.




Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #280 on: September 20, 2021, 04:17:19 pm »



Quote
The French are an 'unreliable ally'


Former Victorian Liberal Party President Michael Kroger says the French are an "unreliable ally".

"You go back to the Gulf Wars, and the aftermath, and Iraq, the French are basically part of the European League of Nations," Mr Kroger told Sky News Australia.

"They are not part of the traditional western alliance of Britain, Australia and America.

"They come and go when they please."




Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #281 on: September 20, 2021, 04:35:29 pm »



Severna Koreja osudila novi pakt zapadnih zemalja


S. Koreja je osudila novi bezbednosni pakt AUKUS, koji su potpisale SAD, VB i Australija, ocenjujući da bi mogao da izazove "trku za nuklearnim naoružanjem".

Zvaničnik ministarstva spoljnih poslova u Pjongjangu izjavio je da sporazum AUKUS "narušava strateški balans u Azijsko-pacifičkom regionu".

Dogovorom tri zemlje se predviđa da SAD i Velika Britanija daju Australiji tehnologiju kojom bi mogla da izgradi podmornicu na nuklearni pogon.

"Ovo je izuzetno nepoželjan i opasan čin koji će narušiti strateški balans u Azijsko-pacifičkom regionu i pokrenuti lančanu reakciju, odnosno, trku za nuklearnim naoružanjem", izjavio je predstavnik ministarstva spoljnih poslova iz Pjongjanga.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #282 on: September 20, 2021, 04:57:04 pm »



"Ne brinite, ljubav prema Francuskoj je neuništiva"


Eskalira svađa Francuske sa druge tri članice NATO, nakon što je Australija otkazala porudžbinu skupocenih nuklearnih podmornica.

Umesto toga, nastaje novi trojni savez koji bi trebalo da se suprotstavi Kini u Pacifiku.

Zbog spora oko nuklearnih podmornica između Francuske i triju savezničkih zemalja, Pariz je otkazao susret ministarke odbrane Florens Parli s britanskim kolegom Benom Volisom, piše Dojče vele.

Premijer Velike Britanije Boris Džonson pokušao je da umanji značaj spora s Francuskom. Novi vojni savez u indopacifičkom regionu između njegove zemlje, Australije i SAD "nije ništa zbog čega bi neko trebalo da brine, a pogotovo ne naši francuski prijatelji", rekao je Džonson u nedelju na putu prema Njujorku. I dodao: "Ljubav prema Francuskoj je neuništiva."

Nakon sklapanja vojnog i bezbednosnog saveza AUKUS sa SAD i Velikom Britanijom, australijska vlada je ranije odlučila da raskine posao nabavke podmornica od Francuske težak 56 milijardi evra. Umesto toga će Australija kupiti američke nuklearne podmornice.

Taj potez je razljutio vladu u Parizu. A celi slučaj opterećuje i budućnost NATO, izjavio je francuski šef diplomatije Žan-Iv Ledrijan. On je osim saveznicima prebacio "laži, dvoličnost i teško izigravanje poverenja i omalovažavanje".

U idućim danima se očekuje i krizni razgovor na najvišem nivou – između američkog predsednika Džoa Bajdena i francuskog kolege Emanuela Makrona.


Morison: Prioritet su australijski interesi

Australijski premijer Skot Morison u nedelju je naglasio da se ne kaje zbog raskida posla s Francuzima. "Razumljivo je da je u tom slučaju druga strana, koja je bila uključena u ugovor, razočarana i povređena. To shvatam", dodao je. Ali i naglasio kako prioritet imaju australijski interesi. Morison je dodao da je imao ozbiljne sumnje oko toga hoće li francuske podmornice uopšte biti dovoljne "za zaštitu naših suverenih interesa".

Neposredno nakon odluke, Pariz je na konsultacije povukao svoje ambasadore iz SAD i Australije. Taj nesvakidašnji potez samo dokumentuje nivo frustracije. Ambasador iz Londona nije povučen jer je Francuska svesna "konstantnog oportunizma" Velike Britanije, naglasio je ministar Ledrijan.

Novi vojni savez u Indopacifiku, Francuska smatra izazovom i za EU. Pariz se smatra velesilom u pacifičkom regionu pa je iznenađujuća objava novog trojnog "pakta" zatekla vlasti u francuskoj prestonici.

Ipak, oštra reakcija Pariza je riskantna, upozorava Bertran Badi, profesor međunarodnih odnosa na pariskom Institutu Sciences Po: "Ambasadori će morati da se vrate na svoja mesta, pogotovo u Vašingtonu." Ali napominje da ne može predvideti kako će se to dogoditi, a da Francuska ipak sačuva obraz. "Kad se nađete u krizi poput ove, bilo bi dobro znati gde je izlaz", kaže Badi.

Australija, SAD i Velika Britanija napominju da njihovi planovi ciljaju na kinesku ekspanziju u pacifičkom regionu. Američki predsednik Bajden je rivalitet s Kinom proglasio vrhovnim prioritetom spoljne politike.


"Sve je to zbog Kine”

Peter Dženings, direktor trusta mozgova Australijski strateški politički institut, formiranje trojnog saveza smatra velikim potezom. "Sve je to zbog Kine", kaže on i dodaje da se te tri zemlje združenim snagama i resursima žele suprotstaviti "agresivnoj Kini".

Dženings ipak ne smatra da je novi vojni savez neka vrsta "istočnog NATO", barem ne za sada. A hoće li AUKUS jednoga dana možda ipak to postati, to po Dženingsu ovisi primarno od ponašanja – Kineza.

Za Skota Lukasa, bivšeg profesora međunarodne politike na Univerzitetu u britanskom Birmingemu, kod sklapanje saveza svaka od te tri zemlje imala je svoju motivaciju.

Australijanci su očito bili nezadovoljni dilom s Francuzima oko nabavke podmornica, troškovi su rasli, a rok isporuke se odugovlačio. "Kao da Australijanci nisu imali osećaj da će dobiti ono što su hteli."

Velika Britanija je, prema njegovom mišljenju, nakon Bregzita i izolacije od Evrope dobila priliku da pokaže da je "Globalna Britanija vrlo važna". A za SAD, napominje Lukas, to je "signal nakon Avganistana da oni imaju saveznike, da su vodeći u svetu". Ali to može biti i naznaka zaoštravanja američke politike prema Kini u skoroj budućnosti, dodaje profesor.

Da situacija bude komplikovanija, oglasila se i Severna Koreja. Zvaničnik tamošnjem Ministarstva spoljnih poslova je poručio da će Pjongjang reagovati ukoliko izbije "trka u naoružanju" koja bi poremetila balans u regionu.


izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #283 on: September 20, 2021, 05:02:30 pm »

A istovremeno drug Si, koji nije morao prstom da mrdne...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 001b.jpg (51.5 KB, 470x595 - viewed 0 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #284 on: September 20, 2021, 06:08:11 pm »

Kako je Australija ponizila Francusku
SVET Autor: Anđela Krstovic 20. sep. 2021

Bura nakon potpisivanja pakta Aukus još se ne stišava, čak, čini se da se more tek uzburkalo. Besna Francuska opozvala je tokom vikenda ambasadore iz SAD i Velike Britanije nakon što su ove dve zemlje sklopile dogovor sa Australijom za nabavku nuklernih podmornica. Pariz, koji je tim dogovorom ostao bez desetina milijardi dolara, prvi put u istoriji povukao je svoje predstavnike iz Vašingtona. Za naredne dane najavljen je i sastanak Makron-Bajden kada bi dva predsednika trebalo da razgovaraju o diplomatskoj krizi kojoj se trenutno ne nazire kraj.

Povlačenje ambasadora francuski šef diplomatije Žan-Iv le Drijan prokomentarisao je rečima da se „saveznici ne odnose jedni prema drugima sa takvom brutalnošću i takvom nepredvidljivošću“ i dodao da „zaista postoji kriza“. Drijan se nije tu zaustavio već je dodao da „postoje razlozi zbog kojih Francuska dovodi u pitanje snagu saveza (sa SAD i Velikom Britanijom)“, rekao je Le Drijan.

Francuska je sklapanjem pakta Auskus izgubila na desetine milijardi dolara. Različiti izvori navode različite cifre – od 60 do čak 90 milijardi dolara za 12 konvencijalnih podmornica na elektro-dizel pogon na čijoj izgradnji je Francuska već počela da radi. Koliki god da je ceh u pitanju, svakako je Pariz ostao bez velike svote novca, ali to nije jedini razlog zašto su Francuzi ljuti. Reč je i o načinu, a posebno trenutku u kojem je Australija saopštila Parizu da odustaje od ugovora. Kako navodi „Gardijan“, australijska vlada zvanično je saopštila francuskoj vladi da odustaje od ugovora tek 15. septembra, svega nekoliko sati pre nego što će na video konferenciji Džozef Bajden, Boris Džonson i Skot Morison objaviti potpisivanje Aukus pakta, trojnog saveza koji je prvi čovek SAD tada ocenio kao „istorijski“.

Francuskoj nije samo zaboden nož u leđa, kako je dan kasnije izjavio Drijan, već je i ova zemlja ponižena u očima svetske javnosti. Jer, ako je reč samo o nuklearnim podmornicama, Francuska je to takođe mogla da isporuči Australiji, međutim nisu ni uzeti u obzir. Naime, Francuska je jedna od sedam zemalja koja ima potrebnu tehnologiju za nuklearne podmornice. Čak prema navodima „Fajnenšl tajmsa“, Pariz je Australiji u junu nudio da naručene konvencijale podmornice pretvore u podmornice na nuklearni pogon, ali odgovora nije bilo.

Kasnije, braneći odluku da se okrenu SAD i Velikoj Britaniji, australijski premijer Skot Morison izjavio je da je u junu rekao francuskom predsedniku Emanuelu Makronu da postoje „vrlo stvarna pitanja o tome da li će sposobnosti konvencionalnih podmornica odgovoriti na strateške bezbednosne potrebe Australije u Indo-Pacifiku“, ali nije poznato zašto francuske podmornice na nuklearni pogon nisu bile opcija za Kanberu iako su jeftinije od američkih i britanskih.

Ko će više zaraditi?

Čini se da je odluka Australije više bila politička, posebno jer okretanjem ka SAD gube na još jednoj strani pored Pariza. Najveći trgovinski partner Australije je glavna meta Aukusa – Kina. Australijska privreda imala je velike koristi od odnosa sa Pekingom. Izvoz u Kinu skočio je sa oko 3,6 milijardi dolara 2000. godine na više od 74 milijarde dolara do 2015. godine. Neki ekonomisti tvrde da je kinesko unosno tržište pomoglo u zaštiti Australije od recesije tokom globalne finansijske krize. Pitanje koje se nameće je ko će najviše profitirati od Aukusa. Amerika će od ove saradnje svakako imati koristi u strateškom i vojnom smislu, ali kako stvari sada stoje, više novca mogla bi da zaradi Britanija.

Prema navodima američkih medija, podmornice koje stižu u australijsku flotu verovatno će se zasnivati ili na britanskim podmornicama „Astute“ koje je pravi kompanija „BAE Sistems“ ili na ekvivalentu američke mornarice klase „Virginia“ koje prave američki „General Dinamics Electric Boat“ i „Newport News Shipbuilding“. „BAE Sistems“ je u prednosti, jer je ova britanska kompanija već angažovana na nekoliko projekata za australijsku mornaricu, a i cena njihovih podmornica je nešto niža od američkih, iako je tehnologija slična. Aukus sporazum nije kratkoročan, tako da na stolu nije samo cena podmornica. S obzirom da Australija nema svoj nuklearni program, i u narednim godinama i decenijama SAD i Velika Britanija biće zadužene za održavanje i popravke.

Izvor: www.nova.rs
Logged
Pages:  1 ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.042 seconds with 23 queries.