PALUBA
April 19, 2024, 08:18:35 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18   Go Down
  Print  
Author Topic: Atomi nuklearnih sila bez kontrole?  (Read 41552 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #135 on: August 04, 2021, 07:21:16 am »




Quote
US Faces Strategic Crisis as China and Russia Upgrade their Nuclear Deterrent Forces



Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #136 on: August 07, 2021, 06:56:45 am »



Američki portal: Nuklearni rat između Rusije i SAD realan


Nuklearni rat između Sjedinjenih Američkih Država i Rusije predstavlja stvarnu pretnju, smatra penzionisani agent američke vojne obaveštajne službe Rebeka Kofler.

„Opasnost od sukoba dveju sila postoji od trenutka raspada Sovjetskog Saveza zbog postojanja dva dijametralno suprotna pogleda na svet“, napisala je Koflerova za „Hil“.
Autorka članka je pretpostavke za početak budućeg otvorenog sukoba videla u modernizaciji ruskog nuklearnog naoružanja.

Po njenom mišljenju, nuklearna doktrina savremene Rusije mnogo je opasnija od njenog sovjetskog pandana koji je postojao tokom Hladnog rata.

„Nuklearni arsenal SSSR-a na kraju je postao psihološko oružje koje se nikada nije koristilo u borbi“, istakla je ona.

Međutim, Koflerova naglašava da ruska doktrina izlazi van okvira „teorijske“ i počiva na „stvarnosti“.

Rusija je jedina zemlja koja ima potencijal da zbriše Ameriku sa lica zemlje nuklearnim udarima sa kopna, mora ili vazduha. Nema sumnje da su dve zemlje „spremne za nuklearni sukob", samo je pitanje kako ga sprečiti, zaključila je autorka članka.

izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #137 on: August 09, 2021, 09:43:35 am »

Понедељак, 09.08.2021.

УН подржавају Русију и САД у дијалогу о контроли наоружања

ЊУЈОРК - Генерални секретар Уједињених нација Антонио Гутерес подржао је тежњу Русије и Сједињених Америчких Држава за дијалогом о контроли наоружања на 76. годишњици америчког атомског бомбардовања Нагасакија.

Гутерес је рекао да се нуклеарни рат „не може добити и никада не сме водити” и да чак 76 година након бомбардовања „настављамо да живимо у сенци облака атомске гљива”, пише ТАС С.

„Позивам све стране Уговора о неширењу нуклеарно оружја (НПТ) да на својој предстојећој десетој конференцији о прегледу предузме кораке у елиминацији оружја”, рекао је Гутерес, преноси Танјуг.

САД бациле су уранијумску бомбу од четири тоне на Хирошиму шестог августа 1945. године и убиле најмање 70.000 људи, а три дана касније бациле су још једну бомбу на Нагасаки, сравнивши град за земљом и убивши најмање 70.000 људи. Процењује се да је укупан број жртава америчког атомског бомбардовања Јапана око 190.000.

Izvor: www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #138 on: August 22, 2021, 05:59:25 pm »

Kineska vojska testirala dva nova tipa raketnih bojevih glava
Novosti onlajn 21. 08. 2021.

RAKETNE jedinice kineske armije testirale su uspešno dva nova tipa visoko preciznih konvencionalnih bojevih glava, saopštila je državna televizija CCTV.

Oba projektila, lansirana u pustinjskom regionu na severozapadu Kine „probila su višestruku neprijateljsku odbranu udaljenu stotinama kilometara i uništile neprijateljsku metu“, saopšteno je na CCTV. Novi projektili, čiji tip nije saopšten, „proširile su i povećale sposobnosti raketnih snaga raketama sa bojevim glavama“, navedeno je u izveštaju.

Takođe, kako je dodato, ova vežba je značajno povećala ofanzivne i defanzivne sposobnosti raketnih jedinica.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #139 on: August 30, 2021, 08:10:46 am »




Quote
US Strategic Command Talks Up Nuclear Challenge From China as US Faces Military Overstretch



Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #140 on: August 30, 2021, 11:49:39 am »



Pentagon o ranjivosti svog PVO sistema: Bespomoćni smo


Američki vojnici priznali su da su bespomoćni protiv ruskog i kineskog strateškog nuklearnog naoružanja. Agencija za protivraketnu odbranu (Missile Defense Agency, MDA) objavila je da planira da napravi nov mnogoslojni sistem protivraketne odbrane.

Vašington se nada da će novi sistem pouzdano štititi teritoriju zemlje u borbi protiv najmodernijih udarnih kompleksa.


Sistemski problemi kompleksa

Sa pojavom najnovijih ruskih sredstava nuklearnog uzdržavanja, kao što je ruska superteška interkontinentalna balistička raketa „Sarmat“ i hipersonični raketni kompleks „Avangard“, u Pentagonu već otvoreno govore: Moskva je pretekla Vašington u vojnoj tehnologiji. Mogućnosti nacionalnog sistema protivraketne odbrane (PRO) su nedovoljne da bi se bar delimično smanjila potencijalna šteta u slučaju trećeg svetskog rata. U agenciji smatraju da je potreban drugi pristup.

Danas Ameriku od masovnog napada interkontinentalnih balističkih raketa čuva nekoliko desetina kopnenih protivavionskih raketa GBMD (Kopnena odbrana za presretanje raketa) koje se nalaze na Aljasci i u Kaliforniji. One su predviđene za hvatanje balističkih raketa na srednjem delu putanje u svemiru. Tri stacionarna radara PAVE PAWS na važnim strateškim pravcima izdaju naredbe presretačima koji uništavaju rakete i njihovu municiju.

Ovaj sistem je uveden 2005. godine, ali je tek polovina ciljeva bila pogođena. Američka vlada je bila nezadovoljna lošim rezultatima i visokom cenom PRO.

Vašington je sredinom 2010. godine potrošio skoro šest milijardi dolara na razvoj novih delova za rakete prema programu Redesigned Kill Vehicle (RKV). Međutim, 2019. godine je projekat obustavljen. Prema podacima iz medija, pronađeni su ozbiljni nedostaci na konstrukciji, ali je sistem dobio još jednu šansu.

U aprilu 2020. godine Pentagon je naručio da se naprave presretači naredne generacije po programu Next-Generation Interceptor (NGI). U upotrebu će ući najverovatnije u drugoj polovini 2020-ih. Do tada će o bezbednosti SAD brinuti druga sredstva, među kojima i elementi regionalne PRO u raznim delovima Zemlje.


Morski štit

Prvi ešalon perspektivnog sistema su brodovi sa protivraketnim sistemima „Idžis“ i protivraketama „Standard“, razarači „Arli Berk“ i krstarice „Ticonderoga“. Većina dežura u Tihom okeanu i predstavlja mobilni štit protiv kineskih i severnokorejskih raketa. Prema novoj koncepciji Agencije za protivraketnu odbranu deo brodova će biti premešten pored američke obale.

Amerikanci su u novembru prošle godine ispitali sledeći tip presretača „Standard“ SM-3 Blok IIA. On je iznad Havaja uspešno uništio metu koja imitira monoblokovsku interkontinentalnu balističku raketu. Uskoro će modernizovan „Standard“ primenjivati protiv složenijih balističkih ciljeva i sredstava protivraketne odbrane.

SAD ne isključuje mogućnost da se na njihovoj teritoriji lociraju kopnene varijante sistema protivraketne odbrane „Idžis ašor“. Slične komplekse su amerikanci postavili i u Poljskoj i Rumuniji. Planirali su da ih postave i u Japanu, ali je Tokio odbio. Pretpostavlja se da će upravo „Idžis“ biti druga granica protivraketne odbrane.


Protiv hipersoničnosti

Poslednja granica su kopneni kompleksi malog radijusa delovanja, sistemi „THAAD“. Sada se takvi sistemi koriste u Južnoj Koreji i na teritoriji Guamu. Pre godinu i po dana agencija je tražila 273 miliona dolara za njihovu modernizaciju. „THAAD“ ima zadatak da presreće blokove raketa na krajnjem delu leta. Koliko će njih biti potrebno da se pokrije SAD nije poznato.

„Najsloženiji zadatak, koji je pred nama, je povezivanje sva tri sloja perspektivne protivraketne odbrane u jednu celinu. Kako bi se iskoordinisale akcije potrebno je napraviti efikasnu komunikacionu mrežu i integrisati u sistem komplekse PVO ‘Patriot’. Oficiri koji rukovode protivraketnom odbranom zemlje moraju imati izbor koja sredstva mogu da koriste u jednom ili drugom trenutku“, rekao je direktor Agencije za protivraketnu odbranu i vice-admiral Džon Hil.

Modernizacija PRO još nije završena i Pentagon mora da reši niz problema. Prvo, nije poznato koliko je brodova potrebno, drugo, za sada nema jedinstvene kontrole mnogoslojnog sistema PRO i treće, nije dokazana efikasnost perspektivnih kompleksa protiv najnovijeg ruskog i kineskog naoružanja.

Analitičari američkog univerziteta Hadson su prošle nedelje došli do zaključka da nije tako lako povećati broj raketa. Pored toga, Pentagon mora i da razvija avijaciju na račun mobilnih presretača na savremenim lovcima. Važnu ulogu će imati i sateliti orbitalne grupe koji će pratiti ciljeve na svim delovima leta.

Prema mišljenju eksperata, savremena američka PRO može da uništi samo relativno spore rakete koje lete predvidljivom rutom. Konstruktorima predstoji još da shvate kako se uništavaju manevarski borbeni blokovi koji lete ka meti hipersoničnom brzinom.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #141 on: August 31, 2021, 01:26:13 pm »



Amerika i Rusija mogu potpisati nekoliko sporazuma u sferi strateške stabilnosti


Rusija i Sjedinjene Američke Države u budućnosti bi mogle da sklope nekoliko sporazuma u sferi strateške stabilnosti, izjavio je ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov.

„Predlažemo da predmet sporazuma sa Amerikancima, a možda će ih biti nekoliko, bude sve strateško naoružanje, kako nuklearno, tako i nenuklearno, ofanzivno i odbrambeno. To je naša logika, Amerikanci imaju nešto drugačiji pristup, oni žele da uključe sve nuklearno oružje bez izuzetka, uključujuću nestrateško“, rekao je Lavrov.

Takođe je naglasio da je siguran da su SAD, kao i Rusija, zainteresovane da pronađu zajednički imenitelj u sferi ograničavanja naoružanja.

„U septembru će se održati nova runda konsultacija o strateškoj stabilnosti“, dodao je ministar.

Takođe je istakao da u Vašingtonu shvataju neprihvatljivost nuklearnog rata, što je potvrđeno u zajedničkoj izjavi predsednika Rusije Vladimira Putina i Džoa Bajdena, kao i konkretnim akcijama tokom pregovora.

„Međutim, to ne znači da naše zapadne kolege, uključujući SAD, neće nastaviti da nam prave smicalice, ali ja ne sumnjam u to da niko od njih, ozbiljnih političara, čak i ne razmišlja o mogućnosti da sve to rezultira ozbiljnim ratom“, konstatovao je Lavrov.

Kako je dodao, svaki razuman političar razume da je novi svetski rat neprihvatljiv.

izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #142 on: September 07, 2021, 11:35:05 am »

NATO poziva Kinu da se pridruži sporazumu o atomskom oružju
Tanjug 07.09.2021.

Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg pozvao je danas Kinu da se pridruži međunarodnim naporima za ograničavanje širenja nuklearnog oružja, zbog zabrinutosti da Kina ubrzano razvija rakete sposobne da nose atomske bojeve glave.

Stoltenberg je na godišnjoj konferenciji NATO-a o kontroli naoružanja, rekao da u budućim razgovorima o ograničenju raketa mora biti uključeno više zemalja, ne samo Rusija, piše AP.

- Kao globalna sila, Kina ima globalne odgovornosti u kontroli naoružanja. I Pekingu bi takođe koristila uzajamna brojčana ograničenja, povećana transparentnost i veća predvidljivost - rekao je Stoltenberg i dodao da su to "temelji međunarodne stabilnosti".

- Kina gradi veliki broj raketnih silosa, što može značajno povećati njene nuklearne sposobnosti. Sve se to dešava bez ikakvih ograničenja i uz potpuni nedostatak transparentnosti - rekao je Stoltenberg.

Sjedinjene Američke Države su se 2019. godine povukle iz sporazuma o nuklearnim raketama srednjeg dometa (INF) iz 1987. godine, optužujući Rusiju za kršenje bilateralnog pakta. Rusija negira da je prekršila pravila sporazuma. Kako se taj sporazum raspao, Kina je nastavila da proizvodi nuklearno oružje i nije do sada pokazala nikakve naznake da je sklona da se pridruži razgovorima o neširenju nuklearnog oružja.

Stoltenberg je pozdravio sporazum između SAD-a i Rusije o produženju za još pet godina novog sporazuma START kojim se ograničava njihovo strateško nuklearno oružje i dodao da bi trebalo dodati još vrste oružja u sporazum, uključujući nove tehnologije poput veštačke inteligencije.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #143 on: September 10, 2021, 08:21:16 am »



Rusija ne igra političke igre na temu strateške stabilnosti


Rusija se nada odgovornom pristupu Sjedinjenih Američkih Država temi strateške stabilnosti, Moskva ne igra političke igre na ovu temu, izjavio je zamenik ruskog ministra spoljnih poslova Sergej Rjabkov.

On je napomenuo da je osnovni stav Rusije na pregovorima sa Sjedinjenim Američkim Državama o strateškoj stabilnosti identičan onom koji je prenet američkoj strani u oktobru 2020. godine na kraju rada prethodne administracije i u februaru 2021. godine sadašnjoj administraciji ubrzo nakon inauguracije predsednika Džozefa Bajdena.

„Ovo je odraz činjenice da naš stav nije oportunistički, već dosledan. Zasnovan je na dubokoj analizi i jasnom shvatanju naših nacionalnih interesa. Ovo govorim da bih naglasio: mi ne igramo političke igre oko strateške stabilnosti. Shvatamo fundamentalni značaj ovih pitanja za osiguravanje i naše bezbednosti i međunarodnog mira. Računamo na to da će američka strana zauzeti jednako odgovoran pristup“, rekao je Rjabkov u intervjuu za list „Komersant“.

Kako je naveo, Rusija se nada da dijalog sa Sjedinjenim Američkim Državama o strateškoj stabilnosti neće u potpunosti zavisiti od unutrašnjih procesa u Vašingtonu.
 
„Ne bismo želeli da naš dijalog, koji je već pokrenut, postane potpuno zavisan od nekih unutrašnjih procesa u SAD. Naprotiv, želeli bismo se da se barem nadamo da će tok i sadržaj našeg dijaloga imati direktan i suštinski uticaj na to kako se razvija misaoni proces i međuagencijski rad u Vašingtonu na doktrinarnim dokumentima“, objasnio je zamenik ruskog ministra.

Rjabkov je dodao da se Rusija i SAD nisu dogovorili o formiranju radnih grupa o strateškoj stabilnosti.

Diplomata je objasnio da Moskva i Vašington mogu da razviju nekoliko pravno i politički obavezujućih dokumenata o strateškoj stabilnosti, pri čemu nije isključeno određeni broj dokumenata može da predstavlja izvršne sporazume koji ne podrazumevaju ratifikaciju.


Kontrola naoružanja

Moskva bi želela da Vašington konkretizuje svoj stav o principima dijaloga o kontroli naoružanja, uključujući i pitanje ograničavanja nosača bojevih glava srednjeg dometa, naveo je Rjabkov.

On je dodao da je Rusija odavno to predlagala i da ti predlozi ostaju na pregovaračkom stolu.

„Što se tiče svih (nuklearnih) bojevih glava, smatramo da, uz sav značaj teme bojevih glava kao takvih, prioritet treba dati sredstvima za isporuku, to jest nosačima“, istakao je diplomata.

Prema njegovim rečima, to bi odgovaralo interesima obeju zemalja.


Moratorijum na raspoređivanje raketa

Moskva nije prekidala dijalog sa SAD na temu proverivih kontra-moratorijuma na raspoređivanje raketa srednjeg i kratkog dometa u Evropi, nadajući se da će se rešenje ipak pronaći, rekao je Rjabkov.

„O tome ćemo razgovarati sa Amerikancima i njihovim evropskim saveznicima. Ovaj razgovor je u toku. Nije prekinut. Sada, uzimajući u obzir našu prilično intenzivnu razmenu signala sa Amerikancima i nastavak dijaloga u međuresornom formatu, mislim da će tema dobiti dodatnu relevantnost“, objasnio je on.

„Videćemo šta će se dogoditi. U krajnjem slučaju, u ovoj oblasti jednostavno ne možemo a da ne postignemo bar jasnoću, ali, naravno, u idealnim uslovima – pokretanje procesa pretraživanja koji i dalje, nadam se, mogu dovesti do pronalaženja zajedničkih tačaka“, zaključio je on.

izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #144 on: September 19, 2021, 05:29:37 am »

184. lansiranje rakete na Floridi: Američka mornarica uspešno testirala balističku raketu Trajdent II
Tanjug 18.09.2021.

Američka ratna mornarica uspešno je testirala balističku raketu Trajdent II, koja je ispaljena sa obale Kejp Karneval u državi Floridi.

Primarni cilj ove akcije bio je da se demonstrira spremnost Strateškog sistema naoružanja mornarice i posade pre operativnog raspoređivanja, nakon predviđenog remonta dela podmornice za dopunu goriva, preneo je sajt američke mornarice navy.mil.

"Ovaj test, kao i slični, naglašavaju našu spremnost i sposobnost za strateško odlučivanje u 21. veku", rekao je admiral Tomas Iši, koji je ujedno i direktor globalnih operacija američkih oružanih snaga.

Ovo lansiranje rakete iznad Atlantskog okeana bilo je 184. uspešno testiranje rakete Trajdent II.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #145 on: September 26, 2021, 12:19:52 pm »



Čovečanstvo je na korak od nuklearnog uništenja: Dramatično upozorenje iz UN


Čovečanstvo je preblizu nuklearnog uništenja, objavio je na svom Tviter nalogu generalni sekretar UN Antonio Gutereš.

„Skoro 14.000 komada nuklearnog oružja je uskladišteno širom sveta. To je neprihvatljivo i sada je trenutak da zauvek razbijemo pretnju od nuklearnog sukoba, eliminišemo nuklearno oružje iz našeg sveta i uvedemo novu eru poverenja i mira“, rekao je generalni sekretar svetske organizacije.

Danas se obeležava Međunarodni dan potpune eliminacije nuklearnog oružja.


izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #146 on: October 08, 2021, 05:46:24 am »

SAD javno saopštile koliko imaju nuklearnih raketa
Srna 07.10.2021.

SAD su u septembru prošle godine imale 3.750 nuklearnih bojevih glava, u odnosu na 3.822 u 2017, saopštila je administracija američkog predsednika Džoa Bajdena.

Vašington je odlučio da javno saopšti broj američkog nuklearnog oružja prvi put od 2018. godine.

- Povećanje transparentnosti nuklearnog arsenala različitih država igra važnu ulogu u naporima za neširenje nuklearnog oružja i razoružanje, uključujući obaveze prema Ugovoru o neširenju nuklearnog oružja - objavila je Američka nacionalna agencija za nuklearnu bezbednost.

Trenutni podaci ukazuju na smanjenje nuklearnog arsenala za oko 88 odsto u poređenju sa maksimalnim iz 1967. godine, kada su SAD imale 31.255 bojevih glava, te za oko 83 odsto u odnosu na 1989, godinu pada Berlinskog zida, u kojoj su imale 22.217 bojevih glava. Otkrivanje informacija o broju američkog nuklearnog arsenala pomoći će američkim diplomatima u pregovorima o kontroli naoružanja na konferenciji država potpisnica Ugovora o neširenju nuklearnog oružja koja će biti održana sledeće godine, smatraju u Vašingtonu, navodi portal "Hil".

Izvor: www.blic.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #147 on: October 12, 2021, 06:56:54 am »



Rusija: Na pravljenje novih tipova naoružanja nas je primorala Amerika


Razvoj naprednih sistema naoružanja je prinudna mera Rusije kao odgovor na postupke Sjedinjenih Američkih Država, izjavio je vršilac dužnosti zamenika direktora Odeljenja za neširenje i kontrolu naoružanja Ministarstva spoljnih poslova Rusije Konstantin Voroncov.

„Razvoj perspektivnih sistema je prinudna mera i povezana je sa potrebom da se održi strateški balans koji mogu potkopati destabilizujući koraci SAD u razvoju neograničenog globalnog sistema protivraketne odbrane u kombinaciji sa visoko preciznim nenuklearnim sredstvima za globalni udar koja su sposobna da rešavaju strateške zadatke, kao i drugi postupci koji ugrožavaju stratešku stabilnost“, istakao je Voroncov tokom obraćanja u Prvom komitetu Generalne skupštine UN.

Kako je dodao, o svim tim faktorima moraće se temeljeno razgovarati u okviru rusko-američkog strateškog dijaloga kako bi se pronašla dugoročna i uzajamno prihvatljiva rešenja u okviru formiranja nove bezbednosne jednačine.


Neosnovane tvrdnje o gomilanju nuklearnog potencijala

Prema rečima Voroncova, tvrdnje da Rusija značajno količinski povećava nuklearni potencijal su neutemeljene i neosnovane.

„Baziraju se ili na pogrešnim procenama ili na otvorenim dezinformacijama“, precizirao je on.

Istovremeno je naglasio da Rusija detaljno izvršava sve svoje obaveze.

„Pojava novih sistema naoružanja u Rusiji se odvija postepeno i praćena je optimizacijom raspoloživog arsenala sredstava, između ostalog i eliminacijom zastarelih tipova“, dodao je on.

Podsetimo, lideri Rusije i SAD nakon samita u Ženevi u junu dogovorili su se da obnove dijalog o strateškoj stabilnosti. Od tad su održane dve runde pregovora o tom pitanju.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #148 on: October 21, 2021, 08:35:24 am »



Mediji: Amerika zaostaje za Rusijom u hipersoničnoj trci


Sjedinjene Američke Države beznadežno zaostaju za Rusijom i Kinom u „hipersoničnoj trci“, piše britanski list „Telegraf“.

„SAD su u opasnosti da postanu treći točak u ‘hipersoničnoj trci’“, navodi se u članku.

Kako objašnjava autor članka, pojavom novog oružja prevashodstvo američkih nosača aviona više neće biti odlučujuća, budući da će ratni brodovi postati samo „glineni golubovi“ za hipersonične rakete sa nuklearnim nabojem koje lete ka njima iz svemira.

Pri tome je letos objavljeno da su američke vazdušne snage imale još jedan neuspešan pokušaj testiranja prototipa hipersonične rakete AGM-183A.

Istovremeno je Kina pre sedam godina počela sa ispitivanjem svoje hipersonične rakete „DongFeng 17“, a Moskva je uspešno testirala hipersoničnu raketu „Cirkon“ i stavila u upotrebu „još napredniju“ raketu „Avangard“ koja je, kako prenosi „Telegraf“, „faktički dovela Rusiju na prvo mesto u hipersoničnoj trci“.

„Pošteno je reći da u Pentagonu trenutno postoji neka paranoja u vezi sa trenutnom teškom hipersoničnom situacijom Amerike. Američki zvaničnici čak su nedavno sugerisali da je ono što su na američkom nebu pogrešno smatrali za NLO mogle biti kineske ili ruske hipersonične rakete“, napominje autor materijala.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #149 on: October 21, 2021, 03:23:38 pm »



Quote
Американци спремају свој одговор на руске «суперсоничне» ракете

Недавно је руска Ратна морнарица први пут успешно лансирала суперсоничну ракету Циркон са нуклеарне подморнице што је само потврдило наше светско лидерство у овој области. Ипак, америчка штампа пише да ће Сједињене Државе већ 2023. године надоместити своје заостајање новом хиперсоничном рактеом Long-Range Hypersonic Weapon.

У прилогу који следи говоримо да ли је то заиста тако.



Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 22 queries.