PALUBA
September 13, 2024, 09:09:29 am *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu Paluba.Info novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati do 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... 18   Go Down
  Print  
Author Topic: Atomi nuklearnih sila bez kontrole?  (Read 48691 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:April 10, 2022, 04:18:25 pm
Location: BGD
Posts: 62 007



« on: June 16, 2020, 07:07:33 am »

Atomi nuklearnih sila bez kontrole? Upozoravajući navodi izveštaja Instituta za istraživanje mira iz Stokholma
I. S.   16. jun 2020.

GUBITAK suštinskog dijaloga između Rusije i SAD mogao bi da dovede do nove trke u naoružanju, upozorava Šenon Kajl, direktorka Programa za kontrolu nuklearnog oružja Stokholmskog međunarodnog instituta za istraživanje mira (Sipri). Iz novog izveštaja ovog instituta se vidi da zemlje sa nuklearnim oružjem nastavljaju da modernizuju arsenal, dok su šanse za kontrolu tog procesa veoma slabe.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

SAD i Rusija poseduju više od 90 odsto atomskog oružja, ali ugovor ove dve atomske velesile, "Novi start", zaključen 2010. godine, kojim se predviđa da se nuklearni arsenali drže ispod nivoa iz vremena Hladnog rata, kao i detaljne inspekcije na licu mesta, ističe u februaru 2021. Razgovori o produženju "Novog starta", ili ugovoru koji bi ga nasledio, nisu napredovali od 2019. Istovremeno, nuklearne sile nastavljaju da modernizuju svoj arsenal. Kina i Indija, takođe, povećavaju svoje arsenale.

- Kina je u jeku modernizacije nuklearnog arsenala. Ona prvi put razvija takozvanu nuklearnu trijadu, sastavljenu od novih kopnenih i pomorskih raketa i aviona sa nuklearnim kapacitetima - navode istraživači Siprija. - Pored toga, Kina se stalno odupire pozivima Vašingtona da se uključi u ograničenje trke u naoružanju.

U godini u kojoj se navršava pola veka od stupanja na snagu Ugovora o neširenju nuklearnog oružja, koji se smatra kamenom temeljcem svetskog nuklearnog poretka, broj komada atomskog oružja znatno je, ipak, pao u odnosu na bezmalo 70.000 sredinom osamdesetih godina prošlog veka.

Izvor: www.novosti.rs


* 09_620x0.jpg (69.58 KB, 620x332 - viewed 95 times.)
« Last Edit: June 27, 2020, 09:38:09 am by MOTORISTA » Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 456



« Reply #1 on: June 23, 2020, 12:06:26 pm »



Specijalni izaslanik SAD upozorava: Kina se naoružava


Specijalni izalasnik SAD za kontrolu naoružanja Maršal Bilingsli upozorio danas na opasnost naoružavanja Kine.

Bilingsli je to izjavio nakon pregovora sa Rusijom o spašavanju poslednjeg velikog sporazuma o nuklearnom razoružanju "Novi početak".

Program Pekinga za nuklearno naoružanje je "poverljiv, nije transparentan i ne prestaje", kazao je Bilingsli u Beču.

Američki predsednik Donald Tramp želeo bi da Kina sedne za pregovarački sto, ali je Peking do sada odbijao trilateralne razgovore, navodeći da je po broju nuklearnog naoružanja daleko iza Vašingtona i Moskve.

Jučerašnju maratonsku sednicu Bilingsli je ocenio "veoma produktivnom".

SAD i Rusija su se dogovorile o nastavku razgovora na nivou radnih grupa, koje će se sastajati takodje u Beču. Kako je kazao, u zavisnosti od razvoja može doći do njegovog susreta sa ruskim pregovaračem, zamenikom šefa diplomatije Sergejom Rjabkovim krajem jula ili početkom avgusta.

Sporazum "Novi početak" potpisali su u Pragu 2011.godine tadašnji američki predsednik Barak Obama i njegov ruski kolega Dmitrij Medvedev.

Dokument predvidja da se nuklearni arsenal Rusije i SAD smanji na 1.550 nuklearnih bojevih glava i 800 sistema za lansiranje tih raketa. Inače sporazum ističe 5. februara iduće godine i može biti produžen na još pet godina.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 456



« Reply #2 on: June 23, 2020, 02:01:28 pm »



Amerikanci i Rusi razgovarali 10 sati u Beču, prema kakvom sporazumu idu?


U Beču su završene rusko-američke konsultacije o strateškoj stabilnosti, koje su trajale deset časova.

Moskva i Vašington su razgovarali o produženju Sporazuma o smanjenju strateškog ofanzivnog naoružanja i drugim važnim pitanjima.

„U skladu sa uputstvima predsednika dve zemlje nastavljeni su razgovori o budućim koracima u sferi kontrole naoružanja, uključujući produženje sporazuma START 3 i održavanje stabilnosti i predvidljivosti u uslovima prekida Sporazuma o likvidaciji raketa srednjeg i kratkog dometa, kao i sveobuhvatni dijalog o rešavanju problema u sferi međunarodne bezbednosti“, navodi se na sajtu ruskog Ministarstva spoljnih poslova.

Na rusko-američkim konsultacijama, Amerika je stavila do znanja da još nisu doneli odluku o produženju Sporazuma o smanjenju strateškog ofanzivnog naoružanja (START 3), rekao je zamenik ministra spoljnih poslova Rusije Sergej Rjabkov.

„Tokom jučerašnjeg sastanka u Beču, mi, nažalost, nismo osetili spremnost Amerikanaca da prihvate našu logiku u korist produženja bez preduslova. Oni, očigledno, nastavljaju da razmišljaju“, istakao je Rjabkov.

Rjabkov je dodao da je ruska strana na sastanku sa Amerikancima dala do znanja da je nerealno očekivati da se Kina priključi bilateralnim pregovorima Moskve i Vašingtona o strateškoj stabilnosti.

„SAD nisu odustale od svog stava u cilju priključenja Kine. Mi smo im prilično detaljno objasnili zašto je, prema našem mišljenju, nerealno očekivati pridruživanje Kine, iz kojih razloga. Mi nismo spremni da utičemo na Peking onako kako bi Amerikanci želeli“, rekao je Rjabkov.

Prema njegovim rečima, nakon sastanak u Beču i dalje postoje neslaganja između Moskve i Vašingtona po pitanju produženja sporazuma START 3.

„I dalje su prisutna razilaženja oko ključnih pitanja, kao što je neophodnost produženja sporazuma START 3 i kineski faktor“, rekao je diplomata.

On je dodao da su se predstavnici Rusije i SAD dogovorili o formiranju nekoliko ekspertskih grupa.

„Pozitivan rezultat jučerašnjeg kontakta, koji je bio poslovni i fokusiran na realni, a ne apstraktni dnevni red, bio je dogovor o formiranju ekspertske grupe. Biće ih nekoliko. Među njima je radna grupa o svemiru, čiju agendu razrađujemo u kontaktu sa Amerikancima“. Radi se na novom sporazumu za svo nuklearno oružje

Specijalni predstavnik predsednika SAD za kontrolu naoružanja Maršal Bilingsli izjavio je da su se Amerika i Rusija dogovorile da održe novi sastanak o strateškoj stabilnosti u Beču čim se pruži prilika za to, prenosi Rojters. Kako je rekao, moguće je da se sastanak održi krajem jula ili početkom avgusta.

Pored toga, saopštio je da su se SAD na sastanku sa Rusijom dogovorile da rade na novom sporazumu koji će obuhvatati sve nuklearno oružje, a ne samo strateško.

Bilingsli nije isključio produženje Sporazuma o strateškom naoružanju (START 3), ali je istakao da je neophodan napredak kada je reč o novom sporazumu.

Specijalni izaslanik američkog predsednika je pozitivno ocenio pregovore između ruske i američke strane.

„Prva runda pregovora u Beču bila je veoma konstruktivna. Detaljno smo razgovarali o širokom spektru pitanja, koji se tiču nuklearne sfere. U suštini postignut je dogovor o održavanju druge runde pregovora“, napisao je Bilingsli na Tviteru.

Rjabkov je potvrdio da bi se novi sastanak sa Bilingslijem mogao održati krajem jula, sredinom avgusta.

Konsultacije o strateškoj stabilnosti i kontroli naoružanja održane su iza zatvorenih vrata. Rusku delegaciju je predvodio zamenik ministra spoljnih poslova Rusije Sergej Rjabkov, a američku – Maršal Bilingsli.

izvor
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:July 05, 2023, 07:20:38 pm
Posts: 7 442


« Reply #3 on: June 23, 2020, 09:04:09 pm »

Ako  su se dogovorili oko formiranja nekoliko ekspertskih grupa - to znači da se praktično ni oko čega nisu dogovorili!
Te ekspertske grupe nisu ništa drugo već samo zamagljivanje.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 456



« Reply #4 on: June 24, 2020, 06:16:34 am »



SAD i Rusija vode nove pregovore o nuklearnom naoružanju, ali bez Kine


SAD i Rusija zvršile su u Beču prvu rundu pregovora o kontroli nuklearnog naoružanja.

Cilj pregovora je stvaranje novog sporazuma koji bi trebalo da zameni Novi START koji ističe u februaru 2021. godine, a koji ograničava trku u naoružanju dve glavne svetske nuklearne sile.

Američki pregovarač Maršal Biligsli rekao je novinarima danas da su "maratonski pregovori na visokom nivou" koji su završeni kasno sinoć, bili dovoljno produktivni i da je zaključeno da treba formirati nekoliko tehničkih radnih grupa koje će dublje ispitati probleme i trasirati put za drugi krug pregovora koji će biti održani u julu ili početkom avgusta.

"Složili smo se da se strateško okruženje značajno promenilo od potpisivanja Novog START sporazuma. Svi se sećamo kako je svet izgledao pre 10 godina, sada je to u stvari radikalno drugačije mesto", rekao je Biligsli novinarima.

Bilateralni sporazum o smanjenju strateškog oružja, čije je najnovije izdanje nazvano Novi START potpisan je 2010. i održava ruski i američki nuklearni aresenal daleko ispod hladnorativskog nivoa, on nameće ograničenja broja američkih i ruskih nuklearnih bojevih glava i bacača.

To je poslednji sporazum o nuklearnom naoružanju između dveju zemalja nakon što su SAD prošle godine napustile sporazum o nuklearnom ortužju srednjeg dometa sa Rusijom, sporazum iz perioda hladnog rata za koji su obe strane više puta optuživale drugu za kršenje.

Sporazum o nuklearnom oružju srednjeg dometa (INF) je takođe bio kritikovan jer nije obuhvatao Kinu ili raketnu tehnologiju koja nije postojala ranije.

Novi START može se produžiti na pet godina.

Zamenik ministra spoljnih poslova Rusije Sergej Rjabkov koji je predvodio rusku delegaciju u Beču, rekao je novinarima u Moskvi da ponestaje vremena.

Dodao je, da je osnivanje radnih grupa "značajan korak napred" i rekao da su razgovori vođeni u pozitivnoj atmosferi i da odražavaju zajedničku želju za napredovanjem.

Američki predsednik Donald Tramp nazvao je Novi START "samo još jednim lošim sporazumom" koji je napravila Obamina administracija, ali nije bilo jasno da li će pristati na produženje.

Biligsli je rekao novinarima na konferenciji za štampu koju je održala američka delegacija da svaki novi sporazum mora da sadrži svo nuklearno oružje, a ne samo strateško.

U Briselu, generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg rekao je da bi voleo da Kina bude deo bilo kog budućeg sporazuma.

Bilingsli je rekao da je Kina odbila američki poziv da učestvuje u bečkim pregovorima, ali da se nada da će međunarodna zajednica vršiti pritisak na Peking da učestvuje u budućnosti.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 456



« Reply #5 on: June 25, 2020, 09:21:07 am »



Nema razloga za nastavak nuklearnih testova



SAD ne vide razlog da nastave sa vršenjem nuklearnih testova i nisu obavijestile Rusiju o namjeri da istupe iz Sporazuma o sveobuhvatnoj zabrani nuklearnih proba /CTBT/, izjavio je specijalni izaslanik američkog predsjednika za kontrolu oružja Maršal Bilingslea.

On je nakon razgovora Rusije i SAD o strateškoj stabilnosti u Beču rekao da je ruska delegacija pokušala da ustanovi da li su tačni izvještaji o planovima Vašingtona da istupi iz Sporazuma.

"Nastavićemo da zadržavamo mogućnost da vršimo nuklearne testove ukoliko smatramo da ima razloga za to, kakvi god to razlozi bili. Ali ne znam ni za jedan konkretan razlog da sada vršimo testiranja", istakao je Bilingslea.

Američki diplomata naglasio je da je prenio pomenutu informaciju ruskoj strani tokom razgovora u Beču, javio je TASS.

Bilingslea je dodao da tokom razgovora nije govorio o istupanju iz Sporazuma, ali da se razgovaralo o temi nuklearnog testiranja.

"Vašington post" je 22. maja objavio da je administracija predsjednika SAD Donalda Trampa razmatrala mogućnost vršenja prvog nuklearnog testa još od 1992. godine.

izvor
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:July 05, 2023, 07:20:38 pm
Posts: 7 442


« Reply #6 on: June 25, 2020, 08:11:25 pm »


SAD ne vide razlog da nastave sa vršenjem nuklearnih testova i nisu obavijestile Rusiju o namjeri da istupe iz Sporazuma o sveobuhvatnoj zabrani nuklearnih proba /CTBT/,



"Vašington post" je 22. maja objavio da je administracija predsjednika SAD Donalda Trampa razmatrala mogućnost vršenja prvog nuklearnog testa još od 1992. godine.


Nejasan ovaj gornj teskt ... baš potpuno!

Izjava USA da nema razloga da nastave sa vršenjem nuklearnih testova je zaista besmislena.
Ispada da ameri sve znaju o toj tematici, i da nema više šta da istraže i nauče.

Da li se to odnosi samo na nuklearne eksplozije?

Nuklearni testovi su sveobuhvatni, u smislu iskorištenja nuklearne energije i raznorazne svrhe, pa ne vidim razlog zašto USA više neće to da radi.

Ova druga rečenica je još konfuznijaa. Procenite sami!

No, verujem da je samo novinarska greška u pitanju: tekst je napisao ili neuki novinar, ili ga je preveo neuki čovek.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Today at 08:31:18 am
Location: Beograd
Posts: 17 695


« Reply #7 on: June 25, 2020, 11:52:14 pm »


Slažem se da tekst nije stručan. Ipak skrećem pažnju na činjenicu da se REALNE atomske probe (BUM pečurka ) odavno nigde ne vrše. Sve se obavlja kompjuterskim modeliranjem i virtuelno.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:April 10, 2022, 04:18:25 pm
Location: BGD
Posts: 62 007



« Reply #8 on: June 27, 2020, 09:39:18 am »

Šta sa raketama Kine i Francuske?
B. V.   26. jun 2020.

Bez optimizma o produženju sporazuma o atomskom naoružanju koji su 2010. potpisali Barak Obama i Dmitrij Medvedev


Šanse da se produži Sporazum o strateškom ofanzivnom naoružanju, koji ističe u februaru iduće godine, zasada su ravne nuli. U Moskvi kažu da se, osim nekoliko fotografija iz Beča, gde je već održan jedan sastanak predstavnika Moskve i Vašingtona, ništa konkretno ne može napraviti. Pregovarači, zamenik ministra spoljnih poslova Rusije Sergej Rjabkov i specijalni predstavnik američkog predsednika za kontrolu naoružanja Maršal Bilingsli su razgovarali 10 sati, ali na kraju ništa optimistično nisu kazali novinarima.

Predsednik Rusije Vladimir Putin je početkom decembra 2019. godine kazao da je njegova zemlja spremna da produži sporazum na narednih 10 godina. Uslov predsednika SAD Donalda Trampa - da ubuduće bude stroža kontrola arsenala - moguće je realizovati, ali ključni problem je što u Vašingtonu insistiraju na tome da se u pregovore uključi i Kina, što Peking ne želi.

Kinezi kažu da je sporazum koji su potpisali predsednici Obama i Medvedev dvostrani i da oni ne vide razlog zašto bi mu se pridružili. U Pekingu kažu da oni nemaju velike arsenale atomskog oružja. Po oceni Međunarodnog instituta za istraživanje mira u Stokholmu (SIPRI), Rusija ima 6.375 atomskih bojevih glava, SAD 5.800, a Kina samo 320. Ali i Francuska ima 290 atomskih bojevih glava, pa se nameće pitanje zašto se u pregovore ne bi uključila i Francuska, kao i Velika Britanija.

Sporazum o smanjenju strateškog ofanzivnog oružja bio je potpisan 2010. godine u Pragu, a tadašnji predsednici, Barak Obama i Dmitrij Medvedev, saglasili su se da on stupi na snagu 2011. i da traje 10 godina. Iako nije bilo velike pompe kad je sporazum potpisan, verovalo se da on može da zaustavi trku u naoružavanju. Sada se može očekivati da trka u naoružavanju već naredne godine krene većom brzinom, jer je za to novac već predviđen državnim budžetima.

Ma koliko se političarima ne sviđa formulacija da se mir održava na "ravnoteži straha", ta ocena je tačna, jer se niko ne usuđuje da krene u veliki obračun, znajući da postoje načini za automatski odgovor i da bi se svet pretvorio u veliko zgarište.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 456



« Reply #9 on: July 08, 2020, 11:07:37 am »



Kina: Pregovori da, ali ako SAD smanje svoj nuklearni arsenal


Kina bi bila srećna da, zajedno sa SAD i Rusijom, učestvuje u trilateralnim pregovorima o kontroli oružja, ali samo ako su SAD spremne da smanje svoj nuklearni arsenal na kineski nivo, izjavio je danas šef odeljenje za kontrolu oružja pri kineskom Ministarstvu spoljnih poslova Fu Čong.

Vašington je u više navrata pozvao Kinu da se pridruži trilateralnim pregovorima o produženju Novog START-a, vodećeg ugovora o nuklearnom oružju između Rusije i SAD-a koji ističe u februaru 2021. godine, podseća Rojters.

Kineski diplomata ponovio je, obraćajući se novinarima u Pekingu, da Kina nije zainteresovana da se pridruži pregovorima sa bivšim supersilama iz vremena Hladnog rata, imajući u vidu da je, kako je istakao, nuklearni arsenal SAD oko 20 puta veći od kineskog.

„Mogu da vas uverim, ako SAD kažu da su spremne da se spuste na kineski nivo, Kina bi bila srećna da učestvuje (u pregovorima) već narednog dana. Ali zapravo, znamo da se to neće dogoditi”, naveo je Fu.

On tvrdi da je to što su SAD pitale Kinu da učestvuje u trilateralnim pregovorima „trik kako bi se skrenula pažnja” i izgovor za Vašington da odustane od produženja sporazuma Novi START.

„Prava svrha je da se oslobode svih restrikcija i da dobije potpunu slobodu u traženju vojne superiornosti nad bilo kojim protivnikom, stvarnim ili imaginarnim”, rekao je Fu.

On je naglasio da Kina ne izbegava međunarodni proces nuklearnog razoružanja i poručio da je ta zemlja spremna da razgovara sa pet stalnih članica Saveta bezbednosti UN o svim pitanjima u vezi sa smanjenjem rizika od nuklearnih pretnji, prenosi Tanjug.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 456



« Reply #10 on: July 11, 2020, 07:38:48 am »



"Ozbiljna opasnost od nuklearnog sukoba, a SAD..."


U poslednje vreme ozbiljno se povećao rizik od nuklearnog sukoba, a SAD odustaju od formulacije strateške stabilnosti, kaže šef ruske diplomatije Sergej Lavrov

"Slažem se da su nuklearni rizici u poslednje vreme značajno porasli i da situacija u sferi bezbednosti i međunarodne strateške stabilnosti otvoreno degradira. Uzroci svega toga su očigledni: SAD žele da povrate globalnu dominaciju i ostvare pobedu u onome što oni nazivaju suparništvo velikih sila. Oni odustaju od formulacije strateška stabilnost, koju nazivaju strateško suparništvo. Oni žele da pobede", rekao je Lavrov

On je istakao da SAD uništavaju celu arhitekturu kontrole naoružanja.

"Posebno smo zabrinuti jer SAD već dve godine odbijaju da ponovo potvrde osnovni princip, postulat da u nuklearnom ratu ne može biti pobednika i da, samim tim, nikada ne bi trebalo da dođe do njega", rekao je Lavrov.

Prema rečima Lavrova, već dve godine taj predlog, sastavljen na osnovu onoga o čemu su se dogovarali predstavnici rukovodstva SAD i SSSR-a još u prošlom veku, "čeka potvrdu američke strane".

Predsednik SSSR-a Mihail Gorbačov i predsednik SAD Ronald Regan svojevremeno su utvrdili da je nuklearni rat neprihvatljiv.

izvor
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:July 05, 2023, 07:20:38 pm
Posts: 7 442


« Reply #11 on: July 11, 2020, 01:47:40 pm »


"Slažem se da su nuklearni rizici u poslednje vreme značajno porasli i da situacija u sferi bezbednosti i međunarodne strateške stabilnosti otvoreno degradira. Uzroci svega toga su očigledni: SAD žele da povrate globalnu dominaciju i ostvare pobedu u onome što oni nazivaju suparništvo velikih sila. Oni odustaju od formulacije strateška stabilnost, koju nazivaju strateško suparništvo. Oni žele da pobede", rekao je Lavrov


Laik sam za procenu globalnih političkih pitanja, ali sam ubeđen da u ovom slučaju Lavrov ne govori istinu: mislim da su SAD apsolutno svesne da su izgubile globalnu dominaciju, i znaju da je povratiti ne mogu. Oni se sada svim silama trude da zadrže poziciju na kojoj se trenutno nalaze, i da ne kliznu još niže - što je neminovno, ako se sadašnji trendovi nastave.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 456



« Reply #12 on: July 24, 2020, 06:20:10 am »



Trka u naoružanju između tri svetske sile; Tramp: Želim da izbegnem


Predsednik Donald Tramp rekao je ruskom kolegi Vladimiru Putinu u četvrtak da želi da izbegne skupu oružanu trku sa Rusijom i Kinom, prenosi Rojters.

Tramp je rekao i da se nada da će biti napretka u pregovorima o kontroli naoružanja, saopštila je Bela kuća.

"Predsednik Tramp je ponovio da se nada da će biti izbegnuta skupa oružana trka između tri zemlje - Kine, Rusije i Sjedinjenih Država - i da se unapred raduje napretku u predstojećim pregovorima o kontroli naoružanja u Beču", rekao je portparol Džad Dir.

Dvojica lidera su takođe razgovarala o iranskom programu za nuklearno naoružanje, navodi se u saopštenju Kremlja o telefonskom razgovoru Trampa i Putina, prenosi Glas Amerike.

"Obe strane naglasile su da su potrebni zajednički napori da se održi regionalna stabilnost i globalni režim za sprečavanje širenja nuklearnog oružja", ističe se u saopštenju.

Bela kuća nije pominjala Iran, već je navela da su Tramp i Putin razgovarali o načinima da se savlada pandemija koronavirusa dok se nastavlja otvaranje globalnih ekonomija.

Amerika smatra da bi Kina, kao sve veća nuklearna sila, trebalo da se pridruži njenom novom sporazumu sa Rusijom. Međutim, ruski i američki arsenali daleku nadmašuju kineski od, kako se procenjuje, 300 bojevih glava.

Visoki kineski diplomata rekao je ranije ovog meseca da bi Kina bila spremna da razgovara o kontroli naoružanja sa SAD i Rusijom, ali samo ako bi Vašington bio spreman da smanji svoj nuklearni arsenal na kineski nivo, koji je oko 20 puta manji.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 456



« Reply #13 on: August 04, 2020, 06:47:14 am »



"Zahtevaće hitno reagovanje, bez obzira kakve će biti američke rakete"


Moskva će odmah odgovoriti na postavljanje američkih nuklearnih i nenuklearnih raketa u bilo kom regionu, navodi se u komentaru MSP Rusije.

Ministarstvo spoljnih poslova Rusije ovako je odgovorilo povodom godišnjice jednostranog povlačenja Sjedinjenih Američkih Država iz Sporazuma o likvidaciji raketa srednjeg i kratkog dometa.

Ministarstvo ističe da su potezi Sjedinjenih Američkih Država doveli do toga da „jednostavno nema nikakvih ograničenja za rakete srednjeg i kratkog dometa koje se lansiraju sa kopna, a višestruko su porasle pretnje globalnoj bezbednosti i stabilnosti“.

„Nakon povlačenja iz Sporazuma, Vašington je odmah krenuo putem što skorijeg završetka stvaranja raketnih sredstava koja su ranije bila zabranjena Sporazumom o likvidaciji raketa. Obavljene su raketne probe, koje su u potpunosti potvrdile ispravnost višegodišnjih ruskih žalbi da Vašington treba da poštuje Sporazum. Američka strana objavila je da namerava da u najskorije vreme postavi perspektivna raketna naoružanja - pre svega u Azijsko-pacifičkoj regiji. Njihova pojava nije isključena ni u Evropi“, ističe se u komentaru.

Ministarstvo navodi da je očigledno da će raspoređivanje američkih kopnenih raketa srednjeg i kratkog dometa u raznim delovima sveta „ozbiljno narušiti regionalnu i globalnu bezbednost i izazvati opasnu novu rundu trke u naoružanju“.

„Rusija ne može da ignoriše pojavu dodatnih raketnih rizika za svoju teritoriju, koji će za nas imati strateška svojstva. Ovo će zahtevati hitno reagovanje, bez obzira na to kakve će biti američke rakete – nuklearne ili nenuklearne“, naglasilo je Ministarstvo spoljnih poslova.

Moskva otvorena za dijalog o jačanju međunarodne bezbednosti

Uprkos potezima Vašingtona, Moskva ostaje otvorena za dijalog sa Sjedinjenim Američkim Državama radi jačanja strateške stabilnosti i međunarodne bezbednosti.

„Pre godinu dana prestao je da važi Sporazum o likvidaciji raketa nakon jednostranog povlačenja SAD iz njega. I dalje smatramo da je Vašington napravio ozbiljnu grešku. Uprkos činjenici da Sporazum nije bio idealan u savremenim uslovima bezbednosti, on je nesumnjivo nastavljao da pomaže obezbeđivanje predvidljivosti i uzdržanosti u nuklearno-raketnoj oblasti“, ističe Ministarstvo spoljnih poslova.

Žalosno je to „na koji način su se Amerikanci rešili sporazuma koji im je postao nepotreban“, dodaje se u komentaru.

Takođe se podseća da su „da bi opravdale svoje destruktivne akcije u očima svetske zajednice, Sjedinjene Američke Države organizovale propagandnu kampanju zasnovanu na apsolutno neosnovanim optužbama protiv Moskve“. Umesto profesionalne analize suprotstavljenih tvrdnji koje je predložila ruska strana, američka strana iznela je neprihvatljivi ultimatum.

Odbačeni su realistični raspleti koje je pripremila ruska strana za rešavanje postojećih zabrinutosti na osnovu mera međusobne transparentnosti. Time su Sjedinjene Američke Države, blokirajući moguće puteve za rešavanje problema, namerno dovele do raskida Sporazuma“, podsetilo je Ministarstvo.

„Uvereni smo da je jedini razuman i sa svih gledišta opravdan dalji korak zajednička potraga za obostrano prihvatljivim rešenjem trenutne situacije političkim i diplomatskim metodama. Rusija ostaje otvorena za ravnopravan i konstruktivan rad na vraćanju poverenja i jačanju međunarodne bezbednosti i strateške stabilnosti. Nadamo se da će američka strana pokazati sličan interes i odgovornost“, zaključilo je rusko Ministarstvo spoljnih poslova.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 456



« Reply #14 on: August 05, 2020, 07:20:47 am »



"Razmeštamo nuklearne rakete zbog Rusije"


"Razvoj i razmeštanje nuklearnih krstarećih raketa na moru od suštinskog je značaja za obuzdavanje Rusije“, navodi se na sajtu Pentagona.

Pri tome se navodi da su Sjedinjene Američke Države 2010. godine skinule sa dužnosti poslednju nuklearnu krstareću raketu koja se lansira sa mora.

S druge strane, Rusija je nastavila sveobuhvatni program za modernizaciju i širenje svog taktičkog nuklearnog oružja, dodaje se na sajtu.

U saopštenju se ističe da "još više zabrinjava to što ruska strategija zapravo predviđa upotrebu ovih nuklearnih potencijala u sukobu".

izvor
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... 18   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.