PALUBA
March 29, 2024, 03:06:01 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18   Go Down
  Print  
Author Topic: Atomi nuklearnih sila bez kontrole?  (Read 40941 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #210 on: August 03, 2022, 08:40:44 am »




"Vašington nije predlagao nastavak pregovora o strateškoj stabilnosti"


SAD nisu ponudile Rusiji obnavljanje pregovora o strateškoj stabilnosti za razvijanje novog sporazuma.

Sporazum bi zamenio Sporazum o strateškom ofanzivnom naoružanju (START-3), izjavio je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov.

"Što se tiče pregovora o mogućem novom sporazumu nakon isteka START-3, prošle godine su se vodile dve runde pregovora, nakon čega je američka strana napravila pauzu. A u sadašnjoj fazi razvoja međunarodnih odnosa oni čak ni ne predlažu nastavak pregovora", rekao je Lavrov novinarima.

Prema njegovim rečima, američkoj strani prešlo je u naviku da neke stvari saopštava "preko mikrofona, a onda zaboravi na njih. Nismo dobili nikakav zahtev u vezi sa nastavkom pregovaračkog procesa", dodao je ministar.

Kako je naveo, ako i kada takvi pregovori budu nastavljeni, onda će "sama Kina rešavati da li će im se pridruživati – Amerikanci vrlo dobro znaju naš stav".


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #211 on: August 03, 2022, 08:42:20 am »




Atomska katastrofa ili...


Posle dramatičnih ocena Antonija Gutereša, da se svet nalazi blizu atomske katastrofe, izjave Vladimira Putina i Džo Bajdena delovale su umirujuće.

Lider Rusije ponovio je ocenu da pobednika u atomskom ratu nema i da zato nuklearni sukob po svaku cenu treba izbeći. A zatim je i predsednik Bajden ponovio predlog Moskvi i Pekingu da zajedno sa Vašingtonom počnu da rade na novom dogovoru o smanjenju atomskog arsenala.

Kad se zna koliko su napregnuti odnosi između velesila, i to ne samo između Rusije i SAD, zbog rata u Ukrajini, nego i Amerike i Kine, oko Tajvana, onda je Bajdenov poziv, ipak, ohrabrujuća vest.

Gutereš je podsetio da u arsenalima leži skoro 13.000 jedinica atomskog oružja i da je jedino potpuna likvidacija atomskih arsenala garancija da ono nikada neće biti upotrebljeno.

Obraćajući se učesnicima konferencije, Putin se složio da se atomski rat ne sme dogoditi. Ali, ruski predsednik je podsetio i da bezbednost treba da bude podjednaka za sve. Bajden je otišao korak dalje rekavši da je spreman da potpiše novi dogovor sa Rusijom i Kinom o atomskom oružju.

"Treba da sednemo za sto da postignemo novi dogovor o smanjenju i ograničenju strateškog ofanzivnog oružja", kazao je Bajden.

Dogovor o ograničenju raketa i bojevih glava, koji su potpisali predsednici SAD i Rusije, važi do 2026. godine.

Rusi i Kinezi imaju svoje računice. Ako se ide na smanjenje atomskog oružja, onda bi tome trebalo da se pridruže sve zemlje koje ga imaju, uključujući zemalje članice NATO.

Deo zemalja ne želi da se odrekne atomskog oružja jer smatraju da im je ono jedina garancija da ih u nekoj narednoj krizi Amerika neće napasti. Kad je 1970. godine stupio na snagu dogovor o neširenju atomskog oružja, nuklearne arsenale su imali SAD, SSSR, Velika Britanija, Francuska i Kina, a sada ih ima duplo više - 10 zemalja.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #212 on: August 04, 2022, 07:27:12 am »




Moskva poziva na odgovornu kontrolu nuklearnog naoružanja


Moskva poziva sve zemlje da odgovorno preuzmu svoje obaveze u oblasti kontrole nuklearnog naoružanja.

Kao i da spreče teroriste da se dokopaju nuklearnog oružja, izjavio je danas zamenik stalnog predstavnika Ruske Federacije u Ujedinjenim nacijama Genadij Kuzmin.

"Napori međunarodne zajednice na kraju bi trebalo da budu usredsređeni da se smanji rizik da nuklearno oružje i materijali padnu u ruke teroristickih organizacija", rekao je Kuzmin na marginama Konferencije o reviziji ugovora o neširenju nuklearnog oružja, preneo je TAS S.

On je pozivao sve zemlje da odgovorno preuzmu svoje obaveze kontrole nuklearnog naoružanja i krivičnog gonjenja terorista i njihovih saradnika.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #213 on: August 06, 2022, 09:58:30 am »




Rusija: Nećemo koristiti nuklearno oružje u Ukrajini


Optužbe o tome da Rusija preti da će upotrebiti nuklearno oružje protiv Ukrajine su „neodržive i neosnovane“, izjavio je u petak u Njujorku šef moskovske delegacije na konferenciji UN o neširenju nuklearnog oružja (NPT) Andrej Belousov.

„Ovo je nemoguće pošto ruske doktrinarne smernice striktno ograničavaju vanredne situacije u kojima je upotreba nuklearnog oružja hipotetički moguća, odnosno kao odgovor na agresiju koja uključuje oružje za masovno uništenje, ili kao odgovor na agresiju koja uključuje konvencionalno oružje, gde je samo postojanje države je ugrožen“, objasnio je Belousov.

„Nijedan od ovih hipotetičkih scenarija nije relevantan za situaciju u Ukrajini“, naveo je on.

Ruski diplomata je takođe odbacio insinuacije o tome da je Moskva stavila svoje nuklearno sredstvo za odvraćanje u „visoku pripravnost“, objašnjavajući da je trenutno stanje „povećane budnosti“, sa dodatnim osobljem na dužnosti na strateškim komandnim mestima, „potpuno drugačije“ od stvarnog „stanja visoka uzbuna strateških nuklearnih snaga“.

Iako nije imenovao optužbe, Belousov je odgovorio nakon što je ukrajinska delegacija na konferenciji NPT u sredu optužila Moskvu za „nuklearni terorizam“ i „otvoreno pretnje svetu svojom sposobnošću da koristi nuklearno oružje“, pozivajući se na retoriku „ruskog mediji, trustovi mozgova i stručnjaci.” U ponedeljak je američki državni sekretar Entoni Blinken takođe optužio Rusiju za „nepromišljeno, opasno zveckanje nuklearnom sabljom“ za „one koji podržavaju samoodbranu Ukrajine“.

Belousov je tvrdio da su bilo kakva upozorenja o „ozbiljnom riziku od nuklearnog rata“ koja su ikada izneli stvarni ruski zvaničnici u kontekstu ukrajinske krize uvek bila usmerena na NATO, kao način da se odvrate zapadne zemlje od direktne agresije, jer one „opasno balansiraju na ivica direktne oružane konfrontacije sa Rusijom“.

U svom pismu učesnicima konferencije NPT u ponedeljak, ruski predsednik Vladimir Putin je ponovio da u nuklearnom ratu neće biti pobednika i da se to nikada ne sme dozvoliti.

Američki predsednik Džo Bajden je zauzvrat ove nedelje izjavio da je Vašington spreman da ekspeditivno pregovara o „novom okviru kontrole naoružanja“ sa Moskvom. Međutim, prema rečima ministra spoljnih poslova Sergeja Lavrova, SAD tek treba da daju bilo kakve predloge u vezi sa sporazumom koji bi potencijalno mogao da zameni Ugovor o smanjenju strateškog naoružanja.

Znameniti Novi START ostaje jedini veliki sporazum o kontroli naoružanja između Moskve i Vašingtona koji je još uvek na snazi. Početkom 2021. sporazum je bio na ivici isteka, ali je na kraju spašen ubrzo nakon Bajdenove inauguracije, kada je Vašington konačno pristao na pozive Moskve da produži sporazum bez ikakvih preduslova. Trenutno je predviđeno da ističe 2026. godine.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #214 on: August 11, 2022, 10:17:11 am »




Ruski odgovor na američku agresivnu politiku


Odluka Moskve da privremeno obustavi inspekcijske aktivnosti iz sporazuma START o kontroli naoružanja govori o tome da je, na nesreću SAD i svetske zajednice, još uvek nemoguće pregovarati sa Amerikancima o međunarodnoj nuklearnoj bezbednosti, jer SAD u poslednje vreme demonstriraju agresivnu politiku prema Rusiji, kaže ruski ekspert Aleksej Leonkov.

Iako Moskva u potpunosti ostaje privržena poštovanju odredbi Sporazuma o smanjenju strateškog naoružanja (START), koji je najvažniji instrument za održavanje međunarodne bezbednosti i stabilnosti, prinuđena je da privremeno povuče svoje objekte iz inspekcija zbog akcija SAD koje Rusiji faktički oduzimaju pravo na inspekcije na američkom tlu. Nakon rešavanja svih problema vezanih za inspekcije, Rusija će odmah poništiti ovu odluku.

Moskva je, kako je precizirano u saopštenju ruskog Ministarstva spoljnih poslova, ukazala Vašingtonu da sankcije narušavaju paritet u inspekcijama prema tom Sporazuma, ali nije dobila odgovor. Zbog jednostranih antiruskih restriktivnih mera preduzetih na predlog Vašingtona, prekinut je normalan vazdušni saobraćaj između Rusije i SAD, a vazdušni prostor država koje su saveznici i partneri SAD je zatvoren za ruske avione koji dopremaju ruske inspektorske timove na američku teritoriji, dok sličnih prepreka za dolazak američkih inspektora u Rusiju nema.

„Ovakva odluka je usledila zbog činjenice da se odnosi između Rusije i SAD i dalje pogoršavaju. I uprkos tome što SAD izjavljuju da će sklopiti neki novi sporazum nakon isteka START 3 ugovora, Rusija će teško voditi taj dijalog sa SAD... Uostalom, kako možete pregovarati sa onima koji se prema vama ponašaju tako agresivno? To je povezano i sa događajima koji se trenutno dešavaju u Ukrajini. Uostalom, iza akcija ukrajinske vojske, iza terorističkih napada, iza tih višecevnih raketnih bacača HIMARS stoje SAD“, kaže Leonkov.

Zbog svega toga, dodaje ekspert, Rusija diplomatskim instrumentima ograničava SAD u inspekciji svojih nuklearnih arsenala.


Rusiji je bezbednost zagarantovana

Leonkov ističe da ova odluka Moskve ne predstavlja rizik za međunarodnu nuklearnu bezbednost, već samo lišava Amerikance da kontrolišu i proveravaju ruske nuklearne arsenale. Ekspert napominje da je ova mera predviđena ugovorom START 3.

„SAD su inicirale produženje ugovora START 3, jer nisu htele da izgube kontrolu nad našim nuklearnim arsenalom... S druge strane, mi znamo njihov nuklearni arsenal i mogućnosti njihovog obnavljanja. Za sada nas te informacije slabo interesuju, pošto u skorijoj budućnosti, čak i po isteku ugovora START 3, Amerikanci teško da će moći da unaprede svoje nuklearne arsenale“, kaže Leonkov.

Sporazum o smanjenju strateškog naoružanja, potpisan 2010. godine u Pragu, predviđa da SAD i Rusija ne smeju imati više od 1.550 strateških bojevih nuklearnih glava pojedinačno.

Sporazum ostaje na snazi do 5. februara 2026. godine, ali Leonkov predviđa da bi on mogao da prestane da postoji. Prema njegovim rečima, njegova sudbina zavisi od toga ko će u Americi biti na vlasti posle predsedničkih izbora 2024. godine, imajući u vidu da se republikanci negativno odnose prema tom Sporazumu, dok ga je američki predsednik Džo Bajden, dolaskom na vlast, produžio na još pet godina.

„Za naš nuklearni arsenal, produženje ili neproduženje ugovora ni na koji način neće uticati na bezbednost Rusije, pošto nam nam obnovljeni arsenal omogućava i da sa manjim brojem nosača od onog koji su predviđeni ugovorom START 3, rešavamo sve globalne zadatke nuklearnog odvraćanja ili uzvratnog udara u slučaju agresije na našu zemlju“, kaže ruski ekspert.


Ruske hipersonične rakete je nemoguće oboriti

Istovremeno, ruski obnovljeni nuklearni arsenal funkcionisaće mnogo efikasnije od onog koji je imala, ističe Leonkov. Kako je objasnio, nuklearne bojeve sa balističkih raketa mogu se postaviti i na projektile koji koriste najnoviju rusku hipersoničnu tehnologiju. Samim tim, praktično ih je nemoguće oboriti.

Početkom ovog meseca ruski šef diplomatije Sergej Lavrov je izjavio da SAD nisu ponudile Rusiji obnavljanje pregovora o strateškoj stabilnosti za razvijanje novog sporazuma koji bi zamenio Sporazum o strateškom ofanzivnom naoružanju (START-3), a ako Moskva i Vašington ne postignu novi dogovor to će dovesti do nove trke u naoružanju.


izvorl
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #215 on: August 12, 2022, 07:55:11 am »




"Svet je na ivici nuklearne katastrofe"


Stalni predstavnik Rusije pri Ujedinjenim nacijama Vasilij Nebenzja izjavio je danas u Savetu bezbednosti UN da je svet na ivici nuklearne katastrofe.

Kako je rekao, zločinacke akcije Kijeva u pogledu Zaporoške nuklearne elektrane guraju svet na ivicu nuklearne katastrofe.

"Prave razmere nuklearne katastrofe u Zaporoškoj nuklearnoj centrali je teško i zamisliti. U ovom slučaju, odgovornost za to će pasti na zapadne sponzore Kijeva", rekao je Nebenzja, preneo je Sputnjik.

Istakao je da je zračenje u Zaporoškoj nuklearnoj centrali, za sada, u okviru dozvoljenog, ali ako se nastavi granatiranje ukrajinske vojske, pitanje dokle će tako biti.

Pozvao je stručnjake iz Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) da posete centralu i izrazio nadu da u sadašnjim okolnostima generalni sekretar UN "shvata punoću svoje odgovornosti" i da neće sprečavati sprovođenje ove misije preko njemu odgovornih službi.

"S naše strane, spremni smo da pružimo maksimalnu moguću pomoć u rešavanju svih organizacionih pitanja. Smatramo opravdanim da predstavnici Međunarodne agencije za atomsku energiju stignu u Zaporošku nuklearnu elektranu što je pre moguće, možda čak i pre kraja avgusta", naglasio je ruski diplomata.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #216 on: August 12, 2022, 09:47:58 am »




"To se nikada nije desilo u istoriji"; Amerikanci ne znaju šta će sa Rusima – "užurbano" prave novi plan


Šef američkog nuklearlnog arsenala naveo je da zemlja "užurbano" pravi novi plan u slučaju simultanog sukoba sa Rusijom i Kinom, prenosi portal "Difens van".

Prvi čovek američke strateške komande (STRAKTOM) admiral Čes Ričard dodao je da bi trebalo više Amerikanaca da radi na načinima kako da se spreči nuklearni konflikt.

Govoreći na simpozijumu u američkoj državi Alabama, on je istakao kako su zvaničnici STRATKOM-a regaovali na to kako su se ove godine promenile pretnje Moskve i Pekinga.

"Moramo da računamo na pretnju sa više strana. To se nikada nije desilo u istoriji. Nikada se nismo susreli sa dva nuklearna protivnika u isto vreme, moramo drugačije da razmišljamo. Čak i naš operativni plan nije kao što je bio krajem Hladnog rata", kazao je Ričard.

Kako prenosi "Sputnjik", razlog što se američki vojni vrh odlučio na ovaj potez je taj što je u februaru predsednik Rusije Vladimir Putin upozorio Zapad da će bilo koje mešanje u vojnu operaciju u Ukrajini imati "katastrofalne posledice". Premda vojni lideri SAD ne smatraju da će biti korišćeni kompletan arsenal nuklernog naoružanja, ali postoji bojazan da bi Rusija mogla da koristi manje nuklearne glave na određene mete.

"Moskva koristi prikrivenu i otvorenu nuklearnu prinudu", naveo je američki admiral.

On se osvrnuo na vojnu krizu u Ukrajini, odnosno na tenzije između Kine i Tajvana.

"Rusija i Kina imaju sposobnost da jednostrano, kada god odluče, da eskaliraju nivo nasilja bilo gde na svetu. Mogu to da učine širom sveta i to da urade sa bilo kojim instrumentom državne moći. Nismo navikli da se suočavamo sa ovakvim konfrontacijama", rekao je on.

Uprkos strahovima o mogućem korišćenju nuklearnog naoružanja u Ukrajini i na Tajvanu, treba podsetiti da su Sjedinjene Američke Države jedina zemlja koja je upotrebila atomsku bombu u avgustu 1945. godine, kada su napadnuti Hirošima i Nagasaki.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #217 on: August 16, 2022, 02:29:20 pm »




Testirali balističku raketu: Ima nuklearnu mogućnost i ide 24.000 km/h


Američka vojska saopštila je danas da je izvela testiranje interkontinentalne balističke rakete Minutmen III.

Njeno testiranje je bilo odloženo zbog porasta tenzija sa Pekingom tokom kineskih vežbi početkom meseca.

U saopštenju američke vojske navodi se da je proba pokazala "spremnost američkih nuklaernih snaga i pružila uverenje u ubitačnost i efikasnost nuklearnog odvraćanja SAD", prenosi Rojters.

U aprilu je američka vojska otkazala testiranje svoje interkontinentalne balističke rakete Minutmen III. To odlaganje imalo je za cilj smanjenje nuklearnih tenzija sa Rusijom tokom rata u Ukrajini.

Minutmen III sa nuklearnom sposobnošću, koji je napravio Boing Co. (BA.N), od ključnog je značaja za strateški arsenal američke vojske. Raketa ima domet od 9.660 i više kilometara i može da ide brzinom od približno 24.000 kilometara na čas.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #218 on: August 22, 2022, 06:53:31 am »




"Rusija je svesna slabe bezbednosti američkih nuklearnih bombi"


Rusija je svesna slabosti u nuklearnoj doktrini SAD, piše američko izdanje The Hill.

Za Sjedinjene Države se kaže da imaju nuklearne bombe sa slobodnim padom, ali Moskva je svesna da su one slabo zaštićene kada se skladište i isporučuju do cilja avionima koji lete kroz sporni vazdušni prostor.

Pored toga, američkoj mornarici je potrebna nova generacija nuklearnih krstarećih raketa kratkog do srednjeg dometa, uglavnom zato što su različiti predsednici, uključujući Džoa Bajdena, ometali njihov razvoj. Kongres pokušava da popravi situaciju, ali Amerika je i dalje u nezavidnoj poziciji.

Portparolka Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova je istakla da Rusija nikada nikome nije pretila nuklearnim oružjem.

Pristup Moskve, rekla je Zaharova, zasniva se isključivo na logici odvraćanja.

Čak i u sadašnjim uslovima, kada su zemlje NATO, koje su izazvale zaoštravanje ukrajinske krize, pokrenule hibridnu kampanju protiv Rusije, proglasile se za "nuklearni savez“ i opasno balansiraju na ivici direktnog oružanog sukoba.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #219 on: August 23, 2022, 08:12:51 am »




Guteres: Zveckanje nuklearnim sabljama mora prestati


Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Guteres izjavio je na sastanku SB UN da je nuklearni rizik trenutno na najvišoj tački u poslednjih nekoliko decenija.

Poručio je da zemlje sa nuklearnim oružjem moraju da se obavežu da neće prve posegnuti za njegovom upotrebom.

„One takođe moraju da uveravaju države koje nemaju nuklearno oružje da ga neće koristiti i da neće pretiti da će ga upotrebiti protiv tih zemalja, te da će biti transparentne u celom svetu. Zveckanje nuklearnim sabljama mora prestati“, poručio je Guteres.

Dodao je da je sada potrebno da se sve države ponovo posvete svetu bez nuklearnog oružja i da ne štede napore da dođu za pregovarački sto kako bi ublažile tenzije i da se okonča trka u nuklearnom naoružanju „jednom za svagda“.

Generalni sekretar istakao je i neophodnost dijaloga u vezi sa nuklearnom elektranom Zaporožje u Ukrajini i ponovio spremnost organizacija da pomognu delegacijama Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) koje bi trebalo da dođu u to područje preko Kijeva.

Ponovo je potvrdio da UN imaju u Ukrajini logističke i bezbednosne kapacitete da podrže misiju IAEA od Kijeva do Zaporožja.


izvor
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #220 on: October 31, 2022, 08:21:31 am »

STRAH OD NUKLEARNOG RATA RASTE: Zašto Amerikanci dopremaju u Evropu nove navođene, gravitacione nuklearne bombe B61-12?

SJEDINJENE Američke Države ubrzale su isporuku unapređenih nuklearnih bombi B61-12 u NATO baze u Evropi da bi zastrašile Rusiju zbog sprovođenja specijalne operacije na teritoriji Ukrajine. Međutim, ovim potezom, Amerikanci krše Ugovor o neširenju nuklearnog oružja, upozoravaju ruski eksperti.

Navođene, gravitacione nuklearne bombe B61-12, koje se izbacuju iz aviona, koje je trebalo da stignu u NATO baze u Evropi tek sledećeg proleća, kako piše list „Politiko“, uveliko će biti isporučene u decembru.

Prema navodima ovog lista, Sjedinjene Američke Države su ubrzale njihovu isporuku zbog sukoba u Ukrajini. Međutim, prema rečima portparola Pentagona generala Patrika Rajdera, ubrzana isporuka nema veze sa događajima u ukrajinskoj državi.

Isporučivanjem nuklearnih bombi B61-12 Amerikanci, s jedne strane, žele da zastraše Rusiju, dok s druge strane, pokušavaju da Evropljane drže u strahu od nuklearnog rata, kaže ruski vojni ekspert Viktor Litovkin, piše "Sputnjik".

 -Ovo je akcija koju plaćaju evropske države. Amerikanci pokušavaju da drže Evropljane u strahu. Međutim, ako se bomba isporuči u Evropu, počeće novi krug napetosti u NATO-u i novi krug moguće konfrontacije sa Rusijom- objašnjava on.

Sa ovom ocenom slaže se i potpredsednik Akademije za geopolitičke probleme Konstantin Sokolov. Prema njegovim rečima, isporukom nuklearnih bombi Amerikanci pokušavaju da zastraše jednog od svojih konkurenata – Rusiju.

 -Ovo je akcija zastrašivanja Rusije. Osim toga, cilj Amerikanaca je da ubede rusku državu da su oni sposobni za ekstremne mere, kao i da podstaknu ukrajinsku vojsku da aktivnije deluje na frontu. Sjedinjene Američke Države hoće da dokažu da ukrajinske oružane snage ne treba da sumnjaju da će oni učiniti sve za njih. Međutim, na čelu Vašingtona se ne nalaze niti glupi ljudi niti samoubice. Oni su svesni da im nuklearni sukob nije potreban- objašnjava stručnjak za RIA Novosti.

Osobine unapređene bombe

Što se tiče B61, ovo je najstarija termonuklearna gravitaciona bomba u Sjedinjenim Američkim Državama. Razvijena je 1963.godine, dok se od 1968. nalazi u sastavu naoružanja SAD. NJena težina iznosi 320 kilograma, dužina 3,5 metara, dok snaga njene bojeve glave varira od 0,3 do 340 kilotona. Dakle, ona može biti i taktičko i strateško oružje srednje snage. Treba napomenuti da B61 mogu da nose avioni kao što su bombarderi B-2, B-21, ali i avioni F-15, F-16 i F-35, „Tornado“.

B61-12, kako kaže Litovkin, izuzetno je precizna bomba. NJena snaga iznosi oko 50 kilotona. Ipak, ovo oružje se koristi isključivo u sukobima niskog intenziteta protiv neprijateljskih vojnih ciljeva: bunkera, komandnih mesta i aerodroma. Prema rečima Litovkina, oko 150 ovakvih bombi nalazi se u mnogim evropskim zemljama: Italiji, Belgiji, Holandiji, Nemačkoj i Turskoj.

Prilikom isporuke ovog oružja u ove zemlje Evrope, kako kaže stručnjak, ne isključuje se mogućnost da Amerikanci neće opremiti evropske avione bombama B61-12.

Osim toga, Sjedinjene Američke Države bi mogle da obučavaju evropske pilote da rukuju tim bombama.


Izvor
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #221 on: October 31, 2022, 08:26:09 am »

SANA MARIN UPOZORAVA: NATO bi mogao rasporediti nuklearno oružje u Finskoj

NATO bi mogao da uspostavi stalne baze ili da rasporedi nuklearno oružje u Finskoj kada se ta zemlja pridruži bloku, upozorila je premijerka Sana Marin, iako je dodala da je ovaj drugi scenario malo verovatan.

- Smatram da je veoma važno da ne postavljamo ovakve preduslove, niti ograničavamo sopstveni manevarski prostor, kada su u pitanju stalne baze ili nuklearno oružje - rekla je Marin na finskom kanalu Ile TV1 u subotu.

Svoju izjavu je odmah kvalifikovala dodajući da takav razvoj događaja nije nužno u planu.

Ranije ove sedmice, list Iltalehti sa sedištem u Helsinkiju tvrdio je da nacrt zakona o članstvu Finske u NATO-u ne sadrži nikakva isključenja u vezi sa nuklearnim oružjem. Vlada treba da iznese zakone parlamentu na razmatranje.

List je, pozivajući se na anonimne izvore odbrane, pisao da su u julu finski ministar spoljnih poslova Peka Havisto i ministar odbrane Anti Kaikonen obećali zvaničnicima vojne alijanse da Helsinki neće uvoditi nikakva „ograničenja ili nacionalne rezerve“, ako njegova kandidatura bude odobrena.

To znači da bi nuklearno oružje NATO-a moglo da prođe kroz finsko tlo ili da bude raspoređeno na tlu Finske, slično kao njegove stalne vojne baze, sugerisao je Iltalehti.

Upitana o izgledima da se Finska stvarno pridruži NATO-u u skorije vreme, Marin je izrazila nadu da će Mađarska i Turska „brzo“ dati zeleno svetlo svojoj kandidaturi za prijem u NATO, koju je nordijska nacija, zajedno sa Švedskom, zvanično podnela. 

Da bi dve zemlje bile primljene u vojni savez, potrebna je saglasnost svih 30 država članica.

Helsinki i Stokholm, koji su decenijama održavali neutralnost, naveli su rusku vojnu intervenciju na Ukrajinu kao razlog svoje značajne odluke.

Komentarišući potencijalni prijem Finske i Švedske u NATO, portparol Kremlja Dmitrij Peskov upozorio je u junu da će taj potez dodatno eskalirati tenzije između Moskve i Zapada.

Finska i Rusija imaju kopnenu granicu dužine 1.340 km - preneo je RT.


Izvor
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #222 on: December 15, 2022, 09:04:01 pm »

Indija je večeras uspešno testirala nuklearnu raketu Agni5 sa dometom od preko 5.000 kilometara. Ovo je test rakete najvećeg dometa u istoriji indijskog programa strateškog naoružanja.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Kružnice.jpg (119.58 KB, 1257x1280 - viewed 7 times.)
Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #223 on: February 22, 2023, 07:13:53 pm »

Rusi pokusno ispalili transkontinentalnu balističku raketu RS-28 Sarmat (NATO code: SS-X-29 ili SS-X-30 ili Satan II) dometa do 18 hiljada kilometara ali (za sada) ćorak.
Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 415


« Reply #224 on: February 22, 2023, 07:20:21 pm »

Rusi pokusno ispalili transkontinentalnu balističku raketu RS-28 Sarmat (NATO code: SS-X-29 ili SS-X-30 ili Satan II) dometa do 18 hiljada kilometara ali (za sada) ćorak.

Kako znas da je corak imas snimak. Mozda sam previdio. Za sada sam samo citao sa hrvatskih perjanica informiranja. Molim dokaz.Ne Bla bla

Logged
Pages:  1 ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.072 seconds with 23 queries.