PALUBA
April 23, 2024, 08:25:40 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2]   Go Down
  Print  
Author Topic: Japanski Tenk Type 10  (Read 5242 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 835


« Reply #15 on: July 15, 2020, 10:13:41 pm »




   Ni meni nije jasno šta su hteli da pokažu. Tenk je trebalo TZI-jem pošlepati 10-tak metara unazad i ona bi se sama nabacila. Nije jasna ni uloga desetine vojnika pešadinaca ili tehničara. Šta oni tu rade i u tolikom broju? Od posade samo je izgleda komandir izašao pored tenka i nevešto lupa macolom ne uspevajući dugo da izbije osovinicu i rastavi gusenično platno! Katastrofa! To posada radi sama, na normu vezanih očiju, bez zanosača i dodavača koji ne bi smeli ni da prismrde tenku.Moj sadašnji i svi bivši komandanti bi oterali posadu peške kući.


Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 835


« Reply #16 on: July 15, 2020, 10:35:41 pm »




   Što se tiče utiska ova neuspela umanjena kopija Leoparda nije pokazala ništa. U najavi je rečeno da puca topom iz slaloma u pokretu, što ja ne vidoh. Gađali jesu iz pokreta, ali na malim daljinama koje su smešne. Insistiranje i stalno forsiranje hidrauličnog ogibljenja, pa čak i kad kači krutu vezu na TZI je idiotski. Voleo bih da ih vidim u blatu ili na snegu kako se čupaju iz vagaša. Centralizovano upravljanje vatrom ima efekta kod artiljerijskih oruđa kada se gađa plotunom tačkasti cij ili teritorija, svejedno. Kod tenkova ima, možda, neku ulogu pri vršenju art. pripreme a to se retko dešava. U normalnom tenkovskom boju svaki tenk dejstvuje po svom cilju po svom nahođenju. I motor ima nekako rezak zvuk, kao da se raspada, ili je blizu. BK granata je premali za neku dužu borbu.


Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #17 on: July 16, 2020, 01:39:24 am »

Sto se same tezine tenka tice on bas i nije lagan. Osnovna konfiguracija je 40 tona, 44 tona u osnovnoj konfiguraciji i 48 u punoj konfiguraciji. Jedna takodje zanimljiva osobina je da tenk zahvaljujuci posebnom tipu kvacila, moze da ide 70 km/h i napred i u rikverc. Takodje dnevno/nocne kamere pruzaju 360 stepeni pogled posadi tenka tako da je sama voznja unazad olaskana. Posebna osobina je C4I sistem za ovezivanje sa ostalim tenkovima, pesadijom i ostalim prijateljskim jedinicama na terenu gde se u realnom vremenu razmenjuju informacije. Ipak, je to jako bitna stvar.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 835


« Reply #18 on: July 16, 2020, 08:37:21 am »




   Vezu sa pešadijom smo mogli da vidimo na snimku sa spalom gusenicom gde pešadinac sa Manpack radio uređajem na leđima viče i maše rukama. Ipak je bolje da prave suši i lepeze.


Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #19 on: July 16, 2020, 12:59:01 pm »

Ispadoše Japanci po nekima najveći trutovi, neznalice i šeprtlje na svijetu. Roll Eyes
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #20 on: July 16, 2020, 02:36:42 pm »

Ispadoše Japanci po nekima najveći trutovi, neznalice i šeprtlje na svijetu. Roll Eyes



Bas... Nesto nisam uveren u to, a svi sude na osnovu jednog snimka od par minuta. Japanci su dali akcenat na uvezivanje OMJ sa ostatom trupe, i to ne moze biti lose. A za kvalitet japanskih automobila sam se sam uverio, pa nesto sumnjam da ne znaju da naprave tenk.
Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 484



« Reply #21 on: July 16, 2020, 03:27:42 pm »

Nadam se, da te zakljućke ne vućete iz mojih opažanja. Nisu vojnici (Japanci) krivi, što se ne daje dovoljno para za obuku, tehniku... Treba znati, da je sve neki kompromis, a kod toga neko povuće deblji kraj. I kadkad to se i primeti.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #22 on: July 16, 2020, 04:34:28 pm »

Stabilizacija topa na T-67, T-80 , Leopard 2.

Logged
BrankoBananko
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 553



« Reply #23 on: July 17, 2020, 01:44:17 am »

Daleko od toga da su Japanci seprtlje, trutovi itd. Ali stvarno imaju kocnicu. Ta kocnica proizlazi iz njihove kulture. A to je da nevole rizik. To se moze videti u svemu sto rade. Pogotovo u proizvodnji automobila. Sva resenja su izmislili stranci na kojekakvim automobilima sirom sveta dok Japanci preuzmu resenje i naprave njihovog poznatog kvaliteta. Redko kad oni uzmu rizik da izmisle nesto novo. Inovacije rade sitnim korakom sa sigurne pozicije. Naravno cast izuzecima. To je neko moje vidjenje koje proizlazi iz svakodnevnog posmatranja Japanskog mentaliteta i kulture. Zavrsio sam prvi stepen Japanskog jezika i iako je to nivo prvog razreda osnovne skole, mnogo mi je pomogao u shvatanju Japanaca. Juzni sloveni su susta suprotnost, prvenstveno zbog jezika. Mi ucimo da se govori kako pise i pise kako se govori. Zbog tog jednostavnog pravila dete kad krene u skolu vec je pismeno. Sto nas cini direknim. Poznati smo po tome da nemlatimo naokolo nego pricamo kao iz puske. Nasuprot tome Japanci da bi bili pismeni moraju da imaju neverovatnu disciplinu i marljivost. Uce pisati kroz 12 razreda skole. Svaki dan vezbaju pisati. I nikada nece sve znakove znati. Oni moraju misliti sta svaki kanji znak znaci u razlicitim situacijama. Zbog toga su nedirektni i promisljeni u svemu. Kada prosecan Japanac zavrsi srednju skolu on je vec istreniran da je vredan, strpljiv i promisljen ali i da ne uzima rizik. Ako bog da za par godina cu vam se trajno javljati iz Japana.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 486


« Reply #24 on: July 17, 2020, 06:19:25 am »


Ali Branko, zar japanski ne koristi dva pisma. Hiragana i katakana. Jedno je složenije, a drugo prostije. Sad se ne mogu setiti koje je složenije, a koje lakše, ali, koliko sam čuo, velika je razlika. Kinezi imaju mnogo teži problem oko toga.
Logged
BrankoBananko
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 553



« Reply #25 on: July 17, 2020, 08:34:46 am »

Japanci koriste tri pisma hiragana(ひらがな) katakana (カタカナ) i kandzi ( 漢字) . Hiragana i katakana su znakovi za zvukove i skoro su jednaki. Razlika je u tome sto se japanske reci pisu koristeci hiraganu a za strane reci koje su usle u japanski jezik se koristi katakana. Kandzi je kinesko pismo sto su preuzeli od Kine. Pored toga sto svaki simbol predstavlja vise zvukova u zavisnosti od recenice, nosi i znacenje. Jedna rec moze biti napisana kombinacijom hiragane i kandzi. A moze i kandzi posebno predstavljati znacenje. Neverovatno komplikovano. I mora se uciti napamet.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #26 on: January 29, 2021, 07:22:07 pm »

Logged
Pages:  1 [2]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.027 seconds with 22 queries.