Planovi za modernizaciju raketnog sistema PVO 9K33 Osa-AK/AKM u PoljskojOsamdesetih godina prošlog veka Poljska je dobila 64 raketna kompleksa PVO kratkog dometa Osa-AK/AKM. Početkom 21. veka poljska kompanija Vojskove Zakładi Uzbenia S.A. razvila je niz tehničkih rešenja usmerenih na modernizaciju i produženje radnog veka kompleksa sovjetske proizvodnje. Praktični rad je počeo 2005. godine. Unapređeni sistem PVO dobio je oznaku „Osa-AKM-P1“ Zadło („Osa-R“). Radove na modernizaciji je izveo Vojskove Zakładi Uzbroje S.A. u gradu Grudziadz.Prilikom modernizacije radarska oprema je podvrgnuta procesu obrade, sa delimičnim prelaskom na novu elementnu osnovu. Otpornost na ometanje osmatračke stanice dizajnirane za otkrivanje vazduhoplovnih ciljeva je povećana. Prelazak prijemnika stanice za navođenje protivvazduhoplovnih raketa na digitalnu obradu signala omogućio je poboljšanje tačnosti i, shodno tome, verovatnoće uništenja. Uvedena su nova sredstva indikacije i savremeni monitori za prikaz vazdušne situacije.
Određivanje nacionalnosti vrši
radarski ispitivač Mark XII, koji je u skladu sa standardima NATO-a. Sva modernizovana vozila opremljena su sistemom satelitskog pozicioniranja. Razvijen je novi sistem za analizu i prikupljanje podataka koji omogućava snimanje i analizu procesa navođenja rakete i stalno praćenje kritičnih parametara složenog hardvera. Za poboljšanje uslova rada borbene posade, na borbenom vozilu je ugrađen savremeni sistem klimatizacije i grejanja, a smanjen je i nivo mikrotalasnog zračenja.
Osa-P:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Značajna inovacija koja je povećala borbeni potencijal unapređenog sistema PVO
Osa-P bilo je uvođenje pasivne nišanske i optoelektronske stanice za pretragu, koja omogućava pretraživanje i gađanje ciljeva bez uključivanja radara za detekciju, čime se kompleks demaskira visokofrekventnim zračenjem.
Kao i kod drugih poljskih raketnih i artiljerijsko-raketnih sistema PVO kratkog dometa, ova pasivna optoelektronska stanica je kombinacija televizijskog nišana sa termovizirom i laserskim daljinomerom.
Pasivna optoelektronska sprava Osa-P: [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Baterija PVO
Osa-P dobija eksternu ciljnu oznaku sa mobilnog
radara NUR-22 Izabela. Za komunikaciju se koriste nove digitalne VHF radio stanice sa mogućnošću šifrovanja signala.
Osmatrački radar
NUR-22 Izabela, radi u S-bandu na frekvencijama 3,2 - 3,4 GHz i ima domet otkrivanja ciljeva u VaP-u do 100 km, na visinama do 7 km. Antena parabolnog oblika skenira VaP u dve moguće brzine rotacije - 6 i 12 u minuti. U mogućnosti je da automatski prati do 72 cilja.
Osa-P i radar NUR-22 Izabela:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Prema planu koji je usvojilo Ministarstvo odbrane Poljske, dekomisijacija PVO sistema
Osa-P bila je predviđena za 2026. godinu nakon usvajanja PVO sistema
Piorun-2. Međutim, zbog zaoštravanja međunarodne situacije, trenutno se razmatra mogućnost produženja njihovog radnog veka.
Slaba tačka sistema PVO
Osa-P ostaje raketa
9M33M3. Trenutno su ove radiokomandne rakete moralno i fizički zastarele. Da bi se povećao životni ciklus protivvazduhoplovnih sistema, razmatra se pitanje upotrebe novih raketa.
U okviru programa
Błiskavica, Vojnotehnički univerzitet u Varšavi izvršio je razvoj protivvazduhoplovne rakete sa dometom gađanja većim od 10 km.
Bikalibarna raketa je ubrzana lansirno-pogonskim stepenom (busterom) do 3 M. Nakon odvajanja prvog stepena, vođeni projektil je morao da leti po inerciji. Sistem navođenja u završnici - poluaktivno radarski.
Međutim, zbog velike složenosti i visokih troškova, projekat
Błiskavica nije završen.
Raketa projekta "Bliskavica":
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Konzorcijum
Polish Defence Holdings je 2012. godine predložio opremanje
Osa raketom
Bliskavica, koja je, prema rečima programera, napravljena na modernoj bazi elemenata i po svojim karakteristikama je bila bar jednako dobra kao rakete sovjetske proizvodnje.
Predstavnik
VZU najavio je nekoliko opcija za nadogradnju
Osa: posebno je trebalo da se u kompleks integriše raketa
SL-AMRAAM sa aktivnim radarskim sistemom za samonavođenje.
SL-AMRAAM je zemaljska verzija avionske rakete
AIM-120. U drugoj verziji, predloženo je korišćenje nemačke rakete
IRIS-T SL.
Upotreba savremenih protivvazduhoplovnih raketa, stvorenih na bazi raketa vazduh-vazduh, kao deo modernizovanog sistema PVO
Osa, teoretski omogućava povećanje dometa gađanja do 40 km. Međutim, to podrazumeva uvođenje značajnih promena dizajna u sastav kompleksa
Osa-P i povećanje troškova.
Osa-P sa raketama IRIS-T:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Izvor