PALUBA
April 24, 2024, 08:25:30 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5 6   Go Down
  Print  
Author Topic: Protivavionski samohodni raketni sistem "9K33 Osa"  (Read 17194 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 670



« Reply #45 on: August 21, 2022, 07:37:52 pm »

Na 0:48 u donjem desnom uglu se vidi zadnji dio cijevi prenosnog PVO sistema.

PS

Kubovac, koje je tvoje mišljenje, je li ovaj rat donijo naj masovniju upotrebu Ose do sada? I da li će ovo biti poslednja masovna upotreba ovog sistema?
Isto pitanje i za Tungusku i Strelu-10? Ako se poslednja uopšte i koristi u Ukrajini?

Pa verovatno da jeste tako. Sukob oko Nagorno-Karabaha takođe je prikazao korišćenje većeg broja oruđa Osa-AK i AKM, ali usled nepravilne taktičke upotrebe, ali i činjenice da je Osa faktički bila osnovni sistem PVO tzv. Republike Arcah, nije se "proslavila", iako je bilo uspešnih dejstava i na BPL i na AN-2 (mamci za sisteme PVO) i na (najmanje) jedan (potvrđen od strane Turske) SU-25, čiji je pilot poginuo prilikom obaranja aviona.

Što se mene tiče, ja imam solidno mišljenje o sistemu Osa. Sećam se pre nekih 4-5 godine su "kružile priče" da bi nam Belorusi navodno donirali ili povoljno prodali izvestan broj modernizovanih Osa-AKM, ja sam izjasnio pozitivno na jednom drugom domaćem vojnom forumu, pa sam bio "predmet kritika".

Ali ja i dalje držim da je ovaj sistem, poslednja modifikacija Osa-AKM, sa ugrađenim dnevno-noćnim optičkim sistemom i sa pravilnom taktičkom upotrebom u sklopu baterije/diviziona (nikako samostalno ili u paru) i u sklopu ešalonirane trupne PVO (kod nas recimo uz Kub i LPRS), ovaj sistem uzimajući u obzir veliku mobilnost, odlične mogućnosti zasednih dejstava i sasvim dobre rakete, itekako i dalje može biti upotrebljiv.

Rusija danas nudi i verziju Osa-AKM-1, a suština modernizacije (pored dnevno-noćnog optičkog sistema) je i ugradnja opreme koja omogućava integrisani rad, odnosno prijem oznake cilja od strane eksternih radara ili drugog oruđa. To je danas kod Tor-a (njegovog naslednika) ili Pancira, potpuno "normalan" režim, ali Osa to nije imala kao mogućnost.

Dakle uz modernizaciju, svakako meni ne bi smetalo da uz svaki divizion Kub imamo po jednu bateriju tako modernizovane Ose-AKM ili AKM-1.

Naravno....treba "pikirati" na Torove i Pancire, u ovoj "niši" odbrane....

Ne znam gde se još očekuju ratovi i sukobi. Verovatno će ovo biti poslednji rat sa ovako masovno upotrebljenom Osom, ali nikako poslednji. Osu i dalje koriste u Ukrajini, Rusiji, Belorusiji, gotovo svim državama bivšeg SSSR-a, Poljskoj, Bugarskoj, Grčkoj, Rumuniji, Alžiru, Siriji, Maroku, Sudanu, Indiji......"the list goes on".... Smiley
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 670



« Reply #46 on: August 24, 2022, 05:56:58 pm »

Ubod "Ose" i miris "Zumbula": kako protivvazduhoplovci i artiljerci nokautiraju Oružane snage Ukrajine na periferiji Ugledara

Koliko god dobro utvrđena uporišta i odbrambene linije, koliko god da se grade, potpuno oslobođenje DNR je svakim udarcem sve bliže.

Jedan od šest projektila sistema PVO Osa izlazi iz lansirnog kanistera. Posada je pronašla neprijateljski avion na nebu i lansirala ga. Nekoliko sekundi - i još jednu. Ostaje samo da sačekamo podatke o uništenju mete. Sistem je decenijama u službi i "bode" bez zastoja, kažu protivvazduhoplovci. Vojnici Brigade marinaca Pacifičke flote uništili su preko stotinu dronova od početka specijalne operacije.

„Glavni zadatak naše jedinice je da pokrije artiljerijske jedinice, pešadijske jedinice u svim vidovima borbe, odnosno neprijatelj vrlo često koristi bespilotne letelice za usmeravanje artiljerije, koju naš kompleks efikasno uništava“, rekao je Andrej, komandant protivvazduhoplovne raketne jedinice.

Čuje se alarm - "Ose" polaze na vatreni položaj. Na liniji fronta za pešadiju, artiljeriju i oklopne formacije obezbeđuju gvozdenu kupolu visine pet kilometara i radijusa deset.

„Ali, zapravo, jedan od trofeja baterije sa kojom trenutno radimo je turski Bajraktar. Može se reći da je već u tako rastavljenom obliku i da se nalazi u terenskom muzeju“, rekao je dopisnik Zvezde Vitalij Nikulin.

Marinci protivvazduhoplovci su više puta potvrdili efikasnost sistema PVO Osa. Samo u pravcu Ugledara za mesec dana oboreno je više od dvadeset neprijateljskih dronova. Upravo sada, protivvazduhoplovni raketni sistemi se ponovo postavljaju na borbeni zadatak.

Oružane snage Ukrajine nemaju lovce PVO visoke klase takvog kvaliteta, a još više u takvim količinama. Dron prenosi snimak na komandno mesto, a dalje preuzima artiljerija.

„Pogađamo precizno. U zemunicama, reklo bi se, granate lete u prozor. Uostalom, artiljerija je bog rata i mnogo toga zavisi od nas. Postoji dobra izreka – znoj artiljerca spasava krv pešadije. Po ovom principu radimo, pobedimo neprijatelja. Protivnici su šokirani našom artiljerijom“, rekao je Ališer, komandant baterije 2S5 „Giacint-S“ (Zumbul, prim. Kubovac).

Teškom i preciznom vatrom ruska artiljerija potiskuje utvrđene vatrene tačke neprijatelja. Masivan udarac nanose jedinice samohodnih topova kalibra 152 mm "Giacint". Sva zemlja oko neprijateljskih položaja je prošarana kraterima. I ma koliko dobro utvrđena uporišta i odbrambene linije, ma koliko dugo trebalo da se grade, potpuno oslobođenje DNR je svakim udarcem sve bliže.

Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 300


« Reply #47 on: August 24, 2022, 08:02:29 pm »

Ekonomičnije je koristiti Ose, kojima vrijeme i onako ističe, nego Torove ili Pancire.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 670



« Reply #48 on: September 09, 2022, 08:59:27 am »

Ministarstvo odbrane RF prikazalo je rad PVO sistema Osa u Donbasu

Rusko Ministarstvo odbrane objavilo je u četvrtak, 8. septembra, snimak borbenog rada posada protivvazduhoplovnog raketnog sistema Osa-AKM tokom specijalne operacije zaštite civilnog stanovništva Donbasa.

Kompleks Osa-AKM se koristi za osmatranje vazdušne situacije, operativno određivanje koordinata ciljeva i njihovo efikasno uništavanje. Takođe je sposoban da pogodi neprijateljske bespilotne letelice (BPL).

„Kompleks se posebno dobro pokazao u borbi protiv bespilotnih letelica, kako industrijskih, tako i zanatskih. Od prijema komande do lansiranja, potrebno je bukvalno nekoliko sekundi, a posada protivvazduhoplovnog raketnog sistema uspešno obavlja zadatak“, rekao je Nikita, zamenik komandanta raketnog puka PVO.

Na snimku postoje zanimljivi detalji.
Pa tako pored celog postupka izlaska na vatreni položaj, pretovar raketa i prevođenje sredstva u borbeni rad, vidimo i rad u kabini.
Izdvajam detalj na 2:25 kada operator na kružnom IKO indikatoru odgovarajućim upravljačkim točkićima-šturvalima poklapa marker sa ciljem koji se preuzima na zahvat i praćenje. Već na 2:27 vidimo zahvat cilja na malom pravougaonom indikatoru daljine sa dva skeniranje - gornje "grubo" i donje "tačno".

Čujemo izdavanje komande za lansiranje raketa. Na 3:06 možemo videti kako to izgleda na indikatoru daljine kad se pogodi cilj. Na donjem, "tačnom" skeniranju, vidimo pogodak u cilj: prelazak oznake-amplitude rakete preko oznake-amplitude cilja i "razlivanje" oznake cilja na indikatoru.

Za kraj, vidimo i 2 impresivna noćna lansiranja sa vidljivom aktivacijom bojevih glava raketa, a vidimo na kraju i jedno jutarnje lansiranje (ili večernje) u kome raketa pravi neobičnu piruetu i leti celih 26 sekundi do cilja!

Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 670



« Reply #49 on: September 11, 2022, 10:59:59 am »

Planovi za modernizaciju raketnog sistema PVO 9K33 Osa-AK/AKM u Poljskoj

Osamdesetih godina prošlog veka Poljska je dobila 64 raketna kompleksa PVO kratkog dometa Osa-AK/AKM. Početkom 21. veka poljska kompanija Vojskove Zakładi Uzbenia S.A. razvila je niz tehničkih rešenja usmerenih na modernizaciju i produženje radnog veka kompleksa sovjetske proizvodnje. Praktični rad je počeo 2005. godine. Unapređeni sistem PVO dobio je oznaku „Osa-AKM-P1“ Zadło („Osa-R“). Radove na modernizaciji je izveo Vojskove Zakładi Uzbroje S.A. u gradu Grudziadz.

Prilikom modernizacije radarska oprema je podvrgnuta procesu obrade, sa delimičnim prelaskom na novu elementnu osnovu. Otpornost na ometanje osmatračke stanice dizajnirane za otkrivanje vazduhoplovnih ciljeva je povećana. Prelazak prijemnika stanice za navođenje protivvazduhoplovnih raketa na digitalnu obradu signala omogućio je poboljšanje tačnosti i, shodno tome, verovatnoće uništenja. Uvedena su nova sredstva indikacije i savremeni monitori za prikaz vazdušne situacije.

Određivanje nacionalnosti vrši radarski ispitivač Mark XII, koji je u skladu sa standardima NATO-a. Sva modernizovana vozila opremljena su sistemom satelitskog pozicioniranja. Razvijen je novi sistem za analizu i prikupljanje podataka koji omogućava snimanje i analizu procesa navođenja rakete i stalno praćenje kritičnih parametara složenog hardvera. Za poboljšanje uslova rada borbene posade, na borbenom vozilu je ugrađen savremeni sistem klimatizacije i grejanja, a smanjen je i nivo mikrotalasnog zračenja.

Osa-P:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Značajna inovacija koja je povećala borbeni potencijal unapređenog sistema PVO Osa-P bilo je uvođenje pasivne nišanske i optoelektronske stanice za pretragu, koja omogućava pretraživanje i gađanje ciljeva bez uključivanja radara za detekciju, čime se kompleks demaskira visokofrekventnim zračenjem.

Kao i kod drugih poljskih raketnih i artiljerijsko-raketnih sistema PVO kratkog dometa, ova pasivna optoelektronska stanica je kombinacija televizijskog nišana sa termovizirom i laserskim daljinomerom.

Pasivna optoelektronska sprava Osa-P:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Baterija PVO Osa-P dobija eksternu ciljnu oznaku sa mobilnog radara NUR-22 Izabela. Za komunikaciju se koriste nove digitalne VHF radio stanice sa mogućnošću šifrovanja signala.
Osmatrački radar NUR-22 Izabela, radi u S-bandu na frekvencijama 3,2 - 3,4 GHz i ima domet otkrivanja ciljeva u VaP-u do 100 km, na visinama do 7 km. Antena parabolnog oblika skenira VaP u dve moguće brzine rotacije - 6 i 12 u minuti. U mogućnosti je da automatski prati do 72 cilja.

Osa-P i radar NUR-22 Izabela:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Prema planu koji je usvojilo Ministarstvo odbrane Poljske, dekomisijacija PVO sistema Osa-P bila je predviđena za 2026. godinu nakon usvajanja PVO sistema Piorun-2. Međutim, zbog zaoštravanja međunarodne situacije, trenutno se razmatra mogućnost produženja njihovog radnog veka.

Slaba tačka sistema PVO Osa-P ostaje raketa 9M33M3. Trenutno su ove radiokomandne rakete moralno i fizički zastarele. Da bi se povećao životni ciklus protivvazduhoplovnih sistema, razmatra se pitanje upotrebe novih raketa.

U okviru programa Błiskavica, Vojnotehnički univerzitet u Varšavi izvršio je razvoj protivvazduhoplovne rakete sa dometom gađanja većim od 10 km.

Bikalibarna raketa je ubrzana lansirno-pogonskim stepenom (busterom) do 3 M. Nakon odvajanja prvog stepena, vođeni projektil je morao da leti po inerciji. Sistem navođenja u završnici - poluaktivno radarski.

Međutim, zbog velike složenosti i visokih troškova, projekat Błiskavica nije završen.

Raketa projekta "Bliskavica":

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Konzorcijum Polish Defence Holdings je 2012. godine predložio opremanje Osa raketom Bliskavica, koja je, prema rečima programera, napravljena na modernoj bazi elemenata i po svojim karakteristikama je bila bar jednako dobra kao rakete sovjetske proizvodnje.

Predstavnik VZU najavio je nekoliko opcija za nadogradnju Osa: posebno je trebalo da se u kompleks integriše raketa SL-AMRAAM sa aktivnim radarskim sistemom za samonavođenje. SL-AMRAAM je zemaljska verzija avionske rakete AIM-120. U drugoj verziji, predloženo je korišćenje nemačke rakete IRIS-T SL.

Upotreba savremenih protivvazduhoplovnih raketa, stvorenih na bazi raketa vazduh-vazduh, kao deo modernizovanog sistema PVO Osa, teoretski omogućava povećanje dometa gađanja do 40 km. Međutim, to podrazumeva uvođenje značajnih promena dizajna u sastav kompleksa Osa-P i povećanje troškova.

Osa-P sa raketama IRIS-T:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Izvor





* Osa-P slika 1.png (554.74 KB, 674x392 - viewed 1 times.)

* Osa-P OES.png (345.1 KB, 591x447 - viewed 166 times.)

* Osa-P i OAR Izabela.png (392.42 KB, 600x400 - viewed 165 times.)

* Osa-P Bliskavica.png (709.68 KB, 798x529 - viewed 1 times.)

* OSA-P raketa IRIS.png (742.26 KB, 799x370 - viewed 1 times.)
« Last Edit: September 11, 2022, 03:42:53 pm by Kubovac » Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 300


« Reply #50 on: September 11, 2022, 02:34:02 pm »

S obzirom na sovjetsko korištenje temina sistem, činjenica da je Poljska nabavila 64 sistema znači 64 lansera ili 64 baterije, diviziona?
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 670



« Reply #51 on: September 11, 2022, 03:42:12 pm »

S obzirom na sovjetsko korištenje temina sistem, činjenica da je Poljska nabavila 64 sistema znači 64 lansera ili 64 baterije, diviziona?

U stvari, ovde je kod pominjanja broja rečeno ZRK, znači "protivvazduhoplovni raketni kompleks" što je "niže" od sistem (pa ću korigovati i u tekstu iznad), mada se i sistem koristi često u ruskim tekstovima. Stoga se mora paziti kod prevoda, jer mi nemamo usvojen termin "kompleks".
Dakle, u ovom slučaju, 64 kompleksa, odnosno 64 vatrena oruđa....
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 670



« Reply #52 on: September 12, 2022, 10:15:46 am »

I nakon 50 godina od usvajanja Osa i dalje efikasna i čak se i modernizuje....

Posade raketnog sistema PVO Osa-AKM uspešno uništavaju neprijateljske vazdušne ciljeve u zoni SVO u Ukrajini

Posade protivvazduhoplovnih raketnih sistema Osa-AKM i dalje dežuraju u zoni borbenih zadataka u okviru vojne specijalne operacije ruskih trupa u Ukrajini.

Prema vojnim izvorima, sistemi PVO Osa-AKM pokrivaju jedinice ruske vojske od udara iz aviona i helikoptera, kao i krstarećih raketa i dronova, uključujući turske Bajraktare. Osim toga, Ose se uspešno koriste za izviđanje vazdušne situacije, operativno određivanje koordinata ciljeva i njihovo efikasno uništavanje.

„Kompleks se posebno dobro pokazao u borbi protiv bespilotnih letelica. I kao industrijski proizvod i kao radni kompleks. Na početku operacije bilo je dosta bespilotnih letelica, poput Bajraktara. Sada ih je već mnogo manje, uz pomoć našeg kompleksa, mnogo ih je pogođeno“, rekao je zamenik komandanta raketnog puka PVO, a citira pres-služba Ministarstva odbrane Rusije.

Vredi napomenuti da se 2021. godine navršilo 50 godina od usvajanja PVO sistema Osa. Uprkos tome, borbena vozila kompleksa i dalje služe u ruskoj vojsci i vojskama mnogih drugih zemalja sveta.
Kompleks je u stanju da otkrije i identifikuje vazduhoplovne mete dok se kreće, što ga čini manje ranjivim na uzvratnu vatru. Međutim, za dejstvo je potrebno kratko zaustavljanje. Potrebno je oko pet minuta da se kompleks potpuno borbeno rasporedi, dejstvuje i ponovo prevede u marševski položaj.

Dodatne karakteristike „Ose“ su to što može istovremeno da savlada vodene barijere i da dejstvuje na vazduhoplovne ciljeve.
Ovi sistemi PVO se mogu povezati u jedinstvenu informacionu mrežu, što omogućava svim mašinama da primaju proširene podatke o vazdušnoj situaciji.

Osa je dobila i sistem protivraketne zaštite koji stvara lažne radarske odraze (protivradarski mamci) na koje se preusmeravaju protiv-radarske rakete. Analogni sistem zaštite uključuje proizvodnju aerosolnih isparenja.

Još jedna neobična karakteristika ove mašine je što ima klima uređaj, što čini život posade mnogo udobnijim.

Sistem je skrenuou pažnju vojske SAD-a još tokom rata u Iraku 1991. godine, kada je u nekoliko navrata uspeo da obori krstareće rakete Tomahawk.

A ne tako davno, konstruktor i proizvođač sistema protivvazduhoplovne odbrane Osa, Iževska elektromehanička fabrika Kupol (deo koncerna Almaz-Antej), najavio je razvoj novog programa modernizacije koji je približio karakteristike performansi ažuriranog kompleksa - Osa-AKM1 – do nivoa sistema PVO Tor-M1, koji će znatno „produžiti mladost“ veterana PVO.

Renovirani kompleks dobio je niz novih "specijalnosti". Sada se može koristiti i kao borbeno vozilo i kao simulator za komandira i operatore. Uveden je i režim vežbovnog kompleksa. Ranije je deo sistema PVO Osa pretvoren u sisteme meta Saman, što je postignuto zamenom dela opreme. Sistem PVO Osa-AKM1 može se koristiti kao vežbovni kompleks bez zamene opreme, zahvaljujući jednostavnoj promeni režima rada.

Uzimajući u obzir činjenicu da sistemi PVO porodice Osa ostaju u upotrebi u mnogim zemljama sveta, uključujući bivše sovjetske republike SSSR-a, potražnja za modernizacijom ovih borbenih vozila ostaje prilično visoka, a njene različite opcije se razvijaju u nekoliko dizajnerskih biroa. Posebnost projekta koji su realizovali dizajneri IEMZ "Kupol" je integrisani pristup, u kojem su poboljšane sve ključne komponente i uređaji kompleksa.

Kada se nadogradi na nivo „Osa-AKM1“, PVO dobija „drugi život“ i mogućnost efikasnog suočavanja sa savremenim sredstvima vazdušnog napada.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Osa -50-1.jpg (50.98 KB, 800x449 - viewed 1 times.)

* Osa -50-2.jpg (122.1 KB, 1000x562 - viewed 2 times.)

* Osa -50 -3.jpg (251.86 KB, 1000x561 - viewed 2 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 670



« Reply #53 on: September 24, 2022, 04:10:03 pm »

Vojna komanda je konstatovala uspešnu obuku i borbeni rad sistema PVO Osa-AKM

Posade protivvazduhoplovnih raketnih sistema „Osa-AKM“ vojne baze Južnog vojnog okruga (SMD) Ruske vojske u Abhaziji izvele su obuku u upravljanju vatrom sistema PVO u planinskim šumovitim i priobalnim područjima.

Kako je saopštila pres-služba Ministarstva odbrane, oni su odradili zadatke izviđanja, zahvata, praćenja i uslovnog uništavanja vazduhoplovnih ciljeva na visinama do 2 hiljade metara, leteći prosečnom brzinom od 200 km na sat. Da bi imitirali bespilotnu letelicu uslovnog neprijatelja, pripadnici Južnog vojnog okruga koristili su bespilotne letelice Orlan, Zastava i Granat.

U izvršavanju zadataka, zajedno sa protivvazduhoplovnim raketnim sistemima Osa-AKM, uključeni su i laki raketni sistemi PVO Strela-10 i laki prenosni raketni sistemi PVO Igla. Ukupno, posade protivvazduhoplovne odbrane su pogodile preko 30 izviđačkih bespilotnih letelica (UAV) uslovnog neprijatelja.

U izveštaju se pojašnjava da su tokom vežbi završeni i zadaci posedanja i kamufliranja vatrenih položaja, organizovanja sistema komunikacije i upravljanja i prevođenja opreme iz marševskog u borbeni položaj.

Vredi napomenuti da su, pored redovnih vežbi, protivvazduhoplovni raketni sistemi Osa-AKM uključeni i uspešno izvršavaju borbene zadatke u zoni specijalne vojne operacije za zaštitu Donbasa u Ukrajini.

Kako je i ranije izveštavano, sistemi PVO Osa-AKM pokrivaju jedinice ruske vojske od udara iz aviona i helikoptera, kao i krstarećih raketa i dronova, uključujući turske jurišne bespilotne letelice Bajraktar. Osim toga, Ose se uspešno koriste za izviđanje vazdušne situacije, operativno određivanje koordinata ciljeva i njihovo efikasno uništavanje.

Uprkos zavidnom trajanju (2021. godine navršilo se 50 godina od usvajanja sistema PVO Osa), borbena vozila kompleksa i dalje uspešno služe u ruskoj vojsci i armijama mnogih drugih zemalja sveta.

Protivvazduhoplovni raketni sistem Osa-AKM za sve vremenske uslove je modernizacija sistema PVO Osa, koji je razvio i proizvodi Iževski elektromehanički kombinat Kupol. Kompleks je projektovan da obezbedi protivvazduhoplovnu odbranu Kopnene vojske, opremljen je sa šest raketa 9M33M3 i može da uništava ciljeve koji lete brzinom do 500 m/s, na visini od 10 do 5 hiljada metara i dometu od 1,5 do 10,3 km.

Raketni kompleks PVO se sastoji od samohodnog lansera, stanice za otkrivanje i praćenje ciljeva, računskog uređaja, projektila i odvojenog transportno-utovarnog vozila. Kompleks može da provodi efikasno dejstvo ne samo na pokretne ciljeve, već i na ciljeve koji „lebde“ u vazduhu. Rakete kompleksa imaju modernizovani osigurač, koji omogućava pogađanje ciljeva na skoro nultim visinama.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Izvor


* Osa - JVO 1.jpg (77.36 KB, 720x320 - viewed 2 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 670



« Reply #54 on: September 28, 2022, 09:09:15 pm »

Snimak transporta vozom diviziona Osa-AKM ruske vojske

Vidimo 9 lansirnih oruđa Osa-AKM, nekoliko vozila za dopunu raketama, komandna i izviđačka vozila, a tu su i druga vozila poput cisterni za gorivo, pokretnih kuhinja, logistička vozila i vozila za održavanje, kamioni za transport NVO i druga vozila.

Prema navodima sa snimka, kompozicija ide ka zoni specijalne vojne operacije u Ukrajini.


Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 670



« Reply #55 on: October 05, 2022, 10:26:50 am »

Ruski raketni sistem PVO Osa-AKM oborio ukrajinski jurišnik SU-25

U Donjeckoj Narodnoj Republici, tokom specijalne operacije, posada protivvazduhoplovnog raketnog sistema Osa oborila je ukrajinski jurišni avion Su-25. Snimak rada kompleksa pokazao je ratni dopisnik Izvestija Kiril Olkov 5. oktobra.

Kako se navodi, Su-25 je pokušao da izvrši udar iz vazduha, ali je diverzant ranije primećen sa zemlje.

Dopisnik je rekao da raketa ultra velike brzine bukvalno „probija vazduh“ i bez promašaja obara vazduhoplovne mete ukrajinske vojske.

Kao što je napomenuto, protivvazduhoplovci se ne zadržavaju dugo na jednom mestu. Stalno su u pokretu, jer ih militanti „namenski love“.
U prvom planu deluju protivvazduhoplovne raketne jedinice. Super-pouzdan štit čuva odbranu 24 sata i potpuno kontroliše nebo nad Donbasom. Štiti pešadiju i civile od direktnih udara i vazdušnih sabotaža ukrajinaca, prenosi dopisnik.

Na snimku možemo videti i ostatke oborene letelice SU-25.


Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 670



« Reply #56 on: October 11, 2022, 09:09:22 am »

Spoj mladosti i iskustva

Na snimcima koji su se pojavili na društvenim mrežama, mogli smo da vidimo svojevrsnu "modernizaciju" sistema detekcije i otkrivanja ciljeva koju koriste pripadnici raketnih jedinica PVO Ukrajinske vojske.

U ovom slučaju, vidimo posadu u borbenom vozilu samohodnog raketnog sistema PVO kratkog dometa Osa-AKM. Vidimo standardni analogni kružni panoramski pokazivač (IKO) i vremensku bazu koja se pomera brzinom rotacije antene osmatračkog radara. Ipak, ispred IKO pokazivača imamo priliku da vidimo savremeni tablet uređaj, na kome se nalazi digitalna mapa sa obeleženom zonom otkrivanja ciljeva i sa oznakom položaja jedinice-borbenog oruđa (negde severno od grada Kijeva).

Očigledno pokušaj da borbena oruđa što manje koriste svoj osmatrački radar i rizikuju otkrivanje i pogađanje protivradarskim raketama, već informacija o ciljevima dolazi sa nekog eksternog radara ili možda sa radara jednog od oruđa Osa iz sastava baterije / diviziona koji je u tom trenutku određen kao "dežurni" i koji osmatra vazdušni prostor. Prikaz se verovatno u komandnoj stanici konvertuje u digitalni i kao takav prosleđuje na tablete borbenih oruđa sa google mapama putem interne baterijske "internet mreže". Moguće je naravno i da se ciljevi najavljuju "glasovno", a da se onda ručno obeležavaju na tabletu na google mapi u svakom od oruđa (malo "konzervativniji" način) i prati njihovo kretanje.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Osa tablet 1.png (302.5 KB, 566x362 - viewed 83 times.)

* Osa tablet 1.1.png (335.28 KB, 567x362 - viewed 83 times.)

* Osa tablet 2.png (237.14 KB, 567x362 - viewed 83 times.)

* Osa tablet 2.2.png (168.76 KB, 564x362 - viewed 82 times.)
« Last Edit: October 11, 2022, 09:18:52 am by Kubovac » Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 670



« Reply #57 on: October 16, 2022, 07:42:08 pm »

Tokom sukoba u Nagorno-Karabahu, raketni sistemi PVO Osa-AK i AKM jermenske strane, doživeli su težak poraz, uz značajna uništavanja sredstava raketne tehnike i zarobljavanja.
Azerbejdžanci su paradirali nakon rata sa više zarobljenih, čini se, dobro očuvanih primeraka.
Kao odgovor, Osa se mogla pohvaliti uglavnom sa obaranim mamcima AN-2T, ali oboren je i jedan Azerski SU-25.

Pisano je već i ovde o pogrešnoj taktici upotrebe ovog raketnog sistema kratkog dometa od strane Jermena, pogrešnu procenu da se mogu osloniti SAMO na ovaj sistem kao okosnicu PVO i potcenjivanje Azerbejdžanske vojske.

Sa druge strane i Ukrajinci i Rusi, kako vidimo, koriste aktivno raketne sisteme Osa tokom trenutnih sukoba koji traju već gotovo 8 punih meseci.

Dakle, kada se sistem koristi pravilno i u sklopu slojevite, EŠALONirane PVO, itekako još može biti opasan takmac vazduhoplovnim napadnim sredstvima i sistemima protivnika.

Evo još jedan snimak u kome Rusi hvale sistem Osa-AKM, njegovu mobilnost i efikasnost i podsećaju na nedavni uspeh u obaranju ukrajinskog SU-25, čije ostatke i vidimo na ovom snimku.



Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 670



« Reply #58 on: October 28, 2022, 11:32:02 am »

Protivvazduhoplovni sistemi „Osa“ Narodne milicije DNR štite nebo Donjecka

Jedinice PVO Narodne milicije DNR drže vazdušni prostor Donbasa pod pouzdanom zaštitom, zato su jedinice naoružane svime što je potrebno.

Na snimku vidimo jednog od članova posade raketnog sistema PVO Osa-AKM iz sastava NM DNR, sa pseudonimom "Suhoi",  kako govori o opštim karakteristikama sistema, taktici upotrebe i tipovima ciljeva na koje dejstvuje.
Nakon toga, član posade pod pseudonimom "Bik" nam objašnjava način rada sistema PVO Osa-AKM.

Evo i prilike da se ponovo podsetimo klasičnog rada u radarskom kanalu!

Dakle, cilj se otkriva rotirajućim osmatračkim pulsno-doplerovskim radarom, maksimalnog dometa otkrivanja do 45 km. Radar pretražuje vazdušni prostor kroz 3 visinske zone, tako približno određujući i visinu cilja, ili vrši "ešaloniranje po visini".
Kada se cilj uoči i kada ga operator označi na indikatoru kružnog osmatranja (IKO) odgovarajućim šturvalom (točkićem, narodski), cilj se predaje na zahvat nišanskom radaru koji ima zadatak da prati i cilj i raketu (nakon njenog lansiranja).
Obzirom da će osmatrački radar navesti precizno nišanski radar po azimutu, na osnovu podatka o ešalonu visine, nišanski radar će vršiti dodatnu pretragu u zoni po visini (jednoj od 3).

Kada se cilj zahvati nišanskim radarom i uspostavi automatsko praćenje, a što se vidi na indikatoru praćenja cilja po daljini gde se pojavljuje "strob" cilja, komandir, na osnovu parametara cilja - daljine, brzine i visine, određuje metod gađanja i broj raketa za lansiranje.

Raketa se lansira i navodi jednom od tri metode:

- sa tri tačke - preklapanjem
- sa tri tačke "gorka" za niskoleteće ciljeve ili
- metoda "fi" za lebdeće niskoleteće ciljeve (helikoptere)


Za vreme vođenja rakete ka cilju moguće je (pod određenim uslovima) pratiti uspešnost gađanja preko prijemnika video-signala sistema TOV (televizijski-optčiki vizir).

Član posade na snimku nam pokazuje pogađanje cilja na prijemniku video signala (TV prijemniku) i pokazuje gde se taj cilj nalazi na indikatoru kružnog osmatranja (IKO) radara.

Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 670



« Reply #59 on: November 15, 2022, 09:42:21 am »

Osa u akciji

Ministarstvo odbrane Rusije objavilo je snimke jedinica grupe V koje operišu na PVO sistemima „Osa“ i nastavljaju da izvršavaju zadatke pokrivanja položaja ruskih trupa od neprijateljskih vazduhoplovnih napada.

Rakete sistema PVO „Osa“ redovno pretvaraju ukrajinske jurišne bespilotne letelice u gomilu otpada, a među uništenom opremom ima i turskih „Bajraktara“.

Glavni zadatak posada sistema PVO „Osa“ na ovom pravcu je da pokriju napredovanje ruskih tenkovskih jedinica i pešadije. Ali pripadnici ovih jedinica svedoče da ukrajinski nacionalisti radije koriste svoje rakete i granate protiv civila.

"Neprijatelj koristi višestruke raketne sisteme. Njihov cilj su obično stambene kuće, stambeni prostori. I veoma retko primećujemo da pogodi naše trupe“, rekao je komandant jedne od jedinica koje rade sa sistemima „Osa“.

Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5 6   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.039 seconds with 22 queries.