PALUBA
March 29, 2024, 01:14:29 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17   Go Down
  Print  
Author Topic: Sukobi u Maliju  (Read 58734 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #120 on: August 20, 2020, 08:34:08 am »



SB UN osudio puč i poručio vojnicima: Vratite se u kasarne


Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija osudio je pobunu u Maliju.

To svetsko telo pozvalo je vojnike koji su učestvovali u državnom udaru da odmah puste na slobodu sve zarobljene vladine zvaničnike i da se vrate u svoje kasarne bez odlaganja.

Predsednik Malija Ibrahim Bubakar Keita svrgnut je sa vlasti u državnom udaru u kojem je učestvovala vojska.

Pobunjenici su obećali da će održati izbore u razumnom vremenskom roku i otpočeli razgovore sa istaknutim političkim liderima u zemlji, prenosi agencija Rojters.


izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #121 on: August 20, 2020, 01:16:04 pm »

четвртак, 20.08.2020.
Француска наставља војне операције у Малију

ПАРИЗ - Француска ће наставити војне операције против исламских бораца у Малију, упркос томе што је пре два дана у пучу свргнут с власти председник те земље Ибрахим Бубакар Кеита, саопштила је француска министарка одбране Флоранс Парли.

„Наставља се операција Бахран, коју је тражило становништво Малија и одобрио Савет безбедности УН”, поручила је Парли на Твитеру, а пренео Ројтерс.

Председник Малија дао је оставку и распустио парламент након што су га заробили побуњеници, чиме је додатно продубљена криза у земљи која се већ бори са џихадистима и грађанским нередима. Војска у Малију, која је учествовала у државном удару, обећала је да ће одржати изборе у „разумном” временском року и отпочела разговоре са најутицајнијим политичарима у земљи, преноси Танјуг.

Izvor: www.politika.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #122 on: August 20, 2020, 01:30:23 pm »



Zašto je Mali važan



Državni udar u Maliju, nekada hvaljenom kao uzorom demokratije na zapadu Afrike, mogao bi povećati nestabilnost i lošu bezbednosnu situaciju u regionu.

Predsednik Malija najavio je ostavku na državnoj televiziji rano u sredu samo nekoliko sati pošto su pobunjeni vojnici upali u glavni grad i odveli ga u pritvor, piše Vašington post, a prenosi Radio Slobodna Evropa.

Vašingtonski list još ističe da je to označilo kraj sedmogodišnje vladavine Ibrahima Bubakara Kejte zapadnoafričkom zemljom koja se borila s pobunom islamista, ekonomskom krizom i pandemijom izazvanom korona virusom.

List dodaje da je u utorak glavnim gradom Bamakom vladao haos - vojnici su zabarikadirali puteve, opkolili državnu televiziju i pucali u vazduh. Osim predsednika uhapšen je i premijer Bubu Sise koji je neposredno pred privodjenje "opravdao razloge" gneva svojih zemljaka i pozvao vojnike na razgovor.

Ovim dogadjajima, dodaje list, prethodili su višenedeljni protesti hiljada demonstranata na ulicama Bamaka, koji su optuživali Kejtu za korupciju, lažiranje rezultata parlamentarnih izbora u aprilu, kao i za lošu strategiju u borbi protiv militantnih grupa lojalnih Al-Kaidi i Islamskoj državi.

Militanti su se pojavili pre osam godina na severu zemlje i od tada su se proširili preko granice u Burkinu Faso i Niger. Broj smrtnih slučajeva od terorizma u tri zemlje povećao se pet puta od 2016. godine, premašivši 4.000 u 2019. godini, dok je prema podacima nevladinih organizacija broj ubijenih u ovoj godini znatno veći.

Sveža nestabilnost u Maliju poslednji je znak pogoršanja bezbednosne situacije na većem delu Sahela, sušnom geografskom pojasu koji se proteže duž Afrike južno od Sahare, ukazuje Volstrit žurnal.

Bezbednosni problemi u Maliju pojačali su se protekle decenije i sada je u zemlji oko 15.000 stranih trupa koje su razmestile Francuska i multinacionalne snage Ujedinjenih nacija.

Kada se bezbednosna situacija u Maliju 2012. pogoršala, Francuska je, uz obaveštajnu i logističku podršku SAD, intervenisala u nameri da odvrati militante. Francuske snage su 2013. zbacile džihadiste koji su zauzeli sever Malija. Militanti su se, medjutim, pregrupisali i proširili koristeći sukobe medju zajednicama kako bi regrutovali i proširili svoj uticaj u centralni deo zemlje.

Vodje vojnog udara založile su se za nove izbore kako bi rešili političku krizu u krhkoj zapadnoafričkoj državi, ukazuje agencija Frans pres.

Zemlje regiona su izrazile su protivljenje bilo kakvim neustavnim promenama vlasti. Ekonomska zajednica zapadnoafričkih država najavila je suspenziju Malija u upravnim telima tog 15 - članog bloka. Takodje je obećala da će zatvoriti kopnenu i vazdušnu granicu prema Maliju i uvesti sankcije protiv "svih pučista, njihovih partnera i saradnika".

Generalni sekretar UN Antonio Gutereš tražio je "trenutno i bezuslovno puštanje" Kejte i Sisea, dok su SAD i Francuska izrazili zabrinutost zbog razvoja događaja kao i protivljenje promeni režima.

Pritvor je bio dramatična promena sreće za Kejtu, koji je pre sedam godina pobedio na prvim demokratskim izborima posle državnog udara u Maliju odnevši više od 77 odsto glasova, ističe AP, dodajući da je zemlja dugo primala pohvale kao model demokratije u regionu.

Nestabilnost u Maliju mogla bi se proširiti i izvan granica te zemlje čiji strateški položaj ima geopolitičke implikacije na zapadnu Afriku, Sahel, širi arapski svet, Evropsku uniju i SAD, ocenjuje Njujork tajms.

U godinama posle sticanja nezavisnosti od Francuske 1960, Mali se smatrao demokratskim uzorom u regionu. Medjutim, državni udar 2012. delom je posledica Arapskog proleća, što takodje podvlači položaj Malija koji povezuje severnu Afriku s ostatkom kontinenta.

Posle pada Muamera el Gadafija u Libiji 2011. stotine teško naoružanih malijskih pobunjenika koji su se borili za libijskog vođu vratili su se kući i napali severne gradove, stvorivši haos koji je prethodio vojnom udaru.

Mali je deo onoga što neki nazivaju francuskim "večnim ratom" u Sahelu, području ogromnom podsaharskom području koje se proteže od Senegala do Sudana. U Maliju je, navodi Njujork tajms, smešteno oko 5.000 vojnika francuskih vojnika i sofisticirane vazdušne snage, uključujući dronove.

SAD su takodje značajno prisutne u Sahelu, gde boravi oko 1.400 američkih vojnika, uključujući trupe za specijalne operacija, kao i dve baze za dronove u Nigeru. Stejt department je u poslednje dve godine pružio 323 miliona dolara u obuci i drugoj sigurnosnoj pomoći takozvanim zemljama G5 Sahel - Maliju, Burkini Faso, Nigeru, Čadu i Mauritaniji.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #123 on: August 20, 2020, 01:41:49 pm »



Quote
Following a coup that led to Malian President Ibrahim Boubacar Keita’s resignation, the military in Mali say they will pave the way for new elections in the country, adding that they will set up a civilian transitional government. Meanwhile, Mali's key ally – France -  has condemned the coup.



Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #124 on: August 25, 2020, 08:25:14 am »



Quote
Ismael Wague, spokesperson for the Malian junta known as National Committee for the Salvation of the People (CNSP), spoke to the press in Bamako on Monday, after three days of discussions with West African mediators.

Talks between Mali's military coup leaders and a delegation from the Economic Community of West African States (ECOWAS) led to no decision on the make-up of a transitional government.

"Any decision related to the extent of the transition, the transition of the president, to the forming of the government, will be decided among Malians with the political parties, the socio-political groups, the unions, the signatory groups, the civil society, in accordance with our initial declaration," said Wague, before adding that "nothing has been decided with our team of arbitrators."

"It is clear that a transition team needs to be put in place," said the junta spokesperson, and concluded that "the final outcome of the transition will be talked about and decided among ourselves."

Former Nigerian President Goodluck Jonathan, who led the regional mediation team, said they were granted access to ousted Malian President  Ibrahim Boubacar Keita.

"He was not forced to resign, but he resigned and he is not interested in governance again," said Goodluck.





Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #125 on: August 26, 2020, 06:44:17 am »



Quote
«Путине, спаси и нас као Сирију!»
 
Почетком ове недеље на Малију је изведен државни удар. Европски новинари одмах су пожурили да у томе нађу “руку Кремља”. Треба признати да је јавност ове државе позвала Русију да је ослободи од француског неоколонијализма и тражила да дејствује исто “као у Сирији”.


Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #126 on: September 07, 2020, 06:59:13 am »



Francuska nastavlja vojne operacije u Maliju


Ministar inostranih poslova Francuske Žan-Iv le Drijan izjavio je danas da će njegova zemlja nastaviti s vojnim operacijama protiv islamskih terorista u Maliju.

Tamo su juče ubijena dva francuska vojnika, a jedan teško ranjen.

"Ne dolazi u obzir spuštanje garda... Napredujemo u Maliju, gde se borimo kako bismo osigurali sopstvenu bezbednost, kao i bezbednost drugih zemalja", rekao je Le Drijan u izjavi za radio "Frans anter".

Kako navodi Rojters, nastradali francuski vojnici su život izgubili kada je detonacija improvizovane eksplozivne naprave uništila oklopno vozilo u kojem su se nalazili.

Le Drijan je takođe ponovio poziv francuskog predsednika Emanuela Makrona da u Maliju, posle vojnog udara u kojem je prošlog meseca zbačen predsednik Ibrahim Bubakar Kejta, počne tranzicija ka povratku na civilnu vlast.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #127 on: September 23, 2020, 09:51:32 am »


Quote
Isolated and sanctioned by their neighbours, Malians have marked 60 years of independence from France.

The muted celebrations come a month after the military coup that brought the country, and region, into crisis. Colonel Assimi Goita, leader of the National Committee for the Salvation of the People (CNSP) which overthrew Mali’s President Ibrahim Boubacar Keita, was appointed vice president.

Addressing reporters on Tuesday during a ceremony to mark 60 years of Malian independence, Goita said the recent nomination of civilian and former defence minister Bah Ndaw as interim president meant that West African leaders must end their trade embargo.





Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #128 on: September 23, 2020, 10:08:11 am »


Quote
The people in Mali have a new interim leader. Former Defence Minister Ba N'Dawwho is expected to steer the country back to civilian rule in 18 months.

His deputy as Vice President will be the man who took over after the coup in August, that ended years of misrule by President Ibrahim Boubacar Keita. Colonel Assimi Goita is urging people to support the armed forces in the fight against armed groups.

Will the new leadership be acceptable to the people? Can it end months of instability?





Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #129 on: October 10, 2020, 07:29:36 am »



Islamisti ubili Švajcarkinju otetu pre četiri godine


Švajcarsko Ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da su ga francuske vlasti obavestile da je Švajcarkinja koja je četiri godine držana kao talac u Maliju ubijena.

"Očigledno su je ubili otmičari islamističke terorističke organizacije Džama al Nasr al-Islam val Muslim pre mesec dana", navelo je Ministarstvo.

Tačne okolnosti njenog ubistva nisu poznate, ali tu informaciju preneo je francuskim vlastima jedan Francuz koji je nedavno oslobođen, prenosi Rojters.

Švajcarske vlasti su sa vlastima Malija i međunarodnim partnerima protekle četiri godine radile na oslobađanju otete žene.

izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #130 on: November 03, 2020, 06:08:28 am »

понедељак, 02.11.2020.

Француска неутралисала 50 џихадиста у Малију

БАМАКО - Француске снаге су током једне акције неутралисале више од 50 џихадиста у централном Малију, изјавила је данас министарка одбране Флоренс Парли.

„Желела бих да откријем операцију од великог значаја коју је 30. октобра у Малију извела јединица Баркан, која је успела да неутралише више од 50 џихадиста”, рекла је Парли на државној телевизији у Малију током посете тој западноафричкој држави, преноси Ројтерс. Министарка је оценила да је то значајан ударац за Ал Каиду, преноси Танјуг.

Izvor: www.politika.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #131 on: November 12, 2020, 03:20:34 pm »



Quote
French forces continue to fight in West Africa, according to the Defense Minister they put away 50 jihadists, including some high values targets, in recent operations in Mali. France 24's Wassim Nasr explains.



Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #132 on: November 13, 2020, 09:27:07 am »



Ubijen jedan od lidera Al Kaide


Francuske snage ubile su vojnog lidera severnoafričkog krila Al Kaide tokom operacije u severnom delu Malija, saopštila je ministarka odbrane Florens Parli.

Bivši pukovnik vojske Malija Bah ag Musa, poznat i kao Bamusa Diara, ubijen u četvrtak u operaciji francuskih snaga, preneo je Rojters. Ključna figura u pokretu džihadista u Sahelu smatra se odgovornim za nekoliko napada na međunarodne snage i snage Malija, navodi se u saopštenju francuske ministrake odbrane Florens Parli.

Bah ag Musa bio je desna ruka lidera najpoznatije džihadske grupe u Maliju JNIM (Jama`at Nusrat al-Islam val-Muslimin), koja je redovno vršila napade na vojnike i civile u Maliju i Burkini Faso.

Potez Francuske usledio je nakon niza operacija u toku prethodnih nekoliko nedelja u kojima su trupe iz ove zemlje ubile na desetine islamista.

Francuska ima više od 5.100 vojnika raspoređenih širom regiona, a u velikom broju u Maliju, gde sprovodi akcije protiv militanata.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #133 on: November 14, 2020, 11:57:59 am »



Quote
The former Malian army colonel, also known as Bamoussa Diarra, was a right-hand man of Iyad Ag Ghali, the leader of Mali's most prominent jihadi group, Jama'at Nusrat al-Islam wal-Muslimin (JNIM), which has repeatedly attacked soldiers and civilians in Mali and neighbouring Burkina Faso.


Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #134 on: November 30, 2020, 02:12:29 pm »

Istovremene eksplozije pogodile tri grada u Maliju
IZVOR: BETA/AP PONEDELJAK, 30.11.2020.

Simultani napadi izvršeni su danas na tri grada u severnom Maliju - Kidal, Gao i Menaka.

Napadi su izvršeni na vojne kampove gde su smeštene međunarodne snage, javili su stanovnici i zvaničnik UN. Stanovnik Kidala Sulejman Ag Mohamed Ali rekao je da je čuo više od 10 eksplozija iz pravca kampa mirovnih snaga UN i vojnika iz francuske misije Barkan.

Jedan zvaničnik UN potvrdio je da su izvršeni napadi na tri grada i rekao da su rakete pale jutros na kamp u Kidalu i istovremeno su bili slični napadi u mestima Gao i Menaka. Za sada nema drugih detalja o napadima. Ni jedna grupa nije preuzela odgovornost za simultane napade ali oni liče na napade ekstremističkih grupa vezanih za Al Kaidu koji sprovode napade u severnom i centralnom Maliju.

Česti su napadi na kampove medjunarodnih snaga u toj zemlji ali ovo je prvi put da su skoro istovremeno napadnuti gradovi udaljeni nekoliko stotina kilometara jedan od drugog, što je znak sposobnosti koordinacije ekstremističkih grupa u Maliju.

Francuske snage u okviru misije Barkan deluju na području Malija od 2014. Predsednik Francuske Emanuel Makron i lideri Grupe pet zemalja Sahela, koju čine Mali, Niger, Burkina Faso, Mauritanija i Čad, postigli su dogovor o planu borbe protiv džihadista u tom delu Afrike.

Izvor: www.b92.net
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.