PALUBA
April 29, 2024, 05:32:48 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4   Go Down
  Print  
Author Topic: Hipoteticna odbrana od dronova  (Read 7036 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Online Online

Posts: 1 105


Ko laje zlo ne misli


« Reply #30 on: January 24, 2021, 12:38:15 am »

Eto šta ti je život.  Postavih pitanje i 10 minuta kasnije pronađem sam odgovor.  Ipak taj metak od 57mm nije za ZSU, nego za Bofors L/70  Smiley [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 677z381_aleksa-vukovic.jpg (68.46 KB, 677x381 - viewed 6 times.)
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #31 on: January 24, 2021, 01:20:06 am »

Sloboda Cacak radi ove projektile po svedskoj licenci od 1975!
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 494


« Reply #32 on: January 24, 2021, 06:00:46 am »


Naravno da nije problem proizvoditi municiju za SAK 57mm/70, ali samo obične TF i TZO sjedinjene metke. Najsavremenije "3P" ili MOM, SAPOM, SAPOMER ili metke sa granatom sa dopler radio blizinskim upaljačem mislim da Sloboda ne može proizvesti. Ne bi me čudilo da preostale dve RTOP plove uopšte bez , ili sa ograničenom preostalom količinom municije 57mm. A da li uopšte plove? Ona jedna RTOP je "kao" opravljena, a o drugoj nema nikakvih vesti. Sve je to ionako prošlost i te će "trupine" svejedno uskoro "na čavle i limenke".
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #33 on: January 24, 2021, 06:46:51 am »

Greška.  Raketa za pogon koristi RAKETNO GORIVO i ima raketni motor , a Alas nije raketa iako ga tako nazivaju  (pogrešno ). Alas( i Lorena kako ti napisa ) ne koristi raketno gorivo kao pogon.  Koristi kerozin i mlazni motor  (isto kao i avioni samo patuljastih dimenzija -Alas ima mlazni motor od 40 dekaNjutna, a Košava od 75 dekaNjutna potiska ) .To ga svrstava u PROJEKTILE . Zato sam upotrebio reči "kvazi dronovi " (što bi značilo u prevodu "nešto između drona i projektila "). Ne kruže kao dron, ali isto izviđaju i označavaju zone gde je neprijatelj.

Blago tebi.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #34 on: January 24, 2021, 10:31:23 am »

OK, sada smo koliko toliko obradili zaštitu pred jednim dronom. A kakva je situacija/odbrana kad napadne roj dronova?
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Online Online

Posts: 1 105


Ko laje zlo ne misli


« Reply #35 on: January 24, 2021, 11:25:50 am »

Quote

Blago tebi.

Jel ovo treba da shvatim kao neku vrstu prozivke?  Jel potrebno da obrazložim dublje razliku između raketa(raketnih motora ) i drugih motora sa unutrašnjim sagorevanjem da bi bila jasnija podela ili to može i odavde da se dozna https://sr.wikipedia.org/wiki/Klipni_motor klikovima na plava slova.

OK, sada smo koliko toliko obradili zaštitu pred jednim dronom. A kakva je situacija/odbrana kad napadne roj dronova?
Unapređenje SUV da reaguje brže  (poluautomatski ) da vojnik samo bira cilj i da donosi odluku na šta od ciljeva pucati, a ostalo da radi sam računar i SUV.  Je možda jedan od odgovora.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #36 on: January 24, 2021, 11:35:23 am »

Nije suv problem, problem je ako je roj, onda odpada iz igre uski ometajuči EM snop, sa time se povačava uočljivost obrambenog sistema..

Problem je, je ne vidim rješenja za taj problem. Osim cyber napada na cloud/komandno mjesto, jer dronovi šalju signale/podatke na jedno mesto. bar ozbilne vojske, ne obi što koriste 60mm MB granatu vezanu na dron za 30€.
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #37 on: January 24, 2021, 12:20:49 pm »


Naravno da nije problem proizvoditi municiju za SAK 57mm/70, ali samo obične TF i TZO sjedinjene metke. Najsavremenije "3P" ili MOM, SAPOM, SAPOMER ili metke sa granatom sa dopler radio blizinskim upaljačem mislim da Sloboda ne može proizvesti. Ne bi me čudilo da preostale dve RTOP plove uopšte bez , ili sa ograničenom preostalom količinom municije 57mm. A da li uopšte plove? Ona jedna RTOP je "kao" opravljena, a o drugoj nema nikakvih vesti. Sve je to ionako prošlost i te će "trupine" svejedno uskoro "na čavle i limenke".
Ne znam sta SČ sada moze proizvesti, vjerojatno manje nego prije 30 godina kao i ostale tvornce NVO.[attach [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] ment=1] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* IMG-210b19243fab540466a06c43b4eee637-V.jpg (257.6 KB, 450x800 - viewed 4 times.)

* IMG-e01043dd3e42ce5e4b33003dd4e4e168-V.jpg (225.3 KB, 450x800 - viewed 6 times.)

* IMG-56b81e071d5febed6890171cdca5867d-V.jpg (249.14 KB, 450x800 - viewed 5 times.)

* IMG-2ae99e837af95a71d8f0835aa9084a67-V.jpg (230.76 KB, 450x800 - viewed 6 times.)

* IMG-9486bd4418b9dfbd3ab25d044ab72d77-V.jpg (299.36 KB, 450x800 - viewed 8 times.)
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #38 on: January 24, 2021, 12:23:59 pm »

. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* IMG-457ac0d5cec0fc38228aba2760aa8c12-V.jpg (256.52 KB, 450x800 - viewed 5 times.)

* IMG-db81f793142f4c8b0bb67c9f4a676df6-V.jpg (313.99 KB, 450x800 - viewed 5 times.)

* IMG-cab355a01bde8c3af7bb4f8efa53e794-V.jpg (179.99 KB, 450x800 - viewed 3 times.)

* IMG-b2899e82782ace416d8ce910c885c3ca-V.jpg (311.01 KB, 450x800 - viewed 5 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 693



« Reply #39 on: January 24, 2021, 12:47:05 pm »

@Pakleni Vuk

Ako ti moje prethodno objašnjenje činjenice da je raketni motor podvrsta mlaznog motora, nije "dovoljno", a "Wikipedia" je kvalitetniji izvor, možda ti ovo pomogne:

Citat sa Wikipedia (kliknuo sam na "plava slova")....
Млазни мотор је уређај са којим се остварује потисак за погон летелице. Принцип добијања потиска заснива се на Њутновим законима, где се користи принцип убрзања излазног млаза гасова. Ова општа групација мотора обухвата елисномлазне, турбоелисне, турбомлазне, двопроточне турбомлазне, пулсирајуће млазне, набојномлазне и ракетне моторе. " Kraj citata

Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Online Online

Posts: 1 105


Ko laje zlo ne misli


« Reply #40 on: January 24, 2021, 01:02:56 pm »


Naravno da nije problem proizvoditi municiju za SAK 57mm/70, ali samo obične TF i TZO sjedinjene metke. Najsavremenije "3P" ili MOM, SAPOM, SAPOMER ili metke sa granatom sa dopler radio blizinskim upaljačem mislim da Sloboda ne može proizvesti. Ne bi me čudilo da preostale dve RTOP plove uopšte bez , ili sa ograničenom preostalom količinom municije 57mm. A da li uopšte plove? Ona jedna RTOP je "kao" opravljena, a o drugoj nema nikakvih vesti. Sve je to ionako prošlost i te će "trupine" svejedno uskoro "na čavle i limenke".

Misliš na RTOP u CG ili HR (mada im je slična sudbina )?  Ovu municiju rade za neku "Azijsku zemlju " tako stoji u tekstu http://www.politika.co.rs/sr/clanak/376526/Brodska-granata-sa-Jelice

@Pakleni Vuk

Ako ti moje prethodno objašnjenje činjenice da je raketni motor podvrsta mlaznog motora, nije "dovoljno", a "Wikipedia" je kvalitetniji izvor, možda ti ovo pomogne:

Citat sa Wikipedia (kliknuo sam na "plava slova")....
Млазни мотор је уређај са којим се остварује потисак за погон летелице. Принцип добијања потиска заснива се на Њутновим законима, где се користи принцип убрзања излазног млаза гасова. Ова општа групација мотора обухвата елисномлазне, турбоелисне, турбомлазне, двопроточне турбомлазне, пулсирајуће млазне, набојномлазне и ракетне моторе. " Kraj citata


Reč "podvrsta" je ključna za razumevanje.  Ona razdvaja na dva različita unutar iste vrste  (a svi su vrsta motora sa unutrašnjim sagorevanjem ).
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 693



« Reply #41 on: January 24, 2021, 01:03:58 pm »

Nije suv problem, problem je ako je roj, onda odpada iz igre uski ometajuči EM snop, sa time se povačava uočljivost obrambenog sistema..

Problem je, je ne vidim rješenja za taj problem. Osim cyber napada na cloud/komandno mjesto, jer dronovi šalju signale/podatke na jedno mesto. bar ozbilne vojske, ne obi što koriste 60mm MB granatu vezanu na dron za 30€.

Na napad velikog roja BPL, odgovaraš velikim brojem adekvatnih PVO sistema, ne 6 Pancira S1, nego recimo 56 Pancira S1 (na primer)... Wink
1 pasivni detetor Moskva, vezuje za sebe do 9 višenamenskih radio-elektronskih sistema Krasuha-4, pa tako i pazariš.
Uz to pazariš i Gazetčik, koji  je sistem aktivne zaštite i protiv IC raketa i protiv pasivno radarski samonavođenih raketa vazduh-zemlja.
Problem je u tome što države kupe 35 polovnih Osa (sa značajnim ograničenjima) i cela 4 sistema Tor-M2 i misle da su rešili problem (Jermeni).

Oružje je skupo, kvalitetno opremljena vojska je skupa, ali ako očekuješ napad od nekoga, valjda ćeš se pripremiti, bez obzira na to "koliko se dečijih vrtića moglo napraviti" za nabavku eskadrile lovaca ili raketnog puka PVO srednjeg dometa...

Najbolje  bi bilo da nema nikakvih pretnji i da se svi možemo baviti vojnom tematikom samo "filozofski" i "naučno"...

Ja bih ovde podvukao i značaj lovačke avijacije, koja se malo spominje, jer su Jermeni bili potpuno inferiorni po tom pitanju.
Naša vojska bi trebala (i mislim da je to i zamišljeno) da modernizuje MiG-29 tako da se mogu integrisati aktivno radarski samonavođene rakete R-77, poluaktivno radarski samonavođene rakete sa produženim dometom R-27ER, IC navođene rakete velikog dometa R-27T i naravno "postojeće" IC samonavođene rakete R-73 i R-60Mk. Ovo podrazumeva dubinsku modernizaciju radara N019, verovatno na standard N019M1 koji sve ovo omogućava, kao i precizna dejstva na ciljeve na zemlji.

Naravno, odmah se pominju rizici obaranja tih aviona sa zemlje (i iz vazduha).

S obzirom na to, avion mora biti opremljen sredstvima za elektronsku borbu (nekada je to bila Gardenia, danas bi mogao Talisman ili slično) i protivradarskim raketama za odbranu od napada sistema PVO koji koriste radarski navođene rakete.
I tada se situacija može drastično promeniti.

Malo ljudi zna da Rusija ima veoma kvalitetne protivradarske rakete i one se proizvode još od 70-tih godina prošlog veka.
Recimo, u Iračko-Iranskom ratu, Irački avioni SU-22M3 naoružani protivradarskim raketama X-28, uništili su (onesposobili, verovatno nije sve trajno uništeno) tokom samo jednog dela 1982. godine, 30 raketnih baterija "Hawk" oružanih snaga Irana.
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Online Online

Posts: 1 105


Ko laje zlo ne misli


« Reply #42 on: January 24, 2021, 01:37:29 pm »

Karabah je specifičan zato što to nije rat Jermenije i Azerbejdžana.  Formalno je građanski rat unutar Azerbejdžana. Mislim da je nama bliži primer kao kada bi došlo do rata unutar Bosne i Hercegovine.  Srbiji je relativno lako i da nabavi i da napravi oružije za odbranu, ali Republici Srpskoj je to nedostupno i pri tome Srbija u taj sukob ne može direktno da se umeša  (isto važi i za Hrvatsku, koja je već "osuđivana" pred međunarodnim sudom za agresiju-napad na drugu državu- BIH tokom devedesetih ).  I onaj ko planira takve sukobe obično vodi računa i o tome da to bude "međunarodno dozvoljeno " i da sukob bude ograničenog trajanja i sa nekim ciljem (sukob u Karabahu ima u pozadini cilj da se onemogući /omogući izgradnja gasovoda preko tog podneblja -jedni to žele drugi ne).

Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #43 on: January 24, 2021, 02:54:11 pm »

Jel ovo treba da shvatim kao neku vrstu prozivke?  Jel potrebno da obrazložim dublje razliku između raketa(raketnih motora ) i drugih motora sa unutrašnjim sagorevanjem da bi bila jasnija podela ili to može i odavde da se dozna https://sr.wikipedia.org/wiki/Klipni_motor klikovima na plava slova.

Možeš da shvatiš kako ti je volja. Rekao sam ti da se uozbiljiš a ne da mi deliš linkove sa Vikipedije.
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #44 on: January 24, 2021, 06:15:43 pm »

Quote
Misliš na RTOP u CG ili HR (mada im je slična sudbina )? 
Po cemu im je slicna sudbina? Jedni imaju funkcionale topove i RBS-15 rakete a drugi nemaju rakete uopce, mozda je i sa topovima slicna stvar
Hebote odakle su tebe izvukli, mozes da s_r_š cijeli dan a da nista ne kazes.
Spominjes rat u BiH, sta ti o tome znas, koliko ti je bilo godina tada, znas li ti uopce sta znaci rat i kako to izgleda uzivo ili sajbaš po wikipediji i to pa mislis da sve znas?
Logged
Pages:  1 2 [3] 4   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.06 seconds with 22 queries.