PALUBA
April 19, 2024, 05:43:31 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4   Go Down
  Print  
Author Topic: Mi-28NM, jurišni helikopter  (Read 8958 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« on: November 08, 2020, 12:49:25 pm »

Helikopter Mi-28NM predstavlja modernizovani helikopter Mi-28N (NATO kodna oznaka Havoc), sa poboljšanim karakteristikama za izvođenje borbenih dejstava noću i u svim meteorološkim uslovima, sa vođenim raketama većeg dometa i povećanim sposobnostima za preživljavanja na modernom bojištu, u uslovima vođenja modernog ratovanja. oružane snage Ruske Federacije naručile su ovu verziju helikoptera juna 2019.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Nova verzija helikoptera Mi-28, interne oznake Izdeliя 296, projektovana je počevši od 2009. godine. Kompanija je tada dobila zadatak da projektuje helikopter koji bi prevazišao brojne nedostatke uočene tokom eksploatacije osnovne verzije helikoptera Mi-28N koji je u naoružanje oružanih snaga Ruske Federacije uveden 2008. Ratno vazduhoplovstvo Ruske Federacije trenutno raspolaže sa oko stotinu helikoptera Mi-28N, kojima treba pridodati i 24 helikoptera modela Mi-28UB, opremljenih radarima i duplim komandama. U novu verziju helikoptera ugrađena je novi multisenzorni nišanski sistem GOES-451M, kombinovana sa sofisticiranim sistemom zaštite helikoptera, čime su znatno unapređene borbene karakteristike helikoptera. pored toga, helikopter raspolaže i novim glavnim rotorom i snažnijim motorima. Helikopter Mi-28NM raspolaže i novim radarom NO25, ugrađenim iznad glavnog rotora, kao i komplet značajno unapređene avionike i novim protivoklopnim vođenim raketama većeg dometa. Ugrađen je i novi datalink sistem, čime je povećan domet u mrežnocentričnim operacijama i koji je kompatibilan sa novim ruskim sistemom komandovanja i kontrole. Radovi na razvoju i testiranju helikoptera Mi-28NM su u potpunosti finansirani od strane ruskog Ministarstva odbrane i završeni su testiranjem prototipa helikoptera marta 2019. u Siriji.

Znatno unapređenje letnih karakteristika helikoptera postignuto je upotrebom nove, lakše konstrukcije zmaja, glavnog i repnog rotora, transmisije i snažnijeg motora Klimov VK-2500P sa digitalnom kontrolnom motora. Snaga novog motora iznosi 2800 KS, dok je remontni ciklus proširen na 3000 letnih sati. Elise rotora ugrađene na Mi-28NM su novog profila, sa prilagođenim vrhovima. Maksimalna brzina leta helikoptera povećana je na 324 km/č.

Novi datalink obezbeđuje prošireni domet mrežnocentričnih operacija, uključujući i upotrebu podataka o ciljevima koji se prikupljaju upotrebom bespilotnih letelica. prema nekim izvorima, posada helikoptera Mi-28NM može kontrolisati i taktičke bespilotne letelice na daljinama do 50 km, u cilju prikupljanja podataka o ciljevima radi planiranja sopstvenog napada.

Pilot helikoptera na raspolaganju ima kacigu sa nišanskim dispelejem, proizvod kompanije GPRZ, a koja je testirana septembra 2018, nakon čega je ušla u sastav opreme helikoptera. Tokom testiranja u Siriji uočeni su određeni nedostaci kacige, koje su otklonjene pre uvođenja u serijsku proizvodnju.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Unapređena verzija radara NO25, razvijena za potrebe ugradnje u helikopter Mi-28NM, testirana je na prototipu helikoptera od oktobra 2017.

Prema informacijama proizvođača, novi radar obezbeđuje dodatne modove upotrebe i brže pretraživanje u modu vazduh-vazduh, ima sposobnost praćenja više ciljeva u vazdušnom prostoru i na zemlji  – do deset ciljeva istovremeno – uz preciznije određivanje položaja ciljeva i prepreka. Upotreba radara je moguća u svim meteorološkim uslovima, a dodata je i nova mogućnost identifikacije „svoj-tuđ“. Radar radi u dva područja – Ka području, kao i starija verzija radara i X područje, uz upotrebu iste parabolične antene ugrađene iznad glavnog rotora. Integrisani sistem zaštite sadrži ometač laserskog ozračivanja, ugrađen ispod trupa, kao i kontramere protiv IC navođenih raketa. Pored toga, ovaj komplet opreme sadrži i sistem upozoravanja na radarskog ozračenja, koji je uparen sa lanserima ometača koji su ugrađeni u povesnicima na vrhovima krilaca.

Mi-28NM raspolaže i novim centralnim računarom, modernijim navigacijskim sistemom, pojednostavljenim zahtevima za održavanje i dužim intervalima održavanja za sve glavne sklopove.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Kabina helikoptera Mi-28 nakon dejstva ZSU-23-4

Helikopter Mi-28NM je zadržao nepromenjeni sistem oklopne zaštite posade i glavnih sistema helikoptera, čime je omogućena borbena žilavost helikoptera tokom izvođenja borbenih dejstava. Zaštitno staklo na čeonom delu kokpita debelo je 42 mm i otporno je na dejstvo projektila kalibra 12,7mm. Bočna stakla su debljine 22 mm i obezbeđuju zaštitu posade od dejstva streljačkog naoružanja kalibra 7,62mm. Kompozitne lopatice glavnog rotora su otporne na dejstvo projektila kalibra do 30 mm. kao mere daljeg povećanja verovatnoće preživljavanja na bojištu u slučaju ozbiljnih oštećenja helikoptera, ugrađena su sedišta Zvezda AK-2005-0, dok su vrata kokpita, lopatice rotora i podvozje projektovani tako da omogućavaju evakuaciju članova posade padobranom.

Konstruktorski biro Mil tvrdi da je robustna kombinacija sedište i šasije helikoptera Mi-28N/NM projektovana tako da obezbedi preživljavanje posade u slučaju rušenja helikoptera pri brzini od 12 m/s, umanjujući delovanje sile udara koja deluje na članove posade od oko 60 do svega 12 g. Ova mogućnost je demonstrirana tokom javno publikovanog udesa koji se dogodio 2. avgusta 2015. na poligonu Dubroviči kod Rjazana, kada je Mi-28N ostao bez pogona tokom manevra prilikom demonstrativnog leta i udario u zemlju. Helikopter je pretrpeo velika oštećenja, a operater je napustio helikopter i na nogama se udaljio od olupine helikoptera. Pilot je takođe preživeo pad, ali je nastradao prilikom napuštanja helikoptera, kada je zadobio udarac elise u glavu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Prototip helikoptera Mi-28NM

Komplet naoružanja helikoptera Mi-28NM unapređen je integracijom novih protivoklopnih vođenih raketa tipa 9M123M Hrizantema-VM, proizvodom kompanije KBM. Lanser na desnom krilu nove verzije helikoptera ima četiri lansirne cevi za ove rakete, svake dometa od 10 km, probojnosti 1100 mm oklopa. Hrizantema-VM, prvobitno razvijena za protivoklopnu platformu u kopnenoj varijanti, koristi dualni sistem vođenja: aktivni laserski i poluaktivno radarsko navođenje. Raketa je kalibra 155 mm, mase 62 kg i prosečne brzine leta od 400 m/s. Poseduje tandem kumulativnu bojevu glavu, dok je HE verzija rakete namenjena za dejstvo po lako oklopljenim i neoklopljenim ciljevima. Helikopter se može naoružati i raketama 9M120 Ataka-VM (Ataka-1), sa laserskim vođenjem, koja je zamena za stariju verziju rakete, oznake Ataka-V, sa zastarelim radio-komandnim načinom vođenja. Ova raketa je jeftinija od rakete Hrizantema-V i ima maksimalnu daljinu gađanja od oko 6 000 metara.

Helikopter Mi-28NM može dejstvovati po ciljevima na zemlji i bombama mase 100, 250 i 500 kg, kao i širokim dijapazonom nevođenog naoružanja i napalmom.

Za dejstvo po ciljevima u vazduhu helikopter raspolaže raketama vazduh-vazduh Verba-VM sa IC navođenjem, koje se nalaze u četvorostrukom lanseru Strelec-VM.

U kompletu naoružanja helikoptera zadržan je top 2A42 kalibra 30 mm, maksimalne brzine gađanja od 900 met/min i efikasne daljine gađanja od 4 000 metara, s tim da je top smešten u modernizovanoj tureli NPPU-28 u nosu helikoptera, sa borbenim kompletom od 500 metaka.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Višenamenska raketa vazduh-zemlja je ugrađena u helikopter i po prvi put javnosti prikazana juna 2019. Raketa je prikazana tokom testiranja na helikopteru Mi-28NM, s tim da je na video snimku maskirana kako bi se sakrili konstruktorski detalji rakete, tako da trenutno o njoj nema puno podataka. Po rečima ruskog konstruktora, ovo je prvi model višenamenske rakete predviđene za lansiranje sa helikoptera, sposobne da dejstvuje po ciljevima na površini i u vazdušnom prostoru. Ono što je poznato je to da se raketa može lansirati sa daljina van dometa neprijateljske PVO na bojištu. Raketa je duga oko 2,5 m, kalibra od oko 250 mm i težine između 150 i 200 kg. Dejstvom ove rakete se iz borbe mogu izbaciti neprijateljski tenkovi, kao i mala plovila. Helikopter se može naoružati jednostrukim ili dvostrukim lanserima, verovatno na spoljnim pilonima krila.

Nova verzija helikoptera se od 2018. nalazi u serijskoj proizvodnji u fabrici Rosvertol. Ministarstvo odbrane Ruske Federacije je decembra 2017. naručilo prva dva predserijska helikoptera, koji će biti korišćena za testiranje u jedinicama oružanih snaga Ruske Federacije. Isporuka ovih helikoptera, predviđena za kraj 2018, preplanirana je za 2019, i to u mesecu junu.

Tadašnji zamenik ministra odbrane, Jurij Borisov, izjavio je januara 2018. da će se sve buduće narudžbe helikoptera Mi-28 odnositi na verziju Mi-28NM. Predsednik Ruske Federacije, Vladimir Putin, insistirao je 15. maja 2019. da će zahvaljujući umanjenoj ceni koštanja ovog modela helikoptera, Rusija ozbiljno povećati narudžbine helikoptera Mi-28NM. Očekivane narudžbine ovog modela helikoptera iznosile su najmanje 100 komada, te da će isporuke biti realizovane do 2028. godine. Pored toga, rusko Ministarstvo odbrane i industrija dobili su zadatak da opreme sve helikoptere u naoružanju oružanih snaga Ruske Federacije modernim sistemima zaštite, unapređenih performansi, kao i vođenim raketama većeg dometa. Kako trenutno stoje stvari, samo su Ka-52 i Mi-35M, kao i mali deo helikoptera Mi-8AMTŠ i Mi-8MTV-5-1 opremljeni sistemom zaštite od raketa sa IC vođenjem, modela Vitebsk. Putin je ove smernice izdao na sastanku sa Ministarstvom odbrane i predstavnicima namenske industrije., gde je takođe najavio i amandmane na državni program naoružavanja za period 2018-2019, koje su usmerene pre svega na povećanje nabavki oružnih sistema nove generacije. Kao rezultat toga, 27. juna je naručeno 98 primeraka Mi-28NM, sa rokom isporuke za prvih šest helikoptera do kraja 2020, dok bi poslenji primerci trebali da budu isporučeni do kraja 2027.


* 1_9b086e81-Small.jpg (20.07 KB, 719x480 - viewed 8 times.)

* mi-28nm-2.jpg (15.29 KB, 552x367 - viewed 9 times.)

* Cab-Mi-28-after-shooting-of-ZSU-23-4-Shilka.jpg (39.85 KB, 500x306 - viewed 12 times.)

* mi-28nm-1.jpg (102.63 KB, 694x469 - viewed 8 times.)

* mi-28nm-3.jpg (84.74 KB, 694x469 - viewed 7 times.)
« Last Edit: August 11, 2022, 09:22:04 pm by Rade » Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1 on: November 09, 2020, 10:31:31 am »



Quote
Обједињена корпорација за моторе  државне компаније Ростекс завршила је тестове мотора ВК-2500П, који ће бити инсталиран на најновијем јуришном хеликоптеру Ми-28НМ. Мотор у потпуности испуњава декларисане карактеристике и спремана је за масовну производњу.

Хеликоптерски мотор ВК-2500П је најнапреднија модификација мотора ВК-2500, који је инсталиран на многим машинама из породица Мил и Камов и има побољшане карактеристике.

Мотор има модернизовани систем аутоматског управљања и заштитни систем који враћа нормалан рад мотора када се заустави, када уђу прашина и када дође до преоптерећења. Модернизација мотора извршена је узимајући у обзир искуство коришћења хеликоптера у Сирији.





Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #2 on: November 11, 2020, 12:13:59 pm »



Quote
Russia's Mi-28NM Fast Attack helicopters to be armed with kamikaze drones



Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 649


« Reply #3 on: March 09, 2021, 12:59:31 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* mi-28.jpg (211.55 KB, 970x550 - viewed 5 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #4 on: August 29, 2021, 04:42:13 pm »


Quote
Како је Сирија помогла да Ноћни ловац буде побољшан?

Недавно је министар одбране Руске Федерације Сергеј Шојгу изјавио да је током ратних дејстава у Сирији тестирано око 300 врста наоружања и специјалне технике што је омогућило да ова техника буде доведена до «највише тачке квалитета». Међу овим наоружањем је и хеликоптер Ми28Н који је захваљујући «ангажману» у Сирији добило верзију Ми-28НМ. У прилогу који следи истражујемо квалитет овог хеликоптера.
 




Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #5 on: December 13, 2021, 11:51:02 am »



Ruski helikopter Mi-28NM dobija raketni sistem „Hrizantema“


Izvozna verzija ruskog borbenog helikoptera Mi-28NM „Noćni lovac“ biće opremljena vođenim raketnim kompleksom „Hrizantema“, najavljeno je iz Konstruktorskog biroa za mašinogradnju (KBM).

Rezultat je veća bezbednost i bolje manevarske sposobnosti helikoptera.

Uključenje nove municije u arsenal „Noćnog lovca“ omogućava da se gađaju ne samo kopneni, već i vazdušni ciljevi, ocenjuju eksperti, dodajući da to značajno povećava izvozni potencijal ruskog helikoptera.

- Raketno naoružanje će biti primenjeno na helikopteru Mi-28NM nakon završetka probnih letova kompleksa vođenog naoružanja u sastavu helikoptera. U kompleksu „Hrizantema“ za borbene helikoptere koriste se rakete serijske proizvodnje - objašnjava generalni konstruktor KBM Valerij Kašin.


Značajna poboljšanja

Moskva smatra da je helikopter Mi-28NM namenjen za potencijalne isporuke u zemlje Bliskog istoka, Afrike i Azije. Kako je u maju izjavio šef Ministarstva industrije i trgovine Rusije Denis Manturov, u izvoznu varijantu helikoptera ući će tehnička rešenja koja su već implementirana u „Noćnom lovcu“, modernizovanom za ruske Vazdušno-kosmičke snage. Kako je istakao Manturov, izvozna verzija helikoptera već se pokazala kao visoko pouzdana.

Usavršeni „Noćni lovac“ razlikuje se od osnovne verzije po nosnom delu trupa na kom je instaliran osmatračko-nišanski sistem, gde je smeštena oprema koja služi za povezivanje sa bespilotnom letelicom. Veruje se da će dron obavljati razne zadatke za helikopter, poput izviđanja i lociranje mete na neprijateljskoj teritoriji ili će njim direktno upravljati navigator.

- Helikopter Mi-28NM je pretrpeo značajna i velika poboljšanja, uključujući performanse leta - saopštio je direktor holdinga „Helikopteri Rusije“ Andrej Boginski.

Prednost ove letelice je u tome što ima poboljšanu zaštitu od neprijateljske municije, povećanu manevarsku sposobnost, savremenu radio-elektronsku opremu, povećan domet lociranja meta, širi spektar vođenog i nevođenog naoružanja.

Arsenal Mi-28NM sadrži niz novih tipova municije među kojima je protivtenkovska raketa kompleksa „Hrizantema“. Kako navode mediji, reč je o sistemu pod šifrom 9M123M – koji je najmoćniji u klasi protivtenkovske vođene municije ruske proizvodnje.

Raketa koja je sastavni deo arsenala „Noćnog lovca“ (u verziji Mi-28NE) predstavljena je javnosti na Međunarodnom vojno-tehničkom forumu „Armija 2018“. Domet 9M123M iznosi oko 10 kilometara. Raketa može da se koristi po bilo kojim vremenskim uslovima, danju i noću. Detaljne karakteristike rakete nisu javno dostupne.

Kako smatraju stručnjaci, raketa 9M123M je specijalna municija koju su stručnjaci KBM napravili za primenu kod helikoptera. Radilo se na bazi supersonične rakete 9M123 koja ulazi u arsenal kopnenog protivtenkovskog kompleksa „Hrizantema S“.

Prema informacijama Ministarstva odbrane Rusije, sistem je namenjen za uništavanje tenkova, površinskih ciljeva male tonaže, niskoletećih aviona, odbrambenih objekata, žive sile u skloništima i na otvorenom.

Holding „Visokoprecizni kompleksi“ navodi da je municija 9M123 napravljena prema normalnoj aerodinamičkoj konfiguraciji.

Dužina rakete je 2,3 metara, masa u kontejneru za transport i lansiranje najviše 62 kilograma, minimalni domet paljbe je 400m, a maksimalni najmanje 5.000 metara.

Raketa 9M123 je opremljena bojevom glavom 9N146-1, koja obezbeđuje probijanje oklopa debljine do 1000-1100 milimetara iza dinamičke zaštite. Raketa može da dostigne brzinu do 650 metara u sekundi, a brzina njenog kumulativnog mlaza dostiže 10-11 kilometara u sekundi što omogućava da se garantovano pogađa tenk, a pod određenim uslovima može da ga sasvim probije.

Kopneni mehanizam je u stanju da lansira do četiri rakete u minuti. Navođenje se vrši automatski pomoću radarske stanice ili u poluautomatskom režimu uz primenu lasera.

- Važno je da raketni sistem ima dva kanala za navođenje. Laser pruža visoku preciznost, ali još nije dovoljno otporan na padavine, maglu, oblačno vreme i druge vremenske uslove, ali istovremeno, ne postoje smetnje za radarski sistem navođenja. Ozbiljne udarne prednosti daje supersonična brzina, posebno pri gađanju vazdušnih ciljeva - navodi za RT vojni ekspert Aleksej Hlopotov.

„Hrizantema S“ je visoko ocenjena od strane Ministarstva odbrane Rusije. Kako se navodi, kompleks može istovremeno da gađa dve mete istovremeno i da se suprotstavi pokušajima ometanja koje preduzima protivnik.

Osim toga, kompleksi „Hrizantema S“ na tri borbene letelice može uspešno da odbije napad tenkovske čete koja broji 14 jedinica, a da pritom uništi bar 60 odsto ciljeva, precizira se u informaciji Ministarstva odbrane.


Jačanje borbenog potencijala

Prema rečima Alekseja Hlopotova, uključenjem ovog kompleksa u arsenal „Noćnog lovca“, vojska i stručnjaci KBM pojednostavili su rešavanje pitanja logistike i snabdevanja municijom. „Faktički vojna avijacija i kopnene jedinice dobili su unificiranu municiju“, kaže stručnjak. On pretpostavlja da će raketa biti postavljena na spoljašnjem nosaču helikoptera u istim lansirnim kontejnerima kao i rakete iz porodice „Vihor“ i „Ataka“. Ako bude potrebe, usavršeni „Noćni lovac“ moći će da ponese u vazduh do 12 raketa 9M123M (šest sa jedne strane, šest sa druge), objašnjava Hlopotov.

Stručnjak je podsetio da su rakete „Hrizantema“ prilagođene za gađanje kopnenih i vazdušnih ciljeva. Dakle, konstatuje Hlopotov, Mi-28NM može da se bori protiv helikoptera, dronova i niskoletećih letelica.

- „Hrizantema“ omogućava „Noćnom lovcu“ novi kvalitet. Helikopter već može da se izbori protiv protivnika u vazduhu. Pritom povećanje borbenog potencijala čini ga privlačnijim kod stranih kupaca i povećava njegov izvozni potencijal - smatra Hlopotov.

Sličnu tačku gledišta ima Dmitrij Drozdenko, glavni urednik internet portala „Arsenal otadžbine“. Po njegovom mišljenju, što je raznovrsniji raspon naoružanja helikoptera, to su borbeni kvaliteti veći i interesantniji za kupce.

- Logično je da su na bojištu potpuno drugačiji uslovi, a idealno je da se koristi oružje koje odgovara za svaku konkretnu situaciju. Za „Hrizantemu“ su, na primer, pogodniji ciljevi velikih dimenzija poput tenkova, artiljerijskih kompleksa, inženjerijskih objekata, gde se nalaze protivnički vatreni ciljevi - objašnjava Drozdenko.

Ruski ekspert za avijaciju smatra da će raketni sistem „Hrizantema“ omogućiti Mi-28NM dodatne prednosti u dometu i brzini uništavanja meta.

- Primena „Hrizanteme“ sa Mi-28NM zahteva ugradnju dodatne opreme na nosaču helikoptera, ali, po mom mišljenju, to nije od kritičnog značaja. Ono što je zaista važno jeste da se „Noćni lovac“ razvija i postaje samodovoljna borbena jedinica na vojištu, letelica koja je u stanju da gađa kako kopnene, tako i vazdušne ciljeve - zaključuje Drozdenko.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #6 on: January 29, 2022, 11:41:36 am »




Quote
Mi-28N Low Level Pass




Logged
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 376



« Reply #7 on: March 13, 2022, 01:19:00 am »

Svake nedelje makar jednom pomislim kako smo ispali glupi da ne kupimo Mi-28NM vec onu kanturinu Mi-35M. Kako je moguce da pored struke uvek pobedi neki lobi, prosto je neverovatno. Doduse ja sam pokusao sa onim koliko sam mogao pisuci po forumima (pomislio sam da sam se dobro upoznao sa tematikom), ali to naravno nije imalo nikakvog uticaja. Kad je njih briga sto im se profesori sa masinca smeju oko pojedinih odluka, zasto bi nekog bilo briga sta pisu tamo neki forumasi ljubitelji avijacije. Desio se sukob i sada neka gledaju kako ko radi posao. Kao sto sam jednom napisao, dobri su ti derivati Mi-24 sve dok ovi dole ne nabave nesto jace od M-70AB1 ili 2 u nasem slucaju. Cak su panduri imali iskustva sa tim kada su ih izbusili kao sir i opet odu i kupe Mi-35M. Evo sada neka gledaju koliko znaci kada nemate termalni odraz kao leteci parni kotao petospratne kuce, kada ste izuzetno oklopljeni, kada u trenutku ispaljivanja rakete na vas mozete da penjete brzo sa manevrom gde dajete par dodatnih sekundi da sistemi zbune raketu koja ide na vas, kada ste naoruzani kao crna zemlja sa svim i svacim, cak mozete da koristite i dronove koji vam salju podatke itd. itd. ali jebiga, jebiga Rambo..., samo penis onanisa se!

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/Ky1iF7ZY5W4?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #8 on: March 13, 2022, 11:33:05 am »

     Како ви оцењујете Ми28 =  КА50/52,на основу досадашње њихове употребе  у Украјини? pravilo pravilo :
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #9 on: March 13, 2022, 11:49:33 am »

Ja do sada ne videh Mi-28 u Ukrajini.
Logged
vodnik policije
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 496


« Reply #10 on: March 13, 2022, 12:14:26 pm »

Cak su panduri imali iskustva sa tim kada su ih izbusili kao sir i opet odu i kupe Mi-35M.
Panduri su u svoje vreme imali odlična iskustva sa helikopterima Mi 24. U toku rata na Kosovu, streljačkom vatrom sa zemlje pogođeno je neko crevo na jednom helikopteru. Helikopter je prinudno sleteo na neprijateljsku teritoriju, JSO ga je čuvao i sačuvao, došli su majstori, opravili ga i helikopter je odleteo i nastavio sa činodejstvovanjem.
Logged
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 376



« Reply #11 on: March 13, 2022, 06:59:24 pm »

     Како ви оцењујете Ми28 =  КА50/52,на основу досадашње њихове употребе  у Украјини? pravilo pravilo :

Hvala na pitanju, pa moje skromno misljenje je da su do sada makar dva puta vise upotrebljavani Ka-52 helikopteri, ali u prvih nekoliko dana totalno pogresno. Jedino ako su mislili da ce neko da skida gace kada vidi cetiri Ka-52, pa kad se to nije desilo oni su se malo opametili, nesporno je u pitanju dobar helikopter, ali taj koaksijalni rotor u ratu ima svoje nedostatke, cak mislim da je onaj prvi koji je prakticno sleteo na njivu imao pogodak u lopatice, gde je doslo do kidanja, a za njega je to sletanje, nigde na slikama nisam video ni jedno ostecenje na trupu tog helikoptera, samo lopatice, verovatno je nesto polomljeno pri prizemljenju. Vidi se da piloti nisu iskakali, procenili su da za tim nema potrebe (autorotacija), sto znaci da je verovatno usled kidanja dela lopatica morao da slece, komplikovan je taj koaksijalni sistem i malo mu treba da se desi njesra.

Kod drugog sam takodje nesto slicno video, ali cu kasnije detaljno da pogledam. Vec posle nekoliko dana vidimo da helikopteri Ka-52 prate kolonu (ne derivati Mi-24 koji se pojavljuju i gde treba i gde ne treba) u paru, sa dva sacasta lansera i nakrcani raznim tipovima vodjenih projektila, sto znaci da su se opekli tj. opametili i sad kombinuju, tu je sigurno bio negde i neki dron, tako da Rusi imaju puno da nauce iz ovoga, ali im je ostalo ono ludacko, bahato ponasanje, ostavicu tenk, cak Pancir pored puta i odoh ja peske, kada dodjem u jedinicu dace mi oni drugi, ima toga koliko hoces. Tu se vidi razlika izmedju nas i njih i pristupa kada hoces svakog coveka da spasis i kada ti svaka jedinica tehnike znaci puno, zato sto nemas drugo i nema ko to da ti preda tamo u ruke kada dodjes, kod nas u svakom sukobu imate po nekoliko ljudi koji su poginuli zajedno sa topom, brodom, avionom..., nema drugi i nece da ga ostavi i to je tako!

Namucio sam se da nadjem neke podatke i snimke o upotrebi Mi-28, ali sam nasao neke Ukrajinske vesti iz prvih dana gde ih pominju i kazu pogodjen je jedan helikopter Mi-28, zatim u onom desantu na aerodrom su navodno ostetili dva, medjutim nigde nema fotografije da je jedan oboren. On nema toliki problem kao Ka-52 i moze da izgubi dobar deo lopatica glavnog rotora da se komotno vrati kuci (ima repni rotor), to je verovatno najoklopljeniji ili jedan od helikoptera danasnjice, on moze mnogo da istrpi, ali ako ga ne oborite primicete ozbiljnu vatru, pa kako ko prodje. Opet videsmo ovih dana snimak kako on lagano gadja topom, a posebno iz sacastog i to deluje bas precizno, ali opet vidi se stednja kod Rusa prilikom upotrebe ubojnih sredstava i tu lezi zec za sada, naravno moze se izvesti zakljucak da nocu lete samo Mi-28 i Ka-52 od jurisnih helikoptera dok ovi derivati Mi-8 lete i ne gase ljudi 24h. Na jednom snimku sa ulice u sumrak snimaju ljudi prelet dva Mi-28 i jednom po mraku jedan Mi-28 negde na istoku Ukrajine i to je sve sto sam nasao. Verovatno fabrike vodjenih sredstava u Rusiji rade u deset smena ovih dana, pa cemo da vidimo ako se ovo nastavi, kako ce ici sa preciznom vatrom koja ce im trebati po tim pocepanim jedinicama Ukrajinske vojske koje ce da se zavuku u gradove i tu da traze spas, tako da cemo tek da gledamo upotrebu svega toga. Moje laicko misljenje.
Logged
jeremijaljesina
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 868


« Reply #12 on: March 13, 2022, 07:26:54 pm »

...gde je doslo do kidanja, a za njega je to sletanje, nigde na slikama nisam video ni jedno ostecenje na trupu tog helikoptera, samo lopatice, verovatno je nesto polomljeno pri prizemljenju....


Na ovoj fotografiji je pogodjen cini mi se u disperzer UV mamaca na kraju krila.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* Screenshot 2022-03-13 at 21.23.14.png (1543.62 KB, 1276x1006 - viewed 21 times.)
Logged
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 376



« Reply #13 on: March 13, 2022, 07:43:13 pm »

Ovo je drugi? Nista njemu nije bilo od ovoga, ali pogledaj ostecenje lopatica. Otvorili ljudi kabinu i otisli, nema krvi, nisu se katapultirali, znaci prizemljen je bez nekih vecih problema.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #14 on: March 13, 2022, 07:55:06 pm »


On nema toliki problem kao Ka-52 i moze da izgubi dobar deo lopatica glavnog rotora da se komotno vrati kuci (ima repni rotor)...


Izgubi li jednu lopaticu glavnog rotora pada. Izgubi li deo lopatice glavnog rotora velika je verovatnoća da će pasti. Repni rotor služi da spreči okretanje helikoptera oko svoje ose tokom leta.
Logged
Pages:  [1] 2 3 4   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 22 queries.