PALUBA
April 19, 2024, 11:16:10 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4   Go Down
  Print  
Author Topic: Mi-28NM, jurišni helikopter  (Read 8966 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 377



« Reply #15 on: March 13, 2022, 09:22:28 pm »


On nema toliki problem kao Ka-52 i moze da izgubi dobar deo lopatica glavnog rotora da se komotno vrati kuci (ima repni rotor)...


Izgubi li jednu lopaticu glavnog rotora pada. Izgubi li deo lopatice glavnog rotora velika je verovatnoća da će pasti. Repni rotor služi da spreči okretanje helikoptera oko svoje ose tokom leta.

Tacno, ali mislio sam da ste me shvatili (nisam mislio da neko misli da to ne znam), on ima koaksijalni rotor tj okrecu se lopatice u levu i desnu stranu, on pogotkom ili ostecenjem na glavnom rotoru gubi funkciju i repnog rotora. Dok Mi-28 na svakoj lopatici trpi poodak topa od 30 mm, a to ovaj Ka-52 ne moze i ne mora helikopter da padne zbog toga, ako ima repni rotor ima vece sanse da prezivi, ako nista da pokusa neku njivu da zaore.
« Last Edit: March 13, 2022, 09:28:27 pm by BSD » Logged
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 377



« Reply #16 on: March 14, 2022, 12:20:34 am »

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/hOqzpH19PuA?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/Wr7_ApmV4Jg?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Svega po malo.
<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/dgane8ifFkw?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/EftJbrAQad0?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/6-U8whrmQhM?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
#Invalid YouTube Link#
<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/IcnNAsy6l9Y?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
#Invalid YouTube Link#

Radim sutra, laku noc.

« Last Edit: March 14, 2022, 12:50:56 am by BSD » Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #17 on: March 14, 2022, 09:52:57 am »

    Dugo vremena je MI28 najblaže  rečeno smatran kao ''neperspektivan''projekat ,dok se za KA50/52 govorilo i pisalo kao ''napredan'' što  i  jest,ali i kao čudo od helikoptera,što ničim nije pokazano i  dokazano.Konačno smo videli  masovnu upotrebu u ukrajini,dok se u Siriji bili pojedinačna upotreba,dok Mi28N je dobivao  veće i duže zasdsatke danju -noću
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 480


« Reply #18 on: March 16, 2022, 05:36:43 pm »

Камов Ка-50/52 је јуришни хеликоптер релативно мањих габарита, оклопљен, и једини хеликоптер у свету са могућношћу хаваријског катапултирања. Код њега се катапултирање врши у страну, јер би, наравно, катапултирање увис од посаде направило резанце за супу. ОКБ Камов има полувековно искуство са двојним роторима, који елиминишу потребу за репним ротором ради поништавања бочног момента. Има изузетну брзину и маневарске особине, а руски пилоти тврде да може урадити "лупинг", што је физички мало вероватно за хеликоптер, ал` `ајде, да им верујем.

Ми-28 је класичне схеме, са репним ротором и посебно специјализован за ПО борбу, дакле, руски одговор на Апача. Одлука ОС Русије да ипак крене у серијску производњу оба модела, одвојене специјализације, је боље,  али скупље решење. Оба су се одлично показала. Ипак, услед БЛОКАДЕ, јер мере према Русији нису санкције, већ ОПШТА блокада, тешко се финансијски може очекивати даља масовна производња, иако ће морати и моћи надоместити борбене губитке.

Logged
jeremijaljesina
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 868


« Reply #19 on: March 16, 2022, 06:02:48 pm »

Камов Ка-50/52 је јуришни хеликоптер релативно мањих габарита, оклопљен, и једини хеликоптер у свету са могућношћу хаваријског катапултирања. Код њега се катапултирање врши у страну, јер би, наравно, катапултирање увис од посаде направило резанце за супу.

Kakvo crno katapultiranje sastrane, kakvi rezanci i bakrači

Evo kako to ide zapravo, tu pogledajte



Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #20 on: March 16, 2022, 06:10:00 pm »

Samo mi nije jasno zbog čega nisu ugradili klasična katapultirajuća sedišta nego ova na potez.
Logged
jeremijaljesina
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 868


« Reply #21 on: March 16, 2022, 06:13:41 pm »

Samo mi nije jasno zbog čega nisu ugradili klasična katapultirajuća sedišta nego ova na potez.

Možda nisu mogli ugurati cijelo sjedište zbog gabarita kabine.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #22 on: March 17, 2022, 06:28:11 am »

Moguće.
Logged
jeremijaljesina
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 868


« Reply #23 on: March 17, 2022, 09:41:10 am »

Jel ima tko ideju zasto Ka-52 i Mi-28 ispaljuju nevođena raketna zrna na ovakav način,
umjesto da direktno gađaju ciljeve oni pucaju u vis?


https://twitter.com/i/status/1504310612502978560
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #24 on: March 17, 2022, 09:54:59 am »

Jel ima tko ideju zasto Ka-52 i Mi-28 ispaljuju nevođena raketna zrna na ovakav način,
umjesto da direktno gađaju ciljeve oni pucaju u vis?


https://twitter.com/i/status/1504310612502978560

Povecavaju domet ali gube na preciznosti. Na kraju dobiju efekat VBR-a.
Verovatno gadjaju neki prostorni cilj.
Logged
jeremijaljesina
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 868


« Reply #25 on: March 17, 2022, 10:16:30 am »

Jel ima tko ideju zasto Ka-52 i Mi-28 ispaljuju nevođena raketna zrna na ovakav način,
umjesto da direktno gađaju ciljeve oni pucaju u vis?


https://twitter.com/i/status/1504310612502978560

Povecavaju domet ali gube na preciznosti. Na kraju dobiju efekat VBR-a.
Verovatno gadjaju neki prostorni cilj.

OK, to pise i u komentarima na istom Twitter kanalu, ali - ima li to ikakve logike?
Logged
Lemi_O2
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 490



« Reply #26 on: March 17, 2022, 10:36:52 am »

Jel ima tko ideju zasto Ka-52 i Mi-28 ispaljuju nevođena raketna zrna na ovakav način,
umjesto da direktno gađaju ciljeve oni pucaju u vis?


https://twitter.com/i/status/1504310612502978560

Povecavaju domet ali gube na preciznosti. Na kraju dobiju efekat VBR-a.
Verovatno gadjaju neki prostorni cilj.

OK, to pise i u komentarima na istom Twitter kanalu, ali - ima li to ikakve logike?
Ima itekako, ali samo za posadu. Ne mogu ili ne žele prići cilju zbog PZO. Trošenje municije bez veze, mozda čak i uspiju pogoditi rejon cilja, ako je veličine velikog sela ili gradića.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #27 on: March 17, 2022, 02:18:08 pm »

Jel ima tko ideju zasto Ka-52 i Mi-28 ispaljuju nevođena raketna zrna na ovakav način,
umjesto da direktno gađaju ciljeve oni pucaju u vis?


https://twitter.com/i/status/1504310612502978560

Povecavaju domet ali gube na preciznosti. Na kraju dobiju efekat VBR-a.
Verovatno gadjaju neki prostorni cilj.

OK, to pise i u komentarima na istom Twitter kanalu, ali - ima li to ikakve logike?
Ima itekako, ali samo za posadu. Ne mogu ili ne žele prići cilju zbog PZO. Trošenje municije bez veze, mozda čak i uspiju pogoditi rejon cilja, ako je veličine velikog sela ili gradića.


Evo kako to izgleda u prvom licu iz helikoptera.


Quote
Работа АА ВКС на Украине




Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #28 on: March 17, 2022, 02:59:46 pm »

Nije bas tako neprecizno - jer koristili su ovu taktiku i u Siriji i ocigledno da za njih (ruse) ima smisla i radi im posao.
Koliko sam shvatio negadjaju napamet vec imaju mod na HUD-u da gadjaju na ovaj nacin.
Logged
jeremijaljesina
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 868


« Reply #29 on: March 17, 2022, 03:04:50 pm »

Nije bas tako neprecizno - jer koristili su ovu taktiku i u Siriji i ocigledno da za njih (ruse) ima smisla i radi im posao.
Koliko sam shvatio negadjaju napamet vec imaju mod na HUD-u da gadjaju na ovaj nacin.

Jel ovo Igla/Vreba sa desne strane?
Logged
Pages:  1 [2] 3 4   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 22 queries.