PALUBA
April 28, 2024, 04:25:23 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 ... 64   Go Down
  Print  
Author Topic: Стандард припадника Војске Србије и војних пензионера  (Read 223244 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #285 on: December 18, 2015, 09:45:51 pm »

Мићи изнео си низ неистина.

Прво, војне пензије нису повећаване више него војне плате. Шта више. Те "чувене" 2008. године министар је значајно повећао плате , посебно вишим чиновима. Због такође, неразумних министара они који су отишли у пензији негде 2002. имају једну пензију, они до 2008. другу, они од 2008. до 2013(или 12) трећу, а ови после тога четврту. Тако сад постоје пензионери са врло различитим пензијама а да су сви били на истим (или сличним) дужностима . Моја је, на пример 25% мања од оне да сам на пример отишао 2008. или 2009. Да ми је пензија обрачуната на начин како се сада ради (према начину како се обрачунава за цивиле, а тако је сада и за војнике) била би виша за око 5%.

Дакле војне плате су 2008. значајно повећане. За после тога не знам. Војне пензије нису пратиле то повећање , како је то било уобичајено јер су "пребачене" на цивилни фонд ПИО. У том цивилном фонду 01.01.2008. су повећане пензије, а војним пензионермима то није прихваћено иако су од тог датума били део тог система. Тадашњи министра није дао паре јер је обећао повећања професионалном саставу а за пензије није предвидео повећање.  Као што сам напомену, моја је пензија 25% мања од оне коју бих имао да сам отишао у пензију крајем 2008. и то све са овим и свим другим повећањем. Дакле, немој да причаш оно што не знаш.  И немој своју синдикалну активност да окрећеш против било кога, понајмање пензионера. Војни пензионери се у првом реду залажу за законитост, односно поштовање закона. И то није на штету активних припадника.

Друго, држава не зарађује на учешћу припадника војске у мисијама у иностранству. То је урбана легенда. УН не даје високе накнаде за учешће. Накнаде које се добијају за то учешће у мисијама УН равне су ономе што даје УН. Било је покушаја да се то смањи али није. Ту још треба додати трошкове припреме, опреме, транспорта... тако да се део средстава финансира из буџета. ВС за сада иде у оне мисије које се субвенционирају. Међутим, доћи ће време када ће цели или скоро цели трошак сносити наша држава.

Ја сам у војску ступио пре него ти. И никада нисам добио 13-ту плату. Можда ју је било пре 1977. године, али од те године па на даље никада. Топли оброк у новчаном износу је уведен тек касније (мислим у ВЈ или при краја постојања ЈНА). Када сам почео прво га није ни било. После је уведен у натуралном облику (ишао си у кухињу и јео). И боље сам живео и имао бољу плату када га није било. Сви ти додаци су измишљани како би се замаглила суштина, а то је плата - основна зарада. Цивилне фирме су га масовно повећавале јер се на њега нису плаћали порези и доприноси па су плате биле мање, а топли оброци и регреси већи. Међутим, све на шта се не плаћају порези и доприноси не улази у пензиони основ и не утиче на висину пензије.

Не спорим ја законитост основања синдиката. Само указујем да он није потребан ако се систем успостави како треба.

Када је упитању враћање служења војног рока то сам већ више пута истако - чиста глупост. Не само што неби функционисало него што то тражило додатна средства, којих нема.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 838


« Reply #286 on: December 19, 2015, 03:14:34 pm »




   Kada sam pisao o povećanjima mislio sam na druge organe državne uprave koji se finansiraju iz budžeta a ne na vojne penzionere, koji su što se toga tiče isti kao i aktivni . To što su uspeli da putem tužbi ostvare izjednačavanje penzija i isplatu zaostale razlike između ''novih i '' starih '' penzionera čime su neki dobili povećanje, ne računam.

   Tokom 2008. su osetno povećane plate u vojsci određenim kategorijama u cilju popravljanja standarda u trupi i popularizovanja poziva među kandidatima za profesionalne vojnike. Meni i mojim kolegama sa sličnim statusom tada nije povećana plata, ali bez obzira to je bilo poslednje osetno povećanje plata u vojsci. Očigledno da i među aktivnim pripadnicima ima razlike u statusu i prinadležnostima koje dobijamo kao i između vojnih penzionera pa se naše izjave odnose generalno na celu kategoriju, pošto ne znamo konkretnu situaciju svojih sagovornika na ovom forumu.

   Što se tiče moje sindikalne aktivnosti, ona počinje i završava se na ovakvim raspravama i razmenama mišljenja. Nijednog trenutka se nisam deklarisao kao pripadnik nekog sindikata i moje izjave su isključivo sopstvena mišljenja o bilo kom pitanju o kome sam pisao. Zvanična saopštenja i iznošenje stavova prepuštam članovim upravnih odbora sindikata zaduženih za odnose sa javnošću. Ako neko iznese svoj stav da sindikatima nije mesto u vojsci mislim da mogu da i ja iznesem svoj stav koji se razlikuje bez obaveze da iko od nas promeni svoj stav, a da se međusobno ne prozivamo sindikalnim aktivistima i botovima VBA.

   O tome da li država zarađuje angažovanjem pripadnika vojske govori slučaj iz prve polovine ove godine u Crnoj Gori. Naime, njihov kompletan kontigent je odbio da ide na smenu neposredno pred polazak. Tražili su povećanje plata i osigurane sume u slučaju ranjavanja ili pogibije u iznosu koji je vlada potpisala sa UN, a ne iznosa koji oni dobijaju. Kažu da je to bilo najbrže usvajanje izmene ugovora i podzakonskih akata. Sama rasprava o ovome zadire u neke diplomatske teme pa ne bih više rekao osim da nije zarada samo u novcu već i u prisustvu na određenoj teritoriji, učešću u nekom poduhvatu i ostvarivanje kontakata itd...

   13. plata se redovno isplaćivala u Telekomu i EPS-u do 2013. sigurno a za kasnije nemam podatak. Možda se i u drugim javnim preduzećima ili organima praktikuje ovaj vid nagrađivanja zaposlenih ja o tome za sada ništa ne znam.  Ali znam da se sigurno u JNA pa čak i od '77. pa sve do 90-tih  isplaćivao ''višak'' ili ''razlika'' i to ne samo na kraju kalendarske godine. U VSCG se to zvalo pomoć i bilo je mnogo manje nego pomenuti viškovi i razlike od ne znam čega. Znači, nije se zvalo 13-to prase ili plata ali se opet nabacivalo na kamaru.



   
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #287 on: December 19, 2015, 03:55:22 pm »

Quote
Kada sam pisao o povećanjima mislio sam na druge organe državne uprave koji se finansiraju iz budžeta a ne na vojne penzionere, koji su što se toga tiče isti kao i aktivni . To što su uspeli da putem tužbi ostvare izjednačavanje penzija i isplatu zaostale razlike između ''novih i '' starih '' penzionera čime su neki dobili povećanje, ne računam.

Ne, nisu izjednačeni "novi" i stari penzioneri. Već sam ti to napisao kroz svoj primer. Samo će stari dobiti ono što ih je tada pripadalo.

To što sam te nazvao sindikalnim aktivistom, čak i da to nisi nije niako uvredljivo niti loše. I svakako imaš pravo na svoj stav. Izuzetno cenim tvoj doprisno kada je u pitanju oklopna tehnika i mislim da si nakvalifikovaniji za to, i nekako to najbolje, najrazumljivije napišeš. Ipak, nazvati nekog "botom VBA" nije baš lepo.

Drugo, ja sam uvek imao svoj stav i mišljenje koje se nije poklapalo sa stavovima šefova. I javno (u unutar vojske) sam ga iznosio. Zbog krivične prijave (prve dve koje su podnete protiv njega) protiv tadašnjeg ministra sam "upućen na drugu dužnost". Postupio sam u konkretnom slučaju onako kao kada bih postupio prema "vodniku Peri". Niko nije iznad zakona. Ministar može da naređuje samo u skaldu sa zakonom.  To je bio moj stav od kada sam počeo da radim i kada sam došao priliku da ga primenim, ja sam ga primenio. Borio sam se za sistem unutar sistema. Nisam se služio "plasiranjem informacija iz pouzdanih izvora" niti sam izvan vosjke izneo bilo kakavo mišljenje. I ovde zastupam samo sebe i svoje mišljenje.

Pa sad ako se ti bolje sećaš od mene koji sam u to vreme radio, uredu. Ja se paravo da ti kažem ne sećam ni jedne od tih "pomoći". Ako su i bile bile su beznačejane. Usoatlom 0d sredine 80-tih, vojska (pa i JNA) je sve više postajala "trinaesto prase". Ja sam iz Vojske otišao prvenstveno zato što nisam mogao da preživim sa mojom "visokom" platom. A nisam radio ilegalno, švercovao ili se bavio bilo kojim poslom osim onoga za koji sam primao platu. Ni ja, niti iko od  mojih ukućana. Istina, sada živim pristojnije. Ali, ja moju platu zarađujem u konkurenciji sa drugim. Mogu posao izgubiti ako bude efikasnijih od mene. I ja se takmičim sa mlađima. Želim svima da kad izađu iz vojske budu uspešnije od mene.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #288 on: December 19, 2015, 04:18:32 pm »


Ja kada izadjem iz vojske zelim svima koji tamo ostanu da zive pristojno.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #289 on: December 19, 2015, 05:05:21 pm »

Micha: "Ali znam da se sigurno u JNA pa čak i od '77. pa sve do 90-tih  isplaćivao ''višak'' ili ''razlika'' i to ne samo na kraju kalendarske godine."

Šteta što nisam u Ljubljani, pa da pregledam svoje platne liste (imam one kad smo plate počeli dobivat preko TR). Ni ja se ne sječam "viškova i pomoći". Koliko se sjećam bila je povišica plate (ili usklađenje sa inflacijom) negdje u junu ili julu (neka me netko ispravi) tekuće godine. Mislim da mi je onda ta povišica dobro došla radi registracije automobila.... Ako se sjetim, pregledat ću kad se u februaru vratim u LJ.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #290 on: December 19, 2015, 06:27:00 pm »

Vratio bih se na osnove.Pošto vidim da kolege ozbiljno razmišljaju o napuštanju vojske da dodam.
Mislim da se i promjena radnog mjesta treba vršiti uz niz analiza i sebe i sredine i sistema u kojem su a kamoli napuštanje posla.I sam sam napustio vojsku u mladosti na svoj zahtev.Moje iskustvo neznam koliko je primjeljivo,jer se radilo o sasvim drugačijem i sistemu i okruženju.Da danas to trebam napraviti,neznam da li bih se usudio.
Danas,i ako dajem za pravo i vama i @dzumbi u većini stavova,ipak mislim da niste dodirnuli osnovni a to je:prevelika ponuda radne snage,da vaše iskustvo u vojsci teško može biti primjenljivo u građanstvu,jer u kapitalističkom sistemu niti sadašnji građanski sistem školovanja ne odgovara.Ima još toga niz što treba uključiti pri takvim odlukama.Dakle Vama dajem za pravo da su plaće bedne,ali za to vam nisu krivi penzioneri nego sistem koji je svjestan baš tog viška radne snage i to iskorištava i to ne samo u vojsci.Što se tiče @dzumbe i slobode rada,te plaća prema sposobnostima,to ponegdje važi a više ne važi i kod nas i u svijetu.Pošto je ovo više da ne važi,naročito kod nas, razmislite dobro prije odluke i to uradite onda kad ste sigurni da će te naći drugi posao,jer se danas lako može propasti a ako imate porodicu tek onda je strašno.
Imam dvoje djece jedno je profesor u prosvjeti u sličnoj situaciji kao i vi.Isto nezadovoljna i sa plaćom i uslovima jer putuje skoro 100km i nikako nemože dobiti premještaj,te na tom putu gubi skoro isto koliko je i aktivno radno vrijeme.Nedam joj da napusti radno mjesto mada i sam vidim muku.
Drugo,sin mi je inžinjer kod privatnika i to je bio u početku kod našeg,pa nekad i ne dobije a nekad dobije mizeriju,prešao je kod nekog našeg povratnika gdje je bilo bolje ali izgleda da su uspjeli naši "uspješni" da ga shebu i sin je kad je to vidjeo otišao kod nekog Njemca koji je otvorio firmu kod nas i dosta dobro je plaćen.Međutim,ima niz kolega inženjera koji pokušavju da se tu zaposle,ali ovaj nema potrebe za tim,jer već ima dovoljno dobre ljude.
Ovo vam navodim da znate da niti je u građanstvu bolja situacija i da se možete grdno razočarati.Ne bih vas odgovarao od namjere ali nemojte vjerovati niti u teoriju,da samo treba htjeti raditi i da ste stručnjak, pa da na vas čeka dobro plaćeno radno mjesto.Možete se i buniti i sa sindikatom i bez,nisam siguran da će te uspjeti,čak obratno.Mislim da ste se do sada uvjerili,da imate niz ljudi koji se formalno slažu,ali kad treba to pokazati,društvo se raspe pa čak i ako ste udruženi preko sindikata.I čak nisam siguran da skoro svi rukovodioci sindikata ne surađuju sa kontrom (vlasnicima ili vlašću).
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #291 on: December 19, 2015, 11:26:24 pm »

Iz vojske sam otišao sa penzijom. Nisam otišao neprimišljeno.  Znao sam da ću naći posao. I našao sam ga posle tri meseca. Sigurno je to teže podoficirima i vojnicima, pa i mnogim oficirima. Masa njih radi kao obični čuvari. Ja sam imao i iskistvo i "pedigre" i tzv. društvene veze (da te neko preporuči). Na prvom poslu (sada sam na trećem) sam se dokazao, i ljudi su to uočili. Radio sam i u pravoj proizvodnoj firmi. Zahvaljujući iskustvu iz vojske nije mi bilo teško da shavtim kako sistem u toj firmi funkcioniše, pa i da pedlažem kako to može i bolje da radi.

Svakom u vojsci savetujem da kad god može pre nego ode (posebno ako ne ide u penzju) nađe nešto sigurno pa tek onda ode. Takođe, stalno moraš da se usavršavaš i pratiš trendove u svojoj struci, odnosno da menjaš struku ako u toj nema posla ni zarade. Takođe, vrlo je važno biti informatički "pismen", čak i iznad proseka, znati neki svetski jezik i ne biti folirant. I biti kulturan i vaspitan.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #292 on: December 20, 2015, 12:21:56 am »

Slažem se sa Vama osim u jednom,ovo sa "pedigreom" i vezama.I ja vjerujem da ste izvrstan i stručnjak i obrazovani i više od fakulteta(ako se dobro sjećam) ali sa ovim gore,ste sami  pokazali da je za dobijanje posla baš to potrebno što nije u vezi ni stručnosti ni obrazovanja.O našim preporukama ili vezama ja ne mislim baš ništa dobrog.Prvo zato što ovo kod nas nije niti kapitalizam,niti cjenjenje stručnosti itd.Istina bilo je toga i prije u socijalizmu a danas koliko vidim i na "zapadu" liberalnom ali u manjem obimu.Mislim da se i nalazimo u ovoj krizi jer niti je obrazovanje i kod njih na cijeni,jer se mogu kupovati diplome.Kao primjer,zbog razumljivosti,bankarski sistem je izazvao ovu krizu po meni i zbog toga što je u njemu radilo osoblje po vezi a ne po obrazovanju.Sada idu na naplatu svojih greški od onih koji s tim nemaju veze.Kako će se to završiti vidjet će mo.Dalje i industrija je uništena jer se sve radi samo zbog profita ne prezajući i od najgoreg od proizvodnje oružja(za koje znamo čemu služi) do proizvodnje hrane koja je pogibeljna za ljude  itd..
Ili naš primjer recimo da li znate da se u jednom našem renomiranom institutu,ako želite zaposliti se,bez tih "poznatih veza" ,trebate dati 10000 e .
Također i te velike firme pogledajte kartone zaposlenih i vidjet će te,da se tu radi o čistom nepotizmu(skoro sve su "porodične") a ne zbog stručnosti a uspješnost se da lako namjestiti reklamom pa zahebi koga možeš.
Predpostavljam da će te reći da to u manjim firmama nije tako,ali ako pogledate koliki je njihov vijek trajanja,vidjet će te da to nema veze sa progresom,jer će brzo i zbog sistema ili ovih velikih biti ugušene.
Dakle,nema to veze ni sa sposobnostima,naukom itd.
Kolegama ne bih preporučio da idu ako nisu sigurni da li idu u firmu koja zapošljava ljude na takve načine,jer to nije dugog vijeka.Neracionalnost propada veoma brzo,jer je na takvim osnovama,kako kod nas tako i u svijetu.Dakle ako nisu sigurni u "ozbiljnost" firme bolje im je da ostanu i u vojsci sa malom platom dok ih ne istjeraju a da traže dotle da nađu neki drugi dodatni izvor prihoda,pa makar za njega išli i na bolovanje ili što drugo.Tek kad nađu solidnu firmu i kad budu sigurni da će biti primljeni onda neka idu.

Poz.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 838


« Reply #293 on: December 20, 2015, 05:25:36 am »




   Obrni-okreni priča o standardu u vojsci je neumitno skrenula ka nalaženju boljeg civilnog posla. Žao mi je što se sada standard svodi na puko preživljavanje,jer verujte da malo ljudi opredeljenih za vojni poziv napušta vojsku zbog plate veće za 100 Eura ili normalnije radno vreme. U pitanju je ono o čemu su mlađi članovi koji razmišljaju o napuštanju naveli - puko beznađe i apsolutna neperspektivnost. Za nas starije je sve gotovo i nemamo kud u poznim godinama, trpećemo dok nas ne oteraju. A posle potrošene otpremnine pravac kontejner dok još ima upotrebljivih stvari.

   Naravno da penzioneri nisu krivi zbog toga, oni se bore za svoja prava koja ne moraju da se podudaraju sa pravima nas zaposlenih. Ostvarivanje jednog od tih prava navelo me je da napravim digresiju između npr. zastavnika koji je na ovaj ili onaj način otišao u penziju pre nekoliko godina i njegovog klasića koji još uvek radi i odnosa države prema njima i njihovim primanjima. Morate priznati da tu nešto ne štima a ja sam pokušao da odgonetnem zašto je baš tako, baš u ovom trenutku i kako se to odražava na brojno stanje.

   Što se tiče razlika i viškova 80-tih nisam siguran da li su se prikazivali na platnim listićima ali ako ih već imate možete upoređivanjem visine plata iz meseca u mesec utvrditi da se ona s vremena na vreme sukcesivno povećavala ( osim za period 88/89 kada je zbog oštećenja Pančevačkog mosta u celoj JNA uveden moratorijum na povišice da bi se nadoknadila šteta a i svi komplet kolektivno kaznili ). Za pomoći tokom VJ i VSiCG sam siguran da  su bile uplaćivane na TR bez prikaza u platnim listićima a uplaćivane su najčešće petkom popodne ili zadnji radni dan pred državni praznik popodne tako da ko nije uspeo da ih podigne dok radi pošta morao je da čeka sledeći radni dan. Nije valjda da se tih epizoda ne sećate? Duje, upravo ta povišica ili razlika koje se sećaš je bilo to o čemu pričamo u JNA. Ako si onda mogao registrovati auto onda to nisu bile ni tako male pare pošto je sada kod nas registracija 150-200 Eura. Jednostavno, tadašnje Savezno Izvršno Veće odluči u npr. junu da se vojsci poveća plata za 10% i to svima za isti procenat bez obzira na čin. Plata se poveća od sledećeg meseca ali se uplati i razlika za recimo 3 prethodna meseca retroaktivno! To je danas mlađima malo teže objasniti kada platu koju ste pogodili sa gazdom prilikom stupanja na posao imate nepromenjenu dokle god ste kod njega, s tim da može biti samo manja kao sada u slučaju profesionalnih vojnika.





Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #294 on: December 20, 2015, 07:54:02 am »

Duje:"Mislim da mi je onda ta povišica dobro došla radi registracije automobila...."

Ja nisam napisao da je bilo to povećanje dovoljno za registraciju automobila, nego da mi je pomoglo. Isto tako kako su nam vršili korekciju plate (mislim da je radi inflacije - kao što sam napisao), su nam  nekako u tom periodu svake godine uzimali "dobrovoljno" dnevnicu za nerazvijene. Toga će se stariji sjetit.
No, sačekajmo da se vratim u Ljubljanu, pa da skeniram platne liste.

Micha, u svakom slučaju, barem koliko se ja sjećam, plate nam nisu nominalno smanjivali, plate su nam "padale" kako je rasla inflacija (jednogodišnja povišica nije nadoknađivala ukupnu inflaciju) i kriza u državi. Kako smo se približavali 90-tim godinama bilo je teže. Neko vrijeme smo dobivali plate u dvije rate.....Kako je bilo nama, bilo je i civilima.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #295 on: December 20, 2015, 09:29:49 am »

Dok sam radio u VJ jedinu pomoc koju sam dobio je bila u nesto jestivog ulja i jos 1-2 prehrambena artikla ali nesto ne mogu da se setim sta bese. Mozda neki pirinac. I to ulje vece u onim konzervama sa americkom zastavom.

Osim toga jedne godine dobih pakteic za dete (tada sam imao jedno dete) i to zahvaljujuci tome sto je TENT-u u Obrenovcu ostalo nepodeljenih paketica pa ponudise vojsci.

Zato mi njie jasno o kakvim uplatama pricas Micha?
Jedino sto znam a to ej bilo posle mog penzionisanja je da su tamo negde pre 10-ak godina pripadnici vojske dobili solidarnu pomoc od cini mi se 8000 dinara. To znam zato sto mi presudom zbog ranjavanja to nije priznato kao materijalna steta. Mogu ako bas nekoga interesuje da potrazim presudu i da nadjem kada ej to tacno bilo.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #296 on: December 20, 2015, 11:27:28 am »

Bese pomenuto da drzava zaradjuje na angazovnaju pripadnika VS u mirovnim misijama. Evo sta kaze u jendom clanku  koji govori o vojnom budzetu za 2016.godinu

Quote
Više novca izdvojeno je za mirovne operacije Vojske Srbije u svetu. Naši plavi šlemovi će, uz novac koji dobijaju od UN, potrošiti i milijardu dinara, što je 170 miliona više nego što je opredeljeno za ovogodišnje operacije u svetu.


Dakle ako je ovo dobro napisano, osim novca koji se dobija od UN iz vojnog budzeta ide milijardu dinara (oko 8,2 mil. evra) za troskove mirovnih misija.
Prema ovome ove godine je za tu namenu u vojnom budzetu bilo planirano oko 830 miliona dinara ili oko 6,9 mil. evra.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #297 on: December 20, 2015, 03:53:45 pm »

Bese pomenuto da drzava zaradjuje na angazovnaju pripadnika VS u mirovnim misijama. Evo sta kaze u jendom clanku  koji govori o vojnom budzetu za 2016.godinu

Quote
Više novca izdvojeno je za mirovne operacije Vojske Srbije u svetu. Naši plavi šlemovi će, uz novac koji dobijaju od UN, potrošiti i milijardu dinara, što je 170 miliona više nego što je opredeljeno za ovogodišnje operacije u svetu.


Dakle ako je ovo dobro napisano, osim novca koji se dobija od UN iz vojnog budzeta ide milijardu dinara (oko 8,2 mil. evra) za troskove mirovnih misija.
Prema ovome ove godine je za tu namenu u vojnom budzetu bilo planirano oko 830 miliona dinara ili oko 6,9 mil. evra.
Sto se mirovnih misija tice (MNO) zaista je nerazumno reci da drzava tu nema veliki interes. Deo tih sredstava koji se tako planiraju idu na obuku pripadnika MNO. Zar ta obuka ne bi trebala da bude deo svakodnevnice svakog vojnika? Nazalost nije, pa se u periodu od 6 meseci sprovodi intenzivna obuka za MNO. Da je nas program obuke ispravan za takvim necim ne bi imalo potrebe, makar ne u tom obimu i vremenskom roku. Onda dolazimo u paradoks, da za MNO obuku koristimo jedne taktike, tehnike i postupke a u redovnoj obuci druge. To je, priznacete prilicno konfuzno. Vojnici koji su bili 3 meseca na bazi jug na obuci za MNO nisu dobili ni jedan jedini dinar za to. Dobili su samo redovnu platu. Znaci, covek je 3 meseca u kasarskim uslovima na 500km od kuce i nema pravo na nikakvu naknadu za to? Ajde nekako da kazemo za ove koji su otisli "oparili su se" u MNO, ali sta sa onim koji su prosli obuku kao rezerve i vratili se nazad u maticnu jedinicu? I opet smo se vratili na pocetak. Nekada su vojnici dobijali neku socijalu ili nisu, skroz je nebitno. Nama ne treba socijala. Samo dovoljno za pristojan zivot. Sve sto staresina ima, vojnik nema. Ni izvesnost posla, ni nadu da se resi stambeno pitanje, ni UTS, odvojen zivot, ograniceno sposoban u sluzbi, pravo na penziju itd. Zaista ne tvrdim da vojnik ne treba da ima sve to, ali materijalni polozaj se mora popraviti. Sada ce neki da kazu "ali vojnik ne moze biti prekomandovan negde", tacno ne moze. Nije Srbija ono sto je bila Jugoslavija. Nije to vise toliko veliki problem. Ali PRV se moze poslati na "otkomandu", "ispomoc", "zadatak" van svog garnizona, i nema pravo da odbije.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #298 on: December 20, 2015, 06:42:19 pm »

Posao PV je ugovoren na odredjeni rok i uslovi ugovaranja roka su svima poznati. Velika većina zaposlenje u statusu PV vidi kao privremeno rešenje, koje im se posle otegne na 15-ak godina i kada dodju u situaciju da im se ugovor više ne može produžavati krenu sa pričama tipa "najbolje godine smo dali vojsci, a oni nas sada isteruju" i slično što baš i ne odgovara istini.

Oko obuke za MnOp... deklarisane jedinice se obučavaju po sadržajima koji se baš i ne nalaze u našim planovima i programima. Evaluaciju, sertifikaciju ili kako god je nazvali sprovode prvo naši (nacionalna evaluacija) a nako ntoga i tim UN. I sam sam bio na bazi Jug na obuci za UN posmatrače i nisam dobio nikakve prinadležnosti, mada mislim da bi ti vojnici trebali da dobiju naknadu za rad na terenu ili trupnu dnevnicu.

Oko prekomandi, ni o tome ne bih baš... evo baš pre neki dan mi stiže izvod (hvala još jednom Rašo) iz matične knjige rodjenih za dete koje je rodjeno u CG i moći ću konačno da je prijavim na svoju adresu i da izvršim naknadni upis u matične knjige u Srbiji. Ni jedan od PV nema sličan problem jer velikom većinom nisu izašli iz svog rodnog mesta. I tako dalje, i tako dalje, ne bih o tim čuvenim benificijama. Inače, slažem se da su plate ispod dostojanstva ali to ne zavisi od nas. Sindikati vas mazare, klepaju vas za članarinu. Pokušali su i mene, ali sam im saopštio da mi ne prilaze dok ne obezbede odgovor čime će uceniti poslodavca da ih sasluša. Opšte poznata praksa u državi Srbiji je da se u svakoj reformi najviše očepi Vojska pošto se ona ne može buniti. Profesionalni vojnici slepo veruju sindikalcima da će im ovi rešiti "probleme" (čitaj: penzije, rad nakon dostignutih maksimalnih godina starosti za PV) odbijajući da sami sebi priznaju bolnu istinu.

PV koji su postajali ovih godina podoficiri samo pričaju o UTS-u, ne shvatajući da su to gazdine pare, a ne njihove. Neka, shvatiće nakon prve prekomande, ukoliko se ne skinu iz vojske kada im stgne naredba za premeštaj. Teško je biti podoficr sa ugovoračkom glavom.
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #299 on: December 20, 2015, 07:02:40 pm »

U zavisnosta gde se radi zavisi i koliko je UTS od pomoci. Iznajmljivanje stana u BG, Nisu i recimo Vranju nije isto. Toliko o tome...
Sto se tice PV i rada na odredjenom... Posto je ovo Srbija i nije bitno koliko i sta znas nego koga znas PV nisu svi u istom polozaju. Mnogi se tih 15-tak godina nadaju nekom kursu i cinu a samim tim i stalnom radnom odnosu. Na kraju ako nemaju nikog izvise za posao i naravno da pricaju da su najbolje godine ostavili u vojsci. Po nekom nepisanom pravilu najvece "voline" imaju najbolje veze. Cast izuzecima.
Korupcije i protekcije za izvoz. Vojska je postala jedna od najvecih, ako ne i najveca porodicna firma u zemlji. Jos malo i ima da je privatizuju kako su krenuli Cheesy

Logged
Pages:  1 ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 ... 64   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.