PALUBA
April 25, 2024, 03:42:48 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Pozdravimo novog člana Ekapic
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 [52] 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64   Go Down
  Print  
Author Topic: Стандард припадника Војске Србије и војних пензионера  (Read 222743 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #765 on: February 10, 2018, 08:01:59 pm »

I svi znaju sta bi dok ne dodju na funkciju onda odjednom zaborave.

Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #766 on: February 10, 2018, 08:05:56 pm »

Ajde bre Torpedo koje odresene ruke? Pa niko ko dodje na vlast nema odresene ruke jer ima obavezu prema onima koji su ga doveli na vlast. Tako da i ti kada bi ne daj Boze dosao na vlast ne bi imao odresene ruke nego verovatno konopac oko vrata. Mislis da ova, ona prethodna ili ona vlast pre nje nisu znale za ovo sto mi pricamo? Pa jesu, nisu oni glupi sali se zna ko je gazda a gazda odlucuje a ne radnik. I svi znaju sta bi dok ne dodju na funkciju onda odjednom zaborave.

Има истине у томе. Слажем се, али ми не радимо ништа у своју корист. Омчу око врата имају и Мађари, Чеси, Хрвати, Словенци, Пољаци и др. народи где је некада владао комунизам, али за неко дивно чудо ми имамо најниже просечне плате у региону и Европи (мислим да је нижа једино у Молдавији). Ја сам имао прилику да радим годину дана у привреди тако да могу да кажем шта је наша кривица, а шта кривица оних који су ове и оне претходне довели на власт.

Србија је погасила већину својих фабрика, а у животу држи стране фирме које плаћа и ослобађа од пореза. Словенија је сачувала Горење, делове Искре, Литострој, железару Равне, сад и ТАМ васкрсава у неком измењеном облику, а поред тога одражава се још доста фирми. Хрватима ради Кончар и ЂЂ, а ми смо уништили Гошу, МИН, Фабрику вагона Краљево, Желвоз, Шинвоз и др. предузећа из те области. Не бих даље да улазим у детаље, али мислим да си з овога могао да схватиш шта сам хтео да ти поручим.

И то што можемо и смемо - не радимо.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 836


« Reply #767 on: February 11, 2018, 01:22:30 am »




   Nismo mi uništili već obaveštajne službe koje od raspada SFRJ vedre i oblače na ovim prostorima, izvode eksperimente na živim ljudima igrajući se Orvelovske Farme.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #768 on: February 11, 2018, 07:52:59 am »

Manite se poljoprivrede, to je tek beda i muka. Da bi ziveo i izdrzavao porodicu od poljoprivrede treba vam minimum minimuma 20 hektara zemlje i sva prateca mehanizacija i infrastruktura. Znate li vi koliko kosta lanac zemlje u Vojvodini? (lanac, oko 0.71 Ha) izmedju 5000e i 10000e. Jel vi razumete koliko bi kostala subvencija "u zemljistu" ovu drzavu? Vecina ljudi oko mene imaju 5-8 lanaca zemlje. Zive i rade negde druge a poljoprivreda iim je dopuna budzeta. Bivsi oficiri i podoficiri nisu problem. Oni imaju sva prava da zasluze penziju, tako da nisu ugrozena kategorija kada dodju u neke godine. Bivsi PRV jesu. Ne vidim u toj prici ni bivse pripadnike MUP-a iz istog razloga. Vecina PRV su neobrazovani ljudi, ili oni koji su dugo van svog stukovnog zivota, i ne znaju da rade gotovo nista, sem da budu fizikalci, ili cuvari. Naravno ne bi to islo za svakog, odradi godinu dana u VS i sad ima...npr stavi se period od 10 godina sluzbe, i ne mora da drzava nadje posao, vec pri konkursima da ti ljudi imaju obaveznu prednost, i da im se dozvoli da konkurisu dok su jos pripadnici VS, bez onih 30 dana otkaznog roka i slicnih gluposti. Iluzorno je ocekivati da drzava zaposli svakog bivseg vojnika. Ali bilo bi lepo da malo pomogne.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #769 on: February 11, 2018, 07:59:34 pm »

Ако су већином физикалци онда да имају предност приликом запошљавања на градилишту.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #770 on: February 11, 2018, 09:44:50 pm »

Торпедова идеја генерално није лоше, али је као и свака лаичка осуђена на пропаст када би се без озбиљне анализе и припреме, па и државне присиле, реализовала. Један део проблема је навео Тихи, а други је ментални склоп наших људи који беже од "мотике". Немојмо се фолирати, значајан број војника по уговори долази из сеоске средине или је најчешће друга генерација оних који су дошли са села и најчешће поседују нешто земље. Да су хтели и могли обрађивали би то своје. Покушавало се и покушава да се избеглим Србима прибаве куће и мања имања и обезбеди да живе од тога. И... мало је шта успело. О наведеног, чим се у неком селу помене да ће се куповати (откупљивати) земља цене скачу у небеса. Сетимо се само како су се понашали власници земљишта око Крагујевца где је требало да се гради ФИАТ-ова фабрика.

Нисам сигуран да бивши војници по уговору имају системски приоритет код запошљавања у државним службама. Ако и имају већина нема тражене квалификације.

Иначе, озбиљне војске са дугом традицијом професионалне војске имају озбиљан приступ припреми тих војника за отпуст од самог почетка (пријема у службу). Почевши за давање стипендија за ванредно цивилно школовање током војне службе, па до тога да се 6 месеци пре истека уговора који неће продужити упућују на обуку за цивилне занатске послове или обуку и полагања за за одређене лиценце које се траже у цивилству. Код нас , а како примећујем ни у другим државама у окружењу, тога нема или је то површно. Наравно, оно ванредно школовање изискује приличан напор за те војнике, али добити џабе школовање није мала ствар. То је јадан од мамаца за пријављивање у војску, барем у САД. Наравно, и то школовање треба заслужити радом и понашањем као војник.

А што се тиче рада у приватном обезбеђењу, плате службеника обезбеђења су врло ниске. Од тих плата се не може живети и већина "обичних" службеника ради још неки допунски посао. Зато се бивши војници по уговору у овој делатности ретко срећу.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #771 on: February 11, 2018, 10:15:26 pm »

Ukinuli su program Prizma, koji generalno gledano, nije bio loš. Čak je bio i bolji za podoficire nego za oficire. Oficiri su išli na obuku za "menadžere", do ksu podoficiri išli na obuku za zanate. Uz zanat su dobijali i mogućnost da steknu i sertifikate koji se "računaju" (npr. varioc). Nisam siguran da je Prizma obuhvatala i ugovorce, mada mi kolega ugovorac tvrdi da je bio na nekoj prekvalifikaciji.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #772 on: February 11, 2018, 10:47:12 pm »

Призма је кренула после 2000-те када су почели да смањују бројно стање у ВЈ/ВСЦГ и мислим да је ту акценат био на официрском и подоофицрском кадру. Гледао сам пропагадни материјал за тај програм у часопису ''Одбрана'' 2005. године. Знам да су постављали чланке о бивишим официрима који су постајали посластичари и сл. и да је то било и на телевизији.

Требало би исто увести и да војска користи услуге својих бивших припадника који су почели да се баве неким другим занимањем било то пољопривреда, електро заваривање, грађевински послови итд. Нпр. да ВС купује прехрамбене производе од својих људи којима би се дала земља на употребу да је обрађују.

Тачно је то што Џумба каже за војнике да су махом дошли из ратарских, воћарских и сточарских крајева и да не желе да раде на њиви, али је то све због маћехинског односа државе према пољопривреди. Ми себе називамо државом земљорадника, а више немамо ниједну своју фабрику трактора и комбајна. Угасили смо погоне за производњу пољопривредне механизације. Слаба откупна цена, намети, увознички лоби,... Администрација, таксе, порези, намети, дозволе, сертификати,... Због таквих ствари не само да не може пољопривреда да опстане већ и маса других делатности.




   Nismo mi uništili već obaveštajne službe koje od raspada SFRJ vedre i oblače na ovim prostorima, izvode eksperimente na živim ljudima igrajući se Orvelovske Farme.


Део они део ми сами.

Сад је скоро пукла Будимка из Пожеге - стечај. Народ се пита како се Подравки исплати да прерађује воће, а нама не. Како они могу да спакују џем у тегли и поставе га на тржиште, а нама се не исплати.


 
Logged
MilosPantovic
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 653



« Reply #773 on: February 12, 2018, 02:03:15 am »

Хектар земље је између 500 и 1000 евра, а цена је ниска јер сви беже од мотике. Колико је земље потребно да прехраниш породицу? Таман ту негде као што је мета за ВБР, један хектар, али то је заиста тежак посао и потребне су најмање две године да се стане на ноге. Али мора да се ради.

Тачно је да многи уговорци имају неку земљу, и тачно је да их не занима. Најчешће је продају, ако неко хоће да је купи.

Потребно је системско решење, а то значи да се до решења неће доћи до краја 23. века.

Нисмо ми сами ништа упропастили. За свака уништену фирму се тачно зна узрок, мотив, кривац, износ мита и тачно се зна да за сада последице за штеточинство не постоје. Чуј, ми смо уништили фирму, а сигуран сам да 99% људи не би умело да је нађе, а тек не би знало како да је уништи. То је дуга прича.

А приватно обезбеђење не треба помињати јер "фирме" које се тиме баве искоришћавају злу срећу бивших војника. Не плаћају им на време и не плаћају им колико треба и не поштују их.


Logged
MilosPantovic
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 653



« Reply #774 on: February 12, 2018, 02:11:40 am »

Скоро сам читао документацију која је потребна за доказивање инвалидитета и права на инвалидску пензију. Замолио ме човек да помогнем, па сам морао да прочитам, да напишем неки мали допис. Урадио би то он сам, писмен је човек, али не може јер је изгубио вид, био је сувише близу бљеска и преживео.

Једва човек доказао некој назови комисији да не види.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #775 on: February 12, 2018, 07:42:05 am »

Хектар земље је између 500 и 1000 евра, а цена је ниска јер сви беже од мотике. Колико је земље потребно да прехраниш породицу? Таман ту негде као што је мета за ВБР, један хектар, али то је заиста тежак посао и потребне су најмање две године да се стане на ноге. Али мора да се ради.




Gde je to hektar zemlje 500e? Gospodine Pantovicu ako nesto ne znate, bolje da ne progovarate. Hektar zemlje u vojvodini nema ispod 10000e. Dodajte da vam treba trakktor, prikljucne masine, sistemi za navodnjavanje, silosi, ambari, dodjete do cifre (za hektar zemlje) od 30 000+ e. A hektar zemlje nije dovoljan da bi neko ziveo od toga. Ali svejedno, da je meni neko ponudio sve to za izlazak iz VS rado bih prihvatio jer su to ipak ogromne pare. Ja zivim na selu, znam kako je. Vi sto kuckate sa sedmog sprata pored radijatora imate prilicno idilicnu i iskrivljenu sliku o selu. Najgore je sto seljak mora imati osecaj vuka sa vol strita na to koji ce proizvod vredeti sledece godine, a koji ce biti potpuno bezvredan, jer ne postoje zasticene cene, a uvozno/izvozni lobi u sprezi sa drzavom vedri i oblaci...
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 488


« Reply #776 on: February 12, 2018, 07:59:49 am »


Тихи наводи цену земље у Војводини, и тамо сигурно и јесте таква цена. Међутим, у већем делу централне Србије и на југу цена је далеко нижа. Не бих баш рекао да је 500Е хектар, али за око 1.000 већ може да се нађе.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #777 on: February 12, 2018, 09:02:11 am »

Држава ће ту земљу дати са све напуштеним кућама мигрантима да се настане овде. Неком ваља, а неком не. Видим да сте поменули увознички лоби и административне препреке: то све треба поукидати и растурити и свима ће нам бити боље. Што се тиче 7 спрата и радијатора додао бих да део моје родбине живи на селу без обрадиве земље већ само од сточарства где се вода аукумулира након кише и нема никакве реке или водовода.

Ја знам да је тешко бавити се пољопривредном и да није лако борити се против града, суше, штеточина, лопова и са државом те рекеташима и лоповима, али немојте да мислите да је боље и по градовима за оне који се баве неким приватним послом. Није лако ни онима који раде за државу на неким нижим па чак и средњим положајима. Тешко је сваком ко поштено живи од онога што заради у границама закона.

У СФРЈ, а и данас је честа појава да запослени који живе у приградским насељима или селима траже од предузећа или радне организације боловање у време сетве или жетве односно брања плодова. Закључак изведите сами.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #778 on: February 12, 2018, 09:09:15 am »

Quote
Нисмо ми сами ништа упропастили. За свака уништену фирму се тачно зна узрок, мотив, кривац, износ мита и тачно се зна да за сада последице за штеточинство не постоје. Чуј, ми смо уништили фирму, а сигуран сам да 99% људи не би умело да је нађе, а тек не би знало како да је уништи. То је дуга прича.

Банке су уништене по наређењу споља. Њихов стечај не може да се спроведе јер су потраживања према дужницима већа од дуговања која имају. Друго, наши радници и запослени су деценијама поткрадали своја предузећа и стално тражили некакве изговоре и бонусе. Нпр. током радног времена би радили мање да би касније тражили прековремени рад и зараду како би довршили посао који је могао да се оконча за 8 часова. Примање мита, запошљавање преко потребе и ван конукурса, крађа из предузећа, несавесно располагање и управљање друштвеном/државном имовином.

Западне земље су девастирале многобројне фабрике у земљама бившег Варшавског пакта, у Африци и Азији, али нису довеле до уништења баш сваког од њих. Тако су Немци и други произвођачи у машинској индустрији (највише Сименс) растурили чешку фабрику ЧКД која је производила локомотиве, трамваје, дизалице и друге машинске производе. Шкоду су оставили и на крају су је купили. Растурају и бродоградилишта по Европи како нико не би правио конкуренцију шведским, холандски, британским или италијанским фирмама. Створили су олиглопол у тој браши и сада га држе. У Црној Гори су старли МТРЗ и ЈББ Вељко Влаховић. Са друге стране поставља се питање ко упропаштава улцињску солану и зашто? Ту нема страног фактора који се уплиће. Исто је важило и за разна предузећа по Србији која су могла да опстану и која нису била на путу западним концернима и државама.
Logged
MilosPantovic
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 653



« Reply #779 on: February 12, 2018, 01:12:18 pm »

Цене пољопривредног земљишта је лако утврдити, погледају се огласи и провери се, и на терену и кроз разговор. Зависи ко шта хоће и шта је коме потребно.
Logged
Pages:  1 ... 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 [52] 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.