PALUBA
April 26, 2024, 05:57:46 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 [61] 62 63 64   Go Down
  Print  
Author Topic: Стандард припадника Војске Србије и војних пензионера  (Read 222840 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 836


« Reply #900 on: October 01, 2021, 11:40:23 pm »




   To se događa trenutno CL na službi u vojsci. Moraju da rade do 65. pa i na terenu. Ako već civilnim licima ne daju beneficije zašto onda ne ukinu i vojnim licima. I jedni i drugi su zaposleni kod istog poslodavca a  znamo da je nedostatak radne snage, pa ne vidim zašto bi imali pored toliko beneficija još i ovu. Treba pogledati kako to rešavaju druge mnogo bogatije i pametnije zemlje. Retko ko ima skraćenje radnog veka za vojnike. Radiš dok možeš a onda prelaziš u civilni sektor gde čekaš 65 ili kao u Nemačkoj 67 gofina života i penziju.


Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #901 on: October 02, 2021, 07:06:32 am »


  Kao prvo , država mora da odluči sama sa sobom i donese valjane zakone.
  Beneficirani staž nije samo u Vojsci. Ima još kategorija u društvu kojima bi  trebao da se uplaćuje beneficirani staž ( rudari ; zavarivači ; brodomonteri ; brodobravari , npr. ) . Tu zakonodavac nije dosledan . U zakonu stoji da imaju pravo ali poslodavac može a nemora da im uplaćuje beneficiju . E sada ? O čemu se tu radi ? A naročito o tome da moraš imati minimum trećinu radnog staža pokrivenu beneficijama da bi ti se one uopšte priznale . O kažnjavanju za odlazak u " prevremenu " penziju a na osnovu ostvarene i uplaćene beneficije neću ni da govorim . Ostaje trajno umanjenje penzije . Čemu onda uplaćujemo uvećani radni staž ako nismo u mogućnosti da to realizujemo kroz penziju .
 Malo je OFF , ali je ipak u vezi teme  angel
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #902 on: October 04, 2021, 07:03:16 pm »

Quote
Nešto tu debelo nije u redu bez obzira što je broj vojnih penzionera, kao i policijskih i ostalih bezbednosnih službi koji idu u pubertetske penzije sa jedva navršenih 50 godina života relativno mali u odnosu na ukupno 1,7 miliona.

А шта није уреду? Ево, нађи неку војску где официри и подофицири не могу да оду у пензију пре 65 година живота.

Док ти тражиш ту војску, ја ћу ти рећи да у многим државама које имају професионалну војску ти професионалци могу отићи у пензију када напуне 20 година ефективног стажа у војсци (САД, Канада, неке бивше источно европске земље). Истина, пензија је тек 50% пензионог основа и доста је мала (ако се оде после 20 година), али, као што рече ти људи могу да у цивиству материјализују године проведене у војсци (зараде боље пензије). Ипак, многи настављају па у пензију одлазе тек после 30 година ефективног стажа када је пензија далеко повољнија.

У неким државама (а тако је било и у ЈНА 60-тих и 70-тих) прописале су критеријум да професионални официр и подофицир морају отићи у пензију када напуне одређен број година,а при том нису остварили виши чин. Дакле, за сваки чин је прописан лимит у годинама. Тај који је премашио лимит за чин, иде у пензију, ако има најмање 20 година ефективног рада, а ако нема добија отказ из војске. У војси САД се то ради без пардона иако имају велики проблем помуне војске кавлитетним људством. На пример, војник, који после 6 година или два уговора не постигне први подофицирски чин (каплар) бива отпуштен. А за сваки чин се полаже испит (није тежак, посебно за ниже чинове, али је испит). Зато им војска (борбени делови) изгледа јако млада. А како изгледају наши војници ("уговорци") боље знаш од мене.

Све наведено је један води бенефиција којим се привлачи људство за војску. Тако је и код нас. И као што знаш нема неке велике навале за војску. И сад, када би укуинио све то о чему причаш било би их још мање.

Иначе, војник је синоним за младост. Чак ни стари Римаљни нису имали старе војнике већ су их такође после 15-20 година службе "пензионсали" (давали земљу и имања). И треће, када су у питању официр и подофицир на конкурс за војне школе и академије се могу јавити сви грађани који испуњавају услове. То што је неко одабарао неко друго занимање или други пут није проблем оних који јесу. Ако шта треба мењати то треба да чини држава, кроз политички систем.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #903 on: October 05, 2021, 08:41:20 am »

Samo da podsetim da su u Srpksoj vojsci trećepozivci bili muškarci od 35 do 45 godina starosti a "poslednju odbranu stariji od 45 i mladji od 20.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #904 on: November 09, 2021, 04:25:56 pm »

09.11.2021.

Повећане плате војницима на добровољном служењу војног рока

Потпредседник Владе и министар одбране др Небојша Стефановић представио је данас, после обиласка Центра за обуку Копнене Војске у Пожаревцу, новине у вези са добровољним служењем војног рока. Осим олакшаних процедура пријављивања за добровољно служење, повећане су плате, али и убрзан и поједностављен поступак за пријем у радни однос у Војску Србије за заинтересоване по завршетку служења војног рока.

Министар Стефановић је истакао да су у претходном периоду Министарство одбране и Војска Србије темељно радило на унапређењу концепта добровољног служења војног рока.

– Желели смо да људима који се определе да на овај начин дођу у своју војску да служе Србији да олакшамо и омогућимо што једноставније процедуре. Унапређења су спроведена на основу онога што су нам указали сами војници на добровољном служењу војног рока, а од којих један велики део жели да настави своју каријеру у Војсци Србије. Они су истицали да су до сада процедуре, рецимо, здравствених прегледа биле предуге и прекомпликоване, да су их већ прошли када су долазили да добровољно служе војни рок, а да су онда опет пролазили кроз другачије поново када су требали да постану војници професионалци. Сагледали смо те недостатке и затим уједначили све критеријуме и процедуре, тако да сада сви они који прођу здравствене прегледе током доласка на добровољно служење војног рока, фактички су тиме и прошли процедуре и прегледе да би могли да конкуришу за професионалне војнике – рекао је министар.

Он је објаснио да је тиме значајно смањено потребно време за ступање у професионалну војну службу војника који су добровољно одслужили војни рок.

– Прво, уштедели смо новац. Отприлике око 11 милиона динара смо уштедели само Управи за војно здравство зато што су толико коштали двоструки прегледи. Војници који, током добровољног служења војног рока, дакле у тих шест месеци, искажу намеру да буду професионални војници, сада могу да конкуришу за јединице, да предају сву документацију, да се у том времену ураде безбедносне провере и са важећим здравственим прегледом који ће им важити, већ у шестом месецу свог служења ће заправо моћи да знају да ли су примљени и да ли већ следећег месеца могу да ступе у редове професионалних војника – истакао је Стефановић.

Он је подсетио да се некада у процедурама пријема губило и по годину и по до две, што је доводило до тога да кандидати одустану од професионалне војне службе јер су у међувремену добили понуду за други посао.

– Повећали смо и плате. На добровољном служењу војног рока просек плате до сада је био 20.968 динара за војника, 22.000 за разводника и 23.000 за десетара. Полазници Школе резервних официра су имали око 15.881 динара просечно. Нова месечна плата биће 34.766 динара за војника, 36.504 динара за разводника, 38.000 за десетара и 38.000 за полазника школе резервних официра, што је веома значајно повећање. То је, дакле, са 125.000 на 208.000 за проведени период у војсци, односно 66 одсто повећање плате за војника, односно 141 одсто за полазника школе резервних официра, јер сматрамо да је неправедно да они које школујемо за резервне војне старешине буду у том смислу оштећени –  нагласио је министар.

Стефановић је оценио да су то сада пристојна примања и да ће то бити  значајан стимуланс. Он је, такође, као једну од новина истако нову, олакшану процедуру пријављивања. Сви заинтересовани за служење војног рока моћи ће да се пријаве у 1.500 експозитура "Поште Србије" и посредством е-управе. Он је подсетио да је пријављивање до сада било могуће само у надлежним центрима Министарства одбране.

Министар је изнео и податак да се у претходне три године константно повећава број упућених регрута у центре за обуку, те да је тако 2019. године на добровољно служење упућено 963 регрута, 2020. године 1.154 регрута, а ове године, без децембарског упутног рока, њих 1.268.

– Очекујемо више од 1.400 са децембарским упутом, што ће заиста бити један од најбољих резултата у последњих пар година. Не кажем да је то нешто чиме смо у потпуности задовољни, али постоји узлазни тренд и хоћемо да мотивишемо младе људе да дођу у своју војску, виде шта наша Војска нуди, какве све специјалности могу да обављају и шта је то што могу да науче – објаснио је министар Стефановић.

Он је додао и да ове мере неће бити једине које ће Министарство одбране, подстакнуто предлозима и сугестијама војника и грађана, предузети у наредном периоду.

– Заиста ослушкујемо шта је то што људи кажу и реагујемо, решавамо проблеме. Јуче сам имао прилику да разговарам с председником о томе. Он је неко ко добро разуме проблеме Војске. Хоћу да се захвалим за његову огромну подршку и помоћ, посебно на повећању плата за цео систем Војске Србије и Министартво одбране, које ће бити једно од највећих у земљи. Без подршке председника ни овај концепт о којем смо данас разговарали, ни све ово што радимо на повећању плата не би  било могуће и заиста очекујем да ћемо и у будућности наставити да јачамо нашу војску– рекао је министар одбране.

Стефановић је поручио да је поносан на сваког војника, који је дошао да служи добровољно војни рок.

– Захваљујем се њима и њиховим породицама. То је заиста посебна част за све нас што су се определили да дођу у нашу војску. Верујем да је велика част и за њих да буду део једне од најснажнијих организацији, која је највећа подршка нашем народу кроз целу историју – закључио је министар.

Министар Стефановић данас је у Центру за обуку Копнене војске у Пожаревцу присуствовао и делу обуке војника на добровољном служењу војног рока родова пешадије, оклопних јединица, артиљерије, инжињерије те војнополицијске и извиђачке специјалности. У склопу обиласка представљен је и новоуведени тренажер за обуку посаде тенка М-84, производ Војнотехничког института, који омогућава да се, уз помоћ компјутерске симулације истовремено и синхронизовано обучавају сви чланови тог оклопног борбеног возила. После обиласка, министар је одржао састанак са припадницима Центра за обуку Копнене војске на коме им је саопштио новине које се односе на рад њихове јединице и њене садашње и будуће припаднике. Он је такође искористио прилику да, из прве руке, чује предлоге припадника Центра у вези са унапређењем услова рада и функционисања тог састава.

Данашњој активности присуствовали су државни секретар Бранко Живановић, помоћник министра за људске ресурсе Катарина Томашевић, заменик командната Команде за обуку бригадни генерал Никола Дејановић, начелник Управе за кадрове пуковник Златко Мишић, начелник Управе за обавезе одбране пуковник Драган Котарлић и командант Центра за обуку Копнене војске потпуковник Душко Јовић.

Izvor: www.mod.gov.rs
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 103


Ko laje zlo ne misli


« Reply #905 on: November 09, 2021, 04:31:54 pm »

Lepo povećanje  (ako se gledaju procenti) ali I dalje jako nizak standard posebno uzimajući u obzir da je cena  bukvalno svega  (od nafte, pa do hleba ) otišla gore, to jest " inflacija pojede sve" .
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #906 on: November 13, 2021, 07:35:33 am »

Петак, 12.11.2021.
Јасна Петровић-Стојановић

Нема пара за враћање умањених пензија

Још нема ни предлога како ублажити тежак положај пољопривредних пензионера који добијају најнижу пензију од 12.582 динара

Удружења синдиката пензионисаних војних лица Србије незадовољно је предлогом Закона о буџету за 2022. годину не само због чињенице да се начин усклађивања пензија неће мењати у наредне три године, већ због чињенице да нема говора ни о враћању умањених пензија од 1. новембра 2014. до 30. септембра 2018. на основу неуставног Закона о привременом уређивању начина исплате пензија. То само, наводе из удружења у свом саопштењу, доказује да је влада потврдила да је за њих завршена прича у вези са враћањем умањених пензија и да неисплаћених 840 милиона евра без камате колики је дуг треба заборавити што није могуће, каже Јован Тамбурић председник овог удружења.

– Усклађивање пензија почетком 2022. од 5,5 одсто није довољно да покрије ни раст цена односно инфлације од 1. јула 2020. до 31. децембра 2021. године, тако да ће принадлежности које су према анализи Министарства финансија тек 2021. достигле реалну вредност из 2012. поново бити реално умањене. Усклађивање пензија по „швајцарској формули” са подацима који каскају за инфлацијом шест месеци је додатно умањење ионако ниских примања најстаријих – напомиње Тамбурић.

Доприноси пензијског фонда на терет послодаваца се умањују за нових 0,5 одсто чиме се аутоматски смањују и приходи Фонда ПИО за око 50 милиона евра. Смањивање обавеза послодаваца је морало да буде извршено на начин који не угрожава приходе Фонда ПИО и висину пензијске основице будућих пензионера.

– Буџетом нису предвиђена ни средства за ублажавање тешког положаја  пољопривредних пензионера који добијају најнижу пензију од 12.582 динара а која је мања од најниже пензије у категорији запослених и самосталних делатности од 15.004 динара – каже Тамбурић.

Пракса плаћања доприноса за здравствено осигурање пензионера из периода када се у фонду од прихода преливало мора бити прекинута. Пензионери као старији од 65 година по закону имају право на бесплатну здравствену заштиту. У том смислу новац из буџета који се издваја Фонду ПИО да би га он проследио Фонду за здравствено осигурање треба директно из буџета да се определи Фонду за здравствено осигурање. Ово захватање није издвајање за пензије него за здравство.

– Одвајања за пензије би тако била мања од девет одсто БДП-а у односу на прокламованих 11 процената. Милијарда евра годишње била би довољна за подизање најниже пензије, враћање дуга оштећеним пензионерима због смањења принадлежности и укидање доживотних пенала због одласка у превремену старосну пензију – закључује Тамбурић.

Izvor: www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #907 on: November 19, 2021, 09:40:42 pm »

19.11.2021.

Скоро 1.400 припадника у овој години решило питање крова над главом

Потпредседник Владе и министар одбране др Небојша Стефановић изјавио је данас да су 1.384 активна и пензионисана припадника Министарства одбране и Војске Србије у овој години решила своје стамбено питање, што је за 50 одсто већи број у односу на претходне године. „Желим им да се свако јутро буде са осмехом на лицу спокојни са својим најмилијима под властитим кровом, јер се они свим својим бићем боре за ову земљу и то су заслужили", рекао је министар.
 
„Заслужили су да им покажемо поштовање за све што су учинили и што чине за Србију, да њихове мајке и очеви знају да је вредело што су их одгајили да буду војници Србије, да њихове супруге знају не само за одрицања, већ и за предности што су породице јунака и да њихова деца расту верујући да имају будућност у својој отаџбини. Велико је задовољство узвратити овим људима који даноноћно изгарају за Србију. И Србија то данас може, јер је под вођством председника Александра Вучића економски све јача, али и одлучна да то учини", рекао је министар Стефановић.   

Он је истакао да је од скоро 1.400 припадника, њих 964 решило стамбено питање кроз пројекат државне станоградње, који је иницирао председник Србије, а који подразумева станове за припаднике снага  безбедности по ценама далеко испод тржишних.   

„У претходним годинама у просеку је решавано око 750 стамбених питања на годишњем нивоу, а ми већ сада имамо за 50 одсто већи број и очекујемо да до краја године још око 100 припадника добије свој кров над главом. Наставили смо и са решавањем кроз друге моделе, од давања станова у закуп на неодређено време до кредитирања професионалних војних лица, али и кредитирања пензионисаних војних лица преко Фонда СОВО. И наставићемо још интензивније да радимо на овом важном аспекту побољшања животног стандарда наших припадника", рекао је министар одбране.   
 
Како је навео, иако су војници већ раније слушали слична обећања, држава их данас за разлику од неких претходних времена и испуњава. 
 
„Обећава само оно што може да испуни и не говори тек реда ради да су нам људи најважнији ресурс. Као што сам и раније говорио – нема јаке Војске, без задовољних војника. Баш зато војници морају бити уверени да се боримо за њих подједнако срчано, као што се они боре за миран сан свих нас и стабилност наше отаџбине", истакао је министар Стефановић. 

Izvor: www.mod.gov.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #908 on: December 15, 2021, 11:03:06 am »

Vučić se zabrojao, nijedna cifra o platama u vojsci mu nije tačna
POLITIKA Autor: Danas 15. dec. 2021

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić malo se zabrojao proteklog vikenda u Nišu, kada je tvrdio da su zarade u vojsci povećane za 70 odsto, da je prosečna plata hiljadu evra, kao i da su, kada je on 2012. postao ministar odbrane, razvodnik i desetar primali oko 36.000 dinara, a danas 58.000, piše dnevni list "Danas".

Podatak, međutim, nije tačan čak i kada se zanemari greška u računici, prema kojoj navedena plata nije porasla 70 već 62,07 odsto. Pritom, to i nije tačna zarada ovih kategorija. Na sajtu Ministarstva odbrane stoji da je u oktobru ove godine, desetar primao 55.110 a razvodnik 52.321 dinar. Ni prosek od hiljadu evra nije tačan – zvanična prosečna plata vojnih lica je 74.339 dinara.

„Evidentno je da ljudi koji upravljanju Ministarstvom odbrane u poslednjih nekoliko godina obmanjuju i srpsku javnost i predsednika kao komandanta Vojske. Demantuje ih i sopstveni sajt, iako tvrdimo da su i ti podaci za 10 do 15 odsto „naduvani“. Ali, sve izgleda još lošije kada se poredi sa ranijim periodima. Možemo da uzmemo primer jednog podoficira u činu stariji vodnik prve klase, on je u julu 2008. imao platu oko 40.000 dinara ili po tadašnjem kursu 510 evra, dok danas isti starešina prima oko 68.000 dinara, odnosno 578 evra. Za ovih 13 ili 14 godina, zarada mu je uvećana za samo 68 evra, oko 12 odsto ne računajući to koliko je i taj rast „pojela“ inflacija. Takođe, po zvaničnoj statistici, prosečna plata u Srbiji u septembru ove godine za javni sektor iznosila je 72.235 dinara, a više od 80 odsto pripadnika vojske je ispod tog proseka“, kaže za Danas Novica Antić iz Vojnog sindikata Srbije i dodaje da se ne mogu samo kod pripadnika Vojske računati sva primanja jer se novac za regres i topli obrok, koji se u Vojsci i ne prima, ne prikazuje kao deo plate kod profesora, lekara ili drugih iz javnog sektora.

Antić kaže i da nabavka opreme, oružja i oruđa u vrednosti od 1,25 milijardi evra u narednih pet godina, koju je Vučić najavio u Nišu, nije prioritet u ovom trenutku. Zbog osetnog odliva kadrova država bi urgentno morala da se pozabavi ljudskim resursima, jer tolika tehnika i helikopteri neće mnogo vredeti ukoliko nema dovoljno pilota ili osoblja koje opslužuje sve to naoružanje.

I Nikola Lunić iz Saveta za strateške politike tvrdi da toliko ulaganje u vojnu opremu nema previše smisla.

„Operativna sposobnost a time i nabavka naoružanja kao i sve ostalo uključujući i obavezno služenje vojnog roka, donosi se u skladu sa procenama bezbednosne situacije. Naša strategija nacionalne bezbednosti, strategija odbrane nema indikatore da nam preti nekakva ratna opasnost u skorije vreme. Veća opasnost su hibridne pretnje, znači dezinformacije, psihološke operacije i obaveštajni uticaji u zemlji. Prema tome, sasvim je suludo da u situaciji kada vam kultura odumire, zdravstvo kolabira u sistemu pandemije a očekuje nas, hipotetički, verovatno i neki novi virus, vi ulažete tolike pare u naoružanje a ne u ljude. Naš sistem odbrane vapi za motivacijom ljudi a ne za tehnikom“, ističe Lunić.

Prema rečima vojnog analitičara Aleksandra Radića neophodno je da postoji balans između tri domena – materijalnog, ljudskog i infrastrukturnog.

„Ako kupujete novu tehniku morate imati jasnu viziju ko će da radi na njoj, da je održava. Ne možete da kupujete avione a da nemate dovoljno pilota niti hangara, jer savremene letelice traže uslove za održavanje. Preko toga se prilično ravnodušno prelazi, navodno se „o tome brine“, iako mi nemamo podatke niti možemo da analiziramo način na koji se vojska razvija. Činjenica je da ima zastarelu tehniku, uglavnom iz perioda bivše Jugoslavije, istrošena je, istekao joj je limit eksploatacije, propisani vremenski period korišćenja, ali zna se i da stanje ljudskih resursa nije nikad bilo gore. A to je za državu marginalna tema“, kaže Radić.

Slaže se da aktuelni sistem demotiviše ljude a o tome dovoljno govori činjenica da država od sopstvene javnosti skriva podatak koliko imamo vojnika. Pri tom, te iste, „poverljive“ podatke, po proceduri svake godine dostavlja OEBS-u, zemljama u okruženju, Hrvatskoj, BiH, Crnoj Gori, Makedoniji… Prijavljujemo i stanje tehnike, promene rukovodećeg kadra od komandanta bataljona pa naviše.

„Ako svima date podatke a krijete ih od domaće javnosti, jedini zaključak je da se bojite da ta javnost shvati kako je broj vojnika znatno ispod potreba. Uz to, nemamo nikakav uvid šta se nabavlja, od decembra 2016. nismo čuli za tender kao termin, niti smo dobili bilo kakvo obrazloženje zbog čega je nešto potrebno. Sredstva se kupuju na jedan potpuno zamagljen način, mimo svih standarda koji važe u EU i drugim zemljama, čini se i mimo vojske, jer iako se pominju neki planovi, dobro se zna da ih kreira samo jedan visoki funkcioner u Ministartsvu odbrane. Tako će sredstva za koja je dat veliki novac služiti samo za prikazivanje na raznim smotrama“,  zaključuje Radić i dodaje da u trgovini oružjem nema industrijske razmene a sve zemlje u tranziciji su sklapajući ugovore o kupovini, tražile da se 100 ili 250 odsto te vrednosti kompenzuje nabavkama iz njihove proizvodnje.

Izvor: www.nova.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #909 on: December 15, 2021, 02:43:55 pm »

15.12.2021.

Реаговање државног секретара Министарства одбране Бранка Живановића

„Шта мисли о припадницима Војске Србије, колико их поштује и брине о њима, потпредседник Владе и министар одбране Небојша Стефановић показао је својим радом и залагањем у протеклој години на побољшању њиховог животног стандарда и услова рада.
 
Баш као што Новица Антић све учесталије показује да се не бави синдикалним деловањем, нити припадницима Војске, већ политикантством и личним интересима. Отуда је и јасно зашто сматра да је у време претходне власти било боље и зашто је, по његовом мишљењу, плата старијег водника прве класе  од 368 евра из 2008. године била сјајна и боља од ове од 645 евра, коју ће примити у јануару.
 
Не сумњам да припадници Министарства одбране и Војске Србије, који су само од почетка ове године добили већ треће повећање плата, знају шта Новица Антић ради када синхронизовано са опозиционим политичарима  води кампање против председника Србије Александра Вучића и министра одбране Небојше Стефановића због опремања Војске, побољшања услова рада и животног стандарда.“


Izvor: www.mod.gov.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #910 on: December 15, 2021, 02:44:32 pm »

15.12.2021.

Саопштење

У циљу објективног информисања јавности, Министарство одбране саопштава да су у дневном листу „Данас“ изнети потпуно нетачни подаци о просечним платама војника изведени по разноразним рачуницама, као и низ паушалних оцена и процена о опремању Војске Србије од стране самозваних стручњака.
 
Иако ништа од наведеног не може оповргнути чињеницу да су плате војника данас повећане за више од 70 одсто у односу на период када је председник Александар Вучић постао министар одбране 2012. године, саопштавамо прецизне податке како би поједини престали са даљим обмањивањем јавности. Плата десетара у децембру 2012. износила је 34.211 динара, односно 301 eвро,  плата разводника 32.658 динара, односно 287 евра. Тај исти десетар у јануару ће примити плату од 59.519, односно 506 евра, а разводник 56.507 динара, 481 евро. Прецизно, њихове плате су повећане за 73,97 и 73,03 одсто.
 
Сасвим је евидентно да, док председник Вучић ради на повећању животног стандарда припадника Министарства одбране и Војске Србије који су само од почетка ове године године добили већ треће повећање плата, Новица Антић и разни Лунићи обмањују јавност. Док једни очигледно морају да крију у изјавама „Данасу“ да су функционери опозиционих странака, други попут Антића опет јасно показују да су све друго, сем заинтересовани за права војника.
 
С обзиром да је плата старијег водника прве класе у децембру 2008. износила  32.628 динара, што је по тадашњем курсу 368 евра, док ће тај исти старешина сада примити 75.787 динара, односно 645 евра, када, као председник једног синдиката, кажете да је раније било боље, сувишно је и објашњавати шта су ваши прави мотиви. А шта тек рећи када један такозвани војни синдикалац  подржи политичку кампању против опремања и улагања у Војску Србије.

Izvor: www.mod.gov.rs
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #911 on: December 15, 2021, 08:17:08 pm »

Kad smo već kod plata i penzija vojnih lica u SR, interesuje me kolike su cifre u pitanju?
Koliko okvirno dobijaju aktivni podoficiri i oficiri po činovima?
Isto tako, kolike su penzije vojnih lica?

Ja primam vojnu penziju iz CG, 700 € mesečno, a godišnje povišice su mizerne. U zadnje 3 godine smo imali ukupno povećanje penzija oko 4%.
Penzionisan sam u činu ppuk, platna grupa 10.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #912 on: December 15, 2021, 08:22:26 pm »

Пензионисан сам у чину старијег водника прве класе као инвалид па имам пун износ пензије. Када сам примио прву пензију 2002. године она је износила око 9500 динара (курс евра 60 дакле нешто преко 150 е) садашња пензија ми је мало преко 41000 динара или приближно 350 е. Од јануарске пензије нас очекује повишица од 5,5%.

ДОПУНА: пензионисан сам као командир оделења са 21 ПГ, вештачење за ренту прошле године је рекло да би ми плата у најгорој опцији по мене била око 200 евра виша. Реч је ренти коју ми војска исплаћује на име разлиек између пензије и плате коју бих примао да радим. Она се исплаћује закључно са напуњене 53 године живота. Још се судимо јер је тренутни износ који добијам нешто мало преко 100 е из разлога што су војне плате расле у већем износу од наших пензија а рента се усклађује само судском тужбом и то од дана подношења тужбе, ништа ретроактивно.
« Last Edit: December 15, 2021, 08:30:15 pm by Kuzma® » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #913 on: December 19, 2021, 12:27:10 pm »

Kad smo već kod plata i penzija vojnih lica u SR, interesuje me kolike su cifre u pitanju?
Koliko okvirno dobijaju aktivni podoficiri i oficiri po činovima?
Isto tako, kolike su penzije vojnih lica?

Ja primam vojnu penziju iz CG, 700 € mesečno, a godišnje povišice su mizerne. U zadnje 3 godine smo imali ukupno povećanje penzija oko 4%.
Penzionisan sam u činu ppuk, platna grupa 10.

Пензије професионалних официра и подофицира се значајни разликују зависно од године пензионисања. Они који су отишли у пензију пре 2008.године имају мању пензију од оних који су утишли у периоду од 2008. до краја 2011.(или 12.) јер је 2008. године пензиони систем из војске пребачен у цивилни Фонд ПИО. Због тога пензије нису усклађене са релативно већим повећањем плата активних официра и подофицира који се десио почетком 2008 (као ни са онима касније). Из тог разлога они који су одлазили у пензију од 2008. до 2011. имају око 10-15% више пензије од ових пензионисаних до 2008. То је произвело аномалију да на пример неки генерали (генерал мајори, па и генерал-ппуковници) пензионисани пре 2008. имају пање пензији од неких пуковника (посебно оних из специјалних јединица, пилота и сл.) пензионисаних након 2008 (све то важи и за друге чинове).

Такође, активни официри и подофицири који су пензионисани после 2011. односно 2012. године пензију добијају (обрачунава се) на начин који се обрачунава као и за цивиле (није одлучујућа последња платна група јер се обрачунава према доприносима за цели радни стаж, с тим да се он води од 1996. године, односно рачунају се пензиони доприноси од те године), с тим да им се тако обрачуната пензија увећава за 20%. Те пензије су или сличне или незнатно више од оних пензионисаних пре 2008. с тим да два лица истог чина и положаја на крају активне службе неће имати исту пензију јер на то утичу и друга примања која су имала током радног века (односно све оно што је плаћано као допринос ПИО).

Ловац, колико ми се чини (јер тачне податке немам) твоја пензија је нешто виша од пензије коју би сада имао да си пензионисан пре 2008. године, а приближна је оној коју би имао да си пензионисан након 2012. године.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #914 on: December 20, 2021, 10:03:31 pm »

колике су да су, ја свима желим да их користе као мој деда обрен, не мора више. (отишао у пензију 11.1.1966. "да поживи још неки месец" како су тад рекли лекари, а он умро 28.2. 2005. Grin па још баба наследила још 10 година...  Grin)
Logged
Pages:  1 ... 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 [61] 62 63 64   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.037 seconds with 23 queries.