PALUBA
April 27, 2024, 07:02:08 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Indijski raketni sistem PVO "Samar"  (Read 886 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 687



« on: October 25, 2022, 10:34:02 am »

Indijsko vazduhoplovstvo (IAF) konvertuje zastarele ruske rakete vazduh-vazduh u sisteme zemlja-vazduh

Projektili vazduh-vazduh tipa R-27ET i R-73E sovjetskog/ruskog porekla su konvertovani u kopnenu lansirnu platformu za protivvazduhoplovne rakete SAMAR. Međutim, mišljenje o održivosti sistema i dalje je podeljeno među penzionisanim pilotima IAF borbenih aviona.

R-27T je projektil vazduh-vazduh srednjeg dometa koji je Sovjetski Savez razvio tokom Hladnog rata, čiji je određeni broj Indija kupila od Ukrajine 2013. godine, prema izveštaju o tehnologiji vazduhoplovnih snaga.

Projektil je konstruisao dizajnerski biro Vimpel.

Ponovo, krajem jula 2019. godine, pojavili su se izveštaji o tome da je Indija kupila još R-27ET u vrednosti Rs. 1.500 kruna u okviru ovlašćenja za hitne nabavke dodeljene trima službama. Međutim, u nekim izveštajima o kupovini u julu 2019. tvrdilo se da je to bio R-73, pa nabavka nije mogla biti verifikovana.

Ovo je usledilo nakon vazdušnog rata nad Kašmirom u februaru 2019. sa pakistanskim vazduhoplovnim snagama (PAF), kada su ovi poslednji uzvratili na indijski vazduhoplovni napad na Balakote. To je bila reakcija na teroristički napad u Pulvami u kojem su poginula 44 pripadnika Centralne rezervne policije (CRPF).

Dok je novinska agencija ANI tvrdila da je to bio R-27T, Zee News i Sputnjik su rekli da je to bio R-73E, dok je prva tvrdila da je to R-73ER (prošireni domet) varijanta. Kupovina je bila za borbene avione Suhoj Su-30 IAF-a. Rakete već koriste lovci IAF MiG-21 i MiG-29.

R-73 Ima domet od 30 kilometara (lansirana iz vazduhoplova, prim. Kubovac) sa bojevom glavom od osam kilograma i infracrvenom sve-rakursnom glavom za samonavođenje.

Takođe ima radarski senzor blizinskog osigurača. ER i ET varijante R-27 su najvažniji modeli. ER ima poluaktivni radarski tragač, a ET ima infracrveni tragač.

Od vazduh-vazduh u zemlja-vazduh

Fotografija objavljena na Tviteru prikazuje dva R-27T montirana na kamion, pričvršćena za potkrilne lansere borbenih aviona. Još nekoliko slika u sledećem tvitu prikazuje par R-73E. Ploča na kupoli kamiona koji je prevozio R-27T imala je logo IAF-a, na kojem se kaže da su ga dizajnirali i razvili Simran Flowtech Industries i Yamazuki Denki Pvt Ltd.

Komandant eskadrile Vijainder Thakur, penzionisani pilot IAF Jaguara, sumnja u efikasnost aranžmana, prvenstveno ukazujući na odsustvo proizvodnje R-27 u Indiji.

„Samo oslanjanje na trenutne zalihe bilo bi slično bičevanju mrtvog konja. U svakom slučaju, to ne izgleda kao operativni sistem. Pretvaranje u operativni sistem bilo bi gubljenje budžeta IAF-a“, rekao je Thakur.

Čak bi i borbena sposobnost bila ugrožena jer je ona koja je prikazana kao deo SAMAR-a „varijanta sa IC tragačem“ (R-27ET) koja bi „radila kao ručno prenosiva protivvazduhoplovna odbrana (MANPAD) bez lake prenosivosti i lakog navođenja“, objašnjava Thakur. Rakete sa IC tragačima obično su najefikasnije kada su „zaključane na metu pre lansiranja“.

Kapetan grupe TP Srivastava (penzionisan), bivši pilot MiG-21, rekao je da informacije o radaru za navođenje i praćenje nisu dostupne. „raketni sistem PVO je dobar onoliko koliko je dobar njegov zemaljski radar“, dodao je Srivastava. Kapetan grupe Džonson Čako, koji je upravljao bombarderima Kanbera i avionima MiG-25, rekao je da nije neobično pretvarati rakete V-V u Z-V.

On je ukazao da je američka napredna raketa vazduh-vazduh srednjeg dometa (AMRAAM) upravo raketa koja se koristi u Nacionalnom naprednom raketnom sistemu zemlja-vazduh (NASAMS). „Možda bi bilo ekonomično pretvarati takve rakete u projektile zemlja-vazduh. Ako je akvizicija omogućena i sistem navođenja radi, može se koristiti kao takva“, dodao je Čako.

Međutim, indijsko vazduhoplovstvo (IAF) nije neiskusno u povezivanju inače nekompatibilnih sistema sa tehničkim adaptacijama, kada se uzme u obzir čuveni projekat spajanja ruskog projektila R-73E sa francuskim Miražom-2000 sa izraelskom ekspertizom.

Da bi zamenili zastarele rakete R-530D Magic na Mirage-2000 2008. godine, IAF je morao da se suprotstavi francuskim i ruskim primedbama da se R-73E integriše u lovac sa delta krilima.

U knjizi „Indian Air Force: The Case for Indigenization“, bivši zamenik načelnika vazduhoplovstva, maršal vazduhoplovstva AK Nagalija prisetio se kako je izraelskim inženjerima dozvoljen pristup Digibusu Mirage-2000. Ovaj čipset razmenjuje informacije između različitih podsistema aviona i njegovog računara za misiju.

Izraelske kompanije Elbit i Rafael, proizvođači DASH displeja na kacigi i rakete vazduh-zemlja (ASM), preuzele su projekat.

HMD projektuje prikaz leta, očitavanja i druge informacije direktno na pilotov vizir. Ovo smanjuje stres tokom letenja i više se fokusira na borbeni deo.

U nedostatku softverskih „izvornih kodova“ Mirage-ovog radara, Digibus je dozvolio izraelskim inženjerima da dekodiraju protokol magistrale podataka kroz „opsežna ispitivanja“. Novi algoritmi su omogućili radaru Miragea i izraelskom HMD-u da „razgovaraju“ sa ruskom raketom.

SAMAR sa projektilima R-73E:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

SAMAR sa projektilima R-27ET:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor




* SAMAN 1.jpg (173.22 KB, 1280x660 - viewed 0 times.)

* SAMAN 1.1.jpg (364.25 KB, 2048x996 - viewed 1 times.)

* SAMAN 1.2.jpg (241.49 KB, 996x2048 - viewed 0 times.)

* SAMAN 2.jpg (248.47 KB, 1280x622 - viewed 0 times.)

* SAMAN 2.1.jpg (219.86 KB, 2048x996 - viewed 0 times.)

* SAMAN 2.2.jpg (217.48 KB, 996x2048 - viewed 0 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 687



« Reply #1 on: December 20, 2023, 07:39:43 pm »

Nije dovoljno samo napraviti improvizovani sistem PVO, već se mora i uvesti u trupu, a uz to postoje nijanse

Ovaj primer se zapravo tiče Indije i njenog razvoja sistema PVO tipa SAMAR-1/2

Indijsko ratno vazduhoplovstvo je 20. decembra 2023. godine stavilo na borbeno dežurstvo protivvazduhoplovni raketni sistem kratkog dometa SAMAR-1 opremljen sovjetskim raketama vazduh-vazduh R-73, kojima je istekao standardni radni vek.

Ovom događaju su prethodila kvalifikaciona gađanja koja su održana sredinom decembra 2023. godine. Zvanično, broj sistema PVO SAMAR-1 koji su isporučeni indijskom ratnom vazduhoplovstvu se ne otkriva, ali se tvrdi da bi moglo biti isporučeno pet takvih sistema. Ovo se navodi u izdanju portala Janes.

Iz Defense ekspresa naglašavaju da se u slučaju indijskih kompleksa SAMAR-1 javlja interesantan primer – nije dovoljno samo napraviti improvizovani sistem PVO, on se mora i uvesti u trupe, a to može imati svoje sopstvene nijanse.

Uostalom, još u februaru 2023. godine, na marginama izložbe Aero India 2023, postalo je poznato da se indijsko vazduhoplovstvo sprema da usvoji prvih pet improvizovanih sistema PVO sa R-73. A jedan od lansera SAMAR-1 demonstriran je na izložbi ove izložbe. Odnosno, ispostavilo se da je od objave do stvarne isporuke trupama prošlo skoro 10 meseci.

Malo je verovatno da je bilo potrebe da se ovaj improvizovani sistem PVO posebno usavršava. Njegova prva prezentacija održana je još u martu 2021. godine, kada je SAMAR-1 postavljen na 6-osovinsku šasiju Zil-131, a do februara 2023. godine obavljeno je 17 probnih lansiranja, koja su po svemu sudeći smatrana uspešnim. Ako je indijska vojska odlučila da usvoji improvizovani protivvazduhoplovni raketni odbrambeni sistem, čija je glavna svrha da iskoristi zalihe od približno 4.700 raketa R-73 kojima je istekao rok trajanja.

Navodi se da je domet gađanja indijskog PVO SAMAR-1 10-12 kilometara, visina ciljeva se ne otkriva, za usmeravanje i navođenje se koristi optičko-elektronska stanica.

Zanimljivo, indijsko ratno vazduhoplovstvo još nije objavilo da li će usvojiti SAMAR-2 – improvizovani PVO sistem za rakete R-27TE sa infracrvenim sistemom za navođenje, čiji je domet gađanja do 20 kilometara. Platforma je 8-osna šasija Tatra-815, upravljanje vatrom se takođe vrši pomoću optičko-elektronske stanice.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor



* SAMAR-1 - 1.jpg (37.53 KB, 600x383 - viewed 30 times.)

* SAMAR-1 -2.jpg (261.91 KB, 1280x917 - viewed 0 times.)

* SAMAR-2 -1.jpg (91.14 KB, 840x441 - viewed 3 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 687



« Reply #2 on: February 20, 2024, 04:14:06 pm »

Indijsko vazduhoplovstvo testiralo raketni sistem zemlja-vazduh SAMAR tokom vežbe Vaju Šakti-24

Indijske vazduhoplovne snage izvele su uspešno probno ispaljivanje svog nedavno uvedenog protivvazduhoplovnog sistema rakete zemlja-vazduh za obezbeđenu odmazdu (SAMAR) tokom vežbe „Vaju Šakti-24“.

Vežba, koja se odvijala u poligonu Pokhran u blizini Džajsalmera 17. februara, pokazala je da je sistem SAMAR-1, koji su razvile indijske vazduhoplovne snage u saradnji sa kompanijama iz privatnog sektora Simran Flovtech Industries i Yamazuki Denki, pokazao svoje sposobnosti zajedno sa Akashom, protivvazduhoplovnim raketnim sistemom zemlja-vazduh. Sistem protivvazduhoplovne odbrane SAMAR-1, koji je zvanično uveden u vazduhoplovstvo u decembru 2023. godine, pokazao je svoju efikasnost uništavanjem više vazduhoplovnih ciljeva tokom vežbe.

Ovaj uspešan test dolazi nakon što je sistem prvi put gađao u bazi vazduhoplovstva Surijalanka u južnom priobalnom regionu Indije.

Konstruisan od strane 7. i 11. Remontne Baze (BRD) Indijskog vazduhoplovstva, sistem SAMAR-1 je sastavni deo indijskih sposobnosti protivvazduhoplovne odbrane kratkog dometa.

Sistem SAMAR-1 / 2 koristi rakete vazduh-vazduh Vimpel R-73E i Vimpel R-27ET ruskog porekla, koje su redizajnirane i prenamenjene za dejstva zemlja-vazduh. Indijske vazduhoplovne snage su uspešno konstruisale prototip kopnene platforme za lansiranje raketa vazduh-vazduh u okviru projekta SAMAR, kao što je detaljno navedeno u izveštaju Ministarstva odbrane za kraj 2023.

Nakon opsežnih probnih lansiranja, sistem SAMAR-1 / 2 je imao svoj javni debi na odbrambenoj izložbi Aero India 2023. Sistem SAMAR-1, sa raketom R-73E i svojim dometom od 12 kilometara, dobro je opremljen za gađanje niskoletećih vazduhoplovnih ciljeva, uključujući borbene avione, helikoptere i bespilotne letelice. Indijske vazduhoplovne snage su, preko Komande za održavanje, usmerile projekat SAMAR ka drumskom mobilnom sistemu protivvazduhoplovne odbrane kratkog dometa, koristeći obnovljene rakete Vimpel R-73E i Vimpel R-27ET koje su dostigle kraj svog roka trajanja.

Na sajmu Aero India 2023, indijsko vazduhoplovstvo je potvrdilo završetak razvoja sistema SAMAR i njegov ulazak u početnu fazu proizvodnje. Sa pet proizvodnih serijskih sistema SAMAR-1 spremnih za isporuku, ova raketna jedinica protivvazduhoplovne odbrane spremna je da značajno poboljša sposobnosti indijske protivvazduhoplovne odbrane.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* SAMAR-1 ispitno lansiranje.png (397.18 KB, 672x417 - viewed 0 times.)

* SAMAR-1 ispitno lansiranje 2.png (134.29 KB, 666x418 - viewed 0 times.)
« Last Edit: February 20, 2024, 04:20:05 pm by Kubovac » Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.025 seconds with 23 queries.