PALUBA
April 19, 2025, 03:24:37 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News: Dobrodošli na balkanski vojni forum Paluba.Info!
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2]   Go Down
  Print  
Author Topic: Američki ABM program 20. veka i dalje perspektive razvoja  (Read 3365 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Today at 03:06:35 pm
Posts: 12 344



« Reply #10 on: November 20, 2020, 02:37:55 pm »

*Epilog:


Inače, položaj radara AN/FPQ-16 odnosno Perimetarskog Akivizicijskog Radara PAR, protezao se na oko 112 hektara.
Položaj Raketne baterije-baze uključivši položaj Baterijskog Akvizicijskog Radara MSR, lansirne silose za 30 AB projektila „Spartan“ i 16 AB projektila „Sprint“ i ostale zgrade, tehničke prostorije, skladišta i drugo, zauzimao je oko 175 hektara.
Položaji udaljenih lansirnih silosa sa po 16 AB projektila „Sprint“ zauzimala su oko 15 hektara.
Prvi AB položaj iz programa „Safeguard“ proglašen je potpuno operativnim 01.10.1975. godine. Međutim, odmah sutradan, odgovarajući Komitet Američkog Kongresa izglasao je gašenje projekta „Safeguard“.
U Novembru 1975. godine, prilikom izglasavanja budžeta za narednu godinu, finansiranje za Perimetarski Akvizicijski Radar je nastavljeno, ali je obustavljeno za Baterijski Akvizicijski Radar MSR i njegovo uklanjanje i demontaža započela je već Februara 1976. godine.

Tako je program „Safeguard“ razvijan gotovo 15 godina, ugašen svega nekoliko meseci nakon što je konačno uspostavljen kao operativan.
Ipak, PAR radar je nastavio svoj život 1977. godine u službi RV i PVO američke vojske kao Radar ranog antibalističkog upozoravanja i javljanja.
1983. godine je direktno povezan sa NORAD-om kroz funkciju „taktičkog upozoravanja i procene podataka o napadu“.

Iako su SAD razvile savremenije radare ranog upozoravanja i sa aktivnom faznom rešetkom kao npr. AN/FPS -115 Pave Paws, takođe jedan radarski gigant, radar AN/FPQ-16 Perimetarski Akivizicijski Radar PAR je doživeo određene modernizacije i danas i dalje služi kao deo sistema vazdušnog osmatranja i javljanja i ranog upozoravanja.


Naslednik PAR radara AN/FPQ-16, radar AN/FPS-115 "Pave Paws":

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* AN FPS-115.jpg (15.59 KB, 354x311 - viewed 2 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Today at 03:06:35 pm
Posts: 12 344



« Reply #11 on: March 30, 2021, 07:54:55 pm »

Ova piramida je izgrađena da uništava ruske rakete u ratu

Ovaj kompleks bizarne piramide je relikvija koja je koštala gomilu novca za izgradnju, a nikada nije dovedena na mrežu za odbranu od sovjetskih projektila.

Ključna stvar: Ovaj kompleks i dalje postoji uprkos tome što se nikada nije koristio. Evo kako se Amerika nekada nadala da će nuklearnim raketama sprečiti nuklearne rakete da napadnu američke gradove.

Zaštitni kompleks "Stanley R. Mickelsen", smešten duž udaljene severne granice Severne Dakote, jedan je od najfascinantnijih američkih primera vojnog otpada.
To je radar za otkrivanje neprijateljskih balističkih projektila i navođenje AB raketa na njih, izgrađen u obliku piramide koji je bio deo programa "Safeguard", složenog sistema protivraketne odbrane namenjenog zaštiti SAD od sovjetskih balističkih raketa. Ova bizarna zgrada trebala je biti prva od 12 takvih lokacija rasutih širom zemlje.

Program zaštitnih mera započeo je krajem šezdesetih godina prošlog veka kao metod zaštite sposobnosti Amerike da uzvrati udarac protiv svakog pokušaja uništenja ofanzivnih nuklearnih sposobnosti Vašingtona. Zaštita će otkriti sve dolazne pretnje raketama "Minuteman".
To je bio raketni sistem za zaštitu raketnih sistema. Radar sa višefaznim nizom zaključao bi se na bilo koji ICBM koji ulazi u Zemljinu orbitu ... i pripremio bi raketu "Spartan" za presretanje.

Na papiru, vreme od otkrivanja do lansiranja bilo je samo šest sekundi. U slučaju da rakete "Spartan" iz nekog razloga promaše, "piramida" je upravljala i baterijom manjih raketa "Sprint". Ideja je bila da se aktivira ICBM u vazduhu pre nego što pogodi Detroit ili Cleveland ili Boise.
Obe rakete "Sprint" i "Spartan" nosile su atomske bojeve glave.

Izgradnja zaštitnog kompleksa "Stanley R. Mickelsen" započela je 1970. Bio je to prototip "Safeguard-a" - prva od mnogih takvih instalacija. Ali strah od nove trke u nuklearnom naoružanju ubio je program pre nego što je završena montaža prvog objekta.
1972. predsednik SAD Ričard Nikson i sovjetski premijer Leonid Brežnjev potpisali su ugovor o antibalističkim projektilima.

Ugovor o ABM-u ograničio je broj objekata kao što je "Stanley R. Mickelsen" na dva po državi. Kongres - navodeći troškove montiranja - ubio je drugi odbrambeni sistem koji je već bio u izgradnji u Montani.

Pet godina nakon početka izgradnje, kompleks "Severna Dakota" je zaživeo. Objekat je radio nešto manje od 24 sata pre nego što je Kongres povukao sredstva i okončao program.

Ukupan trošak za poreske obveznike? Nešto manje od 6 milijardi dolara. Ovaj izveštaj generalnog kontrolora iz 1974. godine detaljno opisuje veći deo troškova, uključujući 112 miliona dolara viška materijala, 481 milion dolara „izgubljenog napora“ i 697 miliona dolara „izmena rokova“.

Pentagon je uvek bio sjajan u trošenju novca, ali retko je kad iza sebe ostavio nešto tako čudno i lepo. Još uvek možete da vidite "piramidu". Nalazi se malo odmaknuta od autoputa Severne Dakote 1 u malom gradu Nekoma. Web lokacija Kongresne biblioteke sadrži na desetine slika lokacije.

Tekst je sa sajta "The National Interest", autor. Matthew Gault.
Za Forum Paluba tekst preveo i prilagodio Kubovac


Izvor: https://nationalinterest.org/blog/reboot/pyramid-was-built-kill-russian-missiles-war-181357
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Today at 03:06:35 pm
Posts: 12 344



« Reply #12 on: September 26, 2021, 02:17:16 pm »

Kratka ilustrovana skica američkog antibalističkog sistema danas....

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* ABM.jpg (42.57 KB, 800x615 - viewed 7 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Today at 03:06:35 pm
Posts: 12 344



« Reply #13 on: May 07, 2022, 08:47:26 pm »

Američka kompanija Raytheon najavila je kosmički presretač balističkih raketa

Aparat sposoban za manevrisanje u kosmosu nalazi se u glavi protivvazduhoplovne rakete, koja se može lansirati i sa brodske platforme

Tačna faza projekta nije objavljena. Mogućnost presretanja hipersoničnih jedinica takođe izaziva sumnju, ali fokus rada na presretanju manevarskih ciljeva, uključujući i duž nelinearnih složenih putanja, čini očiglednim nameravane ciljeve – najnovije ruske inovacije, kao i satelite.

Misija: lansirati vođeni egzoatmosferski uređaj sa preciznošću da se neprekidno prilagođava u letu i presreće nadolazeću balističku raketu hiljadama milja daleko u svemiru snagom kamiona od 10 tona koji juri brzinom od 600 milja na sat.

Raspoređivanje "kill vehicle" napravljenog da neutrališe balističku raketu dugog dometa je misija koja se ne razlikuje toliko od ispaljivanja metka u svemir da bi se presreo drugi metak.u svemiru snagom kamiona od 10 tona koji juri brzinom od 600 milja na sat.

Kako presretač poleće, ekrani svetle sa vizuelnim i infracrvenim snimcima. Gigabajti podataka pristižu, prateći brzinu vazduha, visinu i putanju. Dok poleće, presretač postupno odbacuje komponente kako bi otkrio "kinetički udarni projektil" (kill vehicle), uređaj kinetičke sile dizajniran da pretražuje i manevriše kroz svemir kako bi pronašao svoju metu.

Ovi testovi su dizajnirani da procene pouzdanost i spremnost složenih tehnologija koje su prva linija odbrane zemlje od pretnji balističkih projektila dugog dometa.

Tradicionalne balističke rakete imaju jasnu, predvidljivu putanju. Kao luk bejzbol lopte, završavaju se na predvidivom odredištu. Ali ovog leta, "druga zemlja" (Rusija, prim. Kubovac) je lansirala hipersoničnu raketu: novu i drugačiju vrstu pretnje koju tradicionalni senzori ne mogu uvek da vide ili shvate – onu koja je brža, skrivenija i daleko manje predvidljiva od svojih prethodnika.

Ali, tokom proteklih nekoliko godina, kompanija je bila posvećena razvoju senzora koji su još osetljiviji, dalekovidniji i pametniji. Raytheonov tim koristi veštačku inteligenciju i mašinsko "učenje" kako bi razvio odbranu sledeće generacije, poboljšao globalnu pokrivenost i povezao svoja kopnena, podmorska i kosmička sredstva u jednu sveobuhvatnu, svetsku mrežu. Na ovaj način, rekla je ona, američka vojska može da prati pretnju od početka do kraja dok putuje oko planete.

Izvor: https://www.washingtonpost.com/creativegroup/raytheon-missiles-defense/misson-critical/

Video koji prikazuje kako egzoatmosferski uređaj kompanije Raytheon Missiles & Defense presreće pretnju u kosmosu:

Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Today at 03:06:35 pm
Posts: 12 344



« Reply #14 on: April 24, 2024, 04:21:43 pm »

Kompleks protiv balističkih raketa u Severnoj Dakoti - video prilog - AB sistem "Safeguard"

U Nekomi, Severna Dakota, "zlokobna" piramidalna struktura stoji napuštena. Nekada mesto skupog zaštitnog kompleksa od potencijalnih sovjetskih balističkih udara, radarska piramida ostaje kao jeziv spomenik nuklearnim strahovima tokom Hladnog rata.

Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Today at 03:06:35 pm
Posts: 12 344



« Reply #15 on: November 24, 2024, 05:09:30 pm »

Američki sistem odbrane od balističkih raketa danas

Balistička raketna odbrana (BMD) je uvek teška tema za tehničko rešavanje jer je daleko od monolitne prirode. Ono što čini američki još uvek relativno klimav koncept, kolektivno je poznato kao BMD, širok spektar mogućnosti, od kojih su neke više isprepletene od drugih. Sposobnosti protiv balističkih projektila mogu se u velikoj meri prilagoditi u anti-satelitske sposobnosti, koje su u središtu rastućeg straha da svemir postaje bojno polje sutrašnjice sa visokim ulozima.

Slojevi odbrane, od kojih se svaki fokusira prvenstveno na profil leta određene kategorije balističkih projektila, sa nekim preklapanjem između, koriste niz presretača i senzora da bi obavili posao. Baterije raketnih sistema MIM-104 Patriot može se koristiti za suzbijanje balističkih projektila kratkog dometa u lokalizovanom području. THAAD ima za cilj uklanjanje balističkih raketa srednjeg dometa unutar određenog rejona sukoba. AEGIS na moru i na obali može pogoditi balističke rakete srednjeg do povećanog srednjeg dometa sa neba u širem regionu sukoba. Konačno, tu su američki ogromni zemaljski presretači dugog dometa sistema GMD fokusirani na uklanjanje ICBM-a pre nego što se njihove bojeve glave spuste na SAD.

Svi ovi sistemi su podržani ogromnim nizom udaljenih senzora i komunikacionih čvorova, u rasponu od konstelacije orbitalnih infracrvenih sistema za nadzor, do flote masivnih brodova za praćenje opremljenih radarima.

Što se više različitih podataka sa senzora spoje tokom presretanja, veće su šanse da će presretanje biti uspešno. Neke "sive" oblasti ove mogućnosti uključuju satelite koji mogu da prate „hladna tela“ koja putuju iznad Zemljine atmosfere pod oštrim uglovima gledanja. Uzimajući sve ove izvore podataka i spajajući njihove informacije zajedno, računarstvo velike brzine i AI mogu predvideti koji su objekti unutar „oblaka pretnji“ stvarna pretnja, isključujući krhotine i više vrsta protivmera.

Jednom identifikovano, vozilo-presretač ili vozila mogu da izvrše terminalni plan napada na objekat i još bolje ga identifikuju koristeći sopstvene osetljive infracrvene senzore. Ovo je slično načinu na koji rakete vazduh-vazduh dugog dometa mogu biti vođene vezom podataka koristeći telemetriju „treće strane“ prema svojim ciljevima na velikim udaljenostima, a zatim koristiti svoje osetljive infracrvene ili radarske tragače za praćenje da naprave automatizovani terminalni napad sa visokom verovatnoćom uništenja na najranjiviji deo mete.

Sve se svodi na potrebu za boljom diskriminacijom mete ( od lažnih ciljeva-mamaca), čime se povećava verovatnoća uništenja za svaki ispaljeni presretač. Trenutno, najnaprednije ruske balističke rakete dugog dometa imaju snažne mogućnosti da zbune, pa čak i iznenade američku odbranu protiv balističkih raketa. Istina je da američke BMD sposobnosti nisu ni blizu napredne ili dovoljno brojne da bi imale bilo kakvu šansu da se suprotstave baražu ICBM od konkurentske države, a posebno one iz Rusije.

Dakle, za sada, iako ostaje prilično nezrelo nakon mnogo potrošenih milijardi, sistem pruža pristojnu odbranu od balističkih projektila kratkog do srednjeg dometa u regionima i na poprištima borbe, i izvestan nivo verodostojne odbrane od ICBM napada malog obima na SAD.

Osnova protivraketne i antibalističke odbrane SAD:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Problematika sa protivmerama (mamcima):




Izvor


* missile defence skica.png (239.48 KB, 800x615 - viewed 5 times.)
« Last Edit: November 24, 2024, 05:30:40 pm by Kubovac » Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Today at 03:06:35 pm
Posts: 12 344



« Reply #16 on: December 11, 2024, 12:24:39 pm »

MDA sprovodi prvi test presretanja balističke rakete sa Guama

Agencija za protivraketnu odbranu presrela je dolaznu metu u vidu balističke rakete u testu na Guamu, navodi agencija u utorak.

Test je „prvi događaj odbrane od balističkih raketa izveden sa Guama“, navodi se u saopštenju.

Pošto Pentagon radi na izgradnji integrisane arhitekture protivvazduhoplovne i protivraketne odbrane na Guamu, ovo je prvi test dela budućih sposobnosti dizajniranih da zaštiti ključno strateško ostrvo od nastajanja i razvoja pretnji.

„U kontekstu odbrane domovine, što je glavni prioritet Ministarstva odbrane, Guam je takođe strateška lokacija za održavanje i održavanje vojnog prisustva Sjedinjenih Država, odvraćanje protivnika, reagovanje na krize i održavanje slobodnog i otvorenog indo-pacifičkog regiona, “, navodi se u saopštenju.

U testu, sistem Aegis Guam sa radarom AN/TPY-6 i sistemom za vertikalno lansiranje ispalio je raketu Standard-3 Block IIA presretač, koji je zatim uništio metu balističke rakete srednjeg dometa koja je letela pored obale Vazduhoplovne baze Andersen, navodi se u saopštenju.

Radar AN/TPY-6, novi MDA sistem dizajniran posebno za arhitekturu Guam i isporučen tamo ranije ove godine, pratio je cilj od ubrzo nakon lansiranja do presretanja, navodi se u saopštenju.

Novi radar koristi tehnologiju MDA-ovog Radara za diskriminaciju dugog dometa LRDR pozicioniranog na Aljasci u Clear Space Force Station, koji će imati sopstveni test sledeće godine pre proglašenja operativnih sposobnosti.

„Ovo je ogroman grupni napor i pruža uvid u to kako su se organizacije u okviru Ministarstva odbrane udružile da brane našu domovinu Guam sada i u budućnosti“, rekao je u saopštenju general-potpukovnik Hit Kolins, direktor MDA. „Zajedno, koristićemo ovo da bismo izgradili i potvrdili zajedničku arhitekturu praćenja i integrisanja protivvazduhoplovne i protivraketne odbrambene sposobnosti za Guam."

Podaci o testu će se koristiti za kontinuirani razvoj koncepta, validaciju zahteva i modeliranje za budući odbrambeni sistem Guama, ili GDS, dodaje se u saopštenju.

Uloga MDA je sada fokusirana prvenstveno na razvoj sredstava za povezivanje svih sistema koji će biti deo GDS arhitekture.

Agencija uspostavlja kombinovani komandni centar na ostrvu koji će ugostiti sve „glavne sisteme komandovanja i upravljanja kod zadataka protivraketne odbrane“, rekao je Kolins u intervjuu za Defens njuz ovog leta. Komponente uključuju armijski Integrisani sistem borbenog komandovanja IBCS, mornarički sistem naoružanja Aegis i kopneni sistem Aegis koji se gradi za Guam, sistem C2 vazduhoplovnih snaga i agencijski sistem za Komandovanje, kontrolu, upravljanje borbom i komunikacijama, poznat kao C2BMC.

„Sledeći veliki napori za odbranu Guama moraće da obuhvate istovremeno angažovanje svih vrsta vazduhoplovnih i raketnih pretnji, i pronađu metod upravljanja borbom koji sve to može da uradi na najefikasniji i najefektivniji mogući način“, Tom Karako, stručnjak za raketnu odbranu u Centru za strateške i međunarodne studije, rekao je za Defens Njuz. „Pretnja je očigledna i ta potreba je neosporna."

Arhitektura se takođe oslanja na niz sistema koji su još uvek u razvoju, uglavnom u okviru vojske. Mornarica će obezbediti tehnologiju i sposobnosti iz svog sistema oružja Aegis. Kopnena služba planira da obezbedi trenutno postavljene mogućnosti kao što je sistem Patriot i njegov IBCS koji povezuje svaki senzor i svakog strelca zajedno na bojnom polju, kao i lansere raketa srednjeg dometa, koji su prvi put postavljeni krajem prošle godine.

Vojska će takođe uključiti Patriotovu zamenu radara, Senzor za protivvazduhoplovnu i protivraketnu odbranu nižeg nivoa LTAMDS, kao lansere sistema za Indirektnu vatrenu zaštitu IFPC koji su trenutno na testiranju i evaluaciji prototipa.

Iako test predstavlja korak napred, u narednih godinu dana, ostrvo će „izgledati kako izgleda i danas“, rekao je Kolins za Defens Njuz. „Naš prvi novac za početak izgradnje na ostrvu je predviđen za 2025., tako da ćemo, do kraja 2025, započeti vojnu izgradnju na nekim lokacijama.”

Raketa Standard-3 Block IIA se ubacuje u Sistem vertikalnog lansiranja (VLS) u bazi vazduhoplovnih snaga Anderson, Guam, u pripremi za misiju eksperimenta letenja-02:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* SM-3 Guam.png (679.96 KB, 732x480 - viewed 0 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Today at 03:06:35 pm
Posts: 12 344



« Reply #17 on: January 26, 2025, 08:08:53 pm »

Snimak testiranja nuklearnog presretača kratkog dometa Sprint sa atola Kvajalein na Maršalskim ostrvima, presrećući mete- ciljeve lansirane iz kontinentalne SAD

Ispitivanje je izvršeno 18. marta 1971. godine, sa ciljem ispitivanja simultanog lansiranja i navođenja dva ultra-brza projektila-presretača kratkog dometa tipa Sprint iz sastava nekadašnjeg američkog strateškog protivraketnog sistema Safeguard.

Rakete su uspešno simultano lansirane i navođene od strane radara za navođenje raketa MSR do uništenja cilja.

Na snimku vidimo i rad osoblja sistema za obradu podataka u antibalističkom odbrambenom centru koje je pratilo na radaru metu od momenta lansiranja mete iz Kalifornije, nekih 4200 milja (oko 6800 km) od atola Kvajalein. Procenjeno vreme leta mete je bilo 26 minuta. Vidimo na snimku i praćenje statusa raketa-presretača i prijem signala da su obe rakete, označene kao "primarna" i "sekundarna" spremne za lansiranje.

Na snimku vidimo i projekciju kalkulisane tačke susreta raketa sa ciljem i prikaz leta cilja (označenog crvenom linijom) prema zoni lansiranja i uništenja raketama-presretačima Sprint.

Dalje na snimku vidimo i momenat simultanog lansiranja dve rakete tipa Sprint i prijem obaveštenja na konzolama operatora sistema da su rakete-presretači poletele.

Na snimku sa projekcijom kalkulisane tačke susreta raketa sa ciljem, sada vidimo i let raketa presretača, označeni belom linijom. Obzirom da su rakete lansirane gotovo jednovremeno i da je rastojanje među njima tek oko 2500 stopa (700-800 metara), na pokazivačima se prikazuje kao jedinstveni odraz. Na samom kraju snimka vidimo i prikaz uspešnog presretanja mete od strane raketa-presretača tipa Sprint.

Podsetimo se podataka o raketi Sprint.

Ultra-brza raketa kraćeg dometa "Sprint":

- težina - 3500 kg
- dužina – 8,20 m
- bojeva glava – nuklearna, do 1 kiloton
- motor – 2-stepeni
- gorivo- čvrsto raketno
- operativni domet – do 40 km
- plafon leta – do 30 km
- brzina rakete – 10 Macha
- vođenje – radiokomandno
- lansirna platforma – silos



« Last Edit: January 26, 2025, 08:14:36 pm by Kubovac » Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Today at 03:06:35 pm
Posts: 12 344



« Reply #18 on: March 09, 2025, 05:57:06 pm »

Boeing završava 50% proširenja zemaljskog ABM sistema na Aljasci

Boeing je završio izgradnju 20 novih silosa na Aljasci za jedinstveni protivraketni odbrambeni sistem GMD (Ground-Based Midcourse Defense), koji je sposoban da presreće interkontinentalne balističke rakete. Ovo je izvestio Defense News.

Boeing je završio izgradnju 20 novih silosa za sistem GMD na četvrtom raketnom poligonu u Fort Griliju na Aljasci. Time se povećava broj presretača koji se tamo mogu postaviti sa 40 na 60. Pored samih lansirnih silosa, izgrađena je i sva neophodna podzemna infrastruktura, uključujući podzemne servere koji podržavaju spremnost i efikasnost presretača.

Pentagon i Agencija za protivraketnu odbranu pokrenuli su reprogram finansiranja u fiskalnoj 2017. kako bi povećali broj zemaljskih presretača sa 44 na 64. Prema publikaciji, senator Den Salivan sa Aljaske predložio je predlog zakona za dalje proširenje GMD sistema na 80 silosa na Aljasci. Istovremeno, sličan objekat je predložen i na istočnoj obali kontinentalnog dela Sjedinjenih Država.

U aprilu 2024, Lockheed Martin je dobio ugovor od 17 milijardi dolara za razvoj novog NGI presretača interkontinentalnih balističkih raketa za Sjedinjene Države kako bi zamenila postojeći GBI koji se koristi u sistemu GMD.

Raketa siloskog (šahtnog) baziranja je projektovana za iza-atmosfersko presretanje interkontinentalnih balističkih raketa. Radeći u kompleksu GMD, novi presretač bi trebalo da postane prvi ešalon američke protivraketne odbrane.

Napredak i detalji razvoja se drže u tajnosti, ali se zna da je projekat pokrenut 2019. Godine 2023. završena je faza projektovanja presretača, što je odobrila komisija Agencije.

U okviru projekta modernizacije nacionalnog sistema protivraketne odbrane, pored raketne komponente, biće ažurirana i radarska mreža i prateća oprema. Iako je trajanje ugovora ostalo nepoznato, upućeni su izvestili da bi prvi presretač trebalo da uđe u probni rad već 2028.

Kako navodi publikacija, Ministarstvo odbrane će odrediti da li će u nove silose biti postavljeni dodatni GBI presretači ili presretači sledeće generacije NGI, ili kombinacija obe opcije.

Lansiranje presretača GBI iz sastava AB sistema GMD:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Utovar presretača GBI sistema GMD u silos za lansiranje:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Presretač nove generacije NGI, ilustracija:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor



* GMD lansiranje presretača GBI.jpeg (422.13 KB, 1280x720 - viewed 0 times.)

* Utovar rakete GBI sistema GMD u silos.png (1508.92 KB, 1536x735 - viewed 0 times.)

* NGI presretač nove generacije - ilustracija.png (413.61 KB, 763x432 - viewed 0 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Today at 03:06:35 pm
Posts: 12 344



« Reply #19 on: April 16, 2025, 02:26:49 pm »

Ilustrovani prikaz funkcionisanja prvog raketnog antibalističkog sistema u oružanim snagama SAD-a, Nike Zeus



Više o načinu funkcionisanja sistema, na prvoj stranici ove teme, prve tri objave sa vrha.
Logged
Pages:  1 [2]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.028 seconds with 23 queries.