PALUBA
April 26, 2024, 10:06:44 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Stižu dronovi Anduril na mlazni pogon sa ciljem presretanja aviona i dronova  (Read 1484 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 19 018


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« on: December 04, 2023, 03:59:14 pm »

Da li smo svedoci nove budućnosti PVO? Stižu dronovi na mlazni pogon sa ciljem presretanja aviona i dronova

04.11.2023.

Američka kompanija Anduril Industries želi da postane svojevrsni Lockheed Martin 21. veka, u oblasti dronova.

Jedan od načina na koji ova kompanija, čiji je suosnivač milijarder Palmer Laki, pokušava da stigne velikane je da sama razvija opremu, umesto da čeka zahteve Pentagona i konkurse za ugovore.



U petak je Anduril sa sedištem u Južnoj Kaliforniji objavio svoj najnoviji ambiciozni projekat: autonomni dron na mlazni pogon dizajniran koji bi služio kao presretač vazdušnih pretnji, od velikih dronova do aviona sa posadom.

Anduril tvrdi da već ima kupca, kojeg opisuje samo kao „kupca iz SAD“, posvećenog pokretanju proizvodnje po visokoj stopi od čak stotine uređaja godišnje.

Kompanija je saopštila da dron, nazvan Roadrunner, pokreće dva turbomlazna motora koji mu omogućavaju da dostigne „veliku podzvučnu brzinu“, verovatno blizu 1.100 km/h. Lansira se vertikalno iz kontejnera sa kontrolisanom atmosferom koji se zove „gnezdo“, za koje Anduril kaže da čuva dron u radu mesecima u teškim uslovima bojnog polja.

Opšti koncept je zasnovan na rojevima Roadrunner dronova koji se mogu poslati da procene vazdušnu pretnju. Ako se ispostavi da je pretnja neprijateljska letelica, Roadrunner u roju opremljen bojevom glavom će ga presresti i razneti ga kao dron kamikaza. Ako je u pitanju lažna uzbuna, dronovi se mogu vratiti u bazu i sleteti vertikalno na rep.

Dron košta “stotine hiljada dolara”, rekao je Laki, ali njegova vrednost potiče od fleksibilnosti njegove ponovne upotrebe.

„Ovo je potpuno nova kategorija oružja koja nikada ranije nije postojala“, rekao je američki milioner. „To je negde između rakete za višekratnu upotrebu i autonomne letelice u punoj veličini.

Anduril je odbio da podeli tehničke specifikacije Roadrunner-a, ali tvrdi da u poređenju sa sličnim dronovima na tržištu, on ima tri puta veću nosivost, 10 puta veći domet i tri puta je duži za manevrisanje.

Motori, koje je Anduril razvio u svojoj kući, su “najkompaktniji turbomlazni motori ikada napravljeni”, rekao je Laki.

Kompanija kaže da jedan operater može pokrenuti i nadgledati više eskadrila Roadrunner-a, dok je takav uređaj sposoban da autonomno određuje putanje leta, uključujući presretanje kurseva veoma manevarskog cilja, nakon što dobije komandu za uništavanje.
Sa nekoliko stotina hiljada dolara po uređaju, korišćenje Roadrunner-a za obaranje drona poput Geran-2, čija proizvodnja se procenjuje da košta između 10 i 20.000 dolara, može imati malo više finansijskog smisla od lansiranja rakete Patriot od 4 miliona dolara. Međutim to je daleko od dovoljnog, pogotovo ako uzmemo u obzir da Geran stiže često u rojevima.

Međutim, Ukrajina je pokazala da možete biti donekle uspešni u uklanjanju dronova srednje veličine sa mecima većeg kalibra teških mitraljeza, protivavionskih topova.

Već postoje kompanije, poput RTX-a, koje proizvode reaktivne bespilotne letelice po ceni do 5.000 dolara po komadu i efikasne su protiv bespilotnih vazdušnih sistema grupe 1 i 2, odnosno manjih od Geran-2, koji pripada grupi 3.

Veće dronove Grupe 4 i 5, kao što je kineski CH-4, imaju koliko-toliko uporedive troškove sa konvencionalnim raketama protivvazdušne odbrane, što ih može činiti isplativim. Sa druge strane, kada je reč o dronovima poput WZ-8, Roadrunner nema šta tu da traži.

Nije jasno da li bi Roadrunner mogao da se koristi za presretanje bržih lovaca, ali bi verovatno mogao da donekle skine deo stresa sa odbrambenog sektora vazdušnih snaga zemalja koje se suočavaju sa čestim kršenjima vazdušnog prostora.

Stoga ostaje zanimljivo pratiti da li će Roadrunner koji proizvodi Anduril i po ceni sa kojom izlaze na tržište biti profitabilan makar za srednje i velike dronove, te da li će naći svoje mesto u segmentu dronova na tržištu naoružanja, koje doživljava neviđeni rast poslednjih godina.

Dosadašnja zapažanja su pokazala da zapadni sistemi ne mogu nikako biti trenutno isplativi u njihovom vođenju proksi-ratova. Naplata surove investicije se događa tek kasnije. Ukoliko do direkntog sukoba istoka i zapada ikada dođe, tada vođenje računa o isplativosti gubi na značaju, te ovakva rešenja imaju smisla.

Izvor
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 103


Ko laje zlo ne misli


« Reply #1 on: December 04, 2023, 06:24:13 pm »

To razvijamo i mi u Srbiji (Gavran 5 i 6) samo ne na ovaj način kao oni ,što ne znači da ne možemo brzom brzinom da se prestrojimo ka njihovom koloseku  Wink.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 20230223_184813_101012.jpg (276.08 KB, 1196x495 - viewed 13 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 490


« Reply #2 on: December 04, 2023, 11:36:18 pm »



Anduril - "Plamen Zapada" - Inženjeri koji se bave dronovima i BPL čitaju Tolkinovog "Gospodara prstenova".
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 683



« Reply #3 on: December 05, 2023, 09:19:24 pm »

Anduril predstavlja Roadrunner & Roadrunner-M

Zlonamerni akteri sve više koriste državnu i komercijalno dostupnu tehnologiju dronova da ugroze osoblje, infrastrukturu i imovinu Sjedinjenih Država i naših saveznika širom sveta. Anduril Industries je izgradio familiju sistema za suprotstavljanje takvim pretnjama - i mi smo oduševljeni što možemo da pozdravimo najnoviji dodatak toj porodici: Roadrunner.

Roadrunner je modularni autonomni vazduhoplovni sistem sa dvostrukim mlaznim pogonom sa izvanrednim performansama po niskoj ceni. Mogućnost vertikalnog poletanja i sletanja daje Roadrunner-u fleksibilnost za brzo lansiranje i bezbedno vraćanje na bilo koju lokaciju, spajajući veliku podzvučnu brzinu sa izuzetnom agilnošću i stabilnošću.

Roadrunner-M je visokoeksplozivna varijanta presretača Roadrunner-a za kopnenu protivvazduhoplovnu odbranu koja može brzo da identifikuje, presretne i uništi niz vazduhoplovnih pretnji, uključujući velike avione koji su i do 100 puta skuplji ili da se bezbedno vrate i ponovo koriste uz skoro nultu cenu.

Roadrunner i Roadrunner-Munition je operativno procenjena i potvrđena sposobnost koja je spremna za primenu danas.

Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 683



« Reply #4 on: December 31, 2023, 11:38:59 am »

Dron-presretači Roadrunner mogu se vratiti kući ako mu se "ne sviđa" meta

Rat u Ukrajini je prvi od kraja Drugog svetskog rata koji se vodi između dva relativno napredna, bliska protivnika. Zbog sve te moderne vojne opreme koju koriste za svakodnevne operacije, njihova borba će verovatno zauvek promeniti lice ratovanja.

Jedna stvar koja je odmah postala očigledna tokom ovog sukoba je da su dronovi potpuno promenili način na koji se vodi rat. I ovde ne govorimo nužno o velikim, namenski napravljenim vojnim dronovima koji nose namensko oružje, već i o manje specijalizovanim dronovima, koji su prilagođeni za upotrebu u borbi.

Još jedan aspekt koji je rat u Ukrajini jasno pokazao je da, bez obzira na to koliko je vaš protivnik napredan, možete lako da oborite njihove rakete, bespilotne letelice i avione, pod uslovom, naravno, da branioci imaju pristup odgovarajućim sistemima protivvazduhoplovne odbrane.

Ako ništa drugo, rat u Ukrajini je ubrzao trku između ofanzivnih vazduhoplovnih sposobnosti i odbrambenih, i sada smo svedoci povećanog tempa razvoja takvog hardvera.

Videli smo u poslednjih nekoliko godina neke impresivne tehnologije koje su nam se pojavile na ovim poljima, ali čini se da nešto što se zove Roadrunner predstavlja vrhunac.

Roadrunner je porodica dronova prikazana početkom decembra. Napravio ga je odbrambeni izvođač Anduril Industries, start-up koji se već oko šest godina bavi pravljenjem autonomnih sistema za vojsku.

U vremenu koje je prošlo od svog osnivanja, kompanija je razvila čitavu porodicu odbrambenih sistema protiv bespilotnih letelica i Roadrunner je najnoviji koji se pridružio borbi. Početkom meseca predstavljene su dve njegove verzije.

Obični Roadrunner je modularna mašina koja izgleda kao projektil sa krilima. Pokreće se skoro sa bilo kog mesta (uključujući i iz namenskog mobilnog hangara zvanog Nest - "gnezdo"), usmeravajući pravo u nebo, obavlja svoju misiju (pa čak i luta ako je potrebno) i sleće na isti način kada se misija završi.

Bespilotna letelica je dizajnirana da može da nosi različita tereta. Nije nam rečeno šta bi to moglo biti, ali se lako može zamisliti da se kreće od opreme za nadzor do elektronskog ratovanja.

Dron je modularan, što znači da se može prilagoditi da prihvati sve vrste tehnologije, a povrh toga je i nadogradiv, što znači da će moći da nosi i buduće dizajne nosivosti.

Anduril nije posebno rekao kakav sistem napajanja dron koristi. Samo je rečeno da ima dvo-turbomlazne motore koji mu daju visoko-podzvučne brzine. Takođe je napravljen tako da izdrži velike G sile tokom manevrisanja i omogući do deset puta veći efektivni domet od sličnog sistema (nije jasno šta to tačno znači).

Naoružana verzija drona zove se Roadrunner-Munition (Roadrunner-M). Tehnički je presretač, ali onaj koji dolazi sa preokretom: ako mu se meta koju je naumio da istraži "ne sviđa", što znači da nije smatrana pretnjom, može je ignorisati i vratiti se kući.

Vidite, skoro svi presretači vazduhoplovnih pretnji rade tako što otkrivaju, lansiraju i dejstvuju na metu, bez obzira koliko je ozbiljna pretnja. To je skup način rada, jer znači da se svako pojedinačno lansiranje završava uništenjem presretača.

Kopnena protivvazduhoplovna odbrana sa Roadrunner-M je drugačija. Jednom lansiran, autonomni dron prati i proučava svoju metu, a ako on ili njegovi operateri odluče da nije vredna uništavanja, vraća se u bazu da bi se ponovo koristio kada se ukaže potreba.

To na neki način čini stvar ponovo upotrebljivom, nešto što ne dobijamo tako često u odbrambenoj industriji.

Međutim, ako postoji potreba za uništenjem, Roadrunner-M ima dovoljno snage da ukloni „pretnju iz vazduha koje su i do 100 puta skuplje“, kaže njegov proizvođač. Nejasno je kako se ostvaruje dejstvo na pretnju, ali nam je rečeno da je to tri puta veća nosivost bojeve glave od sličnih sistema.

Što se tiče toga ko nadgleda dronove, to bi tehnički bio čovek, koji može istovremeno da pazi na čitave rojeve Roadrunnera. Za komandovanje i upravljanje koristi se softver veštačke inteligencije pod nazivom Lattice, ali dron se isto tako lako može integrisati u postojeće radare i senzore protivvazduhoplovne odbrane.

Sve gore navedeno možda neće dati potpunu sliku mogućnosti drona, ali moramo priznati da je više nego dovoljno da poželimo da saznamo više, uključujući stvari kao što su cene i prvi potencijalni kupci – dobpunićemo ovu priču čim brojevi koji podržavaju detalje upotrebe iznad površine.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* Roadrunner1.jpg (336.89 KB, 1400x1050 - viewed 2 times.)

* Roadrunner 1.1.jpg (232 KB, 1316x947 - viewed 2 times.)

* Roadrunner2.jpg (99.39 KB, 640x732 - viewed 2 times.)

* Roadrunner3.jpg (74.8 KB, 1488x923 - viewed 2 times.)

* Roadrunner 4.jpg (193.88 KB, 640x800 - viewed 2 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 683



« Reply #5 on: December 31, 2023, 12:21:36 pm »

Kako radi višekratni dron-presetač | Anduril Roadrunner

„Ovo je jedan od veoma retkih presretača za višekratnu upotrebu koja može da koristi tehnologiju vertikalnog poletanja i sletanja da se bezbedno vrati i koristi smrtonosnu silu za napad na svoju metu kada je to potrebno.

Takođe ima dvostruki turbomlazni motor koji se nalazi na obe strane krila, koji funkcionišu tako što uvlače vazduh sa prednje strane da bi pomogli pri vertikalnom sletanju.

Napada svoju metu koristeći softver veštačke inteligencije koji omogućava koordinaciju sa ljudima i bespilotnim letelicama"

Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.028 seconds with 23 queries.