PALUBA
April 24, 2024, 12:21:04 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Sistem pasivne radarske lokacije Sabbia 2.0  (Read 291 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 670



« on: January 25, 2024, 07:42:11 pm »

Nemačka će razviti pasivni radar Sabbia 2.0 koristeći Starlink signale

Dana 15. januara 2024. godine, kao što je pomenuto u najnovijem godišnjem izveštaju nemačkog Ministarstva odbrane o odbrambenoj tehnologiji, Nemačka je nedavno sprovela testiranje novog pasivnog radarskog sistema (sistema pasivne radarske lokacije - pelengacije, prim. Kubovac) poznatog kao Sabbia 2.0.

Ovaj sistem koristi signale sa satelitske konstelacije Starlink za praćenje i snimanje ciljeva. Prema izveštaju, Sabbia 2.0 bi mogao da predstavlja novi pristup tehnologiji nadzora.

Demonstrator pasivnog radarskog sistema Sabbia 2.0 razvio je Fraunhofer institut za fiziku visokih frekvencija i radarske tehnike (FHR) i oslanja se na signale koje emituje preko 3.000 Starlink satelita koji orbitiraju na visini od 550 kilometara.

Eksperimenti su preduzeti da se procene performanse Starlink signala u frekvencijskom opsegu 10,7-12,7 GHz, potvrđujući njihovu pogodnost za pasivne radarske primene. Dizajn ovog sistema omogućava potencijalno proširenje sa dodatnim referentnim i kanalima za praćenje, što ukazuje na mogućnost budućeg razvoja.

Sabbia 2.0 demonstrator je pokazao efikasnost u zadacima kao što su otkrivanje ciljeva, klasifikacija i daljinsko otkrivanje. Ovo sugeriše potencijalne primene u različitim oblastima, uključujući nadzor, daljinsko detektovanje i praćenje katastrofa. Arhitektura ovog pasivnog radarskog sistema ne zahteva posebne alokacije frekvencija i koristi postojeću satelitsku infrastrukturu. Primećeno je da se Starlink-ovi signali odlikuju velikom propusnošću i jakom snagom prijema, što može doprineti poboljšanju rezolucije tla i odnosa signal-šum, čime se poboljšavaju mogućnosti radarske detekcije.

Nemački sistem koristi signale Starlink mreže na praktičan način, koji je poznat po potencijalnim operativnim prednostima. To uključuje smanjenu podložnost ometanju i poboljšane mogućnosti otkrivanja skrivenih ciljeva. Operativni proces uključuje korišćenje referentne antene sa visokim pojačanjem za prijem signala sa izabranog Starlink satelita, u kombinaciji sa antenom za nadzor koja detektuje eho od ciljeva unutar određene oblasti posmatranja. Ovo omogućava otkrivanje ciljeva bez emitovanja radarskih signala, čime se smanjuje mogućnost detekcije sistema od strane potencijalnih protivnika.

Prisustvo značajnog broja satelita u sazvežđu Starlink obezbeđuje da radarski sistem može da osvetli mete iz više uglova, čime se poboljšavaju mogućnosti detekcije u različitim operativnim scenarijima. Štaviše, dizajn sistema olakšava njegovu primenu na pokretnim platformama, kao što su brodovi, pružajući operativnu fleksibilnost bez ugrožavanja njegove diskretne prirode.

Budući razvoj ove tehnologije može uključivati integraciju Starlink signala sa signalima sa geostacionarnih televizijskih satelita, što potencijalno dovodi do prototipa sposobnog za kontinuirano radarsko snimanje. Takva poboljšanja mogu podržati aktivnosti daljinskog otkrivanja i nadzora, proširujući obim tehnologije izvan tradicionalnih radarskih aplikacija.

Oblast pasivne radarske tehnologije se razvija, delimično vođena dostupnošću i karakteristikama satelitskih konstelacija kao što je Starlink, koje pružaju globalne internet usluge i platformu za radarske aplikacije. Smanjenje troškova lansiranja raketa olakšalo je postavljanje širokopojasnih komunikacionih satelita u niskim Zemljinim orbitama. Sazvežđe Starlink, poznato po svojoj širokoj mreži, nudi stalnu globalnu pokrivenost, što je ključno za pasivne radarske aplikacije.

Sistem Sabbia 2.0 snima potpis drona tokom faze testiranja:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* Sabbia 2.0.png (613.61 KB, 800x526 - viewed 2 times.)
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.021 seconds with 23 queries.