PALUBA
April 19, 2024, 06:52:55 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... 49   Go Down
  Print  
Author Topic: Višenamensko oklopno vozilo "Lazar", Srbija  (Read 312919 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #105 on: January 10, 2010, 10:14:44 am »

Jeste BOV-3, vidi se kupola sa tri topa sa desne strane male slicice.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 279



« Reply #106 on: January 10, 2010, 06:47:43 pm »

Interesanto je baciti pogled iznad te slike na google earth-u, bas taj deo koji prekriva slika bov-a ima par slika koje pokazuju koliko je bilo intezivno tamo '99 pogotovu po albansku stranu.
Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #107 on: March 28, 2010, 11:48:51 am »

... evo jedne slicice "Lazara" u PVO varijanti ...


* Lazar PVO.jpg (65.71 KB, 515x360 - viewed 266 times.)
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #108 on: April 20, 2010, 12:52:35 am »

Ovo nije ni fotošop, nego Paint. Pogledajte kako je jadno nakalemljen IC senzor. A ako je makar idejna zamisao ovako traljavo odrađena, kako neko da stekne utisak o ozbiljnosti čitavog projekta?  Roll Eyes
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #109 on: April 20, 2010, 01:20:15 am »

Predlagao sam nekim mojim prijateljima koji se bave 3D animacijom da ponude svoje usluge SDPR-u, mislim da bi korišćenje usluga 3D animatora doprinelo marketingu ovih virtuelnih projekata.
Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #110 on: April 26, 2010, 01:36:43 pm »

... iskreno ljudi, nemam pojma - ovo je samo jedna varijanta koja mi je bila na oko najneverovatnija ... a da li je PS, 3D , ili nesto slicno, iskreno -  Cool ... mada, kada bi ponudili i Space Shuttle "ovima gore", mislim da bi poceli da i o tome razmisljaju ... 
Logged
krndza
mornar
*
Offline Offline

Posts: 7


« Reply #111 on: May 27, 2010, 10:02:36 am »

Pozdrav svima sa foruma. Prica o Lazaru zakuvala se kada je prema necijim navodima ministar odbrane rekao da je to vozilo koje bi u nasoj vojsci moglo da zameni BVP M80A. Ako je to tacno radi se o nepoznavanju elementarnih stvari jer je Lazar u stvari oklopljeni kamion marke FAP. Iz razgovora sa ljudima koji su strucnjaci saznao sam da Lazar ima zavisno oslanjanje te je u velikoj meri dovedena u pitanje njegova zastita od PT mina. Dejstvom PT mine na samo jedan od tockova gubi se ceo pogonski most. Mnogo bolje bi bilo da je oslanjanje nezavisno sto je praksa kod drugih vozila iste kategrije. zavisno oslanjanje utice i na konfiguraciju V poda vozila jer je potrebno profilisati oklopne ploce sto je jako tesko. Ali ovaj funkcionalan model je razvijen za svega par meseci, tako da se ne mogu ni ocekivati nekakvi inzinjerijski poduhvati. Jednostavno to je model oklopnog tela (nije cak ni oklopno telo) nakalemljeno na sasiju kamiona... Veoma diskutabilan projekat. Ako i tamo negde u zemljama u koje bi trebalo da izvozimo Lazara postoje strucnjaci koji se razumeju u oklopna borbena vozila Lazar ce tesko proci bez jos mnogo ozbiljnog rada, truda i ispitivanja. Ne razvija se takvo vozilo za mesec dana.
Logged
Patriot
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 590


WWW
« Reply #112 on: May 27, 2010, 10:08:02 am »

Evo malog poređenja, da možete da birate u kom vozilu bi se vozili ka liniji fronta:
Ja u ovom prvom, na kojem sam već bezecirao svoje ime ...  Grin

PS: smijem li napisati svoje iskreno mišljenje o Lazaru, bez da me netko prozove da zbog FAPa i dalje imam neke komplekse?




* HrvojeiTomislav.JPG (473.44 KB, 1181x709 - viewed 147 times.)
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #113 on: May 27, 2010, 10:30:40 am »

Fap masinu nemoj da mi diras,a ostalo mozes da kritikujes do mile volje! Wink
Logged
Patriot
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 590


WWW
« Reply #114 on: May 27, 2010, 10:40:58 am »

Fap masinu nemoj da mi diras,a ostalo mozes da kritikujes do mile volje! Wink
U OS RH sad bi ti se kazalo: Na zapovijed!

PS: I neću kritikovati, već samo iznjeti svoje promišljanje. Kritiku je najlakše napisati, no od kritike - pa i "konstruktivne" (jedna od omiljenih poštapalica prošlog režima) - su mi ipak draža rješenja ...
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 279



« Reply #115 on: May 27, 2010, 11:15:11 am »

@Patriot

Slobodno napisi niko te nece prozivati zbog FAP-a. Svako ima pravo na svoje misljenja smo ga treba potkrepiti argumentima.

Hr je "lako" da nabavlja novu borbenu tehniku za svoje snage za mirovne misije jer je resila svoje teritorijalno pitanje i vojska ce moguce dorbene zadatke da ima najverovantije van zemlje - zato je i prioritet nabavka vozila za mirovne misije. Osim toga to su relatino male snage i mala kolicina opreme.
Srbija nije resila svoje pitanje tako da je u Srbiji ipak aktuelna upotreba opreme na domacem terenu. Iskreno se nadam da do toga nece doci vec da ce diplomatija i politika da odrade posa ali nikad se nesme zaboraviti da je ovo Balkan i da je ovde sve moguce.

Lazar je namenski razvijan za Irak - da bude jeftino i da shodno ceni bude pristupacno za masovnu nabavku a da shodno tome pruzi odredjen nivo zastite i vatrene moci.

Naravno nikada prva verzija nije prelezala decije bolesti i ispunila sve zahteve a da nepricamo da je Lazar funkcionalni model sa dosta potencijala.

Konstrktori su naveli razloge zbog kojih su se odlucili za ovu sasiju sta su time dobili i izgubili (mislim da linkove ka YouTubu imate na pocetku ove teme).

I ostala vozila iz ove kategorije su radjeni na bazi teskih kamiona.
Koliko se secam Ministar nije rekoa da Lazar moze u svim jedinicama da zameni BVP M-80/A vec da bi u neki mogao da ih zameni kako bi se dobila veca pokretiljivost. Naravno ako nebude proizvodnje za izvoz nece biti ni nabavke za VS jer je neisplativa.

U principu mislim da cim bude para (ako ih bude bilo) da ce se ici na nabavku OT tockaca u klasi BRT-90, Patria i sl. barem za jedan mehanizovani bataljno ili dva. Lazar se tu vidi kako dopuna mada je i to idalje pod velikim znakom pitanja.

Lazar bi trebao da bude specjalizovano vozilo u pesadiskim bataljonima u ogranicenom broju a za mehanizovane treba ostaviti prave BVP-ove gusenicare i tockase sa vecm pokretljivoscu i boljom zastitom i jacim naoruzanjem.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 990


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #116 on: May 27, 2010, 04:54:00 pm »

...Prica o Lazaru zakuvala se kada je prema necijim navodima ministar odbrane rekao da je to vozilo koje bi u nasoj vojsci moglo da zameni BVP M80A. Ako je to tacno radi se o nepoznavanju elementarnih stvari jer je Lazar u stvari oklopljeni kamion marke FAP. Iz razgovora sa ljudima koji su strucnjaci saznao sam da Lazar ima zavisno oslanjanje te je u velikoj meri dovedena u pitanje njegova zastita od PT mina. Dejstvom PT mine na samo jedan od tockova gubi se ceo pogonski most...

E zbog toga sam i izlagao sa čime bi išao ba liniju da možeš da biraš.
Da li je to pomenutu u ovoj temi, da bi Lazar trebao da zameni BVP M-80 nisam siguran, ali sam to i ja čuo. Otuda i moje reakcije.
I po sto i neki put ... ni BVP M-80 nije bilo na visini zadatka, što znači da je potreban još oklopljeniji BVP, a kamoli da se on menja sa nečim što čak nije ni u njegovoj kategoriji.

Evo malog poređenja, da možete da birate u kom vozilu bi se vozili ka liniji fronta:
Ja u ovom prvom, na kojem sam već bezecirao svoje ime ...  Grin

Šta je ovo vozilo u osnovi?
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #117 on: May 27, 2010, 05:19:02 pm »

To je u osnovi TAM-260, izrađeni su tokom 1991. godine u okviru kraljevske serije oklopnjaka koji su dobili imena po poznatim ličnostima iz hrvatske istorije. Imali su svojevrsan sendvič oklop na čeonom delu, 12mm lima, zatim 40mm betona, i na kraju 8mm lima. Sa strane je bio deblji beton, a ostatak je imao jednoslojan lim debljine 8-10mm. Masa vozila 23 tone, od čega 13 tona oklopa, a gume su bile popunjene penastom ispunom.
Druga dva iz serije su bili bazirani na bazi Tatre-815 i nosili su nazive Krešimir i Domagoj sa neštodrugačijom konfiguracijom oklopa.

Ovo sam našao u knjizi "Improvizirana oklopna vozila 1991.-1995." Autori: Vojislav Jereb i David Spencer. Knjiga je dvojezična (hrvatski i engleski).
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #118 on: May 27, 2010, 07:13:10 pm »

Са оваквим распоредом, хрватски оклопни камиони на слици би били смртоносна клопка ако возило наиђе на мину. Било којим точком да се активира мина, експлозија иде право у оклопљен простор.
Чему слиже мреже на спољној страни? За качење приручног маскирања?
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #119 on: May 27, 2010, 07:25:54 pm »

@Patriot imaš li možda nešto tt podataka o HRvoju i Tomislavu?
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... 49   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.