PALUBA
April 19, 2024, 11:40:31 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 ... 49   Go Down
  Print  
Author Topic: Višenamensko oklopno vozilo "Lazar", Srbija  (Read 312876 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #225 on: February 26, 2012, 04:02:17 pm »

Па добро када питаш, да и ја тебе нешто приупитам. Где је решетка какву помињеш на сличним оклопним возилима (као што је руски БВП) већ примењена, код других армија. Слабо сам наилазио на слике руских БВП са решетком. Постави их ако их нађеш, као пример. Нађи неко слично возило "Лазару" па и то постави.

А око мине за МБ, да ли се можда претпоставио да ће, због тога што је лакша, имати сасвим другачију путању (балистичку) од класичне, да ће бити нестабилнија у лету, да ће метеоролошки услови имати, можда већи и негативнији утицај и сл.  Наравно, све се то можда може исправити врстом пуњењима, односно посебним таблицама гађања за такве мине. Али, како би то стварно функционисало треба пробати. Зар не? Е ту је проблем. Ти тврдиш да ће то бити корисно, исплатљиво, употребљиво и тд. Неко треба да одвоји средства, време, људе и сл, на твоју реч, а да можда резултат буде "ћорак". Зато се уради студија - анализа која указује да то неће (или хоће) бити "ћорак". Да би се студија (анализа) и урадила мора неко нешто да покрене. Напишеш предлог, образложиш у виду мале анализе и понудиш надлежнима. Ако они неће или тврде да то није могуће, понудиш или "Крушику" или СДПР-у или неком трећем, а претходно то заштитиш патентом. И још нешто. Војска увек тежи унификацији (уједначавању), првенствено због логистике (набавка, снабдевање, одржавање, транспорт). Проблем велике шароликости (више врста за исти систем) муниције и разне сличне опреме ствара огромне проблеме. Када је искуство у питању, оно које се уграђује у оружне (и друге систем) није засновано на појединачном (само једном или пар) доживљају сваког од нас, него на генерализацији више (великог броја) појединачних искустава. Твој искуство је такво. А других? Ја се додуше не бавим са тим и нисам се бавио бар не као посебним задатком, опремом и наоружањем пешадије, али јесам за службу у којој сам радио па понешто и знам.

Ја ти и пишем све ово како бих ти ставио до знања да се не можеш озбиљније бавити иновацијама само по систему "ја хоћу",а не знам како то може и да ли може , него "ја знам јер...", "проверено је..." Узгред, ни једно системско решење није брзо и захтева озбиљна испитивања (свега онога што сам навео) а понекад и истраживања. Само тако средство може бити  поуздано, безбедно, ефикасно, односно сврсисходно. Све остало је чиста импровизација која у датом моменту, у датом тренутку, на датом месту, понекад, решава проблем, али није решење јер носи и губитке. Ево ти пример. Неко се сетио, јер је нужда на то натерала да "оклопи" ТАМ-ове 110. То је можда било решење, пре свега психолошко за оне који су се у тим возилима превозили. Међутим, које су "панцирне" плоче стављане, то само знају мајстори који су то радили. Од чега то стварно штити, то знају они по којима су "добовали" меци. Зашто то није систематизовано касније у миру као опште решење? Зато што су та возила због великог оптерећења (маса оклопа и укрцаног људства је прелазила дозвољену пројектовану носивост - 1,5т)  брзо "трошена" (страдају гибњеви и др.). То није било решење јер би остали и без транспортних возила а оклопна заштита би била врло, врло сумњива. Зато СДПР и нуди "Лазара" као неко системско решење с тим да су му намену, по мом суду непотребно и проширили, правећи од њега БВП, што он није, бар не овакав.
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 649


« Reply #226 on: March 16, 2012, 09:59:03 pm »

мој поглед за От Лазар

као шасији користим Фap 6x6

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* image027.jpg (13.01 KB, 581x234 - viewed 718 times.)

* LAZ MPR 6X6 copy.jpg (29.99 KB, 581x234 - viewed 741 times.)

* LAZ MPR 6X6 P.jpg (29.63 KB, 581x234 - viewed 724 times.)
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #227 on: April 30, 2012, 10:22:27 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* lazar.jpg (243.73 KB, 1200x900 - viewed 659 times.)

* lazar1.jpg (235.84 KB, 1023x767 - viewed 633 times.)
Logged
rvi
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 151


zastavnik VJ


« Reply #228 on: May 08, 2012, 04:42:49 pm »

Slike su lepe samo ako mi dozvolite a u eri teroristickih akcija a ne ratova insistiram na zastiti ljudstva u Lazaru od RPG-A ZOLJA  i ostalih sitnih PO sredstava i tada bih podrzao Lazara.Ovo je vec stara prica ali eto,da je ponovim.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 480


« Reply #229 on: September 05, 2012, 02:57:41 pm »

Па добро када питаш, да и ја тебе нешто приупитам. Где је решетка какву помињеш на сличним оклопним возилима (као што је руски БВП) већ примењена, код других армија. Слабо сам наилазио на слике руских БВП са решетком. Постави их ако их нађеш, као пример. Нађи неко слично возило "Лазару" па и то постави.

А око мине за МБ, да ли се можда претпоставио да ће, због тога што је лакша, имати сасвим другачију путању (балистичку) од класичне, да ће бити нестабилнија у лету, да ће метеоролошки услови имати, можда већи и негативнији утицај и сл.  Наравно, све се то можда може исправити врстом пуњењима, односно посебним таблицама гађања за такве мине. Али, како би то стварно функционисало треба пробати. Зар не? Е ту је проблем. Ти тврдиш да ће то бити корисно, исплатљиво, употребљиво и тд. Неко треба да одвоји средства, време, људе и сл, на твоју реч, а да можда резултат буде "ћорак". Зато се уради студија - анализа која указује да то неће (или хоће) бити "ћорак". Да би се студија (анализа) и урадила мора неко нешто да покрене. Напишеш предлог, образложиш у виду мале анализе и понудиш надлежнима. Ако они неће или тврде да то није могуће, понудиш или "Крушику" или СДПР-у или неком трећем, а претходно то заштитиш патентом. И још нешто. Војска увек тежи унификацији (уједначавању), првенствено због логистике (набавка, снабдевање, одржавање, транспорт). Проблем велике шароликости (више врста за исти систем) муниције и разне сличне опреме ствара огромне проблеме. Када је искуство у питању, оно које се уграђује у оружне (и друге систем) није засновано на појединачном (само једном или пар) доживљају сваког од нас, него на генерализацији више (великог броја) појединачних искустава. Твој искуство је такво. А других? Ја се додуше не бавим са тим и нисам се бавио бар не као посебним задатком, опремом и наоружањем пешадије, али јесам за службу у којој сам радио па понешто и знам.

Ја ти и пишем све ово како бих ти ставио до знања да се не можеш озбиљније бавити иновацијама само по систему "ја хоћу",а не знам како то може и да ли може , него "ја знам јер...", "проверено је..." Узгред, ни једно системско решење није брзо и захтева озбиљна испитивања (свега онога што сам навео) а понекад и истраживања. Само тако средство може бити  поуздано, безбедно, ефикасно, односно сврсисходно. Све остало је чиста импровизација која у датом моменту, у датом тренутку, на датом месту, понекад, решава проблем, али није решење јер носи и губитке. Ево ти пример. Неко се сетио, јер је нужда на то натерала да "оклопи" ТАМ-ове 110. То је можда било решење, пре свега психолошко за оне који су се у тим возилима превозили. Међутим, које су "панцирне" плоче стављане, то само знају мајстори који су то радили. Од чега то стварно штити, то знају они по којима су "добовали" меци. Зашто то није систематизовано касније у миру као опште решење? Зато што су та возила због великог оптерећења (маса оклопа и укрцаног људства је прелазила дозвољену пројектовану носивост - 1,5т)  брзо "трошена" (страдају гибњеви и др.). То није било решење јер би остали и без транспортних возила а оклопна заштита би била врло, врло сумњива. Зато СДПР и нуди "Лазара" као неко системско решење с тим да су му намену, по мом суду непотребно и проширили, правећи од њега БВП, што он није, бар не овакав.

Evo BTR Ruske armije sa rešetkastom zaštitom u Čečeniji i reaktivnim oklopom (trupna modernizacija).


* бтр с нб.png (158.29 KB, 653x330 - viewed 129 times.)

* бтр с дз.png (174.78 KB, 655x322 - viewed 101 times.)
Logged
rvi
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 151


zastavnik VJ


« Reply #230 on: September 19, 2012, 12:32:45 am »

Па добро када питаш, да и ја тебе нешто приупитам. Где је решетка какву помињеш на сличним оклопним возилима (као што је руски БВП) већ примењена, код других армија. Слабо сам наилазио на слике руских БВП са решетком. Постави их ако их нађеш, као пример. Нађи неко слично возило "Лазару" па и то постави.

А око мине за МБ, да ли се можда претпоставио да ће, због тога што је лакша, имати сасвим другачију путању (балистичку) од класичне, да ће бити нестабилнија у лету, да ће метеоролошки услови имати, можда већи и негативнији утицај и сл.  Наравно, све се то можда може исправити врстом пуњењима, односно посебним таблицама гађања за такве мине. Али, како би то стварно функционисало треба пробати. Зар не? Е ту је проблем. Ти тврдиш да ће то бити корисно, исплатљиво, употребљиво и тд. Неко треба да одвоји средства, време, људе и сл, на твоју реч, а да можда резултат буде "ћорак". Зато се уради студија - анализа која указује да то неће (или хоће) бити "ћорак". Да би се студија (анализа) и урадила мора неко нешто да покрене. Напишеш предлог, образложиш у виду мале анализе и понудиш надлежнима. Ако они неће или тврде да то није могуће, понудиш или "Крушику" или СДПР-у или неком трећем, а претходно то заштитиш патентом. И још нешто. Војска увек тежи унификацији (уједначавању), првенствено због логистике (набавка, снабдевање, одржавање, транспорт). Проблем велике шароликости (више врста за исти систем) муниције и разне сличне опреме ствара огромне проблеме. Када је искуство у питању, оно које се уграђује у оружне (и друге систем) није засновано на појединачном (само једном или пар) доживљају сваког од нас, него на генерализацији више (великог броја) појединачних искустава. Твој искуство је такво. А других? Ја се додуше не бавим са тим и нисам се бавио бар не као посебним задатком, опремом и наоружањем пешадије, али јесам за службу у којој сам радио па понешто и знам.

Ја ти и пишем све ово како бих ти ставио до знања да се не можеш озбиљније бавити иновацијама само по систему "ја хоћу",а не знам како то може и да ли може , него "ја знам јер...", "проверено је..." Узгред, ни једно системско решење није брзо и захтева озбиљна испитивања (свега онога што сам навео) а понекад и истраживања. Само тако средство може бити  поуздано, безбедно, ефикасно, односно сврсисходно. Све остало је чиста импровизација која у датом моменту, у датом тренутку, на датом месту, понекад, решава проблем, али није решење јер носи и губитке. Ево ти пример. Неко се сетио, јер је нужда на то натерала да "оклопи" ТАМ-ове 110. То је можда било решење, пре свега психолошко за оне који су се у тим возилима превозили. Међутим, које су "панцирне" плоче стављане, то само знају мајстори који су то радили. Од чега то стварно штити, то знају они по којима су "добовали" меци. Зашто то није систематизовано касније у миру као опште решење? Зато што су та возила због великог оптерећења (маса оклопа и укрцаног људства је прелазила дозвољену пројектовану носивост - 1,5т)  брзо "трошена" (страдају гибњеви и др.). То није било решење јер би остали и без транспортних возила а оклопна заштита би била врло, врло сумњива. Зато СДПР и нуди "Лазара" као неко системско решење с тим да су му намену, по мом суду непотребно и проширили, правећи од њега БВП, што он није, бар не овакав.

Evo BTR Ruske armije sa rešetkastom zaštitom u Čečeniji i reaktivnim oklopom (trupna modernizacija).
Tako je prijatelju , "izgledaju ruzno al mene ledja vise ne bole".
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #231 on: September 19, 2012, 12:51:47 am »

MAli OT.

Rusi su več u Afganistanu koristili BTR70 sa Slat/resetkastim oklopom.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Irački (zarobljeni, vidi se US marinca) na T69 u vreme pustinjske oluje
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

A postoji i "fabricka" modernizacija BTR80 sa slat oklopom.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Znaci samo ponovo odkrivanje tople vode.


* BTR-70 SLATs.jpg (71.37 KB, 622x358 - viewed 117 times.)

* BTR-80_with_slat_armor,_2002.jpg (42.23 KB, 800x540 - viewed 107 times.)

* btr80slat3.jpg (61.22 KB, 591x386 - viewed 117 times.)

* type69withslat.jpg (41.39 KB, 450x299 - viewed 500 times.)
Logged
rvi
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 151


zastavnik VJ


« Reply #232 on: September 20, 2012, 04:29:19 pm »

Jedino optimalno resenje za izradu nekog oruzja , vozila ili opreme je da nasi proizvodjaci kada pocnu neki projekat, pozovu recimo nas sa ovog foruma recimo oko stotinak da dodjemo i da predlozimo resenja, na izradjenim sredstvima i  iz licnih iskustava da damo predloge za modifikacije.
Garantovano bi recimo taj " Lazar" pretrpeo promene  za slicne pare da bi bio duplo efikasniji .
 Sad mi je bas pala napamet varijanta" Lazara" samo iz 2 dela kao SDPR-ovi samohodni topovi sa  odgovarajucom opremom recimo top na prednjem segmentu kod vozaca a u zadnjem segmentu dole ljudstvo a gore kupola sa bacacem granata i mitraljezom ili ... daj te predloge.
Dao sam samo grube crte buducem dvo komponentnom "Lazaru" a podrazumeva se ona PO zastita iz predhodnih postova. Spoj segmenata da bude zglobni zbog bolje pokretljivosti kao ona polarna vozila severnih armija , itd itd ...
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #233 on: September 20, 2012, 08:29:28 pm »

Бојим се да ако никада ништа не би направили. Идеје су на први поглед добре, али идеје требају инжињери да претворе у функционално средство. А то врло често није могуће баш тако. Некад због технологије, некад, што је чешће, нема пара за тако нешто, односно било би прескупо.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 834


« Reply #234 on: September 20, 2012, 09:00:46 pm »




   A najčešće, zato što nemaju pravu ideju, niti znaju šta treba da naprave!


Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #235 on: September 20, 2012, 09:10:55 pm »

Jednom sam bio u timu, koji je dizainirao 48V PDF (power distribution frame).

Bio mali tim, konstrukor u penziji, jaz sa iskustvom iz terena kao monter i koristnik, te ekonomist.

Moje želje, želje kontruktora i mogučnost ekonoma, da nabavi robu, da ostanemo u okvirima cene, tri različite stvari. Na kraju napravili kompromis, oko izrade u koliko koraka, oko upotreblivosti i oko mogučnosti u buđetu. NIko od nas 100% zadovoljan, ali stvar radila i prodana u par hiljadu i kusur komada u Slo, što je bilo za tadašnje mogučnosti ogromno.
A šta se sada koristi? Najjeftiniji osigurači, u profil, sve se vidi (nije zaštičeno kao što je bilo naše) ali je cena bila smešno niska i troškovi proizvodnje i materijala takođe.

Bojim se da je tako i u vojnoj industriji.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #236 on: September 20, 2012, 09:15:52 pm »

Инжињери и не требају знати шта треба да направе, већ како да направе. "Тактичари" теба да им кажу шта треба да направе.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #237 on: September 20, 2012, 10:26:13 pm »


 U jedan hangar sa delovima, alatom, i ko šta napravi. Posle toga na ocenu šta se može upotrebiti   
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 834


« Reply #238 on: September 20, 2012, 11:42:41 pm »




   Tako je kolega! A na kraju, ako se i ne dogovorimo, što rekao Knjaz Milan Obrenović Austro-ugarskim proizvođačima plugova:  Mi ćemo svoje svinje pojesti!
   Ono što sami napravimo sami možemo i da koristimo, ne treba nam manual .


Logged
rvi
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 151


zastavnik VJ


« Reply #239 on: September 21, 2012, 02:47:42 pm »


 U jedan hangar sa delovima, alatom, i ko šta napravi. Posle toga na ocenu šta se može upotrebiti   
U pravu si kilezr hangari postoje kao i sredstva , postoje i strucnjaci  ali ne zovu one koji su koristili ta sredstva da im kazu sta da poboljsaju . 
Mogli bi mi da napravimo virtuelni hangar sa delovima i da nesto "iskonstruisemo" pa da damo primer "onima tamo".
Logged
Pages:  1 ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 ... 49   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.