PALUBA
March 29, 2024, 03:43:02 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 [24] 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 ... 49   Go Down
  Print  
Author Topic: Višenamensko oklopno vozilo "Lazar", Srbija  (Read 310551 times)
 
0 Members and 4 Guests are viewing this topic.
MiskoMI
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 71



« Reply #345 on: December 13, 2013, 12:45:57 am »

Honkytonky i ruski BTR 70/80 imaju dosta veliki razmak između srednjih osovina, pa su idalje najprohodnija vozila tog tipa. A treba napomenuti da Lazar 2 nije gotov projekat i da će se svašta menjati na njemu, pa tako i raspored osovina ako se ustanovi da sadašnji raspored nezadovoljava
Koliko vremena je potrebno, da se redizajnira raspored osovina. Da se on isproba i usvoji.

Љуба

Pa sad je vreme da se ustanove i otklone svi nedostaci, a koliko traje, traje.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #346 on: December 13, 2013, 01:00:22 am »

Stryker ima u jednoj varijanti i top od 105 mm. E sada, negde sam davno pročitao da su u firmi OTO Melara razvijali top 60-65 mm za BVP Dardo i Freccia ali ne znam jesu li išta uradili dalje po tom pitanju. Postoji li mogućnost da se na Lazara ugradi nešto slično?
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #347 on: December 13, 2013, 01:05:56 am »

Nosivost šasije vrlo verovatno omogućava ugradnju raznih artiljerijskih sistema. Pitanje je razvoja i narudžbe i para.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #348 on: December 13, 2013, 01:08:00 am »

Znam za OTO Melara "Draco".

Negde sam čuo/čitao da ima stryker sa topom 105 mm u bočnim pozicijama otvaranja vatre (na 3 i 9, pod negativnim uglom) problem sa stabilnostjom.

MIslim da bi mogli da koriste brodski top Bofors 57 mm, ali je pitanje nosivost, isplativost, smisao.

Po meni je Lazar 2 dobar za "policiske" zadače, ali i to mu je max domet ili bolje rečeno u tim zadatcima odličan je. A za ostalo po mom postoje i bolja rešenja.
Logged
Honkytonky
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 491



« Reply #349 on: December 13, 2013, 01:12:23 am »



Po meni je Lazar 2 dobar za "policiske" zadače, ali i to mu je max domet ili bolje rečeno u tim zadatcima odličan je. A za ostalo po mom postoje i bolja rešenja.
Tko ti kaže da onaj tko bi kupio Lazara 2 želi bolja riješenja ? Možda samo želi jeftinija riješenja a treba mu tockaš sa topom od 105 mm pa ako mu ih nudiš uz Lazara 2 a karoserija i motor je isti uzeo bi bez da ga moraš puno nudit.

Zašto bi tražio bolja riješenja ? Da je tako šta tražio onda ne bi gledao ni Lazara 2 nego bi kupio neko americko il švedsko il njemacko cudo a ne balkansko. Ne budi naivan. Ne treba njemu tj njima koji kupuju Lazara 2 tzv bolje riješenje nego jeftinije , a po meni nije neka pamet ugradit top od 105 mm na onakvu konstrukciju kakvu ima Lazar 2. Douše ima tu posla al ne koliko bi netko ocekivao jer nemoraš mijenjat ništa osim gornjeg dijela gdje je sada smješten dio za prevoz pješadije plus unutra normalno maknit sjedala i to i stavit prostor za nosac kupole plus spremište za topovsku municiju. Izgleda da ima puno posla ali u osnovi i nema. Uopce ne diraš karoseriju , motor , upravljacki tj prednji dio. Samo modificiraš jedan dio i tu postavljaš kupolu za top 105 mm i top 105 mm na to. To je cijeli posao.
« Last Edit: December 13, 2013, 01:18:39 am by Honkytonky » Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #350 on: December 13, 2013, 01:30:46 am »

Tko ti kaže da onaj tko bi kupio Lazara 2 želi bolja riješenja ? Možda samo želi jeftinija riješenja a treba mu tockaš sa topom od 105 mm pa ako mu ih nudiš uz Lazara 2 a karoserija i motor je isti uzeo bi bez da ga moraš puno nudit.

Ako kupac zahteva i wc i tuš u lazara, što da ne. Kupac je kralj. Ako mu treba točkaš 8X8 sa topom 105, neka izvoli. Ali istotako znam, da postoje i bolja rešenja za ugradnju 105 mm topa, a i pitanje dali je top 105 stvarno neophodan za stvari za koje mu treba to vozilo. Ipak to je moje mišlenje i možda i grešim.


Zašto bi tražio bolja riješenja ? Da je tako šta tražio onda ne bi gledao ni Lazara 2 nego bi kupio neko americko il švedsko il njemacko cudo a ne balkansko. Ne budi naivan. Ne treba njemu tj njima koji kupuju Lazara 2 tzv bolje riješenje nego jeftinije.

Imaju kinezi več sve napravljeno (ZBL-09, PTL-02 etc), razvijeno i verovatno sa cenom tu negde. Ali verujem da je politična odluka da se nabavi Lazara.


A po meni nije neka pamet ugradit top od 105 mm na onakvu konstrukciju kakvu ima Lazar 2.

Jedno je pamet, ali drugo smisao. Uz top 105 mm ide i SUV, pa bolja zaštita, pa smeštaj municije, pa ojačanje zadnje dve osovine. Verovatno bi Vlado mogao puno toga reči na tu temu.


Da se razumemo, lično bi voleo da se Lazar 2 razvije u kompletnu porodicu vozila (OT, BVP, lovac tenkova, MB vozilo, vozilo sa haubicom 105 i 155, VBR, sanitetsko, vozilo za vezu, tehnično vozilo) i u tome vam želim puno sreče i uspeha.

LPB
Logged
CheefCoach
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 158


« Reply #351 on: December 13, 2013, 01:57:52 am »

Izmedju ZBL 09 i Lazara postoje odredjene slicnosti. http://www.armyrecognition.com/chinese_china_army_wheeled_armoured_vehicle_uk/zbd-09_8x8_wheeled_armoured_infantry_fighting_vehicle_data_sheet_specifications_information_uk.html Ali pre svega ZBL je amfibijsko vozilo, sto uslovljava poprilicno cetvrtsto dno (da bi vozilo moglo da ,,istisne" dovoljno vode da pluta, da ne kazem da ima veci uzgon). Dalje ZBL ima kupolu, a ne borbenu stanicu; nema rampu i nema prozore. I prevozi 7 vojnika, nasprotiv 9 koje nosi Lazar 2. I jaci je motor na Lazaru, od 500 konja, dok je na ZBL Dojcov od 440. Nesto nisam ubedjen da je Kinez jeftiniji, a ako jeste onda je to zbog Kineskih delova  Wink.
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #352 on: December 13, 2013, 06:31:01 pm »

Samo modificiraš jedan dio i tu postavljaš kupolu za top 105 mm i top 105 mm na to. To je cijeli posao.

Eh...kad bi sve bilo tako ...romanticno. Daleko je od toga da je tako lako.
Logged
proka89
mornar
*
Offline Offline

Posts: 42



« Reply #353 on: December 15, 2013, 08:08:04 pm »

Boga mi sam mislio da je Proka baš mlad momčić Smiley

Vidim nekako dodjosmo i do mene. Ono jeste da sam mlad, ali nisam bas momcic  Grin I informacija ne potice od mene vec od Dzumbe, kako je doslo do zabune stvarno ne znam. Doduse bio sam i ja na Partneru, slikao, pricao sa ljudima.... samo sto su moje slike i utisci uglavnom na Mycitymilitary. O Lazaru da ne bude zabune nisam pricao sa ljudima na sajmu, jer nije bilo nikog osim u pocetku neka dva majstora koja su nesto dovrsavala na samom vozilu, a jbg ja nisam mogao da ih u fazonu kuckam po ramenu i postavljam pitanja, jer sam imao osecaj da nisu bili bas dovoljno raspolozeni da bi udovoljili mojoj znatizelji.
Logged
CheefCoach
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 158


« Reply #354 on: December 15, 2013, 08:46:37 pm »

Lako. Ja sam sve informacije vezane za Partner dobio od tebe (Proko) i Dzumbe. Sad informacije pamtim, ali sam izvore pobrkao; valjda se mnogo cesce raspravljam sa tobom nego sa Djumbom. Izvini stari, nije bilo zlonamerno.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #355 on: December 15, 2013, 08:50:55 pm »

Ја сам то само мало шаљиво поставио питање. Вероватно смо се и срели на изложби. У сваком случају хвала на потврди извора. Важно је да су људи добили тачну информацију.
Logged
proka89
mornar
*
Offline Offline

Posts: 42



« Reply #356 on: December 15, 2013, 09:37:13 pm »

Lako. Ja sam sve informacije vezane za Partner dobio od tebe (Proko) i Dzumbe. Sad informacije pamtim, ali sam izvore pobrkao; valjda se mnogo cesce raspravljam sa tobom nego sa Djumbom. Izvini stari, nije bilo zlonamerno.

Ma nema nikakvih problema, vrlo je moguce da sam ja negde u mojim postovima i citrao Dzumbu, i to upravo post sa Palube. Negde mi se vrti u glavi da sam bas citirao ceo taj post (naravno bez namere da prisvojim zasluge za informaciju  Grin), a mozda je bio i neko drugi. Ali ko ce sad naci kako je vest stigla na Mycity, kad ima oko 250 strana o Lazaru.

Sto kaze Dzumba bitno je da informacije nekako doguraju do nas znatizeljnih.
Logged
Honkytonky
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 491



« Reply #357 on: December 15, 2013, 10:37:20 pm »

Samo modificiraš jedan dio i tu postavljaš kupolu za top 105 mm i top 105 mm na to. To je cijeli posao.

Eh...kad bi sve bilo tako ...romanticno. Daleko je od toga da je tako lako.
Ne zaboravi da radiš to za zemlje druge klase ( Afrika , Azija i slicno ) i da njima ne triba to da dok vozi da pogađa precizno metu nego samo da može i sa mista pogodit nešto i to je zadovoljavajuce a to ti odma smanjuje problematiku svega oko ovoga ( ugradnje i monitranja kupole sa topom od 105 mm ).
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #358 on: December 15, 2013, 11:11:12 pm »


Prilagoditi vozilo za ugradnju topa, napraviti kupolu sa topom, staviti adekvatan SUV, i sve to skembati da dobro radi - velika je za**bancija! Čest je problem npr. napraviti kupolu za top 105mm, u kojoj se neće posada podaviti od barutnih gasova. Izgleda prosto, a u stvari nije. A kao u pitanju je "obična ventilacija".
Logged
Honkytonky
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 491



« Reply #359 on: December 15, 2013, 11:29:05 pm »


Prilagoditi vozilo za ugradnju topa, napraviti kupolu sa topom, staviti adekvatan SUV, i sve to skembati da dobro radi - velika je za**bancija! Čest je problem npr. napraviti kupolu za top 105mm, u kojoj se neće posada podaviti od barutnih gasova. Izgleda prosto, a u stvari nije. A kao u pitanju je "obična ventilacija".
Znam al sve su to tehnicka riješenja koja vec postoje i nisu neki problem ono. Problem bi ti bio da moraš zadovoljit klijenta koji traži da to i dok vozi pogađa metu ( npr to Patrija može ono jel ). Ovdje za ovu ekipu koja bi ovako šta uzimala bitna je samo cijena i da to puca. Znam da to nije ono neš ti al nije ni tako komplicirano kad se ne traže neki zahtjevi tipa da mora imat racunalo digitalno , pucanje u letu ( u pokretu ) i da pogađa metu itd itd itd. Samo da puca i da je oklopljeno i to je dovoljno za kupce koji bi to uzimali kad bi kupovali. To normalno ne poskupljuje proizvod a daje kupcu ono šta hoce. Recimo ovo dole na slici samo oklopljeno.



* 600px-Panhard_AML-90_img_2308.jpg (69.42 KB, 600x600 - viewed 99 times.)
Logged
Pages:  1 ... 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 [24] 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 ... 49   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.041 seconds with 23 queries.