PALUBA
March 28, 2024, 11:27:30 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... 49   Go Down
  Print  
Author Topic: Višenamensko oklopno vozilo "Lazar", Srbija  (Read 310239 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #75 on: September 22, 2009, 07:24:39 pm »

Quote
Teško da hoćeš, VS nema još Lazara u njenom sastavu.

Ne znam koji bi ludaci davali novce za tu konzervu koja je predstavljena kao kec u rukavu naše "odbarmbene" industrije....
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #76 on: September 22, 2009, 08:05:47 pm »

Lazar.. sve ok...
Samo ima neko informacije, koliko je stvarno to MRAP vozilo? Ne po pisanjima, nego po testu, kako preživi minu od 6kg?

LPB
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #77 on: September 22, 2009, 08:40:44 pm »

Прво се извињавам, грешком сам послао празан пост. Нека модератор то обрише.

Трпе, Вероватно је рампа елегантније решење, али и "кварљивије", посебно у екстремнијим условима. Што једноставније то боље. Тешко је обезбедити да се у тако високо возило елегантно улази и излази. Не може јаре и паре. Као што сам рекао, генерално концепт није лош, али тестирање по методу ТОЦ-а и трупно опитовање једино признајем као валидно. Ако то нема, све остало је прича.
Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #78 on: September 23, 2009, 03:14:40 pm »

... ljudi, cim smo mi u 5-6 strana na forumu dosli do slicnih i istih zakljucaka u vezi iste teme, mislim da tu vise nema sta bitnije da se kaze ... ovo novorodjence je izgleda mrtvorodjence, koje samo ceka da bude pokopano ... mi izgleda pokusavamo da nadmudrimo Vojske koja imaju decenije ratnog iskustva u ratovanjima gradskog i gerilskog tipa, gde bi se ova vozila uglavnom i koristila u realnim uslovima ... sa nasim kapacitetima, sto organizacionim, sto proizvodnim, tehnoloskim, i naravno - finansijskim , mislimda je to samo gubljenje vremana i mrtva trka ... umesto da od njih kupimo vec razvijeni koncept, dokazan na terenu, koji je prelezao sve "decije bolesti", mi se cimamo sa razvojem novih platformi ... cemu? ... niti ce nam trebati,niti ,imamo mogucnosti za tako nesto kao drzava i Vojska ... a kad budemo isli da se bijemo za njih, sami ce nam dati ... tako da, ako smo nesto i 'teli, evo mog predloga ...

http://www.militaryfactory.com/armor/detail.asp?armor_id=57

Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #79 on: September 23, 2009, 03:20:36 pm »

Mislim da se ovo vozilo i ne razmatra za upotrebu u našoj vojsci, kada su počeli razvoj imali su na umu izvoz u Irak pre svega, ali i druge zemlje sa sličnim problemima. Za naše potrebe će verovatno da se ide na neku drugu varijantu, tipa btr-90, boxer, patria i slično...
Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #80 on: September 23, 2009, 03:22:54 pm »

... ma sve je to OK, ali ta prica sama po sebi je kontrdiktorna , i sluzi za "Export - Import" varijante, ako me razumes .... 
... evo necega na sta se Ameri pale ... da li s'razlogom ili ne, procenite sami ...

http://www.militaryfactory.com/armor/detail.asp?armor_id=10
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #81 on: September 23, 2009, 03:23:55 pm »

MRAP je nova kategorija vozila , do skoro razvijali su ih samo juznoafrikanci.
Sada kada su se ameri zaglavili u Avfanistanu i Iraku naglo im je porasla popularnost.
Licno mislim da su prilicno precenjeni kao poseban tip vozila , jer ostalim armijama uglavnom i ne trebaju. To su vozila za patroliranje negde gde postoji veca opasnost da nagazis na minu nego da te zvekne RPG.
Mislim da je u nasim bivsim ratovima , borbena vozila mnogo cesce nastradavali od raznih protivoklopnih raketa i granata , nego od mina , a MRAP vozila po definiciji imaju veliku siluetu i mnogo su laksa meta nego standardna BVP i BOV ili OT.
Ne znam , to je moje misljenje ne mora da znaci da je tacno.
Mislim da bi vojsci Srbije eventualno trebalo oko tridesetak MRAP vozila ( mozda vise zandarmeriji nego armiji ) za patroliranje u KBZ i nista vise.
Cuju se pricanja da ce nasi vojni policajci koristiti MRAP vozila nacionalne garde Vermont-a kada u januaru odu u Avganistan , pa ako bude preneto kakvo iskustvo ili fotografija odatle , prenecu ovde.
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #82 on: September 23, 2009, 03:37:24 pm »

Slažem se sa trpetom da je u našim balkanskim uslovima više postojala potreba zaštite od RRB nego od mina, pa zato i mislim da je logičnije da će se ići na kupovinu vozila niže siluete i bolje čeone i bočne bezbednosti od napada raketnim bacačem. Mada u budućnosti se može desiti da eventualne terorističke ili gerilske grupe počnu da primenjuju iskustva iračkih i avganistanskih gerilaca u korišćenju eksplozivnih sredstava usmerenog dejstva, naročito ako se pojave grupe koje su logistički povezane sa al kaidom, pa nije loše imati i Lazara kao opciju.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #83 on: September 23, 2009, 08:03:30 pm »

Po mome skromnom mišlenju MRAP vozila više su zamjena za oklopne humvee nego zamena za vozila tipa Patrija, BOV... tako da porediti ta dva tipa vozila baš i nije na mestu.

LPB
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #84 on: September 23, 2009, 09:44:42 pm »

Не знам да ли сам писао овде или на неком другом форуму, али није згорега да поновим.
Током сукоба на Косову су била 3 случаја да је возило пуно полицајаца/војника налетело на ПТ мину, при чему је погинуло колико се сећам од 5 до 8 људи.
И данас имате на југу Србије нестабилну ситуацију, а колико јуче су нашли скривено оружје, укљ. и ПТ мине.
Мислим да је за овакве потребе Лазар потребан и код нас.
Logged
krcedinac
mornar
*
Offline Offline

Posts: 20



« Reply #85 on: September 23, 2009, 11:16:35 pm »

Ja se u potpunosti slazem sa Vatharom Lazar bi zastitio vecinu vojnih jedinice koje ga budu koristile
Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #86 on: September 24, 2009, 02:23:40 am »

... ljudi, da se ne lazemo ... 2002/03 "puch" sa 4 lica, u KZB-u, naisao je na minu, koja je samo bila deo zasede ... po aktiviranju iste, vozilo je pogodjeno sa bacacem,tj. "zoljom" ... i dan danas stoji prednji blatobran od PUCH-a na drvetu, medju granama, na oko 20m visine zaglavljeno u krosnji, kao podsetnik ... zato, nema tog vozila koje moze da izdrzi pogodak RPG, "zolje", "ose", ili ne daj Boze "bumbara" u kontrolisanim uslovima kakva je zaseda ... sve sto se u takvim situacijama ocekuje od vozila ocekuje jeste da ostane operativno i da na bilo koji nacin izvuce ljudstvo na sigurno, ili na poziciju sa koje je moguce dejstvovati i braniti se ... mislim da sa "Lazarom" slucaj nije takav ...
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #87 on: September 24, 2009, 03:53:41 pm »

Malo preterujete u negativnim komentarima Lazara.

Kada se prica o ovim vozilima treba imati na umu da se ona prave za sukobe niskog inteziteta i asimetricnih snaga zarecenih strana.

Glavna namena ovakvih vozila ja za izvdjanje i pratnju konvoja i u specijalnim jedinicama.

Ni ostala vozila u klasni nisu nista bolja a ovo je samo funkcionalni model znaci nije ni prototip.

Mislim da je glavna zamerka Lazaru to sto u ovoj konfiguraciji nema sanse da mozes lako da ubacis nekoga je ranje ili da ga uneses sa nosilima jer smeta ovaj red sa sedistima naravno i ulazna ramapa bi mnogo pomogla mislim da ova vrata nisu resenje kao i trenutno resenje ulaznih stepenika.
Rampa bi dosta toga resila.

Mislim da ce do seriske proizvodnje Lazar dosta uznapredovati naravno ako uspeju da zakljuce posao sa Iracanima jer od nase vojse nema vajde jer prvo nema para a drugo nama ne treba velika kolicina ovih vozila 60-70 komada bi zadovoljilo i vojsku i zandarmeriju.
Ovako da se nadamo da ce Iracani da odrese kesu jer to bi bio jako dobar posao sa namensku industriju.

Inace da imamo para nasao bi Lazar mesta u Specijalnoj brigadi, jedinicama vojne policije, izvidjackim jedinicama itd.

Ko zna ako se vise angazujemo u ovim mirovnim misijama sigurno ce nam zatrebati vozilo kao sto je Lazar.

U svakom slucaju trebalobi kao kontratezi ovakvim vozilma da se uvedu i teski transproteri - (mi bi mogli da iskoristimo rashodovane sasije T-55 ili cak i ove T-72 koje su u rezervi radi olaksavanja logistike i odrzavanja)


Jugoimportova Prezentacija Lazara iz emisije dozvolite
Ima zanimljivih informacija o Lazaru.

I Deo

<iframe width="780" height="455" src="//www.youtube.com/embed/lKYxGFtf0uc?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

II Deo

<iframe width="780" height="455" src="//www.youtube.com/embed/bGsfXzgfI-w?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

Kombinacij vecine video materijala o lazaru

<iframe width="780" height="455" src="//www.youtube.com/embed/hsOcU8RUS80?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

« Last Edit: July 25, 2010, 01:21:10 pm by Broker, Reason: ubačeni youtube tagovi » Logged
krcedinac
mornar
*
Offline Offline

Posts: 20



« Reply #88 on: September 24, 2009, 06:36:21 pm »

A takodje sto se tice i cene jeftiniji je 2 puta nego neka druga vozila veoma slicna njemu.
« Last Edit: September 24, 2009, 07:06:02 pm by dexy, Reason: Pisanje velikim slovima / caps lock. » Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #89 on: September 24, 2009, 10:12:38 pm »

... kao prvo, ovo je upravo ono o cemu sam i pricao .... u klipovima se navode kao jedne od osnovnih karakteristika upravo oni TT podaci koji su od vitalnog znacaja za samo vozilo u zastitnom smislu, kao i oni koji su u funkciji "izvlacenja" vozila u ekstremnim situacijama ... centralna regulacija pritiska u pneumaticima, koja je naravno neophodna , i spada u standardne "pakete opreme" na ovakvim i slicnim tipovima vozila , zatim vitlo za samoizvlacenje, kao i mogucnost ugradnje dodatnog oklopa s'preda i sa strane ... osnovni razlozi ovakvog koncepta jesu uprave one stvari o kojima smo pisali u nekim ranijim postovima, a odnose se prvenstveno na konkretne rezultate ispitivanja u situacijama kje su navedene ... konkretno, nailazak vozila na minu, dejstvo iste na pod vozila, pogonske delove, motor, transmisiju, i najzad - ljudstvo ... a to je, slozicete se, kljucni faktor u samom koncipiranju i izradi vozila ... pored svega navedenog, nabrojane su i razne modifikacije, koje se u sustini svode na modifikovanje vec postojece platforme - sanitetska varijanta, u kojoj se modifikuje unutrasnjost, izbacuju sedista i prilagodjava kopnkretnim potrebama saniteta, kao i nadogradnja u smislu prilagodjavanja platforme u smislu sasije koja ce biti baza za montiranje najrazlicitijih tipova kupole ili artiljerijsko-raketnih sistema ... sve su ovo samo varijacije na datu temu, i sve su u praksi naravno izvedive ... tu dolazimo do kljucnog momenta, a to su finansije ... ko je, kada, u kojim uslovima, i na koji nacin , spreman da plati za izradu ovakvog vozila ?! ... razne spekulacije postoje, ali relana porteba, barem po meni, u VS ne postoji ... za ono sto nama treba, M-80 radi posao i vise nego dobro, i tu nema neke posebne price ... u taktickom smislu, mislim da tu nebi trebalo da bude vecih problema, jer je, koliko sam mogao da primetim, iskrcavanje, kao i ukrcavanje, veoma slicno, ako ne i isto ... tu mi je za oko zapalo da kod ukrcavanja u vozilo koje je u pokretu, zbog visine, dolazi do "koraka viska" kod svakog vojnika iz iskrcnog dela, tako da u tom smislu, to je samo jedna od stvari koja se definitivno moze podvesti pod termmin "decije bolesti" ... ne znam kako je kod iskrcavanja, i pretpostavljam da je mnogo lakse, ali 5 "koraka viska" u realnim uslovima pri svakom ukrcavanju su nesto sto je u modernim, da ne kazem realnim uslovima eksploatacije vozila nedopustivo! ... sto se cene tice, zaista je ne znam, ali bih zaista voleo da znam o kojoj je cifri konkretno rec, kao i o ceni kostanja slicnih vozila, da bi se, eventualno , mogli odrediti parametri isplativosti, u smislu ulozeno - dobijeno ( citaj kao "koliko para - toliko muzike") ... nazalost, opet kazem NAZALOST, mislim da je upravo o tome ovde i rec, i da je ovo samo "maksimum u konkretnim uslovima", sto tehnickim, sto tehnoloskim, i naravno - finansijskim ... pitanje je samo kako bi "Lazar" izgledao da je projekat imao 5 ili 10 puta veca finansijska sredstva i kapacitete na raspolaganju,  kao i ko bi sve eventualno bio zainteresovan za tako nesto ... ako ovo vozilo i nije radjeno za nas vec za izvoz, da li su Iracani zaista zainteresovani za ovako nesto, pored "Patrije", koja je po pitanju zastite za klasu iznad, pored "Hummer"-a koji se moze modifikovati do besvesti u multipraktik smislu, a koji je za klasu ispod ... opet kazem , ovi tipovi vozila mozda i nisu za uporedjivanje u nekom drugom smislu, ali u krajnjoj liniji, finansijska konstrukcija stavlja tacku na samo vozilo, kao i na koncept uopste, tako da mislim da je to nesto od cega treba poceti, cemu treba u celom procesu teziti, i s;cim treba zatvoriti ceo koncept kao celinu ... bez toga , ccela ova prica je samo idealizovana prica napretka , koja svoje korene temelji u imaginarnim postulatima , tipa "sta bi bilo kad bi bilo" ... zato, po meni licno, mnogo pluseva, ali i jos vise minuseva ... sta ce biti na kraju, videcemo ...
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... 49   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.