PALUBA
March 28, 2024, 09:50:55 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 ... 49   Go Down
  Print  
Author Topic: Višenamensko oklopno vozilo "Lazar", Srbija  (Read 310323 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
KASTA
mornar
*
Offline Offline

Posts: 1


« Reply #165 on: June 09, 2010, 10:34:27 pm »

Vozilo je preusko i previsoko. Pogotovo je vidljivo da je preusko kad vojnici ulaze i izlaze. Moje mišljenje zasnovano na intuiciji je da treba da bude makar metar šire i pola metra niže
Logged
Pera
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 930



« Reply #166 on: June 10, 2010, 03:11:35 am »

@Kasta

stvari stoje kakve već jesu. Slažem se sa tobom da je vozilo nezgrapno, ali moraš da imaš u vidu da je Lazar oklopni kamion, a ne namenski pravljen oklopni transporter. Mehanika i postroj je već od postojećeg kamiona FAP 2832 (ako se ne varam) i to ima svoj razlog. Ako uzmeš u vidu da je daleko jeftinije vozilo za proizvodnju i prikladnije/jeftinije koristiti tipizirane delove koji već postoje. O servisiranju i obuci servisera ne treba govoriti.
Predlog o proširenju vozila je besmislen. Vozilo ima već oko 2.4-2.5m što je neki standard, zbog mogućnosti kretanja vozila po regularnim putevima. Ako dodaš još jedan metar, dobićeš vozilo samo za kretanje po bespuću. Takav luksuz mogu sebi da priušte samo Rusi. Sa visinom vozila šta je tu je, problem konstrukcije (ipak je to kamion) sa šasijom postavljenom visoko. Namenski pravljeni oklopni transporteri imaju samonoseću karoseriju-oklop i drugačije konfigurisan pogon i vešanje, pa zato ukradu nekoliko stotina milimetara od visine.

Ipak je 'Laza' prikladan nameni kao prelazno rešenje, naročito zbog odnosa cena/kvalitet i jednostavnijeg održavanja. Možda u budućnosi smislimo nešto novije i bolje.
Logged
Patriot
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 590


WWW
« Reply #167 on: June 23, 2010, 07:23:46 pm »

Evo malo teoretiziranja, koga zanima i ko ima volje ...
http://www.csbaonline.org/4Publications/PubLibrary/R.20071017.Of_IEDs_and_MRAPs/R.20071017.Of_IEDs_and_MRAPs.pdf

PS: i jedan oklopni kamiončić, kao zamisao ...


* tmv-largepicture-02.jpg (137.76 KB, 686x515 - viewed 313 times.)

* tmv-largepicture-04.jpg (105.18 KB, 686x515 - viewed 286 times.)
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #168 on: June 24, 2010, 04:13:53 pm »

Visina je uslovljena zastitom od mina i IED.

Ljudi Lazar izgleda dosta agresivno ali to je samo fabricki oklopnljeni kamion (uz to radni prototip).

Svrha mu je da prevozi ljude od tacke A do tacke B uz zastitu od zasede i eksplozivnih naprava ispod puta ili sa stane.

Takvo vozilo nije nesto narocito potrebno VS vise je priemreno Zandarmeriji i policij. VS kao sto smo to vec vise puta rekli moze da uzme odredjenu manju kolicinu za KZB i to je to.
Eventualno za mirovne misije.

Lazar sigurno nije zamena za OT tj BVP M-80 ili Patriju itd.
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #169 on: June 24, 2010, 07:22:54 pm »

@pvanja

Lepo si se dotakao teme...što se visine tiče, verovatno može da zaštiti ljude od mine na/pod zemljom, ali me zanima koliko je otporan sa strane na IED?
Logged
Patriot
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 590


WWW
« Reply #170 on: June 24, 2010, 07:37:06 pm »

...ali me zanima koliko je otporan sa strane na IED?
Ako mu se doda ovo, za početak sasvim dovioljno ...


* ied5_resize.jpg (146.76 KB, 773x588 - viewed 306 times.)

* ied8_resize.jpg (194.79 KB, 1128x749 - viewed 285 times.)

* ied2_resize.jpg (174.72 KB, 991x749 - viewed 286 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #171 on: June 24, 2010, 08:38:01 pm »

У "Арсеналу", прилогу последњег броја "Одбране", објављен је један подужи чланак (15 страница), заправо студија "Вишенаменска оклопна возила точкаши 4Х4 - Варијације на исту тему", аутора, генерала у пензији Милосава Ђорђевића и Анастаса Палигорића. Доста исцрпно је обрађена ситуација по питању ових возила. Коришћен је и текст чији је линк поставио "Патриот".

У издвојеном тексту ("оквиру") дат је приказ критика који прати увођење возила класе MRAP у америчку војску. На првом месту је висока цена комплетног пројекта (17,6 милијарди долара), затим логистичке тешкоће због повећане потрошње горива и отежаног одржавања (због различитих техничких решења различитих возила), и немогућност успостављања доброг контакта са локалним становништвом (робустан изглед застрашује становнике). Такође каже седа употреба ове класе возила не обезбеђује заштиту од дејства пројектила типа EFP (специјални противоклопни пројектили са експлозивним пуњењем за обликовање пробојног диска) на оклоп возил. Затим, већа маса и габарити возил смањили су њихову покретљивост у урабим условима,а била је доведена у питање и њихова употреба на регионалним путевима (због мале носивости више од 70% мостова). Такође, повећана маса смањила је могућност транспорта ових возила авионима Ц-130, па су морали да се ангажују скупи авиони веће носивости (наводи се да је транспорт три MRAP једним авионом Ц-12 плаћен чак 750.000 долара), па чак и ангажују страни авиони (изнајмљени украјински Ан-124). Просечна цена израде MRAP у 2007.години је била око 500.000 долара (за планираних 10000 возила).
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #172 on: June 24, 2010, 09:12:17 pm »

@Patriot

Ne verujem da bi ga ova mreža nešto naročito spasla od IED. Da je u pitanju kumulativno punjenje, onda OK, ali se za improvizovane bombe uglavnom koriste klasični HE artiljerijski projektili. Udarni talas tu pravi pakao, a ne sami geleri/kumulativni mlaz.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #173 on: June 25, 2010, 03:36:19 pm »

IED - promenljiva kategorija tako da je tesko govoriti koje vozilo ima kakvu zastitu od IED.

Takodje i taktika postavljanja varira sa snagom i vrstom eksploziva  - od cistog eksploziva do art granata, pt minta itd.

MRAP vozila u Iraku su odgovor na trenutne potrebe americke vojske . Cela klasa je nastala na komponentama sa police tj na gotovim komponentama koje se mogu naci i njihovim spajanjem su nastajala takva vozila.

Sasija od ovog vozila (ojacana po potrebi), motr i menjac od ovog, dodatni oklop od ovog itd, oruzana stanica sa nekog treceg i tako.

Na srecu amerikanaca u Iraku se jako malo koristi "probojni disk". Ovo ipak trazi odredjeni stepen znanja i obuke kako u izradi tako i u primeni.

Mnogo je lakse zakopati grantau od 122 - 152 mm pored puta i u nju ugurati vec pripremljni elektricni detonator povezan sa mobilnim ili zicom.
Logged
Patriot
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 590


WWW
« Reply #174 on: June 25, 2010, 03:58:42 pm »

Ne nzam zašto, ali imam dojam da je moj upitnik s tema vježbe Diplomac nekako nestao, pa ga ponavljam na ovom mjestu, valjda neć ekoga naljutiti. Naime, ove dvije šasije - posebice jedna - govori o varijanti Lazara, ili nečeg sličnog ...

« Last Edit: June 26, 2010, 12:11:38 am by Broker, Reason: slika uklonjena - težina slike nije usklađena » Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #175 on: June 25, 2010, 04:09:37 pm »

Ja sam obrisao upitnik na temi o vežbi "Diplomac", mislio sam da si pogrešio pošto nisi napisao ništa osim znaka pitanja, a samog pitanja nije bilo. Sada shvatam šta si hteo da pitaš, mislim da ćeš odgovor naći u temi "Nove" Yugoimportove samohodne haubice.

Logged
Patriot
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 590


WWW
« Reply #176 on: June 25, 2010, 05:19:28 pm »

Ja sam obrisao upitnik na temi o vežbi "Diplomac", mislio sam da si pogrešio pošto nisi napisao ništa osim znaka pitanja, a samog pitanja nije bilo. Sada shvatam šta si hteo da pitaš, mislim da ćeš odgovor naći u temi "Nove" Yugoimportove samohodne haubice.


Blagodarim ...
Logged
stegonosa
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 68


« Reply #177 on: June 25, 2010, 08:59:24 pm »

Levo je nova oklopljena Nora, z akoju se prica da se kao takva radi za Mjanmar, a desno samohodna haubica 122mm Soko.

http://www.janes.com/events/exhibitions/eurosatory2010/sections/daily/day5/alas-gets-set-for-full-te.shtml
Quote
Also on the Yugoimport SDPR stand is a presentation of the 155mm M03 (Nora K-I), the third generation of Nora self-propelled artillery, with full armour protection and a 36-round auto-load capability. Although the system is being shown internationally for the first time here at Eurosatory, it has already been placed into production for Myanmar.

Na vezbi Diplomac je bio i Lazar.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #178 on: October 01, 2010, 04:56:26 pm »

Na vezbi Diplomac je bio i Lazar.



25.06.2010
Vežba kadeta Vojne akademije "Diplomac 2010"

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



Izvor: MORS



* _MG_3127.jpg (216.25 KB, 800x533 - viewed 323 times.)

* _MG_3100.jpg (268.91 KB, 800x533 - viewed 248 times.)
« Last Edit: December 29, 2010, 07:30:06 am by trpe grozni » Logged
bmt70
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 296



« Reply #179 on: December 20, 2010, 12:39:55 pm »

Po meni bi trebao biti u konfiguraciji 4x4.Ako je ovaj "oklopni kamion" napravljen za prijevoz trupa na bojiste i sa bojista, za osiguranje transporta, danas se vecina tih stvari radi "on-road" a ne "off-road".Ukratko , kamion ili transporter predvidjen za to, treba biti mobilan, i u gradskim uvjetima, sto za konfiguraciju 8x8 se ne bi moglo reci da moze tako lako manevrirati u Irackim ucjetima kao konfiguracija 4x4.Unutasnjost ovog "oklopnog kamiona" za ono za sto je predvidjena je vise nego uzasna, ne shacam ljude koji su ga radili kako su mogli,napraviti unutrasnjost "oklopnog transportera"kao sto je npr.bvp m-80, na oklopnom kamion.
Ako je zaista ovaj produkt napravljen za transport,i osiguranje, unutrasnjost treba da bude komforna sa dosta prostora da se moze ukrcati i municija za potporu snagama.Ova sdasnja unutrasnjost je napravljena za napadna dejstva, za sto ovo vozilo definitivno nije napravljeno!

Evo jedan umjetnicki prikaz moje malenkosti  !


* LAZAR.jpg (74.98 KB, 602x248 - viewed 185 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 ... 49   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.