PALUBA
April 20, 2024, 12:23:21 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Predsednički dekret o granicama u Jonskom moru  (Read 3388 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« on: December 28, 2020, 11:44:38 am »

Predsednički dekret o granicama u Jonskom moru stupio na snagu
Tanjug 28.12.2020.

Danas je, nakon objavljivanja u Službenom glasniku Grčke, stupio na snagu predsednički dekret o zatvaranju zaliva u Jonskom moru i uspostavljanju pograničnih linija duž obale i ostrva u Jonskom moru do Rta Tainaro na Peloponezu, saopšteno je iz grčkog ministarstva spoljnih poslova.

Predsednički dekret je izdat nakon usvajanja zakona kojim je ratifikovana Konvencija o zakonima na morima Ujedinjenih nacija iz 1982. i neophodna je mera kako bi se proširile teritorijalne vode u gore pomenutim delovima Grčke. Grčka je potpuno posvećena međunarodnim pravnim aktima, uključujući i Konvenciju o zakonima na morima i deluje u skladu sa međunarodnim pravnim normama, navodi se u zvaničnom saopštenju.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1 on: January 01, 2021, 03:41:01 pm »



Grčka se proširila u Jonsko more


Grčka je ozvaničila odluku o proširenju Jonskog mora na 12 kilometara, potvrdio je tamošnji ministra spoljnih poslova posle razgovora sa albanskim kolegom.

Posle izjave albanskog premijera Edija Rame koji je priznao kao neotuđivo pravo Grčke proširenje teritorijalnih voda za 12 milja u Jonskom moru, iako su se dve države složile su se da će pitanje razgraničenja područja Jonskog mora uputiti Međunarodnom sudu u Hagu, ukoliko se u njihovim raspravama ne nađe zajednički jezik, prenosi albanski medij news24.


izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #2 on: January 09, 2021, 07:06:58 pm »

Nacrt zakona podnet na parlametnu na usvajanje, postignut dogovor
Tanjug 09. 01. 2021.

GRČKA vlada uputila je parlamentu na usvajanje nacrt zakona o proširenju zapadnih granica svojih teritorijalnih voda u Jonskom moru sa šest na 12 nautičkih milja, a posle dogovora sa susedima Italijom i Albanijom.

Proširenje zapadnih pomorskih granica ne utiče na vode u Egejskom moru, južno i istočno od obale Grčke gde je ona u sporu sa Turskom. Ankara je nedavno upozorila da bi takav potez Atine istočno od Grčke smatrala objavom rata, navodi Rojters.

Grčka i Italija već su potpisale sporazum o pomorskim granicama kojim se uspostavlja ekskluzivna ekonomska zona u Jonskom moru, dok su Atina i Tirana dogovorile sve detalje svoje pomorskog razgraničenja i obatile se tim povodom Međunarodnom sudu pravde.

"Ovaj nacrt zakona potvrđuje strategiju Grčke da postigne sporazume sa susednim zemljama, uvek na osnovu međunarodnog prava i promovisanja bezbednosti i prosperiteta u regionu", rekao je šef diplomatije Nikos Dendijas. On je naglasio da je ovo istorijski trenutak za Grčku.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #3 on: January 21, 2021, 08:23:27 am »



Grčka u ekspanziji: Širi pojas svojih teritorijalnih voda u Jonskom moru


Ministar spoljnih poslova Grčke Nikos Dendijas istakao je danas značaj činjenice da je grčki Parlament prihvatio predlog zakon o proširenju teritorijalnih voda Grčke u Jonskom moru za 12 nautičkih milja.

“Ovo je istorijski trenutak za našu zemlju. Nakon što je značajnom većinom usvojen predlog zakona o proširenju teritorijalnih voda Grčke u Jonskom moru za 12 nautičkih milja, Grčka je u ekspanziji. Nacrt zakona je u skladu sa međunarodnim pravnim normama o morima i predstavlja deo evropskih pravnih tekovina”, objavio je Dendijas na svom Tviter nalogu, objavila je grčka agencija ANA, prenosi Tanjug.

​Proširenje teritorijalnih voda Grčke u Jonskom moru bilo je pod znakom pitanja, pošto je ta zemlja, zajedno sa Albanijom, sa kojom, uz Italiju, deli to more, odlučila da o tom pitanju presudi Međunarodni sud u Hagu.

Međutim, albanski premijer Edi Rama potom je izjavio da je to „neotuđivo pravo Grčke“.

izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #4 on: January 21, 2021, 10:06:45 am »

Grčka se dogovorila sa Albanijom; a šta kaže Turska?
IZVOR: DW SREDA, 20.01.2021.

Grčka želi da proširi svoje teritorijalne vode u Jonskom moru sa šest, na 12 morskih milja. Tome je prethodio privremeni dogovor sa Albanijom.

Cilj Atine je da isto to uradi i u Egejskom moru. Šta na to kaže Turska?

Ove srede (20.1.) parlament u Atini trebalo bi da donese odluku o proširenju teritorijalnih voda za 12 morskih milja na zapadu zemlje. Reč je o delu Jonskog mora između zapadne Grčke i Italije. Očekuje se da će poslanici podržati taj predlog, piše Dojče vele.

Grčki ministar spoljnih poslova Nikos Dendijas izjavio je da je neotuđivo pravo Grčke da proširi svoje teritorijalne vode i da joj za to nisu potrebni pregovori s drugim zemljama. Ministar je rekao da bi teritorijalne vode najradije proširio za 12 morskih milja i u Egejskom moru – ali u tom slučaju susedna Turska preti ratom. Grčki ministar unutrašnjih poslova Jorgos Gerapetritis najavljuje međutim da će se to ipak dogoditi – „kada dođe pravi trenutak“. Činjenica da Grci svoje teritorijalne vode na zapadu proširuju upravo sada, pet dana pre ponovnog pokretanja razgovora s Turskom, mogla bi da se shvati kao poruka upućena Ankari.

Prema Konvenciji UN o pravu mora iz 1982. godine, načelno svaka država može svoje teritorijalne vode da proširi na maksimalno 12 morskih milja. Tu je i Isključivi ekonomski pojas koji sme da se prostire na najviše 200 morskih milja od polaznih crta od kojih se meri širina teritorijalnog mora. Važan izuzetak: kada se područja dvaju ili više država preklapaju ili kod nerešenih graničnih pitanja, zemlje moraju bilateralno da se dogovore. Zadnja instanca u rešavanju sporova je sud Ujedinjenih nacija. To načelo se na prvi pogled čini jasnim, ali njegova primena u Egejskom moru nije jednostavna.

Situaciju dodatno otežava i to što Turska nije priznala Konvenciju UN, te odbacuje vladajuće pravno mišljenje prema kojem ta Konvencija odražava pravila važećeg međunarodnog, običajnog prava, pa je zato obvezujuća i za države koje je nisu potpisale. Zato Grčka – za početak – svoje teritorijalne vode proširuje na zapadu zemlje, u Jonskom moru.

Spor sa Albanijom uskoro pred rešenjem?

Taj korak ne bi bio moguć da Grčka i Albanija nisu pred eventualnim rešenjem njihovih sporova. Ali ni tu stanje nije jednostavno. U svakom slučaju, ministar Dendijas je tokom posete Tirani u novembru prošle godine po prvi put izjavio da su te dve susedne zemlje spremne da pred Međunarodnim sudom reše sporna pitanja o morskoj granici. Početkom ove godine, albanski premijer Edi Rama boravio je u kratkoj poseti Atini. Inače, Atina i Tirana su još 2009. godine potpisale sporazum o određivanju Isključivog ekonomskog pojasa, ali do njegove primene nikada nije došlo.

Zašto? „Grčko-albanski sporazum orijentisao se prema Konvenciji UN o pravu mora i s međunarodno-pravne tačke gledišta bio je valjan“, kaže za DW Aristotelis Cijampiris, profesor međunarodnih odnosa na Univerzitetu u Pireju. Međutim, kako objašnjava grčki profesor, taj dogovor je naišao na otpor u Tirani. Oštro ga je kritikovao upravo Edi Rama, koji je tada bio lider opozicije. Malo kasnije je albanski Vrhovni sud stavio taj sporazum van snage.

Sada je pogled uperen u budućnost. Prema pisanju medija, grčka diplomatija pokušava da utiče na albanskog predsednika Iljira Metu, koji je skeptičan prema tom dogovoru. Ne preostaje mnogo vremena, upozorava Angelos Sirigos, profesor političkih nauka i poslanik konzervativne Nove demokratije. „U aprilu se u Albaniji održavaju parlamentarni izbori, do tada naš zajednički zahtev mora da bude spreman za izlazak pred Međunarodni sud“, napisao je Sirigos u autorskom tekstu za atinski list „Katimerini“.

Ali politički analitičar Cijampiras ne deli to mišljenje i kaže: „Teško je reći da li će se do do parlamentarnih izbora u Albaniji stvari iskristalisati, ali ja ionako ne verujem da takve teme odlučuju izbore.“

Generalna proba za kompromis sa Turskom

U načelu, po tom pitanju postoji samo mali broj spornih stvari između Grčke i Albanije. Problematična bi mogla da bude samo mala grupa ostrva severno od Krfa. Reč je o 11 manjih ostrva i hridi, koje su proteklih godina počele da privlače jedriličare u Jonskom moru. U leto 2015. tamo je odmor proveo i bivši grčki premijer Aleksis Cipras. U grčko-albanskom sporazumu iz 2009. je status te grupe ostrva, prema istraživanju atinskog nedeljnika „Proto tema“, rešen više u korist Grčke. Trebalo bi pričekati da li će to biti problem za albansku stranu i da li će ona zatražiti promene.

U svakom slučaju, važno je doći do rezultata i to ne zveckanjem oružja, nego obavezujućom sudskom odlukom, kaže Cijampiris. On veruje da bi se time olakšalo i postizanje budućeg kompromisnog rešenja sa Turskom. Naravno, Grci se nadaju da će odluka ići u njihovu korist – kako u Jonskom, tako i u Egejskom moru. Ali to nije sigurno.

Cijampiris kao primer navodi dogovor sa Makedonijom u sporu oko imena: "Neki političar iz vlade može s tim sporazumom da bude saglasan, a i ne mora. Ali on bar zna šta se u tom sporazumu nalazi jer je učestvovao u pregovorima. Kod odluke Međunarodnog suda je drugačije. Tamo odluku prepuštaš drugima".

Izvor: www.b92.net
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #5 on: January 22, 2021, 08:28:15 pm »

петак, 22.01.2021.
Јасна Петровић-Стојановић

Грчка увећала своју територију

Усвојен закон о проширењу граница у Јонском мору са шест на 12 наутичких миља. Атина тврди да не повећава своју морску територију на рачун других држава

Атина – Грчка је своје територијалне воде у Јонском мору проширила са шест на 12 наутичких миља чиме је први пут после 1947. када јој је припала група острва Додекаденис увећала своју националну суверену територију за 10 посто. Усвајање закона у парламенту је историјски корак и према речима грчког премијера јасан сигнал да Грчка неће дозволити да је у коришћењу тог права било ко ограничава јер намерава да га примени и на Криту као и на другим територијама.

Киријакос Мицотакис је навео да Грчка не повећава територију на рачун других земаља већ на основу одредби међународног права које тек сада доследно примењује ширећи територијалне воде. За сада само у Јонском мору, на 12 наутичких миља. Према Конвенцији УН усвојеној још пре четири деценије свака земља има право на овакво проширење које обухвата и искључиви економски појас што је важно када је реч о искоришћавању природних ресурса. Проблеми настају уколико се подручја више земаља поклапају, ако постоје нерешена гранична питања око којих земље не могу да се билатерално договоре.

Управо зато, усвајање новог закона и ширења територијалних вода у Јонском мору било је предмет вишегодишњих преговара после којих је Грчка ово питање недавно потпуно регулисала са Италијом. Реч је о зони око западне Грчке и Италије. Када је реч о разграничењу са Албанијом, иако је споразум о коришћењу искључивог економског појаса потписан још 2009. али није примењиван, договорено је да коначно решење тамо где постоји још неспоразума донесе Међународни суд правде у Хагу. Наиме, постоје отпори, а проблем су десетак камених острваца северно од Крфа која су последњих година постала популарна међу љубитељима једриличарства. Питање би требало да буде решавано у априлу, али остаје неизвесно како ће развој унутрашњих догађаја у Албанији утицати на овај проблем. Еди Рама је приликом боравка у Атини нагласио да проширење на 12 наутичких миља у Јонском мору представља апсолутно право Грчке и подвукао да, тако, и Средоземно море треба да уједињује народе.

У источном Средоземљу Атина је ово питање већ успешно решила са Египтом, али камен спотицања и даље остаје Турска. Анкара никада није признала међународне одредбе те територијалне воде Грчке и даље рачуна на шест, уместо на 12 наутичких миља и Атини поручује да ће сваки покушај да их прошири сматрати отвореним позивом на рат.

Није случајно да грчка влада даје законску снагу проширењу своје територије на западу само неколико дана пред поновно покретање прелиминарних разговора са Турском управо на ову тему. Премијер Мицотакис наглашава да нико нема основе да Грчку лишава тог права и поручује да нова, агресивнија спољна политика подразумева и знатно јачање ресора одбране и одбрану суверених права. Ауторитет који Грчка има у ЕУ, чињеница да су линије разграничења са Турском на реци Марици и у Егејском мору у пракси и источне границе целог континента, како је казао Мицотакис, су и питање безбедности и сигурности у региону.

Када је реч о предстојећој већ 61 рунди разговора са Турском, (почевши од 2002. а прекинути 2016) Атина поручује да са оптимизмом и крајње уверено прилази новом сусрету, али да о националном суверенитету не може бити говора. Атина жели да питање демаркације у Егеју и источном Средоземљу буде што пре решено и спремна је да сва спорна питања са Турском буду предата на решавање Међународном суду.

У овом тренутку Грчкој са острвима припада 21 одсто Егејског мора, а ако би се њен суверенитет према међународном праву проширио на 12 наутичких миља, то би значило да може да претендује на 71 проценат Егеја. С обзиром на то да се у зони Егеја и источног Средоземља налазе велика још до краја неиспитана налазишта гаса и нафте, јасно је зашто Турска одбија демаркацију и тврди да и она има подједнака права на природне ресурсе. Такође сматра да је давно оштећена споразумом према коме су острва у југоисточном Егеју припала Грчкој. Ипак, под притиском ЕУ и претње санкцијама због једностраних потеза и напетости коју изазива у региону шаљући истраживачке бродове у спорну морску зону, овог пута пристаје на разговор од кога, бар према писању овдашњих медија, у Атини нико много не очекује.

Izvor: www.politika.rs
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.025 seconds with 22 queries.