PALUBA
April 27, 2024, 01:22:08 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16   Go Down
  Print  
Author Topic: Protivvazduhoplovni raketni sistemi iz porodice "Buk", razvoj i unapređenja  (Read 57706 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #195 on: June 23, 2023, 05:23:22 pm »

Quote
Kompleks se odlikuje karakterističnim odlikama ruske škole dizajna: moćnim radarima optimizovanim za rad u svojoj zoni odgovornosti, velikim opterećenjem municije relativno jeftinih protivavionskih vođenih raketa i kratkim vremenom razmeštanja iz marševskog u borbeni poredak.

Не знам шта им ово значи. Да ли то има неких радара који раде у туђој зони одговорности? Или је можда у питању неадекватан превод?
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 687



« Reply #196 on: June 23, 2023, 05:29:41 pm »

Quote
Kompleks se odlikuje karakterističnim odlikama ruske škole dizajna: moćnim radarima optimizovanim za rad u svojoj zoni odgovornosti, velikim opterećenjem municije relativno jeftinih protivavionskih vođenih raketa i kratkim vremenom razmeštanja iz marševskog u borbeni poredak.

Не знам шта им ово значи. Да ли то има неких радара који раде у туђој зони одговорности? Или је можда у питању неадекватан превод?

U svom sektoru odgovornosti. Sektorski rad.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 687



« Reply #197 on: July 13, 2023, 02:44:53 pm »

Za mirno nebo u pravcu Južno-Donjeck odgovoran je sistem PVO Buk-M1

Posade su na pozicijama danonoćno, tako da nemaju šanse ni britanske krstareće rakete Storm Shadow. „Buk“ pokriva civile i rusku pešadiju. Sistem lako samostalno detektuje neprijateljske projektile u vazduhu. Najveća opasnost dolazi, kako se navodi, iz pravca Ugledara.

"PVO, u principu, uvek je bila prioritetna meta, jeste i biće, jer ne dozvoljavamo da rade avijacija i dronovi. Potpuno blokiramo nebo", objasnio je operater Buka sa pozivnim znakom Višnja.




Izvor



Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 687



« Reply #198 on: August 14, 2023, 02:58:43 pm »

Ekskluzivna vojna hronika iz zaporoškog pravca

Jedinstveni video sa radom posade raketnog sistema PVO Buk-M1.

Dok kopnene snage odbijaju napade Oružanih snaga Ukrajine kod Rabotina i Verbova, dobrovoljci protivvazduhoplovnih snaga PVO Istočnog vojnog okruga pokrivaju nebo nad glavama pešadije.

Ukrajinske trupe ne štede ni granate ni bespilotne letelice, a periodično pokušavaju da pošalju borbene avione u ofanzivu, pa se nebo nadgleda neprekidno. Čim radar kompleksa otkrije cilj, raketa se odmah lansira.

Na snimku se vidi uništenje velikog izviđačkog drona Oružanih snaga Ukrajine. Obzirom na trajanje leta rakete, cilj se nalazio na daljini od oko 6-7 km.

Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 687



« Reply #199 on: August 15, 2023, 02:43:25 pm »

Instalaciju možete postaviti za nekoliko sekundi: kako ruski protivavionci štite Donbas od ukrajinskih nacionalista

Posada kompleksa Buk sprema se za udar na metu koja se nalazi nekoliko kilometara i kreće se ka civilnim objektima u DPR.

„Protivvazduhoplovni raketni sistem Buk-M1 je svestrano i zastrašujuće oružje koje štiti vazdušni prostor u radijusu od 70 km. Ova posada borbenog vozila uglavnom radi na HIMARS-ima. Nedavno su momci iz Zabajkalije oborili oko 20 raketa ovog tipa, koje su pokušale da pogode civilne ciljeve u Donjeckoj Narodnoj Republici“, rekao je dopisnik Zvezde Maksim Nizkodubov.

Posada Buka radi na balističkim i aerodinamičkim ciljevima čija brzina može biti do 1200 metara u sekundi. Vozač sa pozivnim znakom „Majka“ rekao je da ukrajinska vojska u poslednje vreme sve ređe koristi „HIMARS“, koristeći razne druge VBR-ove koji su u službi zemalja NATO-a.

"U početku, kada sam prvi put došao ovde, bilo je mnogo. Udarali su mnogo, stalno. Sada je aktivnost smanjena. Mislim da jeste, možda su ostali bez municije ili su na izmaku. Ili ih naši snažno guraju na prednjem kraju, a oni nemaju priliku toliko da napadaju“, rekao je vozač sistema PVO Buk-M1.

Unutrašnjost je zelena, spolja pepeljasto siva. Ovo je karakteristična boja britanskih krstarećih projektila Storm Shadow. Mit da NATO municija može da promeni putanju leta oko zone naših sistema PVO je previše preuveličan. Samo jedan kompleks „Buk” nedavno je uništio preko 10 raketa ovog tipa.




Izvor
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 687



« Reply #200 on: August 20, 2023, 03:12:06 pm »

Rad ukrajinske kontraobaveštajne službe u pozadini teritorija zauzetih od strane ruske vojske

U poslednjih nekoliko dana i sedmica (ali i meseci), imali smo prilike da vidimo snimke (možda snimljene i ranije), a koji prikazuju pogađanje nekih vrednih elemenata sistema PVO Ruske vojske, ali i objekata koncentracije ruskih trupa i isturenih komandnih mesta.

Tako smo imali prilike da vidimo fotografije pogođenih komponenti raketnog sistema PVO S-400 Trijumf, uključujući Komandnu stanicu, (najmanje) jedno samohodno lansirno oruđe i jedan radar za navođenje raketa. Sledeći veoma intrigantan momenat koji bih izdvojio jeste snimak uništenja i oštećenja komponenti raketnog sistema PVO S-300V4 Antej-4000, uključujući 2 samohodna lansirna oruđa sa iluminatorom, jednog samohodnog lansirno pretovarnog oruđa i uz oštećenje radara za navođenje raketa i osmatračko-akvizicijskog radara, specijalistu za antibalističke projektile.

Pored toga, bilo je snimaka otkrivanja i pogađanja i nekih drugih savremenih sistema PVO, ali i sistema Kopnene vojske i komandi, komandnih mesta i mesta koncentracije trupa Ruske vojske, a u nekim od tih događaja bio je i veći broj poginulih i stradalih ruskih vojnika, oficira, pa čak i generala.

Često se takve vesti kod pobornika "ruske strane" primaju sa "podozrenjem i nevericom", a oni koji o tome pišu čak optužuju za "prenošenje ukrajinske propagande".

Ali, kao da smo svi zaboravili da su teritorije Hersonske i Zaporoške oblasti, danas pod kontrolom Ruske vojske, koliko "do juče" bili pod kontrolom ukrajinske države i vojske i da je najveći deo tih teritorija pao u ruske ruke gotovo bez borbe ili bar "prave" borbe. To se pre svega odnosi na gradove Herson (iz koga se ruska vojska sama povukla kasnije), Melitopolj, Berdjansk i Energodar.

Nakon preuzimanja kontrole nad tim gradovima i oblastima od strane ruske vojske, desio se veći broj incidenata prema novim ruskim organima vlasti, uključujući i sabotaže, pokušaje atentata, pobune dela građanstva i slično.

Tako su samo u julu mesecu 2022. godine, u razmaku od samo 15 dana, izvršena 3 pokušaja atentata na neke od novopostavljenih čelnika ruskih gradova i regija u delovima Hersonske i Zaporoške oblasti pod kontrolom Ruske vojske.

Evgenij Soboljev, novopostavljeni direktor zatvora u, tada ruski kontrolisanom Hersonu, hospitalizovan je nakon napada postavljenom bombom ispod njegovog automobila.

Drugi pokušaj atentata je bio uspešan. Dmitrij Savlučenko, novopostavljeni zvaničnik zadužen za sektor omladine i sporta u regionu Hersona je likvidiran.

Treći pokušaj je bio napad na automobil u kojem se nalazio još jedan proruski zvaničnik zapaljen je u Hersonu. Zvaničnik nije povređen.

Takvih događaja je bilo još, ali se o tome, u cilju izbegavanja panike ali i propagandnog "poentiranja" ukrajinske strane, manje ili nikako pisalo.

U tom smislu treba biti oprezan u ocenama "kako je moguće" da su Ukrajinci otkrili na tim daljinama od linije razdvajanja ovaj ili onaj borbeni sistem ili ovo ili ono komandno mesto. Kontraobaveštajna služba Ukrajine sigurno ne miruje i ima svoje ljude u područjima Hersonske i Zaporoške oblasti (eventualno i delovima Luganske) koji deluju kao "spavači" i koji imaju zadatke, sredstva i mogućnost da vrše izviđanje i špijuniranje bezbednosno interesantnih osoba, objekata i vojne opreme Ruske vojske i državnih organa upravljanja u novopriprojenim regionima i slanje tih podataka "onome kome treba".

U tom smislu treba verovati da poseduju i odgovarajuću opremu, uključujući označavače ciljeva, GPS lokatorske jedinice, sredstva radio veze, male i mini kvad-koptere i dronove kojima mogu izviđati teritoriju i prosleđivati "interesantne" podatke šefovima "u Kijev".

U nastavku ovog teksta, prenosimo i jedan tekst o pokušaju sabotaže raketnog sistema Buk-M3 ruske vojske u Hersonskoj oblasti, koji nije uspeo. Priča je možda "namenski" napisana, ali čak i da je tako, treba verovati da je ovakvih događaja svakako bilo i da je moguće da će ih i u nekom budućem vremenu biti. Dokle god traje ratni sukob, takvi događaji su mogući, jer nema dovoljno vremena, kadrova ni tehničkih mogućnosti da se u jeku ratnih dejstava potpuno efikasno posveti efikasnom "gušenju" ovakvih pojava i eliminisanjem ovakvih špijunskih "ćelija".

Ukrajinski dezerter predao se Oružanim snagama Rusije dok je pokušavao da ošteti PVO sistem Buk

Dezerter Oružanih snaga Ukrajine predao se ruskoj vojsci pokušavajući da ošteti raketni sistem Buk

Igor Ustimenko, dezerter iz Oružanih snaga Ukrajine (OSU), regrutovan od strane ukrajinske kontraobaveštajne službe, rekao je 18. avgusta za RIA Novosti kako se predao vojsci Oružanih snaga Rusije dok je pokušavao da ošteti ruski protivvazduhoplovni raketni sistem „Buk“ u Hersonskoj oblasti.

Prema njegovim rečima, Ustimenko je od decembra 2020. služio kao punilac sa činom redova u 40. odvojenoj artiljerijskoj brigadi Oružanih snaga Ukrajine, ali je u februaru 2023. napustio jedinicu i počeo da živi u kući svoje majke u s. Novokamenka, Hersonska oblast. Prema njegovim rečima, nije želeo da se bori. U maju ove godine pronašao ga je pripadnik ukrajinskih specijalnih službi i, preteći odmazdom, naterao ga da pristane da izvrši sabotažu protiv ruske vojske, objasnio je ukrajinski dezerter.

„Prvi mesec je došao jedan službenik, kako je rekao, kontraobaveštajne službe, pozivni znak Mudžahid, preteći da će me zatvoriti ili ubiti kada ovde dođu Oružane snage Ukrajine. Dao je koordinate ruskog protivvazduhoplovnog kompleksa „Buk“ i rekao da odem tamo i pokušam da ga uništim“, rekao je Ustimenko.

Posle pretnji zatvorom i smrću zbog neizvršavanja ovog zadatka, dezerter je otišao na zadate koordinate i tamo video kordon Oružanih snaga RF. Odlučio je da se sve ispriča kako jeste, zaključio je Ustimenko.

Zatim je priveden. Sve se dogodilo u julu ove godine.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* RIA_8405222.HR copy.jpg (50.12 KB, 900x506 - viewed 2 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 687



« Reply #201 on: August 31, 2023, 05:41:31 pm »

Posade protivvazduhoplovnih raketnih sistema Buk-M3 pokrivaju ruske položaje u pravcu Krasnolimanskog

Protivavionci Centralnog vojnog okruga danonoćno su na borbenom dežurstvu, obezbeđujući pouzdano vazdušno pokrivanje položaja ruskih trupa, kao i najvažnijih administrativnih i industrijskih objekata civilne infrastrukture.

Jedinica pod komandom starešine sa pozivnim znakom „Meteor“ tokom izvođenja specijalne vojne operacije uništila je više od 40 vazduhoplovnih i aerodinamičkih ciljeva. Najznačajniji od njih su udarne bespilotne letelice Bajraktar ​​i projektili višecevnog raketnog sistema HIMARS.

Kako funkcioniše uigrana ekipa raketaša protivavionaca možemo pogledati u priloženom videu materijalu.

Inače, na snimku vidimo rad kombinovane baterije koju sačinjavaju SLO sa radarom iz sistema Buk-M3 sa 2 rakete 9M317M sa aktivnim radarskim samonavođenjem i jednim transportno-lansirnim oruđem sa kranom i 4 rakete 9M317 sa poluaktivnim radarskim samonavođenjem, iz sastava sistema Buk-M2.

Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 687



« Reply #202 on: September 23, 2023, 07:23:36 pm »

Video materijal-tutorijal o prvoj verziji raketnog sistema trupne PVO 9K37 Buk

Video materijal je emitovan od strane YT kanala VoenTV History.

Na početku filma vidimo raketni divizion 9K37 Buk punog formacijskog sastava kako maršuje na svoj vatreni položaj. Narator nam naglašava da se u sastavu diviziona nalazi 1 osmatračko-akvizicijski radar 9S18/1S18 Kupol, Komandna stanica 9S470, 6 Samohodnih lansirnih oruđa sa radarom 9A310(u nastavku: SLO sa radarom) i 3 Transportno-lansirna oruđa 9A39. Konstatuje se da divizionu treba oko 5 minuta da se iz marševskog poretka organizuje u borbeni poredak.

Sledeća scena nam upravo to i prikazuje, raketni divizion PVO Buk, na položaju, naoružan protivvazduhoplovnim raketama tipa 9M38.

Film nam daje i opis sredstava, a zatim i način rada diviziona u centralizovanom sistemu upravljanja.

Prvo se govori o Komandnoj stanici 9S470, čiju posadu u borbenom radu čine:

- komandant diviziona
- komandir posade komandne stanice
- stariji operator
- operator
- radio-telefonista
- vozač-mehaničar

Komandna stanica 9S470, zadužena je za prijem podataka o ciljevima od strane OAR 9S18/1S18 Kupol i za radio- telekodnu ili žičnu predaju tih podataka na SLO sa radarom 9A310, slanje oznaka ciljeva, navođenje radara praćenja i osvetljavanja cilja 9S35 Fire Dome na samohodnim lansirnim oruđima na ciljeve i izdavanje komande za odobrenje lansiranja rakete na cilj.

Rad posade Komandne stanice 9S470:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Sledeće prikazano sredstvo je divizioni osmatračko-akvizicioni radar 9S18/1S18 Kupol. Ono što je odmah primetno na prvom tipu ovog radara, to je njegovo smeštanje na platformu na bazi samohodnih topova SU-100P. Inače ista plaftorma se koristila za osnovu za radar praćenja ciljeva i navođenja raketa iz sastava raketnog sistema PVO 2K11 Krug. Upotreba ove šasije bila je zbog činjenice da je u početku 1S18 „Kupol“ bio zaseban razvoj od sistema PVO 9K37 „Buk“ i trebalo je da ima ulogu radara za otkrivanje divizijskog nivoa trupne PVO.

Posadu radara 9S18/1S18 Kupol u borbenom radu čine:

- komandir radarske stanice
- operator
- vozač-mehaničar

9S18/1S18 Kupol otkriva ciljeve koristeći mogućnosti radara da radi u punom panoramskom režimu sa bržim i sporijim okretanjem antene, kao i u sektorskom radu. Na ovaj način radarska stanica otkriva ciljeva koji lete na visinama do 100 metara na daljinama ne manjim od 35 km, i ciljeve koji lete na visinama od 2000 - 20000 metara na daljinama do 150 km.

Rad borbene posade 9S18/1S18 Kupol:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na red dolazi i SLO sa radarom 9A310 i sa 4 poluaktivno radarski samonavođene rakete 9M38.

Posadu SLO sa radarom 9A310 u borbenom radu čine:

- komandir SLO sa radarom
- stariji operator
- operator
- vozač-mehaničar

SLO sa radarom 9A310, opremljen je radarom praćenja i osvetljavanja ciljeva 9S35 Fire Dome koji ima mogućnost monopulsnog praćenja cilj i CW kontinualnog osvetljavanja i funkcioniše u H/I bandu, sa 36 radnih frekvencija. Opremljen je i TV optičkim sistemom za rad u pasivnom režimu kod elektronskih ometanja.

Radar formira snop širine 2,5 stepeni po azimutu i 1,5 stepeni po uglu elevacije kod monopulsnog praćenja cilja, odnosno uži snop od 1,4 stepena po azimutu i 2,65 stepeni po elevaciji, kod osvetljavanja cilja za poluaktivno radarsko samonavođenje raketa.

Radar pretražuje sektor od 120 stepeni po azimutu i 6 stepeni po mesnom uglu za 4 sekunde.

Ima mogućnost da otkriva ciljeve na daljinama do 35 km kada je cilj na visini do 100 m, a kada je cilj na visini preko 3000 metara na daljinama do 100 km i da navodi rakete na daljinama od 3 - 30 km i da osvetljava cilj za lansirane do 3 rakete 9M38 na 1 cilj.

Rad borbene posade SLO sa radarom 9A310:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

I na kraju nije izostavljeno ni Transportno-lansirno oruđe 9A39, sa 8 poluaktivno radarskim samonavođenih raketa 9M38, od kojih su 4 namenjene za dopunu SLO sa radarom u bateriji kojoj pripadaju, a ostale 4 su namenjene da se po potrebi lansiraju i navode sa SLO sa radarom 9A310.

Posadu Transportno-lansirnog oruđa 9A39 u borbenom radu čine:

- komandir Transportno-lansirnog oruđa
- stariji operator
- operator i vozač-mehaničar

Borbeni rad raketnog diviziona u centralizovanom sistemu rada

Ciljevi se otkrivaju osmatračko-akvizicijskom radarskom stanicom 9S18/1S18 Kupol i radio-telekodnom vezom prenose u Komandnu stanicu 9S470. Iz Komandne stanice, komandant diviziona i posada prate stanje u VaP-u i održavaju vezu sa svim SLO sa radarom 9A310 u divizionu.

Komandiri SLO sa radarom 9A310 takođe uključuju svoje radare i televizijske optičke sisteme i vrše traženje ciljeva u svojim sektorima. Kada Komandant diviziona dodeli cilj određenom SLO sa radarom, u kabini SLO sa radarom ispred komandira se uključi lampica za prijem podataka o cilju. Komandir SLO sa radarom prebacuje odgovarajući prekidač u položaj "CU prijem" odnosno "prijem oznake cilja" i naređuje posadi otkrivanje cilja po poslatim koordinatama.

Komandir SLO sa radarom 9A310 uključuje prekidač za prijem podataka o cilju sa Komandne stanice:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kada se cilj otkrije, antena radara se zaustavlja u reonu cilja i označava "zahvat cilja" (grubi):

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Cilj se zatim "fino traži" između nišanskih linija (rastera) radi uspostavljanja stabilnog praćenja i navođenja raketa i ostvaruje se "zahvat" po azimutu/visini i daljini:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kada se od strane posade SLO sa radarom 9A310 uspostavi stabilno praćenje cilja i kada rakete daju "gotovost" za lansiranje, komandant diviziona iz Komandne stanice 9S470 izdaje naredbu na lansiranje rakete "RP" (razrešenje puska - dozvoljeno lansiranje):

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Komandir SLO sa radarom 9A310, zatim vrši lansiranje rakete 9M38:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Raketa 9M38 je lansirana na cilj:

[attachment=10]

Raketa se na cilj navodi poluaktivno radarski, tako što radar na SLO sa radarom 9A310 prati i osvetljava cilj i raketu. Raketa se samonavodi na cilj na osnovu primljenih reflektovanih signala od cilja na čeonom prijemniku rakete, dok se praćenje po brzini uspostavlja upoređenjem emitovanih vrednosti na prijemnicima repne antene u odnosu na emitovani referentni signal. Metoda samonavođenja je "proporcionalna navigacija/zbližavanje".

Na ovaj način, obezbeđuje se uništenje cilja u skladu sa projektovanim dometima raketa sistema PVO 9K37 Buk, od oko 30 km po daljini i do 20 km po visini.


Film:



* Buk film - komandna stanica 1.png (287.52 KB, 684x429 - viewed 3 times.)

* Buk film - Kupol 1.png (325.17 KB, 768x424 - viewed 3 times.)

* Buk film - SLO 1.png (262.3 KB, 760x437 - viewed 2 times.)

* Buk film - borbeni rad 1.png (337.89 KB, 767x434 - viewed 2 times.)

* Buk film - borbeni rad 2.png (188.33 KB, 763x425 - viewed 2 times.)

* Buk film - borbeni rad 3.png (216.21 KB, 770x428 - viewed 2 times.)

* Buk film- borbeni rad 3.png (201.08 KB, 766x436 - viewed 2 times.)

* Buk film - borbeni rad 4.png (321.97 KB, 766x433 - viewed 2 times.)

* Buk film - borbeni rad 5.png (289.84 KB, 764x435 - viewed 2 times.)

* Buk film - borbeni rad 6.png (247.27 KB, 770x429 - viewed 2 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 687



« Reply #203 on: September 28, 2023, 07:41:13 am »

Transportno-lansirna samohodna instalacija raketnog sistema PVO Buk-M1 (9A39) u zoni specijalne vojne operacije

Ono na šta vredi obratiti pažnju je „roštilj“ protiv dronova iznad lansirnog uređaja, kao i iscrtani tragovi pogođenih ciljeva, uključujući i tri neprijateljska helikoptera.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]





* Buk-M1 sa rošiljom i oznakama uništenja.jpg (133.09 KB, 960x1280 - viewed 3 times.)

* Buk sa roštiljom 1.jpg (262.89 KB, 1280x960 - viewed 5 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 687



« Reply #204 on: October 11, 2023, 02:17:40 pm »

Ministar odbrane Ruske Federacije, general armije Sergej Šojgu, proverio je sprovođenje državnog odbrambenog naloga u preduzeću Koncerna za vazdušno-kosmičku odbranu Almaz-Antej u gradu Uljanovsku

Ministar odbrane Ruske Federacije pregledao je radionice za proizvodnju savremenih protivvazduhoplovnih raketnih sistema srednjeg dometa Buk-M3.

Sergej Šojgu je istakao da su proizvodi Almaz-Anteja traženi i da pokazuju visoku efikasnost u zoni specijalnih vojnih operacija.

Tokom rada, direktor preduzeća je izvestio načelnika ruskog vojnog resora o spremnosti za prevremeno prebacivanje u Oružane snage Ruske Federacije u oktobru sledećeg diviziona protivvazduhoplovnog raketnog sistema Buk-M3.

U septembru ove godine kompanija je pre roka prebacila divizion sistema PVO Buk-M3 ruskom Ministarstvu odbrane.

„Prema uslovima ovogodišnjeg državnog odbrambenog naloga, u obavezi smo da otpremimo dva diviziona. Prvi divizion je isporučen pre roka u septembru, drugi je u završnoj montaži i konfiguraciji“, naglasio je Sergej Čurin, generalni direktor Uljanovskog Mašinskog kombinata a.d.

Rukovodilac preduzeća je napomenuo da su osoblje i infrastruktura fabrike spremni da povećaju obim proizvodnje kompleksa planiranih za 2024. i 2025. godinu.

Ministar odbrane Ruske Federacije uručio je državna i resorna priznanja zaposlenima u preduzeću koji su obavljali zadatke na održavanju i popravci opreme u oblastima specijalnih vojnih operacija.




Izvor: Ministarstvo odbrane Ruske Federacije


Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #205 on: October 11, 2023, 04:34:08 pm »

Quote
„Prema uslovima ovogodišnjeg državnog odbrambenog naloga, u obavezi smo da otpremimo dva diviziona. Prvi divizion je isporučen pre roka u septembru, drugi je u završnoj montaži i konfiguraciji“, naglasio je Sergej Čurin, generalni direktor Uljanovskog Mašinskog kombinata a.d.

Вероватно и не може више и брже. Ипак, ово што је испоручене је вероватно таман колико да подмире губитке...
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 687



« Reply #206 on: October 20, 2023, 02:03:22 pm »

Ruske trupe obaraju HIMARS i čiste minska polja

Zahvaljujući zajedničkom radu, vojnici ruske vojske idu napred, oslobađajući nove teritorije od ukrajinskih nacionalista, približavajući pobedu.

Na bojnom polju glavna opasnost je artiljerija, napominje vojni dopisnik Izvestija Leonid Kitrar. Zbog toga su pešadiji potrebni sistemi protivvazduhoplovne odbrane za pokrivanje, na primer, protivvazduhoplovni raketni sistem Buk-M1. U posadi je borac koji čuva svoje saborce od opasnosti sa zemlje i koristi isključivo streljačku municiju.

"Čuvam Buk... zajednički kontrolišemo nebo i teritoriju i očima i ušima. Kada dron leti, čuje se električni zvuk, kao da motorna testera radi u daljini", rekao je protivvazduhoplovac sa pozivnim znakom „Mornar“.

Strelac sa pozivnim znakom "Garaj" ispričao je kako se, uz pomoć jednog nastavka, obična jurišna puška Kalašnjikov pretvara u ručnu artiljeriju. Omogućava vam da bacate tromblonske mine RGD-5 na neprijateljska uporišta sa udaljenosti od 150–200 m; za to je potrebni ispraznizi okvire puščane municije.

„Bacam mine RGD-5 direktno na neprijateljska uporišta sa udaljenosti od 150–200 metara, u zavisnosti od vetra. Mogu da bacam mine na minirano polje kroz koje treba da prođemo. One direktno detoniraju mine koje nam stoje na putu, sve žice“, rekao je "Garai".

Svi borci napominju da tokom napada glavna opasnost nisu meci, već projektili velikog dometa. Da bi se obezbedilo da jurišne trupe imaju priliku da izvode uspešne operacije na liniji borbenog kontakta bez straha od napada iz vazduha, postavljeni su sistemi protivvazduhoplovne odbrane. Uništavaju avione i helikoptere Oružanih snaga Ukrajine (OSU), kao i rakete, uključujući projektile višestrukog lansirnog sistema (MLRS) HIMARS.

„Svakodnevno smo na borbenom dežurstvu. Posebno radimo na HIMARS raketnim sistemima za višestruka lansiranja. Još juče je otkriven cilj na udaljenosti od 35 km, a nakon zahvata parametri su utvrdili da je to HIMARS. Prijavili smo višoj komandi, a oni su nam dali zeleno svetlo za lansiranje. Cilj je pogođen na udaljenosti od 20 km“, rekao je komandir posade protivvazduhoplovnog raketnog sistema PVO „Buk“ sa pozivnim znakom „Taiga“.




Izvor
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 687



« Reply #207 on: October 29, 2023, 06:39:16 pm »

5 "adaptiranih" lansera raketnog sistema PVO Buk-M1 sa projektilima RIM-7 Sea Sparrow, "FrankenBuk", već stigli u Ukrajinu?

New York Times, pozivajući se na zamenicu VRU Aleksandru Ustinovu, napominje da je u Ukrajinu nedavno stiglo prvih nekoliko lansirnih instalacija „Buk“ prilagođenih za lansiranje projektila RIM-7 Sea Sparrow.

Ona je takođe otkrila podatke o broju hibrida "FrankenSAM" zasnovanih na Buku i tempu njihove „proizvodnje“: američki stručnjaci su za mesec dana konvertovali 5 jedinica, a na putu da budu urađene je još 17 jedinica, koje je Ukrajina spremna da obezbedi za konverziju.

Odnosno, generalno, reč je o prvom delu od, najverovatnije, 22 Samohodna vatrena oruđa 9A310 sa mogućnošću lansiranja RIM-7 Sea Sparrow. Uzimajući u obzir prilično brz tempo adaptacije „Buka”, ukoliko se očuvaju, onda bi do kraja zime moglo da se preradi još 17 instalacija koje trenutno čekaju na svoj red. U  budućnosti bi ovu operaciju mogli izvesti i drugi sistemi PVO „Buk“ koji su u službi Oružanih snaga Ukrajine.

Dakle, sam proces adaptacije ne zahteva dugotrajan vremenski ciklus, a u sadašnjim realnostima, kada govorimo o jednom 9A310 za manje od nedelju dana, generalno se može smatrati "munjevitom" brzinom.

Istovremeno, zamena standardne protivvazduhoplovne rakete 9M38 sa RIM-7 Sea Sparrow znači da će domet uništavanja aerodinamičkih ciljeva za PVO „FrankenBuk“ biti do 20 km (prema nekim izvorima, do 30 km) i do 15 km visine. Poređenja radi, 9M38, koji je tri puta teži (690 kg prema 230 kg) i dva metra duži i duplo deblji (5,5 metara i 400 mm prema 3,6 metara i 203 mm), ima domet do 30 km. U isto vreme, manje dimenzije projektila RIM-7 Sea Sparrow mogu omogućiti povećanje broja projektila na lansirnim usmeračima.

Načini prilagođavanja samohodnog lansirnog oruđa sa radarom 9A310 na projektile RIM-7 Sea Sparrow takođe mogu biti relativno jednostavni. RIM-7 Sea Sparrow i 9M38 su rakete sa poluaktivnim navođenjem. Odnosno, pitanje je da raketa može da vidi cilj osvetljen radarom 9S35 instalacije 9A310 kao da je u pitanju radar osnovnog osvetljenja Mk 115, Mk 95 ili Mk 23 ili radar lovaca. Čak je moguće pretpostaviti da se frekvencije i modulacije poklapaju. Ali sasvim je moguće da se i dalje govori o postavljanju novog radara.

Samohodno lansirno oruđe sa radarom 9A310 iz sastava raketnog sistema PVO Buk-M1, sa raketama 9M38M1:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Poluaktivno radarski samonavođena raketa RIM-7 Sea Sparrow, lansirana sa brodske platforme:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

"FrankenBuk" - za ilustraciju, ne predstavlja "model" izgleda novog sistema:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* 9A310 F.jpg (190.16 KB, 1024x686 - viewed 3 times.)

* Sea Sparrow F.png (688.05 KB, 751x423 - viewed 3 times.)

* FrankenBuk ilustracija.jpg (96.49 KB, 1200x650 - viewed 3 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 687



« Reply #208 on: November 12, 2023, 11:56:50 pm »

Ukrajina uspešno adaptira sovjetske raketne sisteme Buk za ispaljivanje američkih raketa

Ukrajinski raketni sistemi Buk-M1 sovjetske proizvodnje prilagođeni su za ispaljivanje američkih projektila, rekao je portparol ukrajinskog vazduhoplovstva Jurij Ihnat u intervjuu za Radio NV 11. novembra.

„Postoji saopštenje naših zapadnih partnera (što smo već potvrdili) da imamo dobre rezultate borbene upotrebe raketnih sistema PVO Buk-M1 na poligonu u Sjedinjenim Državama, koji su konvertovani i prilagođeni američkim projektilima. što može da ojača našu protivvazduhoplovnu odbranu“, rekao je Ihnat i dodao da se rakete za sisteme Buk-M1 i S-300 proizvode samo u Rusiji.

„Moramo da tražimo korake, načine, kao što je ukrštanje sovjetskog i američkog. Oni [štite], iako u malom radijusu.“

Ukrajini je potreban veliki broj sistema Buk, koji su prilagođeni američkim raketama, kao i sistema HAWK, koji su uglavnom zastareli, ali su modernizovani i već štite zemlju.

Kijev će na kraju morati da zameni sve sovjetske sisteme protivvazduhoplovne odbrane novim, rekao je Ihnat u maju.

Ukrajina se trenutno oslanja uglavnom na Buk-M1 i S-300, kao i na S-125.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* Buk-M1 ukr za adapt.png (479.82 KB, 664x468 - viewed 2 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 687



« Reply #209 on: November 15, 2023, 09:23:42 am »

Ruski raketni sistem PVO Viking prikazan je na međunarodnoj avio-kosmičkoj izložbi Dubai Airshow 2023

Kompleks je nastao na bazi sistema PVO srednjeg dometa Buk-M3, koji je uspešno korišćen tokom jednog od najintenzivnijih sukoba našeg vremena – specijalne operacije u Ukrajini.

Ovo je glavna prednost Vikinga u odnosu na njegove strane konkurente, koji se ne koriste tako aktivno u takvim složenim borbenim uslovima.

Sledeće prednosti Vikinga su njegove tehničke karakteristike i relativno niska cena u poređenju sa stranim sistemima.

Još jedan plus je što karakteristike kompleksa omogućavaju da se prilagodi potrebama naručioca i poveže sa stranim radarima i sistemima PVO.

On nema ravnog među konkurentima na tržištu oružja, rekao je Sergej Ladigin, zamenik šefa Rosoboroneksporta.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* Viking.jpg (92.42 KB, 1200x1200 - viewed 0 times.)

* Viking lanser.jpg (168.84 KB, 807x538 - viewed 0 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.041 seconds with 22 queries.