PALUBA
April 26, 2024, 05:12:37 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16   Go Down
  Print  
Author Topic: Protivvazduhoplovni raketni sistemi iz porodice "Buk", razvoj i unapređenja  (Read 57540 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #120 on: October 15, 2022, 06:25:00 pm »

И ово је још један лоше направљен пропагандни видео у стилу: "нај, нај", "све обарамо", "ништа нам не промиче".. а у пракси непријатељ погоди чак и такав БУК...И на снимку се можда,  са стручне стране види све што треба, односно како оператори раде. Међутим, обичну публику занима како је нешто погођено и шта је погођено. А то се на снимку практично не види. Каже се да је погођен "дрон". А дрон се на снимку не види. Остаје да се верује да је то тако како је рекао репортер.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 682



« Reply #121 on: October 23, 2022, 05:59:22 pm »

Na društvenim mrežama pojavio se snimak dejstva ukrajinskog raketnog sistema PVO Buk-M1. Kako se tvrdi, raketa je lansirana na dron-kamikazu Šahed-136 koja je, prema navodima, oborena. Na snimku se ne vidi letelica pre niti posle aktiviranja bojeve glave rakete 9M38M.
I na ovom snimku je opet primetno da SLO sa radarom 9A310M radi bez kamere TV optičkog sistema.





Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 682



« Reply #122 on: October 24, 2022, 05:00:26 pm »

Raketni sistemi PVO Buk-M2E važan su oslonac sistema PVO u službi Sirijske arapske armije....

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Sirijski Buk-M2E.jpg (91.19 KB, 673x352 - viewed 1 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 682



« Reply #123 on: October 25, 2022, 06:51:14 pm »

Još jedan snimak dejstva ukrajinskog raketnog sistema PVO Buk-M1. Na snimku vidimo SLO sa radarom 9A310M sa 4 rakete 9M38M i lansiranje jedne rakete čija se putanja leta gubi u oblacima....

Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 682



« Reply #124 on: October 26, 2022, 04:47:57 pm »

Ruski sistemi PVO Buk-M2 presreću rakete VBR HIMARS u zoni SVO

Kompleks je potpuno autonoman. Potrebno je samo 8 sekundi za identifikaciju, praćenje i lansiranje rakete na cilj. Glavna karakteristika ovog sistema PVO je moćan radar koji može da otkrije neprijatelja na nebu nekoliko desetina kilometara unaokolo. Izveštaj novinara "Zvezde" Andreja Lazareva.





Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #125 on: October 26, 2022, 06:35:58 pm »

Да ли код ових БУК-ова лансер мора да се окрене у правцу мете или се ракета може испалити у било ком правцу а онда отићи ка циљу?
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 682



« Reply #126 on: October 26, 2022, 06:37:00 pm »

Да ли код ових БУК-ова лансер мора да се окрене у правцу мете или се ракета може испалити у било ком правцу а онда отићи ка циљу?

Lanser se mora okrenuti u pravcu cilja... Smiley
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 682



« Reply #127 on: October 27, 2022, 05:09:17 pm »

Posade protivvazduhoplovnih raketnih sistema „Buk-M2“ jedinica PVO Istočnog vojnog okruga (VVO) nastavljaju uspešno izvršavanje zadataka u zoni specijalne vojne operacije zaštite stanovništva Donbasa. Snimak kompleksa pokazao je ratni dopisnik Izvestija Kiril Olkov.

„Radili smo na projektilima HIMARS američke proizvodnje. U većini slučajeva, kompleks Buk-M2 je sposoban da ih uništi, kao i projektile ukrajinskog VBR Oljha. Cilj je veoma brz, ali zbog koherentnosti i iskustva posade, radimo na njemu veoma brzo, u roku od osam sekundi“, rekao je komandir protivvazduhoplovne raketne baterije sa pozivnim znakom „Romaška“.

Kako je dopisnik primetio, sistem PVO vidi 360 stepeni u radijusu od 100 km. „Buk” stvara „zaštitnu i neprobojnu kupolu” na nebu oko sebe, otkriva neprijatelja na visini do 25 km.

Prema rečima Olkova, posade protivvazduhoplovnog raketnog sistema Buk su na borbenom dežurstvu, bez obzira na doba dana i vremenske uslove. Račun o broju oborenih neprijateljskih dronova ide na stotine.

„Posada je konsolidovana, ljudi su se već navikli jedni na druge, dugo su zajedno. Nema svađa. Posao se odvija bez problema. Svi znaju šta radi. Dakle, oruđa rade na 100%“, podelio je vozač mehaničar sa pozivnim znakom „Ob“.

Olkov je rekao da neprijatelj namerno lovi posade Buka. Međutim, zahvaljujući ugaonim reflektorima, koje projektil doživljava kao metu, svaki put upadne u zamku, udarajući u lažne položaje.

Istovremeno, protivvazduhoplovci ne ostaju dugo na jednom mestu. Nakon dejstva, treba da promene položaj, a zatim ponovo preuzmu borbenu dužnost.

Na snimku se takođe vidi rad SLO sa radarom 9A317 koji komanduje sa transportno-lansirnim oruđima 9A316 sa kojih na snimku vidimo lansiranje projektila 9M317M.




Izvor
« Last Edit: October 27, 2022, 05:15:15 pm by Kubovac » Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 682



« Reply #128 on: November 07, 2022, 09:09:26 am »

Ruske rakete Buk uništile su projektile američkog HIMARS

Posada protivvazduhoplovnog raketnog sistema Buk-M3 uništila je projektile raketnog lansera HIMARS, koje su ukrajinskim nacionalistima isporučile SAD. Detalje borbenog rada ruskih kompleksa u zoni specijalne operacije i detalje eliminisanja neprijateljskih projektila u ponedeljak, 7. novembra, otkrio je dopisnik Izvestija Aleksandar Morozov.

Posada lansera Buk grupe "Odvažni" otkriva američku raketu na nebu. Raspoređivanje borbenog vozila traje nekoliko sekundi. Čim kompleks zahvati neprijateljski projektil na vidiku, čuje se komanda za uništenje objekta.

Raketa HIMARS je mala i brza meta koju je teško otkriti. Međutim, ruska vojska je stekla iskustvo u radu sa američkim projektilima i sada su besmisleni pokušaji ukrajinskih militanata da projektil učine nevidljivim za radar – prefarbavanjem rakete.

„Protivvazduhoplovni raketni sistem Buk-M3 bez problema vidi ove ciljeve i prati ih. Čak i mi bez problema dejstvujemo na ove mete. Ljudstvo koje sam obučavao ja i drugi komandiri, odnosno svo osoblje, snalazi se u borbenim poslovima“, rekao je komandir jedinice PVO sa pozivnim znakom Kuzbas.

U zbirci oborenih ciljeva posade, nema samo neprijateljskih projektila - tokom specijalne operacije, protivvazduhoplovci su eliminisali više od 40 ciljeva. Reč je o čitavom spektru vazduhoplovne opreme: avionima, helikopterima i bespilotnim letelicama koje je najteže odbiti. Tako raketni divizioni garantuju režim čistog neba u Donbasu.

Karakteristika borbenog položaja kompleksa - "Buk-M2" i "Buk-M3" - je njihova kombinacija u jedinstven vatreni sistem. Sistem protivvazduhoplovne odbrane jedne ili druge verzije se koristi u zavisnosti od dva faktora - vrste i dometa neprijateljskog objekta. Zajedničkom upotrebom kompleksa, vojska formira ešaloniranu zonu protivvazduhoplovne odbrane i minimizira efikasnost militantnih vazduhoplovnih udara. Dakle, „Buk-M2“ može da radi na ciljevima na udaljenosti od oko 40 km, dok „Buk-M3“ – do 75 km, obezbeđujući uništenje na velikim daljinama.

Buk-M3 je najsavremeniji protivvazduhoplovni sistem srednjeg dometa, koji nema stranih analoga, a zapravo je duboko modernizovan Buk-M2. Najvažnija razlika od prve bila je nova raketa 9M317M. Prema rečima programera, u poređenju sa modelom koji se koristi u Buk-M2, karakteristike projektila su se skoro udvostručile. Svaki lanser pogađa četiri vazduhoplovne mete, a ceo divizion (kompletan, prim. Kubovac) istovremeno pogađa 36 ciljeva.

Kompleks Buk-M3 je testiran tokom vojnih vežbi jedinica PVO na Krimu, koje su održane u proleće 2021. godine. Zatim je vojska razradila borbu protiv krstarećih raketa. Događaji su se odigrali uzimajući u obzir scenario masovnog napada na obalu Krima, koji su razradile američke vazduhoplovne snage, uključujući i Crno more. Kao rezultat toga, ruske instalacije su potvrdile svoje savršenstvo i otvorile nove mogućnosti za osiguranje nacionalne bezbednosti zemlje.




Izvor
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 682



« Reply #129 on: November 09, 2022, 08:04:42 am »

Protivvazduhoplovni raketni sistemi „Buk-M3“ u odbrani Donjecka

Jedinice Narodne milicije DNR dobijaju nove sisteme PVO. Sada će raketni sistem PVO „Buk-M3” štititi nebo republike.

Domet kompleksa u odnosu na prethodnika povećan je na 70 kilometara, a maksimalan broj protivvazduhoplovnih raketa na jednom gađanju povećan je na šest, što povećava borbenu efikasnost za nekoliko puta.

Rezultat je očigledan – na osnovu proračuna već postoji više oborenih američkih raketa HIMARS. „Buk-M3” se pokazao odličnim tokom specijalne operacije, jer su sve ovo vreme protivvazduhoplovci uspešno gađali avione, helikoptere, rakete, kao i dronove.

Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 682



« Reply #130 on: November 28, 2022, 05:47:53 pm »

Mešoviti divizion raketnih sistema PVO Buk-M3 i Buk-M2 grupe "Odvažni", uništila je oko 40 ciljeva za mesec dana

Posade dve generacije sistema PVO deluju u jednom sistemu PVO za distribuciju ciljeva u zavisnosti od dometa i karakteristika njihovih performansi. Ovo omogućava protivvazduhoplovcima da povećaju efikasnost sistema PVO, uštede resurse i značajno produže vek trajanja protivvazduhoplovnih raketnih sistema.

Kao rezultat intenzivnog borbenog rada baterija sistema PVO Buk-M3 i Buk-M2 Centralnog vojnog okruga, udarne i izviđačke bespilotne letelice, granate višecevnog raketnog sistema HIMARS, balističke rakete Točka-U oborene su, čime su sprečene civilne žrtve i održane radne sposobnosti kritičnih objekata u regionima Rusije.

Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 682



« Reply #131 on: December 03, 2022, 01:14:57 pm »

Snimak rada kombinovane jedinice sa elementima Buk-M3 i Buk-M2, sa Samohodnim teleskopskim radarom

Na internetu se pojavio odličan snimak rada jedinice sistema Buk, kombinovanog sastava. O tome smo već pisali i redovna je pojava kombinovanje komponenti sistema Buk-M3, poput SLO sa radarom koji komanduje sa transportno-lansirnim oruđima sistema Buk-M2 i lansira i navodi rakete 9M317M.

Ipak, ređe smo imali priliku da vidimo kako to čini Samohodni teleskopski radar 9S36(M), što sada imamo priliku malo detaljnije, a imamo i kratak snimak rada u samoj kabini upravljanja ovim impresivnim novim oruđem porodice raketnih sistema Buk.

Da se malo podsetimo istorijata razvoja, opisa i namene Samohodnog teleskopskog radara 9S36(M).

Pre svega, radi se veoma zanimljivoj komponenti, inicijalno konstruisanoj za sistem PVO Buk-M2 pod oznakom 9S36, a koja je svoju punu afirmaciju u stvari doživela u sklopu sistema Buk-M3, ali i modernizaciju pod oznakom 9S36M, a kao osnovna vidna razlika je antena sistema raspoznavanja "svoj-tuđi" iznad "velike" glavne antene radara.

Samohodni teleskopski radar praćenja i osvetljavanja ciljeva 9S36(M) može upravljati sa do 2 transportno-lansirna oruđa sa kranom 9A316M, koji nose 4 rakete 9M317(M) i još 4 rakete kao dopunu.

S obzirom na mogućnost podizanja antene do 21 metar visine, poboljšane su karakteristike otkrivanja, akvizicije i praćenja niskoletećih ciljeva.
Zbog svoje konstrukcije i mogućnosti podizanja antene teleskopom, pruža i bolju zaštitu posada radara od gelera protivradarskih raketa, a moguće ga je i bolje maskirati jer može biti raspoređen unutar manjeg šumarka, tako da samo antena “malo viri” iznad krošnji.

Razvoj ovog radara, omogućio je i izmene u formacijskom sastavu diviziona 9K317 Buk-M2 jer je bilo moguće umesto 2 SLO sa radarom 9A317, sada u raketnoj bateriji imati 1 SLO sa radarom 9A317 i 1 Samohodni teleskopski radar 9S36, uz povećanje broja Transportno-lansirnih oruđa 9A316 na 2-3 po raketnoj bateriji (mada je obično ostajao broj na 1).

U sastavu najnovije verzije, raketnog sistema Buk-M3, ovaj radar je postao nezaobilazni deo formacije, pa se tako puna formacija raketnog diviziona sastoji od 4 SLO sa radarom 9A317M i 2 Samohodna teleskopska radara 9S36M koji su u stanju da, teoretski, jednovremeno dejstvuju na do 36 vazduhoplovnih ciljeva, a mogu precizno dejstvovati i na ciljeve na zemlji.

U sastavu diviziona Buk-M3, Samohodni teleskopski radar navodi i do 2 nova Transportno-lansirna oruđa 9A316M koji mogu nositi do 12 novih raketa 51R6 sa aktivnim radarskim samonavođenjem u lansirnim kontejnerima.

Snimak

Na objavljenom snimku vidimo borbeni rad posade Samohodnog teleskopskog radara 9S36M iz sastava Buk-M3 i uvezanog potčinjenog Transportno-lansirnog oruđa 9A316 iz sastava Buk-M2, kao i postupak otkrivanja ciljeva, praćenje i na kraju i lansiranje raketa.

Prema svedočenju komandira ove baterije, jedinica je do sada tokom SVO u Ukrajini oborila 2 aviona, 5 bespilotnih letelica, od čega 3 Bajraktara, i 4 projektila iz sistema HIMARS.






Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #132 on: December 03, 2022, 06:45:13 pm »

Прочитах на неком руском Телеграм каналу изјаву неког старешини из јединице ПВО на Запорошком фронту. Каже да су добили посебан софтвер за ХИМРС ракете. Наводну су на почетку употребе ХИМАРА "лутали" и сналази ли се, али сада, са новим софтвером праћење и обарање ових ракета им је као и гађање сваког другог циља.

О чему се ту ради? Зашто би ракета ХИМАРС била другачији циљ у односу на друге сличне летеће објекте?
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 682



« Reply #133 on: December 03, 2022, 08:00:22 pm »

Прочитах на неком руском Телеграм каналу изјаву неког старешини из јединице ПВО на Запорошком фронту. Каже да су добили посебан софтвер за ХИМРС ракете. Наводну су на почетку употребе ХИМАРА "лутали" и сналази ли се, али сада, са новим софтвером праћење и обарање ових ракета им је као и гађање сваког другог циља.

О чему се ту ради? Зашто би ракета ХИМАРС била другачији циљ у односу на друге сличне летеће објекте?

Koliko sam ja pratio, ove rakete dometa cca 70-80 km na tim krajnjim daljinama gube kinetičku energiju dovoljnu za recimo probijanje AB mosta ili bunkera ili slično.
Stoga je praksa pokazala da se većinom dejstvuje sa 30-40 km daljine od linije fronta (čak i do 25 km) i odabira se (postoji mogućnost) visokih ubacnih putanja, što raketu u završnici prema cilju dovodi na ugao od 85-90 stepeni prema cilju, što bi reklo da mu pada "direktno na glavu".
Tada projektil ima najveću kinetičku energiju za probijanje i uništavanje utvrđenih ili betonskih objekata.

Sa druge strane, "pad" prema cilju pod tako visokim upadnim uglovima, pravi velike probleme radarima sistema kao što je Tor, nešto manje ali takođe i Panciru, ali i radarima na SLO sistema Buk, ako se oni nalaze recimo 5-10 ili 15 km od branjenog objekta (recimo Antonovski most ili slični objekat).
Da bi u tada odbrana funkcionisala, potreban je integrisani rad više borbenih oruđa, odnosno rad kroz komandno-informacioni sistem.
Ovde treba i napomena da ove rakete mogu leteti i na visinama od više od 20 pa i do 25 km, što nekada za sisteme Tor i Pancir, pa čak i Buk može predstavljati problem u brzini reakcije, ako ciljeve otkrivaju sopstvenim radarima i senzorima.

U tom smislu je potrebno i prostorno razmestiti sredstva da bi mogli zahvatiti mete. Recimo, znam podatak, da 2 diviziona S-300PS treba da budu udaljeni jedan od drugoga najmanje 7 km, da bi mogli jedan drugog da štite (i objekat koji štite, naravno) od projektila koji "upadaju" sa velikih visina (preko 20 km) pod tako visokim uglovima (približno 90 stepeni).

Kada se taj problem reši, sledi rad preko eksternih osmatračko-akvizicijskih radara koji moraju uočiti pretnju na vreme, a zatim se sistemima automatizacije i KIS, a preko Komandnih stanica odgovarajućih sistema PVO, ciljevi dodeljuju onim borbenim oruđima koji taj cilj mogu pratiti i gađati.

Znači, mišljenja sam da se ovde ne radi o nekom softveru, nego prosto o "stečenom iskustvu" i prilagođenoj taktici upotrebe. Pa sada verujem da komande PVO znaju kako i gde razmestiti oruđa PVO od linije fronta uzimajući u obzir daljine i visine njihovog dejstva i procenjene lokacije lansera HIMARS, gde razmestiti eksterne osmatračko-akvizicijske radare, Komandne stanice i slično.
I radi se u integrisanom centralizovanom sistemu koji omogućava objedinjeni rad svih jedinica PVO u datom sektoru.

To je neko moje mišljenje....
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #134 on: December 03, 2022, 08:26:18 pm »

Та информација би требало да буде на овим линковима. Ако знаш руски можда ће ти бити јасније него мени.




Иначе, када је у питању дејство ПВО на пројектиле који падају "вертикално" један од украјинских команданата задужен за ПВО (пре око месец дана) каже да са постојећим системима (мислио је на С-300 и Бук) мало могу да ураде на обарању класичних балистичких ракета које падају вертикално. Тек сад из овог твог објашњења схватам зашто. Значи такође да "Искандере" украјинска ПВО тешко може да обори (осим што лете високо они и мењају путању током лета). Вероватно зато су их Руси испалили тако много (у односу на остале пројектиле)
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.038 seconds with 23 queries.