PALUBA
April 29, 2024, 03:26:39 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 [21] 22 23   Go Down
  Print  
Author Topic: Dešavanja u Kazahstanu  (Read 23017 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #300 on: January 16, 2022, 08:24:59 am »



Nastavlja se povratak ruskih snaga iz Kazahstana


Osamnaest ruskih vojno-transportnih aviona koji su bili u mirovnoj misiji u Kazahstanu, sleteli su danas na aerodrom Čkalovski.

Na aerodromu Čkalovski je priređen svečani doček za pripadnike padobranskih desantnih jedinica, a posle ceremonije počeće istovar vojne opreme i naoružanja i povratak u matične baze, preneo je TAS S.

U Rusiju je juče sleteleo 10 ruskih vojnih trasportnih aviona sa pripadnicima Oružanih snaga Ruske Federacije koji su bili u sastavu mirovnog kontingenta Organizacije ugovora o kolektivnoj bezbednosti (ODKB) i vratili su se iz misije u Kazahstanu.

Oni su sleteli na aerodrom u Ivanovu u centralnoj Rusiji, saopšteno je juče iz ministarstva odbrane RF.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #301 on: January 16, 2022, 11:50:56 am »




Quote
Šta se krije iza oružane pobune u Kazahstanu




Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #302 on: January 17, 2022, 07:43:52 am »

Skoro 150 civila i 11 policijaca ubijeno u kazahstanskom gradu Almatiju
Tanjug 16.01.2022.

Gotovo 150 civila i 11 policajaca ubijeno je tokom nereda u kazahstanskom gradu Almatiju, izjavio je danas načelnik policije Kanat Tajmerdenov.

Šef odeljenja za krivično gonjenje u kancelariji tužioca Šerik Šalabajev saopštio je u subotu da je tokom nereda u Kazahstanu povređeno 4.500 ljudi, a da su tela 225 ubijenih osoba prebačena u mrtvačnice širom zemlje, prenosi TAS S. Kako je naveo Šalabajev, među žrtvama su i "naoružani banditi koji su učestvovali u terorističkim napadima i napadima na zgrade i policiju".

Nasilni protesti počeli su početkom ovog meseca u Kazahstanu nakon skoka cena goriva za automobile, koji su ubrzo prerasli u nerede i sukobe protiv snaga bezbednosti. Šalabajev je rekao da se 50.000 ljudi pridružilo neredima širom te bivše sovjetske republike i da je tokom vrhunca protesta 5. januara masa upala i zapalila vladine zgrade, automobile, banke i prodavnice u nekoliko većih gradova.

Predsednik Kasim-Žomart Tokajev obratio se vojnom bloku predvođenim Rusijom za pomoć tokom nemira, podseća ruska agencija.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #303 on: January 17, 2022, 08:05:54 am »




Napad na Kazahstan: Kakvu je ulogu imala britanska obaveštajna služba MI6


Kada je Zbignjev Bžežinski ređao figure po svojoj Velikoj šahovskoj tabli da obezbedi nesputanu hegemoniju Amerike, tražio je i da se oko Rusije formira pojas filtriranog nasilja čijom će se veštom manipulacijom ona sprečiti da ponovo postane svetska sila. U tom pojasu za obuzdavanje Rusije, kao jedna od njegovih ključnih tačaka, označen je Kazahstan.

Igranje na kartu Kazahstana, međutim, moglo bi da se okrene protiv onih koji su se tamo zaigrali. Primećuje to i „Njujork tajms“, pa konstatuje: „Usred krize, kazahstanski lider izabrao je svoj put: zagrljaj Rusije.“


Rastezanje Rusije

Kriza u Kazahstanu, elem, izbila je iznenada, ali ne i sasvim nenajavljeno. „Kada je kazahstanska vlada odlučila da obustavi subvencije za tečni naftni gas pre tri godine, ta odluka privukla je malo pažnje“, primećuje nedeljnik „Ekonomist“ i napominje da je, na osnovu te odluke, 1. januara ove godine cene gasa počelo da određuje slobodno tržište, te su se cene momentalno udvostručile. Protesti zbog poskupljenja započeli su već sutradan, 2. januara.

„Kao što smo već videli u Egiptu i Venecueli“, podseća tim povodom američki magazin „Nešenel interest“ na predvidljivost reakcije koja je usledila, „kada vlast ostane bez mogućnosti da veštački deformiše tržišne cene kao deo prećutnog društvenog ugovora, protesti postanu neizbežni“.

A nije zgoreg podsetiti i na studiju RAND korporacije, koju finansira Pentagon, iz 2019. pod naslovom „Rastezanje Rusije: nadmetanje s nadmoćnog položaja“. U toj se studiji, tragom onog pojasa nasilja Zbignjeva Bžežinskog, predlaže niz „geopolitičkih mera“ među kojima su naoružavanje Ukrajine, povećanje podrške pobunjenicima u Siriji, promena režima u Belorusiji i eksploatacija tenzija na Južnom Kavkazu. A sad kao da je došao red na meru broj 5: „Redukcija uticaja Rusije u Centralnoj Aziji“.


Pomoć ODKB-A

U svakom slučaju, protesti u Kazahstanu, u akciji koja nije mogla a da ne bude koordinisana, u roku od samo par dana pretvorili su se u oružani napad na tu zemlju i njene institucije; u jednom momentu bio je čak zauzet i aerodrom u najvećem gradu, Alma Ati. Ubijeno je 16 vojnika i policajaca. Među njima, dvojici su odsečene glave, metodom koja je karakteristična za sve one islamističke pobunjenike koji su, od Bosne do Sirije, uživali američku podršku.

Te je stoga gotovo i očekivano što se među zahtevima ovakvih protesta našao i zahtev da se Kazahstan povuče iz svih svojih saveza s Rusijom, od Evroazijske ekonomske unije, preko Šangajske organizacije za saradnju do ODKB-a, Organizacije ugovora o kolektivnoj bezbednosti.

Međutim, upravo se ODKB-u za pomoć obratio kazahstanski predsednik Kasim Žomart Tokajev, pomoć mu je ubrzo i stigla, i, militanti su poraženi.

Sumirajući informacije na virtuelnom sastanku s kolegama-liderima ODKB-a ovog ponedeljka, predsednik Tokajev kazao je da su nemiri pripremani dugo, i da je sve krenulo „kao po jednoj komandi... Glavni cilj postao je očigledan – potkopavanje ustavnog poretka, uništenje institucija, zauzimanje vlasti. Radi se o pokušaju državnog udara.“

Imajući tu tvrdnju u vidu, dodatnu pažnju privlači hapšenje, pod optužbom za veleizdaju, bivšeg predsednika Komiteta za nacionalnu bezbednost Kazahstana Karima Masimova.

„Njujork post“ je, inače, objavio privatnu fotografiju na kojoj Masimov pozira u društvu aktuelnog predsednika SAD Džozefa Bajdena i njegovog sina Hantera.

Predsednik Tokajev izneo je i podatak da je bilo organizovano najmanje šest talasa napada terorista, te da je u njima učestvovalo čak 20.000 pripadnika „grupacija koje su obučavane van zemlje“. I predsednik Rusije Vladimir Putin ukazao je da je Kazahstan bio izložen napadu međunarodnog terorizma, slična ocena stigla je i iz Kine čiji je lider Si Đinping napomenuo da se „odlučno suprotstavlja spoljnim silama koje namerno stvaraju nestabilnost u Kazahstanu i podstiču obojenu revoluciju“, a najdirektniju dijagnozu postavio je njihov beloruski kolega Aleksandar Lukašenko: „Ovo što se događa u Kazahstanu je pokušaj da se napadnu postsovjetske države tik uz Rusiju. Potrebno im je da Rusiju udave u krvi. Još jednom ponavljam – ako padne Rusija, jednostavno će nas pregaziti. Samleće nas u mlinu i ispljunuti. Stoga po svaku cenu moramo da sačuvamo centar naše civilizacije, centar našeg pravoslavlja.“


Spoljni faktori

Ko je napao Kazahstan? Kako će odbrana te zemlje, uz podršku ODKB-a, uticati na njenu dosadašnju multivektorsku spoljnu politiku? I da li je slučajno što je Kazahstan napadnut uoči razgovora Rusije i Zapada o Ukrajini i širenju NATO-a na istok?

O ovim su pitanjima u „Novom Sputnjik poretku“ govorili dopisnik „Novosti“ iz Moskve Branko Vlahović i Đuro Bilbija, nekadašnji dopisnik ovog lista iz Rusije i urednik portala „Fakti“.

„Poskupljenje cene gasa predstavlja samo manji deo problema u Kazahstanu. A stvarni uzroci pobune leže u faktorima izvan te zemlje, i u porastu islamskog radikalizma u tom delu sveta. Pobuna je bila veoma dobro organizovana, i krajnje su zlonamerne i potpuno netačne ocene zapadnih medija da je reč o mirnim demonstracijama. Mirni demonstranti ne napadaju predsedničku palatu i ne zauzimaju aerodrome oružjem,“ objašnjava Branko Vlahović, i ukazuje da je i predsednik Rusije Putin rekao da „pretnja državnosti Kazahstana ne leži u spontanim protestima zbog cene goriva, već u činjenici da su destruktivne unutrašnje i spoljne sile zloupotrebile tu situaciju“.

Vlahović ističe i da je u nedavnim događajima veoma važna bila uloga Turske, „koja želi da stvori pojas svog uticaja od Balkana do Sibira kroz turkofonske države na postsovjetskom prostoru Centralne Azije“.

Đuro Bilbija pak napominje da je, uz unutrašnje pomagače bliske bivšem predsedniku Nursultanu Nazarbajevu – koga je predsednik Tokajev na početku krize smenio sa mesta predsednika Saveta za bezbednost Kazahstana, i sam preuzeo tu funkciju – ključnu ulogu po svemu sudeći, uz Tursku i Sjedinjene Države, imala Velika Britanija:

„Ne smemo da izgubimo iz vida da svoj strateški projekat globalne Britanije ona realizuje i tako što Tursku huška da ostvari svoj neoosmanistički projekat. Aktuelni direktor britanske obaveštajne službe MI6 Ričard Mur bio je britanski ambasador u Ankari, i ove dve zemlje već su zajednički upravljale sukobom u Nagorno-Karabahu između Azerbejdžana i Jermenije (u septembru 2020.) – Mur je bio u poseti Ankari i neposredno pre početka tog rata, i nakon njegovog okončanja.“

Takođe, skreće pažnju Đuro Bilbija, ruski ambasador u Vašingtonu Anatolij Antonov izjavio je da je ono što se dogodilo u Kazahstanu najdirektnije povezano s američkim napuštanjem Avganistana, i „sasvim je moguće da su u napadima u Kazahstanu učestvovali militanti koje su Amerikanci i Britanci prebacivali s Bliskog istoka u Avganistan, odakle su se oni dalje infiltrirali po Centralnoj Aziji“.


Opomena Henrija Kisindžera

Događaji su, međutim, krenuli smerom suprotnim od onog koji su priželjkivali njihovi kreatori.

O tome u „Volstrit džurnalu“ piše ozloglašeni jastreb američkog intervencionizma i nekadašnji savetnik za nacionalnu bezbednost Donalda Trampa Džon Bolton: „Zapad žestoko greši i rizikuje da ne uoči priliku koja se pružila Putinu. Njegova strategija da ponovo uspostavi rusku hegemoniju u okviru granica bivšeg Sovjetskog Saveza istovremeno je i strpljiva i agilna, a nevolje u kojima se našao Kazahstan donose mu brojne mogućnosti.“

Na sličan način i „Njujork tajms“, uz konstataciju da je predsednik Kazahstana Tokajev odjurio u zagrljaj Rusiji kada se našao u nevolji, navodi da bi taj „njegov izbor mogao da preuredi politiku Centralne Azije... Tokajevljevo hitro svrstavanje uz Moskvu najavljuje preoblikovanje regiona koji je bio predmet žestoke borbe za uticaj između Sjedinjenih Država, Rusije i Kine.“

„Iako zapadne naftne kompanije u Kazahstanu imaju veliki ekonomski, a time i politički uticaj, Tokajev bi morao da ostane svestan činjenice da mu je Rusija priskočila u pomoć kada mu je bilo potrebno, i da je pokazala, kao što je prethodno pokazala i lideru Belorusije Aleksandru Lukašenku, da njeni saveznici mogu da računaju na nju“, komentariše Branko Vlahović najave da bi Kazahstan, posle minulih događaja, mogao da počne da odustaje od dosadašnje Nazarbajevljeve multivektorske spoljne politike istovremenog oslanjanja na Rusiju, Kinu, Tursku i Zapad.

Zaključuje Đuro Bilbija: „Henri Kisindžer nedavno je opomenuo Vašington da rizikuje da izgubi sve ono što je dobio raspadom SSSR-a i završetkom Hladnog rata. Ovo njegovo upozorenje je, jednim delom, već počelo da se ostvaruje. Tim više što su u Kazahstanu snage ODKB-a reagovale po prvi put od osnivanja ove organizacije, i to munjevito i efikasno. Pokazalo se da ODKB izlazi na scenu, i da neke stvari može da radi brže i bolje nego NATO. To je i te kako bitna činjenica koja se mora uzeti u obzir i u predviđanju daljeg razvoja događaja.“


Nikola Vrzić
izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #304 on: January 17, 2022, 09:36:24 am »



Quote
Встреча российских десантников на подмосковном аэродроме «Чкаловский»

Церемония встречи российских десантников, выполнявших поставленные задачи в составе коллективных миротворческих сил ОДКБ в Республике Казахстан состоялась на подмосковном аэродроме Чкаловский.

В ходе чествования военнослужащих представители командования ВДВ, духовенства, руководство города Кубинки, юнармейцы, члены семей прибывших десантников-миротворцев поздравили их с успешным выполнением задач и поблагодарили за высочайший профессионализм.

По традиции, прибывшие подразделения были встречены хлебом и солью.

Музыкальными номерами российских миротворцев поздравил ансамбль песни и пляски Воздушно-десантных войск.

Завершилось мероприятие прохождением торжественным маршем прибывших подразделений.

По окончании торжественного митинга личный состав выполнил разгрузку техники из самолетов и приступил к совершению марша в пункт постоянной дислокации.






Quote
Прибытие самолетов военно-транспортной авиации ВКС России из Казахстана на аэродром Чкаловский

Самолеты военно-транспортной авиации ВКС России Ил-76 с российскими миротворцами из состава Коллективных миротворческих сил ОДКБ прибывают из Казахстана на Подмосковный аэродром Чкаловский.

Также сегодня самолеты Ил-76 военно-транспортной авиации ВКС России доставят личный состав и технику подразделений ВДВ, выполнивших задачи в составе коллективных миротворческих сил ОДКБ, на аэродром Восточный в Ульяновской области.




Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #305 on: January 17, 2022, 11:07:58 am »



Quote
Вылет из Алма-Аты подразделений российских миротворцев из состава КМС ОДКБ на аэродром Восточный

Подразделения российских миротворцев из состава Коллективных миротворческих сил ОДКБ в Казахстане осуществили погрузку военной техники в самолеты ВТА Ил-76 и вылетели из Алма-Аты в Ульяновскую область.

Сегодня самолеты Ил-76 военно-транспортной авиации ВКС России доставят личный состав и технику подразделений Ульяновского соединения ВДВ, выполнивших задачи в составе коллективных миротворческих сил ОДКБ, на аэродром Восточный в Ульяновской области.

По прибытию подразделений на аэродроме будет организована их торжественная встреча с участием командования Ульяновского соединения ВДВ и членов семей десантников-миротворцев.

По окончанию торжественного митинга, личный состав приступит к разгрузке из самолетов вооружения, военной техники, имущества и совершит марш в пункт постоянной дислокации.



Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #306 on: January 17, 2022, 04:25:40 pm »




Quote
Россия завершает операцию по возвращению контингента из Казахстана после окончания миссии ОДКБ




Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #307 on: January 18, 2022, 06:40:46 am »

Rođaci bivšeg predsednika Nazarbajeva smenjeni sa pozicija
Tanjug 17.01.2022.

Nećak bivšeg kazahstanskog predsednika Nursultana Nazarbajeva, Samat Abiš smenjen je sa mesta zamenika komandanta u Komitetu za nacionalnu bezbednost, saopšteno je danas iz kancelarije predsednika.

Timur Kulibajev, Nazarbajevljev zet takođe je danas podneo ostavku na mesto predsednika glavne poslovne lobističke grupe te centralnoazijske zemlje.

Nazarbajev (81), važio je za najmoćnijeg političara u toj zemlji, čak i nakon što se povukao 2019. godine, međutim, od početka masovnih protesta početkom ovog meseca, a koji su prerasli u otvorene sukobe sa snagama bezbednosti, nije se pojavljivao u javnosti. Predsednik Kasim-Žomart Tokajev, koji je svojevremeno preimenovao glavni grad Kazahstana u ime Nazarbajeva, preuzeo je ulogu predsedavajućeg Savetom bezbednosti tokom nemira u zemlji, čime je okončana njihova saradnja.

Prošle nedelje, Tokajev je izjavio da oni koji su stekli bogatstvo tokom vladavine Nazarbajeva sada moraju da to podele sa javnošću.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #308 on: January 18, 2022, 06:56:56 am »

Prvi čovek Kazahstana Tokajev čistkom diže rejting u narodu
Branko VLAHOVIĆ 17. 01. 2022.

PREDSEDNIK Kazahstana Kasim Žomart Tokajev rešio je da otera sa političke scene klan bivšeg predsednika Nursultana Nazarbajeva.

Na taj način Tokajev hoće da pokaže narodu da nema veze sa bogatom rodbinom bivšeg presednika koja iritra siromašniji deo stanovnika Kazahstana, koji živi loše. Osim tri zeta Nazarbajeva funkciju je morao da napusti i njegov sestrić Samat Abiš, koji je do sada bio prvi zamenik predsednika Komiteta nacionalne bezbednosti Kazahstana.

Minulih dana u Kazahstanu je kolala informacija da je Samat Abiš uhapšen, kao i njegov šef Karim Masimov. Međutim kasnije je saopšteno da je Samat Abiš na odmoru. U ponedeljak je predsednička informativna služba saopštila da je taj bliski rođak Nazarbajeva smenjen sa funkcije. Hoće li se i protiv njega povesti krivični postupak tek treba da se vidi. Jedno je već sada jasno, da je predsednik Tokajev optužio Komitet nacionalne bezbednosti, koji je nadređen svim bezbednosnim službama, da su prespavali pripremu pokušaja državnog udara. Istraga će pokazati jesu li bili u vezi sa organizatorima nemira.

U ponedeljak je takođe saopšteno da je i treći zet Nazarbajeva, kazahstanski oligar Timur Kulibajev (55), podneo ostavku sa funkcije predsednika Nacionalne komore preduzetnika „Atameken“. Na toj dužnosti je bio poslednjih osam godina. On je ujedno i predsednim Olimpijskog komiteta Kazahstana. Timur je bio i predsednik Kazahstanske asocijacije organizacija naftno-gasnog energetskog kompleksa „Kazenergy“. NJegova supruga Dinara (55) je na čelu Fonda obrazovanja i veliki akcionar Narodne banke Kazahstana. Iz Timurovih funkcija se vidi koliko je on bio moćan čovek. NJegovo bogastvo časopis „,Forbs“ je procenio na 2,7 milijardi dolara.

„Novosti“ su već pisale da su dva druga zeta takođe morali da daju ostavke. Muž najmlađe ćerke Nazarbajeva Alije (42), Dimaš Dosanov, bio je predsednik Kompanije „Kaztransoil“ . Alija se bavi biznisom i rukovodi građevinskom kompanijom „Elitstroj“ a ujedno je i filmski producent.

Nevenčani muž najstarije ćerke Nazarbajeva, Darige (58), Kajrat Šaripov, bio je do pre neki dan direktor Nacionalne kompanije „KazahGas“. Interesantno je da je prvi muž Darige Nazarbajeve Rahat Alijev bio upetljan u velike afere u Kazahstanu i na kraju se obesio u zatvoru u Beču. Rahat Alijev je karijeru počeo kao direktor „Kazahstanske farmacije“, da bi se kasnije prebacio u policijske obaveštajne strukture i na kraju je završio kao ambasador u Austriji. Ali, on je bio optužen za organizaciju kidnapovanja i ubistvo rukovodioca „Nurbakne“ u Alma Ati 2007 hodine. Zbog toga je došao u sukob sa tastom Nursultanom Nazarbajevim, pa je pobegao u Beč.

Pokušao je da dobije azil pravdajući se da se nije slagao sa politikom tasta-vlastodršca. Međutim, posle određenog vremena bio je zatvoren i u zatvoru se obesio. Sa Darigom je imao troje dece, a ona se od njega razvela, navodno pod pritiskom oca. Ako se analizira biografija Darige Nazarbajeve, vidi se da je otac nju pripremao za političkog naslednika. Ona je završila na Univerzitetu „Lomonosov“ u Moskvi fakultet istorije, kasnije je magistrirala i doktorirala. Bila je direktor televizije i informativne agencije „Habar“. U politici je dogurala do predsednika Senata Kazahstana, a sada je poslanik u parlamentu.

Ostareli Nursultan Nazarbajev (82) najverovatnije nije mogao ni da sanja da će od naziva oca nacije doživeti da mu viču – „odlazi starče“ i da mu u provinciji ruše spomenike.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #309 on: January 18, 2022, 07:17:32 am »

Понедељак, 17.01.2022.
Слободан Самарџија

Опомене неуспеле „обојене револуције” у Казахстану

Кина је спремна да помогне Русији у њеним настојањима да елиминише утицај страних сила на подручју централне Азије, саопштено је прошле недеље у Пекингу. Кинеска реакција уследила је поводом недавних рушилачких демонстрација у Казахстану изазваних поскупљењем горива, а у којима је улога тзв. западног фактора, по многима, била и више него видљива.

По свему, у бившој совјетској републици, иначе деветој по величини држави на свету, десио се покушај „обојене револуције”, сличан онима који су се на некадашњим социјалистичким просторима збивали још од почетка 21. века: у Грузији (2003), Украјини (2004. и 2014), Киргизији (2005) или недавно у Белорусији. Ту је и такозвана булдожер револуцијa, којом је у октобру 2000. мењан друштвени систем у Србији. Утицај западних финансијера у поменутим превратима никада није посебно скриван. Оствариван је кроз такозване невладине организације и сличне пројекте.

Ипак, зашто је Казахстан баш сада дошао на ред? Према проценама познавалаца, реч је о покушају страних служби да, након извлачења Американаца из Авганистана, пребаце свој рад на терене централне и југозападне Азије, не би ли се што више приближили границама Русије и Кине.

Подсетимо, непосредно по повлачењу америчких трупа са авганистанског терена у Москви су изразили забринутост изазвану чињеницом да су тамошњим муџахединима свесно препуштене огромне количине најсавременијег наоружања. Као и због индоктринираности по којој пут за даље ширење исламског утицаја природно води преко некадашњих совјетских република, Туркменистана, Узбекистана и Таџикистана.

Централна Азија је доста удаљена од Европе, тако да на западној страни Старог континента нема много интересовања за већи ангажман на овим просторима. Уосталом, ни резултати ратова вођених овде током историје не дају Европљанима много разлога да нешто слично покушају поново.

С друге стране, САД, однедавно „ојачане” стратешким савезом с Великом Британијом и Аустралијом (АУКУС), на Азију у целини гледају другачијим очима. Ту су концентрисани највећи амерички конкуренти, војни, идеолошки, економски... Реч је превасходно о Русији и Кини, али у перспективи и о Индији, Пакистану и још понеким нарастајућим силама. А путеви за убрзанији просперитет на овом подручју данас се траже кроз јачање сарадње с непосредним комшијама, па и дојучерашњим противницима. Без ратова.

У САД су схватили да је њихово време, које је наступило по окончању Другог светског рата и преузимању „под своје” главних европских држава, при крају. Управо стога планове ширења даље на исток континента заснивају на стварању околности у којима би „нациљане државе” доспеле у одређене економске и политичке невоље, а које би водиле у могући преврат.

„Обојене револуције” продукт су такве тактике. Не у потпуности успешне, али сасвим довољне да развој појединих друштава зауставе и преусмере у другом правцу. Поготово што се ради о државама у којима су унутрашње противречности такве да би евентуални немири захтевали интервенцију шире међународне заједнице. Пример за то је и Украјина, у којој САД, једноставно, немају шта да траже и неће се усудити да овде самостално ратују.

Ваља напоменути и да су са западне обале Атлантика све мање спремни да ратују у неким њима далеким и непознатим просторима и да тамо гину. Холивудски филмови са урнебесним акцијама измишљених командоса више нису довољни да подигну борбени дух просечног младог Американца. Управо стога надлежни у Пентагону решили су ових дана да већ ангажованим војницима, спремним да се упуте у неку афричку или азијску недођију, плате подигну за чак 25 одсто.

Недавни Самит о демократију, којим су САД покушале шире да промовишу своју политику, а на који нису позване ни Русија ни Кина, јасно упућује на настојања Вашингтона да свет подели на две сфере: своју и руско-кинеску. И опет без вођења рачуна о томе како на све гледају у другим државама, посебно европским.

Како је 2019. написао амерички новинар Фарид Закарија: „Доба америчке доминације је била кратка, плаховита епоха. Тачније, три деценије обележене са два кључна догађаја. Рођена је услед колапса Берлинског зида 1989. године, а њен крај, односно почетак истог, изникао је из још једног колапса – оног ирачког из 2003, од када и почиње лагани пад глобалног утицаја САД.”

Пропала акција у Казахстану, а посебно муњевито реаговање снага Организације Уговора о колективној безбедности (ОДКБ) у кршењу побуне, само је додатно потврдила ограничености америчког утицаја, али је и чвршће усмерила Кину и Русију једну на другу.

Izvor: www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #310 on: January 18, 2022, 07:41:57 am »

Traži se Nazarbajev: Dok je Kazahstan goreo, on je našao luksuzno utočište
SVET Autor: Ksenija Stojiljkovic 17. jan. 2022

U trenutku kada Kazahstan „gori“, a predsedniku Kasimu-Žomartu Tokajevu karijera visi o koncu, od njegovog predhodnika Nursultana Nazarbajeva nema ni traga ni glasa.

Nazarbajev je bio lider Kazahstana od 1991. do 2019. godine. Kada je odstupio sa funkcije sam je izabrao naslednika, Kasima-Žomarta Tokajeva, što je mnogima sugerisalo na to da je iza kulisa sve konce zadržao u svojim rukama. Uz to, kult ličnosti Nazarbajeva ostao je jak, obzirom na to da glavni grad, aerodrom i glavni univerzitet nose njegovo ime.

Od kada su izbili nemiri u Kazahstanu zbog drastičnog skoka cena goriva, Nazarbajev nijednom nije stao uz sovj narod. “Ostao je nem“ i bio odsutan iz javnosti. Treba napomenuti da je prema zvaničnim podacima 225 ljudi poginulo u nemirima i kasnijim obračunima na ulicama Kazahstana, a da je čovek koji je tako dugo vodio zemlju jednostavno nestao iz javnosti. Pojedini mediji navode da se krio na obali Ženevskog jezera, dok drugi sumnjaju da je pobegao u Dubai.

„Najpouzdanija informacija od danas je da je Nazarbajev živ i da su u toku žestoki pregovori sa Tokajevim o preraspodeli imovine, plena i rente“, rekao je bivši zvaničnik zapadne vlade koji ima snažne konekcije u Kazahstanu.

Tokajev, nekada lojalan saradnik Nazarbajeva, iskoristio je obračun da oduzme vlast svom bivšem dobrotvoru i članovima njegove porodice, od kojih su neki optuženi da koriste protestno raspoloženje u zemlji da svrgnu.

„Borba za vlast se nastavlja. Nema garancije da će se stvari završiti glatko“, rekao je bivši zapadni zvaničnik.

Jedan izvor, tvrdi da zna da je Nazarbajev u Kini, ali Jermuhamet Jertisbajev, bivši ministar i Nazarbajevljev savetnik, rekao je da veruje da je njegov bivši šef još uvek u Kazahstanu.

„Pregovori su u toku, ali je jasno da je era Nazarbajeva završena“, rekao je Jertisbajev, dodajući da za nedavno nasilje okrivljuje „reakcionarne i konzervativne snage iz klana Nazarbajeva“.

Iako Tokajev nije poimence kritikovao bivšeg lidera, postoje znaci da je era Nazarbajeva okončana. Statua srušena tokom nereda nije popravljena, ulični znakovi za Aveniju Nazarbajev koji su oboreni u Almatiju, najvećem gradu u zemlji, nisu ponovo postavljeni. Vlasti su uhapsile bivšeg šefa bezbednosnih službi, Karima Masimova - lojalnog Nazarbajevu, pod optužbom da je pokušao da preuzme vlast. U subotu je objavljeno da su dva zeta Nursultana Nazarbajeva otpuštena sa svojih pozicija u ključnim državnim kompanijama. Poznato je da su drugi rođaci pobegli iz zemlje.

Nakon tranzicije 2019. godine, činilo se da je Nazarbajev ostao „lider nacije“. Sada, imidž za koji je bilo potrebno 30 godina da se izgradi, srušio se u roku od nekoliko dana.

„Mnogi ljudi prelaze iz tabora Nazarbajeva na stranu predsednika Tokajeva“, rekao je Jertisbajev, koji je, kako se činilo, i sam bio uključen u taj manevar, piše Gardijan.

Aktuelna situacija će verovatno biti poučna za druge autokrate, posebno za beloruskog lidera Aleksandra Lukašenka i ruskog predsednika Vladimira Putina, koji su i ranije isticali podršku režimu u Kazahstanu.

Izvor: www.nova.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #311 on: January 18, 2022, 10:36:28 am »



Svečani doček ruskih mirovnjaka: Još 40 aviona stiglo iz Kazahstana


Nova grupa aviona sa ruskim mirovnjacima iz sastava snaga ODKB-a vratila se iz Kazahstana na vojne aerodrome u Moskovskoj i Uljanovskoj oblasti, saopštilo je Ministarstvo odbrane Rusije.

„Četrdeset aviona vojno-transportne avijacije Vazdušno-kosmičkih snaga Rusije prevezlo je tokom proteklog dana ruske mirovnjake iz sastava kolektivnih mirovnih snaga ODKB iz Republike Kazahstan na vojne aerodrome u Moskovskoj i Uljanovskoj oblasti“, navodi se u saopštenju.

Ruski vojni resor napominje da je na aerodromima organizovan svečani doček mirovnih snaga uz učešće komande Vazdušno-desantnih snaga i Uljanovske jedinice Vazdušno-desantnih snaga. Nakon svečanog skupa, mirovnjaci su istovarili naoružanje i vojnu tehniku i krenuli u svoje matične baze.

Planirano je da se povratak svih mirovnih snaga u svoje baze završi do 19. januara.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #312 on: January 18, 2022, 01:54:26 pm »



Quote
Kazakhstan FM vows to share 'proof' that 'foreign terrorists' were involved in protests

Kazakhstan's Foreign Minister Mukhtar Tileuberdi granted an interview to FRANCE 24. Earlier this month, peaceful protests against a hike in energy prices in Kazakhstan sparked a brutal crackdown, backed up by military support from Russian-led troops. The official death toll stands at 225, but human rights groups believe it to be much higher. Tileuberdi said the Kazakhstani authorities were ready to share "proof" with the international community that there were foreign terrorists among the "armed militants". So far, witnesses on the ground have not backed up this claim.




Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #313 on: January 18, 2022, 03:10:40 pm »




Quote
Миротворцы ОДКБ передали аэропорт Алма-Аты казахским военным




Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #314 on: January 19, 2022, 07:22:14 am »

U zemlji ogromnih socijalnih razlika, oligarsi sada moraju da se oduže narodu
Novosti online 18. 01. 2022.

I dok se pomalo već zaboravljaju burni događaji koji su početkom godine potresli najveću srednjoazijsku državu, u Kazahstanu je i nadalje je napeto. Podignuto je oko 700 krivičnih prijava, više od 1000 ljudi je u zatvoru, a sudovi još razmatraju više od 8300 slučajeva.

Osim toga, predsednik Kasim Žomart Tokajev, koji je tokom nereda uz rusku pomoć preuzeo sve poluge vlasti, sprovodi čistku i obračunava se s kadrovima i porodicom donedavno nedodirljivog "lidera nacije" Elbasija - Nursultana Nazarbajeva. O njegovoj sudbini se puno nagađalo, a on se posle dužeg ćutanja obratio naciji porukom da podržava "predsednika Tokajeva" i da se nalazi kod kuće na "zasluženom odmoru". Iako Nazarbajev tvrdi da "nema sukoba u vrhu elita" i da je sve pod kontrolom, njegovi kadrovi padaju.

Zanimljivo je da se porušeni spomenici Nazarbajevu ne obnavljaju, a uskoro bi trebalo da počne i postupna demontaža kulta ličnosti Nazarbajeva (glavni grad više se ne bi zvao Nur Sultan, nego kao i pre, Astana). Sva tri njegova zeta, koji su držali u rukama najjače tamošnje banke i kompanije, podneli su "dobrovoljne ostavke", a nije jasno šta se događa s njegovim kćerkama koje su imale važne političke i društvene funkcije u Kazahstanu. Prvo je pao moćni Timur Kulibajev, muž srednje Nazarbajevljeve kćeri Dinare, koga je magazin Forbs nedavno proglasio najuticajnijim biznismenom Kazahstana. On je bio šef koncerna Kazahenergi, koji je "nadziralo" energetski, naftni i gasni biznis Kazahstana, a ujedno je bio predsednik Udruženja preduzetnika i poslodavaca "Atameken". Od svega toga ostalo mu je da se još neko vrijeme zabavi sa kazahstanskim Olimpijskim odborom.  Doduše, neki tamošnji portali navode da su on i njegova voljena Dinara već u inostranstvu, u Ženevi ili Londonu, gde imaju stan u vrednosti više od 100 miliona dolara.

Prošli vikend istovremeno su pala još dvojica "prvih zetova" Kazahstana. Dimaš Dosanov, muž najmlađe kćeri Alije (za nju neki kažu da se već smestila u Dubaiju), šef jedne od najvećih naftnih kompanija KazTransOil, dao je neopozivu ostavku, kako pišu prorežimski mediji "bez ikakovog pritiska", a na direktorskoj funkciji velike plinske Nacionalne kompanije QazaquGaz nije se održao ni Kajrat Šripbajev, muž Nazarbajevljeve miljenice, najstarije ćerke Darige, koja je imala i političke ambicije. Dariga je bila šefica gornjeg doma kazahstanskog parlamenta Senata, ali ju je Tokajev pomerio pa se ona brzo prebacila u donji dom parlamenta (Mažilis) kao zastupnica, ali više se, nekim čudom, ne pojavljuje na zasedanjima.

Kratko je saopšteno da se razbolela od korone, baš u ovom dramatičnom trenutku, pa zato ne može da dolazi na posao. Nisu pali samo moćni zetovi, otpisan je i Samat Abišev, Elbasijev nećak koji je bio zamenik šefa tajne službe, a ni najbliži njegov saradnik Karim Masimov, koji je Nazarbajevu bio sve što treba - od ministra, preko premijera do koordinatora obaveštajnih službi - nije izdržao. U zatvoru je i čeka suđenje zbog veleizdaje! Ruski tabloid Moskovski komsomolac navodi da je predsednik Tokajev dao jasno do znanja da porodica Nazarbajeva neće više imati privilegije, a osnovao je i humanitarni fond Kazahstan halkini (Narodu Kazahstana) te objavio da na tekući račun udruženja već stižu prve uplate kazahstanskih imućnih ljudi i preduzetnika iako je fond tek osnovan. Predsednik Tokajev tim povodom je rekao da u Kazahstanu "postoji mala grupa bogatih i uticajnih ljudi i kompanija" koji sada "treba da se oduže kazahstanskom narodu" donacijama "u njihovu korist".

Iako je jedna od najvećih naftnih i gasnih izvoznika, pored toga sa velikim zalihama urana i malim brojem stanovnika - oko 19 miliona, Kazahstan ima velike socijalne probleme i razlike. Deo zemlje nema uređenu komunalnu infrastrukturu, a i putevi su loši. Tokajev sada nabija dodatni "humanitarni porez na oligarhe" kako bi pojačao svoju blagajnu i ojačao sopstveni uticaj. Obračun sa Nazarbajevim podržava većina tamošnjeg stanovništva. Naime, očito je era Nazarbajeva, koja je trajala od 1989. godine, konačno došla svom kraju i nazire se nova Tokajevljeva era, sa tko zna kolikom "večnošću". Teško je verovati da i ovaj srednjoazijski despot neće sebi probaviti slične prerogative kakve je imao ostareli Elbasi. I Nazarbajev je imao poziciju večno nesmenjivog i doživotnog lidera, ali nije mu prošlo.

Podsetimo, Tokajev je iskoristio nasilne proteste koji su zahvatili Kazahstan kako bi se obračunao sa Nazarbajevim. Prvo ga je udaljio sa dužnosti predsednika Saveta nacionalne bezbednosti sa koje je on, kad je napustio položaj šefa države 2019. godine, praktično i dalje upravljao zemljom. Tokajev je na to mesto postavio sebe, ali dugo nije bilo jasno kako ga je smenio sa funkcije sa koje ga po zakonu ne može niko skinuti. Međutim, nakon nekoliko dana stiglo je objašnjenje, u ime Nazarbajeva, a ne od njega samog, da je dao ostavku.

Ali, i to je sporno, jer kako dati ostavku na dužnost koja je doživotna i prema zakonu "nesmenjiva". Ali ne treba cepidlačiti. Tokajev sada u svojim rukama ima apsolutnu moć - on je i predsednik države, drži vladajuću stranku Nur Otan i predsednik je Saveta bezbednosti, što mu daje ovlašćenja da može da stavi sam sebi veto, na sopstvene odluke. Možda mu i to zatreba.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
Pages:  1 ... 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 [21] 22 23   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.041 seconds with 22 queries.