PALUBA
April 28, 2024, 07:09:32 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5   Go Down
  Print  
Author Topic: Razvoj sistema za ometanje i C/UAV sistema u svetu  (Read 31096 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 688



« Reply #45 on: September 01, 2023, 06:41:53 pm »

Narudžbina od 33 miliona dolara iz SAD za DroneShield

Australijsko-američka firma DroneShield dobila je značajnu narudžbinu od 33 miliona dolara od neimenovane američke vladine agencije, odmah nakon narudžbine od 9,9 miliona dolara od zajednice Five Eyes Department of Defence ranije ovog meseca i manjeg ugovora Ministarstva odbrane u junu.

DroneShield obezbeđuje platforme sa AI za zaštitu od dronova i drugih autonomnih sistema, a najnovija narudžbina je za DroneShield opremu i višegodišnje usluge. Sistemi DroneShield-a ometaju komunikaciju kontrolora ili satelita sa bespilotnim letelicama i mogu se montirati u vozila ili negde drugde ili se nositi kao ogromna puška.

Vrednost dronova i njihovo deaktiviranje je prikazano tokom rata u Ukrajini i ova najnovija narudžbina je daleko najveća DroneShield-a do sada.

„Ova nagrada je rezultat... poverenja u DroneShield i naša rešenja, i odražava našu posvećenost njihovoj misiji“, rekao je izvršni direktor DroneShield-a u SAD, Matt McCrann.

Kompanija je javno kotirana u Australiji i SAD nakon osnivanja 2014. u Virdžiniji, SAD, i sada u značajnom delu Australijska, u vlasništvu akcionara koji nemaju kontrolu (ispod 50% akcija). Ima malo prisustvo u Velikoj Britaniji i partnere u preko 120 zemalja širom sveta, sa klijentima u vojsci, vladi, policiji, kritičnoj infrastrukturi i aerodromima.

Kompanija izveštava o značajnom napretku u povećanju proizvodnje, operacija i zaliha kako bi podržala očekivane dodatne narudžbine u 2023.
DroneShield finalizuje lokaciju za veću industrijsku lokaciju za svoje operacije u Sidneju kako bi se prilagodio ovom rastu.

U julu, kompanija je objavila da ima više od 200 miliona dolara kvalifikovanih prilika u pripremi, kao dodatak knjizi narudžbina od približno 29 miliona dolara pre ovog poslednjeg ugovora od 33 miliona dolara.

Izvršni direktor DroneShield-a Oleg Vornik sa jednim od ručnih proizvoda kompanije:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

DroneGun Mk4 kompanije DroneShield:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* DRoneshield1.png (746.11 KB, 855x474 - viewed 2 times.)

* DRoneshield2.jpg (101.1 KB, 800x534 - viewed 3 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 688



« Reply #46 on: September 05, 2023, 09:49:43 am »

Ukrajina dobija od australijskog EOS-a jedinstvenu oružanu stanicu "Slinger" protiv dronova

Oružana stanica Slinger, koje je naručila ukrajinska vojska, ima jednostavan slogan „jedan hitac, jedno ubistvo“ i stoji protiv ove izjave koja se pokazala kao idealno rešenje protiv bespilotnih letelica.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ugovor između Ukrajine i australijske kompanije Electro Optic Systems prvi put je otkriven u aprilu ove godine. Sadržaj je bio neka vrsta oružane stanice za montažu na oklopna vozila, količina je bila "stotinu jedinica", a ubrzo je usledio drugi posao za još 50.

Tačan proizvod nije imenovan ni u jednom od oba slučaja, a ostao je misterija sve do pre neki dan kada je australijska kompanija izvela demonstraciju vatrenog oružja sistema Slinger za koji je potvrđeno da je poslat u Ukrajinu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

U narednoj izjavi se navodi da će 110 Slingera biti isporučeno u prvoj seriji, oni će biti postavljeni na oklopne transportere M113. Još 50 će biti isporučeno ukrajinskom preduzeću pod nazivom Practika radi dalje integracije u oklopna pokretna vozila klase MRAP.

Od strane Defens ekspresa, govori se o vozilima Kozak-2M, Kozak-5 ili Kozak-7. Slinger od 355 kg je dovoljno lagan da se može instalirati čak i na MRAP vozila lake klase.

Ono što je još interesantnije je kako Slinger implementira svoje specijalizovane C/UAV mogućnosti. Sistem naoružanja ima različite sisteme nišana, pored optičke jedinice i senzora vetra, tu je i radar.

Upravo ovaj EchoGuard radar iz američke kompanije Echodine je ceo „svet u kutiji“ jer je 4D radar male veličine (poput onog koji se koristi za masivne sisteme protivvazduhoplovne odbrane IRIS-T) sa instrumentalnim dometom od 6 km i pogledom od 120 ° x 80° .

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Echodine takođe pruža detaljan opseg detekcije za specifične tipove ciljeva. Na primer, „vidi“ dron Matrice 600 sa najmanje 1,4 km, ili Phantom 4 sa udaljenosti od 1 km.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pretnje mogu biti otklonjene bez obzira na vremenske prilike. U isto vreme, postoji i moćan elektro-optički senzorski blok i sistem za upravljanje vatrom koji omogućava daljinski upravljanoj oružnoj stanici R400 da obara dronove svojim topom od 30 mm. Sistem cilja sam, operateru je samo omogućeno da otvori vatru.



Međutim, radar je neophodan za još jednu sposobnost koja osigurava da Slinger zaista može „jedan hitac, jedno ubistvo“. To je municija za blizinsko dejstvo koju ispaljuje top M230LF Bushmaster .



Jedan metak može biti ispaljen da detonira neposredno ispred BPL i uništi je. To bi se moglo pokazati posebno korisnim protiv napadnih bespilotnih letelica Šahed-136/131 iranske proizvodnje koje koristi ruska vojska.

Da bi se suprotstavila ovoj pretnji i drugim vrstama bespilotnih sistema, Ukrajina će se osloniti na ovaj „kinetički“ tip sistema sa pametnom municijom, jer je pored Slingera, Kijev naručio i slično oružje – CORTEKS Typhon od norveškog Kongsberga.


Izvor


* Slinger1.jpg (60.64 KB, 1200x650 - viewed 2 times.)

* slinger2.jpg (264.57 KB, 1360x1066 - viewed 1 times.)

* Slinger komponente.jpg (169.93 KB, 1360x861 - viewed 2 times.)

* Echoguard.jpg (84.88 KB, 1360x787 - viewed 1 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #47 on: September 05, 2023, 06:30:48 pm »

Пракса у Украјини ће потврдити или оповргнути квалитет овог оружног система. По мом суду најважнији елемент јесте радар, односно детекција БПЛ. Да би БПЛ била гађана мора бити детектована на време. Гађање и погађање "Шехида" је, по мом суду један проблем, а гађање и погађање "Лансета" други проблем. Ако овај систем добро функционише против оба типа БПЛ, онда је Украјинска војска добила одлично средство.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 688



« Reply #48 on: September 11, 2023, 06:27:03 pm »

Pametni telefoni protiv dronova: CARPE Dronvm sistem za detekciju i praćenje (SAD)

Pentagon, kao i vojni resori drugih zemalja, nastavlja da traga za efikasnim sredstvima za borbu protiv bespilotnih letelica. Nedavno je predstavljen i testiran obećavajući sistem za detekciju ciljeva u vazduhu CARPE Dronvm. Od drugih sličnih razvoja razlikuje se po arhitekturi i principu rada: ključni element takvog sistema je običan pametni telefon sa posebnim softverom.

Konstruisan i testiran

Poslednjih godina Pentagon i njegovi izvođači su aktivno radili na temi borbe protiv bespilotnih letelica. Posebna pažnja posvećena je razvoju specijalizovanih alata za detekciju koji mogu da otkriju i najsloženije ciljeve. U takvim projektima se koriste i poznate i savladane tehnologije i novi razvoji.

Pentagon je 2019. godine dodelio kompaniji MITER nalog za razvoj naprednog sistema za otkrivanje i praćenje BPL zasnovanog na neobičnim komponentama i idejama. Projekat je nazvan CARPE Dronvm („Uhvati dron“ – igra reči zasnovana na latinskom izrazu Carpe Diem), što generalno odražava njegovu suštinu.

Do nedavno, postojanje Carpe dronvm nije prijavljeno. Prvi izveštaji o ovom sistemu pojavili su se tek u julu 2023. godine, kada je već bio u testiranju. Nakon toga, kupac i razvojna kompanija su nekoliko puta govorili o sistemu u celini, istakli njegove prednosti i dali ocene.

Očekuje se da će u bliskoj budućnosti novi sistem detekcije biti podvrgnut neophodnim modifikacijama i nakon toga može ući u upotrebu. Zahvaljujući svojoj prepoznatljivoj arhitekturi, postavljanje i puštanje u rad CARPE Dronvm sistema je prilično jednostavno i ne zahteva mnogo truda.

Distribuirani sistem

Projekat „Uhvati dron“ predložio je i implementirao zanimljivu arhitekturu sistema detekcije. Umesto nekoliko radara ili optičko-elektronskih stanica koje nadgledaju određeni prostor, predlaže se korišćenje velikog broja pametnih telefona sa posebnim softverom. Pored toga, sistem ima centralni upravljački centar zadužen za obradu informacija i izdavanje ciljnih oznaka drugim sredstvima.

„Korisnički“ deo sistema CARPE Dronvm predstavlja aplikacija za pametne telefone sa iOS i Android operativnim sistemima. Ima minimalan potreban skup funkcija koje obezbeđuju otkrivanje, identifikaciju i praćenje vazduhoplovnog cilja. Komandno mesto je, zauzvrat, punopravni server sa naprednim funkcijama. Konkretno, koristi elemente veštačke inteligencije za rešavanje nekih problema.

Princip rada sistema je prilično jednostavan. Softver se distribuira među osobljem i čeka u svojim rukama. Kada se otkrije bespilotna letelica, vojnik ili obaveštajac mora da je fotografiše pomoću aplikacije CARPE Dronvm.

Koristeći postojeće komunikacione kanale, slika se, zajedno sa koordinatama i drugim informacijama, šalje na komandno mesto. Centralni server zatim koristi veštačku inteligenciju da utvrdi da li je meta BPL, kakvu opasnost može predstavljati itd. Dobivši takve informacije od velikog broja „operatera“ na terenu, komandno mesto može da razjasni podatke o meti, da uspostavi rutu i ​​da odredi oznaku cilja sredstvima za suzbijanje ili uništavanje. Osiguran je rad na nekoliko ciljeva u jednoj oblasti - centralni server je u stanju da ih razlikuje.

Tokom testiranja

Sredinom jula 2023. Pentagon je najavio uspešna testiranja sistema „Uhvati dron“ na poligonu. Događaje je realizovala 39. operativna grupa Centralne komande Kopnene vojske, koja se bavi razvojem perspektivnih tehnologija. Sistem je testiran u bazi zajedničke nacionalne garde Mekintajer (Južna Karolina) i obližnjem poligonu Poinset.

Uslovna meta tokom testiranja bila je laka bespilotna letelica tipa "avion". Morao je da leti od baze Mekintajer do poligona Poinsett sa dometom od nekoliko desetina kilometara. U ovom trenutku, na zemlji duž rute leta bilo je vojnog osoblja sa pametnim telefonima i aplikacijom Carpe Dronvm.

Učesnici testiranja su mogli da vide i čuju leteći dron bez upotrebe posebne opreme. Zatim su snimili fotografije i poslali ih na centralni server. Svi detalji događaja se ne saopštavaju, ali se saopštava da su postavljeni zadaci rešeni. „Operatori“ na zemlji su odradili svoj posao, a serverski deo sistema je tačno identifikovao vazduhoplovni cilj i pružio podatke za dalje suzbijanje/uništenje.

Učesnici testiranja su primetili jednostavnost korišćenja aplikacije CARPE Dronvm i lakoću rešavanja zadataka. Centralno komandno mesto se takođe nosilo sa svojim radom i potvrdilo proračunate karakteristike i mogućnosti. Međutim, najzanimljiviji detalji testova i projekta u celini nisu otkriveni zbog osetljivosti teme.

Novi pristup

Razvoj sistema za detekciju CARPE Dronvm trajao je nekoliko godina, a tek sada je ušao u testiranje. Verovatno će testiranje i ispitivanje njegovih različitih komponenti potrajati još neko vreme, ali opšti potencijal se već pokazao, a mogu se razumeti i izgledi za takav razvoj. Generalno, ima niz prednosti i jačih strana, nosi se sa postavljenim zadacima i može se staviti u upotrebu. Istovremeno, operateri će morati da se suoče sa nekim ograničenjima i nedostacima.

Glavna prednost "Uhvati dron" sistema je njegova relativna jeftinoća i lakoća primene. Ključna komponenta sistema je „grupisanje“ pametnih telefona raspoređenih po tom području. Korisnici-operateri mogu da koriste sopstvene gadžete, a vojska ne mora da troši novac na masovne kupovine. Međutim, komandno mesto sa svim potrebnim mogućnostima ispada teško i skupo.

Funkcije pametnog telefona kao dela ovakvog sistema svode se na snimanje fotografije i zatim njeno prenošenje zajedno sa ostalim podacima na komandno mesto, čime se smanjuju zahtevi za korisničku opremu. Sve podatke obrađuje jedan server sa potrebnim karakteristikama. Istovremeno, njegov rad može biti izuzetno težak zbog razlike u kvalitetu poslatih fotografija, povezanih sa karakteristikama gadžeta ili spoljnim uslovima.

U teoriji, CARPE Dronvm može da prima podatke sa stotina ili čak hiljada pametnih telefona koji se nalaze u istoj oblasti. Ovaj tok informacija će omogućiti preciznije određivanje klase, tipa i lokacije BPL. Međutim, obrada celokupne količine podataka biće težak zadatak, što može negativno uticati na performanse i druge parametre sistema.

CARPE Dronvm arhitektura vam omogućava da kreirate sisteme različitih razmera. Dakle, i vojna lica i civili mogu imati odgovarajuću aplikaciju na svom pametnom telefonu. Zahvaljujući ovakvom pristupu biće moguće povećati kontrolisane teritorije, povećati verovatnoću otkrivanja BPL-a, tačnost određivanja njegovih koordinata itd. Međutim, istovremeno rastu zahtevi za računarskom snagom komandnog mesta.

Novi pristupi

Dakle, američka vojska nastavlja da traži odgovore na goruća pitanja. U cilju efikasnije borbe protiv pretnje bespilotnih letelica, unapređuju se sistemi i kompleksi tradicionalnih tipova, razvijaju se i testiraju nove ideje i pristupi. Najuspešniji obećavajući razvoji će se razvijati i koristiti u praksi.

Nedavno testirani sistem CARPE Dronvm kompanije MITER ima određene šanse za dalji razvoj i usvajanje u budućnosti. Ima prednosti i može biti od interesa za potencijalne kupce. Pored toga, glavne mogućnosti sistema su već potvrđene u uslovima testiranja. Vreme će pokazati da li će sistem izaći na kraj sa daljim testovima i da li će uspeti da ostvari svoj puni potencijal.

Zapuštanje u rad drona za testiranje:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Fotografisanje drona pametnim telefonom:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Analiza fotografija na komandnom mestu sa serverom:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]




Izvor


* carpe-dronvm-4.jpg (48.08 KB, 800x533 - viewed 1 times.)

* carpe-dronvm-3.jpg (35.65 KB, 800x600 - viewed 1 times.)

* carpe-dronvm-5.png (254.62 KB, 794x538 - viewed 1 times.)

* carpe-dronvm-2.jpg (63.04 KB, 800x600 - viewed 1 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 688



« Reply #49 on: September 12, 2023, 02:16:19 pm »

Rheinmetall Mission Master SP – Osmatranje sa Quaze DSTOW™ rešenjem

Razvijen za Rheinmetall Mission Master porodicu bezposadnih zemaljskih vozila (UGV), DSTOW™ (Drone Svarm Tactical OverWatch - Taktično izviđanje rojem dronova) modul nudi jedinstveno rešenje za neprekidne operacije dronova.

Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #50 on: September 13, 2023, 08:27:56 pm »

Quote
Pametni telefoni protiv dronova: CARPE Dronvm sistem za detekciju i praćenje (SAD)

Идеја за решавање проблема БПЛ је занимљива. Међутим, у контексту онога што се дешава у рату у Украјини ово би, барем на овом нивоу практично било неупотребљиво. Можда би било добро за заштиту аеродрома, али за ратне услове какви су у Украјину то вероватно није случај.

Ако сам добро схватио појединац, војник ипак треба да визуелно уочи БПЛ и да је фотографише, тј. сними. Прво, проблем је да уопште уочи мале БПЛ, попут оних ФПВ дронова. Ако га (их) и уочи, често је баш тај војник  мета, што је тек велики проблем. Чисто сумњам да ће он имати и воље и снаге и умешности да фотографише БПЛ која "пикира"  на њега (или га барем "мерка"). Пре ће покушати или да побегне (сакрије се) или да га сам гађа. Осим тога, чак и да није мета и да слика БПЛ проћи ће неко време док централни рачунар обради информацију и проследи је некоме ко ће евентуално дејствовати према том  малом дрону. А ко је тај? Да ли је систем који обара БПЛ увек или често ту где треба? Које је његово време реакција и посебно ефикасни домет. Дакле, доста је ту нејасних ствари и питања за која се одговори могу добити само правим тестирањем у ратним условима.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 688



« Reply #51 on: October 03, 2023, 09:53:50 am »

Raytheon i Texas A&M uspostavljaju prvi poligon za testiranje laserskog oružja u Teksasu

Prva demonstracija visokoenergetskog lasera ​​u Teksasu obara mete dronova u letu

BRIAN-COLLEGE STATION, Teksas – 21. i 22. septembra, Raytheon, kompanija RTX, sprovela je testiranje operativnog laserskog oružja na otvorenom u teksaškom kampusu A&M-RELLIS u George H.V. Bush Combat Development Complex (BCDC). Raytheon-ovi visokoenergetski laseri (HEL) su oružje spremno za borbu koje koristi tihe, nevidljive snopove svetlosti za uništavanje pretnji dronom na velikim udaljenostima. Test na otvorenom bio je prvi takav snimak laserskog oružja u državi Teksas, stvarajući novu sposobnost za unapređenje kritičnih odbrambenih tehnologija.

„Vidimo da napadi dronovima imaju ogroman uticaj u zonama borbe, pa čak i u civilnim okruženjima, i izuzetno ih je teško otkriti i poraziti“, rekao je Majkl Hofl, viši direktor visokoenergetskih lasera ​​u Raytheonu. „Zato pravimo Teksas središtem za rešavanje ovih izazova, rame uz rame sa Bush Combat Development Complex. Naše lasersko oružje spremno za borbu je šifra protiv dronova. Dakle, mogućnost testiranja naših sistema u sopstvenom dvorištu menja igru za brzo i pristupačno dovođenje ove tehnologije u ruke uniformisanog osoblja.”

Lasersko oružje od 15 kilovata je deveto koje je Raytheon proizveo u Mekiniju u Teksasu. Prethodni testovi i demonstracije sprovedeni su u drugim državama gde već postoje odgovarajući poligoni. Uz uspešan test na BCDC Innovation Proving Ground (IPG), Raytheon sada može da dizajnira, proizvodi i testira lasersko oružje u Teksasu.

„Ponosni smo što sarađujemo sa Raytheon-om na najnovijim tehnologijama za nacionalnu bezbednost“, rekao je Džon Šarp, kancelar Teksaškog univerzitetskog sistema A&M. „Ovo je još jedan primer uticaja koji menja svet koji će teksaški A&M-RELLIS imati za generacije koje dolaze.”

Raytheon test je primer kako će BCDC pomoći raznim klijentima da ubrzaju inovativna istraživanja i razvoj u ime nacionalne bezbednosti. Laboratorije kompleksa nude širok spektar mogućnosti za saradnju između odbrambene industrije, univerziteta, vlade i tehnološkog sektora.

Tim stručnjaka je prevezao lasersko oružje u kampus RELLIS radi finalnog podešavanja, a kalibracije i testovi koji su obavljeni na laserskom oružju uključivali su praćenje, ciljanje i uništavanje više ciljeva dronova uz fino podešavanje parametara sistema. Sistem će biti isporučen u Ujedinjeno Kraljevstvo u oktobru na konačnu integraciju i isporuku Ministarstvu odbrane Ujedinjenog Kraljevstva.

„Kada smo se pre četiri godine sastali sa Komandom za budućnost vojske, oni su identifikovali potrebu za našom pomoći u unapređenju njihovih usmerenih energetskih sposobnosti“, rekao je direktor BCDC Tim Grin. „Rukovodstvo Teksaškog A&M sistema je tada radilo sa zakonodavstvom Teksasa 2019. kako bi dobili kombinovanih 130 miliona dolara za razvoj objekata ovde na Texas A&M-RELLIS, dizajniranih da ubrzaju razvoj ključnih tehnologija nacionalne bezbednosti, uključujući usmerenu energiju, na onome što je sada poznato kao BCDC. Ponosni smo što okupljamo industriju i akademske stručnjake, blisko sarađujući kako bismo pružili sposobnost Teksasu da bude lider u isporuci usmerenog energetskog oružja kako bi se zadovoljile hitne vojne potrebe.

„Kada je Ryitheon pitao o našoj sposobnosti da izvodimo testove vatrenog dejstva, to nas je zateklo nespremne. Ali kada smo videli koliko bi ovo moglo da promeni igru za državu Teksas i za naše trupe, brzo smo osnovali tim stručnjaka iz celog Teksaškog univerzitetskog sistema A&M i drugih državnih agencija kao što je Texas Department of State Health Services , (DSHS) kako bismo brzo razvili mogućnost gde bi se takva vrsta testa mogla bezbedno sprovesti ovde u teksaškom kampusu A&M-RELLIS“, rekao je Kril. „Ponosni smo na način na koji se ovaj tim okupio da obezbedi ovu novu sposobnost i uzbuđeni smo što radimo sa Raytheonom kako bismo im pomogli da razviju buduće sposobnosti.

BCDC je u procesu uspostavljanja formalnijeg odnosa sa Raytheonom u narednim mesecima.

„Ova vrsta HEL testiranja i evaluacije ranije se smatrala nemogućom u Teksasu. Veoma sam zahvalan što imam partnere iz Raytheona, drugih državnih agencija i mnogih sistemskih organizacija koje rade zajedno na rešavanju problema i stvaranju sposobnosti koje će nam pomoći da budemo sigurniji i zaštiti naše vojno osoblje“, rekao je Grin. “

Pokazalo se da je oružje usmereno na energiju kritična potreba dok SAD i partnerske zemlje rade na razvoju sposobnosti protiv bespilotnih letelica. Industrija, vlada i akademska zajednica marljivo rade na isporuci tehnologije za zaštitu kako naših snaga, tako i domovine.

Raytheon-ov inženjer David Raishe priprema laserski sistem visoke energije za testiranje na teksaškom kampusu A&M-RELLIS u septembru 2023. (Fotografija ljubaznošću Texas A&M University Sistem):

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Raytheon-ov inženjer David Raishe sprovodi testiranje laserskog sistema visoke energije u teksaškom kampusu A&M-RELLIS u Brajanu, Teksas. (Fotografija ljubaznošću Teksaškog A&M univerzitetskog sistema):

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Predstavnik kompanije Raytheon pokazuje štetu od visokoenergetskog lasera ​​ispaljenog na dron u teksaškom kampusu A&M-RELLIS u Brajanu u Teksasu. (Fotografija ljubaznošću Tekas A&M univerzitetskog sistema):

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* BCDC 1.jpg (312.23 KB, 1536x1024 - viewed 1 times.)

* BCDC 2.jpg (240.81 KB, 1536x1024 - viewed 1 times.)

* BCDC 3.jpg (170.38 KB, 1536x1024 - viewed 1 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 688



« Reply #52 on: October 18, 2023, 02:43:58 pm »

Leonardovo "koplje" - SPEAR

Specijalizovani prenosni elektromagnetni radijator za napad (Specialized Portable Electromagnetic Attack Radiator) je kompaktno HPM usmereno energetsko oružje dizajnirano protiv pojedinačnih pretnji i pretnji rojevima dronova. SPEAR je dizajniran kao udarni elektromagnetni monopulsni-repetitorski radijator velike snage.

Zbog svoje prenosive veličine, male težine, malih zahteva za snagom i efikasnosti, SPEAR pruža mogućnosti protiv malih bespilotnih letelica (C-UAS) za kopnena vozila, fiksne platforme i trupe na terenu.

SPEAR se lako i brzo priprema za rad sa kratkih zastanaka i pruža jeftino efektorsko rešenje protiv BPL i mogućnost jednovremenog dejstva na više ciljeva (rojevi dronova).

Ultra-široki talasni opseg omogućava angažovanje ciljeva bez prethodnog znanja o specifičnim ranjivostima. Efikasnost na ranjive mete je praktično trenutna.
Inovativne tehnologije podržavaju integraciju na pokretnima platformama vozila, malim prikolicama koje se vuku ili za upotrebu od strane vojnika.




Izvor



Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 688



« Reply #53 on: October 19, 2023, 05:44:18 pm »

Razvijen za 5 meseci, ETER sistem će pomoći Ukrajincima da lociraju i unište rusku elektronsku opremu

Ukrajinski startap projekti se rađaju i implementiraju u realnom vremenu i za kratko vreme pronalaze svoj put do linije fronta kako bi zadovoljili hitne potrebe ukrajinskih oružanih snaga

Sistemi za elektronsko ratovanje koje su Rusi postavili duž linije kontakta u Ukrajini predstavljaju ozbiljnu pretnju i smetnju za ukrajinske snage, posebno za operatere dronova. Zbog toga su ukrajinske odbrambene kompanije smislile startup rešenja za borbu protiv ruskih ometača i sistema izviđanja signala.

Jedan od proizvoda ovog poduhvata je ETER sistem koji je kreirala privatna kompanija Falcons (Sokolovi). Defense Express je o ovom projektu razgovarao sa suosnivačom kompanije i direktorkom marketinga Svitlanom Braslavskom.

ETER sistem je set od tri pronalazača pravca (DF) koji imaju za cilj da lociraju uređaje koji emituju radio signale. Mete su neprijateljska komunikaciona sredstva, releji, sistemi za ometanje i bespilotne letelice.

Tragači su objedinjeni u mrežu. Specijalizovani softver obrađuje podatke i prenosi rezultate operateru sistema i centrali. Ako je potrebno, komplet od tri antene se može proširiti na širu mrežu; standardna postavka nije "uklesana u kamenu", a svaki kupac je razgovarao o svom posebnom podešavanju i prilagođavao ga na zahtev.

Na primer, postoji opcija za male visoko pokretne grupe vojnika koji deluju u „sivoj zoni“ bez vozila, ili postoje stacionarne alternative, ili kompleti koji se lako mogu instalirati na oklopna vozila.

Braslavska kaže da je njena kompanija u početku imala ideju o pronalazačima pravca na bazi aviona:

„Upravo ovaj projekat je doneo pobedu timu "Sokolova" na prvom Hakatonu dronova 2022. godine, ali kada smo razgovarali sa vojnicima, shvatili smo da su im pre svega potrebni identični kopneni sistemi, pa je naš tim prešao na kreiranje upravo ove varijante, a ostavljajući vazdušnu verziju za buduće iteracije."

Ona je napomenula da im vojnici koji koriste ETER sistem na liniji fronta pružaju sve vrste povratnih informacija:

„Ima korisnika koji žele da što pre dobiju nove funkcije, a ima i onih koji su zadovoljni dostupnim verzijama; već ima onih koji već čekaju da im se sistemi vrate sa popravke nakon oštećenja pretrpljenih na liniji fronta. Jer nama, najvrednija procena će biti kada dođemo do tačke kada budemo mogli pravilno izračunati konverziju lociranih ciljeva u uništene [ciljeve].“

Ceo proces razvoja, od nacrta do prve uspešne realne borbene primene, trajao je pet meseci, naveo je predstavnik kompanije. Sada "Sokolovi" rade na nekoliko porudžbina za ukrajinske odbrambene snage, koje sponzorišu uglavnom privatna preduzeća i dobrotvorni fondovi.

„Istovremeno pokušavamo da dobijemo sertifikat o prihvatanju. Iako je država pojednostavila put do zvaničnog snabdevanja vojnom opremom ukrajinskim odbrambenim snagama – uspostavljeni klasteri kao što je "Brave1" koji pomažu mladim kompanijama da brže pređu put tehnologije, pronađu sredstva i partnere – ali sve to još uvek nije lako“, objasnila je Braslavska.

Neki od izazova sa kojima se suočavaju programeri ETER sistema su nedostatak finansiranja, povećanja proizvodnje, uvoz komponenti, proces sertifikacije itd.

„Sve ide ka automatizaciji, tako da dok hodamo ovim putem moramo da idemo u korak sa zahtevima modernog ratovanja i da ih uravnotežimo sa staromodnim zahtevima i birokratskim normama“, istakao je zvaničnik "Sokolova".

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor



 


* ETER 1.jpg (188.78 KB, 1200x650 - viewed 3 times.)

* ETER 2.jpg (176.18 KB, 960x919 - viewed 2 times.)

* ETER 3 princip rada.png (67.22 KB, 814x548 - viewed 2 times.)

* ETER 4 opis mogućnosti.jpg (51.15 KB, 1360x716 - viewed 3 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 688



« Reply #54 on: October 23, 2023, 03:27:32 pm »

Vazdušne i Svemirske snage oslanjale su se na Indrin sistem protiv bespilotnih letelica, Crow (Vrana) na samitu NATO-a

Nedavni samit NATO-a pretvorio je Madrid u jedan od najbolje zaštićenih gradova na planeti. Sada znamo da su se Vazdušne i Svemirske snage oslanjale na najsavremeniji sistem Indra da bi zaštitile sletanja šefova država i vlada po njihovom dolasku u vazdušnu bazu Torehon de Ardoz.

Skvadron za podršku raspoređivanju vazdušnih i Svemirskih snaga (EADA) dobila je zadatak da izvrši ovu delikatnu misiju uz pomoć Indrinog sistema Vrana, rešenja najnovije generacije sposobnog da otkrije male dronove udaljene nekoliko kilometara i neutrališe ih.

Ovo je bilo tajno oružje na koje se jedinica oslanjala da bi obezbedila bezbednost Air Force One američkog predsednika Džoa Bajdena i 100 drugih aviona sa skoro 30 delegacija.

 U kontekstu rata u Ukrajini, nivo bezbednosti je morao biti pooštren, a sistem Crow je integrisan u moćno odbrambeno raspoređivanje koje je uključivalo upotrebu protivavionske artiljerije i aviona F18 i Eurofighter.

Indrin sistem je kontrolisao jednu od kritičnih tačaka u ovom raspoređivanju, odnosno trenutak u kojem se avion približava pisti, kada su one bile ranjivije zbog letenja niskom i manjom brzinom. Takođe je bio odgovoran za zaštitu celog perimetra vazdušne baze, koja pokriva 45 hektara, što je površina koja je ekvivalentna oko 90 fudbalskih terena.

Crow može biti upotrebljen u različitim formatima, sa fiksnih i polu-statičnih platformi, a uskoro će moći biti upotrebljen i sa pokretnih.
Sistem raspolaže sa većim brojem različitih tipova senzora i protivmera, upravljanih od strane komandno-upravljačkog podsistema.

Crow je efikasan protiv različitih klasa BPL, a najviše protiv malih BPL klase 1, a sistem poseduje i data bazu za algortime prepoznavanja BPL.
Sistem može raditi protiv više dronova odjednom, a komandno-upravljački sistem vrši detekciju, identifikaciju  i praćenje (radarsko, radio-frekventno, elektro-optičko).

Na neprijateljske BPL može dejstvovati ometač, koji može raditi sektorski i u svima pravcima istovremeno (omni-direkciono).


Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 688



« Reply #55 on: October 27, 2023, 06:16:56 pm »

Korejska firma prikazuje sistem protiv bespilotnih letelica Wolf-II

Južnokorejska kompanija Duta Technologi predstavila je svoj ručni anti-dron sistem (C-UAS) Wolf-II na Međunarodnoj izložbi vazduhoplovstva i odbrane u Seulu (ADEX) 2023, koja je završena 22. oktobra.

U razgovoru za Janes, Junsu Choi, generalni direktor Duta Technology, rekao je da je Wolf-II druga generacija Wolf ručnog C-UAS-a i pruža rešenje za "meko ubijanje" ometanjem komandno-upravljačkih (C2) veza ili signala globalne satelitske navigacije (GNSS).

Wolf-II pruža poboljšani domet detekcije i ometanja u poređenju sa svojim prethodnikom Wolf-I. Neotkriveni broj ručnih C-UAS-ova Wolf-II već je isporučen Oružanim snagama Republike Koreje, rekao je Junsu.

Prema Duta Technology, Wolf-II je težak 6 kg, ima pokrivenost po azimutu od 20° i po elevaciji od 15°. Ometač je efikasan u ometanju GNSS navigacionih signala do daljina od 1 km i ometanju radio frekvencija bespilotnih letelica (UAV) do daljina od 900 m.

Wolf-II ručni anti-dron sistem ima zaštitu od prašine i vode i potvrđenu IP65 ocenu. Radi u temperaturnom opsegu od -32°C do 55°C.

Wolf-II sistem napajaju dve baterije koje omogućavaju da sistem radi neprekidno jedan sat.

Kompletan sistem Wolf-II uključuje ručni ometač Wolf-II, dve baterije, punjač baterija, tvrd kofer za skladištenje i transport, nišan sa sočivom od 40 mm sa uvećanjem od 3–9x i tripod stativ.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* Wolf-II.png (423.37 KB, 751x421 - viewed 1 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 688



« Reply #56 on: November 03, 2023, 06:05:35 pm »

MC2 Technologies za luksemburšku vojsku

Nekoliko meseci je bilo dovoljno da MC2 Technologies postigne prve izvozne uspehe u Evropi. Najnoviji, o čemu je izdato obaveštenje prošlog meseca, biće isporučen anti-dron pušaka od strane MSP iz Lila, Velikom Vojvodstvu Luksemburgu.

Obaveštenje od 5. oktobra, precizira da je ugovorom vrednim pola miliona evra najavljena nabavka 10 NEROD RF anti-dron pušaka. Suprotno onome što pokazuje obaveštenje o dodeli, francuski ponuđač je tehnički pobedio najmanje jednog evropskog konkurenta.

I isporuka i obuka korisnika biće završeni do kraja 2023. godine, objašnjava MC2 Technologies. Za odbranu Luksemburga, ovo je važan korak u izgradnji LAD (lakih PVO) sposobnosti i još jedna prekretnica u posebno ambicioznoj putanji modernizacije.

Za MC2 Technologies, ​​to je još jedna pobeda za povećanje izvoznih rezultata koji već čine poverljivi evropski klijent, Obala Slonovače i Japan. To je ekvivalent više od 500 anti-dron pušaka isporučenih širom sveta. A druge prilike su na pomolu samo na evropskom kontinentu.

Iza stranih tržišta, aktivnost ovog stručnjaka za mikrotalasne sisteme i dalje je jaka na domaćem tržištu. Potreba francuskih vojski za LAD sistemima raste, podstaknuta sa 5 milijardi evra koje će zakon o vojnom budžetu za 2024-2030. posvetiti jačanju kopnene protivvazduhoplovne odbrane.

Nakon što su naručile i dobile 150 anti-dron pušaka F5 i RF, francuska armija razmatra nabavku nove serije 2024. U ovom trenutku postavljen je cilj na 100 dodatnih primeraka, ali će cilj tačnije biti preciziran tokom predstavljanja drugog poboljšanja glavnog efektorskog programa LAD.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor



* NEROD.png (42.36 KB, 394x218 - viewed 29 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 688



« Reply #57 on: November 12, 2023, 07:40:14 pm »

Tragom vesti da su Jermeni kupili od Indije C/UAV sistem, proizvođača ZEN Technologies Limited

Sistem protiv dronova iz Zen Technologies radi na detekciji dronova, klasifikaciji i praćenju pasivnim sistemima nadzora, senzorima kamere i neutralizaciji pretnje kroz ometanje komunikacija drona.

Zen Anti Drone Sistem (ZADS) je višeslojna arhitektura sa više senzora koja ima za cilj pružanje sveobuhvatne sigurnosti od napada dronom.

Moduli višesenzornog sistema uključuju:

- RF detektor dronova (RFDD)
RFDD detektuje dron koristeći radio frekvenciju (RF) komunikacije između drona i zemaljskog upravljačkog centra (GCC). Ovaj sistem je u režimu kontinuirane pretrage na širokom opsegu frekvencija koje obično koriste dron i njegov GCC. Kad god se identifikuje frekvencija od interesa, sistem zahvata i prati signal. Na osnovu identifikovanog signala, sistem procenjuje pravac drona i njegovog GCC-a. Za procenu smera signala koristi se niz prijemnih antena.

- Identifikacija i praćenje dronova zasnovana na video snimku (VDIT)
Senzori kamere za dan i noć su montirani na automatski servo sistem za pozicioniranje. Ovaj sistem prima komande za pozicioniranje od RFDD. Jednom postavljen u pravcu interesovanja, snima video i slike drona. VDIT je sposoban da snima i prati video zapise do daljina od 3 km. Video fidovi se daju softverskom modulu i algoritmi za obradu videa u softveru automatski potvrđuju prisustvo drona i imitiraju praćenje.

- Radar
Detekcija autonomnih dronova (leteći bez veze između drona i operatera) pomoću RFDD nije moguća. Radar predstavlja najbolji izbor za otkrivanje takvih pretnji. 3D radar X opsega detektuje dronove prema izabranom maksimalnom dometu i pruža precizne podatke o koordinatama cilja. Radar pruža podatke o azimutu i ​​elevaciji drona. Feed sa radara je integrisan u Centar za fuziju podataka za efikasno daljinsko praćenje pretnji.

- Fuzija podataka i komandni centar (DFCC)
Korisnički interfejs predstavlja sveobuhvatnu sliku situacije pretnji. Podaci iz RFDD, VDIT i RADAR integrisani su u komandni centar. Algoritmi za detekciju i klasifikaciju zasnovani na RF podacima kao i vizuelnim podacima su ugrađeni u ovaj sistem. Integrisani sistem prikaza omogućava prikaz situacije pretnji. Ovaj sistem prikaza integriše mapu sa zonama pretnje. U konzoli su date odredbe za definisanje oblasti osmatranja, zone opasnosti, zone identifikacije pretnje itd. Deo softvera su i ekrani spektra, koji daju potpunu sliku otkrivenih emisija. Prikazuje se lista detektovanih signala i parametara kao što su frekvencija i tip drona itd.

- RF ometač dronova (DRFJ)
Drone RF Jammer (DRFJ) je sposoban da onemogući vezu između GCC-a i drona, tako što istovremeno ometa ISM opsege, GNSS signale, mobilne signale i sve druge presretnute frekvencije. Frekvencije koje detektuje RFDD se automatski uzimaju i talasni oblici ometanja se generišu i zrače pomoću usmerenih antena. Sistem takođe podržava frekvenciju koju konfiguriše korisnik za sprovođenje akcije ometanja. Takođe je data odredba za ručno unošenje frekvencija ometača.

- Sistem "tvrdog uništenja"
ZADS se nudi sa opcijama "tvrdog uništenja". Uništenje zasnovano na kinetici i "hvatač dronova" zasnovan na mreži su dve opcije dostupne u "tvrdom uništenju". Neutralizacija zasnovana na kinetičkoj snazi se isporučuje sa topom koji se može automatski poravnati sa metom i ispaliti granate na metu kako bi ih fizički uništio. Da bi se dron uhvatio i spustio na bezbedno mesto, može se koristiti opcija "hvatanja" drona zasnovana na mreži. Za ovu opciju biće lansiran namenski dron sa visećom mrežom za hvatanje bespilotne letelice. Ova opcija je pogodna za male bespilotne letelice koje nose potencijalno štetne eksplozive.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* zen-counter-drone_system.jpg (34.62 KB, 600x600 - viewed 1 times.)

* zen-anti-drone-counter-drone-system 2.jpg (87.44 KB, 450x450 - viewed 111 times.)

* zen_anti_drone_system 3.jpg (30.1 KB, 600x600 - viewed 1 times.)

* zen_anti_drone_counter_drone_system 4.jpg (33.05 KB, 600x600 - viewed 1 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 688



« Reply #58 on: November 14, 2023, 06:47:29 pm »

Australijski EOS pokazao Dazzler - laserski sistem sa topom od 30 mm za borbu protiv bespilotnih letelica

Koncept Dazzler podrazumeva suzbijanje dronova na udaljenosti do 2 km pomoću laserskog sistema, uz održavanje glavnog naoružanja u vidu automatskog topa od 30 mm.

Kompanija Electro Optic Systems (EOS), koja je poznata u Ukrajini po isporuci protivvazduhoplovnih sistema Slinger, koji su dizajnirani za fizičko uništavanje bespilotnih letelica i ugrađuju se na laka oklopna vozila ili čak kamione sa topovima, prvi put je pokazala svoj novi razvoj - borbeni modul Dazzler.

Dazzler, novina demonstrirana na međunarodnoj izložbi Indo Pacific 2023, koja je održana u Sidneju, kreirana je na bazi borbenog modula R800, a kombinuje tri sredstva za uništavanje ciljeva odjednom - automatski top 30 mm, mitraljez 7,62 mm i laser snage 500 W.

I kako piše Naval News, ovaj razvoj je u prilično visokoj fazi spremnosti TRL 6, odnosno radi se o beta prototipu koji je prošao međutestove (maksimalni nivo je TRL 9, početak masovne proizvodnje). U isto vreme, trebalo je dosta vremena da se dostigne trenutni nivo razvoja - oko 8 meseci.

Dodavanje lasera ​​uz top od 30 mm može se objasniti činjenicom da se domet efikasne protivvazduhoplovne vatre iz automatskog topa na dron smatra 800 metara, dok laser omogućava suzbijanje dronova na udaljenosti od 2.000 metara. Pri tome, njen zadatak nije uništavanje, već zaslepljivanje elektrooptičkih sistema bespilotnih letelica.

Istovremeno, takav princip samo protivmera je povezan sa malom snagom lasera. Na primer, protivvazduhoplovni kompleks Gardijan na šasiji Strajker, koji se već testira u SAD, koristi borbeni laser od 50 kW za uništavanje dronova.

EOS je takođe napomenuo da se radi na integraciji sličnog lasera ​​na manjem borbenom modulu - R400 RVS, a kasnije to mogu da urade i na najlakšem R150S sa samo mitraljezom i mogu se ugraditi na bagi.

Lasersko-artiljerijski C/UAV borbeni modul "Dazzler":

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Dazzler - u prvom planu laserski emiter:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* Dazzler 1.jpg (149.71 KB, 1200x650 - viewed 0 times.)

* DAzzler 2.png (796.03 KB, 749x498 - viewed 0 times.)

* Dazzler 3.png (514.22 KB, 749x457 - viewed 0 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 688



« Reply #59 on: November 18, 2023, 04:25:49 pm »

Projekat kontejnerskog raketnog sistema protivvazduhoplovne odbrane kompanije Invariant Corporation i HDT Global (SAD)

Sjedinjene Države nastavljaju da razvijaju specijalizovane sisteme protivvazduhoplovne odbrane za borbu protiv bespilotnih letelica male klase. Nedavno je Pentagon sproveo demonstraciona testiranja nekoliko novih modela ove vrste sa različitim karakteristikama. Posebno interesovanje za ovu seriju predstavlja protivvazduhoplovni raketni sistem kompanija Invariant Corporation i HDT Global. Izgrađen je na bazi gotovih i raspoloživih jedinica, uz obezbeđivanje visokih performansi.

Testovi u pustinji

Početkom godine Pentagon je pokrenuo novi program razvoja specijalizovanih sistema protivvazduhoplovne odbrane za borbu protiv bespilotnih letelica. Organizacije koje učestvuju u programu morale su da razviju, izgrade i podnesu nove sisteme protivvazduhoplovne odbrane ili druge sisteme na testiranje što je pre moguće. Da bi se ubrzao razvoj i moguća buduća proizvodnja, bilo je neophodno maksimalno iskoristiti gotove i dostupne komponente.

Prvi rezultati ovog rada demonstrirani su početkom septembra tokom zajedničkih vežbi vojske SAD i Saudijske Arabije. U okviru događaja Red Sands 23.2, na poligonu Šamal-2 održana je demonstracija i uporedna testiranja devet novih sistema PVO različitih proizvođača. Vojske dvaju zemalja imale su priliku da se upoznaju sa novim američkim razvojem, a industrija je pokazala najnovije ideje i proizvode.

Program za uporedni test bio je prilično jednostavan. Bespilotne mete standardnih modela, u službi vojske SAD, upućene su ka području koje pokriva iskusna PVO. Protivvazduhoplovno oružje trebalo je da ih otkrije i pogodi. Istovremeno, beležen je napredak rada borbene obuke i prikupljani su različiti podaci za naknadnu analizu.

Po rezultatima vežbi, Centralna komanda je objavila saopštenje za javnost u kojem visoko ceni sprovedene aktivnosti i njihov značaj za razvoj trupne PVO. Međutim, detalji nisu dati. Konkretno, potpuna lista učesnika programa i programera nove tehnologije, karakteristike predstavljenih uzoraka i rezultati poređenja ostali su nepoznati.

Međutim, neki podaci su ipak postali javno dostupni. Američka vojska i specijalizovane publikacije su kasnije pokazale neke od prototipova uključenih u vežbe i govorile o njima. Kako se ispostavilo, u testovima su korišćeni veoma zanimljivi uzorci.

Kontejnerizovana odbrana

Jedan od devet obećavajućih protivvazduhoplovnih sistema dizajniranih za borbu protiv složenih vazduhoplovnih ciljeva predložili su Invariant Corporation i HDT Global. Kako je kupac zahtevao, oni su u svom projektu u velikoj meri koristili standardne proizvode i komponente drugih kompanija koje se nalaze u prodaji. Na ovaj način je stvoren sistem PVO karakterističnog izgleda, značajno drugačiji od ostalih modela svoje klase.

Zvanična oznaka novog kompleksa ostaje nepoznata. U publikacijama u štampi se koristi naziv, prikupljen od oznaka ključnih jedinica - CROWS II / LAND-LGR4. Verovatno, ako projekat dobije razvoj, programeri će ipak otkriti njegovo ime. Osim toga, ako postoji interesovanje Pentagona, može se uvesti nova vojna oznaka.

CROWS II/LAND-LGR4 iz Invariant Corp. i HDT Global ima zanimljivu arhitekturu. U cilju pojednostavljenja transporta i razmeštanja, glavna oprema kompleksa je montirana u dva standardna kontejnera od 10 stopa. U jednom se nalazi oprema za detekciju, a u drugom lanser. U spremljenom položaju svi uređaji i instrumenti se odlažu unutar kontejnera, a u radnom položaju se izvlače kroz krov koji se otvara.

Kontejner sa opremom za detekciju je označen kao Lovac (Hunter). U njemu se nalazi podizna baza sa antenom radara Leonardo RPS-42 i optičko-elektronskim sistemom (OES). Radar ima četiri kompaktna fazna niza, dajući domet osmatranja do 30 km, u zavisnosti od parametara cilja. Sveobuhvatna vidljivost je obezbeđena pri uglovima elevacije od -10° do +70°. OES je dizajniran za preciznije praćenje ciljeva u bliskoj zoni.

Drugi kontejner se zove "Ubica" (Killer) i ima sličan mehanizam za podizanje. Potonji sadrži daljinski upravljani borbeni modul CROWS II norveške kompanije Kongsberg. Na modul se mogu montirati dve vrste oružja. Kao glavni se smatra lanser LAND-LGR4 sa četiri usmerača za rakete 70 mm. Predlaže se i upotreba brzometnog višecevnog mitraljeza M134 kalibra 7,62 mm.

U svojoj raketnoj konfiguraciji, sistem PVO CROWS II / LAND-LGR4 koristi municiju tipa APKWS II. U suštini, ovo je vazduhoplovna nevođena raketa Hidra 70 sa novom upravljačkom jedinicom VGU-59/B zasnovanom na poluaktivnoj laserskoj glavi za navođenje. Let projektila je upravljan i cilj je osvetljen standardnim daljinomerom-nišanom CROWS II DBM. Kada se lansira sa kopnene platforme na vazduhoplovni cilj, takva raketa ima domet ne veći od 5-6 km.

Sva sredstva novog sistema PVO su povezana sa konzolom operatera. Može se postaviti dalje od kontejnera na pogodnoj lokaciji. Predviđeno je i objedinjavanje nekoliko „Lovaca” i „Ubica” u mrežnu strukturu uz komandovanje i upravljanje iz jednog centra.

Konstruktori tvrde da kontejnerizovani sistem protivvazduhoplovne odbrane ima visoke karakteristike performansi. Uz odgovarajući transport, mogu ga postaviti i koristiti samo dva operatera. Za istovar i pripremu za rad potrebno je oko pola sata. Posle ovoga moguća je dugotrajnost. Rasprema i transport na novi vatreni položaj takođe ne bi trebalo da izaziva poteškoće.

Optimalna rešenja

Protivvazduhoplovni raketni sistem za borbu protiv bespilotnih letelica kompanija Invariant Corporation i HDT Global, po svemu sudeći, može biti od velikog interesa za potencijalnog kupca. Ima nekoliko karakterističnih osobina i prednosti u odnosu na drugu opremu i, kako su testovi pokazali, sposoban je da rešava predviđene borbene zadatke. Istovremeno, pažnju privlači i karakterističan izgled kompleksa.

Glavna konkurentska prednost novog sistema PVO CROWS II / LAND-LGR4 može biti jednostavnost i niska cena njegove proizvodnje i rada. Koristi samo gotove komponente i municiju koje su već masovno proizvedene i u službi su američke vojske. Shodno tome, pokretanje proizvodnje, isporuka i razvoj kompleksa neće biti povezani sa poteškoćama i neće zahtevati previše vremena.

Interesantna je ideja da se serijski CROWS II DBM opremi raketnim lanserom. Ovaj proizvod je standardno opremljen mitraljezima i bacačima granata različitih modela, ali rakete još nisu postavljene na njega. Kao što su nedavni testovi pokazali, ova opcija za opremanje modula je takođe moguća i sposobna je da se nosi sa svojim zadacima.

Glavna municija novog sistema PVO je avionska raketa Hidra 70 sa novom upravljačkom jedinicom. Takve ideje su predložene i sprovedene ranije, a posebno u kontekstu borbe protiv bespilotnih letelica. Tvrdi se da je modifikovana Hidra prilično sposobna da pobedi takve ciljeve - pod uslovom da postoji pouzdana oznaka cilja. Osim toga, moguće je gađati kopnene ciljeve. Međutim, stvarna efikasnost ove rakete može biti ograničena zbog niskih karakteristika leta, male mase i drugih faktora.

Uz sve ovo, kontejner Ubica teoretski može da nosi DBM sa mitraljeskim naoružanjem. U ovom slučaju moguće je stvoriti protivvazduhoplovni raketno-mitraljeski sistem kratkog dometa. Kontejneri sa različitim oružjem pod kontrolom jedne centralne tačke moći će da pokažu interesantnije rezultate.

Međutim, kompleks CROWS II / LAND-LGR4 takođe ima očigledne nedostatke. Dakle, od njega ne treba očekivati visoku stopu preživljavanja. Kontejneri su napravljeni od konstrukcijskog čelika, što ograničava nivo zaštite unutrašnje opreme, a ključni elementi uređaja koji se uvlače uopšte nemaju oklop. Shodno tome, svako dejstvo u blizini ili granatiranje ugrožava ovaj sistem PVO. Konkretno, opasnost za nju predstavljaju bespilotne udarne letelice ili letelice- kamikaze koja uspeju da probiju odbranu.

Predlaže se da kompleks bude naoružan raketama ili mitraljezom sa ograničenim dometom lansiranja/paljbe. Pretpostavlja se da će savremeni sistemi upravljanja obezbediti veliku verovatnoću pogađanja cilja, ali stvarne karakteristike ove vrste ostaju nepoznate. Štaviše, od njih zavisi preživljavanje i efikasnost kompleksa u celini. Međutim, pretpostavlja se da će korišćeno oružje omogućiti efikasno uništavanje bespilotnih letelica koje nemaju "izvanredne" letne karakteristike.

Novi eksperimenti

Tako Pentagon i njegovi izvođači nastavljaju da traže nova rešenja u borbi protiv bespilotnih letelica glavnih klasa koje predstavljaju najveću pretnju. Vojska želi jednostavan, jeftin i efikasan sistem protiv bespilotnih letelice koji se može masovno proizvoditi i raspoređivati na različitim lokacijama. Upravo sada je u toku sledeća faza stvaranja ovakvih sistema.

Nedavno predstavljeni projekat protivvazduhoplovnog raketnog sistema kompanija Invariant Corporation i HDT Global generalno ispunjava zahteve kupaca, ali tek treba da potvrdi sve karakteristike dizajna. Ako se to dogodi, američka vojska može da računa na jačanje svoje protivvazduhoplovne odbrane. Istovremeno, ne može se isključiti da će sistem CROWS II / LAND-LGR4 biti nadmašen drugim savremenijim razvojima. U septembarskim testovima korišćeno je devet različitih kompleksa odjednom i svaki od njih ima šanse za pobedu.

Kontejnerizovani sistem PVO "CROWS II / LAND-LGR4":

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Lanser raketa APKWS II:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Lansiranje rakete:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Varijanta kontejnera sa mitraljezom:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor





* kontejnerizovani sistem PVO - 1.jpg (57.44 KB, 800x450 - viewed 0 times.)

* APKWS lanser.png (323.43 KB, 627x446 - viewed 0 times.)

* Kontejnerizovani sistem PVO - 2 lansiranje.png (215.41 KB, 560x366 - viewed 97 times.)

* kontejnerizovani sistem PVO - 3 mitraljeska varijanta.jpg (35.01 KB, 800x450 - viewed 0 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.048 seconds with 22 queries.