Projekat kontejnerskog raketnog sistema protivvazduhoplovne odbrane kompanije Invariant Corporation i HDT Global (SAD)Sjedinjene Države nastavljaju da razvijaju specijalizovane sisteme protivvazduhoplovne odbrane za borbu protiv bespilotnih letelica male klase. Nedavno je Pentagon sproveo demonstraciona testiranja nekoliko novih modela ove vrste sa različitim karakteristikama. Posebno interesovanje za ovu seriju predstavlja protivvazduhoplovni raketni sistem kompanija Invariant Corporation i HDT Global. Izgrađen je na bazi gotovih i raspoloživih jedinica, uz obezbeđivanje visokih performansi.Testovi u pustinjiPočetkom godine
Pentagon je pokrenuo novi program razvoja specijalizovanih sistema protivvazduhoplovne odbrane za borbu protiv bespilotnih letelica. Organizacije koje učestvuju u programu morale su da razviju, izgrade i podnesu nove sisteme protivvazduhoplovne odbrane ili druge sisteme na testiranje što je pre moguće. Da bi se ubrzao razvoj i moguća buduća proizvodnja, bilo je neophodno maksimalno iskoristiti gotove i dostupne komponente.
Prvi rezultati ovog rada demonstrirani su početkom septembra tokom zajedničkih vežbi vojske SAD i Saudijske Arabije. U okviru događaja
Red Sands 23.2, na poligonu
Šamal-2 održana je demonstracija i uporedna testiranja devet novih sistema PVO različitih proizvođača. Vojske dvaju zemalja imale su priliku da se upoznaju sa novim američkim razvojem, a industrija je pokazala najnovije ideje i proizvode.
Program za uporedni test bio je prilično jednostavan. Bespilotne mete standardnih modela, u službi vojske SAD, upućene su ka području koje pokriva iskusna PVO. Protivvazduhoplovno oružje trebalo je da ih otkrije i pogodi. Istovremeno, beležen je napredak rada borbene obuke i prikupljani su različiti podaci za naknadnu analizu.
Po rezultatima vežbi, Centralna komanda je objavila saopštenje za javnost u kojem visoko ceni sprovedene aktivnosti i njihov značaj za razvoj trupne PVO. Međutim, detalji nisu dati. Konkretno, potpuna lista učesnika programa i programera nove tehnologije, karakteristike predstavljenih uzoraka i rezultati poređenja ostali su nepoznati.
Međutim, neki podaci su ipak postali javno dostupni. Američka vojska i specijalizovane publikacije su kasnije pokazale neke od prototipova uključenih u vežbe i govorile o njima. Kako se ispostavilo, u testovima su korišćeni veoma zanimljivi uzorci.
Kontejnerizovana odbranaJedan od devet obećavajućih protivvazduhoplovnih sistema dizajniranih za borbu protiv složenih vazduhoplovnih ciljeva predložili su
Invariant Corporation i
HDT Global. Kako je kupac zahtevao, oni su u svom projektu u velikoj meri koristili standardne proizvode i komponente drugih kompanija koje se nalaze u prodaji. Na ovaj način je stvoren sistem PVO karakterističnog izgleda, značajno drugačiji od ostalih modela svoje klase.
Zvanična oznaka novog kompleksa ostaje nepoznata. U publikacijama u štampi se koristi naziv, prikupljen od oznaka ključnih jedinica -
CROWS II / LAND-LGR4. Verovatno, ako projekat dobije razvoj, programeri će ipak otkriti njegovo ime. Osim toga, ako postoji interesovanje
Pentagona, može se uvesti nova vojna oznaka.
CROWS II/LAND-LGR4 iz
Invariant Corp. i
HDT Global ima zanimljivu arhitekturu. U cilju pojednostavljenja transporta i razmeštanja, glavna oprema kompleksa je montirana u dva standardna kontejnera od 10 stopa. U jednom se nalazi oprema za detekciju, a u drugom lanser. U spremljenom položaju svi uređaji i instrumenti se odlažu unutar kontejnera, a u radnom položaju se izvlače kroz krov koji se otvara.
Kontejner sa opremom za detekciju je označen kao
Lovac (
Hunter). U njemu se nalazi podizna baza sa antenom radara
Leonardo RPS-42 i optičko-elektronskim sistemom (OES). Radar ima četiri kompaktna fazna niza, dajući domet osmatranja do 30 km, u zavisnosti od parametara cilja. Sveobuhvatna vidljivost je obezbeđena pri uglovima elevacije od -10° do +70°. OES je dizajniran za preciznije praćenje ciljeva u bliskoj zoni.
Drugi kontejner se zove
"Ubica" (
Killer) i ima sličan mehanizam za podizanje. Potonji sadrži daljinski upravljani borbeni modul
CROWS II norveške kompanije
Kongsberg. Na modul se mogu montirati dve vrste oružja. Kao glavni se smatra lanser
LAND-LGR4 sa četiri usmerača za rakete 70 mm. Predlaže se i upotreba brzometnog višecevnog mitraljeza
M134 kalibra 7,62 mm.
U svojoj raketnoj konfiguraciji, sistem PVO
CROWS II / LAND-LGR4 koristi municiju tipa
APKWS II. U suštini, ovo je vazduhoplovna nevođena raketa
Hidra 70 sa novom upravljačkom jedinicom
VGU-59/B zasnovanom na poluaktivnoj laserskoj glavi za navođenje. Let projektila je upravljan i cilj je osvetljen standardnim daljinomerom-nišanom
CROWS II DBM. Kada se lansira sa kopnene platforme na vazduhoplovni cilj, takva raketa ima domet ne veći od 5-6 km.
Sva sredstva novog sistema PVO su povezana sa konzolom operatera. Može se postaviti dalje od kontejnera na pogodnoj lokaciji. Predviđeno je i objedinjavanje nekoliko
„Lovaca” i
„Ubica” u mrežnu strukturu uz komandovanje i upravljanje iz jednog centra.
Konstruktori tvrde da kontejnerizovani sistem protivvazduhoplovne odbrane ima visoke karakteristike performansi. Uz odgovarajući transport, mogu ga postaviti i koristiti samo dva operatera. Za istovar i pripremu za rad potrebno je oko pola sata. Posle ovoga moguća je dugotrajnost. Rasprema i transport na novi vatreni položaj takođe ne bi trebalo da izaziva poteškoće.
Optimalna rešenjaProtivvazduhoplovni raketni sistem za borbu protiv bespilotnih letelica kompanija
Invariant Corporation i
HDT Global, po svemu sudeći, može biti od velikog interesa za potencijalnog kupca. Ima nekoliko karakterističnih osobina i prednosti u odnosu na drugu opremu i, kako su testovi pokazali, sposoban je da rešava predviđene borbene zadatke. Istovremeno, pažnju privlači i karakterističan izgled kompleksa.
Glavna konkurentska prednost novog sistema PVO
CROWS II / LAND-LGR4 može biti jednostavnost i niska cena njegove proizvodnje i rada. Koristi samo gotove komponente i municiju koje su već masovno proizvedene i u službi su američke vojske. Shodno tome, pokretanje proizvodnje, isporuka i razvoj kompleksa neće biti povezani sa poteškoćama i neće zahtevati previše vremena.
Interesantna je ideja da se serijski
CROWS II DBM opremi raketnim lanserom. Ovaj proizvod je standardno opremljen mitraljezima i bacačima granata različitih modela, ali rakete još nisu postavljene na njega. Kao što su nedavni testovi pokazali, ova opcija za opremanje modula je takođe moguća i sposobna je da se nosi sa svojim zadacima.
Glavna municija novog sistema PVO je avionska raketa
Hidra 70 sa novom upravljačkom jedinicom. Takve ideje su predložene i sprovedene ranije, a posebno u kontekstu borbe protiv bespilotnih letelica. Tvrdi se da je modifikovana
Hidra prilično sposobna da pobedi takve ciljeve - pod uslovom da postoji pouzdana oznaka cilja. Osim toga, moguće je gađati kopnene ciljeve. Međutim, stvarna efikasnost ove rakete može biti ograničena zbog niskih karakteristika leta, male mase i drugih faktora.
Uz sve ovo, kontejner
Ubica teoretski može da nosi
DBM sa mitraljeskim naoružanjem. U ovom slučaju moguće je stvoriti protivvazduhoplovni raketno-mitraljeski sistem kratkog dometa. Kontejneri sa različitim oružjem pod kontrolom jedne centralne tačke moći će da pokažu interesantnije rezultate.
Međutim, kompleks
CROWS II / LAND-LGR4 takođe ima očigledne nedostatke. Dakle, od njega ne treba očekivati visoku stopu preživljavanja. Kontejneri su napravljeni od konstrukcijskog čelika, što ograničava nivo zaštite unutrašnje opreme, a ključni elementi uređaja koji se uvlače uopšte nemaju oklop. Shodno tome, svako dejstvo u blizini ili granatiranje ugrožava ovaj sistem PVO. Konkretno, opasnost za nju predstavljaju bespilotne udarne letelice ili letelice- kamikaze koja uspeju da probiju odbranu.
Predlaže se da kompleks bude naoružan raketama ili mitraljezom sa ograničenim dometom lansiranja/paljbe. Pretpostavlja se da će savremeni sistemi upravljanja obezbediti veliku verovatnoću pogađanja cilja, ali stvarne karakteristike ove vrste ostaju nepoznate. Štaviše, od njih zavisi preživljavanje i efikasnost kompleksa u celini. Međutim, pretpostavlja se da će korišćeno oružje omogućiti efikasno uništavanje bespilotnih letelica koje nemaju "izvanredne" letne karakteristike.
Novi eksperimentiTako
Pentagon i njegovi izvođači nastavljaju da traže nova rešenja u borbi protiv bespilotnih letelica glavnih klasa koje predstavljaju najveću pretnju. Vojska želi jednostavan, jeftin i efikasan sistem protiv bespilotnih letelice koji se može masovno proizvoditi i raspoređivati na različitim lokacijama. Upravo sada je u toku sledeća faza stvaranja ovakvih sistema.
Nedavno predstavljeni projekat protivvazduhoplovnog raketnog sistema kompanija
Invariant Corporation i
HDT Global generalno ispunjava zahteve kupaca, ali tek treba da potvrdi sve karakteristike dizajna. Ako se to dogodi, američka vojska može da računa na jačanje svoje protivvazduhoplovne odbrane. Istovremeno, ne može se isključiti da će sistem
CROWS II / LAND-LGR4 biti nadmašen drugim savremenijim razvojima. U septembarskim testovima korišćeno je devet različitih kompleksa odjednom i svaki od njih ima šanse za pobedu.
Kontejnerizovani sistem PVO "CROWS II / LAND-LGR4":
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Lanser raketa APKWS II: [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Lansiranje rakete: [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Varijanta kontejnera sa mitraljezom: [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Izvor